Meerderheid schoolhoofden voor samenwerkingsschool Franco Poco zeer vakkundig Tanker Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Het zal je lot maar wezen. Nederland had ook op de landbouw willen besnoeien Haarlemmerliede en Spaarnwoude zeggen nee tegen Amsterdam PvdA-rel Verzet komt vooral van protestants-christelijken Van der Stoel over Palestijns probleem Politie waakt vergeefs Bevolking voor indeling bij Kennemerland Koos Postema vertrekt als hoofd-voorlichting Drie radiozenders twee minuten stil 'Verklaar Portugal ontwikkelingsland' Zware straffen in Moskou wegens smokkel van hasj En de kwart-miljoen en zo'n 20 keer de ton. Daarom ontbreken de tamboers. Voorzitster actiecomité aangehouden Divortium wil landelijke norm voor alimentatie WOENSDAG 1 OKTOBER 1975 BINNENLAND - KUNST TORUW/KWARTET RH9/S9 (Advertentie) Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Een meerderheid van de schoolhoofden in het lager onderwijs vindt de samenwerkingsschool van verschillende levens beschouwelijke richtingen gewenst of op zijn minst acceptabel. Het verzet tegen samenwerkingsscholen komt vooral van hoofden van protestants-christelijke scholen. In het rooms-katholiek onderwijs is de huiver voor samenwerking met andere levensbe schouwingen veel minder. Dit blijkt uit een enquête die bet NIPO heeft gehouden in opdracht van Uitleg, het weekblad van het ministerie van onderwijs. Uitleg bestaat deze week tien jaar en dat Jubileum wordt gevierd met de pu- bllkatle van deze enquête, waaruit ook blijkt dat dit blad op die meeste lagere scholen goed gelezen wordt. In het onderzoek van het NIPO werd de vraag gesteld of de hoofd- den de gedachte van een aparte school voor iedere confessie niet uit de tijd vonden. Was, zo luidde de ietwat verwarrende vraagstelling, de 'samenwerkings- (oecumeni sche) school' niet aanbevelens waardig? Daarbij kregen de onder vraagden geen gelegenheid onder scheid te maken tussen samenwer kingsscholen mèt het openbaar on derwijs (brede samenwerking) en zónder het openbaar onderwijs (oe cumenische scholen). Met deze be perking in het achterhoofd moeten de uitkomsten gelzen worden. Van de hoofden van openbare scholen vindt 88 procent de samen-, werkingssohool aanbevelenswaardig." Van de rooms -katholieke hoofden deelt 42 procent die mening. In het protestants-christelijk onderwijs vindt eenderde van de schoolhoof den de samenwerkingsschool aan te bevelen, tweederde van hen is het (sterk) oneens met -dit- streven. Uit de NIPO-enquête komen ook veel gegevens over andere hete hangijzer^..ip *JiCt onderwijs. Negen van de»'tien'-schoolhoofden zijn het niet eefis met de bewering dat op voeding. (alleen) een taak van de ouders 'is en dat de school zich daarbuiten moet houden. De "overgrote meerderheid ziet dus een opvoedende taak weggelegd voor de school en meent zelfs dat de school indien nodig ouders op bepaalde opvoedings-aspecten moet wijzen. Tweederde van, de schoolhoofden vindt ook dat de seksuele opvoeding mede een taak is van de school. Politiek Zes van de tien schoolhoofden vindt dat kinderen op school ook met politiek in aanraking moeten (of mogen) komen. De meeste schoolhoofden (tachtig procent) vinden wel dat Je niet een bepaalde politieke richting mag propageren. Twaalf procent meent dat je wel een politieke richting mag aanbe velen, als je ervan overtuigd bent dat die richting het beste is voor de samenleving. Toeta De schooltoets voor zesdeklassers roept gemengde gevoelens op. De helft van de hoofden vindt de toets een bruikbaar, hoewel niet essen tieel element bij de beoordeling van de leerlingen. Een kwart van de hoofden heeft onoverkomelijke bezwaren tegen het gebruik van de toets. Bijna alle scholen (87 procent) werkt met een oudercommissie of oudervereniging, zoals vanaf 1 ja nuari volgend jaar voor alle scho len verplicht zal zijn. Tweederde van de hoofden staat positief tegen over ouderparticipatie en ruim de helft wil de ouders betrekken bij het vaststellen van het leerplan. Negen van de tien schoolhoofden vinden 't samengaan van kleuter- en basisschool een gelukkige ontwik keling. En een laatste gegeven: dertien procent heeft er geen be zwaar tegen dat kinderen hen bij de voornaam noemen. Vervolg van pagina 1 maakt. De advocaten van de Basken hebben hoop, dat de Spaanse over heid het toch niet aandurft om al deze week de processen door te zetten. Deze processen zullen vrij wel zeker tot enkele nieuwe dood straffen leiden. Een proces tegen acht leden van het FRAP (een uiterst links front tegen fascisme) is gisteren wel geopend. De aan klager heeft gevangenisstraffen van 2 tot 6 jaar geëist. Drie leden van het FRAP zijn zaterdagmorgen te recht gesteld. In Baskenland werd gisteren opnieuw op grote schaal gestaakt. De regering heeft al maatregelen genomen tegen stakers. In Bilbao zijn 5000 arbeiders geschorst voor een week met inhouding van loon. Het wordt nu algemeen aangeno men dat de roofoverval van maan dag op een kantoor van sociale zaken in een ziekenhuis in Barcelo na het werk is van de ETA, de linkse Baskische afscheidingsbewe ging. Eén van de politiemensen, die daarbij werd gewond, is gisteren overleden. Verandering Dat ook in gematigde kringen on genoegen bestaat over de harde lijn die de Spaanse regering volgt, kon gisteren blijken uit een commen taar in het katholieke dagblad Ya. In een hoofdartikel pleitte het blad voor 'verandering en evolutie' om 'een eind te maken aan de huidige chaos'. Ya riskeert hiermee een verschijningsvernod, omdat kritiek op de regering in de pers in feite is verboden. De internationale druk op Spanje houdt intussen aan. Vandaag be ginnen in Denemarken en Finge land grote boycot-acties tegen Spanje, die zijn georganiseerd door de vakbeweging. De Spaanse minis ter van buitenlandse zaken moest gisteren in New York meemaken dat de halve zaal leeg liep toen hij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties toesprak. De Veiligheidsraad heeft overigens het Mexicaanse verzoek om een spoedvergadering over Spanje afge- DEN HAAG Minister Van der Stoel heeft er geen behoefte aan dat de Europese Gemeenschap in detail zou moeten aangeven hoe het Palestijnse probleem moet wor den opgelost. Wat Nederland be treft kan volstaan worden met de uitspraken die de EG al eerder heeft gedaan. Minister Van der Stoel Eerwacht echter dat in de algemene vergadering voorgestelde resoluties de Europese Gemeen schap wel zullen noodzaken een nadere standputbepallng in te ne men. Ook binnen de gemeenschap bestaat, vooral bij Frankrijk en Italië, die aandrang. Politiemannen met karabijnen staan op het dak van het Arnhemse paleis van justitie. Gisteren moesten daar Zuidmolukkers terechtstaan in verband inet het plan de koningin te gijzelen. De bewakers stonden er evenwel te vergeefs. De Zuidmolukkers kwamen niet opdagen. De leden van de zogenaamde groep Asser hadden de afspraak gemaakt niet naar Arnhem te komen om gevolg te geven aan de gerechtelijke oproep. Een woordvoerder van de verdediging zei daarover pas maandagavond te zijn ingelicht. Van een onzer verslaggevers HALFWEG De "bevolking van Haarlemmerliede en Spaarn woude wil bij een toekomstige bestuurlijke reorganisatie van Nederland in overgrote meerderheid ingedeeld worden bij een gewest of provincie Kennemerland en niet bij Amsterdam. Tijdens een gisteren gehouden volksreferendum stemde bijna 98 procent ten gunste van Kennemer land. iets meer dan 2 procent koos voor de hoofdstad. Het gemeentebestuur van de Noordhollandse gemeente had de volksstemming uitgeschreven, voor uitlopend op een discussie over de plannen van minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) het aantal provincies uit te breiden van 11 naar 26 en het aantal gemeen ten in Nederland (op het ogenblik ruim achthonderd) aanzienlijk te verminderen. Volgens die plannen zou de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude ingedeeld worden bij de provincie Amsterdam. De ge meenteraad heeft zich echter steeds uitdrukkelijk uitgesproken voor In deling bij een provincie Kennemer land (Haarlem en IJmond), omdat Haarlemmerliede In grote mate be hoort tot het verzorgingsgebied van Haarlem. Bovendien neemt de ge meente al sinds 1965 deel aan het Intergemeenschappelijk Samenwer kingsorgaan Kennemerland en is is sinds 1972 een onderdeel van het gewest Kennemerland. Massale steun Burgemeester drs. F. J. A. IJssel- muiden noemde de uitslag van de volksstemming een massale steun voor indeling bij Kennemerland: van de 2937 kiesgerechtigden kwam 83 procent (2439) naar de stembus, een beduidend grotere opkomst dan vorig jaar bij de gemeenteraadsver kiezingen: 72 procent. Van de 2427 geldige stemmen werden 2371 uit gebracht op Kennemerland tegen 56 stemmen op Amsterdam. De burgemeester kondigde aan dat het gemeentebestuur de wensen van de bevolking aan het kabinet en het parlement kenbaar zal ma ken ln de hoop dat alsnog een andere Indeling voor Haarlemmer liede en Spaarnwoude wordt ge maakt. Van een verslaggever ROTTERDAM Koos Postema. sinds 1 september 1975 hoofd van het bureau voorlichting en publici teit van de gemeente Rotterdam, heeft gisteren zijn ontslag aange boden. Na uitvoerig overleg op het Rotterdamse stadhuis met het col lege van burgemeester en wethou ders heeft Postema de datum van zijn vertrek vastgesteld op 1 janua ri 1976. Koos Postema keert terug naar de omroepwereld, waar hij inmiddels al bezig is met de voorbereidingen van een nieuw programma dat de VARA (zijn vroegere werkgever) volgend jaar gaat uitbrengen. Postemas's voornaamste overweging is dat hij zich na verdere oriëntatie niet de geschikte man acht voor de post hoofd voorlichting van Rotter dam. HILVERSUM Morgenmiddag om twaalf uur zullen alle drie de radio zenders twee minuten stilte in acht nemen uit protest tegen de Spaanse executies. Op Hilversum 3 komt de nieuwsdienst daardoor twee minu ten later aan het woord. 0 Vervolg van pagina 1 marken wel enige last van de olie zal ondervinden, wanneer de wind hetzelfde blijft. Het schip zal vandaag op zijn tocht naar IJmuiden worden begeleid door minstens vijf bestrijdingsvaar- tuigen, die onmiddellijk finasol (een chemisch middel) op de olie gooien, waardoor deze sneller wordt afgebroken. Mocht dit middel (dat overigens schadelijk voor het mi lieu is) niet voldoen, dan zal che misch bewerkt zand gebruikt wor den. Men is met de toepassing daarvan echter erg voorzichtig, om dat dit zinkmiddel samen met de olie èen groot oppervlak van de zee bodem biologisch 'dood' zou maken voor een periode van enkele jaren. Een van de redenen, waarom de tanker naar IJmuiden vaart, is dat hij, wanneer hij nog langer op de ruwe zee zou blijven, wel eens doormidden zcu kunnen breken. Er zitten twee grote lekken juist in het midden van het schip. Zou vanmiddag blijken, dat het schip nog teveel olie verliest (door het in beweging raken is de lekka ge weer versneld) dan mag het de haven van IJmuiden niet in, maar moet ervoor blijven liggen. (Vervolg van pagina 1) Heuvel voegde daaraan toe: 'Wij hebben onze gesprekspartners toe gegeven, dat wij achteraf bezien ln de naoorlogse fase een verkeerde houding ten opzichte van de DDR hebben ingenomen'. Minister Van der Stoel gaf gisteren al een scherpe reactie op deze uit spraken: 'De normalisatie van de toestand in Europa is pas dan vol tooid wanneer de Beriljnse muur is afgebroken. Men mag niet vergeten dat aan de muur bloed is gevloeid'. Het PvdA-bestuur vindt de uitspra ken 'uiterst ongelukkig en onaan vaardbaar, cmdat de morele ver werpelijkheid van de muur niet is geaccentueerd'. Premier Den Uyl noemde de uitspraken tijdens de PvdA-bestuursvergadering 'feitelijk en politiek verwerpelijk en in het licht van de recente historie onver dedigbaar'. Van Thijn benadrukte dat de taak van een Nederlandse politieke dele gatie in Oost-Europa is 'de ander met respect voor eikaars standpun ten de waarheid te zeggen. Het gaat er niet om het verleden te verdoezelen', aldus Van Thijn. Mevrouw Van den Heuvel verweer de zich ln de vergadering door erop te wijzen dat er tijdens het bezoek wel degelijk een eerlijke en open discussie met de communisten was geweest waarbij ook kritiek op het bestaan van de muur is geuit. Het partijbestuur heeft de delegatie op gedragen een nauwgezet rapport op te stellen over de besprekingen in Oost-Duitsland. Dat rapport zal de ze week nog verschijnen. DEN HAAG Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) streeft ernaar Portugal internationaal tot ontwikkelingsland verkjaard te krijgen. Hij heeft hierop aange drongen bij alle landen die lid zijn van de organisatie voor economi sche ontwikkeling en samenwer king. Minister Van der Stoel zei gisteren in Den Haag blij te zijn dat de Europese Gemeenschap nu in principe tot hulpverlening aan Portugal heeft besloten. 'Er moeten nu snel spijkers met koppen gesla gen worden want Portugal heeft de hulp hard nodig', aldus mr. Van der Stoel. MOSKOU (DPA) De rechtbank in Moskou heeft gisteren vier Ne derlanders en twee Duitsers wegens het smokkelen van 62 kg hasj ver oordeeld tot vrijheidsstraffen van acht tot tien Jaar. De groep is eind juli aangehouden op de luchthaven van Moskou. De verdachten hebben een volledige bekentenis afgelegd. De tamboers van het muziekkorps speelden samen in de Staatsloterij. En wonnen samen een prijs. Voor hen vandaag geen optocht maar een uittocht. Naar diverse vakantiebestemmingen. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da's 'n kans van gemiddeld 1 op 2'/j op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje" f 5,-. Zo'n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. Wanneer kunt u loten kopen? De verkoop begint elke eerste maandag van de maand en duurt anderhalve weck. In juli wordt geen loterij gehouden. Hoe gaat het per postgiro? Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van de maand binnen is, speelt u de daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnurrimer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Alle informatie: 070 - 653955. Van een verslaggever BRUSSEL Nederland vindt het onaanvaardbaar, dat op de EG-begroting, die uiteindelijk maandagavond toch aangenomen is, op alle gebieden gesnoeid is, behalve op dat van de landbouw, omdat het landbouwbudget, als gevolg van Europees landbouw beleid, waaraan vrijwel niet getornd mag worden, allang vastligt. Dit heeft staatssecretaris Brink horst van buitenlandse zaken verklaard na afloop van de Europe se ministerraad. Dat neemt niet weg dat ook hij vorige week grif zijn medewerking verleend heeft aan bezuinigingen, zoals bijvoor beeld 362 miljoen gulden op de post hulp aan niet met de EG geassocieerde ontwikkelingslanden. Uitgedrukt in Nederlandse guldens wordt het Europese budget voor volgend jaar 26,98 miljard gulden, terwijl de Europese commissie 29,17 miljard gulden ter beschikking had willen hebben. Hoewel er aan het landbouwdeel van de begroting dus bijna niet ggesleuteld ls, Is daar ln Neder landse regeringskringen een forse ruzie over geweest. Minister-president Den Uyl, die tij dens de laatste kabinetszitting de portefeuille van landbouw waar nam, was van mening, dat er aan zienlijk op deze post bezuinigd diende te worden. Volgens deskun digen uit Brussel heeft de Neder landse premier daarbij een stand punt Ingenomen, dat het opbreken van het Europese landbouwbeleid betekend zou hebben. Nederland was dit Jaar voor het eerst koploper onder de landen, die duidelijke be zuinigingen in het Europese budget willen aanbrengen. In Brussel was men overigens van mening dat Den Uyl klaarblijkelijk niet beseft heeft, dat het meebeta len aan het Europese landbouwbe leid ongeveer hetzelfde betekent als het nmen van maatregelen ter sti mulering van de Nederlandse eco nomie, namelijk mensen (ln dit geval in de landbouw) aan het werk houden. Bovendien vindt men, dat Den Uyl uit het oog verloren heeft, dat Nederland sa men met Frankrijk de grootste In komsten uit het Europese land bouwbeleid haalt. door Kees de Leeuw AMSTERDAM Twee topformaties in de country-sfeer zorgden er maandagavond voor dat het Concertgebouw voor een uitverkocht huis kon doorgaan. Dit ook dankzij Acket en Mojo, die er in geslaagd waren de groepen^ America en Poco naar Nederland te laten komen voor een eenmalig optreden. Let wel ln deze volgorde want America kan, ondanks het feit 'dat deze groep vijf platen heeft ge maakt en er binnenkort een 'grea test hit'-lp te verschijnen staat, niet tippen aan de faam die Poco ln de loop der jaren heeft weten te verwerven en dat met name bij de liefhebbers van country-rock. Het trio America bestaande uit Dan Peek, Dewey Bunnell en Gerry Bec- kley mocht dus het publiek opwar men en was voor deze gelegenheid uitgebreid met een mij onbekende bassist en even onbekende drum mer. Ruim een uur lang bracht America een soort muziek dat ln de verte af en toe aan Crosby, Stills Nash and Young deed herinneren, maar dan toch wel van minderen klasse. Bij het publiek ging het er allemaal nogal ln als koek, ondanks het feit dat. er niet altijd even zuiver ge zongen werd en het America ont brak aan de broodnodige variatie. Uitschieters waren 'A horse with no name' en het ingetogen gebrachte 'I need you' maar verder geen mu ziek om lang bij stil te staan. Over naar Poco, een groep opge richt door Richie Furay en Jlm Messina, die destijds teleurgesteld uit de Buffalo Springfield stapten nadat Stephen Stills en Neil Young hun al waren voorgegaan. Poco be staat zij het ln gewijzigde sa menstelling inmiddels al weer heel wat jaartjes en heeft daarbij nooit die populariteit gekregen die het toch wel verdiende. Voor Furay een reden om het na zeven platen voor gezien te houden. Het reste rende viertal bestaande uit Paul Cotton. Timothy Schmlt. George Grantham en Rusty Young ging echter vrolijk verder en bracht vo rig jaar een schitterende elpee 'Ca- tamos' geheten uit. Het was dit viertal dat maandaga vond concerteerde. Men had geko zen voor zoals dat ln voetbaltermen heet de harde opstelling. Na het akoustisch getinte 'Keep on Tryln' werd ln een razend tempo het min of meer bekende repertoire afge werkt. waarbij Schmlt en Cotton afwisselde zangpartijen voor hun rekening n^men. Met name Cotton wist zich in de solopartijen op de gitaar duchtig te weren, terwijl ook Young op de steel- en slide gitaar bewerkte op een uiterst vakkundige wijze. Te hard afgesteld Daar lag het allemaal niet aan, maar toch kan niet van een bijzon der groots concert worden gespro ken. Daarvoor stonden de speakers veel te hard afgesteln en dat deed niet alleen afbreuk aan het geheel maar ook aan de oren van de aanwezigen. Nummers als 'Saéel- brush serenade', High and dry', 'A richt along' en de toegift 'A good feeling to know' ten spijt. Wat dat betreft Is de waarschuwing van de consumentenbond (zie Trouw/Kwartet van gisteren) net te laat gekomen. Ik kan me voor stellen dat met name de liefhebbers van het wat zachte countrywerk enigszins.teleurgesteld huiswaarts zijn gekeérd en dan te weten dat Poco zulke schitterende muziek heeft gemaakt Het buitenleven ls hard. zullen we maar denken. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De 45-jarige me vrouw N.S., voorzitster van het lan delijk bekende actiecomité Pro Gast arbeiders, is gisteren aangehouden door de Rotterdamse recherche. ZIJ wordt verdacht van valsheid ln ge schrifte. De vrouw zou de laatste maanden verschillende malen ver valsingen ln paspoorten; van Ille gaal in Nederland verblijvende bui tenlandse werknemers hebben aan gebracht. De politie hield haar aan ln haar woning ln Rotterdam en verrichtte daar huiszoeking, evenals ln het kantoor van het actiecomité aan de Jacobusstraat ln Rotterdam. N.S. was sinds het eind van de jaren zestig de stuwende kracht van het Rotterdamse actiecomité en verwierf landelijk grote popula riteit door haar onvermoeibaar op komen voor de belangen van de buitenlandse werknemers. De samenwerkende groepering rechtshulp Illegalen (SGRI) zegt ln reactie op de arrestatie dat hieruit blijkt dat de Rotterdamse politie weinig positief staat tegenover de regularisatie. Volgens de groep lo pen tal van mensen die grof geld verdienen met het verkopen van valse werkgeversverklaringen aan Il legaal in ons land verblijvende bui tenlanders wel vrij rond. DEN HAAG Moeilijk lopende ali mentaties moeten geïnd worden door een centrale Instelling van de overheid. Alimentatie moet volgens een landelijk geregelde norm vast gesteld worden. Dit meent de bond van gescheiden vrouwen Divortium. Divortium ls een belangengroepe ring met circa 1500 leden die al veertien jaar de problemen van de gescheiden vrouw behartigt. Op verzoek van de regering heeft Di vortium een rapport samengesteld met commentaren op de bij de Tweede Kamer ingediende nota over de problematiek van de ge scheiden vrouw. De bond ziet graag als alimentatie- norm een derde van het bruto In komen van de man minus de pen sioenpremie voor de vrouw. 'De man heeft de mogelijkheid om een groot deel van de alimentatie die hij moet betalen van zijn belasting af te trekken'. Wanneer de man niet of niet regel matig betaalt moet er een centrum komen dat de Inning verzorgt en dat tevens sancties kan opleggen, aldus Divortium. Verdere punten ln het rapport wa ren: Uitbetaling van de kinderbij slag aan de ouder die het kind verzorgt en voedt en een baslsLnko- men ter hoogte van de AWW-uitke- ring ln die gevallen waar het inko men van de man niet toereikend is. Divortium heeft enige kritiek op de emancipatiebeweging: 'Waardering voor het huisvrouw-zijn ook (fi nancieel) ontbreekt. Te veel wordt alleen de betaalde baan als echte arbeid beschouwd' zo zegt Divor tium ln zijn rapport.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9