Oosterschelde misschien toch helemaal afgesloten Van grote Spanje-boycot in bedrijven geen sprake Fietsers krijgen een 'echte' organisatie Personeel apotheek deerlijk onderbetaald vanURK Russische onderzeeboot betrapt Aanval op lawaai Ethiopische consulaat werd korte tijd bezet Kosten van half-open houden zouden te hoog worden Twee varianten nader bekeken Misbruik van nachtdiensten Wegwerken van vlekje kost portemonnee •n METZLER- zien overigens betekent dit niet Uit protest tegen militaire regerihg Vooral nadruk op dagelijks gebruik van rijwiel Directie Martinair zou intimiderend opgetreden zijn 'In de Bijenkorf geen Spaanse produkten meer' Oprichting op 18 oktober "^Vrijdag 3 oktober 1975 binnenland trouw/kwartet 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Oosterschelde zal mogelijk toch geheel worden afgesloten. Hoewel de aanleg van een afsluitbare caissondam in de Oosterschelde-monding technisch nog steeds mogelijk wordt geacht, moet worden gevreesd dat de kosten zo hoog zullen zijn dat het halfopen houden van de zeearm niet mogelijk is. Aan die kosten is door de regering, toen november vorig jaar werd be- sloten een getijverschil te bandha ven, een maximum gesteld van j 1750 miljoen gulden, met een uit loop van twintig procent. Moeilijk In een tussentijds rapport over de studie naar de Oosterschelde-wer- ken, dat minister Westerterp giste ren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, blijk-t dat het moeilijk zal zijn binnen de toegestane ruimte te blijven. Ir. dat geval zal de Ooster schelde volgens het oorspronkelijke deltaplan geheel worden afgesloten Technisch behoort de afsluitbare caissondam nog tot de mogelijkhe den. Wel moet voor een aantal belangrijke vraagstukken nog een oplossing woren gevonden, met na me voor de relatie tussen de cais sons, de drempel en de ondergrond. Ook moet nog worden bezien of het mogelijk is technieken toe te pas sen die nog moeten worden ont wikkeld. Br ievenbus Bij de verdere studie zullen twee varianten nader worden geanaly seerd de 'brievenbus-oplossing' (hierbij worden de caissons over vrijwel de volledige sluitgatbreedte van 3500 meter geplaatst en bestaat de openüig waardoor het water stroomt uit een horizontale spleet) en de 'spleet-oplossing', waarbij de (ADVERTENTIE) Zojuist verschenen: dr. Jan H. Raat DE INRICHTING VAN HET VOORTGEZET ONDERWIJS 1. Inleiding 2. Kenmerken van de Wet op het Voortgezet Onderwijs 3. De schooltypen binnen het vwo en avo 4. Het eerste leerjaar van het voortgezet onderwijs 5. Het lager beroepsonderwijs 6. Scholengemeenschappen?. De mid denschool 8. Vormingswerk voor jeugdigen 9. Het onderwijs in de microsfeer 10. Philosophy of education - Schema van onderwijssoorten - Aantekeningen - literatuur. IX 201 blz. Uitg. Wolters - Noordhoff, GRONINGEN Prijs f 12.50 Van belang voor [aanstaandeI leraren; ook voor bestuursleden, onderwijskom- missies, geïnteresseerde ouders en leerlingen en studenten zelf! Verkrijgbaar in de boekwinkel en bij de uitgever. caissons over een geringere breedte (1200 meter) worden geplaatst. Uit eerste onderzoekingen naar de ze varianten is gebleken, aldus mi nister Westerterp aan de Tweede Kamer, dat het grote inspanning zal vergen een ontwerp te maken dat binnen de gestelde kosten blijft. De andere analyse, die wordt aangekondigd, heeft mede ten doel de kosten nauwkeuriger te kunnen bepalen. Hefschuiven Wat de werking van de caissons betreft, is besloten uit te gaan van hefschuiven. Bij het verdere onder zoek wordt uitgegaan van een door stroming van 85 tot 90 procent van het huidige getij. Ook het onder zoek naar een fundering op palen zal worden voortgezet. De beslissing van de regering om een getijdebeweging op de Ooster schelde te handhaven, kreeg vorig jaar de steun van een kleine meer derheid van de Tweede Kamer. De progressieve partijen, enkele con fessionelen en de Boerenpartij stemden toen voor de oplossing van de regering. Kosten Hoewel hij het rapport nog niet had gezien, noemde de socialist Roels het gisteren spijtig dat de mogelijkheid bestaat dat de cais sondam op de kosten afspringt. Dr. Terlouw, fractie-voorzitter vanD'66, zei kleine hoop te hebben dat mi nister Westerterp en de deltadienst zo'n plezier in dit unieke project hebben egkregen, dat nog een ande re oplossing kan worden gevonden. Wanneer mocht blijken dat de af- Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Vlak voor de onderhandelingen beginnen over de cao 1976 hebben de vakbonden voor apothekers-assistenten van NVV, NKV en CNV de salarissen van deze groep werknemers on verteerbaar laag genoemd. Volgens de bonden blijven de sal- rissen voor apothekers assistenten aether bij het miinmumloon: op 1 nu. januari lag het cao-salaris van een derde-jaars apothekersassistente ongeveer op het niveau van het minimumloon, op 1 juli had het minimumloon al bijna het salaris van een geroutineerde assistente nj met vijl jaar ervaring ingehaald. Geen animo De bonden bij wie 4500 van de totaal 5500 apothekers-assistenten is aangesloten wijzen erop dat de opliedign tot dit beroep twee jaar duurt en dat als vooropïleidng mi nimaal Mavo is vereist. Zij vrezen dat de animo voor het beroep door de huidige salariëring weer dras tisch zal teruglopen. Volgens hen zijn er nu al cursussen niet 'vol'. Een andere onverteerbare zaak voor de bonden is de beloning van de nachtdiensten (totaal 1,50 per uur nachtdienst plus vijf gulden per recept). dat de dienstdoende assistente vaak een drukke dag achter de rug heeft en de volende dag ook weer aan de slag moet. Van een verslaggever AMSTERDAM De Amster damse politie waarschuwt te gen een manier van zakken rollen die de laatste tijd veel voorkomt in de Amsterdamse binnenstad. De truc is als volgt: iemand waarschuwen dat er 'n vlek op zijn jas zit, hem helpen bij het verwijde ren van die vlek en daarbij meteen zijn portefeuille of portemonnee inpikken. De vlek wordt even tevoren door de zakkenrollers zelf aange bracht met behulp van een viltstift. (ADVERTENTIE) Voor handiverkoop artikelen (aspe- rine, tandpasta etc.), die de helft va nde nachtelijke omzet uitmaken krijgen de assistenten niets extra's. De werknemers beklagen zich er n<J overigens allang over dat er mis bruik wordt gemaakt van de avond ennachtdienst. 'Ze bellen ons uit bed als de pupillen vergeten zijn' en 'er komen zelfs klanten voor een rolletje pepermunt, liefst na de tv', de meeste mensen weten niet (ADVERTENTIE) H4 Europa's grootste import- en "exportspecialist in vleugels en piano's. Instrumenten, vervaardigd door 's werelds meest geniale instru mentbouwers. Keus uit meer dan 150 modellen en uitvoeringen, alle direct uit voorraad leverbaar, leder instrument met 5 jaar volledige garantie. Van Urk, sinds 1898: Uw waarborg voor een veilige koop en service. Stemmen en onderhoud in geheel Neder land. Cherny waarde 3600.-, nu 2345.- Irmbach waarde 5100.-. nu 3695.- Rich.Weber waarde 6350.-, Tchaika waarde 6500.-, Bechner waarde 6900.-, ,4495.- 4695.- 4695.- VLEUGELS Bechner waarde 14.900.-. nu» 9995.- Estonia waarde 25.400.-. nu 18.900.- Steinway vanaf 22.4 50.- ste.nw^eugei Rechtstreeks van importeur. J. van Urk, Westersingel 42 Rotterdam, Tel. (010)36 35 00. t Dagelijks van 9 tot 17.30 uur. t Vrijdags koopavond van 19 tot 21 uur.. sluitbare dam inderdaad niet te re aliseren is, zal de heer Terlouw opnieuw trachten de Oosterschelde geheel open te houden. Daarbij zouden de bestaande dijken langs de Oosterschelde op deltahoogte moeten worden gebracht. 'Ik heb begrepen dat dat voor 1981 gebeurd zou kunnen zijn', aldus dr Terlouw. België België heeft inmiddels laten weten akkoord te gaan met een aantal maatregelen die moeten worden ge troffen indien op de Oosterschelde een getijbeweging wordt gehand haafd en een aantal secundaire dammen moet worden aangelegd (de 'compartimentering'). België heeft laten weten de voor keur te geven aan het plan waarin de oesterdam en de Philipsdam worden aangelegd en het kanaal door Zuid-Beveland wrodt verbe terd. Nederland zal de kosten dra gen die nodig zijn om de Schelde- Rijnverbioding af te schermen van de getijdebeweging. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! Vervolg van pagina 1 als bij andere milieuwetten het systeem van heffingen worden ge volgd. Over de kosten merkte me vrouw Vorrink op, dat we lang op een koopje hebben geleefd en dat we niu zullen moeten inhalen wat we de afgelopen jaren hebben na gelaten. Zones De booreilanden op de Noordzee schijnen een zekere a antrekkineskracht te hebben op nieuwsgierige Russl- sche onderzeeboten. De marineluchtvaartdienst kon e*- eentje op de foto krijgen, die een uitgebreide be langstelling heeft voor het booreiland Penrod (vaag zichtbaar op de achtergrond) ongeveer -8 kilometer van Den Helder. O Vervolg van pagina 1 Ook op de luchthaven Schiphol was weinig te merken van de twee mi nuten werkonderbreking. De trans portkarretjes reden af en aan en de afhandeling van vliegtuigen ging normaal door. Politie, mare chaussee, baliepersoneel. schoon> makers en technisch personeel; al lemaal werkten ze gewoon door als of er geen oproep van de vakbon den was geweest. Op het Amster damse stahuis werd het serk bijna volledig stilgelegd om twaalf uur. Treinen stil Ook in Utrecht is niet veel te merken geweest, noch van de korte staking noch van de 24-uurs boy cot. De teinen stonden wel stil om twaalf uur, maar de stadsbussen reden gewoon door. Bij Hoogovens in Velsen. waar relatief veel Spaan se gastarbeiders werken, is op be paalde afdelingen wel even ge staakt. In Den Haag hadden wel alle trams en bussen stil zullen staan om twalf uur, maar dit viel in het water door een fout bij het gemeen telijk energiebedrijf. Van een grote Spanje-boycot in de bedrijven was, zoals gezegd, geen sprake. De industriebond NW heeft gistermorgen met een honderdtal bedrijven contact opgenomen en bij geen van hen was sprake van een boycot. De organisatoren van de Rotter damse Femina-beurs tenslotte zijn door de knieën gegaan voor een deel van de verzoeken van B en W van Rotterdam en de Rijnmon- raad om op de beurs alle toeristi sche reclame voor Spanje achterwe ge te laten en geen boekingen te verrichten voor Spanje-reizen. De gemeente had gedreigd anders de politie en brandweer van de beurs terug te trekken. Voor de Rijnmond- raad was de toezegging niet vol doende: de raad heeft zijn voor lichtingsstand teruggetrokken. Met. ingang van vandaag zal die stand leeg zijn. De geluidszones zullen worden in gesteld om een conflict te voorko men tussen de bron van het geluid, zoals de industrie en het wegver keer, en de mensen die in rust willen wonen enwerken. Gemeen ten zullen moeten nagaan of bij de bouw van huizen langs wegen of bij industrieën en bij de aanleg van een nieuwe weg, de bewoners niet te veel geluidsoverlast zullen on dervinden. Minister Vorrink wil de ze zonering echter niet alleen in voeren voor nieuwe projecten, om dat dan op basis van oude besluiten nog lang kan worden doorgegaan met bouwen van huizen en indus trieën op de verkeerde plaatsen. Indien de wet wordt aangenomen zullen direct vrijwel alle grote we- gen van een geluidszone zijn voor- tt», dat dan de huizen binnen de zone sr o o o zullen worden gesloopt. Minister Ook buitenland Ook in het buitenland was het ef fect van de boycot-actie tegen Spanje beperkt. Wel zag de Spaan se luchtvaartmaatschappij Iberia zich gedwongen alle vluchtèn op Italië en de Skandinavische landen te staken. Omgekeerd hadden de Italianen en Skandinaviërs hun vluchten op Spanje gisteren ook af gelast. Ook de Belgische maat- 1 Vorrink: 'Je kunt niet een kwart van Nederland met de grond gelijk maken. Je kunt wel proberen maat regelen te nemen om het geluid buiten 'fe houden.' Als maatregelen worden onder meer genoemd het isoleren van wo ningen (wat ook van belang is voor de warmte-isolatie) en het aanleg gen van wallen, schermen en mu ren. Het geld hiervoor wordt ver kregen uit de heffingen, die aan de weggebruikers worden opgelegd. Hetzelfde geldt voor de zones rond industrieën. Volgens mevrouw Vor rink zal bij bestaande industrieën echter geen sprake zijn van plotse linge eisen om bijvoorbeeld het ge luidsniveau met vijf decibel te ver lagen. Wel zal bijvoorbeeld bij de sanering ook rekening gehouden worden met het tempo van de af schrijving van machines en appa raten. Van een verslaggever ROTTERDAM Uit protest tegen het doodschieten van zeven demonstranten in Addis Abeba hebben enkele tientallen Ethio pische studenten gisteren het consulaat van hun land in Rotter dam bezet. De bezetting werd na ongeveer drie kwartier door de politie beëindigd. Dertien Ethiopiërs werden naar het politiebureau overgebracht. Geen demper Bij de in te stellen stiltegebieden wordt gedacht aan gebieden in de orde van grootte van enkele vier kante kilometers. De gebieden zul len moeten worden aangewezen door de provincie. Overigens wordt geen vaste norm voor de stilte ge hanteerd, omdat het mogelijk is dat bijvoorbeeld dieren voor lawaai zorgen. Het is volgens minister Vorrink in zo'n geval geenszins de bedoeling de vogels van een geluid demper te voorzien. De bezetting begon rond bet mid daguur. De studenten eisten van de Ethiopische consul, dat hij een te legram naar de voorlopige (militai re) regering zou situren. In dit tele gram wilden de Ethiopiërs, die in Nederland wonen, hun scherpe ver oordeling uitspraken over het op treden van de militaire regering tegen de mensen, die enkele dagen geleden in de Ethiopische hoofd stad Addis Abeba een vreedzame demonstratie hielden. Hierbij open de de politie het vuur op demon stranten. Er vielen zeven doden en een groot aantal gewonden. Tijdens de bezetting was de consul zelf aanwezig. De studenten hielden wel de secretaresse van de consul vast. Nadat de politie was gewaar schuwd, wist zij naar binnen te dringen. De consul, die inmiddels was gearriveeerd, heeft het ge vraagde telegram niet naar Ethio pië gestuurd. Een van de bezetters noemde het huidige militaire regime fascistisch en beschuldigde het ervan de de mocratische rechten met voeten te treden. De studenten eisen van de voorlopige regering, dat het militai re bewind zo snel mogelijk door een burgerregering wordt vervan gen. Voorts pleiten zij voor het vrijlaten van politieke gevangenen. Ook zouden de boeren met wapens moeten worden uitgerust om zich te kunnen verdedigen tegen de voormalige groot-grondbezitters. Tenslotte eisen de studenten dat er geld wordt gegeven aan de vele duizenden mensen die honger lij den. schappij Sabena vloog gisteren niet op Madrid. In Frankrijk. België en Joegoslavië werden vluchten naar Spanje wat vertraagd doordat luchthavenperso neel weiegrde bagage naar de vlieg tuigen te dragen of kaartjes voor Spanje af te dragen. Joegoslavië legde ook het post- en telefoonver keer met Spanje volledig stil. In de Franse en Skandinavische havens werden geen goederen voor of van Spanje verwerkt. De Franse spoorwegen deden gedeeltelijk mee aan de Spanje-boycot zodat er maar weinig treinen naar Spanje reden. Spanje zelf heeft voorlopig de belangrijkste treinverbinding van zijn kant met Frankrijk stilge legd. Eén schip In" Engeland had de 48-urlge boy cot, die door de vakbond voor trans portarbeiders is afgekondigd, de eerste dag weinig succes. Er werd melding gemaakt van slechts één Spaans schip dat niet kon worden gelost. Het vliegverkeer tussen Enge land en Spanje was vrijwel nor maal. Wel waren er ln alle Westeu- ropese landen massale korte werk onderbrekingen om te protesteren tegen de executies van vijf verzets mensen. AMSTERDAM De vervoersbon- den van het NKV en het NVV beschuldigen de directie van de luchtvaartmaatschappij Martinair ervan, dat zij gisteren het perso neel geïntimideerd heeft, door 's ochtends op het platform te ver schijnen, waardoor de werknemers niet aan de twee minutenstaking en de boycot durfden deel te nemen. Martin air-d irecteur Martin Schroder heeft de beschuldigingen van de vervoersfederatie 'volslagen onzinnig' genoemd. 'De passagiers die wij vervoeren hebben gewoon recht op de groots t mogelijke aan dacht en het lijkt mij dan ook een zaak van goed fatsoen om mij op een dag als deze persoonlijk op de hoogte te stellen van de gang van zaken', aldus de heer Schroder. AMSTERDAM De gekozen leden van de ondernemingsraad van het hoofdkantoor van De Bijenkorf hebben er bij de directie op aange drongen het plaatsen van orders in Spanje onmiddellijk te staken tot dat het fascistische regime is ver dwenen. Ook wordt gevraagd alle lopende orders aan Spaanse leve ranciers te annuleren. Zij herinneren eraan, dat vele me dewerkers en oud-medewerkers van De Bijenkorf reeds eerder trieste ervaringen hebben opgedaan met fascistische regimes. Volgens hen is een economische boycot een doel treffend middel om het ontstaan ran een vrij Spanje te bevorderen. Van een verslaggever AMSTERDAM In Utrecht zal op zaterdag 18 oktober de 'eerste enige Neder landse Wielrijdersbond' worden opgericht. Deze organisatie, die ontstaan is uit een aantal groepen die zich voor het langzame verkeer inzetten (zoals 'Stop de Kindermoord', Stichting Natuur en Milieu, Werkgroep 2000, Milieudefensie en 'Amsterdam Autovrij') stelt zich ten doel het behartigen van de belangen van de negen miljoen Nederlandse fietsbezitters. Volgens de bond-in- oprichtlng worden de belan gen van de fietsers door de bestaande organisaties (de Stichting Fiets en de ANWB) niet genoeg verde digd. Zo houdt de stichting Fiets zich volgens de bond voornamelijk bezig met de economische belangen, die met de fiets te maken heb ben, en propageert de ANWB hoofdzakelijk het re creatief gebruik van de fiets. De nieuwe bond (die zich afgekort noemt: de ENWB) wil vooral de nadruk leggen op het dagelijks gebruik van de fiets. Volgens d e bond wordt de fiets achtergesteld bij de auto, vooral wat be treft het aanleggen van we gen en het ontwerpen van nieuwe woonwijken. Hoewel de verkoop van de fiets ln de loop der jaren sterk gestegen is (in 1960 werden er 520.000 fietsen verkocht, in 1974 waren dat er 1,2 miljoen) neemt het dagelijks gebruik van de fiets steeds meer af. Volgens de ENWB is dat het gevolg van de huidige verkeersont- wikkelingen, die vooral op het gebruik van de auto zijn afgestemd. De fiets wordt daardoor steeds minder bruikbaar. In ons land zijn de laatste vijftien jaar ruim 39.500 mensen bij verkeesongeluk- ken om het leven gekomen, bijna net zoveel als de be volking van Bussum. Onder die slachtoffers bevonden zich ruim 7i00 fietsers en 8100 voetgangers. Bijna al die verkeersdeelnemers wer den door een gemotoriseerd voertuig aangereden, de meesten binnen dr bebouw de kom. Ruim 55 procent van de verongelukte fietsers werd van opzij aangereden, ongeveer dertig procent van achteren en vijftien procent van voren Bij de oprichting van de ENWB zaterdag 18 oktober in Utrecht, zal onder meer dr. W. Drees (oud-minister van verkeer en waterstaat en nu fractieleider DS '70 in de Tweede Kamer) het woord voeren. 'Nee Tommy kan niet aan de telefoon komen. Ik heb juist zijn amandelen gepeld.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3