Politie komt onder beheer nieuwe provincie FAMILIEBERICHTEN Gedetineerde na vluchtpoging en gevecht overleden Ontslagen op de dag na zijn gouden jubileum Th. G. A. Hoogbergen gekozen 'Kritisch medestander' van minister Van Kemenade voorzitter schoolleiders Tarieven in Amsterdam gaan omhoog EEN MAN de krant helpt u op weg Maak je sterk met het CNV VOOR WEEKEND EN VAKANTIE VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 14 Getrouwd: Gilles Dutheil de la Rochère en Ariënne Klomp Almelo. 4 oktober 1975. 1930 Eben-Haëzer 1975 Op woensdag 8 oktober a.s. hopen wij met onze kin deren en kleinkinderen ons 45-jarig huwelijksfeest te herdenken. H. Zuidema A. Zuidema-Sjardijn Receptie: 's avonds van 7.00 tot 8.30 uur in de Petra- kerk, Surinamestraat 3, Leiden. Lelden, Kalvermarkt 10. Op 29 september j.l. mochten wij met onze lieve Ouders en Grootouders K. Folkertsma en J. Folkertsma-Bos de dag herdenken dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Dat God hen op hun levensavond nabij zal zijn de wens van hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Balk. 3 oktober 1975. Wikelerdijk 5. In plaats van kaarten. "De Heer is mijn herder'. Tot onze diepe droefheid behaagde het de Heere, geheel onverwacht, uit ons midden weg te nemen, mijn lieve Man. en onze zorgzame Vader en Opa Leendert van der Kraan op de leeftijd van 47 jaar. B. E. van der Kraan-Heilweg Kinderen en kleinkinderen. Katwijk aan Zee, 1 oktober 1975. Slulsweg 85. Geen bezoek aan huis. De rouwdienst zal gehouden worden zaterdag 4 oktober a.s. des nam. 1.45 uur in de zaal van de Ichtuskerk. Nachtegaallaan te Katwijk aan Zee. waarna de begrafenis zal plaatsvinden omstreeks 2.30 uur op de nieuwe begraafplaats 'Duinrust' aan de Parklaan te Katwijk aan Zee. Na de teraardebestelling is er gelegenheid tot condoleren in de zaal van de Ichtuskerk. Na een kortstondig ziekbed heeft haar Heer en Heiland, toch nog onverwachts, op 72-jarige leeftijd tot Zich geroepen Elisabeth de Graaff sedert 1 december 1967 weduwe van Dirk Boonstra Zij was voor ons een lieve, wijze Moeder, Schoonmoeder en Grootmoeder, in wier leven de blijmoedigheid het altijd weer won. Haar leven is verborgen met Christus in God. (Col. 3 3) Arnhem: W. Boonstra Almelo: J. Boonstra M. E. Boonstra-Willemse Maarn: S. Boonstra A. J. Boonstra- van der Veen Nieuwkoop: D. Boonstra A. H. Boonstra-Visser en de kleinkinderen: Barrie, Robbert-Jan, Marcel, Frank, Jaap, Suzanne Arnhem, 1 oktober 1975. Palestrinastraat 28. Geen bezoek aan huis. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Protestantsch Begrafenisfonds, Riet- grachtstraat 2 te Arnhem. Gelegenheid tot bezoek aan de rouwkamer van 17.00-19.30 uur, ingang Singelstraat. De rouwdienst wordt gehouden op zaterdag 4 oktober om 10.30 uur in de aula van de alge mene begraafplaats „Moscowa" te Arnhem, waarna de begrafenis aldaar zal plaatshebben. Vertrek van huis om 10.10 uur. „God heeft ons geen kalme reis beloofd, maar wel een behouden aankomst." Voor ons geheel onverwacht heeft de Here tot Zich genomen mijn lieve Vrouw, onze zorg zame Moeder en Oma Hendrika Cornelia Spiering-de Vaal in de leeftijd van 58 jaar. Haar geloof, leven en werken was voor ons een voorbeeld. Amsterdam: H. F. Spiering Herne (Duitsland)Johan en Martine Spiering Hilversum: Gerard en Gré Dubois Henriëtte Jolanda Martine Amsterdam, 1 oktober 1975 Bos en Lommerweg 180 huis Verzoeke geen bloemen. Gelegenheid tot condoleantie-bezoek zaterdag middag van 34 uur in het gebouw van de Protestantse Coöperatieve Begrafenisvereni ging P.C.B. u.a.. Vondelstraat 101. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 6 oktober om 12 uur op de begraafplaats „Zorg- vlied" aan de Amsteldijk. Vooraf wordt een rouwdienst gehouden in de Eben Haëzerkerk, Lauriergracht 130, aanvang 10.30 uur. In volle zekerheid des geloofs werd geheel on verwacht van ons weggenomen onze lieve, zeer zorgzame Man en Vader Pijlger Smeding in de leeftijd van 70 jaar. M. A. Smeding-Benschop Dini Amsterdam-Buitenveldert, 30 september 1975. Ter Hooge 9'. Thuis liever geen bezoek. Gelegenheid tot condoleantie-bezoek vrijdag avond van 7-8 uur in het gebouw van de Pro testantse Coöperatieve Begrafenisvereniging P.C.B. u.a., Vondelstraat 101. De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 4 ok tober om 12 uur op de begraafplaats „Zorg- vlied" aan de Amsteldijk. Vertrek van huis ongeveer 11.30 uur. Heden nam de Here tot Zich, onze lieve Vader, Grootvader, Broer en Zwager Bernard Hendrikus Schut weduwnaar van A. E. van der Meer, in de leeftijd van 69 jaar. „Mijn genade is u genoeg." Naaldwijk: J. J. Meijers-Schut J. M. Meijers Heelsum: H. J. Schut H. Schut-Gort Ingeborg Anne-Marie Renkum: J. P. G. Schut G. A. Schut-Bouwman Jessica Bennekom: M. W. Schut Zwolle: L. W. Schut Velp: J. H. Veldman-Schut A. R. Veldman Heelsum, 2 oktober 1975 Koninginnelaan 1 Geen toespraken. De rouwdienst^ zal worden gehouden op maan dag 6 oktober a.s. om 13.30 uur, in de Gere formeerde Kerk van Renkum en Heelsum, Utrechtseweg 93, waarna de teraardebestelling zal plaatshebben op de bijzondere begraaf plaats, Koninginnelaan te Heelsum, om 14.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis, Koninginnelaan 1 te Heelsum. Psalm 23. God heeft bij Zich genomen onze lieve Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader Willem Lodders Hzn. echtgenoot van Adriana van Rijs, in de ouderdom van 80 jaar. Bergen op Zoom, 2 oktober 1975. Algemeen Burgergasthuis. Correspondentie-adres: Hofstraat 14. Willemstad (N.B.). Uit aller naam: A. Lodders-van Rijs kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom. De teraardebestelling zal plaatshebben op maandag 6 oktober a.s, om 14.00 uur op de be graafplaats te Willemstad. Zij die de overledene de laatste eer willen be wijzen, worden verzocht om 13.30 uur aanwe zig te zijn in de Gereformeerde Kerk, waar de rouwdienst gehouden zal worden. Gelegenheid tot condoleren na de plechtigheid in de zaal achter de Gereformeerde Kerk te Willemstad. Op Zijn tijd nam de Heere. tot onze grote droefheid, uit ons midden weg mijn lieve Man, onze zorgzame Vader en Grootvader Gerrit Kramer op de leeftijd van 65 jaar. Delft: J. Kramer-Zeelenberg Woudenberg: M. E. Kramer J. Kramer-Haasjes Frank Lexmond: C. Stravers-Kramer J. Straverp Edwin en Walter Baarn: H. A. W. Kramer A. Kramer-Baars Delft, 1 oktober 1975. Kloosterkade 212. De teraardebestelling zal plaatshebben op D.V. maandag 6 oktober a.s. om 2 uur op de alge mene begraafplaats 'Jaffa' te Delft. Vooraf wordt in de Maranathakerk, Charlot te de Bourbonstraat 1 te Delft, de rouwdienst gehouden, welke aanvangt om 1 uur. Gelegenheid tot condoleren aan huis en na af loop van de begrafenis in de aula. Geen bloemen. Tot ons verdriet is van ons weggenomen onze lieve Dochter en Zusje Geesje van der Meer-Heidinga geboren te Groningen op 27 oktober 1925. Haren (Gr.)H. Heidinga Amsterdam: A. G. Heidinga-Heidinga R. Heidinga H. Schuler-Heidinga J. Schuier H. R. Heidinga G. Heidinga-Reijling R. W. Heidinga W. G. Heidinga-Zarkel Haren (Gr.), 1 oktober 1975. Correspondentie-adres Nesciolaan 83, Haren. Zeist: Tirns (Fr.) Doorn: Na oen langdurige ziekte ls van ons heengegaan mijn lieve Man. onze Vader. Be huwd- en Grootvader, Jan Cornelis de Krijger op de leeftijd van 66 jaar. Katwijk: J. de Krijger-van Bergeyk J. Hofkes-de Krijger P. O. Hofkes Astrid en Robbert Mijdrecht: Lelden: B. Hulsken-de Krijger R. Hulsken Llnda en Jeroen Katwijk: "T. J. O. de Krijger J. van der Pias- de Krijger W. van der Plas Katwijk. 1 oktober 1975. Prinses Marljkelaan 1. Gelegenheid tot condoleren op vrijdag 3 oktober a.s. van 19.00-20.00 uur ln het verpleegtehuis „De WU- bert". Overrljn 7. KatwUk a. d. RUn. De teraardebestelling ls be paald op zaterdag 4 okto- oer a.s. omstreeks 11.00 uur ip de Algemene Begraaf plaats aan de Kerklaan te Katwijk a. d RUn. Geen bezoek aan huls Geen bloemen Geen toespraken Voor ons geheel onver wacht heeft de Here op Zijn tijd tot Zich genomen mijn lieve Schoonzoon en onze lieve Broer, Zwager en Oom Klaas Fennema op de leeftUd van 62 Jaar. De Here trooste zijn vrouw bij dit zware verlies. Ps. 23 ber. Ermelo. 30 sept. 1975. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De politie zal in de toekomst onder het beheer van de provincies nieuwe stijl komen. Zij blijft overigens ondergeschikt aan de burgemeester van de betreffende gemeente en. aan de officier van justitie voor wat betreft de opsporing van strafbare feiten. De ministers Van Agt (justitie) en De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) antwoorden dit op vragen die vanuit de Tweede Kamer zijn gesteld over de nota met vraagpun ten over het politiebeleid. Oor spronkelijk was de bedoeling om het beheer van de politie (de ui trusting, het zorgen voor voldoende mensen enz.) onder de veertig e vijftig gewesten te brengen, waar van destijds nog sprake was. Toen minister De Gaay Fortman enige maanden geleden met een nota kwam, waarin hij aankondigde dat hij dacht aan de vorming van 26 nieuwe provincies, moest hij ook deze politie-opzet worden gewijzigd. gent, die heel belangrijke informa tie kan aandragen. Het bezwaar van de VNG tegen centrale politiediensten richt zich overigens uitsluitend op de uitvoe rende taken. Zij heeft namelijk geen enkel bezwaar tegen centrale Informatiediensten voor de politie, zoals die nu ook al bestaat voor de recherche. Overleg Verwarring Het tot nu toe bestaande en vaak verwarring gevende verschil tussen gemeente- en rijkspolitie kan hier door voor een groot deel worden opgeheven Er blijven echter nog wel een aantal centrale politiedien sten over, die rechtstreeks onder de minister van justitie zullen vallen, zoals opsporingsteams voor de in ternationale handel in drugs en voor bankovervallen en autodief stallen in georganiseerd verband. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) voelt niet zoveel voor dergelijke centrale politiedien sten. Zij vindt ook de genoemde diensten heel goed bij de provinci ale korpsen ondergebracht kunnen worden, temeer daar deze korpsen van behoorlijk grote omvang zijn. De VNG is bangd at dergelijke cen trale diensten langs de provinciale diensten heen zullen gaan werken. Het werk van dergelijke diensten hangt volgens de VNG ten nauwste samen met het werk van de wijka- Van onze correspondente BREDA Bij een ontvluchttagspo- giing ls de 29-jarige Arubaanse ge detineerde L. P. P. uit Breda ver moedelijk aan een acute hartstil stand overleden. De man had onder bewaking van enkele parketwach ten een bezoek gebracht aan zijn vriendin in het ziekenhuis die een baby had gekregen. Buiten gekomen schoot hij plotse ling weg en dook over een heg. Een parketwacht was meteen ter plaatse en kon hem op de grond in be dwang houden. Inmiddels kwamen er twee andere te hulp, met assis tentie van enkele gemeente-politie mannen. Samen kregen zij de man in de arrestantenwagen. Bij aankomst bleek hij buiten be wustzijn. Een arts constateerde de dood. De patholoog-anatoom dr. Zeldenrust heeft gisteren sectie verricht en gaf als vermoedelijke oorzaak een acute hartstilstand aan. De rijksrecherche heeft de zaak nog in onderzoek. Om voldoende eenheid van beleid van de politie binnen de provincie te krijgen, pleiten de bewindslieden voor een voortdurend overleg tus sen de burgemeesters, de officieren van justitie en provinciale korp schef. Daarbij zou ook de commis saris van de Koningin kunnen wor den betrokken, die het beheer over de politie voert. Toen in 1972 de eerder genoemde nota werd ingediend wilden de be windslieden van binnenlandse za ken en justitie de invoering van de gewestelijke politie nog geleidelijk laten verlopen gedurende ee nperi- ode van tien jaar. Daar ziet men nu van af. Zodra de provincies nieuwe stijl er zullen zijn - hetgeen nog wel enige jaren zal duren - zullen ook de provinciale politie korpsen gaan functioneren. Intus sen kunnen allerlei knelpunten op het gebied van de uitvoering van politietaken in groter dan gemeen telijk yerband worden opgeheven door een nauwere samenwerking tussen de verschillende korpsen te bewerkstelligen. TILBURG Op de dag na zijn gouden jubileum is een werknemer van de Tilburgse houtverwerkingsindustrie P. Kennis en zonen ontslagen, omdat het bedrijf gesloten werd. Samen met hem moesten de veertien andere werknemers van het bedrijf het veld rui men, omdat de directie een aanbod voor regeringssteun van 535.000 gulden had afge wezen. Aan de regeringsbijdrage was de eis verbonden, dat de twee directieleden, die ouder dan zestig jaar zijn, hun functie aan jongere mensen zouden afstaan. Hierop is het plan afgeketst en de steun gewei gerd. Het volg hiervan jvas sluiting van de fabriek. Volgens een woordvoerder van het NKV in Tilburg had de sluiting niet alleen voor komen kunnen worden, maar had zelfs nog vijftien man extra personeel aangenomen kunnen worden, aid de rege ringssteun was aanvaard. Van onze onderwijsredactie EDE De Algemene Vereniging van Schoolleiders j (AVS) heeft gisteren met de benoeming van de heer Th. G. A. Hoogbergen gekozen voor een voorzitter die zichzelf een 'kritisch medestander' van minister Van Kemenade noemt. De actie van een groep school directeuren die vinden dat de heer Hoogbergen te weinig kritisch tegenover het huidige onderwijsbeleid staat, had geen succes. De heer Hoogbergen won de verkiezing met ongeveer drievijfüe meer derheid van zijn tegenkandidaat J. G. M. Schenk. De heer Hoogbergen, rector van het Peelland-College te Deurne, is de opvolger van drs. K. de Jong Ozn. de nieuwe staatssecretaris van on derwijs, die gisteren bij zijn af scheid van de AVS tot erelid be noemd werd. In zijn openingsrede zei de heer Hoogbergen, dat in Van Kemenade een profeet is opgestaan, die einde lijk het beleidsplan op lange ter mijn heeft aangeboden waarom het onderwijs zo dikwijls heeft ge vraagd. Toch had hij ook wel kri tiek op de Contourennota van de minister. De voortijdige selectie die nu op het twaalfde jaar plaats vindt wordt door de middenschool niet opgeheven, maar slechts opge schoven. In principe blijft de fuik werking van ons onderwijs ge handhaafd. De heer Hoogbergen verwachtte dat de bovenschool, waar de selectie in verhevigde vorm terug keert, toch weer een sociale scheiding van verschillende be-, gaafdheidsgroepen zal aanbrengen. moeten deze vakmensen wel in staat zijn over de grenzen van hun vak heen te kijken en met anderen samen te werken. Ondanks het gesignaleerde gebrek aan motivatie, zag de heer Hoog bergen ook veel positieve ontwikke lingen. 'Jonge mensen vertonen in menig opzicht grotere bekwaamhe den dan een vorige generatie. Ze lijken soms verder op het gebied van rationeel nadenken over inge wikkelde kwesties. Ze zijn gedurf der en ontwapenender in hun emo tionele uitingen. Ze zijn vaak meer vindingrijk en opofferingsgezind in hun hulp aan medemesen'. Schandelijk Verwatering De heer Hoogbergen waarschuwde tegen een verwatering van de ver schillende vakgebieden. Het wordt steeds moeilijker leerlingen voor bepaalde vakken te interesseren. De leraar is soms meer 'agoog' dan 'vakman'. Toch hebben de leerlin gen ook in de toekomst recht op onderwijs van echte fysici, neerlan dici, wiskundigen, enzovoorts, al Een schandelijke rechtsongelijkheid zag de heer Hoogbergen in het ver schil in exploitatievergoeding voor MAVO-leerlingen en leerlingen van HAVO-VWO. Een onderzoek in de £e?meente Emmen *"oonde aan dat voor MAVO-leerlingen zestig gulden per leerling wordt uitgekeerd en voor zijn duurdere vriendje op een HAVO, gymnasium of atheneum tweemaal zo veel. "Een regering die zo voor gelijke kansen is kan hier onmiddellijk aan het werk'. Eén zorg van de heer Hoogbergen werd in de vergadering weggeno men door de scheldende voorzitter, staatssecretaris De Jong. Deze ver- klarde dat de regering niet van plan ls de tweede eindexamencor rectie af te schaffen. Tram en bus tien procent Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het openbaar ver voer in Amsterdam wordt per 1 september 1976 tien procent duur der. Dit is een van de vele tariefs verhogingen die het Amsterdamse gemeentebestuur heeft aangekon digd in de gisteren gepubliceerde begroting voor volgend jaar. Volgens B. en W. stijgt het begro tingstekort van de hoofdstad vol gend jaar met 14.1 miljoen tot 112.4 miljoen gulden, waarbij overi gens het tekort van het openbaar vervoer (212 miljoen gulden) bui ten beschouwing is gelaten. De tariefsverhogingen, die het col lege aan de gemeenteraad presen teert, houden verband met de toe nemende inflatie en andere kosten stijgingen. Zo gaat de onroerend- goedbelasting met 11.4 procent om hoog en stijgen het reinigingsrecht (ƒ5.40 per emmer), de hondenbe lasting, het water en de elektrici teit. de toegang tot musea en het parkeren. Volgens wethouder W. Sinnige (fi nanciën) is de stijging van het be grotingstekort relatief gering. Voor naamste oorzaak hiervan is de ho gere uitkering door het rijk uit het gemeentefonds en de bijdragen in het kader van de werkloosheidsbe strijding. Overigens verwacht de< wethouder nog deze maand eenj pakket met maatregelen van de zij-1 de van de regering waarin mogelij ki ook financiën vrij komen voor de| bouw van een nieuw stadhuis opl het Waterlooplein. Auto door rood licht: Meisje (13) omgekomen Van een verslaggever NIJMEGEN De dertienjarige Hendrika Cornelia Rovers uit Gel- drop is in het Sint Radboudzieken- huis in Nijmegen overleden nadat zij op een kruispunt In Grave was aangereden door een auto die door rood licht was gereden. Wij willen U. die zo oprecht met ons hebt meegeleefd, na het overlijden van mijn Man, onze "Vader en Opa. Albert Pathuis hartelijk dank zeggen. WIJ weten ons mede door Uw gebed, gesterkt en getroost in het geloof dat hij nu naast zijn Heiland mag staan. A. Pathuls-Bazuln Kinderen en kleinkinderen Groningen, september 1975. Voor de blijken van belangstelling tijdens de ziekte en het overlijden van onze lieve Zuster Lien betuig ik hiermede ook namens de familie mijn wel gemeende dank. S. T. Kroon Slledrecht, oktober 1975. Wilhelmlnastraat 38. Langs deze weg danken wij allen die ons hun mede leven en deelneming betuigden na het verlies van onze Man, Vader en Grootvader J. Janssens J. Janssens-van der Kaap kinderen en kleinkinderen Apeldoorn, oktober 1975. Valkenberglaan 55. Organiseren heeft zin. Zeker NU moet je st staan. Het CNV heeft betrouwbaar fundament. Bon voor Aanmelding Inlichtingen Naam:m/v Adres: Plaats: - Bedrijfstak: - Bondap«nslonl>BOSRAND". «en vriendelijk, rustig pension, voor alle jaergetljden. prachtig gelegen In omg. vol natuurschoon. C V. Voll. pens. 24.50 p.d. Husnderweg 11, Doldersum gem. Vledder. Tel. 05212-7296. Voor herfst- kerstvakantie in Drsnte van part. te huur 6 pers. gerieflijk ingerichte Luxe recreatie bungalow Gr. woonk.. open keuken met eetbar. 3 slaapk.. badk.. koelk., geiser, aardgasverw.. t.v.Tel. 020-170360. OEN HAM, 2.4, 6 pers. zomerhuisjes, herfstwaek. alle weekends; aard- trwarming. G. J. Blekkenhorst. Nienenhoek 6, Den Ham. Tel. 05495-1659. Te huur: stenen zomerhuisje met verwarming voor Herfstvakantie van oktober, alle comfort. J. de Wilde, Emsterweg 21, Vaassen (Vel.). Tel. 05788-3023. Kiest voor uw vakantie en week-end eens de boerderij In bosrijke om geving. Ruime zitkamer, keuken en 3 slaapkamers. Zeer goede accomr modatle. Tel. 05738-318.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 14