Muiters dreigen met grof geschut in Lissabon Massa-betoging voor Franco VN-assemblee aanvaardt Israels geloofsbrieven Felle kritiek op tijdens bezoek Strauss Kohl aan en Mao Moskou De duidelijke extra's van de grote voorraadpot Moccona. 6.98 Socialisten weer massaal op straat Labour-partij vraagt om nationalisaties Staak gesprek met Spanje Moskou slaat twee vliegen in één klap Winnie Mandela ontheven van huis-arrest Leber ontslaat generaal na Z.-Afrika-reis Traangas bij première film Corry ten Boom CIA verkeek zich op staatsgreep Cyprus in 1974 Moccona, lekker pittige korrelkoffie van Douwe Egberts. DONDERDAG 2 OKTOBER 19T5 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 LISSABON (Reuter, AP, UPI) Nadat de Portugese premier Azevedo dinsdagavond in triomf was meegetroond door tiendui zenden vóór zijn regering demonstrerende socialisten,, werd hij woensdagmorgen meteen al weer bepaald bij onberekenbaarheid van zijn uitvoerende macht. Muitende soldaten brachten een mortier in stelling op het dak van het gebouw van Radio Clube Portu gal en een zwaar machinegeweer bij het van de socialisten afgepakte dagblad Republics - allemaal om zich teweer te stellen tegen rege ringsgetrouwe commando's, die or ders hadden hen te verwijderen. Het door uiterst links beheerste re giment lichtte artillerie in Lissabon belegde zelfs een vergadering van muitende militairen waarin midde len werden besproken om 'in geval van nood de arbeiders te verdedi gen'. Het nam zich voor 'de voor uitstrevende militaire krachten' te BLACKPOOL (UPI) Het congres van de Britse Labour-partij in Blackpool heeft met overgrote meerderheid een voorstel aanvaard waarin wordt gepleit voor nationa lisatie van de sleutelindustrieën die nog in particuliere handen zijn. Een motie om 250 zogenoemde 'mo nopolies' en de banken en verzeke ringsmaatschappijen te naasten, werd echter afgewezen. De man die woensdag het meeste applaus kreeg was de militante linkse socialist Anthony Wedge- wood Benn, die sterk pleitte voor een meer socialistische aanpak van de economische crisis. Hij zei dat de Labour-regering 'niet gekozen is om een onrechtvaardig en ondoel treffend stelsel nog eens door een crisis te helpen.' 'Wij zijn niet hier om het kapitalisme te beheren, maar om de maatschappij te veran deren,' aldus Wedgwood Benn. Hij was de laatste tijd wat op de ach tergrond gekomen, doordat Wilson hem na zijn mislukte campagne om Engeland uit de EG te laten treden, de leiding over het belangrijke mi nisterie voor industrie had ontno men. verenigen in verzet tegen "het soci aaldemocratisch regime van Pin- heiro de Azevedo'. Confrontatie Terwijl deze vergadering besloot om pantserwagens naar het stads centrum te sturen om maatregelen tegen acties van uiterst links te verhinderen, sprak de socialistische partij de waarschuwing uit, dat 'minderheidsgroepen' van plan wa ren om 'een aanval te doen op de minister-president, op dagbladen en op omroepstatdons'. Zij riep haar leden om 'zich op snelle en massale manier tegen deze uitdaging te weer te stellen'. Meer dan 80.000 leden van de socialistische partij zouden zijn opgeroepen zich bij hun partij afdelingen te melden. Daarbij was men vooral bedacht op een massale vergadering van de door communisten geleide een- heids vakbeweging die gisteravond in Lissabon zou plaatsvinden en waarvan duizenden leden met vrachtauto's en tractoren op weg naar Lissabon waren gegaan. Vol gens een liberale woordvoerder van de PPD zouden velen hunner wa pens dragen. Maar een zegsman van het Veiligheidscommando ver klaarde dat de reacties van de soci alisten en de PPD wat al te gealar meerd waren. De muitende soldaten bij de Radio Clube Portugads hebben deze studio gisteren pas verlaten nadat veilig heidschef Carvalho hen verzekerd had dat het omroeppersoneel onge hinderd kan blijven uitzenden. De soldaten bij het van de roomska- tholieken afgenomen radostatiion weigerden de order tot ontruiming op te volgen, maar dit station is geheel uit de lucht sinds comman do's buiten Lissabon de zender uit schakelden. Inmiddels is president Costa Gomes voor een bezoek aan de Sowjet- Unie aangekomen. De Sowj et-pers is opvallend terughoudend over de Jongste gebeurtenissen in Portugal. Ook in Portugal zelf laat de com munistische partij vaak nog gissen naar haar positie. Vervolg van pagina 1 organisatie verantwoordelijk was voor de acties, die vlak achter el kaar plaats vonden. Van de vijf verzetsmensen die zaterdag werden terecht gesteld behoorden drie tot de ultra-linkse groepering FRAP en twee tot de Baskische afscheidings beweging ETA. Beide groepen had den wraakacties aangekondigd. Er zijn nu sinds begin vorig Jaar 22 politiemensen en dertig burgers ge- Portugals premier Azevedo richt zich per megafoon tot tienduizenden socialisten en liberalen die hem dinsdagavond hun steun kwamen betuigen voor ztfn ingrepen in de omroepstations. Half zichtbaar naast hem: de minister van buitenlandse zaken Melo Antunes, die op het laatste mo ment afzag van zijn begeleiding van president Costa Gomes naar de Sowjet-Unie, en generaal Vervolg van pagina 1 Carlos Fabiao, (links in het midden) chef-staf. NEW YORK, WASHINGTON, PARIJS, JERUSALEM, AM MAN (Reuter, UPI) De ge loofsbrieven van de Israëlische delegatie werden gisteren door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties aanvaard. Deze zomer had een aantal Arabi sche staten op een bijeenkomst in Saoedli-Arabië besloten pogingen in het wenk te stellen om Israël uit de volkerenorganisatie te stoten. Dit voornemen ondervond veel verzet op de vergadering van de niet- gebonden landen in Lima in juli van dit jaar. Gisteren besloot de conferentie van islamitische landen om zich aan te sluiten bij het standpunt van de niet-gebonden landen en geen uitstoting van Is raël uit de VN te eisen. Men ver klaarde zich te willen beperken tot het diruk uitoefenen op Israël om zich uit de door haar bezette gebie den terug te trekken. Regeringsfunctionarissen in Jerusa lem maakten gisteren bekend dat Israël overweegt Egypte om uitstel van de inwerkingtreding van het akkoord te vragen in afwachting op de goedkeuring van de stationering van Amerikaanse burgers in de Si nai door het Congres. Premier Ra bin vergaderde gisteren met enkele ministers van zijn kabinet over de gevolgen van het uitstellen van een beslissing in het Amerikaanse Con gres. Uitdrukkelijk werd verklaard dat er nog geen beslissing door de Israëlische regering is genomen. Volgens de overeenkomst mogen de Egyptenaren op zondag a.s. olie- experts naar olievelden in Aboe Rodeis sturen. Terwijl de Verenigde Staten over wegen om Egypte ter waarde van 250-300 miljoen dollar aan militaire steun te verlenen in 1976, verklaar de de Amerikaanse minister van defensie Schiesinger op een pers conferentie in Parijs dat de ver koop van Pershing-raketten aan Is raël het huidige militaire evenwicht In het Midden-Oosten zou versto ren, Samen met de opperbevelheb ber van de Amerikaanse strijd krachten in Europa vreest Schie singer dat elke vermindering van Amerika's voorraad aan Pershing - raketten zijn positie in Europa zou aantasten. Amerikaanse militaire steun aan Egypte zal een van de belangrijkste gespreksonderwerpen zijn tijdens het bezoek van presi dent Sadat aan de Verenigde Sta ten later deze maand. Eveneens later deze maand zal de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Kissinger opnieuw naar het Midden-Oosten reizen om de mogelijkheden van een nieuw tussentijds akkoord tussen Israël en Syrië te onderzoeken. Op 30 no vember a.s. loopt de huidige over eenkomst op de Golanhoogten af. Hierop vooruitlopend verklaarde premier Rabin onlangs op een door de televisie uitgezonden toespraak dat Israël nieuw tussentijdse over eenkomsten. met name met Syrië en Jordanië wenst te voorkomen. In plaats daarvan dringt Israël op een algehele vredesregeling aan. Volgens het Jordaanse weekblad Al - Liwa zal nog deze maand een beperkte Arabische topconferentie in Riad, de hoofdstad van Saoedi- Arabië worden gehouen. Koning Hoessein van Jordanië. Koning Khaled van Saoedi-Arabië premier Assad van Syrië, president Sadat van Egypte en eventueel een verte genwoordiger van de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO zouden aan deze conferentie deelnemen. Vertegenwoordigers van de coöpe raties uit tien Westeuropese landen hebben besloten voorlopig geen groenten en fruit uit Spanje te betrekken. De verenigingen behe ren ln totaal 45.000 WARENHUI ZEN. De speciale Spaanse uitzendingen van Vaticaanstad zullen voorlopig niet meer door de Spaanse natio nale radio worden overgenomen. De uitzendingen ln Spanje zijn voorlo pig gestaakt op verzoek van de Spaanse regering zo is ln Madrid vernomen. De betrekkingen tussen Spanje en Vaticaanstad zijn danig bekoeld door de executies. Paus Paulus had bij Franco aangedron gen op gratie voor de veroordeel den. Over het conflict tussen Ma drid en Rome heeft de Spaanse pers tot nu toe gezwegen. Het Vatl- caan heeft gisteren het neerschie ten van drie politiemannen krach tig veroordeeld. Griekenland heeft zich gisteren als zestiende aange sloten bij de Europese landen die hun ambassadeur uit Spanje heb ben teruggeroepen. In New York had de Spaanse mi nister van buitenlandse zaken Pe dro Cortina gisteren een gesprek met zijn Amerikaanse collega Henry Kissinger. Zij spraken over vernieuwing van het verdrag over de Amerikaanse militaire bases in Spanje. Na afloop werd gezegd dat het een goed onderhoud was ge weest. door J. den Boef De Sowjet-Unie heeft door het uiten van felle kritiek op het (tweede) bezoek van de Beierse CSU- voorzitter Franz-Josef Strauss aan China twee vliegen in één klap geslagen. Zij maakte op niet mis te verstane wijze duidelijk dat zij in West-Duitsland liever niet de christen-democraten aan de macht ziet komen. En zij stelde voor eigen publek China aan de kaak, omdat dit land bewonde ring heeft voor de revanchistische politiek van Strauss. Hoezeer de leiders van de Sowjet- Unie contacten met de Westduitse christen-democraten mijden, heeft Helmut Kohl, de premier van de deelstaat Rijnland-Palts tijdens een bezoek aan Moskou moeten erva ren. Hij is kanseliers-kandidaat van de CDU en de door Strauss beheerste CSU. Het is hem evenwel nog niet gelukt de als een olifant in de Westduitse politieke porce- leinkast tekeer gaande Beier van zich af te schudden. De mogelijk heid bestaat zelfs, dat Strauss er van uitgaande dat pas over een jaar Bondsdagverkiezingen worden gehouden de hoop nog niet heeft opgegeven dat CDU en CSU tenslotte toch eieren voor him geld kiezen en Kohl laten vallen ten gunste van Strauss. Om zijn politieke prestige, dat door zijn fel omstreden gedrag duidelijk had geleden, weer wat op te vijze len, ging Strauss deze maand op nieuw naar China om zich daar te laten prijzen als de Europese staatsman, die het gevaar onder kent dat van de zijde van de Sow jet-Unie dreigt. Nu is Strauss be paald niet de enige, die zich zorgen maakt over de bedoelingen van de leiders in het Kremlin. Ook Kohl heeft er zo zijn gedachten over, maar deze hebben hem er niet van weerhouden naar Moskou te reizen, ook nadat hem een 'officiële' ont vangst was geweigerd. Strauss' reis Kohl wilde zoveel mogelijk het ef fect wegnemen van Strauss' tweede reis naar China. De kanseliers-kan didaat die als 'man uit de provin cie' geen internationale ervaring heeft kunnen opdoen, wilde als 'staatsman' uit Moskou terugkeren. Daarom nam hij genoegen met een tweederangs ontvangst in de Sow jet-Unie. Hem was slechts vaag be loofd dat premier AlekseJ Kosygin hem misschien op de dag van zijn terugkeer naar Bonn te woord zou staan. Kohl wilde blijkbaar tot elke prijs voorkomen dat Strauss op nieuw zou profiteren van de publi citeit, die de Chinese escapade tot gevolg zou kunnen hebben. En zo vloog hij naar Moskou, terwijl hU eigenlijk al wist dat het bezoek aan de Sowjet-Unie in een anti-climax moest eindigen. In Moskou bleek al spoedig dat de Sowj et-autoriteiten het Kohl niet moeilijk hadden gemaakt om de Westduitse regering (van sociaal democraten en liberalen) een ple zier te doen. Uit een artikel ln de Prawda van donderdag 25 septem ber, geschreven door Jewgeny Gri- gorjew, bleek dat men Kohl duide lijk wilde maken, hoe de Sowjet- leiders denken over een Westduitse partij, waarin een man als Strauss een niet te onderschatten Invloed uitoefent. In het artikel werd Strauss 'De afgod van de Westduit se ultra-reactionairen' genoemd. Provocatie De jongste Peking-reis van Strauss en zijn 'verbroedering met de Chi nese leiders' wordt er in voorge steld als een 'bewuste gemeen schappelijke provocatie tegen de ontspanning en het aanknopen van nieuwe betrekkingen tussen buur landen en tegen samenwerking in Europa'. In de groot opgemaakte bijdrage van Grigorjew, waarbij een klein berichtje over het bezoek van Kohl aan de Sowjet-Unie ln het niet viel, werd Strauss betiteld als: 'de ongekroonde koning van de Westduitse reactie', een 'afschuwe lijke politieke figuur' en de 'zwaar lijvige zoon van een slager uit Miinchen'. Strauss is volgens het artikel één van de voornaamste initiatiefne mers van de 'blinde politiek van het militante anti-communisme en van de vijandschap tegenover de socialistische landen'. Al een kwart eeuw zou hij met zijn 'hetzes en affaires de Westduitse politiek heb ben laten trillen'. Wat het Prawda - artikel wilde beweren, was ln elk geval erg duidelijk gemaakt. Het kon dan ook niet aan de aandacht van de christen-democratische de legatie onder leiding van Kohl ont snappen. Deze besloot voor het weekeinde op het programma staande ontmoetingen met Sowj et- autoriteiten af te zeggen. Kohl kon weten dat hij van de zijde der Sowjet-leiders geen ver ontschuldigingen kon verwachten. Dat hij niettemin een houding aannam waaruit bleek dat hij een dergelijke reactie verwachtte, kan er op wijzen, dat Kohl een specta culair slot aan zijn reis wilde ge ven. Dat heeft hij niet voor elkaar gekregen. Hij werd nog wel door Kosygin ontvangen, maar die maakte in tegenwoordigheid van Duitse journalisten duidelijk, dat hij niet veel waarde hechtte aan het gesprek onder vier ogen, waar om Kohl had gevraagd. Kosygin informeerde eerst naar Strauss, vervolgens naar Schmidt en Brandt en merkte op, dat Kohl erg actief is in het veroordelen van voorstellen van de Sowjet-Unie. Het valt moeilijk te beoordelen, of de plannenmakers in Moskou reke ning hebben gehouden met de wij ze waarop Kohl op het Prawda- artikel heeft gereageerd. Een man met meer internationale ervaring zou zich meer tijd hebben gegeven om na te denken over een tegenzet. Kohl dacht echter teveel aan wat men ln Bonn wel zou denken over de wijze waarop hij op het artikel zou reageren, dan aan de gevolgen die zijn reactie in Moskou zou kun nen hebben. Het is dan ook de vraag, of de Sowj et-autoriteiten zich wel hebben gerealiseerd, dat zij Kohl nog steviger ln de armen van Strauss zouden drijven, Schmidt De campagne van de Sowjet-Unie tegen Strauss was overigens al eni ge tijd aan de gang, voordat Kohl naar Moskou vertrok. Het bulletin van de pers-afdeling van de Sow- jet-ambassade ln Den Haag (News from the USSR, no. 165, van 16 september Jl.) bevatte twee artike len met aanvallen op Strauss. Het éne handelde over 'het privé-bezoek van Strauss aan Peking' en was getekend door A. Kan tow. 'Lijkt Strauss op Mao?' is de titel van de andere bijdrage van de hand van Yewgenl Bowkun. APN. De aanval len waren minder fel dan die in de Prawda, maar logen er evenmin om. Overigens is het interessant om het commentaar af te wachten, dat de Prawda (al dan niet) zal leveren op het bezoek, dat de Westduitse kan selier Helmut Schmidt binnenkort aan China brengt. Goede vrienden: Frans Josef Strauss en Mao Tse-toeng. JOHANNESBURG (Reuter) Me vrouw Winnie Mandela, echtgenote van de gevangenzlttende Afrikaan se leider Nelson Mandela, is vrijge laten na bijna tien jaar huisarrest, opgelegd door de Zuidafrikaanse regering. Zij werd onder hulsarrest geplaatst ofschoon rechtbanken haar vrij spraken van beschuldigingen op grond van de wet tegen het com munisme en de wet tegen terreur daden. Mevrouw Mandela mag nu haar huis aan de rand van Johan nesburg 's avonds en in het wee keinde verlaten, mag geciteerd worden door de pers, mag verga deringen bij wonen en haar man in de gevangenis op Robbeneiland zonder speciale vergunning opzoe ken. Nelson Mandela (57), advocaat en voormalig leider van het verbo den Afrikaans Nationaal Congres, zit al 12 Jaar gevangen. HIJ werd veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. BONN (DPA) De Westduitse ge neraal Günther Rail (57), die door een bezoek aan Zuid-Afrika kritiek losmaakte, is woensdag door minis ter van defensie, Georg Leber, ont slagen. Rail vertegenwoordigde sinds 1974 de Bondsrepubliek in de mili taire commissie van de NAVO, was voordien inspecteur van de lucht macht en in de Tweede Wereldoor log Jachtvlieger. dood bij guerrilla-activiteiten in Spanje. De vloedgolf van internationale protesten, die na de executies van zaterdag ls los gekomen, is volgens Franco het werk van een 'anti- Spaanse samenzwering' In het bui tenland. Hij had het over een 'link se samenzwering van vrijmetselaars in de politieke klasse' die een on heilig bondgenootschap zijn aange gaan met 'de communistisch-terro ristisch ondermijnende krachten in de sociale sector'. De oude dictator hekelde verder de plundering van de Spaanse ambassade in de Portu gese hoofdstad Lissabon, afgelopen weekeinde. Hij noemde Portugal een land van 'anarchie en chaos'. De Spanjaarden hopen dat Portugal spoedig weer een land van 'orde en gezag' zal zijn, aldus Franco. Hij noemde geen andere landen met name. Franco werd tijdens zijn korte re devoering geflankeerd door prins Juan Carlos, die door hem ls aan gewezen als toekomstig Spaans staatshoofd. Ook ln tal van andere steden ls de machtsgreep van Franco in 1936 herdacht met rechtse demonstra ties. In Barcelona sprak de dis trictscommandant de menigte toe. Hij beloofde dat de strijdkrachten Franco Trouw zullen blijven. Van een onzer verslaggevers LOS ANGELES - Onbeken den hebben met traangas de wereldpremière van Corry ten Boom's film 'De Schuilplaats' verstoord. De achthonderd aanwezigen, onder wie de 83-jarige evan- geliste zelf, Billy Graham en Pat Boone, zagen zich ge noodzaakt de bioscoop te ver laten. Zij kortten zich de tijd met zingen. Desondanks kon, volgens e en telefoontje naar een kennis in Nederland, van een uitstekende première worden gesproken. De film, waarover wij reeds uitvoerig hebben beschreven, is gebaseerd op Corry ten Boom's autobiografie De schuilplaats' en gaat over haar verzetswerk tijdens de tweeede wereldoorlog. Een deel Is in Haarlem opgenomen. WASHINGTON (Reuter) De In lichtingendienst CIA heeft de Ame rikaanse regering vorig jaar niet ingelicht over de op handen zijnde pro-Griekse staatsgreep op Cyprus. Toch had het toenmalige hoofd van de Griekse militairen politie, gene raal Dlimitrios Ioannldes, in juli 1974 een CIA-agent ln Athene ver teld dat hij een coup voorbereidde tegen de regerlng-Makarios. Hij wilde weten hoe de Amerikaanse regering daarop zou reageren. Maar de CIA liet vanuit Athene aan Washington weten dat er geen coup op handen was. Op basis van één enkel CLA-rapport van een on ervaren agent uit Athene gingen de deskundigen in Washington over tot herziening van hun eerdere be zorgde rapporten over de mogelijk heid van een staatsgreep. Zij meld den daarna aan de voor het beleid verantwoordelijke ambtenaren dat er geen coup tegen Makario te vre zen viel. Aartsbisschop Makarios werd op 15 Juli 1974 afgezet bij een pro-Griekse staatsgreep. Kort daar op vielen Turkse troepen het eiland binnen. De misrekening van de CIA werd woensdag bekend door de publica tie van documenten door de com missie voor de Inlichtingendiensten van het Huis van Afgevaardigden. Meer buitenlands staat op pagina 20. nieuws (Advertentie) Grote voorraadpot, dus voordelig. In glazen stopfles die de aroma vasthoudt. 160 gulle koppen pittige korrelkoffie. Geurig tot het laatste kopje. Nu met liefst 100 waardepunten voor waardevolle geschenken. Roodmerk 200 gram

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7