Politie maakt einde aan rustige bezetting f zwakzinnigenpaviljoen Kort protest vrij algemeen Thuis', nieuw stuk van Hugo Claus Inwoners van Duitse Ladelund vandaag bij herdenking in Putten SM Strop voor Duisenberg Lachmon nu in Brussel "Een bank die alleen geld geeft, geeft me te weinig" "De NMB geeft me er een visie bij die heel wat meer waard is dan alleen maar geld." Verpleegkundigen waren het niet eens met ontslagen Predikant hielp bij begrafenissen Ondernemer mishandelt opposant De NMB denkt met u mee. Probeer 't. DONDERDAG 2 OKTOBER 1975 BINNENLAND - KUNST TROUW/KWARTET 9 Van een onzer verslaggevers UTRECHT Veertig man rijkspolitie van het district Utrecht hebben in de nacht van dinsdag op woensdag een paviljoen van de stichting voor zwakzinnigenzorg 'De Heygraeff' in het Utrechtse Woudenberg ontruimd. Het paviljoen werd bezet gehouden door 35 actievoerders, die twee ontsla gen verpleegkundigen in de gelegenheid wilden stellen alsnog hun dienst te doen. De politie hoefde geen geweld te gebruiken. Op een verzoek van de directeur van de inrichting, ir. C. Mell, ver heten de bezetters het paviljoen. Tegen één van de ontslagen ver pleegkundigen, Joop Deyns, is pro ces-verbaal opgemaakt wegens lo kaalvredebreuk. Hem was de toe gang tot het gebouw ontzegd. Bewondering: De ontruimingsactie betrof het pa viljoen Narcis, waarin 68 pupillen worden verpleegd, van wie het ni veau volgens de directie 'boven het gemiddelde' ligt. Directeur Moll zei gistermorgen 'de grootste bewonde ring te hebben' voor de manier, waarop bezetters zowel als politie waren opgetreden. 'Niet één pupil is wakker geworden'. Volgens de heer Moll is het conflict ontstaan, omdat er geen overeen stemming over de verpleging was tussen de verpleegkundigen Frank Schenk en Joop Deyns en de direc tie. 'De directie is voorstander van een zo groot mogelijke verantwoor delijkheid van de groepsleiding, maar die verantwoordelijkheid moet wel van groep tot groep wor den bekeken. Uitvoering van de Ideëen van de ontslagenen zouden ons in conflict hebben gebracht met de wet en de Inspectie', aldus de heer Moll. De twee verpleegkundigen, de 23- jarige Frank Schenk uit Wouden berg en de eveneens uit deze plaats afkomstige negentienjarige Joop Deyns, zijn op staande voet ontsla gen. Frank Schenk was al vier jaar op part-time basis in De Heygraeff werkzaam. Hij is lid van de onder nemingsraad geweest. Joop Deyns werkte nog in een proefperiode. De heer Moll noemde de verhou ding tussen ontslagenen en directie 'net slecht'. Hij zei dat het tweetal vandaag in de gelegenheid zal wor den gesteld zijn standpunt toe te lichten op een vergadering van di rectie en bestuur. Het woord bezet ting noemde de directeur 'wat overdreven*. 'Joop Deyns, die opge komen was voor de nachtdienst, zat met zijn sympathisanten in de cen trale afluisterpost. De ingangen naar het gebouw waren niet ge blokkeerd en ik was voortdurend in de gelegenheid het gebouw in- en uit te gaan', aldus de heer Moll. Ontslag Het conflict verhevigde maandag, toen aan Joop Deyns en Frank Schenk 'wegens dringende reden' op staande voet ontslag werd gege ven. Joop Deyns echter meldde zich die avond om elf uur normaal ln het paviljoen Narcis voor de nacht dienst, die hij samen met een col lega zou uitvoeren. Naar zijn zeg gen wilde hij normaal dienst doen, evenals in de afgelopen nacht, om dat de directie geen plaatsvervan ger voor hem had aangewezen en het voorschrift geldt, dat twee ver pleegkundigen de nachtdienst doen. 'Ik vond dat niet in overeenstem- Van een onzer verslaggevers PUTTEN Vandaag zal een groep van 35, meest oudere, in woners van het Duitse Ladelund voor de eerste keer aan wezig zijn bij de herdenking van de honderden Puttenaren, die in het laatste halfjaar van de oorlog '40-'45 in Duitsland zijn omgekomen. De herdenking vindt plaats rond om het eenvoudige, maar in drukwekkende gedenkteken van Marie Aindriessen, een licht ge bogen Veluwse vrouwtje, waarin het verdriet van alle Puttense weduwen, moeders en verloofden uit die tijd gestalte heeft gekre gen. Jongeren uit Ladelund zijn al wel eerder ln Putten geweest. De ouderen durfden tot nog toe niet goed aan. Na lang wikken en wegen is het er eindelijk van gekomen. Onder hen is ook een 84-Jarlge, die destijds de gedien stige was van pastor. Meyer en hem vaak terzijde stond als hij de doden een naar omstandighe den fatsoenlijke begrafenis iri de grond rond het evangelische-lu- therse kerkje van Ladelund be zorgde. Tussen de vijfhonderd en zes honderd mannelijke Puttenaren zijn op 1 en 2 oktober 1944 naar Duitsland gedeporteerd, waarbij ook vele huizen in brand werden gestoken, nadat verzetslieden een aanslag hadden gepleegd op een groep Duitsers; waarbij ook doden vielen. Slechts enkelen van hen keerden terug. Verreweg de meesten stierven in een con centratiekamp te Ladelund bij de Deense grens. Pastor Meyer wilde wat voor de Nederlanders doen. Het enige wat hij van de kampcomman dant gedaan kreeg, was dat hij hen op zijn kerkhof ter aarde mocht bestellen. Dat deed hij met piëteit, en dikwijls in het holst van de nacht. Hij regi streerde alles netjes, zette de namen in het kerkelijk doden boek, stuurde de familie ringen, horloges en andere voorwerpen en zocht hen naderhand op. Van zijn kant was het grote 'verzoe ningswerk' tussen Duitsers en Nederlanders begonnen. Later zijn de Puttenaren ver schillende keren op pelgrimage Het monument in Putten geweest naar Ladelund. Op wat jeugd na kwamen de mensen van Ladelund niet naar Putten. Dat gebeurt dan nu voor het eerst. Pastor Meyer is inmiddels gestorven, maar zijn werk is overgenomen door pastor Rich ter, die ook bij het gezelschap is, evenals de burgemeester van het Duitse dorp. Behalve van de jaarlijkse okto- ber-herdenklng vandaag in Put ten zullen de Duitsers ook getui ge zijn van een herdenkings dienst, zondag in de Oude Her vormde Kerk. Verder staan er wat bustochten op het program ma en zal men elekaar ln ander verband ontmoeten. Vervolg van pagina 1 waarop die bezuinigingen tot stand [rijn gekomen. De ruim twee mil jard gulden besnoeiingen zijn met name ten koste gegaan van de fondsen voor de zwakste groepen in en buiten West Europa. Zo werd er 362 miljoen gulden afgehaald van het budget voor ontwikkelingslan den waarmee de EEG geen speciaal verdrag heeft. Ook in de budgetten voor het regionaal fonds (de hulp voor de armste gebieden binnen Europa) en het sociaal fonds werd flink gesneden. De Europese begroting moet nog worden goedgekeurd door het Euro pees parlement. De vertegenwoordi gers van de PvdA en AR zullen daar ln ieder geval proberen het budget voor de ontwikkelingshulp weer bij te trekken. Het AR-kamer- lid drs. J. de Koning; 'Ik vind de gang van zaken zeer teleurstellend. De gemeenschap schiet tekort ln zijn wereldwijde hulptaak. Dat is het resultaat van een bewust beleid van ook de Nederlandse regering de eigen begroting mede te financie ren door terugdringen van de Euro pese uitgaven en dat getuigt niet erg van een Europese instelling, aldus drs. De Koning. Ook de PvdA-ontwikkelingshulp- specialist drs. A. van der Hek Is teleurgesteld over met name de be zuiniging op de voedselhulp. HIJ heeft steeds verdedigd dat de han delsverdragen die de gemeenschap met een deel der arme landen heeft gesloten, niet ten nadele mochten werken van de hulp aan andere arme landen. Er bestaat overigens weinig optimisme dat het Europese parlement nog wat kan veranderen. ming met mijn verantwoordelijk heid jegens de kinderen', aldus Joop Deyns. Maandagavond leidde dat ai tot een conflict met de directie, die kennis nam van het feit. dat ongeveer twintig collega's zich solidair had den verklaard niet de twee ontsla gen verpleegkundigen. Dinsdag avond was er sprake van een herha ling van het conflict, maar deze keer stond een politiebus je gereed. Directeur Moll gelastte de ongeveer 35 aanwezigen zich te verwijderen. Dit werd geweigerd, waarop de ver pleegkundigen zich ln de gang van het paviljoen nestelden na kennis te hebben genomen van de mede deling dat de politie het terrein had 'omsingeld'. Om de kinderen niet in hun slaap te storen, zouden de verpleegkundigen zich na bin nenkomst van de politie 'gewon nen' geven. Volgens een woordvoerder van hen, had de politie ongeveer zestig man en tien politiehonden bij de ontrui ming ingeschakeld. Die ontruiming geschiedde met medeweten en in stemming van mr. W. H. Overbeek, hoofdofficier van justitie in Utrecht. Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid deelde mee, dat de hoofdinspecteur voor de geestelijke volksgezondheid niet op de hoogte was van de ont ruiming. De regionaal inspecteur heeft overigens pas op te treden, ais de verzorging van de patiënten in gevaar dreigt te komen. Leo Beyers en Marja Huynen in Thuis van Hugo Claus door André Rutten AMSTERDAM De Vlaamse schrijver Hugo Claus heeft dins dagavond een nieuw stuk van zichzelf in eigen regie ten doop gehouden in de Stadsschouwburg van Amsterdam. 'Thuis' heet het; een jongeman brengt met een vriendin een paar dagen thuis door, bij zijn ouders, en wat er zich dan voordoet betreft in het bijzonder zijn vader. Bedrijfsmatig Joop Deyns en Frank Schenk ver klaarden, dat zij zich met collega's uit de groep kritisch hebben opge steld tegenover de naar hun me ning te gecentraliseerde en be drijfsmatige aanpak, die is doorge voerd. nadat ir. Moll vorig jaar directeur van De Heygraeff werd. Voordien werkte hij bij Unilever in de sector pluimveeslachterijen. De stichting De Heygraeff is vorig jaar gefuseerd met het Sociaal-Pe dagogisch Centrum in Den Haag. Volgens de 'groepsleiders zitten er in het nieuwe bestuur veel-mensen; die afkomstig zijn uit het bedrijfs leven. Schenk en Deyns zelden ver der dat zij de heer Moll nog nooit hadden gesproken of ontmoet, voordat ze maandag bij hem wer den geroepen voor de mededeling, dat ze op staande voet waren ont slagen. Het stuk Is, ook wat het Ietwat gestyleerde Vlaamse taalgebruik en de thematiek betreft, verwant aan zijn 'Vrijdag' van enkele jaren ge leden. De grote winst daarop is, dat het minder symbolisch-mystiekerig blijkt, dat Claus, goed 45 nu, open hartiger is geworden dan hij na en zelfs in zijn 'Suiker' ooit geweest is, al zal dat mensen met kuise oren en ogen misschien mee.r schokken dan hij ooit gedaan heeft. En niet alleen omdat hij voor het eerst een jonge vrouw een paar ogenblikken geheel naakt laat zien. Zoals in 'Vrijdag' houdt hij zich in 'Thuis' bezig met de sexuele frus traties van ouder wordende men sen, dit keer eigenlijk hoofdzakelijk met die van de ouder wordende man, een voormalige vleeshouwer van ongeveer zestig, die aan zijn vrouw geen vreugde meer kan bele ven, waarom niet. dat is mij ont gaan. Hij vertelt dat aan zijn tijde lijk teruggekeerde zoon, die hem zo maar zijn vriendin aanbiedt, waar die vriendin mee akkoord gaat. Tot grote verwarring van de man. Hij gaat er na veel aarzelen wel op in, maar loopt er wel een echte of verbeelde hartaanval bij op. Nuchter Hugo Claus behandelt het nuchter en reëel, maar laat tegelijkertlju zien hoe dicht MJ het groteske het eigenlijk ligt. Dat bereikt hij ook door de nuchtere kijk van beide jonge mensen op de sexualitelt te plaatsen tegenover de verwarrende huivering die alleen al het denken eraan en het praten erover bij de oudere man teweeg brengt. Omdat Claus er in feite een groteske van gemaakt heeft wordt dat heel her kenbaar. En natuurlijk ook door de manier waarop Leo Beyers die man speelt, heel genuanceerd en zeer plastisch. Ank van der Moer speelt indrukwekkend helder zijn vrouw, Marja Huynen verrassend de jonge vrouw. Elly van Stekelenburg draagt een bizarre oude vrouw bij, weduwe, door haar zoon in de steek gelaten, wachtend op de dood. Derek de Lint tenslotte speelt op een voudige manier de zoon. Thuis' is een vrije produktïe. die door het hele land rouleert en vol gend jaar februari drie weken in het Nieuwe de la Mar-theater in Amsterdam gespeeld wordt. NIJMEGEN De politie vaar de Gelderse plaats Driel (gem. Hete- ren) heeft een negentienjarige in woner van het dorp aangehouden die heeft bekend tot tweemaal toe een overval te hebben gepleegd op een 83-jarige invalide en bijna blinde dorpsgenoot. 0 Vervolg van pagina 1 De politiebonden hebben al hun leden opgeroepen vandaag deel te nemen aan de korte staking. Ook de WDM (de vereniging van dienstplichtige militairen) heeft haar leden aangeraden aan de actie deel te nemen. In telegrammen aan de kazerne-commandanten heeft minister Vredeltag van defensie zich akkoord verklaard met een korte werkonderbreking in het le ger. De WDM vindt overigens dat er naast een korte staking, die ln de lunchpauze van de militairen valt, ruimte moet zijn voor andere uitingen van protest, zoals het hou den van handtekeningenacties en het opzetten van informatiestands. Femina B. en W. van Rotterdam hebben besloten geen bezoek te brengen aan de Tenerife-week, een toeristi sche manifestatie, die op de Femi- nabeurs in de Ahoy hallen gehou den wordt. Rijnmond heeft laten weten de voorlichtingsstand van Van een verslaggever EINDHOVEN Een Brabantse on dernemer heeft de voorzitter van een plaatselijke stichting zo mis handeld dat het slachtoffer twee gekneusde ribben, enkele gebroken tanden en nog wat lichtere ver wondingen* opliep. Het slachtoffer is de heer H. van der Laar, voorzitter van de stich ting samenlevingsopbouw in Lies hout. Tegen de verdachte, de fir mant van een constructiebedrijf Henk V. is proces verbaal opge maakt. De ondernemer was boos geworden omdat de stichting een bezwaar schrift heeft ingediend tegen een gemeentelijk bestemmingsplan, dat de verhuizing van het constructie bedrijf mogelijk maakte. Maar de stichting heeft dat bezwaarschrift, weer ingetrokken. In de brief aan het provinciebe stuur. waarin het bezwaarschrift wordt ingetrokken, schrijft de stichting dat het persoonlijk wel zijn van de heer Van der Laar zwaarder moet wegen dan het be zwaarschrift. Enkele bestuursleden en de opbouwwerker van de stich ting, zouden al eerder zijn bedreigd ln verband met hun bezwaren. Een van de gebroeders V. zei giste ren dat er niets anders opzat. 'We proberen al drie en een half Jaar een vergunning te .krijgen. Komt die vergunning deze week niet af, dan zullen we moeten sluiten'. Femina te zullen verwijderen, als de toeristische inzending van Tene- rtfe blijft gehandhaafd. Vroom en Dreesmann schort het boeken van vakantiereizen naar Spanje op. Het Konsumenten Kontakt heeft erop aangedrongen dat mensen, die rei zen geboekt hebben naar Spanje, in de gelegenheid gesteld moeten wor den hun bestemming alsnog te wij zigen. De Vereniging van Contract spelers en de Vereniging van Voet- baloefenmeesters willen geen vriendschappelijke wedstrijden meer spelen tegen Spaanse clubs. In de competitie zal wel tegen Spanje gespeeld blijven worden, omdat deze internationaal georga niseerd is. In een verklaring in het blad van zijn bisdom heeft bisschop Bluyssen van Den Bosch zijn diepste teleur stelling uitgesproken over de Jong ste ontwikkelingen in Spanje, dje. naar hij meent', de hoop hebben vernietigd op een geleidelijke en vreedzame ontwikkeling naar meer vrijheid'. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Surinaamse op positieleider Lachmon is gisteren even onverwacht als hij maandag was aangekomen, uit Den Haag vertrokken. Het heet, dat hij naar Brussel is gegaan, om daar contact te zoeken met mevrouw Albertine Liesdek-Clarke. het Surinaamse statenlid, dat uit de regeringscoali tie overstapte naar de oppositie. Inmiddels komen uit Paramaribo berichten dat meer leden van de Surinaamse oppositie nog deze week naar Nederland zullen afrei zen, om de Nederlanders te vertel len hoe naar het er allemaal in Suriname voorstaat. Ook George Hindori de VHP'er die eerder had laten weten weinig te voelen voor zo'n demonstratie omdat de zaken tenslotte toch in Paramaribo moeten worden geregeld komt deze week naar Nederland. De voorzitter van het Surlnaamge par lement. Emiel Wijntuin, heft nu officieel laten weten dat aan een van de belangrijkste voorwaarden van Lachmon zal worden voldaan: na melijk dat de nieuwe Surinaamse grondwet in het parlement zal wor den behandeld en pas daarna de wet voor het opzeggen van het statuut en de onafhankelijkheid van het land. Ook zou Wijntuin het plan hebben een delegatie van veertien man samen te stellen, die in Den Haag de behandeling van Surlnames onafhankelijkheid in de Tweede Kamer zal bijwonen. Wijn tuin zelf zal zeven leden uit de regeringscoalitie aanwijzen en de benoeming van de resterende zeven plaatsen wil hij door de oppositie zelf laten uitvoeren. (ADVERTENTIE) Ik heb een bank altijd alleen als financier gezien. Ook deze keer stapte ik puur voor geld bij 'n bank binnen om m'n verbouwing te laten financieren. Maar die man van de NMB bleek m'n branche goed te kennen. Na bestudering van mijn plannen, vroeg hij zich af of mijn huidige vestigingssituatie die verbouwings- kosten wel waard was. Hij rekende me voor dat ik met een iets grotere investering in een nieuw pand met een betere indeling en met meer m2een veel hogere omzet kon realiseren. Hij maakte me er bovendien op attent dat er teveel geld vastzat in m'n debiteurenbestand en hoe ik dat kon veranderen. Dit gesprek was de aanleiding voor mijn tweede vestiging. De oude vestiging is gebleven zoals hij was. In de nieuwe zet ik inmiddels tweemaal zoveel om als in de oude. Dat was me met een verbouwing alleen nooit gelukt. Ik denk zelfs al aan een derde zaak. In gezamenlijk overleg met de NMB werd een aflossingsschema vastgesteld, waaraan ik op redelijke wijze kan voldoen, vooral gezien de toenemende rentabiliteit. Nu zie ik m'n bank behalve als financier ook als adviseur die kreatieve oplossingen helpt vinden voor de problemen van zijn klanten.Voor mij is de NMB zó'n bank. Praat ook eens met de NMB. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9