Plannen genoeg maar geen geld? Tijd voor warm en wijd. Christelijke en moslem-eis tot ontslag president Praat metdeAmro Bank over bedrijfsfinanciering. Weer geweld in Libanon Joegoslavië en Italië hebben strijdbijl begraven Tsjoe-en-Lai niet op China's verjaardagsdiner Misdaad in VS blijft stijgen Patty Hearst op rand van zenuwinzinking DONDERDAG 2 OKTOBER 1975 TROUW/KWARTET 20 BEIROET (UPI/AP) De leiders van gematigde christelijke en islamitische politieke partijen hebben woensdag eenparig presi dent Soeleiman Franjieh ervan beschuldigd het land in Sen bur geroorlog te storten en diens aftreden geëist. Het was voor het eerst dat zo'n eis gezamenlijk werd aangeheven, te midden van de wer toenemende gewelddadigheden in de buitenwijken van Bei roet. De hevigste kritiek kwam van de vroegere premier Saeb Salam, een gematigd moslem -politicusDeze werd bijgevallen door Raymond Edde die evenals Franjieh een maronitisch christen is en de machtige partij van het Nationale Blok leidt. Salam beschuldigde Franjieh van pogingen om een dic tatuur te vestigen en van misbruik van macht om zijn zoon Tony Franjieh. een leider van de rechtse militia in Noord-Libanon, te hel pen. De Lihanezen hebben volgens Sa lam alle vertrouwen in Franjieh verloren als gevolg van 'wijdver spreide corruptie in regeringskrin gen'. Raimond Edde, die beschouwd wordt als een mogelijk kandidaat voor het presidentschap, zei dat Franjieh gefaald had zijn land lei ding te geven In de vier grote uitbarstingen van dit jaar. 'Als ik in zijn plaats was zou ik voor de televisie mijn falen toegeven en mijn ontslag indienen', zei Edde. In de nacht van dinsdag op woens dag zijn in de oostelijke Bedroetse wijken And Roemmanech en Tsji- ach 13 doden gevonden. Aangeno men kan worden dat het aantal omgekomenen groter ls geweest. In Ain Roemmanech behoorden drie leden van de islamitische secte ROME (AP)Italië en Joegosla vië hebben woensdag hun geschil over gebieden langs de Adriatische Zee na dertig jaar beëindigd. Het akkoord betekent een definitieve bevestiging van de grenzen zoals die na de Tweede Wereldoorlog in Europa lagen. Italië geeft al zijn aanspraken prijs op gebieden langs de Adriatische Zee die sinds de oorlog onder Joe- gosiavisch bestuur staan. Joegosla vië doet hetzelfde wat betreft Triest, de drukke havenstad van 300.000 inwoners. Het akkoord is woensdagmiddag gelijktijdig bekend gemaakt in het Italiaanse en Joegoslavische parle ment. Hiermee is de facto overeen komst bekrachtigd die in 1954 in Londen werd gesloten nadat in Triest bloedige anti-Joegoslavische onlusten hadden plaatsgevonden. De Italiaanse minister van buiten landse zaken Mariano Rumor maakte woensdag het accoord be kend in de nationale vergadering. Hij zei dat de regering een 'moei lijk' besluit had moeten nemn en noemde het geschil een 'zware er fenis' van het fascistische bewind. Hij prees het begrip en de samen werking die de onderhandelingen met Joegoslavië hadden gekenmerkt. Het grensverschil tussen Joegosla vië en Italië heeft zijn oorsprong in de Eerste Wereldoorlog, waaruit Ita lië als overwinnaar tevorschijn kwam en grote gebieden langs de Adriatische kust annexeerde die toebehoord hadden aan het Oosten- rijks-Hongarase keizerrijk. der Droezen tot degenen die door Christenen waren afgemaakt. De leider van een linkse combinatie en zelf een droes, Karna! Djoemblatt, eiste naar aanleiding hiervan dat Ain Roemmanech, een christelijk bolwerk, door het leger maar eens drie etmalen lang moest worden beschoten. In Beiroet en elders ls het vaak onmogelijk na te gaan wie op wie schiet. Alle vechtende partijen heb ben geweigerd de veiligheidstroepen hun wapens te overhandigen. En als zij de straat opgaan dragen zij HONG KONG (UPI) Voor het eerst sinds de stichting van de volksrepubliek China heeft premier Tsjoe-en Lal niet aangezeten aan het traditionele banket op de nati onale feestdag. Ook Mao-tse-Toeng, de 81-jarige voorzitter van de Chi nese communistische partij, was niet aanwezig in de grote zaal van het volk ln Peking voor de viering van de 26-ste verjaardag van de stichting van de volksrepubliek. Als gastheer van het banket trad op Teng Hsiao-Ping, weggezuiverd in de culturele revolutie maar daarna politiek herrezen. Hij droeg het banket op aan Tsjoe en-Lal, aldus radio Peking. De 78-jarige Tsjoe verblijft sinds mei 1974 in het zie kenhuis met een ziekte waarover nooit lets is meegedeeld. De laatste tijd heeft hij geen hoge gasten ontvangen. De afwezigheid van Mao was minder ongewoon. Ook zijn gezondheid laat te wensen over, maar hij ontvangt nog wel bezoekers. Hij laat zich sinds onge veer twee jaar niet meer in het openbaar zien. Onder de felicitaties die de leiders in Peking hebben bereikt, was er een van de Sowjet- russlsche ministerraad en het par tijbestuur. I WASHINGTON (UPI) Volgens cijfers van de FBI, de Amerikaanse nationale recherche, ls het aantal zware misdrijven in de Verenigde Staten in de eerste helft ran 1975 met 12 procent toegenomen ln ver gelijking met dezelfde periode van vorig jaar. De roofovervallen na men met 17 procent het meest toe. Geweldpleging volgde met 9 pro cent en moord en aanranding na men toe met elk 4 procent. Braak, diefstal en autodiefstal steeg met 13 procent. De ernstige misdrijven namen op het platteland en in voorsteden iets meer toe dan in steden van 100.000 en meer inwoners. 'De misdaad blijft een enorm nationaal pro bleem en de huidige gemiddelden zijn, en moeten gezien worden als onaanvaardbaar', verklaarde minister van justitie Edward Levi naar aanleiding van de nieuwe cij fers. SAN FRANCISCO (AP) De ad vocaten van Patricia Hearst hebben bekend gemaakt dat zij niet mee werkt aan haar verdediging. De advocaten, Terence HalMnan en John Knutson, zeiden dat het meis je 'weifelt in haar houding ten aanzien van haar ouders en haar advocaten', en het haar wachtende proces niet wil bespreken. Zij barst in huilen uit als haar vragen wor den gesteld over haar avonturen met het Symbionese Bevrijdingsle ger (SLA) en weigert haar beleve nissen als lid van de ondergrondse beweging te bespreken, aldus de advocaten in een verklaring die zij bij rechter Oliver J. Carter hebben ingediend. In het document zeggen de advocaten verder te geloven dat het meisje op het punt staat een zenuwinzinking te krijgen. Gegeven: een horeca-expioitant te Zaandam. Startte een paar jaar geleden een grillbar met plate- service (entrecöte, saumon grillé) voor haastige bezoekers. De zaak loopt goed. Zo goed dat de eigenaar overweegt het vrij gekomen pand naast zijn grillbar te kopen en daarin een specialiteiten restaurant te vestigen. Met originele schotels (maar schalkzwezerik, lamszadel op Florentijnse wijze, Balkanspeciali- teiten) voor mensen die er eens écht voor willen gaan zitten. De 250.000 gulden die nodig zijn voor over name pand en verbouwing vormen echter een probleem. Vraag: wat doet de ondernemer? Wat doet u? Misschien bent u ook een onder nemer met een klein- of middelgroot bedrijf. En staat ook u voor het probleem: een grote investering zou goede groeikansen opleveren maar ik mis de kontanten. In zo'n geval is het verstandig eens te gaan praten met een financieringsdeskundige van de Amro Bank. Hij kent het midden- en kleinbedrijf. Hij kan u als geen ander voor rekenen welke financieringsvorm voor u de meest ideale is. Maar ook op het gebied van verzekeringen, rechtsvormen, pensioenvoorzieningen en het optimaal gebruikmaken van een zakelijke rekening-courant, vindt u bij de Amro Bank ter zake deskundige adviseurs. Wilt u eerst eens rustig lezen hoe de Amro Bank u bij deze en andere financiële aspekten van uw bedrijfs voering met raad en daad terzijde kan staan? Vraagt u dan het Amro- pocketboek „Het Midden- en Klein bedrijf" aan dat diep op deze onder werpen ingaat. Als u (010) 30 57 03 belt of een briefje'stuurt naar Amro Bank, afd. Beroeps- en Bedrijfs- kredieten. Blaak 40, Rotterdam, wordt het u gratis toegezonden. Wilt u echter nu reeds een Amro- deskundige raadplegen? De mensen van het dichtstbijzijnde Amro- kantoor willen u graag verder helpen. Uit de Harmony Kollektie. Een kollektie die de modetrends harmonieus kombineert met stijl en vrouwelijkheid. j Bedoeld voor de vrouw die met smaak het beste van de mode kiest. Tweed mantel in ruit. Bindceintuur. Grijs/blauw en aubergine. Mt. 36 t/m 44. 279- E> Wijde mantel van laken. Mag met of zonder bindceintuur. In o.a. zwart, groen en grijs. ,nQ Mt. 38 t/m 44. IVO; Nieuw: Chenille sjaal. In alle kleuren. Tijdelijk 90 [>Grof gebreide muts in veel kleuren en modellen. V.a. 8.90 OVelours mantel met wijde rok. Raglan mouw. In o.a. grijs, lindegroen en bordeaux. Mt. 36 t/m 44.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 20