Mensen moeten weten hoe zwakzinnigheid écht is Stralenle Venus weerrapporten Ons land trok meer toeristen Amstelveen moet geen zaal verhuren aan de Volksunie Man na overval op postkantoor voortvluchtig Man in café doodgeschoten Moeder en kind na ongeluk verdronken dieven nemen 'zak van max' spelletje protest hot schot karakter VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Joop Fennis in 'Het vuile schort': taboe moet doorbroken worden door Kees de Leeuw 'Als ik een diepzwakzinnig kind had en ik moest het naar een inrichting brengen, dan zou ik niet kijken hoeveel artsen, spe cialisten, psychologen en peda gogen er rondliepen. Ook niet of de trappen van marmer wa-, ren en of de leefruimte vergro tend of verkleinend werkte, maar ik zou slechts kijken of er veel mensen met vuile schorten rondliepen. En d&ar zou ik mijn kind willen plaatsen. Ik zou dan het gevoel hebben, dat het in goede handen was'. Dit schrijft Joop Fennis aan het slot van zijn boekje 'Het vuile schort', dat als ondertitel 'Bedenkingen over zwakzinnigenzorg' mee kreeg. 'Bedenkingen' ook in de betekenis van bezwaren want die heeft Joop Fennis duidelijk tegen de huidige zwakzinnigenzorg. Hij houdt in 'Het vuile schort' 'n aangrijpend pleidooi voor het aanvaarden van de diep zwakzinnige mens, zoals hij is en niet, zoals de buitenwereld graag zou zien, dat hij was. Een buiten wereld waaronder ook de 'des kundigen' in inrichtingen voor diepzwakinnigen die nog maar al te gretig bezig is en vaak met de 'beste' bedoelingen, het 'onaange paste gedrag' van deze mensen wel te misvormen, dat het voor ons mensen, die voor 'normaal' moeten doorgaan, wel te accepteren is. Fennis. die jarenlang als orthope dagoog /met diepzwakzinnige men sen heeft gewerkt en getracht heeft zich in /te leven in die diepzwakzin nige njens en zijn wereldbeeld, zet. nogal wat vraagtekens achter de inbreng van wetenschappelijke kant in een dergelijke inrichting en stelt daarmee ook de totale structuur van de zwakzinnigen-In richtingen ter discussie. Hij zet daar een eigen zo men wil 'al- ternatieve'-visie op de zwakzinni genzorg tegenover, waarin de zorg voor de diepzwakzinnigen centraal staat. Dat lijkt vanzelfsprekend, maar Fennis toont in zijn boekje aan, dat dat lang niet altijd het geval is. De zwakzinnigeninrichting word voorgesteld als een liefdevol \ehxii waar rust en vrede heersen en nf" zich kan laven aan zoveel simple en ongecompliceerde goedheid, zwakzinnige zelf is een goeie jb- bes. die geen vlieg kwaad doetDit is geen onwaarheid; het is de atve waarheid. Er zijn inderdaad rstige simpele idiootjes en er zijnmon- gooltjes, die zich met een grote genegenheid tot de vérzfgsters wenden. Er zijn afdeling? waar rust heerst en een toewijhig, die gewaardeerd wordt, maar r is óók een andere kant en die knt wordt slechts zelden belicht, ^t is de afstotelijke kant en die ant wordt slechts zelden belicht. -Jot is de afstotelijke kant van zwakzin nigheid. Toch is het goed, schift Fennis, en volgens mij noodz?elijk om die zijde te tonen. Er zn ook diep zwakzinnige kinderer die helemaal niet 'gemakkelijk verven en ver geten' en die niet begrijpen, dat 'God liefde is.' Kieren die niet bij de moeder op -hoot komen en zich koesteren inbaar liefde. Er zijn diepzwakzinige kinderen die niet praten, niet lachen, niet blij zijn en lief zijnde stoten de hele dag door rauw kreten uit. zijn agressief tegen edereen. schoppen Weestal laat men alleen maar de 'mooie' kant zien n krabben. Ze zijn onwaarschijn lijk sterk, haast niet te 'hanteren' als ze aan- of uitgekleed moeten worden. Ze slaan de lepel uit je hand als je ze eten geeft. Enzovoort. Joop Fennis wil hiermee duidelijk maken, dat we over het algemeen maar één kant 'laten zien van de diepe zwakzinnigheid, namelijk de mooie, fijne, acceptabele kant. En dat we de weerzinwekkende, mis schien zelfs onmenselijke kant ca moufleren. Dit heeft naar zijn me ning te maken met een collectieve angst. En met collectieve onbewus te taboes, die we wel willen, maar niet kunnen doorbreken. We leven weliswaar in een tijd, waarin taboes doorbroken (moeten) worden, maar de twiritigste eeuw- se mens maakt een vergissing, als hij denkt dat alle taboes zinloos zijn en uit een voorbije tijd date ren en dat het doorbreken ervan altijd bevrijdend werkt. Er zijn ook zaken die onontkoombaar zijn, zo als de dood of het oud-worden. Ook deze taboes wil de mens doorbre ken, maar zonder het zelf te willen of te weten, doorbreekt hij het taboe niet echt. Hij voert als het waren een aantal schijnmanoeuvres uit en maakt zichzelf dan wijs het taboe te hebben doorbroken. In werkelijkheid is hij er met een grote boog omheengedraaid. Hetzelfde geldt, aldus Joop Fennis, voor de zwakzinnigheid en dan met name de diepe zwakzinnigheid. Ook dit taboe wil men graag doorbreken de diepe zwakzinnigheid. Ook dit taboe uil men graag doorbreken, maar onder het 'motto van het doorbreken' gaat men juist de zwakzinnigheid ontkennen. Men zegt dan. dat de diepzwakzinnige niet langer weggestopt moet wor den in inrichtingen ver buiten de gemeenschap waar de maat schappij geen toegang heeft. En men trekt -de zwakzinnige mooie kleren aan om te suggeren, dat gij of zij helemaal 'bij' is. volgens de laatste mó'de. Er lopen dokters rond in witte jassen, net als in een ziekenhuis en men spreekt en schrijft over de zwakzinnige als 'een Van ons". Men heeft het niet meer over 'inrichtingen' maar over 'tehuizen'; soms zeis 'huizen.' met planten en sfeerverlichting. 'Op zichzelf heb ik daar niets op tegen', schrijft Fennis. 'Zeker niet als de zwakzinnige het zelf ook fijn vindt en als hij bijvoorbeeld niet in zijn eigen 'tehuis' of 'huis' overal met zijn vingers moet afblijven, omdat het anders al gauw niet meer zo mooi en echt lijkt. Maar laat niemand zeggen, dat we nu bezig zijn dit taboe te doorbreken, want het tegenovergestelde is waar: de zwakzinnigheid wordt hier ont kend. Men doet namelijk alsof de zwakzinnige helemaal niet zwakzin nig is en daarmee blijft het taboe rond de diepe zwakzinnigheid in feite bestaan. De mensheid wenst eigenlijk niet geconfronteerd te worden met de diepzwakzinnige. Vooral niet als deze afzichtelijk is en zich afsto tend gedraagt. De diepzwakzinnige is voor hem eigenlijk de confronta tie met de mislukkig van zijn ei gen. menselijk geslacht en dat is voor de mens niet aanvaardbaar. Daarom toont hij een diepzwakzin nige, die lijkt op een normaal mens. Hij doet alsof de zwakzinnige zelf zijn mooie kleren heeft geko zen en dus een goede smaak heeft. Hij projecteert zijn eigen 'betere gevoelens in de diepzwakzinnige. maar camoufleert daarmee de zwakzinngheid. Hij doet alsof hij het taboe doorbroken heeft, maar hij heeft de zaak juist toegedekt en eigenlijk is het laatste erger dan het eerste. Joop Fennis betoogt dan, dat de mens ook nog de medicus in de zwakzinnigeninrichting haalde. Als of al dit camoufleren niet voldoen de is en hij nog beter in staat zou zijn zichzelf wijs te maken dat het allemaal inderdaad meevalt. En niet alleen de medicus, maar in zijn voetspoor ook de psycholoog én de pedagoog. Immers: hoe meer academici zich met de diepzwakzin nige bezighouden, hoe meer Je zwakzinnigheid als een ernstige, maar niet hopeloze zaak dient te beschouwen. 'Het zou onjuist zijn', aldus Fennis 'al deze academici iets te verwijten. Ik denk, dat de meesten van hen niet doorhadden, dat ze een camou flerende rol geacht werden te spe len om de mensheid te suggereren dat taboes doorbroken werden. Ze raakten echter wel in een moeilijke positie, want wat kunnen ze doen voor de diepzwakzinnige? Niet veel. In ieder geval minder dan de groeps leider of -leidster. Ze gingen daarom bewust of onbewust, met plezier of tegenzin, hun werkterrein verleg gen. Dat werd niet meer de directe zorg voor de zwakzinnige, maar het wetenschappelijk onderzoek. De re search. En de leiders en leidsters dan? Velen van hen bleven hun taak zuiver en met groot idealisme verrichten; bleven zich verplaatsen ln de wereld van de zwakzinnige, kijken met diens ogen, kruipen in zijn huid. Zij zijn blijven werken, denken en vechten. Niet om de zwakzinnigheid te doorgronden, maar om het zwakzinnige kind te doorgronden.' Het is nu tijd om eerlijk te worden, schrijft Fennis. We moeten ofwel het taboe opnieuw intact zien te krijgen en dan laten bestaan ofwel het echt doorbreken. 'Het eerste is naar mijn mening nauwelijks meer mogelijk, omdat wij al zoveel over zwakzinnigheid te weten zijn geko men, dat er thans geen weg meer terug is. We zullen door moeten gaan, maar dan alle onechtheid uitbannen.' Dan zouden de mensen moeten weten, hoe de zwakzinnig- li eied werkelijk is. Er zouden geen afdelingen in de zwakzinnigenin richting moeten zijn, die niet door excursies bezocht mogen worden. In boeken zou niet alleen maar de mooie kant getoond moeten wor den, maar ook de afschuwelijke. De mens zou er van doordrongen moe ten zijn, dat diepe zwakzinnigheid lets is, wat hij niet kan bégrijpen. Soms afstotend, soms vertederend, maar altijd vreemd. En hij zou moeten beseffen, dat daar nog steeds vrijwel niets aan te doen is. Dat het geen 'ziekte' is, die wel te genezen zal zijn of minstens in de toekomst te genezen is. Het Zwakzinnig-zijn is een vorm van 'zijn', maar ver van ons 'gewo ne mensen' af. De zwakzinnige zou zwakzinnig mogen zijn. Hij zou niet langer het masker hoeven te dragen van 'een van ons.' Heel misschien zou het dan weieens kunnen gebeuren, dat wij de zwakzinnige ziende zoals hij is en niet langer zoals wij hem graag willen hebben toch iets gaan ontdekken van een vaag herken nen. Niet omdat hij eens van ons is. maar veeleer omdat wij een heel klein beetje ook 'een van hen' zijn. Het vuile schort (bedenkingen over zwakzinnigenzorg) door Joop Fen nis. Uitgeverij Dekker Van de Vcgt, Nijmegen (besteladres Van Gorcum, Assen); Prijs: ƒ16.50. Het was (Steren niet alleen de zon die stialde. Venus zag er ook stralend u- Om kwart over zes 's morgens zagen ve de planeet vlak bij 1-t afgaande maansikkel tje. Enkel<uren later zou de planeet bedekt wfden door de maan, maar dat kondn wij nut waarnemen. Het was alleen zchtbaar op het zuidelijk deel var de Atlantische Oceaan, De lucht moet wel zeer doorziciug ge weet zijn gisteren want ng om twailf uur 's middags kreeg t uit Geüerland een tele foontje dat Veius daar op dat tijdstii met het >lote oog kon wor den wargenomn. Vandag, 3 okbber. bereikt Venus zijn grootste hederheid: Magnitude 4,3 zoals as tanomen dit aandui den. Helaas :al de bewolking ons au wel paren spelen. Eerder al viel de doorzichtigheid van de lucht op. In een arctische luchtsoort konden enkel weken geleden nabij Harlinjen vK manen van de pla neet Jipiternet een gewone kijker wordei waarnomen. Eén maantje lukt (oorgans wel. maar vier kan een bjzondrheid worden genoemd. Bij zolder /as ook het weer van giste en pet veel oktober-zonne- schi.ti en geen buien meer onder de üeuge' van een rug van hoge drul. De temperatuur bleef door gaai totzestien a achtiten gra der. plafselijk wel eens negentien. Mischie' een beetje bescheiden in vegelijkig met de 26 graden van Giekenind, de 27 graden van Sjlit erde 28 graden van Titograd ir Joeoslavië en de 30 graden paatsejk Ln Turkije. Toch was het egenlU allemaal erg gunstig voor witmaand. Matig vriezen deed let ndden op de dag in Isfjord tadio(Spitsbergen) met min zeven trade Celcius onder een zich ver- sterkade hogedruk van 1026 mili- A NP/KNMI Weerrapporten ran gisteravond 7 nttr: maximum-temperaturen van gisteren en neerslag 719 uur: Amsterdam regen 18 0.2 De Bilt regen 18 0 1 Deeien zwaar bewolkt 18 0 Eelde licht bewolkt 18 O Eindhoven regen 18 0.1 Den Helder zwaar bewolkt 17 0 Luchth. R'dam regen 17 0 1 Twente V zwaar bewolkt 17 0 Vllssingen regen 16 0.5 Zd. Limburg geheel bewolkt 17 0 Aberdeen regen 15 0 1 Athene onbewolkt 28 O Berlijn licht bewolkt 20 0 Bordeaux onbewolkt 26 o Brussel geheel bewolkt 17 0 Frankfort licht bewolkt 18 0 Genève onbewolkt 23 0 Helsinki onbewolkt 16 l Kopenhagen onbewolkt 19 0 Locarno onbewolkt 22 0 Londen motregen 17 1 Luxemburg zwaar bewolkt 14 '0 Madrid onbewolkt 29 - 0 Malaga onbewolkt 28 0 Mallorca onbewolkt 27 0 Nice onbewolkt 24 0 Oslo onbewolkt 17 O Parijs geheel bewolkt 18 0.1 Rome onbewolkt 26 0 Spilt licht bewolkt 27 0 Wenen onbewolkt 22 0 Istanboel licht bewolkt 20 0 Las Palmas onbewolkt 25 0 later opklaringen Van een verslaggever DEN HAAG Uit een onderzoek van het Nationaal Bureau voor Toerisme naar het toerisme in ons land in het afgelopen zomerseizoen is gebleken dat nationaal gezien de bezetting van hotels, pensions, kampeerterreinen, jeugdherbergen, bungalows en bij particuliere ver huurders dit seizoen (juh-augustus) voor alle groepen beter was of ge lijk aan het seizoen 1974. Belan grijkste oorzaak was het mooie zo merweer. Voor niet-dog iesbi eden de bedrijven, zoals cafe's, restaurants, winkels en attractiepunten bestaat de indruk dat het seizoen 1975 eveneens over wegend gunstiger was dan 1974 In het algemeen speelden in de samenstelling van het bezoek de Nederlanders en de Duitsers de grootste rol. maar ook Fransen en Engelsen hadden in bepaalde delen van het land een merkbaar aandeel in het bezoek. Op de vraag of men iets bespeurde van vakantiespreiding in het hoog seizoen, gaven 18 van de 27 onder vraagden een ontkennend ant woord. Zij constateerden nog steeds een topdrukte in een beperkt aan tal weken. De overige negen be speurden zowel een eerder begin nen van de drukte als ook een langer (tot eind augustus) aanhou den daarvan. Dit laatste is beïn vloed door het mooie weer en de va kanties van de deelstaat Noord- rijnland-Westfalen. die in de twee de helft van augustus vielen. Van een verslaggever AMSTELVEEN De gemeente Am stelveen hoeft geen zaal in het cultureel centrum beschikbaar te stellen van de Nederlandse Volksu nie van de Hagenaar J. G. De president van de Amsterdamse rechtbank wees gisteren de eis af van de 'vereniging tot steun aan de Nederlandse Volksunie' om alsnog de beschikking te krijgen over een zaal voor een vergadering. De gemeente Amstelveen had een contract afgesloten voor de huur van een vergaderruimte voor 17 september doch later annuleerde de gemeente het contract, omdat zij moeilijkheden vreesde indien de vergadering daar gehouden zou worden. De president, mr. Borger- hoff Mulder, verwierp de eis omdat het geding na 17 september plaats vond. én omdat het niet gebleken was dat .de Volksunie een vergade ring uitsluitend in het cultureel centrum zou kunnen houden. Daar om zag de president niet in waar om Amstelveen alsnog een nieuwe overeenkomst met de Volksunie zou moeten sluiten. Bij de uitspraak demonstreerde een groep van veertig leden van het anti-racisme-comité voor het. paleis van justitie. De Ned. Volksunie heeft bij de gemeenteraadsverkie zingen in Den Haag o-pzien gebaard door tegen Surinamers en Antillia- nen gerichte leuzen. bar en oost-zuid-oosten wind. Ierland zat gisteren geheel en al onder depresiseheerschappij. Er viel bijzonder veel regen. Tussen zeven uur 's morgens en zeven uur gister avond kwam Malin Head in het noord tot 21 milimeter. Cork in het zuiden tot 25 millimeter met on weer, Kilkenny in het zuidoosten: 26 millimeter en Birr in midden- Ierland 32 millimeter. In het uiter ste westen viel minder: vliegveld Shannon veertien millimeter. Va- lentia acht millimeter regen. In Blackpool werd vijftien millimeter gemeten. De passage van het kou front ging niet erg rustig in zijn werk: op de Scilly eilanden werd een windstoot van 94 kilometer per uur of te wel tien Beaufort waarge nomen. Vandaag hebben wij te ma ken met deze onstandvastige lagen, daarna komen er weer opklaringen. De luchtdruk blijft zich goed hand haven boven Zwitserland met 1025 millibar. Het aantal zonnevlekken bedraagt 11 en de solar flux (10 centimeter straling) is 76, een zelfde waarde als een week terug-. Van een verslaggever ROTTERDAM Een met een pis tool gewapende man heeft gister morgen een overval gepleegd op een postagentschap aan de Staten - weg in Rotterdam. De overvaller verdween met een onbekend bedrag aan geld in een personenauto, die vooralen was van 'een Duits num merbord. Hij is nog steeds voort vluchtig. Bij de overval is volgens de politie niet geschoten Patrouil lewagens hebben alle uitvalswegen afgezet. Om ongeveer elf uur kwam de man de Sigarenzaak annex postagent schap binnen. Terwijl hij uit de tas een vuurwapen te voorschijn haal de riep hij in het Duits of in het' Nederlands 'geld snel'. De eigenaar en zijn vrouw werden gedwongen het geld in de tas te stoppen. Op het moment van de overval waren er geen klanten in de zaak- Van een verslaggever AMSTERDAM De 35-jarige A. van den Bos. eigenaar van een café aan de Amsterdamse Celebesstraat, is woensdagavond bij een schiet partij om het leven gekomen. Zijn 28-jarige echtgenote werd zwaar gewond. De vermoedelijke dader, de 32-jarige U.B., is gistermorgen in zijn woning gearresteerd. De sc&ietpartij vond plaats na een ruzie in het café. De heer Van den Bos wilde de zaak sussen en zei dat B. moest vertrekken. Deze trok daarop zijn pistool en loste vijf schoten, waarvan er een de café eigenaar in het hoofd trof. HOOGWATER voor zaterdag 4 oktober: Vllssingen: 0.52-13.12: Haringvlietelulzen 2.18-14.46; Rotterdam: 3.32-15.40: Sche- venlngen: 1 54-14.20; IJmulden 2.27-14 53; Den Helder 7.00-19.51; Harlingen 8 57- 22.00; DelfaUl 10.51-23.31. Van een verslaggever ARNHEM De 20-jarige mevrouw J. Ten Besten-Van der Heijden uit Arkel en haar negen maanden oude dochtertje zijn gistermorgen na een verkeersongeluk te Vuren ln een sloot terecht gekomen, en verdron ken. De auto van de vrouw raakte in de berm, sloeg over de kop en belandde in de sloot. onder redactie van loessmit Geef Max de zak' is inmiddels een bekende kreet in heel het land, en een bekende aktie. Tal loze mensen doen er aan mee en geven inderdaad de in hun bus gedeponeerde plastic zak, gevuld met overbodige textiel, aan Max Tailleur terug, die er allerlei prettige reisjes voor bespreekt voor mensen die zonder die zak ken nooit weg zouden kunnen tegen de tweeduizend mensen zijn op die manier al op reis geweest. Maar er zijn er ook die de volle zakken meenemen en de inhoud ten eige bate verko pen. Ze grissen de zakken net. voor Max' neus weg kort voor het moment dat de auto van de aktie voorrijdt om de resultaten in te zamelen. De zakken staan keurig te geef aan de stoeprand, dus erg veel moeite kost de dief stal niet. Wel een hoop lef. want zo'n aktie benadelen is natuur lijk niet netjes, op z'n zachtst uitgedrukt. De zakkenaktie is al zo'n beetje in alle hoeken en gaten van het land geweest, maar met name in Amsterdam waar de aktie kort geleden ein digde hebben Max mensen erg hun best moeten doen om de dieven een stapje voor te blij ven. Hoe komt dat nou, dat de rest van i Nederland zo goudeerlijk is en Amsterdam juist niet? Een mevrouw op het aktiecentrum van Max Tailleur in de hoofd stad: 'Het gebeurt niet alleen in Amsterdam, maar eigenlijk in alle grote steden. Alleen liep het in Amsterdam wel een beetje de spuigaten uit: Uit de folder en de tekst op de zak in de brie venbus weet het publiek al dat het de bedoeling is de zak om negen uur 's morgens gevuld op de stoeprand te zetten. Maar dat kan niet overal. 'Mensen die eerder naar hun werk moeten, zetten de zak al vroeger neer en in straten waar veel kinderen lopen die wel eens met de zak ken kunnen gaan sjouwen, laten de mensen ze ook liever wal langer binnen slaan. Daarom gaat er nog een geluidswalen rond waarna kort daarop onze eigen vrachtwagens langs ko men. Maar daar zit altijd nog genoeg tijd tussen om zo'n zak stiekem weg te halen. Soms zien de mensen dat gebeuren, van achter hu nraam en dan vragen ze wel naar een legitimatiebe wijs. Dieven zeggen dan dat ze dat vergeten hebben, maar dat ze de stichting wel helpen.' Het is met die diefstallen wel eens zo bar geweest, dat de stichting de hulp van de politie heeft moeten inroepen, maar niet voor de kleine mannetjes op een bakfiets die één of twee zakken meenamen. De stichting zet zich in voor mensen die óf ziek zijn óf zicli financieel niet kunnen permitteren er eens op uit te gaan en de heer Tailleur vindt dat een man die een zak steelt, het óf voor zijn boterham moet doen of eigenlijk ook een beetje ziek Is. Die kleine dief stalletjes zijn dan ook maar door de vingers gezien. Een troost voor de rest van Am sterdam: ondanks de diefstallen is er ontzettend veel oude kle ding' opgehaald: elke week wel honderdduizend kilo. Trappen doe je met je voeten en daarom staan er dan ook alleen nog maar voeten op dit plaatje. En autootjes waar alles omdraait, want daar moet op getrapt worden. Het is een nieuw soort speelgoedauto, in Californië gemaakt, waarvan de ontwerpers verwachten dat het een rage onder kinderen in alle werelddelen zal worden. En misschien ook wel onder vader, moeders en grootouders, want jé hoeft ©r niet bij te bukken en toch kun jc je autootje om het hardst tegen een andere laten racen. Hoe harder je op de pedaal trapt, toe harder het wagentje wegschiet. Een echte trapauto dus. Het voeren van dieren in Artis is verboden, maar desondanks werpen bezoekers nogal eens lekkernijen in de bek van een bedelend dier. Laatst hebben de olifanten de rollen omgedraaid: zij slingerden bij wijze van spel letje bakstenen naar de hoofden van de bezoekers. De dieren hadden er al een poosje aardigheid in om buiten de omheining van hun perk met hun slurven gaten in de grond te graven, waardoor de bakste nen bloot kwamen te liggen die als drainage fungeren. De vier olifanten drie vrouwtjes en de heer Murugan haaldeyi de stenen er dan uit en aten ze op. bij voorkeur de rode. Knarsend vermaalden ze de bouwstenen tot gruis en slikten dat door. niet altijd zonder kwalijke gevolgen. Murugan en het oudste vrouwtje Barbara zijn er eens zo ziek van geweest, dat voor hun leven werd gevreesd. Misschien dat de olifanten daarom een andere aanpak kozen: de opgegraven stenen naar het publiek gooien. Mikken konden ze nog niet zo goed en zodoende hebben ze niemand geraakt. Ze werden trouwens meteen op stal gezet, waar ze vier dagen huisarrest kregen, de tijd die nodig was om de stenen voor het hek met een laagje beton te bedekken leiding van de school te ver. Morgens vroeg vonden zoekende politiemannen de elf kinderen in de greppel, koud, nat en hon gerig. de (strenge) opvoeding die de meisjes op de kostschool krijgen, is vooral gericht op ka raktervorming. i Een groep dei en groep demonstrerende vrou wen heeft er voor gezorgd dat de behandeling van een wetsont werp over zwangerschapsonder breking in het Zwitserse parle ment een paar minuten moest worden onderbroken. Dat kwam niet alleen door de spandoeken met opschriften als 'abortus vrij die ze bij zich hadden en het misbaar dat ze daarbij maakten, maar meer door de vuile luiers, die de vrouwen vanaf de publie ke tribune tussen de discussiëren de parlementsleden mikten. Mei een vuile luier over je hoofd praat je nu eenmaal niet mak kelijk. Elf meisjes van twaalf en der tien jaar, leerlingen van een pe perdure kostschool in het Engel se Hindhead hebben zich uit protest tegen een verbod om te levisie te kijken, een nacht lang in een nabije greppel verstopt. Ze hadden graag een sex-film willen zien, maar dat ging de Met een been waarvan de huid op twee plaatsen opengescheurd was, is de zeventienjarige Todd Sec ton voor behandeling naar een ziekenhuis in de Amerikaan se staat Michigan gebracht. De wonden waren veroorzaakt door een schot uit een jachtgeweer, maar een kogel of hagel kwam er niet aan te pas. Een jonger broertje van Todd had na een Jachtpartij voor de grap een hot dog in het geweer gezet en dat op Todd afgeschoten. De wond was niet zo ernstig, maar het hartige hapje was toch hard ge noeg aangekomen om het been lelijk te beschadigen. Het broertje was er zelf zo van ge schrokken dat de politie hem maar naar huis heeft laten gaan. 'De kippensoep, die jij er in deed. bevalt me best.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5