'Amerika'tje spelen' in Nederland TM M Olie bedreiging continuïteit energievoorziening De Jordaan in het Monumentenjaar 'Turkije wil voor Turken hier betere huisvesting' Docent beboet voor gevecht met politie Vier maanden eis voor zakkenrollers Half jaar geëist wegens oplichting Man lag tien dagen dood aan boord van woonschip Eén jaa,r cel voor hasjsmokkelaar Vijf maanden voor schilderijendiefstal VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET H23 Expositie over 50 jaar bouwen Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM 'Het in be- door Jac. Lelsz OTTERLO Tegen het einde van de 19de eeuw was er in Amerika weinig dat de Nederlandse architecten zo imponeerde als de wolkenkrabbers. Overigens was niet iedereen verrukt over dit bouwen en in het Vademecum der Bouwvakken kon men dan ook lezen: 'Verschrikkelijke bouwwer ken, aan Babel's toren gelijk'. Eerst rond 1915 kwam er wat meer waardering, hoewel voorzichtig jes en zeker niet on-kritisch. Ir. A. Keppler, die er zelf was geweest, schamperde toen in Amsterdam de strijd was ontbrand over woonflats met een dozijn étages: 'Men wil zonder dat land te kennen Amerika'tje spelen'. In Amerika nog een reeks architec ten lm die traint werkzaam. Speciaal lm Chicago. Gesproken werd van de Prairie-school. Op de expositie Americana, die te zijner tijd moge lijk ook ln de Verenigde Staten te zien zal zijn (besprekingen zijn nog gaande) wordt een boeiend over zicht gegeven van de invloed van de Amerikaanse architectuur op de Nederlandse. Leonard K. Eaton, hoogleraar architectuur-stedebouw te Michigan, heeft er op gewezen dat Wright belangrijk is geweest voor vele Nederlandse architecten, o.a. Dudok, maar dat zijn stijl, hier te lande gewijzigd, naar Amerika terugkeerde, waarmee de cirkel rond was. In hoeverre de architectuur van Amerika van invloed is geweest op de Nederlandse bouwkunst (dan wel of er in bepaalde gevallen ook sprake was van wisselwerking) kan men zien op de tentoonstelling Americana, die tot 26 oktober in het Kröller-Müller Museum op de Hoge Veluwe wordt gehouden. Het is een van de vier tentoonstellin gen, die onder de noemer 'Neder landse architectuur' op 't moment in ons land aan de gang zijn. De andere tentoonstellingen belichten met name de figuur Berlage, het optreden van de Amsterdamse School en de activiteiten van het blad Architectura rond de eeuwwis seling. Americana gaat over 50 jaar bouwen in Amerika en nederland, namelijk tussen 1880 en 1930. Onbegrensd Ook op het gebied van het bouwen was Amerika voor velen het land van de onbegrensde mogelijkheden. Immers alles wat Amerika deed, was het grootst, bet snelst, het doelmatigst enz. Wie aan Amerika dacht, dacht in superlatieven. Ver schillende Nederlandse architecten bezochten Amerika: Berlage. Van Straaten, Wlebenga, Staal, Wijde- veld. Ook anderzijds waren er con tacten met met de Amerikaanse collega's, schriftelijk op congressen en via tentoonstellingen. Er verschenen in de Nederlandse vakbladen honderden artikelen over de Amerikaanse architectuur. In Architectura, de Opmerker en Bouwkundig Weekblad. Soms waai de de lezers daaruit gelukkig ook wat ironie tegemoet. Toen in Ame rika enorme gebouwen waren ont worpen in de vorm van een vis en van een olifant, stelde Architectura de vraag: 'Zou het geen tijd wor den er nu eens eentje te maken in de vorm van een ezel?' Pompeus waren de 'miljardairswoningen', die in de VS verrezen. Aan de Pith Avenue te New York kwam er een, dat van binnen 'een wonder van schoonheid' was. Ge zegd is dat 'net huis meer dan 25 miljoen gulden heeft gekost. Jaren lang hadden 400 houtsnijders er alleen al werk aan Een vage herin nering aan dit paleis van de koper koning Vanderbllt. gebouwd door L. M. Hunt, was het pand Heeren gracht 380-382 te Amsterdam voor de rijke planter Nienhuys, daar neergezet in de vroeg 16de eeuwse Franse hofstijl door A. Salm GBzn. 'Romaans' In Europa werd de Amerikaan Henry Hobson Richardson (1838- 1886) een tijdlang beschouwd als de enige architect, die een eigen bouwstijl had gevonden. Een soort romaans: logge muren, middel eeuwse versieringen, zware bogen. Men sprak van 'Amerikaansch Ro- maansch.' Ook in Nederland met name in de grote steden, komt men hiervan navolgingen tegen. De op merker vond dat Richardson Berla- ge's voorbeeld was. Toch lijkt Louis Sullivan belangrijker te zijn ge weest voor de ontwikkeling van een meer eigentijdse architectuur in Amerika. Hij kreeg in nederland bekendheid na een reis van Berla ge. Genoemd moet hier vooral ook Frank Lloyd Wright, de grondlegger van de moderne Amerikaanse ar chitectuur. Berlage zorgde er voor dat ook hij hier populair werd. maar in eigen land kwam de er kenning veel later. In de jaren twintig begonnen de Nederlandse architecten zich te in teresseren voor hoogbouw. Niet zo fanatiek als in Duitsland weliswaar, waar gesproken werd van een 'hoogbouw-koorts'. Maar een aantal van onze bouwmeesters was onge twijfeld door het in de hoogte bou wen gegrepen. En zij hebben hun enthousiasme kennelijk kunnen overbrengen op vele anderen ojn. ook op gemeentebesturen. Na 1945 leek een groot stuk van ons land door de bacil van het hoge bouwen aangetast. Een stad, die zichzelf respecteerde, moest meedoen. Stedebouwkundige rede nen, ruimtelijke redenen en presti- ge-redenen drongen ertoe. Intussen is men wat tot bezinning gekomen. Voor- en nadelen worden nauwkeu riger afgewogen. De hoge flatbouw schijnt, in het algemeen gesproken op z'n retour te zijn. Helderheid Rond het Jaar 1920 ging de kunste naarsgroep De Stijl optreden, waar toe ook architecten behoorden. Zij wilden in het bouwen helderheid, eenvoud. Elementaire harmonie Van een verslaggever DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft de dertigjarige do cent J. E. M. H. uit Utrecht tot 750 gulden boete en voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken veroordeeld wegens openlijke ge weldpleging. Toen enkele Perzische studenten, die de Perzische ambas sade Ln Wassenaar bezet hadden, in de strafgevangenis te Scheveningen werden opgesloten, raakte de do cent betrokken bij een vechtpartij met de politie. Het gerechtshof be vestigde de straf die de rechtbank had opgelegd. HAARLEM Wegens zakkenrolle rij van een portemonnee met 20 gulden op Schiphol heeft de officier van Justitie bij de rechtbank ln Haarlem tegen de 28-jarige N. T. en de 19-jarige C. A. B. een gevan genisstraf geëist van vier maanden met aftrek. De officier van justitie herinnerde er aan dat er vele klachten binnenkomen over zak kenrollerij op het vliegveld en bracht hulde aan de wachtmeester die het duo had betrapt, toen zij ln de aankomsthal van Schiphol pro beerden een echtpaar te beroven. De beide verdachten ontkenden zich aan zakkenrollerij schuldig te hebben gemaakt. Zij verklaarden elkaar toevallig in het postkantoor in Amsterdam ontmoet te hebben. De oudste zou zijn schoonzuster af hebben willen halen op Schiphol en daarom waren zij beiden naar de luchthaven gegaan. De rechtbank zal op 16 oktober uitspraak doen. DEN HAAG De officier van Jus titie bij de rechtbank in Den Haag heeft donderdagmiddag tegen de 35-jarige koopman H. L. uit Den Haag zes maanden gevangenisstraf geëist wegens verduistering en op lichting. Een moeder en dochter in Brussel raakten aan verdachte on geveer f 150.000 kwijt. De dochter had na bel verongelukken van haar man een verzekeringsuitkering van ruim 250.000 ontvangen. De koop man, die reeds eerder relaties met de moeder van de weduwe had, bewoog de vrouwen in Engeland een partij antieke voorwerpen te kopen die later winst zouden kun nen opleveren. Verdachte zou die goederen dan bewaren, maar ver kocht een deel zonder dat de vrou wen dat wisten. De moeder werd hierdoor 80.000 armer. Het ver haal van de koopman, dat hij voor zijn bloemenhandel dringend geld nodig had leverde hem van de dochter ruim 60.000 op. L. ont ving nog enkele duizenden guldens met allerlei praatjes bij andere re laties. De zaak werd bij verstek behandeld. Verdachte had toegege ven zich slechts enkele duizenden guldens te hebben toegeëigend. Uitspraak 16 oktober. De tentoonstellingen op de Hoge Veluwe een der interessantste se dert jaren, geeft een duidelijk beeld van de ontwikkelingen tussen 1880 en 1930. Aan de hand van tekeningen, fotomateriaal en een instructieve, rijk geïllustreerde ca talogus. Voor het eerst kon op grote schaal gebruik worden gemaakt van originele ontwerp-tekeningen, hoofdzakelijk van het Nederlands Documentatiecentrum voor de Bouwkunst te Amsterdam. De expositie sluit met een hoek die geheel gewijd is aa nde overzichts tentoonstelling. welke in '32 inza ke het bouwen in Amerika en Eu ropa gehouden is in New York: The International Style. Daarbij ging het om een zakelijke pure, onver sierde vorm met gebruikmaking van materialen als glas, staal sn gewapend beton. De Nederlandse bijdrage, die daar te zien was, is nu in Kröller-Müller aanwezig. Bijvoorbeeld: de maquet te van het Schröder-Huis te Utrecht, van G. Th. Rietveld, de Woerden, ontwerp openluchtschool aan de Clioetraat hotel - café - restau- te Amsterdam van J. Duiker en de rant 'De dubbele Van Nelle-fabriek te Rotterdam sleutel' van J. Wils, van Brinkman en Van der Vlugt. 1918. Herengracht 380-382, Amsterdam. Kwam in 1890 gereed. Architect A. Salm GBzn. Zeer kostbaar bouwwerk met voorgevel in vroeg 16de-eeuwse Franse hofstijl. Opdrachtgever rijke planter Nienhuys. Herinnert enigszins aan de Amerikaanse 'miljardairswoningen'. Union Trust Company Building, New York. Gebouwd in 1889-1890 door George B. Post. De formule was zo succesvol dat zij nog lang nadat het neo-romaans verdwenen was, werd toegepast. door een balans van contrasten. Dikwijls is beweerd dat Wright op De Stijl van zeer grote invloed is geweest. Toch hebben sommigen daarover hun twijfels. Ook andere factoren kunnen van Wezenlijke invloed zijn geweest, zo als het kubisme, het futurisme en het constructivisme. Andere relaties zijn eveneens denkbaar. Bijvoor beeld, de komst van nieuwe bouw materialen kan invloed gehad heb ben of een niet gemakkelijk te definiëren ruimtebesef. Overigens, behalve Wright was er Inventarisatie en toekomst AMSTERDAM Van 1953 tot 1973 zijn in de Jordaan 330 histo rische panden gerestaureerd. De laatste jaren is er sprake van een duidelijke versnelling van het vernieuwingsproces, nu er ook nieuwe woningen en betere voorzieningen tot stand komen. ROTTERDAM De politie in Rot terdam heeft aan boord Van het sleepschip 'Bertha' aan de Coolha- ven het stoffelijk overschot gevon den van de 61-jarige schipper A. J. Akkerman. De man bleek al tien dagen geleden te zijn overleden. langrijke mate afhankelijk zijn van olie vormt een bedreiging voor de continuiteit van de elektriciteitsvoorziening in Zuid-Holland. De vooruitzichten ten aanzien van de brandstof voorziening voor de opwekking van stroom zijn dan ook alles behalve gunstig te noemen'. Dit staat te lezen in het jaarverslag van het Gemeentelijk Energie bedrijf Rotterdam. De waarschuwing is gebaseerd op het feit dat na 1986 geen aardgas meer gebruikt zal kunnen worden voor de voeding van de centrales omdat de Nederlandse Gasunie heeft laten weten de leveringscon tracten niet te zullen verlengen. Dit heeft tot gevolg, aldus het jaar verslag, dat binnen afzienbare tijd in toenemende mate op stookolie zal moeten worden overgeschakeld. De eind 1973 begin 1974 opgetreden moeilijkheden met betrekking tot de aanvoer van olie hebben aange toond. dat hieraan risico's zijn ver bonden. Uit het jaarverslag blijkt dat de algemene oproep aan het begin van de energiecrisis aanvankelijk effect sorteerde in een duidelijke afzet- vermindering, mede als gevolg van de afgenomen activiteiten van de petro-chemischeindustrie. Na ver loop van tijd, zo wordt in het verslag geconstateerd, Is het elek triciteitsverbruik in de sector klein verbruikers weer toegenomen. Het grootverbruik haalde het oude ni veau van het jaar daarvoor evenwel niet. In Rotterdam daalde het tota le verbruik met 3,9 procent (lande lijk steeg het verbruik met 6,5 pro cent). HAARLEM De rechtbank te Haarlem heeft de 31-jarige steward van een luchtvaartmaatschappij V.M.B. uit Sadnta ANA op de Phd- lippijnen, die op 22 Juli op Schip hol aankwam, met ruim 80 kilo hasj wegens opzettelijke overtre ding van de opiumwet veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar. De eis was 1 jaar en 6 maan den. De man ging als passagier van New York naar Amsterdam em in zijn vier kof f era bevonden zich 21,4 21,45. 13,6- en 25.35 kilo verdovende middelen. De steward verklaarde voor de rechtbank de koffers van een ander te hebben meegenomen. Hij wist dat één hasj bevatte en dacht verder met vervoer van kle ding te doen hebben. Als beloning ontving hij duizend dollar. De offi cier van justitie schatte de waarde der verdovende middelen op drie ton. Van een verslaggever SCHIPHOL Minister Boersma heeft tijdsns een verblijf in Turkije van de Turkse autoriteiten, met wie hij over de Turkse gastarbeiders in ons land gesproken heeft, met na me de wens te horen gekregen van een betere behuizi g voor de Tur ken hier. Volgens de minister wa ren de Turkse autoritelren zeer goed op de hoogte van de situatie, waarin de Turkse arbeiders, in ons land verkeren. Minister Boersma. die gisteravond op Schiphol terug keerde van een twaalfdaags bezoek aan Turkije en Joegoslavië, zei dat Turkije graag zou zien dat een deel van de Turkse bevllking voor enke le jaren naar Westeuropese landen, waaronder Nederland, gaat voor het vinden van serk. Dit in vergand met het enorme gebrek aan werk gelegenheid in het land zelf. Vol gens de minister zou Turkije wel graag zien dat de in het buitenland werkende gezinnen met hun gezin nen na enkele jare naar hun ge boorteland terugkeren, maar dat dan alleen met hulp van het land waar zij hebben gewerkt. Die hulp zou dan gericht moeten zijn op het tot ontwikkeling brengen van de industrie in Turkije, zodat er ar beidsplaatsen geschapen kunnen worden. Minister Boersma heeft in Turkije onder mer gesproken over de socia le verzekeringen voor de in Neder land verblijvende Turkse gastarbei ders en hun gezinnen. Dat betrof met name de kinderbhslagregelln- gen en de oudedagsvoorziening. Daarnaast kwamen hierbij de oplei dingsmogelijkheden voor Turkse werknemers in Nederland aan de orde. De minister heeft van de Turkse autoriteiten te horen gekregen dat er een reële kns bestaat dat begin volgend jaar de Duitse Hans van der Aar. die al lang in een Turkse gevangenis verblijft, zal worden vrijgelaten. Hans van der Aar werd wegens het smoekkelen van drugs veroordeeld tot dertig jaar. maar heeft het inmiddels weten terug te btengen tot acht jaar. De veld po gingen van zijn moeder, een Duitse die al lange tijd met een Nederlan der is getrouwd, hebben tot nu toe niet de invrijheidssteUdiig van Hans kunnen bewerkstelligen. Dit merkt wethouder L J. KuiJ pers (volkshuisvesting) op in het voor woord, dat hij meegaf aan een uit gave over de Jordaan, verschenen ter gelegenheid van het Monumen tenjaar, getiteld JORDAAN. Het is een uitgave van het Bureau Voorlichting van de gemeente Am sterdam, waarvoor J. Th. Balk grondig speurwerk heeft verricht. De auteur zegt over de meest be kende stadswijk van de hoofdstad onder meer dit: 'Dit stadsdeel heeft een oppervlakte van 95 hectare, tweemaal zo groot als de kern van Maastricht en ook tweemaal zo groot als de binnenstad van Gro ningen en is in de eerste helft van de 17de eeuw ontstaan. Men stelt zich graag voor ogen, dat in 1609, toen het besluit tot stadsuitbreiding viel, zich buiten de wallen van Amsterdam een vlakte uitgestrekte van grazige weiden, met akkertjes van warmoezenlers. Archiefonder zoek heeft aangetoond, dat dit al lerminst het geval was. Hulzen en bedrijven werden willekeurig ln het land buiten de wallen gesticht, af gestemd op rechthoekige stroken van de middeleeuwse verkaveling. Krottenbuurt Balk lardeert z'n geschiedschrijving met tal van historische- en folklo ristische trekjes en benadrukt hoe deze eertijds nieuwste tuinstad (met het imago der bloemenna men) is geworden tot een krotten- buurt. waarin de mensen opeenge pakt woonden en een levendige te genspraak vormden van de valse romantiek, waarmee deze wijk zo menigmaal werd omgeven en nóg omgeven wordt. De industriële re volutie leidde mede tot een toe vloed van nlet-Jordaners. De komst van de na-oorlogse tuinsteden ver oorzaakte een afnemende 'woon- druk' op de Jordaan: Op 1 januari zijn er in de Jordaan, met daarbij inbegrepen de Marnlxstraat, 26. 673 Inwoners bij een gemiddelde wo ningbezetting van 2.45. ta 1920 nog 4.9!. Rondom de eeuwwisseling woonde één op de zes Amsterdammers in 'Le Jardin' nü 1975 nog niet één op de dertig. De strijd om het behoud van de Jordaan. de positie van de kleine bedrijven, de ambachten, het wijk- eigene, wordt in de herinnering teruggeroepen. Het woord 'sanering' waart al een halve eeuw rond ln de Jordaan. Het was moeilijk dit ste debouwkundig probleemgebied be vredigend aan te pakken. Vooral de Jordaan met zijn 813 monumenten. De wederopbouw van de Jordaan richt zich onder meer op behoud van de leefbaarheid, mede tn ver band met het verkeersbeeld. BIJ alle overleg en zoeken naar moge lijkheden geen afbraak is de leuze der actiegroepen ontston den uitgangspunten. Achterstand Jaarlijks moeten in de Jordaan vol gens het on twerpmeer Jarenplan minstens 200 woningen worden ge bouwd om het aantal inwoners op tenminste 20.000 te houden en het aantal woningen op minstens 9300. In de Jordaan is men tot nu toe helaas nog niet aan dat getal toe gekomen. Tn het voorjaar van 1975 waren er sinds de goedkeuring van het bestemmingsplan 40 'nieuwe woningen bijgekomen, een oogst van drie jaar. Ook hier is het uit gangspunt, dat de gerehabiliteerde of nieuwe woningen voor de bewo ners beschikbaar moeten blijven. Met aanvaardbare huren! En als men in deze gedachtengamg aan wisselwoningen denkt, komt de vraag: Heeft de Jordaan daar ruim te voor? Wie zich in het doolhof der subsi dies en regelingen wil wagen, vindt in dit Jordaan-boek een goede gids. De inventarisatie van deze 17de eeuwse uitleg van de stad en de toekomst van deze buurt van hof jes, straatjes en dwarsstraatjes, van grachten, van sociale reacties (op roeren), waarover oneindig is gepu bliceerd, het zijn evenzovele onder werpen die blijven leven, zolang de Jordaan. in welke verschijnings vorm dan ook de Jordaan van Am sterdam blijft. Jan Roelfs (Uitgave: Het sterdam). Koggeschip - Am- HAARLEM De rechtbank in Haarlem heeft de 34-jarige P. C. S. uit Rotterdam die ervan verdacht wordt op 19 april van het vorige jaar drie schilderijen te hebben ge stolen uit het gemeentemuseum ln Gerardsbergen in België, overeen komstig de eis een straf opgelegd van vijf maanden voorwaardelijk en een onvoorwaardelijke boete van duizend gulden, subsidiair 20 dagen hechtenis. Met een vriend was de man op weg naar Frankrijk. De Rotterdammer wist dat er een museum was in Gerardsbergen. Hij ging naar bin nen, haalde drie schilderijen van de muur en stopte die onder zijn jas. Later verkocht hij ze in Zand- voort, waar de politie ze in beslag heeft genomen. Kreymborg wenst jullie een warm wintertje! Links: Superwarm gewatteerd nylon jack. Ingebouwde capuchon en winddichte sluiting met rits en drukkers. Drie zakken met rits. Zwart, rood, navy, kobalt Mt 116- 170. Alle maten 25.- Smalle rib corduroy broek van 100% katoen. Swing pocket 2 achterzakken, juk stuk, uitlopende pijp. Zwart, groen, bruin, marine. Mt 116-170. Alle maten 22.- Midden: Polyester/cotton puntparka van zware kwaliteit Capuchon. Uitneembare warme imitatie-bontvoering. Army green. Mt 116-176. 44.-/68.-44.- Brede rib corduroy broek van 100% katoen. Jukstuk, achterzak, uitlopende pijp. Bruin, beige, zwart, groen. Mt 140-176.40.-/48.-40.- Rechts: Lekker jack van imitatie nappa met verrukkelijk warme wattine voering. 2 Borstzakken, 2 steekzak- ken. Zwart, groen, cognac. Mt 122-170. Alle maten 45.- Kamgaren broek van 70% polyester/30% viscose. Jukstuk en uitlopende pijp. Bruin, camel, blue, groen, Mt 134-176.36.-/5L-36.- Kreymborg

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 23