Parijse autosalon luidt opleving van industrie in Prof. Diepenhorst: christelijke organisatie kan een plicht zijn Leg dat nou'ns uit C&A. Michelin brengt nieuwe band uit Man dagenlang dood in caravan 'Niet lichtvaardig terugkomen op (aan NAVO) gegeven woord' DONDERDAG 2 OKTOBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 door Sicco de Jong PARIJS De autosalon die vandaag in de Franse hoofdstad geopend wordt ziet er veelbelovend uit. Verkapte prijsverlagingen voor de goedkoopste Franse auto's, een recent herstel in de ver koopcijfers, en een optimistische afscheidsrede van Renault's topman Pierre Dreyfus geven de ten toonstelling een goede start. Regeringsmaatregelen om de economie weer op gang te brengen on dersteunen de opleving, die de autoindustrie nu op korte termijn verwacht. De terugkeer van een kale 'Eend' en de komst van een sobere Re nault 4 zijn typerend voor deze tentoonstelling. De autoprijzen zijn de laatste twee jaar zozeer gestegen dat de industrie er iets tegenover moet stellen. De in Parijs geëxpo- seerde 2CV-spécial is 800 francs goedkoper dan de 2CV-4, mist de ruiten achter de portieren en wordt maar in één kleur (geel) geleverd. In Nederland zou de prijs van deze speciale 'Eend' nu weer onder de zevenduizend gulden komen: giste ren is de 2CV-4 Juist vijf procent in prijs verhoogd. De Renault 4 Safari combineert een uiterlijk los van enige conven tie met een lagere prijs dan de Renault 4-TL. Stoelen en hoofd steunen uit een buisframe, zwarte bumpers en stdqtranden plus een sportstuurwiel, moeten het goed koopste Renault model opnieuw aantrekkelijk maken: vooral voor jeugdige kopers. Vertrouwen Vertrouwen in de auto spreekt be halve uit een enquête door het blad 'Express' zestig procent zegt niet buiten zijn auto te kunnen uit de jongste verkoopcijfers. Sinds ju- Renaults topman gedurende ruim twintig jaar, Pierre Drey fus, die zich terugtrekt. Hy werd de grootste industriële lei der in de na-oorlogse Europese auto-industrie. ni is de verkoop in Frankrijk weer met 6 procent toegenomen. Pierxe Dreyfus, die gisteren voor de laat ste maal zijn traditionele perscon ferentie hield omdat hij op 1 janu ari met pensioen gaat, heeft voor speld dat de autoverkoop volgend jaar weer zal toenemen. Maar de dalende verkoop van vóór juni was niet het probleem van Renault, zo voegt hij eraan toe. Sinds 1967 heeft het Franse topmerk al voort durend leveringsachterstanden. Vo rig jaar vergrootte Renault niette min zijn aandeel in de Europese markt met tien procent en in de Franse markt met twintig procent. Maar dit jaar hebben stakingen Renault 100.000 auto's gekost. Grootste Pierre Dreyfus, de van stuk kleine man die hier in Parijs afscheid neemt, is onbetwist de grootste lei der in de na-oorlogse Europese auto industrie. Toen hij in 1955 na een verkeersongeval van zijn voorgan ger tot president-directeur van de Régie Renault werd benoemd, bouwde het toen tienjarige staats bedrijf nog maar 220.000 auto's. Vo rig jaar bereikte Renault een pro- duktie van bijna anderhalf miljoen wagens. Met Mercedes was Renault enig in een produktiestajglng gedu rende het door de gevolgen van de oliecrisis voor de auto-industrie zeer moeilijke jaar. Bij zijn komst vormden twee mo dellen met de motor achterin de basis yan het Renault-concern: de oude Renault 4 en de Dauphine. Dreyfus boog het programma om naar modellen met voorwielaan drijving, waarmee Renault nu nummer één ter wereld is. Hij ver breedde voorts het programma: van de tegenwoordige Renault 4, die stamt uit 1961, tot de Renault 30 TS, die dit jaar in maart op de autosalon van Genève verscheen. Uitzonderlijk nieuws op de Parijse salon vormt de introduktie van een nieuwe Michelin-band, de TRX. Het is een lage brede band, uiteraard van radiale constructie, die gemonteerd dient te worden op speciale velgen. Volgens Michelin bereikt de nieuwe TRX-band hogere prestaties bij en zwaarbelast rijden en ook betere rijkwaliteiten als het gaat om grip op de weg en spoorvast- heid. De hoge graad van comfort en de geringe slijtage waardoor met name de Michelin ZX-band zich reeds onderscheidt, blijven min- stens gehandhaafd bij de nieuwe nummer' één, heeft Ün S'de^adl- aaiband uitgevonden. Deze X-band werd door de hoge levensduur en de ideale wegkarakteristiek zo'n I succes, dat thans alle fabrikanten I in de wereld op radiaalbanden I moeten omschakelen. De goedkope- re diagonaalband raakt steeds meer op de achtergrond, ook doordat de I radiaalband rond tien pet. bezui- nigt op jiet brandstofverbruik van I de auto: dank zij een lagere rol- I weerstand. Michelin, welk Franse concern sinds 1947 tevens over een banden fabriek te 's Hertogenbosch be schikt, komt zelden met nieuwe constructies. In 1965 verscheen de eerste variant op de radiale X- band, de XAS. Twee jaar later kwam de supercomfortabele ZX. Geen concurrent kon nog aan de levensduur van de Michelin-banden tippen, maar wel verschenen sinds dien radiaalbanden van andere merken, die een nog beter wegge drag met name op een nat weg dek te bieden hebben. Michelin's antwoord hierop is nu de TRX zonder binnenband en met een geheel nieuw profiel. Maar voor deze lage band moeten de autofa- Groot nieuws van bandenfabri kant Michelin: een nieuwe X- band met een hoogte-breedte verhouding van 0,50-0,65. Het is ook de eerste band, waarbij de maten niet meer in inches, maar uitsluitend in millimeters worden aangegeven. SOESTERBERG 'Ik ben geen defensiespecialist wel jurist. En als zodanig vind ik dat we niet lichtvaardig en eenzijdig mogen terugkomen op een eenmaal gegeven woord. Het eenzijdig als een vodje papier beschouwen van een internationale afspraak, gaat niet aan. Een man, een man, een woord, een woord, geldt ook in dit verband'. Tot deze uitspraak kwam professor mr. I. A. Diepenhorst gistermiddag in Soesterberg, toen hem tijdens de viering van het vijfenzeventigjarig jubileum van de Algemene Christen Officieren Vereniging gevraagd werd, hoe hij over de NAVO denkt. Prof. Diepenhorst had eerder een uitgebreide inleiding gehouden over de noodzaak vanuit christelijke le vensvisie aan belangenbehartiging te doen. Hij wees er daarbij op, dat re belangen niet mogen overheer sen, maar dat het ideaal steeds voorop dient te staan. Over de noodzaak van christelijke organisaties zei professor Diepen horst: 'Alle overdrijving is schade lijk. U zult mij nooit horen pleiten voor een christelijke filatelistenver eniging, om maar een voorbeeld te noemen. Zoiets acht ik dwaas. Ve len beschouwen christelijke organi saties als vrijblijvend, zichzelf gro tendeels overleefd hebbend. Maar zij die proberen te geloven, hebben een stem gehoord; in hen is een verlangen gewekt en dat moet wel, vroeg of laat, iets daarvan worden gezien. Geloof leeft, straalt liefde uit, keert zich tegen onrecht en leugen. Er zijn punten, waar gekozen moet worden van binnen uit, soms is daarbij een christelij ke organisatie nodig, omdat er iets van echte naastenliefde op het spel staat. Als de bedoeling tot hulp en dienstbetoon voorzit, kan een christelijke organisatie een plicht zijn.' Even later merkte de professor op: 'De verschraling in het leven neemt wel eens een te grote omvang aan. Af en toe dient het gezien te wor den, dat Nederland een christelijk volksdeel heeft. Het zou anders niet zo best met Nederland gesteld zijn, omdat dan zou blijken, dat de christenen met hetgeen hen bezie len moet, heel weinig ernst maken.' Ongerustheid Majoor Eef Schouten, voorzitter van de ACOV, bracht de ongerust heid van de vereniging onder woor den over de nieuwe defensiebegro ting. 'Met grote zorg, vragen wij ons af, of taak en middelen nog wel met eilkaar in overeenstemming zijn te brengen. Onze grootste te leurstelling is echter, dat ook thans het werkelijke probleem van de de fensie, en dat is: haar plaats in de Nederlandse samenleving, niet aan de orde wordt gesteld. Daarbij gaat het om de vraag, ln hoeverre de mens inderdaad cen traal staat in de krijgsmacht. En in hoeverre ook het krljgsmachtperso- neel kan blijven geloven in de De enige echte primeur van de Franse merken op de Parijse auto salon: de Citroën Prestige, bedoeld voor het tweede echelon van de hoge functionarissen in Frankrijk. brikanten wel speciale velgen mon teren. Citroën, welke autofabriek deels tot het Michelln-concern be hoort en uitsluitend Michelins monteert, zal hiermee volgend jaar beginnen. Onder zijn bewind lanceerde Re nault ook het idee van de achter klep de 'derde' of 'vijfde' deur dat allerwege navolging vond. De Renault 16, tien jaar geleden de grote primeur van Parijs, is nog altijd een bestseller. Door een slagvaardig beleid werd Renault jarenlang de grootste Franse onderneming vorig jaar boekten de olieconcerns CFP (To tal) en ERAP (Elf) meer omzet en in export geeft Renault reeds lang de toon aan in het land van de kaas en wijn. De Régie kwam onder leiding van Dreyfus in de woelige tijden van de Franse Vierde Republiek. Daarna moest de socialist Dreyfus elf jaar samenwerken met generaal De Gaulle, die Renault 'mijn dochter' noemde. In mei 1968 was de Re nault-fabriek te Billancourt het voornaamste doelwit van de grote opstand. In 1970 werd Pompidou's mislukte experiment met aandelen voor de arbeiders geheel op Renault gericht, zonder medeweten van Dreyfus. Met de huidige president heeft hij echter steeds een goed contact: Giscard had reeds als mi nister van financiën veel met Re nault te maken. Overal heeft Renault fabrieken ge bouwd en meer dan honderduizend gezinnen leven rechtstreeks van het autoconcern, dat in Europa Volkswagen naar de kroon steekt. Renault werd bovendien sterk door samenwerking: met Peugeot op ve lerlei gebied, met Volvo voor moto ren en de ontwikkeling van vracht wagens, met Alfa Romeo en MAN speciaal voor bedrijfsauto's. De Ne derlandse Daf 66 en Volvo 66 rijden met Renault-anotoren. Nieuwe modellen Doordat Renault dit jaar zijn pro gramma al in maart afgerond heeft met de zescilinder 30 TS blijft het merk in Parijs met nieuwe model len bij zijn concurrenten achter. Alleen de Renault 12 is duidelijk gemoderniseerd in vormgeving. Daarentegen brengt Chrysler France de nieuwe Slmca 1307-1308 uit. samen met een nieuwe 1,4 liter versie van de Matra-Simca Bag- heera. Citroën lanceert in Parijs of ficieel de combinatiewagen CX Break, maar heeft bovendien als enig nu geheel nieuw type een ver lengde CX gebouwd. Deze bijna vijf meter lange CX Prestige is bedoeld om de markt voor regeringswagens te veroveren: een afzetgebied, dat Citroën met de DS in Frankrijk jarenlang puur voor zich had. Maar Peugeot is er met de deze zomer uitgebracht klassewagen 604 officieel in geslaagd het hoogste 'prestige' te bereiken. De autoritei ten rijden voortaan Peugeot; de Citroën Prestige overigens onder leiding van Citroën's nieuwe moe dermaatschappij Peugeot uitge bracht is bestemd voor het tweede echelen van hoge functio narissen. Peugeot heeft als nieuwtje voor de Parijse salon nog zijn kleinste mo del. de 104. met grotere motor geïntroduceerd. Deze Peugeot 104 ZS haalt 66 DIN-pk uit 1124 cc, heeft een sportieve uitrusting ge kregen en staat op zwaardere radi aalbanden. De 304 kreeg een nieuw interieur, maar op de salon ontbre ken de 304 Coupé en Cabriolet, waarvan de produktie om reden van efficiency gestopt is. Een zeer interessant nieuwtje van Peugeot is tenslotte een speciaal veiligheidszitje voor kinderen van acht maanden tot vier jaar. Het werkt met textiele schokdempers naar het voorbeeld van de breuk naden in de Renault-Peugeot-auto- gordels. Van een verslaggever APELDOORN De 55-jarige Rot terdammer A. Klein heeft op de camping 'De Woestehoogte' ln Apeldoorn zeker drie dagen dood in zijn carvan gezeten. Een voorbij ganger constateerde gisteren dat de man nog in precies dezelfde hou ding zat als zondag. Hij tikte tegen het raam, maar kreeg geen reactie maatregelen die door de overheid in het kader van de veiligheid van het bestaan worden genomen.' Dienst In de ochtenduren werd in Soester berg als inzet van het jubileum een oecumenische dienst gehouden. Li turg was dr. A. H. van den Heuvel, secretaris-generaal van de her vormde kerk. Kardinaal Alfrink hield de predikatie. 'God kennen, God erkennen is het hoogste goed. Geen doel kan beter zijn dan dat. Wie als christen wil handelen zal eerst christen moeten zijn. U pro beert als vereniging trouw te zijn aan het christelijk geloof ln een tijd, waarin voor velen het chris tenzijn een vraagteken is geworden. Het is een groot voorrecht vanuit christelijke inspiratie te kunnen werken aan het heil van de mens heid ook in de krijgsmacht die zo volop in discussie ls', aldus de kar dinaal. Daarbij mag nooit worden vergeten dat de christelijke op dracht niet het geweld, maar de vrede ls. (Mis: shirt-master nr.l Nou, kijk... Je zou zo n beetje kunnen zeggen, dat C&A de grootste specialist In overhemden ls. Al jaren trouwens. Wij weten zo langzamer hand hoe n overhemd er vandaag de dag uit moet zien. Blijven er gewoon vanuit gaan dat zo n overhemd niet aldoor hetzelfde hoeft te zijn. En wat kost dat dan? Daar hoeven we al helemaal niet moeilijk over te doen. Gewoon voordeliger! U kunt het aan den lijve ondervinden. C&sl li tbcA itogldefl^e\! ^'n Bjjna grafisch effekt heeft het uitgesproken visgraat I motief in donkere kleur op wit fond 1 Normaal of slank gesnedea

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11