blij met blik Uit de weekbladen Frank Govers' jonge kleren 'Onze auto' 'Niet naar Spanje' Het CDA De Paus J Smakelijk Eten uit Blik, I Recept no.12. Suriname Franco-regime Rijkdommen Erica Jong Consignatie van geld nu tot 15 jaar DONDERDAG 2 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 18 Accent: Wat gaat onze auto ln 1976 kos ten?, zo vroeg Accent zich af en automedewerker S. de Jong sloeg aan het rekenen. Hij kwam tot de conclusie, dat 'elke kilometer min der kost dan de vorige' en liet een aantal staatjes afdrukken van der tig top-auto's. O Ja, een auto van twee jaar oud is voordeliger. Op de dag van de executies, terwijl Den Uyl demonstreerde, werden er 32 vakantie vluchten naar Franco's zon uitgevoerd. Jaap Deltenre sprak met een aantal Nederlanders, die toch op vakantie naar Spanje gin gen en kwam er achter, dat het 'geweten minder sterk is dan de portemonnee'. Een 77-Jarige man: 'Meneer, ik heb twee oorlogen mee gemaakt. Ik weet dus wel wat er te koop is. De mensen hebben het nou wel over Spanje, maar hier in Ne derland is het ook zo'n lolletje niet. Weet u, dat regime daar is allemaal een gevolg van de economische si tuatie. En ik wil er niets mee te maken hebben. Trouwens, ik zit straks 1700 meter boven Gerona. Daar merk je niks van de toestand. Maar ik weet wel waarom je dat vraagt. Ik ken jouw soort, vrind'. Verder in dit blad de terugkeer van Simon van Collem op de buis en 'Geheimen van het hellevuur'. Hervormd Nederland: Hervormd Nederland gaat op de vuist met Franco in de vorm van een gesprek met een van de men sen, Piet Laros, die in de Spaanse burgeroorlog gestreden heeft. Hij zegt: 'Vandaar dat ik in 1940 toen koningin Wilhelmina opriep tot de strijd tegen het fascisme dacht: nu pas? Datzelfde denk ik nu van Den Uyls oproep tot een boycot door vakantiegangers van Spanje. Wij zeggen al jaren: Mensen ga toch niet naar Spanje. Je geld komt in Gatsha Boethelezi, leider van Kwa- Zoeloe zegt in een gesprek met Harm Lamberts: 'Van mijn mensen wil ik geen kanonnenvlees maken. Bij een militaire confrontatie met de tot de tanden gewapend Zuid- af rikaanse blanken, zullen de zwarte Afrikanen massaal het slachtoffer worden. Ik realiseer me wel goed dat geweld onvermijdelijk kan wor den'. Dieren zijn niet zo gauw zielig. Dit zegt Bert Mostert, student dierge neeskunde, die een referaat wijdde aan pijn bij dieren. Een rat knaagt gevoelloze poten af, een paard gaat telkens op een gebroken been staan, zodat dit niet geneest. We praten te lichtvaardig over pijn bij dieren. Pijn is bij de mens al een mysterie, hoe zal het bij het dier wel niet zijn? Elseviers Magazine: Elseviers Magazine heeft een arti kel over het lot van het CDA. 'Het is de moeite waard na te gaan hoe de AR er in geslaagd is om in een tijdbestek van vijf uur zowel de krachtig verdeelde rijen te sluiten als de verantwoordelijkheid over de toekomst van het CDA. terug te spelen naar KVP en CHU. De in de hoek gedrongen AR is verrassend sterk teruggenomen'. René de Bok schrijft over het Fran se wijnoverschot dat volgens hem voor de helft of minder dan de oorspronkelijke prijs aan Rusland doorverkocht zal worden. Het zo veelste voordeeltje voor de Russen van een falende Europese Gemeen schap. Philip Mok geeft zijn visie op het huidige Spanje: 'De ketenen van Spanje rammelen vervaarlijk. De Spanjaarden zijn Franco allengs gaan zien als een stuk antiek, in een verguld paleis zonder toekomst. Wat wel toekomst lijkt te hebben, is een bloedige chaos. De storm is nog niet uitgegroeid tot een orkaan. De angstige vraag is hoelang het kan duren eer de Spaanse burgeroorlog op volle schaal herleeft. De Nieuwe Linie: Anton Constandse schrijft in De Nieuwe Linie over steun aan de oppositie in Spanje. In zijn artikel legt hij uit, naast de economische boycot die Franco op de knieën zou kunnen krijgen, hoe belangrijk de houding van de paus is. Deze kan het aantal opponerende priesters ADVERTENTIE ^Snijbonen Paloise Voor 4 personen. Bereidingstijd ca. 10 minuten. 1 blik sni|bonen. 1 eidooier, sap van citroen, 2 eetlepels boter (of margarine) peper en 1 theelepël mosterd. De snijbonen laten uitlekken en groenten nat bewaren. De boter (of I margarine) laten smelten. Van het vuur af: mosterd en citroensap j toevoegen, en ook heel voorzichtig de eidooier. 5 eetlepels groenlenat erbij I doen, hel ei-mengsel ver- I warmen tot het gladgebon- I den is. onder voortdurend i roeren. De snijbonen erdoor I scheppen, en alles samen i goed warm laten worden, voor- I al niet meer laten koken. Het I gerecht op smaak brengen met I peper en zout. Menu-tip: sni|bonen Paloise serveren met gebraden runderrollade en aardappel t croqueljes (eventueel van dikke instant-puree). Mijn kijk op blik: I Thuis een voorraadje groenten in blik- dat is erg gemakkelijk. Sommi- Ige groenten zijn n.l. niet het gehele jaar door verkrijgbaar. Groenten in blik wèl! En wat de voedingswaarde betrelt: groenten in blik be- vatten in de regel meer vitamines dan de groenten die thuis worden J gekookt. Vragen?'Schrijf postbus 103, Deventer.J doen toenemen. Volgens het con cordaat zijn kerk en staat eigenlijk een, de priesters zijn ln feite amb tenaren, aldus Constandse. In een Interview zegt Arie Groene- velt, voorzitter van de industrie bond NW; 'De vakbeweging is machteloos, zo goed als ook het kabinet Den Uyl machteloos is'. Over de CPN zegt hij: 'Ik zal nooit een medestander van de CPN wor den. gesprekken met communisten staan niet op mijn lijstje en ze zullen er niet op komen te staan ook'. Een Engelse vrouw die drie jaar politiek gevangene in Indonesië is geweest heeft een boek geschreven over de gevangenissen van Soehar- to.DNL publiceert een hoofdstuk hieruit'. 'Ze (de bewakingsdienst) kwamen er direct aan met geweren, vijf of zes man sterk, en de man werd tegen de grond getrokken en naar het midden van de binnen plaats gesleept, waar ze zich op hem stortten en hem rechts en links met hun vuisten, geweerkol ven en laarzen bewerkten. Dat ging zo minutenlang door, het deed me den aan een troep honden die hun prooi besprongen'. Haagse Post: 'Ingrijpen is uitzichtloos' zegt pre mier Den Uyl tegen A. J. Heerma van Voss en John Jansen van Galen van de Haagse Post, die met hem spraken over Suriname. 'De kern vraag is: hoe kan de Nederlandse regering een beleid voeren, dat op timale voorwaarden schept dat de rechtsstaat na 25 november in Su riname zal worden geëeerbiedigd, dat zich geen raciale conflicten zullen voordoen, dat eendrachtig gewerkt zal worden aan de ontwik keling van Suriname. Antwoord: zoveel mogelijk bevorderen, dat de onafhankelijkheid eendrachtig aanvaard zal worden, en onszelf goed houden aan wet en regel en afspraak. Ik bedoel de met Surina me overeengekomen verdragen, bij voorbeeld over de ontwikkelingssa menwerking. Maar de waarborg, de garantie, dat er daar geen uitbar stingen komen, die kan Nederland niet geven'. Ischa Meijer tekent het portret van komiek Freek de Jonge met als inzet de musical "Een kannibaal als jij en ik'. Een gesprek over de toestand in de wereld, het leven en de dood. Kortom: de mens achter de bril. De Tijd: 'Franco-regime maakt de Grote Sprong Achterwaarts' meldt Gerrlt- Jan Hoek op de voorpagina van De Tijd. 'Met de executie van vijf jon ge revolutionairen heeft het Fran co-regime niet alleen in Europa, maar vooral ook in eigen land alle goodwill verspeeld. De Spaanse be volking wordt geconfronteerd met een golf van Intimidatie, die ten doel heeft elke afwijkende po-litieke mening de kop in te drukken. De enige die het onheil van een drei gende nieuwe burgeroorlog kan af wenden en de aanzet zou kunnen geven voor een vreedzame demo cratische ontwikkeling is generaal Franco zelf. Het lot van Spanje ligt geheel in handen van de stokoude, maar onverzettelijke Caudillo'. Herman van Run doet onder de kop 'Antirevolutionairen worstelen altijd' verslag van zijn bezoek aan de partijraad van de ARP. 'Al een half uur voor de partijraadsverga dering begint, worstelen groepen antirevolutionairen zich door de stormachtige wind van het station naar De Doelen. Ze voelen zich niet onwennig; worstelen doen antire volutionairen altijd. Op rode voet gangerslichten wordt niet gelet, want de lijn tussen verkeerstekens en ordinantiën Gods is te dun. Het gaat er slechts om op tijd te zijn voor het openingsgezang (no 479: 1 en 4) en liefst ook voor de daar- aanvoorafgaande koffie.' In dit blad ook een uitvoerig ge sprek met minister Van Kemenade van onderwijs (Oprecht hervormer of advocaat van de duivel?) en een interview met hardloper Jos Her- door Annemarie Lücker Wie plezier heeft in borduren en appliceren en daarvoor mo dieuze voorbeelden zoekt, moet vooral eens kijken naar de cou ture wintercollectie van Frank Govers. Govers maakt zeer aantrekkelijke jassen, vrij recht, met een wijde lage mouw inzet, van wollen dekens in erge mooie kleuren. Aan de hals, aan de mouwen en soms aan de onderkant, verwerkt hij gewatteer de geborduurde fluwelen of satij nen motieven in een tegenkleur. Combinaties zoals rood met paars, rood met zwart en donker groen met turquoise zijn tekenend voor deze kazuifel achtige lange jassen. Er zijn ook kortere Jasjes van de- kenstof, maar die zijn minder mo numentaal, eerder speels, door de verschillende bedrukte fluwelen tussenstukken. Ze worden meestal gedragen op fluwelen pofbroeken waarvan de lengte varieert van knielang tot enkeililang. Bedrukt fluweel komt in alle toonaarden terug in deze collectie, evenals ge borduurde of gewatteerde fragmen ten op passen van bouclé tunieken, op voorpanden van Jassen en onder aan wijde klokrokken. Er zijn pakken en jasjes (jack idee) van bedrukt gewatteerd flu weel, met op kleur ingeverfde bont kragen en manchetten. Prachtig mens, wiens grootste angst het is, dat 'de wetenschap zich meester maakt van onze sport'. De Groene: De Groene heeft een gesprek met premier Huynh Tan Phat van de Voorlopige Revolutionaire Regering in Zuld-Vietnam, die zegt dat zijn land zit uit te kijken naar bepaalde landen die in Zuid-Vietnam willen investeren om te helpen bij de exploitatie van de olievoorraden. 'Wij staan voor de taak deze rijk dommen snel tot ontwikkeling te brengen en daarvoor de meest mo derne technieken te gebruiken'. Jaap van der Doef (PvdA) geeft zijn mening over het kabinet en de maatregelen van dit kabinet. Over de motorrijtuigenbelasting zegt de verkeersdeskundige van de PvdA in de Tweede Kamer: Die verhoging moet er niet komen. Je remt zo het autogebruik niet af, maar stimu leert het. Bovendien rijden niet alle arbeiders ln Lelijke Eendjes of Opel Kadetts, de enige auto's die voor 28 gulden meer worden aangeslagen. Een Volkswagen, bepaald geen klasse-auto, gaat al honderd gulden meer kosten. In het binnenkatern staat een voorpublikatie van een hoofdstuk uit een boek, dat Lucas Reynders samen met Frans van Winden heeft geschreven over de pharma- ceutische industrie in Nederland: Het geneesmiddelenpakket moet beoordeeld worden door een groep onafhankelijke deskundigen. Te vens moeten de fabrikanten hun boeken openen, zodat vastgesteld kan worden, wat de kostprijs van de geneesmiddelen is. De winst marge zou door de overheid moeten worden bepaald. Vrij Nederland: 'Nee, ik ben nooit bang geweest dat mannen mij lelijk zouden vinden. Het heeft te maken met jezelf. Alle vrouwen vinden zichzelf lelijk, ook de mooisten. Ik heb een vriendin, een b eeldschone coverglrl, die vindt zichzelf lelijk. Ingmar Bergman zegt, dat alle vrouwen een soort saboteur in zich hebben, die hun zekerheid vernietigt'. Aldus Erica Jong, schrijfster van het boek 'Fear of Flying' (Het ritsloze nummer), waarvan Inmiddels vijf miljoen exemplaren zijn verkocht, tegen Bi- beb van Vrij Nederland. Het boek zal binnenkort door Ingman Berg man worden verfilmd. 'En daar ben ik erg opgewonden door', vertelt Erica Jong, die verder Bibeb toe vertrouwt 'erg veel te willen schrij ven'. Rudie van Meurs staat op de voor pagina stil bij de 'Branden van Zwolsman' oftewel 'Hoe de EMS verlost werd van onrendabele bedrij ven'. Harry Mulisch schreef een verhaal voor VN, zijnde een brief van J. Lichtbeelt aan H. M. de Koningin en het blad publiceert verder twee dagboeken. Dat van de Spaanse schrijfster Eva Forrest, die werd gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid aan de moord aanslag op de Spaanse minister president Carrero Blanco, en een van Jan, Mulder met zijn Knie als inzet en waarin uit de doeken wordt gedaan, hoe Ajax probeerde van hem af te komen. Mulder: 'Ik vind, dat ik recht heb op een vrije transfer. Als je een oude TV op straat zet en Iemand anders ziet hem liggen en neemt hem mee. dan kun je niet naar buiten lopen en roepen: hè, blijf af, die TV is van mij. Nou, zo vind ik ook, dat Ajax het recht op mij heeft ver speeld'. EINDHOVEN Een uitslande brand heeft in kort etljd een varkens- schuur in het Brabantse Wintelre (gem. Vessem) in de as gelegd. Daarbij verbrandden 700 biggen en zes zeugen. De schade wordt geschat op ongeveer 400.000 gulden. De oor zaak is vermoedelijk kortsluiting. Regering stelt voor: Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG Minister Van Agt wil de termijn van consignatie van gelden verkorten van zestig tot maximaal vijftien jaar. Hij heeft hiertoe een wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer. Geld 'in consignatie' geven aan het rijk betekent dat een speciale afde ling van het ministerie van finan ciën, de 'consignatiekas' gedurende een bepaalde termijn het geld be heert en een administratie bijhoudt van de rechthebbenden. Iemand kan geld in consignatie geven wan neer hij een schuld wil voldoen, maar de schuldieser weigert het geld in ontvangst te nemen. De schuldenaar is dan van zijn schuld af, terwijl de schuldeised zijn geld kan ophalen bij de consignatiekas. Consignatie komt ook voor hij erfe nissen en faillissementen, waarbij niet alle gegadigden zijn komen opdagen en onbereikbaar zijn. De consignatiekas bevat thans 8,6 mil joen gulden. Voor een klein deel betreft het nog restanten van ver mogens van joden, waarvan de rechthebbenden in verband met de tweede wereldoorlog niet zijn ko men opdagen. Twee goede voorbeelden van Frank Govers. Links een wollen dekenjas met geborduurde gewatteerde mo tieven. Rechts een bedrukt fluwelen pak met pofbroek. zijn de fluwelen bruin grijs zwart gestreepte overalls en pakken, waarop vaak een kort fluwelen jas je of een dekenjas op gedragen wordt. Er is een grote serie bedrukt» flu welen jurken met vierkante passen, lengte banen en wijde elleboog- lange mouwen, waarin de grijzen en de paarsen sterk overheersen. Grijs komt over als dé kleur van het seizoen. Oosterse wind De Oosterse wind die over het hele modegebeuren waait is in de col lectie van Frank Govers sterk aan wezig, getuige de vele kimono Jas jes en jurken, de tunieken en de kaftans. Belangrijke details zijn kleine strak om het hoofd sluitende kapjes of geknoopte shailws, veel kleurige gehaakte banden en (zil veren) zijden kwasten als ceintuur en wijde felgekleurde onderrokken die overal onderuit mogen piepen. Daarentegen geen capes, geen ge breid en nauwelijks capuchons bij Govers. Als van ouds is de met pailletten en geborduurde avondkleding van dunne zijden mousseline beeld schoon. De confectie die Frank Go vers het vorig jaar voor het eerst bracht bleek een groot succes. De confectie van dit seizoen heeft het zelfde jonge en speelse als de cou ture, die zeer draagbaar is voor slanke lange vrouwen tot een jaar of vijfendertig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 18