Wie maakt misbruik van vrijheid van onderwijs? A dichtbij Misleiding over de misleidende reclame Commentaar - .Europese ^bezuinigingen (1) Europese bezuinigingen (2) 'Nederland wil afspraken in drug beleid nakomen' Helemaal geen wet de beste oplos sing? Gunstig weerrapporten rokerig plan voor de treinen mariene bladerdak versiering rolstoelbrigade vlakschuren DONDERDAG 2 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 ;'AVanncor de Europese raad van minis tère moet beslissen over onderlinge (her-),verdeling van eigen fondsen pleegt slaap noch moeite te worden gespaard om elk voor zich het onder ste uit de kan te krijgen. Dan worden in Brussel de beroemde marathonzit tingen gehouden en verhalen na af loop de ministers de journalisten uit het land van hun herkomst uitgebreid van hun heldendaden. De zittingen van 22 en 29 september zijn enigszins anders gelopen en de publiciteit na afloop is bijzonder ma ger geweest. De ministerraad had die twee dagen nauwelijks nodig om de begroting '76 die de Europese com- mssie hem had voorgelegd, met een slordige twee miljard gulden terug te brengen. Wie de bezuinigingen na loopt houdt een schokkend lijstje over. Van de hulp aan achtergebleven ge bieden binnen de gemeenschap is een derde weggesneden. De som die de Europese commissie voor het sociale beleid had willen uitgeven is met een vijfde gekort. De bijstand aan niet- geassocieerde landen landen dus die zich toch al geen raad weten is gehalveerd. Zelfs de voedselhulp is in eerste aanleg niet gespaard: bijna een kwart is er afgekapt. De begrotingsposten van de Europese begroting waarmee de gevestigde be langen worden gediend de land bouw bijvoorbeeld zijn geheel of vrijwel geheel intact gebleven. Voor rechten blijken ook hier rechten te zijn geworden. Om een bekend AR- spreker te citeren: Het mes heeft juist daar gesneden waar de meest kwetsba ren te vinden zijn, daar waar de verdediging de minste kansen heeft. Hoe is het mogelijk dat het kabinet- Den Uyl met dit alles zonder slag of stoot, althans zonder merkbaar ver weer 'grif, zoals de ANP-corres- pondent in Brussel schreef ak koord is gegaan? Het zal tot zijn verdediging wel aanvoeren dat de Ne derlandse inspanning voor de ontwik kelingshulp al zo royaal is. Maar dat argument kan natuurlijk in geen geval een alibi opleveren voor het uitknijpen van de Europese sociale en regionale politiek. En voorzover het zou worden aangevoerd om de bezuinigingen in de hulp aan niet-geassioceerde landen te vergoeilijken, zou men kunnen zeggen: laat niet het betere de vijand van het goede zijn. In Nederlandse regeringskring kan men horen dat de Europese commissie wel erg laat met haar plannen voor 1976 is gekomen en dat het kabinet daardoor op een ongelegen moment is geconfronteerd met de uitgavenstijging van 17 procent die in de EG-begro- ting is voorgesteld. Dat is dan niet erg handig van de commissie, maar aan de andere kant zou men het toch niet voor mogelijk houden dat het kabinet- Den Uyl van zo'n uitgavenstijging zou schrikken. Het heeft zijn eigen uitga ven voor 1976 met precies hetzelfde percentage omhoog gebracht omdat dat in de precaire economische situa tie van vandaag bittere noodzaak zou zijn. Gelden de moeilijke economische omstandigheden dan niet voor de hele Europese Gemeenschap? Waarom moet de groei van de Europese begro ting dan met zoveel bot geweld en dan nog wel ten koste van diegenen die onze solidariteit het hardste nodig hebben van zeventien tot acht pro cent worden teruggebracht? Maar afgezien daarvan, vooral de keus van de bezuinigingen is in geen 1 enkel opzicht in overeenstemming te brengen met de leus van spreiding van macht, kennis en inkomen die het kabinet zo graag aanheft. Wat kan er dan de verklaring voor zijn dat het zo gemakkelijk akkoord is gegaan met het Brusselse kap- en snoeiwerk? Zou het zo zijn dat voor deze regering de progressiviteit daar ophoudt waar zij er zelf niet mee kan geuren? Drs. F. J. Roefs, voorzitter van het Nederlands Genootschap van Leraren, stuurde ons de volgende reactie op ons interview, met minister Van Kemenade: Minister Vorrink: Van een verslaggever LEIDSCHENDAM Minister Vor rink van volksgezondheid -en mi lieuhygiëne heeft op een ministeriële conferentie Inzake de Europese sa menwerking op het terrein van het drugbeleid een uiteenzetting gege ven van de regeringsplannen met betrekking tot het drugbeleid. Aan de besprekingen werd deelgenomen door vertegenwoordigers van de ne gen EEG-landen en Zweden. De conferentie, die werd geleid door de Franse minister van binnenlandse zaken. Michel Poniatowski. was een vervolg op de ministersbijeenkomst, die op 4 en 5 oktober 1972 in Rome werd gehouden. Minister Vorrink legde tijdens de conferentie nadruk op de wil van de Nederlandse regering tot het na komen van haar internationale verplichtingen ingevolge het enkel voudig verdrag inzake verdovende middelen van 1961 en op het be lang van de internationale samen werking bij de bestrijding van de georganiseerde handel in heroïne. 'Hoeder van de vrijheid van onder wijs' noemt Van Kemenade zich blijkens de kop van een interview in uw blad van 23 september. Niet zozeer omdat mijn naam hier in het geding is, maar om het belang van de zaak merk ik graag het volgende op: De minister zegt onder meer: 'Vrij heid van onderwijs betekent even min dat de overheid de inrichting van het onderwijs altijd zo moet laten als die in 1900 was. Het is juist de plicht van de overheid het onderwijs te laten aansluiten bij nieuwe ontwikkelingen'Daarom maakt Van Kemenade zich boos ('ik ben wel eens boos, maar ik weet niet zo goed hoe ik dat moet uiten') als bijvoorbeeld F. Roefs, de voorzitter van het Nederlands Ge nootschap van Leraren, zegt dat de algemene invoering van de mid denschool de vrije schoolkeus van ouders zou aantasten. Van Kemenade: 'Je zegt toch ook niet dat de vrijheid van onderwijs wordt aangetast omdat er naast de basisschool geen andere schoolsoort voor kinderen van die leeftijd be staat. De heer Roefs heeft toch ook nooit geklaagd dat de afschaffing van de middelbare meisjesschool een inbreuk was op de vrijheid van onderwijs. Zo zijn er meer mensen die onder de dekmantel van de vrijheid van onderwijs nieuwe ont wikkelingen in het onderwijs willen tegenhouden. Je kunt tegen de middenschool zijn of tegen de ver nieuwing. Maar het is oneerlijk om te doen alsof dan de vrijheid van onderwijs in het geding is'. Aan drie benen mank: 1. De lezer weet heus wel dat het onderwijs sinds de mammoetwet niet te vergelijken is met dat uit 1900. 2. Ja, het woord basisschool zegt zelf al. dat het gaat om een alge mene ondergrond voor alle jonge kinderen. Daarbinnen bestaan vari anten: Jena, Montessori, Dalton, enz. Daarnaast is er nog het bui tengewoon onderwijs. Dit is overal zo, in Nederland natuurlijk ook. Tenzij de minister beoogt alle scholen tot basisschool te maken, kan hij voortgezet onderwijs moei lijk op één lijn stellen met dat basisonderwijs. 3. Bij het verscheiden van de mid delbare meisjesschool is links en rechts wel een traantje gelaten, maar de behoefte aan een gearticu leerd protest wekte dit heengaan niet. Immers ouders en leraren hadden wel in de gaten dat ge scheiden educatie uit de tijd raakte. Het nieuwe havo-type bood in ze kere zin een vervolg en met athe neum en gymnasium daarbij was voldoende diversiteit gewaarborgd. Het aflopen van de m.m.s. was een natuurlijk proces. Twee gedachten Uit het interview tekenen zich met betrekking tot de vrijheid van on derwijs twee gedachten af. 1. Van Kemenade: 'Juist omdat ik die vrijheid wil garanderen ben ik steeds bezig daaraan nieuwe vor men te geven'. Met de contouren nota heeft de minister deze taak waar gemaakt. 2. Uitgaande van Tiet recht van de ouders' en 'en het verkiezingspro gramma van mijn eigen partij' wil de minister dat 'ouders zelf de richting van het onderwijs voor hun kinderen bepalen'. Bij deze twee uitgangspunten voel ik me uitstekend thuis. Het is mij een raadsel hoe de minister met het opleggen van één vorm (de mid denschool) aan zijn tweede uit gangspunt wil voldoen. Op welke wens van welke ouders baseert hij zich? In zijn contourennota spreekt hij van vele ouders die voor de huidige schooltypen zouden kiezen als hij de 'tweesporigheid' zou toe staan: de vreedzame coëxistentie van middenschool en bestaande typen. In de Brabantse plattelands-ge meente Deurne werd in 1973 het leerlingenbestand van het catego raal gymnasium (450 leerlingen) voor 12 procent gevormd door kin deren 'van boven'. 32 procent kwam uit de kring van lagere be ambten en kleine middenstand, en 52 procent 'van onderen': de ouders hadden de keuze uit alle andere schooltypen waaronder atheneum en havo. Moeten de kinderen in Deurne en ook elders er de dupe van worden dat Wassenaaree ou ders een middenschool voorstaan? Alle gekheid op een stokje. De mi nister doet alsof de middenschool alleen maar een onderwijskundige variant is. Maar zo is het niet. Drs. F. J. Roefs Onder de dekmantel van de vrij heid van onderwijs niet te tornen, spreekt de minister slechts over de inrichting, de vorm. de structuren. Wie beseft niet dat bij de door minister voorgestane vorm. de rich ting en de inhoud van het onder wijs in hoge mate worden bepaald en beperkt? Vrijheid, blijheid Het zou goed zijn als Van Kemena de eens ging beseffen dat wie het niet- met hem eens is dat uit op rechte overtuiging kan zijn. Het zou goed zijn wanneer hij de argu menten van tegenstanders op een zinnige manier te lijf ging in plaats van hen te beschuldigen de ver nieuwing wat dat ook wezen moge onder valse voorwendsels te belemmeren. Om mijn stelling ten opzichte van de Nederlandse ouders te verdedigen, kan ik een eerlijk beroep doen op het gezond verstand. De middenschool zie ik graag komen en ik wens haar veel succes. Maar als de middenschool slechts koning kan zijn als de an dere typen met blindheid worden geslagen, dan hoeft ze voor mij niet meer. Vrijheid- blijheid, zeg ik maar altijd. Hoeder laat je schaap jes gaan. door dr. Anne van der Meiden Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat de consument moet beschermen tegen misleidende reclame. Mis leidende reclame wordt, als het ontwerp wet wordt, strafbaar gesteld. De bedoeling van de wet is, mensen die door mislei dende reclame zijn benadeeld of geleden hebben, in staat te stel len een schadevergoeding bij de reclamemaker te eisen. Als de schade tenminste kan worden aangetoond! De rechter kan zelfs verbieden misleidende reclame openbaar te maken en ook, na plaatsing, rectificatie te bevelen. Het ont werp geldt alleen voor de com merciële reclame. Propaganda van wereldbeschouwelijke, ideële of politieke aard valt er niet onder. Dit is zo ongeveer de korte inhoud van een aantal kranteberichten op 19 september j.L Ik ken de tekst van het ontwerp niet. Ik moet af gaan op berichten. Ik wil er de volgende aantekeningen bij maken: 1. Het wetsontwerp zat al lang in de lucht. Insiders kenden de in houd reeds. In reclamekringen werd het niet overmatig gevreesd; de organisaties op reclamegebied waren trouwens bij de totstandko ming ervan betrokken. 2. Voor de reclame levert op het eerste gezicht dit wertsontwerp geen schokkende veranderingen op, geen aparte dreiging ook voor de directe beroepsuitoefening. De re clame heeft zich al vele jaren gele den voorzien van een eigen, 'zelfre gulerend' controlestelsel, via Code Dr. A. van der Meiden en Codecommissie, Reclameraad, etc. De klachten die bij deze in stantie binnenkomen over mislei dende reclame worden openbaar gemaakt, samen met de uitspraken over die klachten. Het komt mij voor dat er, wat de aard van de klachten betreft, die de nieuwe wet zal oproepen, niet veel verschil zal bestaan vergeleken met de klachten die nu reeds binnenkomen. Even- mm kan ik me voorstellen dat de nieuwe wet zal veroordelen wat de Code heeft laten liggen. 3. De wet zal er in de Kamer zeker doorkomen. Er is een soort breed- verspreide anti-reclame stemming. Aan de andere kant is er een duis tere marge aan de reclamewereld, die dit soort maatregelen over de hoofden van alle reclamebedrijvers, ook de bona-fide, als het ware op roept. Wet ontbreekt 4. Het onverteerbare van het wets ontwerp zit veel meer in wat er niet staat en m.i. zeker in had moeten staan, als je tenminste zo'n wet wilt. Ik bedoel de controle op propaganda voor ideële, politieke of wereldbeschouwelijke zaken. De na drukkelijke uitsluiting daarvan in het ontwerp is wel duidelijk te funderen: we zouden met artikel zeven van de Grondwet (over de vrijheid van meningsuiting van ie dereen. behoudens zijn verantwoor delijkheid voor de wet) in conflict komen. De rechter waagt het niet uitspraken te doen over misleidin gen die ons door pers, radio en tv, laat staan die ons door politieke partijen worden voorgeschoteld, ten zij er sprake is van duidelijke bele digingen van personen. Er is im mers vrijheid van meningsuiting en we denken er niet aan dat grote goed op een of andere manier in te perken. Terecht, naar mijn smaak. Toch moeten we, even doorden kend, wel stoten op een merkwaar dig stukje huichelarij. Ik stel me even voor dat er parlementsleden zijn die straks in 's lands vergader zaal overdag met van verontwaar diging bevende stem krachtig het wetsvoorstel zullen ondersteunen, om de uitingen van de reclame aan banden te leggen, terwijl ze 'sa- vonds voor radio en tv of voor hun eigen club politieke idealen staan te verkopen, waarvan ze zeker we ten dat ze niet haalbaar zijn. Mis leiding op politiek gebied of via de journalistiek is vrij. Ik waag me niet aan voorbeelden uit de godsdienstige propaganda, hoewel ze gemakkelijk aantoonbaar zijn. Wat nooit gelukt is ln Neder land, n.l. om een behoorlijke pers- code te maken, waardoor het pu bliek een omschreven bescherming zou krijgen tegen misleidende jour nalistiek, dat lukt de aanvallers van de reclame wel. Schade is in Nederland datgene wat de porte monnee raakt. Schade toebrengen aan de geest is kennelijk 'vrij.' Misleiding die geld kost is echte misleiding, over al die andere mis leiding schudden we het hoofd en gaan ermee door. Geen wet? 5. Als we eerlijk zijn en de jacht op de zondebok even zouden willen staken, moeten we tot de conclusie komen dat er een wet dient te zijn op alle misleiding, ook van politie ke, godsdienstige ja, die ook en journalistieke aard. Of er moet helemaal geen wet komen. Dat laatste zou wellicht de beste oplos sing zijn. Het is misleidend, vooral tegenover de jongere generaties, te doen alsof de schade die door mis leidende reclame wordt aangericht zo groot is, dat je er een wet voor moet maken, terwijl de andere mis leiding gewoon door kan gaan. De kracht van alle misleiding wordt weerstaan en ontzenuwd door een krachtig weerstand bie dend publiek. Het wordt daarom tijd dat er meer aandacht wordt be steed aan de opvoeding tegen de misleiding en dan graag te begin nen op de scholen. Die opvoeding dient geen enkele vorm van mislei ding te sparen. Het is inderdaad goed dat er vrijheid van menings uiting is. Geen enkel geluid moet geweerd worden. Zelfs het geluid, dat andere geluiden niet mogen worden gehoord, mag gehoord wor den. Maar al die geluiden zijn voor ontvangers bestemd, die er op ge traind moeten worden hoe ze de misleiding moeten onderkennen. Laten we hopen dat daardoor de schade aan de geest hopelijk tot een minimum wordt beperkt. Dr. A. v. d. Meiden doceert comrnu- nicatieleer aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Van onze weerkundige medewerker De hoogbejaarde tropische storing 'Fay' klopte gistermorgen in zuid west-Frankrijk aan. Om 7 uur 's morgens kon Nantes daardoor 4 mm regen meten, 's middags aange groeid tot 13 mm. Dat was nog wel iets minder dan het noordwest- Spaanse VIgo kreeg, te weten 43 mm. Het op de weerkaart al vol strekt niet imponerende lagedruk- gebiedje (kern 's middags om 4 uur 1006 millibar tussen Nantes en Chassiron) was met een zeer krachtige westzuidwestelijke straal- stroming van meer dan 215 km per uur boven de Golf van Biskaje naar Frankrijk gevoerd. Daar nemen de hoogtestromingslljnen een draai naar het noordoosten, vandaar dat het er aanvankelijk op leek dat Fay snel onze kant zou uitkomen, ver gezeld van regen. Maar om 7 uur gisteravond was er van de depressie al heel weinig meer over. De baro meters waren overal flink stijgende en veel regen was er ook ,niet meer te bespeuren. Gevaar van die kant bedreigt ons land dan ook niet of nauwelijks. Ook in onze omgeving lopen de barometers flink omhoog, wat voor de komende dagen een herstel van het gunstige najaars weertype met zich mee zal brengen. Er zullen ongetwijfeld weer flinke zonnige perioden komen en afge zien van een zeer plaatselijke bui blijft het vermoedelijk overwegend droog. Door de toeneming van de zonne schijn kan de temperatuur opnieuw wat hoger worden ln de richting van 20 graden celslus. een goede temperatuur voor een maand als oktober. De gunstige invloed kan ook wel zijn uitgegaan van een krachtig Weerrapporten van gisteren teinDeraturcn, neerslag. Amsterdam onweer De Bilt zwaar bewolkt Deelen half bewolkt Eelde zwaar bewolkt Eindhoven half bewolkt Den Helder regen bul Luchth. R'dam zw. bewolkt Twente licht bewolkt Vlissingen onbewolkt Zd. Limburg onbewolkt regen onbewolkt half bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt half bewolkt weer. inax Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanboel Las Palmaa weinig verandering hogedrukgebied met tijdelijk 1038 millibar in de kern boven midden- Rusland. We hadden de indruk dat een uitloper hiervan zich ln weste lijke richting via de Oostzee uit breidde en dat is altijd een teken van stabiliteit. In Ostrava (Tsje- choslowakije) was het gisteren nog steeds zomers met 26 graden, wel een verschil met de 16 graden Cel sius van Vlissingen en Rotterdam en de 17 graden in Groningen. Am sterdam en Maastricht. Een belang rijke verlaging ten opzichte van dinsdag. De lucht boven Engeland en de Noordzee was gisteren nogal onsta biel. Op verschillende plaatsen kwam een regen- of onweersbui tot stand, 's Middags om 4 uur zat er zo'n exemplaar bij Texel. Ook uit Denemarken kwamen gisteravond nogal wat rapporten over neerslag: Skagen 12 mm. Uit een voorlopige verkenning blijkt, dat de neerslag ln september nogal uiteenlopend is gewest. Zo kwam bijvoorbeeld Santpoort op 114 mm. Andijk 107 mm (invloed warme Noordzeewater), Amsterdam 85. Nijmegen 66, Swifterbant 65. Ulderen 64. Onder de 60 mm bleven de landstations Nunspeet met 59. Twello 56 en Deventer 47 mm. half bewolkt onbewolkt half bewolkt half bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt licht bewolkt licht bewolkt licht bewolkt half bewolkt licht bewolkt onbewolkt half bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bewolkt - T? (ft HOOGWATEK voor vrijdag 3 oktober. Vlissingen; 0.02-12.36: Harlngviie-tsluizen: 129-13.5S: Rotterdam: 2 44-14 51: Sche- veningen: 1.03-13.32: IJmulden: 140- 14 07; Den Helder: 5 .49-18.51; Harüngen: T 54-21.0 Delfzijl: 9 55-22.42. onder redactie van loessmil De Spoorwegen willen, zoals ie dereen ongetwijfeld heeft gele zen. rokers en niet-rokers alle maal evenveel plaats in de trein geven. Zoveel coupé's voor ro kers, maar dan ook evenveel voor reizigers die geen rook wil len of kunnen verdragen. 'Dat lijkt eerlijker verdeeld, maar is dat in werkelijkheid ook zo?' schrijft mevrouw drs. H. Aalderink uit Ermelo. Zij ver deelt de treinreizigers in drie groepen: 1. rokers; 2. niet-rokers die geen rook verdragen en 3. niet-rokers die wel rook verdra gen, de zgn. 'onverschilligen' Rokers 1 vormen (dat heeft ook NS ontdekt50 procent van de reizigers, de niet-rokers 2 en 3 samen ook 50 procent. Mevrouw Aalderink neemt aan dat de niet- rokers van groep 2 de helft van 50 procent vormen 'en dat is dan icaarschijnlijk hoog ge schat'. Ze neemt nog meer aan: in een voor 100 procent bezette trein, waarin dus net niemand hoeft te staan, gaan de niet- rokers in zo'n eerlijke trein na tuurlijk meteen in de niet-ro- ken-coupé zitten, maar de 'on verschilligen' zoeken lukraak een plaatsje, dus vermoedelijk klimt de helft van hen in een rookwa- gon die al helemaal gevuld kan worden met mensen die wèl een pijp of sigaretje willen opsteken. Gevolg: een zeer scheve verhou ding, ondanks alle eerlijkheid Want waar de niet-rokers 2 en 3 allemaal een zitplaats konden hebben, zit nu maar 37% pro cent van alle reizigers en in 'roken' moet 12% procent staan door de 'onverschilligen', die volgens het NS-principe in niet- roken thuishoren. Nu is het niet de bedoeling van de briefschrijfster dat de Spoor wegen. hun verdelingsplannen laten varen, maar wel dat ze een nieuwe maatregel invoeren: de rookcoupé's moeten verboden worden voor alle niet-rokers (zoals andersom al het geval is). De conducteurs moeten er op toezien dat die regel nageleefd wordt, vindt mevrouw Aalde rink: 'De conducteur controleert behalve de plaatsbewijzen in rookcoupé's ook de tabakswaar. Heeft een passagier geen sigaar, sigaret, shag of pijptabak bij zich. dan kan hij met een toe slag van een gulden tabakswaar van de conducteur kopen. Of hij wordt onverwijld verwezen vaar een niet-rookcoupé. zodat zijn zitplaats vrij komt voor een ro ker'. Een aardig idee. maar niet wa terdicht. Want wie garandeert dat degene die met rookwaar op zak loopt, ook van plan is te roken, of er onderweg liever van afziet? En hoe staat het met een rokend echtpaar en hun niet- rokeyide kinderen, of de rokende echtgenoot en zijn niet-rokende vrouw, of andersom? Moet je zo'n lialf-om-half-echtpaar of aezin dan maar wreed scheiden Je moet er niet aan denlcen wat daar voor ruzies uit voort kun nen komen. Laten we aannemen dat ze in Als een zak meel over zijn schouder gedrapeerd heeft Mar iene Dietrich's manager Cyril Smith 'de mooiste grootmoeder ter wereld' uit een theater in de Australische stad Sydney naar een wachtende Rolls Royce ge dragen. Even tevoren had Mar iene (volgens de vertelsels bijna éénenzeventig jaar. alweer drie jaar jonger dan vorig jaar) een dijbeen gebroken bij een val op het toneel; twee jaar geleden brak ze een heup. Al haar charmes in de strijd werpend, wilde Mariene juist op het podium van een redelijk be zette zaal stappen, toen ze strui kelde, zich nog probeerde vast te grijpen, maar met gordijnen en al met een smak op de planken terechtwam. Mariene Dietrich was zo'n beetje op de helft van een tournee van twaalf concer ten door Australië. Volgens haar manager had ze zich voor dit laatste optreden al niet zo best gevoeld, maar dat kan ook ver oorzaakt zijn doordat het pu bliek bepaald niet in zo grote mate toestroomde als verwacht werd. De tournee is nu afgebro ken en Mariene zal zo gauw mogelijk naar Amerika overge bracht. worden. 'De artsen heb ben haar al zo vaak gezegd dat ze het wat kalmer aan moet doen', zei Smith. 'Misschien dat ze die raad nu eindelijk eens zal opvolgen'. zo'n geval bij elkaar mogen blij ven, dan zullen ze toch in elk geval moeten bewijzen dat ze "bij elkaar horen. Trouwboekje mee nemen dus of de inscriptie in de ringen tonen. Maar voor een. conducteur is zo'n uitgebreide controle geen doen. Nee. de een voudigste methode lijkt ons, dat- de mensen die voor rokers wil len doorgaan, rokend de trein in stappen, constant blijven door roken en er desnoods rokend weer uitgaan. Zo kan de conduc teur tenminste in één oogopslag zien wat voor vlees hij in de kuip heeft. Als hij dan nog iets kan zien in zo'n rokerige rook coupé. Waarom zouden ondergrondse ruimten zo reclit-toe-recht-aan moeten zijn dat je alle contact met de buitenwereld verliest? Zweedse kunstenaars die zich in de nieuwe metrostations van Stockholm mochten uitleven, vonden dat ook en daarom heb ben ze er een soort binnenshuis buitengebeuren van gemaakt. Een van hen construeerde een kleurig, fleurig 'bladerdak' boven een van de stations, dat de me troreizigers bepaald niet het ge voel geeft diep onder de grond te zitten. Een caféhouder van het edüarad Sylt is in de Westduitse stad Niebuell veroordeeld tot een boete van ruim twee duizend gulden, omdat hij zijn etablisse ment had 'versierd' met foto's van Adolf Hitler en vleespastei tjes had gereserveerd met haken kruisen erop. Volgens de recht bank had de man bovendien in april nogal uitbundig Hitiers ge boortedag in zijn café gevierd, waarbij hij met gulle hand pos ters van een fascistische organi satie had uitgedeeld. Op de twee kilometer lange bou levard van Pondicherry aan de oostkust van India patrouilleren 's nachts drie hulpagenten in rolstoelen. De drie gehandicap ten hebben hun rolstoel èn hun taak van de plaatselijke overheid gekregen. Hun opdracht is het vandalisme te bestrijden en er voor te zorgen dat wandelaars niet worden lastiggevallen. En wat ze daar Ln Pondicherry haif en half hoopten en verwachtten, is gebeurd: zelfs de ergste van dalen vinden het wel wat ver gaan het de invalide agenten moeilijk te maken. Het resultaat is dat het langs het strand van de stad aanzienlijk vreedzamer en rustiger is geworden, sinds d« 'rolstoelbrigade' half augustus met surveilleren begon. Een kwart van de vlakschuur- machines voor de doe-het-zelver is elektrisch niet veilig genoeg. Dit is gebleken bij een onder zoek door de stichting vergelij kend warenonderzoek. Die be keek zestien van deze schuurma- chines. Beter te spreken is de stichting over de afscherming tegen scherpe, bewegende en klem mende delen. Zeer droevig is het echter gesteld met de storing van radio en tv door de schuur - machines. Slechts enkele machi nes voldoen volledig aan de in ternationale voorschriften voor ontstoring. 'Zijn nieuwste uilvinding: een vader-en-zoon-maaimachine.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5