Glastuinbouw luidt weer de noodklok Monumenten in provinciehuis Theatertje in voormalige veiling KORT Nieuw gebouw voor stichting Geestelijke V olksgezondheid Gesprek met minister Nieuw gemaal met dam in verversingskanaal Onderscheidingen uitgereikt Twee jaar celstraf voor roofoverval Utrechts bureau gaat vorm geven aan Kurhausplein Service-verlening hoofdzaak Erepenning van Leiden voor pater De Ponti Raadslid eist opheldering politieoptreden Sociaal-cultureel centrum Poeldijk zeer veelzijdig 'Leuningjes' Kunstagenta zie pag. 18 VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 TROUW/KWARTET Hl DEN HAAG Een groot aantal glastuinbouwbedrijven wordt met de ondergang bedreigd. De enorme stijging van de produktie- kosten is hier de oorzaak van. Dit hebben de drie Hollandse land bouworganisaties in het Zuid-Hollandse Glasdistrict gisteren voorgehouden aan minister Van der Stee (landbouw) Aanleiding tot het gesprek was de toenemende onrust, die de drie HLO's onder hun 6000 leden gesig naleerd hebben. 'Hoewel de op brengsten van dit jaar een verdere verslechtering van de inkomenssi tuatie nog voorkomen, zijn de voor uitzichten voor 1976 uiterst som ber', aldus de HLO's. Energiekosten Vooral de stijging varJ de energie kosten baart de glastuinbouw ern stig zorgen. "De afgekondigde prijs verhoging voor het aardgas leidt immers alleen al tot een lastenver zwaring, die tot 20.000 per hecta re oploopt* zeggen de HLO's. 'Reke ning houdend met de stijging van de overige kostenfactoren zal de totale toename van de kosten vol gend jaar zestien procent bedra gen'. De organisaties drongen aan op verlaging van de gasprijs. .'De positieve bijdrage van tuinbouwbe drijven aan een gezonder milieu, te weten de omschakeling van olie op aardgas, wordt gestraft met een in verhouding hogere gasprijs', aldus de HLO's. Onrust Het gesprek tussen de minister en de landbouworganisaties werd bij gewoond door een aantal tuinders. Een van hen, de heer Lekkerkerk uit Schiplulden, rekende voor dat de aardoliekosten voor zijn bedrijf in 1973 45.000 gulden bedroegen. terwijl hij volgend jaar ruim een ton zal moeten betalen voor ener gie. Een belangrijk gesprekspunt was voorts de invoer van bloemen uit landen, die niet tot de Europese Gemeenschap behoren. Tot onge noegen van de Nederlandse bloe- mentelers neemt deze invoer om vangrijke vormen aan. Op Europees niveau is overleg gaande over deze situatie, zo heeft minister Van der Stee meegedeeld. Een beter Euro pees marktbeleid voor met name de bloementeelt is volgens de land bouworganisaties onontbeerlijk. Om aan de groeiende onrust in de glastuinbouw een eind te maken Is het volgens de HLO's nodig, dat de overheid de tuinders lastenverlich ting biedt. 'Verbetering van het so ciale en fiscale klimaat voor de zelfstandige agrarische onderne mers is absoluut noodzakelijk, niet alleen om him inkomenspositie te verbeteren, maar ook om de werk gelegenheid van de vele duizenden werknemers in de glastuinbouw veilig te stellen', aldus de HLO's. 'Alleen een structureel gezonde glastuinbouw kan haar belangrijke bijdrage aan de betalingsbalans voortzetten en op deze wijze mee helpen aan het weer gezond maken van de economie'. Het is de bedoeling, dat de land bouworganisaties vóór de behande ling van de rijksbegroting voor de landbouw een gesprek zullen heb ben met de bètrokken Tweede Ka mer-commissie. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG 'Monumenten in Zuid-Holland?' is het thema van de tentoonstelling die in het kader van het Monumenten jaar '75 in het Provinciehuis aan de Zuid-Hollandlaan is ingericht. Het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland dat de opdracht heeft ge geven voor deze tentoonstelling, wil hiermee aantonen dat nog vele ge varen de monumenten bedreigen en op welke manier ze bewaard kunnen blijven voor het nage slacht. Voorafgaand aan de officiële ope ning door de commissaris van de Koninging, mr. M. Vrolijk, werd een aantal oorkonden uitgereikt aan personen en stichtingen, die zich hebben ingezet voor het be houd van monumenten. Deze on derscheidingen, die door het Natio naal Comité Monumentenjaar zijn toegekend, werden uitgereikt door de voorzitter van dit comité, dr. F. H. M. Grapperhaus. De heer Grap perhaus, die allereerst de 'recht spersonen' (de stichtingen en de gemeenten) hun oorkonde over handigde en daarna de 'natuurlijke' personen, zei dat naast de bekroon den nog vele anderen zich inzetten voor de zorg c.q. restauratie van monumenten. Prijsvraag De heer Vrolijk haalde ln zijn ope ningsrede aan dat in Nederland voor de eerste keer in 1898 subsidie was aangevraagd voor een restaura tie, namelijk voor de Grote of St. Janskerk in Gouda. Voor deze kerk is naderhand nog enkele malen subsidie aangevraagd. De heer Vro lijk was van mening dat de restau ratie van grote kerken op het ogen blik een knelpunt vormt. Het is de provincie Zuid-Holland In het licht van de bezuinigingen van het rijk nog wel gelukt enkele grote projek- ten te laten bestempelen als natio naal monument, maar in de toe komst zal men zich meer moeten bezinnen welke projekten voor res tauratie in aanmerking kunnen ko men. De commissaris overhandigde dr. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft donderdag de 20- jarige B. I. S. I. uit Den Haag conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest wegens een roofoverval op een postagentschap. Op 20 juni kwam de verdachte het postagent schap binnen en gaf de lokettlste een briefje, waarop stond te lezen: 'Geef heel voorzichting vijfduizend gulden, anders schiet Ik een gaatje in je buik'. Het meisje schoof daar op 4.600 onder het loket door. Hierna verdween de jongeman. Aan de hand van een compositiefoto kon de verdachte worden gearres teerd. Hij ontkende de overval te hebben gepleegd, maar het meisje herkende hem. Grapperhaus een zojuist van de persen gekomen folder met zeven routes langs monumeten op het Zuidhollandse platteland, waaraan een prijsvraag is verbonden. De prijsuitreiking zal plaatsvinden op 15 mei 1976, waardoor het mogelijk is om na de beëindiging van het 'Monumentenjaar '75' de mensen ook in latere jaren nog te interes seren voor monumenten. De ten toonstelling is te bezichtigen, tot 15 november op werkdagen .van 10.00 tot 16.00 uur. Op 14 en 15 oktober is de expositie gesloten. SCHEVENINGEN Het Hoog heemraadschap Delfland is gisteren begonnen met de bouw van een boezemgemaal in heï Verversings kanaal ter hoogte van de Willem de Zwijgerlaan. et gemaal dient ter vervanging van het bestaande ge maal nabij de Morsestraat, dat aan vervanging toe is en tevens voor uitbreiding van de bemalingscapa citeit van Delfland. De pompcapa- citeit van het nieuwe complex wordt 600 kubieke meter per mi nuut. Het bestaande gemaal verzet circa 250 kubieke meter. De bouw van het gemaal, wordt gecombi neerd met de aanleg van een dam in het Verversingskanaal, die deel uit zal maken van de zeewaterke ring. De dam zal tevens dienst doen als voetgangers- fietsverbin- ding tussen de Kranenburgweg en de Houtrustweg. Op de oever van het kanaal langs de Houtrustweg zal een dienstwoning voor de ma chinist worden gebouwd, die met de bediening en de bewaking van het gemaal wordt belast. De uitvoering van het werk zal ongeveer ander- DEN HAAG Het Utrechtse archi tectenbureau Oosting zal het nieu we Kurhausplein ontwerpen. Cen traal ln het ontwerp zal het Kur- haus, dat wacht op een grondige restauratie, komen te staan. Het bureau zal met het ontwerpen be ginnen wanneer zekerheid bestaat over de financiering van de groot scheepse restauratie. Binnenkort zal bekend worden hoeveel geld de rijksoverheid In petto heeft voor het karwei. Het architectenbureau Oosting is zowel actief op het gebied van nieuwbouw als dat van restauratie. Burgemeester en wethouders van Den Haag hebben het nieuwe Con sortium, dat de her-ontwikkeling van Scheveningen ter hand neemt, toestemming gegeven met het bu reau Oosting in zee te gaan. Er waren voor het ontwerpen van de Kunhausplein-bebouwing ook gega digden uit Groot-Britannië en Duitsland. half jaar duren. De totale kosten is na openbare aanbesteding op ge- inclusief de pompinstallatie bedra- dragen aan het Aannemersbedrijf gen ongeveer 6 miljoen. Het werk Visser en Smit te Papendrecht. ZOETERMEER Mr. M. Vrolijk, commissaris van de Koningin opent vanmiddag aan de Storkstraat in Zoetermeer het nieuwe gebouw van de Stichting Geestelijke Volksgezondheid Zuid-Hol land. LEIDEN De erepenning van de gemeente Leiden, die sinds 1967 jaarlijks wordt uit gereikt ter gelegenheid van de herdenking van Leidens Ontzet, is dit jaar toegekend aan pater M. G. de Ponti OJUVL De pater krijgt deze onderscheiding voor zijn ja renlange inspanning voor het jeugd- en welzijnswerk. Hij werd in f 1957 aangesteld als directeur-aalmoezenier bij de Stichting bijzonder gezins- en jeugdwerk en in deze functie was hij; werkzaam in het buurthuis TDe Spreeuwpot' in de binnenstad van Leiden. Omstreeks 1962 verlegde hij zijn werkzaamheden naar Leiden-noord en in het bij zonder niar de wijk De Kooi. Hier heelt de pater vanuit het clubhuis 'Het Honk' een groot aantal activiteiten ontplooid, waarbij hij zich rechtstreeks richt op het welzijn van de individuele mens en te allen tijde bere&baar is voor diege nen die zijn hulp nodig heb ben. Het college van B. en W. meent dan ook dat de pater gezien zijn werkzaamheden moet worden beschouwd als een ingezetene, die de Leidse belangen op bijzondere wijze heeft gediend. De erepenning is gisteravond door burge meester dr. Vis aan de pater uitgereikt. De stichting telt ongeveer 150 me dewerkers, waaronder 17 artsen (meest psychiaters), 32 sociaal- psychiatrisch. verpleegkundigen, 10 maatschappelijk werkenden, 14 pe dagogen en 20 psychologen. Het werkgebied van de stichting is opgedeeld in acht regionale verzor gingsgebieden, elk voorzien van één of meer bureaus. In Den Haag, Rotterdam cn Leiden worden de werkzaamheden verricht dóór de sociaal-psychiatrische afdelingen van de GG en GD en door particu liere stichtingen af verenigingen. Het werk van de regionale teams bestaat niet alleen uit directe hulp verleningen en dienstverlening aan cliënten, maar ook uit dienstverle ning aan allerlei instanties op het gebied van onderwijs, gezondheids zorg en maatschappelijke dienst verlening. Ook neemt de stichting deel aan de reorganisatie en coör dinatie van de welzijnszorg in de regio. Gestreefd wordt naar toene mende samenwerking met medische opvoedkundige bureaus, bureaus voor levens- en gezinsmoeilijkhe den en psychiatrische inrichtingen. Volgens de heer J. A. Ooorthuijs, voorzitter van het bestuur van de stichting zullen de coördinerende Instanties op provinciaal niveau in overleg en samenwerking met el kaar een belangrijk aandeel kun nen leveren in het tostandkomen- van een doelmatige organisatie en differentiatie van voorzieningen in de sector welzijnsbevordering. Het centraal bureau in Zoetermeer functioneert ten behoeve van de regionale werkeenheden en het be stuur als service-verlenend orgaan. Het bevordert de ontwikkeling van regionale instituten voor ambulante geestelijke gezondheidszorg door advies en begeleiding op het gebied van organisatie, methodiekontwik keling, financiële-, personele en administratieve uitrusting. Het centraal bureau beschikt daar toe over een team van drie direk- teuren en twaalf medewerkers - sters). De totstandkoming van het nieuwe gebouw accentueert steeds meer het belang van een provinci aal centrum ten dienste van de regio's. De heer Oorthuijs ziet de totstandkoming van het nieuwe ge bouw dan ook als een 'mijlpaal' in de ontwikkelingen. Bestuur en medewerkers van het centraal bureau waren betrokken bij het ontwerp; de indeling en inrichting In overleg met de eige naar en exploitant van het gebouw, Beleggingsmij. Goudstikker en De Vries BV te Zoetermeer. Het ge bouw is gerealiseerd door de bouw en aannemingsmaatschappij Smits uit ^oetermeer naar een ontwerp van net architectenbureau J. Valk LEIDEN Het gemeenteiaads- lid Beijen (PPR) vraagt turge- meester Vis van Leiden o' het juist is, dat de Leidse priitie zich vorige maand tweenaal schuldig gemaakt heeft aan mishandeling. Zoals wij onlangs meldden leeft een medewerker van dé Lödse rechtswinkel de Haagse officier van justitie gevraagd om strafvevol- ging van de agenten, die een 24- jarige rijksgenoot op zeer hardhan dige wijze aangepakt zouden leb ben. Van een tweede geval >an mishandeling zouden twee jongvns het slachtoffer geweest zijn. 'A&i- vankelijk werd van politiezijde verklaard, dat de jongens ziti schuldig gemaakt hadden aan ern stige ordeverstoringen in de Groen oordhal. Nu wordt toegegeven, dat de jongens niet in de hal geweest zijn en dat ze uit de rij voor de loketten gepikt zijn omdat ze leren petten droegen', aldus de heer Beij- ens. 'In een gesprek tussen de loco- burgemeester en de ouders is afge sproken dat de gemeente financiële gevolgen, die de verwondingen in de toekomst voor het zwaarst ge troffen slachtoffer zullen hebben, voor haar rekening zal nemen. Welke begrotingspost is voor derge lijke. zaken beschikbaar', aldus de heer Beijens. Ook wil het raadslid opheldering over mishandeling, en belediging van een Antilliaan. 'Is er de laatste jaren vaker sprake ge weest van mishandeling door de Leidse politie?' vraagt het raadslid aan burgemeester Vis. Tenslotte wil hij weten welk beleid er gevoerd zal worden 'om ervoor te zorgen dat sommige leden van het Leidse politiecorps zich beter beheersen en minder blijkgeven van vooroorde len tegen menden, die "afkomstig zijn uit bijvoorbeeld Suriname, de Antillen of Leiden-noord'. Van een onzer verslaggevers POELDIJK Met het nieuwe sociaal-culturele centrum 'De Leuningjes' heeft de gemeente Poeldijk een opvallend en vooral veelzijdig gebouw binnen haar veste gehaald. Een gebouw met zoveel mogelijkheden, dat in de Westlandse gemeente van een 'schaap met vijf poten' gesproken wordt wanneer men het over de verbouwde bloemenveiling heeft. Het is het gebouw overigens niet aan te zien dat 't sinds 1932 dienst heeft gedaan als veillnghal. Zowel het interieur als de buitenmuren werden op een dusdanige manier aangepakt dat het centrum eerder aan een nieuwbouwproject doet denken. Alleen de dakspanten, die dwars door de nieuwe binnenmuren steken, en de indeling van het ge- De naam 'Leuningjes' is voortgekomen uit een wed strijd onder de Poeldijkse be volking. 'De Leuningjes' was de aanduiding voor een boch tig paadje, dat over het ter rein liep waar nu het gebouw staat. Een onderdeel van dat pad was een klein bruggetje. Waarschijnlijk lag daai de oorsprong van de verbaste ring 'leuningjes'. Bij de in zendingen werd een zevental namen genoemd, dat in de richting van de oude verbas tering wees, maar niemand gebruikte de 'officiële taal fout'. Toch besloot de werk groep om het gebouw niet 'Leuning' of 'leuninkje' te noemen, maar gewoon het oude gebruik in ere te hou den. De prijs, die aan de wed strijd verbonden was, werd onder de zeven bovengenoem de Inzenders verloot. bouw verraden het verleden. De bakermat van het sociaal-cultu rele centrum ligt bij de opening van een nieuw clubgebouw van de voetbalvereniging Werburg' ln 1963. Daar ontmoette een aantal voorzit ters van verschillende Poeldijkse verenigingen elkaar en werd duide lijk hoe slecht zij gestemd waren over de matige behuizing van hun verenigingen. Zij besloten dan ook gezamenlijk te gaan zoeken naar een oplossing voor hun problemen. Toen in dat zelfde jaar ook het zangkoor van Poeldijk begon te zoeken naar een betere repetitie ruimte ontstond al spoedig een werkgroep, die zelfs landelijk be langstelling kreeg. Nieuwe opzet Was de opzet van de werkgroep aanvankelijk het bouwen van een buurthuis, toen zij eenmaal de be schikking kreeg over de leegstaande veilinghal werden de plannen gaandeweg groter. Alle betrokken verenigingen kwamen met hun wensen en snel bleek dat het nieu we centrum een keur van mogelijk heden zou moeten bieden en dat de goedkope oplossing, die men in eer ste instantie voor ogen had, zou uitgroeien tot een dure verbouwing. Door de grote verscheidenheid van aktiviteiten die binnen het gebouw ontplooid zouden worden, bleek het echter niet zonder meer mogelijk om op korte termijn een overheids subsidie los te krijgen. Met steun van de gemeente Poeldijk werd Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de verbouwing van de oude bloemenveiling. Het sociaal-culturele centrum 'De Leuningjes' kan over enkele weken van start gaan. toch begonnen aan de verbouwing, die uiteindelijk vier miljoen gulden heeft gekost. Nu staat er dan ook een gebouw dat zowel aan de peuter-opvang als aan het zangkoor plaats biedt en waarvan zowel de fanfare als de schaakvereniging gebruik kan ma ken. Buiten de zalen, die perma nent in bezit van de vereniging zijn, beschikt 'De Leuningjes' over een toneelzaal waarin maximaal 700 personen een voorstelling kun nen bijwonen, en over een grote ontmoetingsruimte waarin de leden van verschillende verenigingen el kaar kunnen ontmoeten. De toneel zaal zal zeker een functie vervullen voor het gehele Westland wanneer daar, volgens de plannen, regelma tig concerten en andere professio nele voorstellingen gegeven gaan worden. Professioneel De exploitatie van het centrum, die in handen is van de horeca-onder- nemer Droog uit Naaldwijk, is zo geregeld dat de sociaal-culturele functie van 'De Leuningjes' niet aangetast wordt. De exploitant heeft zowel de taak om service te verlenen aan de in het gebouw verblijvende verenigingen als het verzorgen van eigen, professionele produkties in het theater. Zowel aktieve als passieve recreatie dus in gebouw 'De Leuningjes', dat op vrijdag 28 oktober in gebruik wordt genomen. Na die opening volgen drie weken van feestelijkheden en zullen zowel de Poeldijkse vereni gingen als enkele 'profs' in het theater optreden. Kloosterkerk De herv. Kloosteifcerk aan h< Lange Voorhout in Den Haa heeft donderdag het 'winter-pn gramma' ontvouwd. Eens p? maand wordt op zondagmidda (17 uur) een Bach-cantatedien gehouden oJ.v. cantor-organi Gerard Akkerhuis. Elke donder dag wordt er gedurende de wij termaanden van 12.55 tot 13.1 een pauzebijeenkomst gehoudei Het motto van deze bijeenkon sten is 'Een kwartier pauze een drukke werkweek-een bi moedagend Woord in een kei die er niet is voor zichzelf, ma: bovenal voor anderen'. Op 5 oi tober zal het eerste 'Open Hui gehouden worden in een reek die vastgesteld is op de eers zondag van elke maand, en v, van 15 tot 22 uur. Voor hen d het gesprek en de gezellighe zoeken kenit de Kloosterkerk i 'huiskamer'. De Kloosterkerk® meente heeft geconstateerd, d: bij velen een toenemende b hoefte bestaat om juist op zoi dagimdddag bij elkaar te zijn, C 20 en 21 december zal de Klooi terkeTk het 55-jarig bestaan ga denken. Vier gastsprekers zulle op evenzoveel zondagmorgens i januari en februari voorgaan i de diensten. Het Apolitiek avoni gebed' staat ook voor het k( mende seizoen op1 het prograri ma van de Kloosterkerk. Woningzoekenden De zes gemeenten van liet Gi west 's Gravenhage (Den Haa Rijswijk, Leidschendam, Voo burg, Nootdo. Zoetermeer) te len samen 25.869 ingeschreva woningzoekenden. Dit cijfer oid vat niet diegenen, die bij w< nlnghouwverenigangen of maki laars ingeschreven zij, mas wel een niet te berekenen aantal dubbeltellingen, woninj zoekende, die zich bij meer da een gemeente lieten inschrljve Het Gewest 's Gravenhage z .een nota opstellen over womini behoefte in de zes gemeente Dat onderzoek zal zich ook ricl ten, op groepen als bejaarde alleenstaanden en buitenland werknemers. Rijksgenoten Het Gewest 's Gravenhage zal aangesloten gemeentenvragie mee te werken aan het werk vai de Haagse Coördilnatiecommiss Rijksgenoten. Wanneer in de g< meenten mogelijkheden bestaai om grote panden ter beschikkii te krijgen voor de huisvestii van rijksgenoten, zal de rijks verheid om subsidies gevraag worden. Vietnamactie In de week van 3 tm. 8 moven ber wordt in Delft een grol inzamelingsactie voor Vietnai gehouden. De aktie wordt gelei door een werkcomité bestaan dt vertegenwoordigers van o. Delft, diverse politieke parti 0, de Onderwijswinkel en Boi ^n voor Vietnam. Dit werka m<é heeft uit de vier projekte warvoor door de Nations Vieiamactie geld wordt bijeeii getocht, de middelbare scho van.Hanoi gekozen als Delf projèt. Het geld dat in Del wordt ingezameld, wordt g< bruiktyoor de herbouw van de school'ie in 1972 tijdens Amei kaanse bombardementen is vei woest, tensen die mee wille werken an de Vietnamactie Delft kUnen zich opgeven b het seore-riaat van het werkci mité: Riavjordijk, Noordeinde tel. 015-11570 en Lenny Pr< voost, Paiaan 43, tel. 015 123959. De 'atiomaie Vietnamac tie richt zft op drie andei projekten. ^melijk nog twi scholen en yn oogkldniek. Aa deze actie zaiook de Nederlan< se regering et bijdrage leverei Bij iedere iivezamelde guide zal de regerinjdrie gulden bi) leggen. De bdrage bedraas maximaal 2,5rnitjoem Nieuwe tuir»ouwscho< In Maasland is <e nieuwe ch Land- en Tuinb^wschool off cieel in gebruik genomen. E school, die beschik over vijftie lokalen, telt ruim 00 leerlinge! de plannenmakerij por de scho< is vier jaar gelederter hand eg nomen, maar door iierlei moei lijkheden o.a. de vjziging va een bestenmingspla kon d deze week officieel gopend woi den. Het egbouw waarschijlijk in d naaste toekomst een -ymnastdi fclokaal krijft, heeft ,wee mi joen gulden gekost. Leids raadslid ve wad- voorstel ova: Day LEIDEN Het =PPR-raaslid Gardijn in Leidenheeft het collej van B. en W. geraagd öp welk termijn het denkt te kom ei m< een voorstel aan <e gemeen,eraa inzake de definities regilinj va de wat hij noemt Tjnlijte' affaii Daey Ouwens. In persberichte stond dat een beëicllging van schorsing van de her T. C. Dai Ouwens, directeur vn d- Grof noordhal, op de lane bian zo worden geschoven. Iiiten <eze b« richten een grond vn wiarhei bevatten wil de heer Ou 4ardi; van B. en W. weten ofhet -eran woord is de nog langr dirent onzekerheid in deze zaa te pont nueren, zowel ten opichte va Daey Ouwens als de vermge- va hem in zijn funktie vardir&teil van de Groenoordhal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6