Mooie film van Haanstra besluit filmweek Arnhem Slapstick en satire in schelmenverhaal 'Heb medelij Jet!' blijkt een mislukte publieksfilm te zijn California Split: over verliezers die winnen het énige In Royal Flash is kolder al ingebouwd De GROTE WINKLER PRINS ENCYCLOPEDIE in 20 delen wrwr Gewoonweg de beste Filmbeeldjes Prolongaties en reprises Moeilijkheden met een lijk VRIJDAG 3 OKTOBER 1975 FILM TROUW/KWARTET 13 •ending P«r toezi ir), adre»- rtnummer [borden. door W. Wielek-Berg ARNHEM De Filmweek Arnhem, die ongeveer 40.000 bezoekers heeft getrokken, is woensdag avond besloten met Bert Haanstra's 'Dokter Pulder zaait papavers', naar een origineel scenario van Anton Koolhaas. Een mooi besluit, want Haanstra maakte een mooie film, verre superieur aan wat de Nederlandse filmer ij de laatste jaren heeft opgeleverd. 'Dokter Pullder zaait papavers" is het verhaat van een dorpsdokter, die plotseling een professor op be zoek krijgt, een beroemd geworden studiegenoot. Dokter Pulder is ver eerd en gevleid en merkt pas als het te laat is, dat de man het niet op zijn vriendschap, maar op zijn voorraad morfine heeft voorzien. De verslaafde laat het niet bij ste len, hij vernedert Pulder ook, maar toch is die na diens dood zo in zijn ban geraakt,-dat hij zijn leven na gaat speuren. Hij komt in contact met zijn vriendin, eveneens ver slaafd, die hem aan de drank en in de gevangenis brengt. Als hij eruit komt is ze dood, maar de papavers die ze samen hebben geplant om gelukkig te kunnen sterven bloeien vuurrood. Vakmanschap Bert Haanstra toont in deze film niet alleen zijn voortreffelijk vak manschap, maar ook zijn kuntste- naarschap. Dat wil zeggen dat 'Dokter Pulder zaait papavers' geen fouten zou hebben. Het trage, waardige ritme en het t-ragi-komi- sche evenwicht worden soms ver stoord door te goedkope grappen. Wanneer het publiek op de ver keerde ogenblikken lacht, is Haan stra daar niet geheel onschuldig aan. De acteurs (Kees Brusse, Ton Len- sink, Manon Alving, Henni Orrl, Sacco van der Made) zijn allemaal uitstekend tot goed, maar hoog bo ven hen uit torent Dora van der Groen in haar rol van de verloe derde vriendin. Haar spel is niet alleen van internationale klasse, het is van eersterangs internatio nale klasse. Wat een actrice! We komen op de film terug wan neer hij volgende week in roulatie gaat. Van der Keuken Er is nog een goede Nederlandse film in Arnhem vertoond: Johan van der Keukens documentaire 'De Palestljnen'. Hij heeft daarin een heet hangijzer (het mede-recht van de Palestljnen op het land dat eens Palestina heette en nu Israël) met grote omzichtigheid gehanteerd. Rustig en met intelligentie afstan delijk geeft hij. een overzicht van de wordingsgeschiedenis van het levensgrote probleem. Aan de lijdensweg van de joden wordt geenszin voorbij gegaan, maar ook wordt duidelijk gesteld, dat de schuld die Europa op zich heeft geladen is afgewenteld op een volk, dat daar part noch deel aan had. 'De Palestljnen' is zeker geen propagandafilm. Het is een brood nodige aanvullende geschiedenisles. gevat in een fraaie en functionele vorm. Het is jammer dat de documentaire 'Action, the October Crisis of 1970* van Robin Spry, waarin een exact overzicht wordt gegeven van de ge beurtenissen die leidden tot het uitroepen van de staat van beleg in Quebec, niet vóór 'Les Ordres' van Braiult is vertoond doch erna. Maar hoe het ook zij: na het zien van 'Action' worden twee dingen eens te meer duidelijk. In de eerste plaats hoe slecht en onvolledig wij in Nederland zijn voorgelicht over de gang van zaken in Canada, in de tweede plaats hoe voortreffelijk Brault erin is geslaagd de essentie van het gebeuren In zijn film te distilleren. Russische film De Russische film 'De rode vlier' van Wdssüi Sjoeksjin (die het sce nario schreef, de hoofdrol speelde en in 1974 stierf) is curieus en interessant omdat hij ons een stuk je van het Russische leven laat zien dat we liiet kennen (hij gaat over een dief, een recidivist, die terugkeert naar het platteland) en omdat Sjoeksjien zo'n boeiend ac teur was. Helaas zijn gedeelten on begrijpelijk door de onzinnige on dertitels. Dora van der Groen als mevrouw Mies in Dokter Pulder zaait papavers. In 'Royal Flash', grijpt de Engelse regisseur Richard Lester na het succes van De drie Musketiers' en 'De vier Musketiers' weer naar hvasi-historische stof om er zijn hang naar slapstick en satire op tekens moet hij zich laten toebren gen in riolen komt hij terecht, bijna sterft hij in de armen van de IJzeren Jonkvrouw, doch een pan-t- servest gevuld met olie redt hem. De ene malle capriool volgt op de adnere, soms is het echt om te lachen, soms is het flauw en vergezocht maar het een verjaagt het anderidoor de overvloed van vondsten word je toch meegesleept. Op locatie uit te leven. Het verschil is alleen, dat bij 'Roy al Flash' de kolder al is ingebouwd in het boek waarop hij zich baseer de, een deel uit een serie succesro mans van George MacDon&ld Fra- ser, die ook het scenario schreef. Het is bij ons verschenen odner de titel 'De lafheid gaat in hermelijn gekleed.' Hoofdpersoon is Flashman. De aaam is duidelijk geïnspireerd op Batman en Superman, maar die ?ijn goed en Flashman is puur slecht en bovendien opereert hij in verleden. Hij is een doortrapte schelm die het zo omstreeks het midden van de vorige eeuw. in het vroeg-Victoriaanse tijdperk dus, in Engeland door nep-heldendaden tot grote roem brengt. Die roem stelt hem weer in staat om links en rechts vrouwen te versieren. Te slim Maar Bismarck, Lola Montez en de gebroeders Grimm zijn hem bijna te slim af. Mede door him toedoen wordt hij overgebracht naar een kleine Duitse staat, waar hij voor prins-gemaal moet spelen terwijl de echte in de kerker smacht. Llt- De film is voornamelijk op locatie opgenomen in Beieren en het vol maakt in Middeleeuwse staat be waarde Rothenburg. Als je dat niet wist zou je denken dat het atelier werk was, zo nagemaakt doen zo'n oud stadje en zo'n kasteel aan. Malcolm McDowell speelt de hoofd rol met de Lichte hysterie die sinds 'Clockwork Orange' en 'O Lucky man!' zijn waarmerk is, Oliver Reed is éen sombere en pedante Bismarck, Florlnda Bolkan een exotische Lola Montez en Britt Eklund een ijskoude, doch snel ontdooiende hertogin. Alan Bates is in dit gezelschap van schurken de superschurk: altijd bereid om wie dan ook te verraden als hij er een pfennig beter van kan worden. Amsterdam-Renibrandtplein thea ter. 14 Jr. Handelsreiziger Johnny Kraaykamp (rechts), die zijn oude vriend Bodde (Piet Römer) ontmoet. Of het team Rob du Mée en Frans Weiss nu goedschiks of kwaadschiks uit elkaar is gegaan ver andert weinig aan het feit, dat het voor Frans Weiss de hoogste tijd wordt om het pad van de 'producentenfilms' te verlaten en te proberen de belofte van zijn eerste films in te lossen. Bij het maken van 'Heb medelij Jet' moet hij zich toch wel eens hebben afgevraagd wat hij nu ei genlijk aan het doen was. Niet veel goeds..maar aan het script van Dimitri Frenkel Frank en Rob du Mée (die Heere Heeresma's oor spronkelijke scenario 'Geef de mok eens door. Jet!' gladjes bijschaaf den en van alle interessante demo nische trekjes ontdeden) viel ook niet veel eer te behalen. Imitatie Hoe het ook zij, het is weer eens een imitatie geworden van buiten landse cliché's, opgefrunnikt met Hollandse kneuterigheid. Een twee-mannen verhaal Is het, wel bekend uit de Amerikaanse film (maar daar doen ze het ge woonlijk beter). Een handelsreizi ger (Johnny Kraaykamp) die in Friesland zijn klanten heeft be zocht en op weg is naar zijn vrouw Jet ontmoet zijn oude vriend Bodde (Piet Römer), met wie hij tien jaar geleden menige practical joke (of oplichterij?) heeft uitgehaald. Ze besluiten het nog eens dunnetjes over te doen. Onderweg pikken ze een meisje op (Elsje'de Wijn), dat beurtelings een klein beetje ver liefd wordt op de een en op de ander. Ze komen op een Friese bruiloft terecht, ontmoeten een su per-oplichter (Ton van Duinhoven) met zijn helpster (Ronny Bierman) nemen een afzakkertje naar Bra bant waar ze een pastoor tuinka bouters voor heiligenbeelden verko pen en komen tenslotte tot het inzicht dat ze maar beter naar huis kunnen gaan omdat het toch niet zo leuk was als ze dachten. Lachen Die conclusie hadden wij al eerder getrokken. 'Lachen, lachen, lachen' is het motto van het duo, maar het wordt op het laatst meer een kramp achtige grijns. De acteurs spelen (met uitzondering van Elsje de Wijn, die het fris weet te houden) al him bekende trucjes uit: ze wor den geen ogenblik gewone mensen waarin je kunt geloven. Dat komt ook, omdat het zulke 'luchtmensen' zijn: ondank s het voortdurende getelefoneer van de handelsreiziger met zijn vrouw heb ben ze geen achter- en ondergrond. En van zo'n Friese bruiloft (om maar een voorbeeld te noemen) zou toch wel wat aardigere te maken zijn geweest dan het onwezenlijke gedoe dat we in 'Heb medelij Jet' krijgen voorgeschoteld. De bijfiguren, die zijn uitgezocht om voor gek te worden gezet, wek ken noch onze lachlust, noch ons medelijden op: ze bestaan gewoon niet, het zijn harkerige verzinsels. Het camerawerk van Ferenc Kélmén Géll is prachtig, maar het lijkt of zijn indrukwekkende, schra le landschappen niet bij 'Heb me delij, Jet!' horen, maar bij een heel andere film, een sombere film met allure. Een vreemde gewaarwording is dat. Amsterdam-City 1; Den Haag-Ode- on 1 en du Midi; Rotlerdam-Lu- George Segal in mière; Utrecht-Scala; Groningen- 'California Split Grand; Haarlem-Luxor; Eindho ven-Rembrandt; Maastricht-Mabi; Amersfoort-GrandHilversum-City; Enschede-Alhambra; Almelo-Varos- sieau; Arnhem-Rem brandt; Veen- Zo ook in 'California Split', het verhaal; van twee gokkers, een tob ber en een grapjas (George Segal en Elliot Goud), die na allerlei tegenslagen in Reno hun grote slag slaan: GeoVge Segal laat daar alle goktenten springen, wat hij ook WaflhOOD doet. hij kan niet verliezen. De bovenbouw van die film is niets van hilariteit en vrolijkheid en hij heeft warempel nog een gelukkig einde ook. Er wordt uit de aard der zaak een groot deel van de tijd gegokt, maar ook zij die daar niet van houden komen aan hun trek ken, want het. gaat over echte men sen. Op onverwachte ogenblikken, voortreffelijk getimed, vangen we tussen alle humor en alle gevlieg, geren~ en gedraaf in een glimp op van de trieste, treurige achtergrond van die mensen. Ze zweven niet los Overgetelijk is bijvoorbeeld de stille wanhoop van de call-girl (Susan Peters), wanneer haar vriendin haar weer een gezellig uitje met onbekende lieren in het vooruit zicht stelt. En het gezicht van de jazz-zangeres van middelbare leef tijd. die in het gokpaleis 'Georgia' zingt. Het is een bijzonder knappe sympathieke film, voortreffelijk ge speeld. met een uitstekend script (zijn eerste) van de acteur Robert Walsh, die de film geproduceerd heeft en erin meespeelt. Amsterdam- Calypso, 14 jr. (Advertentie) GROTE WINKLER PRMS ENCYCL0PEME Hoe oud is het verhaal van het lijk in de kofferruimte van de auto, die door niets vermoedende mensen langs politlebarrlères en over landsgrenzen wordt gereden? Zo oud als, de auto zelf, neem ik aan. De Franse regisseur Georges Laut- ner heeft het thema in 'Pas de problème' weer eens bij de kop genomen en er wat aardigs van gemaakt. Een zwaargewonde man komt de flat van het meisje Anita (miou-Miou) binnenstrompelen en valt dood neeT. Ze kent hem niet, dus wat ls eenvoudiger dan de poli tie bellen, zou men zo zeggen? Maar nee, ze durft niet, want ze heeft net twee maanden gevangenisstraf uitgezeten voor een winkeldiefstal. Ze wil dat haar vriend Daniel (Henti Guybet) haar uit de nesten helpt, maar die ls ln geen velden of wegen te bekennen. Ze moet ge noegen nemen met Jean-Pierre (Bernard Menez), een Jongen die van louiter verlegenheid voortdu rend in gemompel vérvalt. IN AUTO Ze stoppen het lijk ln de auto die Jean-Pierre van zijn vader heeft geleend, maar dan ls het leed niet bijna geleden, het begint pas. Want de vader komt onverwachts thuis en pakt nietsvermoedend de auto. Was hij nu maar rechtstreeks naar zijn vrouw in Zwitserland gegaan dan hadden Anita, Jean-Pierre en de inmiddels opgedoken Daniel hem gemakkelijk kunnen inhalen. Maar zijn zwak voor grote vrouwen speelt hem parten, hij neemt eerst een lange liftster mee en gaat dan op bezoek bij zijn nog langere vriendin. Vele malen steken politie mannen en douaniers de handen uit naar de bagageruimte en even- zoyele malen komt er op het laatste moment wa,t tussen. Vooral door het spel van de acteurs met Ber nard Menez (bekend uit 'Pleure pas la bouche pleine' en 'Le chaud la- pin') voorop en de anderen er vlak achteraan ls het een gezellige co- medie geworden, waar smakelijk om valt te lachen. Amsterdam-Sa skia; Arnhem-Luxe. 18 jr. dam-City; Bergen op Zoom-Roxy; Echt-Royal; Purmerend-Schinkel; Heerlen-H5: Apeldoorn-Minerva; Zaandam-Apollo; Assen-Apollo; Tilburg-Midi; Breda-Luxor. Robert Altman ('MASH', 'McGabe and Mrs Miller', Thieves like us') is een regisseur, die in zijn films altijd zorgt voor een gedegen infra-structuur, waarin meestal wat droefheid is verwerkt. in de lucht, ze zijn vast verankerd in hun verleden, ook al wordt daar over nauwelijks gepraat. Een paar woorden zijn voldoende om het aanschouwelijk voor ons te maken. De dag van de Korte Film', aan staande zondag ln Den Haag. waar over we al eerder zo het een en ander hebben bericht, belooft een groots gebeuren te worden, dat zich in alle zalen van het Congresge bouw afspeelt Er zijn allerlei groepen vertegen woordigd: Fugitive Cinema, BZZT Cinema, De Kritiese Filmers, Stich ting Film en Wetenschap. Stichting Kljkhuis en Werkgroep Video 'Mae- atbal' en er worden films vertoond van allerlei slag, als ze maar kort zijn. Historische films, opdracht films voor bedrijfsleven en over heid, animatiefilms, films over kunst en kunstenaars, studenten- films, televisiefilms, en documen taires. welhaast te veel om op te noemen. Wilde Aardbeien: Bergman's ont roerend portret van een oude man. De gehele week in Roxy Haarlem. Mariken van Nieumeghen: Intrige rend debuut van Jos Stalling, vol reminiscenties aan Jeroen Bosch. De gehele week in Scala, Venlo. Lè soufle au coeur: tedere film van Louis Malle. De gehele week In City 3, Groningen. Casque d'Or: Jacques Becker's sfeervolle verbeelding van het boe- venleven in Parijs, zo omstreeks 1870. Prachtige rol van Simone Sig- noret. De gehele week in Passage Blo, Schiedam. l'Invitation: Uitstekende comedie van de Zwitserse filmer Claude Go- retta. De gehele week in Select, Utrecht. Alle Turken heten AU; Over de liefde tussen een oude vróuw een een jonge gastarbeider, van de be langrijkste Duitse filmer R. W. Fassbinder. 2 okt: 'Het Bouwwerk'. Sneek: 3 okt. 'C. C. Trebol' Harlin- gen en Jongerencentrum van Nu, Bols ward: 5 okt. 'Hippo', Leeuwar den. Le Fantörne de la Liberte: Bunuel's laatste en meest bizarre film. De gehele week in Studio. Utrecht. Citizen Kane: Orson Weiiep' mees terwerk uit 1946. 2 okt. 'Bakkerij', Castricum; 5 okt. 'Spanbroek.' Dillinger is dood: Marco Ferreri's beste film over een man die uit verveling tot moord komt. 3 okt 'De Moor', Amsterdam. Brother can you spare a dime: Briljante collage over Amerikaanse crisisjaren. De gehele week ln The Movies Amsterdam. jar voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13