Oorlogswinter: tv-serie voor wat oudere jeugd ABN Radio- en televisieprogramma's Even puzzelen DCLLy Jan Terlouw wil afrekenen met sensatieverhalen Van der Stoel sprak met Russen over Amalrik Bij de ABN kunt u op een bijzondere manier geld lenen. Umag daarbij weer opnemen wat u hebt afgelost. I Bon voor flexibel geld lenen. Algemene Bank Nederland Ergernis Vormingscentra zetten lessen stop Ruim zevenhonderd bouwwerken 'vrij' VAN ARNHEM 'DONDERDAG 2 OKTOBER 1975 BINNENLAND - RADIO EN TV TROUW/KWARTET PS4-RH4 X door Riet Diemer HILVERSUM Onder regie van Aart Staartjes is het afgelopen jaar voor de wat oudere jeugd de serie Oorlogswinter gemaakt naar het gelijknamige boek van Jan Terlouw. Vanavond brengt de VARA het eerste van dertien delen. Uitzendingen: elke week donderdag tussen half acht en acht uur op Nederland 2. Dr. Jan Terlouw, behalve kinder boekenschrijver, leder ln de Twee de Kamer, van D'66 ook nog na tuurkundige, ontving in 1973 De Gouden Griffel voor dit boek. Een zelfde bekroning kreeg hij ook voor de Koning van Katoren. Angstig "Zijn schrijven is een antwoord op de vele vragen van zijn kinderen over de oorlog, waarvan de belang rijkste was: 'Hoe was het om een oorlog zelf mee te maken?' Terlouw wilde afrekenen met de kinderlijke gedachte dat er alleen veel sensatie, schieten en illigalitelt bij een oorlog te pas komt. HIJ wilde ook vertellen dat oorlog ang stig ls en voor veel mensen blij vende gevolgen heeft voor het ver der leven. 'De ouderen zullen de gebeurtenis sen herkennen', meent hij. Dat ls een opvatting die getuige de twee delen die de VARA aan de pers liet zien vast wel opgeld doet. De fiet sen met de houten banden, de hon- gerbedeltochten uit het westen naar de boeren ln het oosten op die slechte fietsen tonen een bekend bt-ld. Dit geldt ook voor de razzias' en de gespannen sfeer die er ln die tijd heerste. Oorlogswinter vertelt over het le ven van Mlchlel, de vijftienjarige zoon van de burgemeester van een dorp aan de IJssel ln de buurt van Zwolle. Hij raakt ongewild betrok ken bij het verzet. HIJ ls namelijk de enige die een verborgen neerge storte Engelse piloot van voesel en verbandmiddelen kan voorzien. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Van der Stoel heeft tijdens zijn verblijf in New York met zijn Russische colle ga gesproken over de Russische schrijver Amalrik. Dit blijkt uit het antwoord, dat de bewindsman ge geven heeft op vragen van de Tweede-Kamerleden Waltmans (PPR), Ter Beek (PvdA). Van Mlerlo (D'66) en Van der Lek (PSP). Volgens de minister ls de Russen gezegd dat, Indien het aan Amalrik zou worden toegestaan zich bulten de Sowjet-Unle te begeven de Nederlandse overheid alles zal doen om Amalrik in staat te stellen ln Utrecht zijn studies voort te zetten. Nederland neemt geen offi ciële stappen. Die zouden door de Russische regering naar alle wzar- schljnlijkheid aangemerkt worden als ongeoorloofde inmenging in de Interne aangelegenheden, aldus Van der Stoel. gezien als Iets specifieks, dat ge beurt en voorbij gaat. Nu ben ik me bewust dat je leven er een domper door krijgt. Opnamen Voor de opnamen van zijn dorp aan de IJssel ls Zalk gekozen, maar de IJsselbrug ls in de serie de brug van Tholen die afgebroken wordt. Voor beelden van de Britse oorlogs vliegtuigen, de Spitfires, is gefilmd op het Engelse vliegveld Hig Wycomb. Het landhuis in de serie is 'Den Alerdinck ln Laag Zuthem. De Engelse piloot wordt gespeeld door de Engelse acteur Peter Win ter, die ondermeer te zien was in Colditz, The Pathfinders, Warship en Barlow. Paul Rötger als Micliiel in 'Oorlogswinter'. Voor zijn leeftijd een zware opgave. Jong voorkomen Voor de rol van Michiel koos Aart Staartjes uit zes gegadigden Paul Rötger die voor het eerst een be langrijke rol speelt. Paul is 21 Jaar, maar heeft een erg jong voorko men, zeker nu zijn haar 'oorlogs- kort' is geknipt. Aart verklaart zijn keus: 'Hij heeft een goede toneelervaring en iets van het karakter van Michiel uit het boek. Hij is ondernemend, nieuwsgierig en actief. Zelfs de te kening op de kaft van het boek klopt met zijn persoon.' Paul Rötger volgt het laatste Jaar van de Arnhemse toneelschool. 'Ik was eerst even bang dat lk alleen zou zijn gekozen omdat ik er jong uitzie. 'A11J ik maar geen Bartje wordt was daarom de reactie. Nu weet hij dat hij toch beoordeeld is uit een ander niveau. Hij was zestien toen hij bewust acteur wilde worden. 'Al dacht ik alleen maar aan schijnwerpers en applaus. Nu wil ik echt spelen en doordringen tot het wezenlijke van een rol. Ik wil bewust zijn van. de maatschappij en van de rol die je ln die maatschappij speelt.' Hij kent de oorlog van horen zeg gen. 'Oorlogswinter ls een goed boek. Ik had de oorlog eerder altijd Horizontaal: 1. ronddraaiend on derdeel, 4. muzieknoot, 5. spil van een wiel, 7. vogelvexblijf, 9. putem- mertje, 11. buitenhaven, 12. bloei- wijze, 14. Europeaan, 16. muziek noot, 18. voegwoord, 19. oude lengte maat, 20. voertuig, 21. lidwoord, 22. voorzetsel. 23. boom, 25. Eerwaarde Heer (afk. Lat.), 27. plaaggeest, 29. vrijgevig, 31. moerasvogel, 33. rivier In Siberië, 35. Aziatisch Hoogland, 37. voorzetsel, 39. bouwland, 40. zilt vocht. Verticaal: 1. paard, 2. voorzetsel, 3. recht stuk vaarwater, 4. part. 6. teken, 7. neon (afk.), 8. scheik. element, 9. slede, 10. muzieknoot, 11. al, 13. overblijfsel bij verbran ding, 15. vlaskam, 17. lokspijs, 18. lof, 23. achten, 24. heden, 26. be zinksel, 28. reeds, 29. bevel, 30. Chi nese lengtemaat, 32. meisjesnaam, 34. houten bakje, 36. opstootje, 38. algemeen kiesrecht (afk.). Oplossing I. ram, 2. lis, 3. rad, 4. Ada, 5. els, 6. are, 7. pas, 8. spa, 9. olm, 10. tor. II. sar. RIDDERSPOOR (Advertentie) Dat heet ABN Plan-Krediet. Het werkt als volgt: u spreekt met de ABN een maximum bedrag af dat kosteloos voor u wordt gereserveerd. U kunt dit bedrag ineens in zijn geheel opnemen of een deel ervan. U betaalt alleen rente over het bedrag dat u heeft opgenomen. U lost maandelijks een van tevoren afgesproken minimum bedrag af, maar dat mag ook méér zijn. En terwij 1 u aflost kunt u weer over nieuw krediet beschikken. ABN Plan-Krediet is dus voor u een ideale flexibele manier van geld lenen. r1 Ik wil graag meer weten over ABN Plan-K rediet; stuurt u mij zo snel mogelijk nadere informatie. Dhr./Mevr./Mej.:_ Adres: Woonplaats... Heeft reeds rekening bij de ABN:ja/neen. Zo ia, ABN-kantoorin: In ongefrankeerde envelop zenden aan: AlgemeneBankNederland,Antwoordnummer3502, Amsterdam. KARELTJE KNETTER Wim Nelj man ls terug met Jouw beurt. Een IKOR-programma, dat op de jeugd is afgestemd, maar waar ook veel ouderen graag naar kijken. Wat mij betreft zou het filmpje vooraf mogen vervallen. De kinde ren met wie Neijman praat, demon streren vaak een verrassend goed ontwikkeld bevattingsvermogen. Zij hebben een illustratie van het gespreksthema niet nodig en kunnen soms op een half woord al bijzonder gevat reageren. Kinderen die be langstelling voor dit programma hebben, zullen waarschijnlijk in schranderheid weinig of ln het geheel niet onder doen. Ik vermoed dat die studio-klantjes best ln staat zijn, zelf het halve uur te vullen en de aandacht gaande te houden. Hebt u al een mening gevormd over het functioneren van het lange en het korte journaal? Hier en daar hoor ik, dat men het maar zo-zo of helemaal niks vindt. In de oude situatie was er tenminste de zekerheid, dat er tijdens de journaaluitzending niets op het andere net liep dat men ook graag had willen zien. Nu zal dit dikwijls wèl het geval zijn. Veel kijkers zijn gebrand op de nieuwsberichten. Onder deze groep zal dus de erger nis groot zijn, wanneer bij de concurrentie een interressant pro gramma al vijfentwintig minuten aan de gang ls. De extra service die met het korte journaal van 21.35 uur wordt be oogd, lijkt vooralsnog op een fictie te berusten. In vergelijking met het lange journaal wordt er vaker Ingekort dan aangevuld. Het gangsterspel van Dlmitri Fren- kel Frank was aangekondigd als tragi-komische romance. Eerder geloof ik dat het tragisch is, wan neer je deze clichématige leegheid komiek vindt en zal het komisch aandoen, als Iemand naar de tragiek zoekt. Het camerawerk van Mat van Hensbergen vertoonde kwali teiten en als Wouter Smit voor de montage zorgt, dan zit ook dat wel snor. Maar het verhaal van de 'grote baas' zelf, was dunne soep. Daar konden oprechte amateurs als broer Gregor en Liesbeth List weinig aan verbeteren. 'Werkwinkel' vroeg vrijwilligers voor het bedenken en uitvoeren van betere speelgelegenheden. De ln Zaandam gefilmde situatie stak nog vrij gunstig af tegen de talloze voorbeelden in het land. waar bij die betonnen stapelwoningen totaal niet aan het kind is gedacht. Wie zich afvraagt, hoe dat mogelijk is, moet die kolossale flats maar eens beter bekijken. Als de bouwers al geen sikkepit fantasie hebben getoond, wat mag Je dan rondom de misère verwachten? 't Erge is dat naar verbetering strevende ouders zo lang moeten sappelen, voordat er van hogerhand iets aan de verwezenlijking van normale verlangens wordt gedaan. Het begrip 'welzijn' leeft nog maar heel vaag. TON HYDRA DEN HAAG Tientallen vor mingscentra voor partieel leerplich tigen hebben gisteren een uur voor de middag de lessen stopgezet of vervangen door alternatieve pro gramma's. Dit heeft het landelijk actiecomité vormingswerkers mee gedeeld. Bovendien hebben onge veer negentig instituten telegram men gestuurd naar minister Van Kemenade, waarin de ongerustheid werd uitgesproken over maatrege len voor inkrimping van het perso neel. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Boersma heeft gisteren ruim zevenhonderd bouwwerken voor uitvoering vrijge geven in het kader van de wer kloosheidsbestrijding. Met die wer ken is ongeveer 540 miljoen gulden gemoeid. De extra-bijdrage van het rijk daarin bedraagt 360 miljoen. De objecten hebben onder meer betrekking op aanleg en verbete ring van rioleringen en wegen, bouw en verbouwing var openbare gebouwe, restauaratie van monu menten, sociaal-culturele voorzie ningen. Als gevolg van deze 'injec tie' zal een Jaar lang voor ruim vierduizend man werk zijn. In de kerk kan hij weer voelen, dat er maar enkele grote waarheden zijn en al is hij met hart en ziel Heer van Beukenloo en al voelt'hij zich thuis in de oude gebeeldhouw de bank van het Huis, toch voelt hij 's zondags ergens diep in zijn hart. dat alle rangindeling van de mensen onderling, hun haken en ogen, niet meer dan menselijk maakwerk zijn, dat als eens puntje bij paaltje komt en allen voor het Opperwezen zullen verschijnen als goed liberaal durft Willem Hendrik uit een zekere decentie het woord God niet te gebruiken alle xnensen vast en zeker gelijk zullen zijn. De preken van Van Arkel doen hem ook altijd goed. Hij houdt eigenlijk van elke preek, als ze maar duidelijk zegt, dat goed en slecht niet hetzelfde zijn en als ze bovenal maar stevig verkondigt, dat het de zondaars altijd slecht ver gaat. want Willem Hendrik vindt, dat de moraal verankerd ligt in dat wat de Kerk verkondigt. Dat is zijn geloof en zo zijn ook zijn beginselen. Maar dat is nog bij langena niet alles, waarom Willem Hendrik een goed kerkganger is. waarom hij elke zondag opnieuw, zo onbeweeglijk en tevreden, als een poes spinnend ln de zonne straal, ln de hoek van zijn kerk bank zit. Hij heaft het misschien 172. 'Dat is dan beklonken, Rey- nout, ouwe jongen', lachte Humfrle H. Puckelton. 'Wij gaan samen op roof uit. Wil je wel geloven dat lk schik in het werk begin te krijgen?' 'Des te beter!' riep Ruwe Reynout met een schorre lach. 'Kom mak ker, we gaan op 't kasteel aan. En die twee handlangers van je kun nen ons volgen, als ze dat willen. Maar dan wel op een afstandje. Die ene is smid, hè? Dat kan die mooi hoefsmid worden. En die kleine, daar steekt een aardige page in'. Zingend ging de roofridder er van door en hij voerde Humfrie met zich mee. Deze keerde zich nog even een keer om en knipoogde wat zoveel zeggen wou als: 'Nou... zien jullie wel? Daar heb ik jullie alweer eten en onderdak bezorgd...' Maar smldje Verholen had er. niet veel aardigheid meer in. 'Kareltje, Kareltje', zuchtte hij. 'Die malle Brit stort ons van het ene vreemde avontuur in het ande re. Dat gaat vast 'n keer mis. En waarmee zal dat allemaal eindi gen 'Voorlopig eindigt het bij dat wrakke kasteel, baas?' zei Ka-> reltje. 'Kijk de slotvrouw doet haar man al open'. 'Alle mensen, wat een versleten boeltje ls het hiér', zei de smid. En toen zei Reynout nog wat. 'Personeel uitsluitend aan de achterdeur!' bulderde hij met 'n nare lach. En daarbij vloog de deur weer in het slot PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN FERDINAND Radio vandaag Speciaal TV vandaag HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium. 7.41 (S) Aan gestipt. 8.00 Te Deum Laudamus. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek v.d. huisvrouw. 8.45 (S) Podium. 9.45 (S) Onder de hoogtezon. 10.30 Nws. 10.33 (S) Orkestpal et. 12.00 (S) Bel Canto. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (S) Akt. 12.55 (S) Middagpauze- dienst. 13.15 (S) Lichte koorzang. 13.30 (S) Globaal. 17.30 Nws. 17.32 (S) Akt. NCRV: 18.00 Tijd vrij voor muziek ln vrije tijd. 18.30 Nws. 18 41 Wereldpanora ma. 18.53 Zojuist verschenen. 19.J0 (S) Leger des Hellskwartler. 19.15 (S) De wereld zingt Gods lof. 19.55 Overdenking. 20.00 (S) Muziek, muziek, muziek. 21.50 Radlln meervoud. 22.10 De kerk vandaag. 22.30 Nws. 22.40 (S) Akt. 23.00 Radio-VU magazine. 23.20 (S) Album: klassieke ka mermuziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje. (8.00 Nws. 8.11 Akt.) 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Spiegel van België. 9.35 Waterstan den. AVRO: 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Kleutertje luister. 11.00 Nws. 11.03 Radio journaal. llao arbeidsvitaminen. 11.30 (S) Rondom twaalf. (11.55 Beursberich ten). 12.50 (S) Sportrevue. 12.54 Midden- en kleinbedrijf. 13.00 Nws. 13.11 Radio journaal. 13.25 (S) De platenkeuze van Willem Strietman. 14.10 (S) ln weten schap dat. 14.30 (S) Met muziek op stap. 15.10 (S) Aspekten. 16.00 Nws. 16.03 Akt. 16.05 (S) Gebakken vensterbanken en aTndere smoezen. 17.00 (S) Mobiel. 17.55 Mededelingen. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Akt. P.P.: 18.20 Uitzending CPN. IKOR: 18.30 Kleur: In formatie over kerk en samenleving. AVRO: 19.00 (S) Klassieke koorzang. 19.30 Hoe lang geldt geld nog als geld. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nws. AVRO: 20.05 Akt. 20.10 Inleiding tct avondprogramma. 20.15 (S) Nederlandse Mozart Vereniging. 22.00 (S) Joseph Fou- che. hoorspel. 22.45 (S) Dat zit goed fout. 23.05 (S) Vanavond laat cultureel. 23.50 Akt 23.55-24.00 Journaal. HILVERSUM III TROS: 7.02 Drie op Je boterham. 9.0: De EO brengt in twee blokken een reportage van de bijbelstudie- dag voor jongeren in Groningen. Ned. 1/19.20 en 20.45 Van de VARA-jeugdserie Oor logswinter naar het bekroonde boek van Jan Terlouw wordt de eerste aflevering uitgezonden. kontakt. 16 03 De Hltmeesters. NOS: 18.03 De vakaturebank. 18.10 Joost mag niet eten. TROS: 19.02 Poster. 20.02 Ferry Maat's soul top tien. 21.02 Sesjun. 22.02 De Hugo van Gelderen show. 23.20 Jazz-slr. 0.02 De Hugo van Gelderen show. 1.02 De Nachtwacht. E.O.: 5.02 Old time religion BJuegrass gospel- muslc. 5.30 Matlnata. Jf, IJMl JWgsasrgTT- door Henrictte L.T. de Beaufort II. I'. I.ropnlri* t'MEeversmlJ. N.V., nooit zo ronduit gezegd, maar hij weet 't van zich zelf: de zondag ls voor hem de dag van Jacoba en het gezin. De weekdagen zitten altijd weer opnieuw randvol beslomme ringen. vergaderingen in het dorp, In stad en land: zondags is er soulaas, dan is er zelfs geen jacht, geen excursie naar ontgonnen hei, geen dijkbezoek aan de weilanden langs de Rijn. Die dag trekken er oude, diepe gevoelens door zijn hart, ze doen hem denken aan zijn eerste hijwelijksjaar. toen in zijn bloed is overgegaan, dat Jacoba zijn uitverkorene is In dat hoekje van de kerkbank kan Willem Hen drik wat schuins gaan zitten om Ned. 2/19.30 Johan van Minnen stelt als ombudsman problemen aan de orde en zoekt naar oplossingen. Ned. 2/21.30 Een door een VPRO-team ge maakt portret van regisseur Frank Capra sluit de serie oorlogsfilms af. Ned. 1/21.50 Onderwerpen in Achter het Nieuws zijn: Willy Brandt over Spanje, de boycot tegen Spanje, Enka in Emmen en Almere. Ned. 2/22.20 e In Globaal komen voor de mi crofoon: tante Leen, drs. P., minis ter Pronk en Bert Haanstra. Hllv. 1/13.30 De AVRO start het twaalfdelige door de acteur Johan te Slaa ge schreven luisterspel over Joseph Fouché, de machtige minister van politie in het Napoleontische Frankrijk. Hilv. 2/22.00 Het is weer mogelijk om Jan van Herpen te betrappen op fouten die hij listig heeft verstopt in cul tureel getinte verhalen. Hllv. 2/22.45 NEDERLAND I NOS-NOT 10.45-14.50 Schooltelevisie 16.00-16.20 Schooltelevisie EO 15.00 Van Hart tot Hart TELEAC 18.15 Chemie, herh. 2 NOS 18.45 Toeristische tips 18.55 Journaal EO 19.05 Kinderkrant 19.20 Jongeren slaan de Bijbel open 19.55 Het kleine huis op de prairie 20.45 Muziek-motief 21.25 Tenslotte NOS 21.35 Journaal VPRO 21.50 FrankCapra.de man en zijn films NOS 23.15 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal VARA 19.05 Guyana-Waterland, natuurfilmserie 19.30 Oorlogswinter, tv-serie (deel 1) NOS 20.00 Journaal VARA 20.25 Achter het nieuws 20.40 Klaverweide 21.30 De Ombudsman 21.55 Man over de vloer 22.20 Achter het nieuws 22.55 Gedicht NOS 22.56 Den Haag vandaag 23.10 Journaal dan gemakkelijker nu en dan een steelse blik aan Jacoba te geven. Hij kijkt graag naar haar handen, naar de bewegi'ngen van de vingers, die hij zo kent en waar hij in de week toch maar nauwelijks naar kijkt. Hij hoort haar ook zo graag zingen. Niet dat hij houdt van mu ziek, hij heeft moeite genoeg om een piano van een viool te onder scheiden, maar Jacoba's stem is voor hem een wonderlijke, zoete werkelijkheid, ze doet hem denken aan een heerlijk jong bos of aan grote grasgroene wellanden. Terwijl hij naar de preek luistert, of zo een beetje mompelend meezingt, want wijs houden kan hij niet, of zelfs onder het algemene gebed, voelt hij scherp, dat die mooie, gave en goed geconserveerde vrouw de zijne is van de eerste dag van hun huwelijk af aan. En het doet hem dubbel goed het te voelen in tegenwoor digheid van de dorpsmensen. Op hun bruiloft, een kleine twintig jaar geleden, is Jacoba van Bilant toch maar de onbestreden beauté van Gelderland geweest, voor hem is ze die niet alleen gebleven, maar ze is de vrouw die hem openbaart, wat goedheid, wat veiligheid bete kenen. In de week komen die ge voelens niet zo hoog bij hem, maar zondag, dan gaan ze weer leven. Geen wonder, dat Willem Hendrik, als de kerkdienst weer voorbij is, tevreden door de lange Beukenloose laan naast zijn vrouw naar 't Huls wandelt, Christine van Broeckhuyzen gaat steevast na kerktijd even bij zuster Lien aan. Dat is de wijkdlacones van het dorp en weer een bloedel- gen zijster van Lena, de kinderjuf frouw van het Hul*. Lena is er gekomen, toen de oudste zoon Jaap nog niet kon praten, de geboorten van Jan Joost, van Carel en van de tweelingen Clemens en Dolly heeft ze meegemaakt. Het rijk der kin derkamer op het Huis is haar schepping. Zuster Lien is de goede geest van het dorp en van het Huis, als iets hapert, aan is een iedere zeker van haar aanwezigheid. Haar woorden gelden soms meer dan de raadgevingen van een dokter, en wil een nieuwe medicus een wit voetje krijgen op het Huls en bij de leden van de familie Van Broeck huyzen, dan moet hij ln de eerste plaats er voor zorgen, dat zuster Lien hem accepteert. Gaan de jon gens Van Broeckhuyzen mee naar de kerk, dan denken ze er niet over om met hun ouders terug te wan delen, met grote passen lopen ze de Brink over naar het kleine wijk huis, dat net nog onder het lommer van een bejaarde lindeboom staat. Een kopjeskofflebezoek bij zuster Lien is voor de knapen van Beu kenloo een onzegbare gezelligheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4