Koeperman daagt Sijbrands officieel uit voor tweekamp Innsbruck werkt volgens plan 1 Fiks aantal straffen in betaald voetbal Kurt Bendlin wil nieuwe comeback Zweedse tennissers moeten naar Spanje In het voorjaar om de wereldtitel? Schietpartij bij voetbalmatch Wereldspelen in 1977? Boete geëist voor molesteren van scheidsrechter Pressie op Borg en Andersson Nederland Poolse selectie Nieuwe turncoach in Nederland Vultink verliest eerste partij Organisatie van Winterspelen probleemloos rond Negentien renners naar eiland Man Zuidslaven kraken Luxemburgers RIJDAG 3 OKTOBER 1975 SPORT TROUW/KWARTET PS11-RH17 Van onze sportredactie )EN HAAG Iser Koeperman, Russische oud-wereldkam- >ioen dammen, heeft Ton Sij- irands uitgedaagd voor een of- iciële tweekamp om de wereld- itel. Koeperman richtte zijn litdaging donderdag telegra- isch aan de heer Wiebe Visser, ecretaris van de Wereld Dam- iond. De Russische dammer telde voor de match in maart n april van het volgend jaar n Nederland te laten spelen. >f Ton Sijbrands de uitdaging zal annemen was nog niet bekend, in Nederlandse damkringen rerd aangenomen, dat hij dit wel doen. >at zou dan een heroptreden van e Nederlandse wereldkampioen op et hoogste internationale niveau lorden, nadat hij vorig jaar had «sloten zijn titel niet meer te erdedigen. Daaraan waren allerlei erikelen vooraf gegaan, die Sij- rands had bij de publiciteit, die ij als topdammer kreeg. Hij deed yenwel nooit officieel afstand van e titel, die hij in 1972 tijdens het Deroooi om het wereldkampdoen- chap in Hengelo veroverde, n oktober van 1973 verdedigde' Sij- rarnds zijn wereldkampioenschap iet groot succes tegen de Rus in len Haag. Het jaar daarop nam het nogal Ingrijpende besluit zich uit de wedstrijdsport terug trekken. Aan de toenmalige se- retaris van de Wereld Dambond de Ph. de Schaap liet hij dat diriftelijk weten. 'OEILIJKHEDEN ieuwe moeilijkheden ontstonden de verhoudingen met de Russi- :he dammers, toen Harm Wiersma Gantwarg bij het grote kandida- n--toernooi in de Sowjetstad Ti- isi zich zeer benadeeld voelden oor de hantering van het voor dit iort evenementen eigenlijk niet kende zgn. SB-systeem. Hoewel oeperman, Wiersma en Gantwarg et het zelfde puntentotaal op de as-te plaats eindigden, werd toch et genoemde SB-systeem toege- ist (het laten meetallen van de sultaten van de dammers tegen idere hooggeplaatste deelnemers de ranglijst.), mdat Koeperman op een voor de ederlanders nogal merkwaardig makkelijke wijze van zijn land- moot Andreiko had gewonnen, ld en die punten als het ware ibbel en werd Koeperman de we- lddammer. die Ton Sijbrands zou logen uitdagen. lyien sprak toen lenlijk van een combine in het ussische damkamp. Dit samenspel srkte uiteraard zeer nadelig voor arm Wiersma. die graag de titel Nederlands bezit zou hebben ge- ouden en die bovendien al 'vaker in (tot nu toe vergeefs) beroep op jn collega Sijbrands deed om toch eer in de strijd te gaan. Ton Sijbrands er echter zo op ïbrand is om volgend voorjaar te ïwijzen dat hij nog altijd Neder- nds sterkste dammer is, zal pas zijn reactie op deze officiële tdaging van Koeperman blijken. iOttO te-lag lotto no 39: atai deelnemers: 903.975. Bruto-lnleg: 3546.535. Prij zenbedrag: 1 128,247.39. prijs: geen winnaars, het bedrag van le prijs gaat voor éénvijfde deel naar le prijs van de volgende week. Het enige viervijfde deel wordit in gelijke den verdeeld over de overige prijsklas- "n. 2e prijs: 5 winnaars, die elk bruto 8.022 ontvangen. 3c prijs: 65 winnaars, e edk bruito 6143 ontvangen. 4e prijs: 42 winnaars, die elk per kolom 90 itvangen. 5e prijs: 1,1.988 winnaars, die t per kolom ƒ40 ontvangen. Jackpot voor de lotto van as. zondag 146.650. Sportfcofco ïsiag toto no. 39: mtal deelnemers: 244.967. Bruto4nleg /18-572. Prijzenbedrag: ƒ385.571.68. le ijs: geen winnaar, het bedrag van de prijs gaat voor éénderde deel naar de prijs van de volgende week. Het ferige tweederde deel wordt in gelijke den verdeeld over de 2e en de 3e prijs. prijs: 14 winnaars, die elk bruto 10,399 ontvangen. 3e prijs: 316 wdn- lars. die elk per kolom 568 ontvangen, ickpot voor de toto van a.s. 60.259. ADVERTENTIE Na het nieuws, dat de Rus Koeperman (links) onze landgenoot Sijbrands heeft uitgenodigd voor een tweekamp om de wereldtitel vraagt de dam wereld zich af of de twee ma'adoren weer zo tegen over elkaar zullen zitten, zoals destijds in"t toernooi in Hengelo, waar onze landgenoot de titel aan zich trok. ZEIST (ANP) De tuchtcom- missie van de KNVB heeft jeugdspeler Hegeman van Haar lem voor vier wedstrijden ge schorst wegens het trappen van een tegenstander in de wed strijd PSV-Haarlem (c-teams). De tuchtcommissie legdé de volgen de straffen op: HAARLEM: H. v.d. Aar twee wedstrijden onvoorwaar delijk en boete van 150 gulden; H. Hegeman vier wedstrijden onvoor waardelijk alsmede mogelijkheid tot verweer tegen omzetting van een voorwaardelijke in een onvoor waardelijke schorsing. PSV: H. Ste vens een wedstrijd onvoorwaarde lijk en een wedstrijd voorwaarde lijk geschorst en boete van 175 gulden. FC UTRECHT: W. Groe nendijk een wedstrijd onvoorwaar delijk en 100 gulden boete. HERA CLES: H. J. R. Coerver 75 gulden boete. VOLENDAM: J. Jonk een wedstrijd onvoorwaardelijk ge schorst en boete van 100 gulden. FC AMSTERDAM: L. de Leeuw een wedstrijd onvoorwaardelijk ge schorst en 100 gulden boete. TEL STAR: R. Kick twee wedstrijden •onvoorwaardelijk geschorst. AZ'67: G. Tervoort een wedstrijd onvoor waardelijk geschorst en een voor waardelijk. HEERENVEEN: L. Ar- nouts een wedstrijd onvoorwaarde lijk en 150 gulden boete. WAGE- NINGENJ. Groenendijk een wed strijd voorwaardelijk en 200 gulden boete; B. Tomas twee wedstrijden onvoorwaardelijk geschorst, 125 gulden boete en de mogelijkheid tot het voeren van verweer tegen de omzetting van een voorwaarde lijke in onvoorwaardelijke schor sing. HERACLES: J. Kuipers een wedstrijd onvoorwaardelijk ge schorst en 75 gulden boete. GO AHEAD: J. Gluic een wedstrijd on voorwaardelijk geschorst en boete van 200 gulden. HELMOND SPORT: A. Fransen 100 gulden boete" L. Burhenne twee wedstrij den onvoorwaardelijk geschorst en 100 gulden boete. VEENDAM: M. Halmingh een wedstrijd voorwaar delijk geschorst en 100 gulden boe te. RODA JC: P. Vermeulen 100 gulden boete; P. Ehlen twee wed strijden onvoorwaardelijk geschorst en 150 gulden boete. VEENDAM: T. Werndly 500 gulden boete, waarvan 250 voorwaardelijk. HELMOND SPORT:' P. Marten een voorwaar delijke schorsing van een wedstrijd omgezet in een onvoorwaardelijke. Er waren zes boekingen o.a. voor de eredivisiespelers Van Kraay (PSV), Laine (MVV) en Jongbloed (FC De tuchtcommissie behandelt van daag mondeling twee zaken: SC AmersfoortHaarlem (J. Fransz) en HeraclesSC Amersfoort (jeugdspelers De Zoete. Hamstra en Coolen). BUENOS AIRES (UPI) Bij 'n wed strijd tussen het team van River Plate en Velez Sarsfield raakten sommige supporters zo oververhit, dat één hunner (Roberto Rojas) een zware revolver trok en op zijn mede-voetballiefhebbers begon te schieten. Er waren vijf (gelukkig niet zwaar) gewonden. De dader werd gearresteerd. MONTREAL (SID) Tachtig Jaar na de oprichting van de Olympi sche beweging wol een zogenaamd organisatiecomité onder leiding van £&r Stanley Rous, de oud-voorzitter Man de wereldvoetbalbond (FIFA), Wereldspelen organiseren voor alle lüet Olympisce sporten. Na de ver gadering van de internationale sportbonden, die van 4 tot en met 8 oktober in Montreal wordt gehou- dten, zal het comité zijn programma to grote lijnen bekendmaken. Vol gens de plannen moeten de eerste "Wereldspelen in 1977 worden ge houden en vervolgens elke vier jaar in een stad, die nog nooit de Olym pische Spelen heeft georganiseerd. Htefc Centrale bureau van de We reldspelen Is gevestigd in Oklahoma City (VS). De belangrijkste geld schieters zijn Amerikaanse teJevi- sJèmaatsohappijen. De volgende sportbonden hebben zich al achter het idee van het organisatiecomité geschaard: honk bal. badminton, body building, bowling, softbal en tafeltennis. Op het verlanglijstje staan verder: gcflf, karate, tennis, waterskiën, rol schaatsen, rugby en biljarten. HAARLEM De officier van justi tie in Haarlem heeft tegen zes Su- rinamers uit Amsterdam, van wie vi'jf broers in de leeftijd tussen 20 en 27 jaar, wegens openlijke ge weldpleging op een voetbalscheids rechter een boete geëist van 600 gulden, waarvan 300 gulden voor waardelijk. Het zestal had de scheidsrechter na afloop van een zaalvoetbalwedstrijd in Aalsmeer in december vorig jaar afgetuigd. De Amsterdamse afdeling van de KNVB heeft hen reeds een schor sing opgelegd van één jaar. Volgens de verdachten was de scheidsrechter partijdig geweest tij - dens de door hen verloren wed strijd. Na het duel ontstond er een gjrote vechtpartij, waarbij tientallen omstanders betrokken raakten. De raadsman van de zes, mr. L. Voorn, vond het dan ook maar een vreem de- zaak dat slechts de Suriname rs vervolgd worden en niet de andere vechtende bezoekers. Hij achtte ge weldpleging niet bewezen en vroeg vrijspraak MALENTE (ANP) Kurt Bendlin, de Westduitse oud-wereld recordhouder tienkamp, wil opnieuw terugkeren in de wed strijdsport. De 32-jarige Bendlin, die als sportleraar in het Duitse Malente werkt, is weer enkele weken in training. Bendlin werd vorig najaar aan één van zijn achillespezen geopereerd en voelt zich weer volledig fit. Nog deze maand wil Bendlin in een tienkamp uitkomen. Aan de hand van het resultaat in deze tienkamp zal Benlin besluiten, of het zin heeft zich op de Olympische Spelen van Montreal voor te bereiden. Bendlin: 'Ik wil nog een jaar topsport doen en dan als tienkamper. Het heeft nu geen zin meer om te specialiseren op b.v. het speer werpen, daarvoor is de tijd een voudig veel te kort.' Kurt Bendlin bracht ln 1967 het wereldrecord tienkamp op 8319 punten. Een Jaar later bij de Olympische Spelen in Mexlco- stad legde Bendlin beslag op de bronzen medaille. Bij de Euro pese kampioenschappen van 1971 ln Helsinki raakte Bendlin bij het speerwerpen zo ernstig geblesseerd, dat hij twee jaar volledig uit de roulatie was. In 1974 maakte de Westduitser een sensationele comeback. Hij werd Westduits kampioen met een to taal van 7945 punten. Kort vóór het vertrek naar de Europese atletiekkampioenschappen in Rome scheurde Bendlin tijdens de training een achillespees. al die herrie met de halve-finale hier in Zweden tegen Chili, en nu Spanje weer.' De actie van de Zweedse sportwereld tegen Spanje breidt zich niettemin uit. Het is mogelijk dat een deze maand tegen Spanje te spelen handbal- en een voetbalwedstrijd niet zullen door gaan. STOCKHOLM (AP) De In ternationale Lawntennisbond heeft donderdag gedreigd Zweedse spelers te diskwalifi ceren als zij zich terugtrekken uit deze maand in Spanje te houden wedstrijden, aldus is te Stockholm bekendgemaakt. De bond had hierover te Londen vergaderd en ook gezegd dat als de TfPVnJl faw»n fptrPIl spelers niet naar Spanje gaan, de lcocu komende finale van het toernooi om de Davisbeker, die van 28 tot 30 december tussen Zweden en Tsje- choslowakije in Stockholm plaats vindt, er door in gevaar kon ko men. Björn Borg en Birger Anders son, beide leden van de succesvol le Zweedse Davis-ploeg. moeten in oktober in Madrid en Barcelona uitkomèn op belangrijke intematio- onale wedstrijden. De Zweedse ten- nisbond had de twee spelers aange raden niet naar Spanje te gaan in verband met de internationale ac ties tegen dat land. Lennart Berge- lin, de niet-spelende aanvoerder van de Zweedse Davis-ploeg, is door het geheel geïrriteerd. Hij zei donderdag dat de sport meer en meer begint te verpolitieken. 'Eerst WARSCHAU (UPI) De aanvoer der van het Poolse nationale elftal. Kazimierz Deyna, heeft bondscoach Gorski verzocht hem niet op te stellen voor de wedstrijd tegen Ne derland. die op woensdag 15 okto ber in Amsterdam zal worden ge speeld. Deyna schreef in een brief aan Gorski, dat hij 'op van de zenuwen is.' Gorski zou nog een gesprek hebben met zijn aanvoer der. die door de Poolse voetbalbond voor drie wedstrijden werd ge schorst, omdat hij afgelopen zondag ln de competitiewedstrijd van Legia de scheidsrechter uitschold. Hoewel het er aanvankelijk op leek. dat Deyna niet tot spelen te bewe gen was, heeft het gesprek tussen hem en coach Kazimierz Gorski er toch toe geleid, dat de grillige Pool zich alsnog beschikbaar wilde stel len voor de match tegen het Oran jeteam. Albert Azarjan, de nieuwe Russische -coach voor het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond kwam don derdag op Schiphol aan, in gezelschap van zijn echtgenote (rechts) en Lidia Ivanovo (tweede van rechts) die zondag als hoofdscheidsrwfiter zal optreden bjj de damesinterland Nederland-Engeland in Groningen. Riek Fentsahm, algemenen secretaresse van het Verbond, verwelkomde de drie gasten uit de Sowj et-Unie. Piet Buys WYCHEN (ANP) De eerste uit slagen van het Nederlands kam pioenschap biljarten anker-kader 47/1, dat donderdag in Wychen is begonnen, had het verrassende re sultaat dat Hans Vultink verloor van Piet Buys. De uitslagen waren: WARSCHAU De Poolse voetbal bond heeft zeventien spelers ge selecteerd voor de wedstrijd Neder land-Polen, die woensdag 15 okto ber in Amsterdam wordt gespeeld voor groep 5 van de voorronden van het Europese voetbalkampioenschap. Alle spelers van de basisopstelling van de ontmoeting van 10 september ln Chorzow (die Nederland verloor) maken deel uit van de selectie. De zeventien spelers zijn: Tomaszewski en Mowlik; Szymanowskl, Zmuda, Ostafinski, Bulzacki, Polak en Wawrowski; Deyna, Omikiewicz. Maszczyk, Bula en Kasperczak. Lato, Szarmach, Marx, Gadocha. DOORN Nederland zal dit Jaar met een Trophy- en een Zilveren Vaasteam, alsmede twee fabrieks- teams en een clubteam deelnemen aan de internationale motorzes- daagse. die van 13 tot en met 18 oktober op het eiland Man wordt gehouden. Negentien Nederlandse renners komen uit ln deze vijftigste zesdaagse waarin zes parkoersen van rond de 300 Mometer moeten worden afgelegd. De deelnemers zijn: Van Stuyven- berg, Van Hoegée, Staman, Knui man, Poorte en Tijhuis; Janssen, Wassink, Dreezen, en De Jong; Boom, Lantlng en Elbert; Heman, Wlllems en Zijdemans; Van der Hoek, Wasstok en Kruiper. Boelens 153 24 36 6.37 Vet 300 24 63 12.50 Velthuis 300 34 28 8.82 Van Nijnatten 278 34 34 8.17 Sundquest 164 19 60 8.10 Van Deventer 300 19 72 15.70 Buys 300 18 81 16.66 Vultink 234 18 78 13.00 LUXEMBURG Voor het toernooi van de bekerwinnaars werd donder dagavond tussen Rumelange en het Joegoslavische Borac Banjaluca ge speeld. De Joegoslaven wonnen met niet minder dan 141. INNSBRUCK (UPI) De pu bliciteit waarmee de problemen van Montreal met de organisa tie van de Olympische Spelen 1976 zijn omgeven, hebben de organisatie van de Olympische Winterspelen geheel in de scha duw gesteld. Het Oostenrijkse Innsbruck heeft zo de gelegen heid gehad rustig naar het eve nement dat over vier maanden gehouden gaat worden, toe te leven. Een inventarisatie levert ook op dat het er in Innsbruck allemaal veel gemakkelijker voor staat dan in Montreal. Innsbruck is vrijwel gereed om de elite van de wintersporters te ont vangen. Alle gebouwen zijn af. Er zijn geen financiële problemen, want ondanks de inflatie hebben de Oostenrijkere de begroting aan kunnen houden. Er is al voor an derhalf miljoen dollars aan toe gangsbewijzen verkocht. En toch was er genoeg reden om een enkel vraagteken bij de organi satie van de Winterspelen te zetten. Want had Montreal zes Jaar om alles voor te bereiden, Innsbruck moest het met de helft van de tijd doen. In 1972 immers bleek dat Denver (VS) niet in staat was het evenement te organiseren. Het IOC ging daarna gretig in op de aanbie ding uit Oostenrijk. In Innsbruck werden de Winterspe len in 1964 ook al georganiseerd. De faciliteiten waren dus voor een deel al aanwezig. Het ski-parcours en de springsohans waren in 1964 gerenoveerd en konden met een kleine aanpassing opnieuw- worden gebruikt. Wel moest er opnieuw een bobsleebaan worden aangelegd, terwijl ook het Olympisch Dorp uit 1964 niet meer te gebruiken was omdat het geheel bewoond werd. Innsbruck heeft de faciliteiten voor ongeveer 1200 atleten en zo'n an derhalf miljoen toeschouwers ech ter op tijd gereed gekregen. 'We hebben', zegt Bertl Neumann, 'de hele tijd alleen maar gehoord over de problemen van Montreal, maar je leest niets over Innsbruck. Waarschijnlijk denk ik, omdat hier alles volgens plan verloopt', Bertl Neumann is voor de tweede keer perechef tijdens de Winterspelen. In 1964 had hij ook die functie. VERSCHIL Er is één groot verschil met 1964; de dreiging van aanslagen door ter roristische groeperingen was toen niet zo n adrukkelijk aanwezig als nu. Vanaf 4 februari, als de Spelen geopend worden, zullen 2500 veilig heidsambtenaren in Innsbruck ver blijven. Twee voor iedere deelne mer, naar het lijkt. Maar er wordt ook veel werk gemaakt, van de be scherming van de politici en ande re belangrijke personen die worden verwacht. De organisatoren zeggen dat zij op veiligheidsgebied de keuze hadden tussen twee Vnogelijkheden. De vei ligheidsmaatregelen zouden zo na drukkelijk en openlijk, om als moeten worden genomen, om als afschrikking te dienen. Of er zou naar buiten nauwelijks iets mogen blijken van de aanwezigheid van een contingent veiligheidsagenten. 'ONZICHTBAAR' 'We hebben gekozen voor de 'on zichtbare' methode', aldus Neu mann. "Maar tegelijk proberen we via de media toch ook duidelijk te maken dat we wel degelijk groot scheepse maatregelen hebbén ge troffen. We willen dat terroristen weten dat onze mensen er zijn, maar wie willen niet dat de Spelen verstoord worden door nadrukkelij ke veiligheidsmaatregelen.' Volgens de originele plannen zou den alle deelnemers ondergebracht worden in een nieuw Olympisch Dorp dart er vrijwel hetzelfde uitziet als dat van 1964 en dat ook zoals dat complex, na de Winterspelen verdeeld zal worden to appartemen ten. Maar met name de deel nemers aan de noordse skinummere hebben laten weten dar zij liever in Seefefld, zo'n 30 km van Inns bruck vandaan, willen logeren, om- f dat daar hun specialismen worden afgewerkt. Dat is een extra beveili gingsprobleem geworden, aldus Neumann. Maar het ls al wel opge lost. BUDGET Innsbruck had een budget van 300 miljoen shilling, ruim 40 miljoen gulden, tot zijn beschikking. Dat bedrag ls niet zoals In Montreal met een duizelingwekkende vaart gestegen. Neumann: "Met de kaart verkoop de televisierechten en meer van dat soort zaken hebben we op dit moment al ongeveer veertig procent van de kosten ge dekt.' De Olympische Winterspelen van 1964 zijn de geschiedenis in gegaan als 'de groene Spelen.' Er was te weinig sneeuw waardoor het pro gramma in de war raakte. Afgelo pen winter zijn to Innsbruck al de pré Olympische Winterspelen ge houden. Ook toen weer kwam naar voren, dat er in feite te weinig sneeuw was. De witte laag moest met vrachtwagens van bergen In omgeving tot zelfs vanuit Italië wor den aangevoerd. Neumann: 'Sneeuw, dat is het enige waar we niet volledig zeker van zijn. We zijnechter niet van plan om met kunstgrepen sneeuw te gaan ma ken. We kunnen het gewoon aan voeren en hier neerleggen. Dat is veel extra werk, maar het is de beste oplossing voor dat probleem.' TENNIS De ais eerste geplaatste Amerikaanse Chris Evert had tn de tweede ronde damesenkelspel van bet Internationale tennistoernooi In Mis sion Vicjo geen moeite met haar landgenote Lea Antonopolis: 6-1 6-1. De als zesde geplaatste Amerikaanse Sue Stap verloor daarentegen van Wendy Overton (VS) met 1-6 6-1 1-6 en Terry Holladay (VS), die ale ze vende was gerangschikt, leed een ne derlaag tegen de Australische Cynthia Doe<mer: 4-6 7-5 4-6. Voorts versloeg de Amerikaanse Betey Nagelsen -de Argentijnse Raquel Gtscafre met 6-4 6-3 en won de Zuldafrlkaanse Llnky Boshoff met 6-4 6-1 van de Ameri kaanse Pamela Teeguarden. De Neder landse Ttne Zwaan had zich een dag eerder al voor de derde ronde gelaatst en kwam niet lnaotle. TENNIS De Verenigde Staten heeft zich Ln Kingston op Jamaica ge plaatst voor de halve finales van het tennistoernooi voor landenteam door een overwinning van 2-1 op Mexico. In de enkelspelen won Rcecoe Tanner met 6-2 6-1 van Joaquin Loyo-Mayo en versloeg Arthur Ashe zijn opponent Raul Ramirez met 3-6 6-4 7-6. T- t 7-6 7-5 van Ashe en Tanner. VOETBAL Het Franse amateurelf- tal. dat op woensdag 12 november ln Veendam voorgroep vier van het Olympische kwalificatietoernooi tegen Nederland speelt, heeft ln ThlonvUls een vriendschappelijke wedstrijd te gen Oostenrijk gelijkgespeeld: 1-1. Voor Frankrijk scoorde Schaer en voor Oostenrijk Neuwirth. ZAALHANDBAL Tijdens het voor- olympische zaalhandbal toernooi heeft Polen In Montreal met 29-24 gewon nen van Denemarken. Voorts versloeg Japan het team van de Verenigde Staten met 24-14. De SowJetUole heeft de leiding met acht punten uit vier wedstrijden, voor Polen, dat acht uit vijf heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17