Nieuw plan uitbreiding Raadhuis Leidschendam Lekkende tanker in haven IJmuiden Geding tegen Staat om uitlevering van Westduitser Katwijk heeft weer een burgemeester Eigen wijkcentrum voor Steenvoorde Voorburg houdt enquête over aanleg rijksweg 12 Lanser: afromen van de winsten door overheid is etisch toelaatbaar Bezetting Leids vormingscentrum na week gestopt Werkgelegenheid haven Rotterdam nog onzeker Mr. C. A. Bos geïnstalleerd Commissie betreurt weigering boycot Outspan-sinaasappel Fusie ziekenfondsen in Noord-Brabant Opening op 17 oktober Bouw van Botlektunnel kan beginnen Discussie met prof. dr. H. Jonker Van een verslaggever DEN HAAG Vroeger dan aan vankelijk werd gedacht, namelijk om tien uur gistermorgen is de lekkende tanker Pacific Coloctronis de haven van IJmuiden binnenge lopen. Een uur eerder dan het mi nisterie van verkeer en waterstaat had aangekondigd. Het schip is af gemeerd in de averijhaven te IJmui den, en direct omgeven door een kraag, om te voorkomen dat even- tueel wegstromende olie zich zou Drupa. Daarin werd de lading van verspreiden in de haven. Langszij de Coloctronis overgepompt. Het van het schip ligt de Shelltanker schip, ddt zoals bekend in ruw weer lek raakte op zo'n dertig kilometer westelijk van Den Helder, verloor gisteren nog maar een geringe hoe veelheid olie. Deze werd onmiddel lijk onschadelijk gemaakt. Een woordvoerder van verkeer en wa terstaat zei gisteren dat de olievlek op zee nog maar nauwelijks zicht baar is. Dat betekent dat het ergste gevaar is geweken. De Nederlandse kust is nog niet door de olie be vuild. Van een verslaggever DEN HAAG Pleegde de staat met de uitzetting van de 30-jarige Westduitser Helmut L. een onrechtmatige daad en moet de rege ring West-Duitsland vragen L. weer aan de Nederlandse justitie over te dragen? Die vragen vormden gisteren de inzet voor een kort geding tegen de staat dat gisteren heeft gediend voor de pre sident van de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. Blaauw. Mr. P. H. Bakker Schut uit Utrecht en mr. W. J. van Bennekom uit Amsterdam hadden het kort geding namens de Westduitser aanhangig gemaakt, omdat zij menen dat de uitzetting een verkapte uitlevering is. Helmut L. had bij zijn aanhou ding in Amsterdam een vals pas poort en een vuurwapen met scher pe patronen bij zich. Hij stond gesignaleerd bij de Westduitse jus titie, die zijn aanhouding en uitle vering vla Interpol had verzocht. L. werd ervan verdacht dat hij hulp had verleend aan de overvallers van de Wandsteker Volksbank in Hamburg. Na de arrestatie van L. lieten de Westduitse autoriteiten weten dat zij niet om uitlevering van de man zouden vragen. L. werd in vrijheid gesteld en overgedragen aan de vreemdelingenpolitie, die de man op haar beurt begin september het land heeft uitgezet. Sindsdien verblijft hij in een Hamburgse ge vangenis. L. wacht volgens zijn advocaten in Duitsland een politiek proces om dat hij ervan wordt verdacht te behoren tot een van de anarchisti sche bewegingen in Duitsland. Het belang bij de behandeling van de zaak L. ligt volgens mr. Bakker Schut erin dat L. voor 'deelname aan een crimi-iele vereniging' tota le isolatie wacht. L. was volgens mr. Bakker Schut 'groot politiek wild'. Zijn portret stond in 'Der Stern' met 25 andere tussen de portretten van Fritz Teufel en An gela Luther. V erblijfsvergunning- Volgens zijn advocaten had L. niet zomaar uit ons land mogen worden gezet. Hij had het recht moeten krijgen een verblijfsvergunning aan te vragen of asiel te vragen. Zijn advocaten zijn he;, ook niet eens met het feit dat de Westduitse grens politie in kennis is gesteld van L.'s komst. Volgens mr. Van Bennekom was het ook mogelijk geweest de man uit te zetten naar België. L. is nu gedetineerd voor feiten waarvoor hij nooit uitgeleverd zou kunnen zijn. De landsadvocaat, mr. Drooglever Fortuyn zei dat om een heen-en- weer-schuiven van mensen te voor komen tevoren de grenspolitie in kennis wordt gesteld Dat is gere geld in een overeenkomst met bei den landen. Volgens mr. Droogleever Fortuyn heeft L. geen vergunning aange vraagd voor toelating tot ons land als vluchteling. Hij heeft zelfs niet om een verblijfsvergunning ge vraagd, aldus de landsadvocaat. LEIDEN De bezetting van het Leidse vormingscentrum 'Troef is gisteren beëindigd. De actiegroep, die vorige week het gebouw aan het Noordeinde bezette, heeft 'ja' ge zegd tegen het voorstel voor een vorming van een nieuw, tijdelijk bestuur. Met het huidige bestuur was de groep in conflict geraakt over de datum, waarop het vor mingscentrum z'n deuren weer open zou zetten. Het tijdelijke be stuur bestaat uit het gemeente raadslid Ouwerkerk, een vertegen woordiger van de Leidse Jeugd Ac tie, een ex-stafmedewerker van 'Troef' en de regionaal consulent van de landelijke Vereniging Vor mingswerk Jong Volwassenen, waarbij 'Troe ten. Dit best Eenzame voorstander van Koekamp-viaduct DEN HAAG Voor het eerst sinds weken heeft de Haagse gemeenteraad een brief ont vangen waarin vóór de aanleg van het omstreden Hoekamp- viaduct gepleit wordt. Afzen der van de brief is de Belle- vue Kantorenflat 's Graven- hage NV. Aan het Koningin Julianaplein, op korte afstand van de plaats waar het via- dukt zou moeten komen, is momenteel de kantorenflat Bellevue inaanbouw. De NV vreest dat een gelijkvloerse tramroute 'in hoge mate ten koste zal gaan van het ge bruik van dit plein en -door de verkeersdeelnemers, die niet van de tram gebruik ma ken, als een hinderpaal erva ren wordt'. Zoals bekend is door een achttal Haagse ge meenteraadsleden voorgesteld lijn 9 zónder viaduct langs het groengebied Koekamp te laten lopen. Inmiddels neemt het aantal protesten tegen de aanleg van het viaduct nog toe. -Enkele honderden Haagse instanties en particulieren hebben de afgelopen maanden kritiek geleverd op de voorgenomen aanleg van deze zogenaamde Koekamp-lus. ROTTERDAM Volgens de voorzitter van de Scheepvaart- vereeniging Zuid in Rotterdam (werkgevers haven) blijft de algemene situatie in de Rotter damse haven onzeker. Volgens mr. L. J. Pieters moet Rotter dam er rekening mee houden dat de periode van minder ha venwerk langer zal gaan duren dan aanvankelijk was gedacht. Op het ogenblik zijn in de Rotter damse haven tussen 1.000 en 2.000 havenarbeiders betrokken bij werk tijdverkorting. Volgens de algemeen secretaris van de SVZ. de heer F. N. Meuter, moet het niet uitgesloten worden geacht dat dit aantal bin nenkort door teruglopende haven activiteiten nog verder zal toene men. De SVZ en de Vervoersbonden gaan op 15 oktober met minister Boers- ma en staatssecretaris Mertens van sociale zaken praten over de leeg loop in de Rotterdamse haven. Tij dens die bijeenkomst zal ook de vraag worden besproken wat er moet gebeuren wanneer als gevolg van de economische teruggang en wijzigingen in het transportverkeer steeds grotere aantallen havenar beiders zonder werk komen. Van een onzer verslaggevers VOORBURG De gemeente Voorburg houdt een enquête in ver band met de aanleg van Rijksweg 12. B. en W. hadden een voor lichtingsbijeenkomst in het gemeentehuis over de bewuste wegen- Door middel van de enquete wil het college te weten komen welke idee ën er onder de omwonenden leven over de inrichting van de strook grond gelegen tussen de aan te leggen Rijksweg 12 en de huizen in de Hoekwaterstraat. Een van de vragen op het enquêteformulier is welke soort van bebouwing men aanvaardbaar vindt op het terrein tussen de Pompe van Meerder- voortstraat en de Spoorstraat. Eenzelfde enquete wordt gehouden onder de bewoners van de Van Zegwaardstraat. Hier gaat het om de inrichting van de strook grond gelegen tussen de nieuwe aan te leggen rijksweg en de huizen in de Van Zegwaardstraat. Op het formu lier doet de gemeente de suggestie een speelveldje voor de lagere schooljeugd aan te leggen in de hoek tussen de Van Leijdenstraat en de achterzijde van de woningen aan de Kon. Wilhelmlnalaan. Ook wordt gevraagd of men ideeën heeft omtrent het aan te leggen parkgebied (stuk grond begrensd door de Van Wassenaarstraat, Von Geusaustraat en de Van Loden- steijnstraat). Een van de belan grijkste vragen is die of het ge luidsscherm dat op de aarden wal moet worden aangebracht hoog moet worden en de wal laag of andersom. De enquêteformulieren moeten uiterlijk 8 oktober bij de gemeente ingediend zijn. DONDERDAG 2 OKTOBER 1975 TROUW/KWARTET H14 Van een onzer verslaggeefsters KATWIJK - - Tijdens een buiengewone raadsvergadering is gister middag de nieuwe burgemeester van Katwijk, mr. C. A. Bos, ge ïnstalleerd. De familie. Bos werd bij de grens van Katwijk verwelkomd door loco burgemeester J. Bergman, en secre taris G. Feenstra. De jeugd van Katwijk was vertegenwoordigd door twee kinderen van de W. van Veenschoo'l, die mevrouw Bos bloe men aanbood. De twee inderen van het echtpaar Bos, Roel (9 jaar) en Sandra (7 jaar) kregen allebei een cadeautje. Vervolgens reed het gezelschap naar het raadhuis, waar de loco-burgemeester na zijn in stallatierede de heer Bos de ambts keten omhing en de voorzittersha mer overhandigde. In zijn toespraak bedankte hij de oud-burgemeester, de heer A. G. Vermeulen voor het achterlaten van een 'goede huishouding'. Te vens sprak hij de hoop uit, dat de heer Vermeulen zich met zijn echt genote snel in Katwijk zou vesti gen. N.A TOESPRAKEN VAN DE HEER Vink, nestor van de raad. de heer Feenstra, die mede namens het ambtelijk apparaat sprak en burgemeester mr. J. Bonnike van Noordwijk, namens de burgemees terskring, werd de vergadering met Loco-burgemeester Bergman hangt mr. C. A. Bos de ambts keten om. een ambtsgebed gesloten. In de hal van het raadhuis kon de bevolking met zijn nieuwe burgemeester ken nis maken. Later op de avond was er in het restaurant 'Tritin' in Noordwijk een kennismakingsbij eenkomst, waar de burgemeester dineerde met de leden van de raad. de hoofden van diensten en de loco-secretarissen. Na afloop werd een serenade gehouden door een aantal muziekverenigingen. Bij de installatie van mr. Bos was de commissaris van de Koningin mr. A. Vrolijk vertegenwoordigd door de heer mr. H. A. N. Dinger van Kruiningen. Voorts was een aantal leden van de Eerste en Tweede Kamer aanwezig, onder wie dr. Kruisinga. De heer Bos is 9 jaar Tweede Kamerlid geweest voor de CHU. Het echtpaar Bos blijft voorlopig nog in Amsterdam wonen, waar hij tot op heden buitengewoon lector aan de Vrije Universiteit is ge weest. Na enige tijd zal hij verhui zen naar de Duinweg 10 in Katwijk. DEN HAAG Het dagelijks be stuur van de Nationale Commissie Ontwikkelingssamenwerking (NCO) betreurt de weigering van minister Van der Stoel om Outspan-sinaas- appelen uit de kantine van zijn departement te weren. Volgens het bestuur handelt de bewindsman hetzelfde als de grootlevensmidde len- en fruithandelaren, 'die hun eigen verantwoordelijkheid verstop pen achter die van de koper.' De NCO is door minister Pronk ingesteld om in Nederland voor lichting en bewustvorming over ontwikkelingssamenwerking te be vorderen. Volgens de commissie kunnen boycotacties wel degelijk een bijdrage leveren aan de strijd tegen de apartheid. Het dagelijks bestuur wijst erop, dat bijvoorbeeld het African National Congres zelf om boycotacties heeft gevraagd. DEN BOSCH De besturen van de algemene ziekenfondsen voor Til burg en omstreken en 's-Hertogen- bosch en omstreken hebben beslo ten met ingang van 1 januari een fusie aan te gaan. Het nieuwe ziekenfonds dat 400.000 verzekerden zal tellen en daarmee het derde grote fonds van Neder land wordt, krijgt de naam alge meen ziekenfonds Midden-Brabant De fusie zal noch voor de verzeker den noch voor de 270 medewerkers ingrijpende gevolgen hebben. RIJSWIJK De wijk Steenvoorde in Rijswijk beschikt vanaf vrijdag 17 oktober over een eigen wijkcentrum. Die dag wordt het nieuwe gebouw, dat gelegen is aan de dr. H. J. van Mooklaan, op feestelijke wijze in gebruik genomen door de twee opdrachtgevers van de bouw, de Rijswijkse Kruisvereniging en de Stichting Wijk centrum Steenvoorde. Komen er op de openingsavond een 300-tal genodigden feest vieren, de zaterdag daarop is de gehele Rijs wijkse bevolking" welkom in het nieuwe wijkcentrum. Vanaf tien uur 's ochtends wordt er 'open huis' gehouden en is er een grote fancij- fair ten bate van het bouwfonds. Om tot een zo groot mogelijke op brengst te komen werken behalve een veertigtal buurtbewoners ook een aantal Rijswijkse kunstenaars aan de fancy-fair mee. Verder staan die dag informatiestands van de voorlichtingsafdeliingen van de gemeente, het Ministerie van CRM, het NIVON en andere organisaties uit het welzijnswerk. Zaterdagavond is er lampionop tocht voor de jongst bezoekers' en zal tevens de jongerensociëteit in gebruik worden genomen. Het nieuwe wijkcentrum, dat in een cirkelvorm gebouwd is, bestaat uit twee gedeelten. De Rijswijkse Kruisvereniging zal gebruik maken van het eerste deel, het gezond heidscentrum, terwijl het andere gedeelte bestemd is voor het werk in de sociaal - culturele sector. In de ruimte voor de Kruisvereni ging zijn o.a. een consultatiebureau, twee tandartsen en een fysiothera peut te vinden. Ronde Zaal Het gedeelte dat geëxploiteerd wordt door de Stichting Wijkcen trum Steenvoorde bevat een grote ronde zaal, een jongerensociëtelts- ruimte, een bibliotheek en een bal- letruimte. Een aantal gebruikers van dit gedeelte is al bekend, maar er zijn nog ruimten waarvoor huur ders zich aan kunnen melden. Ze ker is dat er een o.a. bejaardensoos en een peuterspeelzaal in het ge bouw komen. Het wijkcentrum kostte totaal 2.3 miljoen gulden. Een miljoen daar van is betaald door CRM, terwijl de gemeente Rijswijk 700.000 gulden bijdroeg. De resterende 80.000 moet bijeen gebracht worden door de wijkbewoners zelf. Om dit laatste bedrag bijeen te krijgen is de groep 'Fondsenwerving' in het leven ge roepen. ROTTERDAM Gemeentewerken van Rotterdam is gestart met de bouw van de Botlektunnel nu Ge deputeerde Staten van Zuid Hol land hun goedkeuring aan het bouwplan hebben gehecht. De bouw begint met in het tunneltracé zelf maar in het bouwdok Madroel, waar de vijf tunnelstukken zullen worden gemaakt. Later worden deze geprefabriceerde stukken in de bo dem van de Oude Maas gelegd. Het dok, dat al gebruikt is bij de bouw van de Beneluxtunnel, is aan één zijde opengebaggerd om de stukken Beneluxtunnel eruit te kunnen krijgen. Nu moet deze ope ning weer worden gedicht met een zanddam. Voordat dit karwei kan beginnen moet het dok zelf nog worden uitgebaggerd. In de loop van de tijd is er een ongeveer 2.5 meter dikke laag slib ingekomen die weggebaggerd zal moeten wor den. Het dok zal volgend jaar gebruiks klaar kunnen zijn. Het graafwerk aan de bouwputten voor de tunnel inritten zal in het voorjaar begin nen. Voor die tijd moet rondom deze inritten een nieuwe waterke ring worden aangelegd. De aanvoer van het hiervoor benodigde zand vanaf een losplaats aan de oever van de Oude Maas iets benoorden de Botlekbrug zal eveneens begin 1976 beginnen. De bouw van de gehele tunnel met toeleidende wegen zal om en nabij vier en een half jaar duren. De totale kosten worden geraamd op 308 miljoen gulden. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Een ambtelijke werkgroep heeft een nieuw plan gemaakt voor uitbreiding van het raadhuis en een kantoorpand voor gemeentewerken dat maandag 6 oktober zal worden bespro ken in de commissie openbare werken en ruimtelijke ordening. Het is een uitbreiding van het plan dat door de CDA-fractie werd ge lanceerd nadat een eerder vooront werp unaniem door de raad was afgewezen. Volgens het nieuwe voorontwerp zou er een nieuwe (tweede) vleugel aan het raadhuis moeten worden gebouwd en tussen de twee vleugels, aan de achterzijde van het bestaande hoofdgebouw een verbinding in twee bouwlagen. Op het terrein waarop het bestaan de gebouw van sociale zaken (de T)e vermogensaanwasdeling is een goede zaak, een zaak van christe- lijk-sociale politiek. Ook al zullen we er op moeten toezien dat de VAD inderdaad zal leiden tot sprei ding van macht en verantwoorde lijkheid, is het afromen van winst- ten door de overheid op zichzelf niet ontoelaatbaar', aldus de heer Lanser gisteravond in een radiode bat met prof. dr. H. Jonker voor de NCRV. In een eerdere radiouitzending waarschuwde de Utrechtse her vormde theoloog voor een al te grote machtsconcentratie bij over heid en vakbeweging. Hij verwees daarbij niet alleen naar de eerste christenvervolgingen, maar ook naar de onderdrukking van de christelijke kerken door arbeiders regeringen in Oost-Europa. 'Bo vendien vraag ik mij af, aldus prof. Jonker, of het wel ethisch toelaat baar is dat de staat zogenaamde overwinsten van goed-gaande be drijven overhevelt naar een fonds onder het beheer van de vakbon den'. Hij wees erop dat werknemers ook niet wensen te delen in de verlie zen van de bedrijven. De economi sche machtsconcentratie uit zich volgens hem in Nederland op een onschuldig lijkende, maar uiteinde lijk zeer gevaarlijke weg. CNV-voorzitter Lanser gaf toe dat macht altijd een verleiding en een bedreiging kan vormen. 'Maar, zei vroegere villa van de paters -van Scheut) zou een kantoorgebouw voor gemeentewerken -moeten ko men. Het plan van de CDA voorzag eveneens in een gebouw in de tuin van de villa maar dat zou ook de afdeling sociale zaken moeten be vatten. De werkgroep wil 'sociale zaken' vanwege de gewenste cen tralisatie, echter in het gemeente huis vestigen mede omdat de afde ling veel con takten met andere diensten moet. onderhouden. Bo vendien kan een gebouw voor al- hij, het gaat bij de vermogensaan- was Juist om een spreiding van macht. Het gaat erom dat werkne mers kunnen meedelen in het groeiende vermogen van hun be drijf. Aan dóe groei werken zij zelf mee'. Het gaat volgens hem te ver om aan het streven naar een recht vaardige verdeling de bedreiging van christelijke kerken te verbin den. De heer Lanser gaf prof-. Jon ker toe, dat niet multinationals zo als Unilever en Shell, hoewel zich daar veel macht concentreert, de vrijheid van de kerken bedreigen, maar anderzijds zag hij ook geen verband tussen de VAD zoals de Nederlandse regering die wil en het misbruik van macht in Oost-Euro pa. Hij herhaalde ook dat het CNV de voorkeur geeft aan een verde ling van de vermogensaanwas over de individuele werknemers. Zoals bekend willen NVV en NKV de VAD gebruiken voor een collectieve ver betering van de pensioenen. Beide debaters bleken elkaar niet of nauwelijks te kunnen vinden. 'Ik heb het idee dat we nog lang niet zijn uitgepraat', zei de heer Lanser tot slot. Professor Jonker hand haafde zijn vrees dat goedbedoelde ideëen, slechte gevolgen kunnen krijgen. 'Machtsconcentraties bij overheid of vakbeweging zullen op den duur de vrijheid van christen zijn aantasten', meende hij. leen gemeentewerken kleiner zijn en past daardoor beter in de omge ving. Voordelen van het nieuwe plan zijn dat voldoende vloeropper vlak ter beschikking komt om te voldoen aan het programma van eisen voor huisvesting van de ge meentesecretarie. Het eerder ge plande info-centrum zal echter moeten vervallen behalve als van enkele ruimten misschien een mul- ti functioneel gebruik kan worden gemaakt. Verder wordt tegemoet gekomen aan de door zovelen ge wenste symmetrie in de bouw van het raadhuis. Door het verbinden van de twee vleugels is een oplos sing voor meer ruimte in het hoofdgebouw te vinden die ook esthftisch aanvaardbaar is. De werkgroep wijst verder op het voor deel dat het bestaande groenopper- vlak ongewijzigd blijft door de weg achter het raadhuis bij de speelwei de te voegen. In het nieuwe plan zal het ook mogelijk zijn voorzie ningen te treffen voor het ontvan gen van gehandicapten. In de on derverdieping zal het tenslotte mo gelijk zijn een archiefkelder, een noodbestuurspost en een fietsenkel- der te bouwen. Parkeren Door de bouw van 'n kantoorpand voor gemeentewerken zal, volgens de werkgroep, het straatbeeld van de Koningin Wilhelminalaan pas send worden voltooid. Het parkeren bij het raadhuiscomplex zou voor taan kunnen worden vermeden door bij het kantoor van gemeente werken een parkeergelegenheid aan te leggen. De totale kosten worden, exclusief inrichtingskosten worden geraamd op 4.7 miljoen gulden. In januari 1970 is voor uitbreiding van het raadhuis een voorbereidingskre diet beschikbaar gesteld van 96.800 gulden. De werkgroep stelt voor dit met 30.000 gulden te verhogen en dan voor het geheel een schetsont werp te laten maken. De architect kan later worden aangewezen. Portret Fie Carelsen voor Den Haag DEN HAAG Uit het legaat van de onlangs overleden actrice Fie Carelsen heeft de gemeente Den Haag een portret van haar ontvan gen. Fie Carelsen heeft bepaald dat het portret zal worden geplaatst In het Haags Gemeentemuseum of in een schouwburg. Overeenkomstig haar wens zal het de komende we ken zijn te zien in het. Haags Ge meentemuseum. Daarna krijgt het een plaats in de Koninklijke Schouwburg. De gemeente Den Haag heeft dat woensdag meege deeld. HILVERSUM CNV-voorzitter J. Lanser heeft het ethisch toe laatbaar genoemd dat de overheid met gebruikmaking van de ver- mogensaanwasdeling overwinsten van goedlopende bedrijven af roomt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 14