In '80 kunne: 7 tot 10.000 academici werkloos zijn Grimmige stemming over smerige Rijn 'Geef ons huizen inplaats van fabrieken' Tom Mix Kritiek op 'beroepskeuzegedrag' Ga eens t aan de rol: Top Drop. Van Red Band Natuurlijk. Zout neemt toe - en veel geloosde stoffen zijn giftig Witkar in een nieuwe fase 22,5 procent méér eerste aanvragen Animo voor rijexamen nog groot Ook KVP gaat praten met AR Con>Pkx Loden mantels bij Nieuw Engeland NIEUW-ENGEIAND Dierenbescherming royeert ex-directeur Waarom ze in Haarlem merliede en Spaarn woude 'nee' zeiden tegen Amsterdam: 'Hier wonen mensen, geen machines' DONDERDAG 2 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Over vijf jaar moet rekening worden gehouden met een aantal werkloze academici dat ligt tussen de zeven- en tienduizend. Eind 1972 waren zestienhonderd werkloze afgestu deerden geregistreerd, maar dit aantal stijgt vrijwel lineair en be draagt op dit moment driehonderd tijdelijke arbeidsplaatsen (TAP-regeling) meegerekend ongeveer vierduizend. Procentsge- wijs is de werkloosheid onder academici nog betrekkelijk laag ver geleken bij die onder de totale beroepsbevolking, namelijk 2,5 tegenover vijf procent. Dit zei gisteren mr. C. vain Esbroek, directeur van bet in 1972 opgerich te Bureau Arbeidsvoorziening Aca demici, op een congres over de iwerfcgelegenheidskansen voor toe komstige academici, dat ter gele genheid van het eerste lustrum van de studentenvereniging Institutio Amicitiae Nostrae aan de Vrije Universiteit werd gehouden. Fnocentsgewijs vormen vooral psychologen (zeven acht procent) een ongunstige uitschieter in de iwerMoosheidsmalaise, maar ook ju risten, sociologen, politicologen, scheikundigen, economen en biolo gen behoren tot de gedupeerde stu dierichtingen. Gunstige uitschieters zijn volgens mr. Esbroek de tand heelkundigen. diergeneeskundigen en farmaceuten. Meer voorlichting' Ter voorkoming gemeenschapsgeld- verspilling in de toekomst, pleitte mr. Esbroek voor uitbreiding van het arbeidsmarktonderzoek en meer voorlichting over de arbeidsmarkt. Hij noemde het arbeids- en be roepskeuzegedrag van doctoraalstu denten in veel gevallen teleurstel lend. 'Men krijgt de indruk dat men vaak gevangen zit in een tun nelperspectief de gekozen studie, daarbinnen de specialisatie en het afstudeeronderwerp of scriptie. Wat zich hierbuiten afspeelt en wat na de afstudeerdatum zal gebeuren is onbekend terrein. Veelal realiseert men zich dit als het te laat is.' Ook drs. J. Passeniers. medewerker van het Centraal Plan Bureau, meende dat de verwachtingen van aanstaande academici omtrent hun toekomstige maatschappelijke rol in toenemende mate doorkruist zul len worden door de situatie op de arbeidsmarkt. Na een periode van vrijwillige werkloosheid zal het vol gens hem noodzaak zijn uit te wij ken naar een ander deel van de arbeidsmarkt waar lagere kwalifica ties vereist zijn. 'Plaatsing daar zal na enige aanloopmoeilijkheden wellicht wél lukken', aldus drs. Pas seniers, die mede-samensteller is geweest van een rapport over aan bod en behoefte van academici tot 1990. Dit rapport, dat aan het begin van dit jaar aan het parlement werd aangeboden en dat de feitelij ke aanleiding tot het congres vormde, voorziet een werkloosheids percentage van veertig in 1990. Drs. Passeniers: 'Zelfs bij een zeer optimistische raming komen we voor 1990 niet veel hoger uit dan 200.000 arbeidsplaatsen.' Tegen de in het genoemde rapport geschetste groei van het aantal afgestudeerden betekent dat drie academici tegen twee arbeidsplaatsen. Deze cijfers kunnen volgens de heer Passeniers de noodzaak aantonen om de prio riteiten in het overheidsbudget an ders te gaan wegen dan tot dusver is gedaan. 'De noodzaak ook om speciaal het zeer dure universitaire systeem kritisch te bekijken, en te zoeken naar andere mogelijkheden om het ook in de toekomst exploi tabel te houden.' Dr. mr. G. J. Leibbrandt, directeur- (ADVERTENT1E) generaal voor het wetenschappelijk onderwijs, vond het nodig dat meer hekend moet worden over de wijze waarop de studiekeuze tot stand komt. 'We weten dat een specialis tische opleiding soms helemaal niet nodig is voor een aantal functies, die nu worden uitgeoefend door afgestudeerden met een specialisti sche opleiding.' Als de aard van de werkgelegenheid zich niet aanpast aan dieze zogenaamde hogere oplei dingen, dan valt volgens mr. Leib brandt te verwachten dat er over schotten aan hoog-opgeleiden ont staan en tekorten aan mensen met een lagere opleiding. Ook zal volgens hem de capaciteits uitbreiding van de zogenaamde populaire studierichtingen moeten worden afgewogen tegen de maat schappelijke behoefte aan afgestu deerden. 'Dat betekent^ dat wij in de toekomst het instellen van een beperkte toelating binnen universi teiten (numerus fixus) als een nor male zaak moeten accepteren Dit betekent tevens dat aan selectie niet valt te ontkomen.' Selectieprocedure Prof. dr. R. A. de Moor, voorzitter van de commissie ontwikkeling ho ger onderwijs, merkte op dat een selectieprocedure, die voor iedereen bevredigend is, uitgesloten moet worden geacht. De sociaal meest verantwoorde, maar ook een impo pulaire oplossing vond hij het door berekenen van een deel van de studiekosten aan diegenen, die in een 'besloten sector' willen door studeren. 'Concreet houdt dat in, dat zoveel mogelijk kansen worden gegeven aan diegenen, die echt ge motiveerd aan, bijvoorbeeld, een artsenstudie beginnen, en dat je primair diegenen afschrikt, die het in beginsel meer om het artsendn- komen te doen is.' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er heerst een grimmige stemming onder de mensen die met het onveranderd smerige water van de Rijn te maken hebben. Als bij de komende ministersconferentie resulta ten uitblijven, 'moeten we onszelf de vraag stellen of de weg van dit overleg nog wel zinvol blijft', zegt minister Westerterp. De regering zal zich in dat geval 'beraden hoe zij haar inspan ningen dan richting moet geven'. De Zwitserse water leid ingman M. Schalekamp raakt hoorbaar opge wonden als hij uitlegt, dat minis tersconferenties hem koud laten als ze evenveel opleveren als tot nog toe. 'Er moeten eindelijk con crete maatregelen worden geno men'. Wat er dagelijks aan zout door de Rijn spoelt, zegt hij, zou een honderd kilometer lange file vrachtwagens vullen, 'stelt u zich dat maar eens voor'. In Amsterdam vergadert voor de vijfde keer de Internationale werkgemeenschap van waterlei dingbedrijven in het stroomgebied van de Rijn, de IAWR. waarvan Schalekamp ondervoorzitter is. Zijn Amsterdamse collega ir. C. van der Veen gaf als voorzitter een overzicht van de toestand. Giftig Over het zout was hij gauw klaar, want dat wordt nog steeds meer en de Fransen zijn net weer eens een nieuwe studie begonnen over wat ze daaraan zouden kunnen gaan doen. Maar dat is het enige probleem niet, want het Rijnwa ter bevat een bonte verzameling geloosde chemische stoffen waar van er nogal wat giftig zijn. Met een stuk of zeven achtereen volgende bewerkingen is daar be trouwbaar drinkwater van te ma ken. zei Van der Veen. Maar als je dat nauwkeurig onderzoekt, vind je bijna stoffen uit de Rijn er in terug. Weliswaar in uiterst geringe concentraties, 'maar wat weten we eigenlijk van de uitwer king daarvan op lange termijn?' 'Ik accepteer dat de aanwezigheid van die stoffen nu misschien nog niet direct gevaarlijk is voor de gezondheid. Maar ik accepteer niét, dat wil zeggen, wij kunnen niet accepteren, dat die stoffen in het drinkwater terechtkomen. Ten eerste horen ze daar niet. En ten tweede: wat kun je verwachten wanneer het met deze giftige stoffen net zo gaat als met het zout?' Papierproduktie De IAWR klaagde in haar laatste jaarverslag over grote hoeveelhe den sulfonzuren, afkomstig uit het afvalwater van de papierindustrie. Prof. dr. H. Sontheimer, voorzitter van de raad van advies, onthulde gisteren dat twee van de vele papierfabrieken langs de Rijn verantwoordelijk zijn voor tachtig procent van het probleem. Een Duitse, in Mannheim, gaat zijn leven nu beteren. Van de Franse, in Straatsburg, is nog niets in die richting bekend. Prof. Sontheimer noemde het 'bijna onbegrijpelijk' dat een recente richtlijn van de Europese Ge meenschap aan dit probleem vol strekt voorbijgaat. De amsterdamse wethouder Treu- mann heeft gisteren als eerste een rit in een 'witkar' gemaakt, die door een computer van de Amster damse gemeentegiro werd geadmi nistreerd. Daarmee kwam het Am sterdamse witkarproject (er be staan al vijf witkarstations in de hoofdstad) in een nieuwe belan grijke fase. Het tarief dat voor de ritten betaald moet worden wordt nu door de gemeentegiro van de rekening van de gebruiker afge schreven. Ter gelegenheid van deze 'mijlpaal' waren op het Amstelveld 25 nieuwe witkarren te bewonde ren. Van een verslaggever RIJSWIJK Het aantal eer ste aanvragen voor het rij examen is in de eerste acht maanden van dit jaar veel groter geweest dan in de overeenkomstige perioden van drie voorgaande jaren. Eerder was al gemeld dat het aantal eerste aanvragen in het begin van dit jaar ruim twintig procent boven het aantal van vorig jaar lag. Te gen de verwachting in blijkt dat aantal in de maanden die erop volgden niet teruggelo pen te zijn, ondanks de lange zomervakanties die in deze periode vielen. Over de eerste acht maanden was liet aantal eerste aanvra gen 22.5 procent hoger dan in dezelfde periode van 1974, en het was tevens aanmerkelijk hoger dan in de jaren '72 en '73. De aantallen over de eer ste acht maanden van die ja ren waren: 1972: 194.534, 1973: 197.414, 1974: 175.459 en 1975: 215.645. Daalt dit aantal in de laatste vier maanden van dit jaar niet, dan zullen zich dit jaar niet minder dan 320.000 nieuwe kandidaten voor het rijexamen gemeld hebben. Vorig jaar was dat aantal: 257.434. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewij zen in Rijswijk (CBR) doet (door overwerk en door uit breiding van het aantal exa minatoren) al het mogelijke om de tijd tussen de aan vraag en het examen niet dl te lang te doen zijn. maar lange 'wachttijden' zijn nu niet te vermijden. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ,7/ van het B-complex. >0,ft Van onze parlementsredactie DEN HAAG Na de top van de CHU heeft thans ook de lei ding van de KVP laten weten dat zij bereid is tot een gesnrek met de ARP over de grondslag van het CDA, maar tevens dat zij wil vasthouden aan de om streden resolutie van het con gres van het CDA. Ook de KVP-leiding wil praten 'op basis van' in plaats van 'over' de resolutie. 'Gezien de ruidelijke uit spraak van het congres over de binding tussen uitgangspunten en vertegenwoordigers, wil het partij bestuur het gesprek richten op de formulering van politieke beginse len die concreet maken wat het evangelie betekent voor het politiek handelen', aldus de KVP-verklaring Er staat bovendien in dat het ge sprek voor eind november tot re sultaten moet hebben geleid want. zo wordt gezegd, 'een presentatie van het CDA met één lijst en program bij de komende Kamerver kiezingen is beslissend voor de toe komst van het CDA' De gisteren uitgegeven verklaring is afkomstig van het dagelijks be stuur van de KVP. Het complete partijbestuur zal er 7 oktober over vergaderen. LINSCHOTEN De elf-jarige Pe- tronella J. M. Rudgers is bij een verkeersongeluk in haar woonplaats Linschoten (Utrecht) omgekomen. Zij kwam met haar fiets uit een uit rit en werd aangereden door een personenauto. Modieuze capes en mantels met pellerine in groen, bruin grijs en zwart. Sportieve loden mantels in actuele tweed- en ruitdessins Kleding en service gesigneerd Amsterdam Koningsplein 24 57 21 dameszaak Kindhoven Rcchtcstraat 44 32 08 i i Van een verslaggever de vereniging geroyeerd. Het roye- DEN HAAG De Nederlandse Ver- ment is hem aangezegd door het, eniging tot Bescherming van Die- bestuur van de afdeling Westvelu- ren heeft zijn ex-directeur J. C. we-rand. waaronder Scherpenzeel Klesser uit Scherpenzeel als lid van (in be vereniging) ressorteert. RITA Van een onzer verslaggevers HALFWEG 'Nu gaan wij als gemeentebestuur er behoorlijk tegen aan. De be volking heeft heel duidelijk gesproken. Wij als plaatselijke overheid moeten nu proberen te bereiken wat 97 procent van de bevolking wil: aansluting bij de pro vincie Kennemerland'. Zo reageert burgemeester drs. F. J. A. IJsselmuiden van Haarlemmerliede en Spaarnwoude op de uitslag van de plaatselijke volksstem ming over de eventuele toekomstige provincie-indeling. Ruim 97 procent van de be volking stemde dinsdag voor indeling van Haarlemmer liede en Spaarnwoude bij de provincie Haarlem-IJmond (Kennemerland) en ruim twee procent voor de oplos sing die de minister van binnenlandse zaken voor staat in zijn wetsontwerp over de gewesten: aanslui ting bij de toekomstige pro vincie Amsterdam. De opkomst bij de volks stemming was bijzonder groot: 83 procent van de kiesgerechtigden kwam stemmen, terwijl voor de laatste gemeenteraadsver kiezingen slechts 72 procent van de kiesgerechtigden kwam opdagen. De provin cie-kwestie interesseert de bevolking klaarblijkelijk meer dan de politiek van de drie partijen, PvdA, CDA en WD, die de afgelopen week in Haarlemmerliede overi gens een gezamenlijke cam pagne voor het referendum gevoerd hebben. Zijn ze Ln Halfweg, Spaarn- dam, Spaarnwoude en Haar lemmerliede zo bang voor buurman Amsterdam? Wij vroegen het burgemeester IJsselmuiden. 'Bang zijn we niet', zegt hij. 'Maar het is wel zo dat in het wetsontwerp voor de nieuwe provincies de ge meenten, vooral op het ge bied van de ruimtelijke or dening. geen fluit meer te vertellen hebben. Als wij tot de provincie Amsterdam toetreden, moeten we een groot deel van onze be voegdheden inleveren. In de provincie Amsterdam zal de gemeente Amsterdam probe ren zo vlug mogelijk en zo veel mogelijk Industrie op het terrein aan het Noord zeekanaal. naast onze ge meente dus. te vestigen. Als gemeente kunnen we daar niets meer aan doen. en het bevolkingsaantal hier (vier duizend inwoners) is ook te gering om iets te kunnen veranderen'. Recreatie 'Juist omdat Amsterdam hier industrie wil brengen is het nuttig dat wij bij de provincie Kennemerland ko men. In het Kennemerland is men meer gericht op wo nen en recreatie. Het is best mogelijk - zoals u stelt - dat de toekomstige provincie Kennemerland zal zeggen: op dat opgespoten land, dat ie der jaar twaalf miljoen gul den aan renteverlies kost. moeten we huizen bouwen. Maar als ik moet kiezen tus- - sen huizen en fabrieken, dan kies ik toch heus voor huizen. Het milieu in deze streek kan niets meer heb ben, het is al veel te zwaar belast'. 'Om te voorkomen dat Am sterdam hier maar raak gaat doen, willen wij bij de pro vincie Kennemerland. En dan kunnen we ze wel het verhaaltje ophangen dat de provincie Amsterdam niet gelijk zal staan aan de ge meente Amsterdam, maar dat verhaaltje ken ik. Daar hoeven ze bij mij niet meer mee aan te komen. Als je ziet hoe groot de invloed van Amsterdam op de pro vincie Noord-Holland nu al is....' Drs. F. J. A. IJsselmuiden. burgemeester van Haar lemmerliede en Spaarn woude. En de voorzieningen? Is Haarlemmerliede niet op Amsterdam aanewpzen? 'Nee' zrgt burgemeester IJs selmuiden. 'Wij hebben slechts één gemeenschappe lijke regeling met Amster dam: de vuilnisophaaldienst. Voor de rest zijn wij op Haarlem gericht, en dat zeg onderzoek. geconcludeerd ik niet alleen. De bestuurs- deskundige prof. dr. A. F. Leemans van de universiteit van Amsterdam heeft begin dit jaar. na een uitvoerig dat onze gemeente geheel op Kennemerland gericht is. Al leen als er in Noord-Holland gekozen wordt voor een in dustriemodel, moet Haar lemmerliede bij Amsterdam worden ingedeeld, maar dan moet ook de IJmond onder de provincie Amsterdam ressorteren, zo luidde de conclusie van deze hooglp- raar, Wij hebben zijn rap port naar minister De Gaay Fotman opgestuurd. Een paar maanden later deelde hij ons ln zijn wetsontwerp bij Amsterdam ln. Klaarblij kelijk kiest de minister voor een industriemodel. Het Noordzeekanaal moet een tweede Rijnmond worden'. Technisch 'Het meest maak ik mij ech ter zorgen over de strikt technische benadering. In dustrie, verzorgingsgebied, en er speelt ook nog een grenskwestie, het zijn tech nische problemen. Ik weet niet of minister De Gaay Fortman uitsluitend techno cratisch te werk gaat of dat hij een aantal dingen slecht gezien of begrepen heeft, maar de mensen hier willen niet bij Amsterdam. En daar gaat het ons om. Wij willen maatschappelijke en sociale belangen een rol laten spelen. Hier wonen geen machines, hier wonen mensen. E dnie mensen wil len in de provincie Kenne merland wonen. De uitslag van het referendum is dui delijk. Die volksstemming was voor ons een gok. Stel je voor dat bijna niemand was komen opdagen bij de stemming. Dan had de mi nister kunnen zeggen: zie je wel, het interesseert de be- volking niet. Dat kan de mi- nistor nu niet meer zeggen'. 'Heeft jouw vader zulke slech te ogen. Tommy?' (ADVERTENTIE) 'n TIC-JE BETER U gebruikt immers maar de l helft (een half borrelglaasje) I en maakt dus 2x zoveel I longdrinks uit een fles. i Kno/beÜllentpef.lon9*ink maatbekertje 50°/o besparing .n geld en en ijsbakie in alcohol-gebruik. Twee nieuwe producten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3