Hebreeuws voor iedereen KORT Sluiting Haagse clubhuizen afgewend 'Zanglust' zong Haydn's Schöpfung Uit de wereld van deBonneterie: Tas-trouvaille. 'Strijd om academie' Tiende Camerettenfestival in aula van Delftse TH Festival van jeugdtheater in het Hot Horeca-school viert 25-jarig jubileum 'Rijnoord' wil samenwerking met AZL Bezetting Leids vormingscentrum loont ten einde Lustrum-reproduktie Delfia Batavorum WOENSDAG 1 OKTOBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H6 door Theun Lagas ÖCHEVENINGEN Voor de vier de maal is in Scheveningen een cursus over de symbolische bete kenis van Hebreeuwse letters, woorden en geschiedenissen van start gegaan. In wijkgebouw 'de Vonk', achter de Nieuwe Kerk in de Duinstraat, treft men op lesavonden niet, zo als men zou verwachten, een groepje theologen of taalkundigen maar een gemêleerd gezelschap enthousiaste cursisten. Je ziet er zowel de huisvrouw als de student, zowel de psychiater als de gepen sioneerde visserman. Voor de •klas' staat ds. J. D. Wuister, her vormd predikant in Scheveningen, een man die me$ veel enthousias me kan redeneren over de symbo liek in de Bijbel, de Hebreeuwse letteren en de oude Joodse Com mentaren: 'Je kunt de Bijbel na tuurlijk uitsluitend als een ge schiedenis lezen, als een feit zien. Maar wanneer je achter de symbolische betekenis van de Bij bel wilt komen moet je vooral gaan zoeken in de oude He breeuwse Commentaren. Elke He breeuwse letter vormt niet alleen een onderdeel van een woord, maar heeft tevens een symboli sche betekenis'. Medeklinkers Ds. Wuister wijst erop dat de voorlopers van de reformatie ook vaak hun stellingen baseerden op de Hebreeuwse Bijbel, die zij be studeerden. Het Hebreeuwse alfa bet, dat uit 22 letters bestaat, kent oorspronkelijk alleen mede klinkers. Sinds de zevende eeuw na Christus worden de klinkers weergegeven door middel van aparte tekens. Voor die tijd kon de lezer door een bepaalde erva ring ook zonder klinkers het woord wel begrijpen. Ds. Wuister, die ook bij het pre ken van het Hebreeuws uitgaat, geeft nu al een paar jaar lessen. Vooral omdat hij vindt dat de symboliek van de Bijbel voor le dereen toegankelijk moet zijn: 'Wanneer je werkelijk reforma- tisch denkt dan behoef je niet klakkeloos aan te nemen wat de predikant vanaf de preekstoel Ds. J. D. Wuister verkondigt, maar heb je het recht om de Bijibel zelfstandig te bestu deren. Veel mensen zien de domi nee als iemand die tussen God en de wereld staat. Veel mensen zien de predikant als een geestelijke. Een priester in de Rooms Katho lieke Kerk is dat wel, ik niet. Ik moet de mensen alleen maar hel pen met het bestuderen van de Bijbel'. In Scheveningen blijkt erg veel belangstelling te zijn voor de cur sus. Voordat hij hier begon had ds. Wuister zijn 'lessen Hebreeuws voor beginners' al gegeven in de Grote Kerk van Den Haag, In Utrecht, Amsterdam en Zwolle. Ds. Wuister vindt het helemaal geen probleem dat zijn 'studen ten' van zo'n verschillend niveau zijn. Hij wijst erop dat zijn nlet- gestudeerde cursisten de Bijbel vaak erg goed kennen en dat zij de symboliek ervan meestal het beste aanvoelen. 'Mijn cursisten wijzen me soms op punten in de Bijbel waarbij ik zelf nog nooit heb stilgestaan', vertelt de predi kant. Dit cursusselzoen zal ds. Wuister zowel een cursus voor be ginners als voor gevorderden gaan geven. De kosten van de cursus bedragen zeven gulden vijftig. In formatie tel: 070-540628. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De dreigende sluiting van Haagse club- en buurt huizen, ontslagen voor het personeel en het eventuele faillisse ment van het clubhuiswerk zijn afgewend. Wethouder P. Vink van Jeugd, sport en recreatie en staatssecretaris Meijer van CRM hebben hiertoe besloten na hun overleg over de moeilijke financiële situatie waarin het clubhuiswerk in de residentie zich bevindt. De gemeente Den Haag heeft toegezegd mee te hel pen aan een regeling voor subsidie- aanpassing en dat zij zal helpen het beleid voor de toekomst bij te stellen. Deze bijstelling zal echter geen terugwerkende kracht krijgen. Naar aanleiding van vragen van de raadsleden Bakker (PvdA) en IJm- kers (CPN) heeft het college van B. en W. vorige week toegegeven dat in een aantal gevallen een deel van de problemen samenhing met een te grote achterstand in de formele afhandeling van de subsidie-aan vragen door het ministerie van CRM. Staatssecretaris Meijer heeft gezegd de noodzaak te erkennen de subsidie-aanvragen, die de gemeen te redelijk heeft geacht en die voor mdlo 1975 waren ingdlende, t h- norem. Over d fwikkeleing van vrlegd. (ADVERTENTIE) DELFT In de aula van de Technische Hogeschool te Delft wordt op 6 en 8 november het tiende amateurcabaretfestival Cameretten '75 gehouden. De optredende groepen kunnen zich tot 15 oktober in laten schrijven bij het secretariaat van Camenetten, Voldersgracht 1, Delft. De jury bestaat uit Ruud Gortzak, Rik Gijles, Rine Geveke, Ton Kool en Lennaert Nijgh. Op de festivalavonden zal een boek over cabaret worden uitgereikt aan alle bezoekers, waarin tevens de geschiedenis van Cameretten wordt belicht. Aan dit boek verlenen medewerking Pieter van Enpelen (lid van de groep Don Quishocking), Marnix Kappers en Obbe H. Norbruis. De kaartverkoop begint op 20 oktober bij sociëteit 'De Koombeurs' en bij het WV-kantoor te Delft. Voor drie avonden betaalt men een tientje, per keer vier gulden. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het festival is door de Stichting Cameretten bovedien een langspeelplaat uitgebracht met hierop de hoogtepunten uit afgelopen festivals. Even als vorig jaar zal de KRO radio-opnamen maken van het festival. (ADVERTENTIE) y \V?\- 4»^ N '••V' -x4' - Tas met vele mogelijkheden. Te gebruiken als hand- of schoudertas. Zowel overdag als 's avonds. Perfekte sluitingu klapt de soepele bovenkant gewoon om. De tas is van echt leer en te verkrijgen in diverse wintermodetinten. Prijs f 125,-. U kunt deze handzame metgezel keuren en kopen op het Haagse Buitenhof. Bij de Bonneterie. VAN EEN VERSLAGGEVER LEIDEN De Leidse universi teit is de eerste geweest die de woelige periode 1967-1971, waar in gestreden werd om nieuwe bestuursstructuren in het onder wijs, wetenschappelijk heeft la ten onderzoeken. Het onderzoek staat op naam van dr. H. F. Cohen, van wiens hand deze week het boek 'De strijd om de academie' verschenen is. De Leidse 'studentenopstand' van 1969 was niet spectaculair en de uiteindelijke betekenis er van voor de bestuurshervorming ligt meer in het bijdragen tot een stroomversnelling dan in het versnellen van die stroom zelf, aldus dr. Cohen. Hij pro beert -ip het boek te verklaren, waarom juist Nederland, dat van de West-Europese landen de kalmste studentenprotesten ken de, de meest radicale democrati sering van z'n universiteiten en hogescholen tot stand hemt ge bracht. De verklaring komt erop neer, dat de toenmalige minister Veringa passief is gebleven bij de eerste bezetting te Tilburg, die de sluiting van de Hoge school tot gevolg had. De heer Veringa wilde, dat de universi teiten en hogescholen zelf voor stellen zouden doen om een eind te maken aan de bestuurscrises. Kort voor de eerste bezetting (1969) waren naar deze onder wijsinstellingen vragenlijsten gestuurd met het doel te weten te komen, welke bestuursvormen zij zelf het beste achten. De minister had volgens dr. Cohen duidelijk kunnen maken, dat de zaak in het parlement beslist zaak in het parlement beslist had moeten worden. Ook had hij de mogelijkheid te zeggen waar de grenzen van de democratise ring moesten liggen. Zo'n uit spraak zou de universiteitsbestu ren de vaste richtlijn gegeven hebben, die zij in de meidagen van 1969 ontbeerden. Zo'n uit spraak zou ook, aldus dr. Cohen, bij een aantrekkelijke presenta tie van de sterk te verruimen inspraak kunnen leiden tot het isolement van de radicale eisers van nieuwe bestuursvormen. Dat zo'n optreden tot een 'Parijs' (waar in de meidagen van '68 felle studentenopstanden uitbra ken) zou leiden was de grote angst van de minister. Het is niet aannemelijk, dat die angst gerechtvaardigd was, aldus dr. Cohen. Hij komt tot de slotsom, dat de passieve houding van mi nister Veringa heeft gevoerd tot de unieke mate van medebeslis singsrecht, die wettelijk vastge legd is. 'De strijd om de academie' is uitgegeven door Boom te Meppel en kost 24,50. JnHWHI giify M DEN HAAG Luid fluitend puften gistermiddag een vijftal stoomwalsen langs het provinciehuis. Het défilé dat gehouden werd ter ere van het 100-jarig jubileum van de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland werd bijgewoond door de commissaris van de Koningin, mr. M. Vrolijk. Naast de stoomwalsen, die alle vijf uit het begin van deze eeuw stammen, reed een gedeelte van het wagenpark van de Provinciale Waterstaat in de feestelijke met bloemen versierde stoet mee. Door ADR. HAGER LEIDSCHENDAM 't Is niet verwonderlijk, dat de oratorium verenigingen en de gemengde koren steeds weer teruggrijpen naar 'Die Schöpfung' van Joseph Haydn. Hoe goed men het werk ook denkt te kennen, altijd ontdekt men weer vocale en instrumentale schoonhe den. Daarom is 't al evenmin ver wonderlijk dat een uitvoering doorgaans een publieke 'voltreffer' blijkt te zijn. Over die belangstelling had de Chr. Gemengde Zang- en Oratoriumver eniging 'Zanglust' te Leidschendam zeker niet te klagen. De Andreas- kerk was vrijwel geheel bezet, on getwijfeld een stimulans voor de uitvoerenden. Ook voor 'Zanglust' was het niet de eerste maal, dat Haydn's oratorium in studie werd genomen. Het notenbeeld moet voor de meeste leden dan ook 'ge sneden koek' geweest zijn. Dat mo- tenbeeld moet echter gestalte krij gen en dan kan men wel toever trouwen aan dirigent Herman de Wolff, met alle respect: een oude DEN HAAG In het HOT wordt van 5 tot 12 oktober een festival voor kinder- en jeugdtheater uit binnen- en buitenland gehouden. Volgens HOT-directeur Ricardo Nastasi wil men door middel van dit gebeuren aanwijzingen krijgen met betrekking tot het te program meren jeugdtheater, dat aansluit bij de typ-'sche functies en moge lijkheden van een theater als het KOT. Kindervoorstellingen met éen be paalde formule blijken n -.melijk in het HOT uitstekend te functione ren. hetgeen gebleken is uit de voorstellingen van het Kinderthea ter 'Pssstt'. Een werkgroep, be staande uit medewerkers van De Appel, de Haagse Comedie en de Nieuwe Komedie, begeleid door me dewerkers van het HOT. heeft een half jaar lang gewerkt aan een inventarisatie van het aanbod van jeugdtheater in ons land. Getracht wordt met dit festival een discussie op gang te brengen. Het is voor de eerste keer dat een dergelijk initiatief in ons land wordt ontplooid. Door gebrek aan financiën moest het aantal deelne mende groepen worden verkleind en vooral worden beperkt tot Ne derlandse deelnemers. Op 7. 9 en 11 oktober zal er om acht uur 's a- vonds een discussie zijn tussen de verschillende gezelschappen en het publiek onder leiding van een fo rum. rot in het vak. Een musicus die de mogelijkheden en de beperktheden van het amateurkoor door en door kent en die in zijn leven vele tientallen concerten heeft gegeven. Zijn directie ademt dan ook rust en zekerheid; dat daarmee een uitvoe ring gediend ls behoeft geen be toog. Aan deze aspecten had zeker het Haags Begeleidingsorkest be hoefte. naast meerdere fraaie mo menten waren er ook wel eens hachelijke passages. De leden van 'Zanglust' bereiden zich op iedere uitvoering terdege voor, daarvan plukte men ook nu de glanzende vruchten. Behoudens een enkele aarzeling of een niet zo overtuigende Inzet wist de weergave te boeien. Meer nog dan dat, het geheel bezat levendigheid en span ning. Het koor deed zijn naam alle eer aan: men zong met lust en het effect daarvan was. dat 't een lust was om het geheel aan te horen. Daarbij mag niet onvermeld blij ven. dat ook de aankleding van de dames een lust voor het oog was. Dat succes dankte men mede aan de solisten. Ditmaal niet het Jonge, aankomende talent, doch gerouti neerde vocalisten: Ank Reinders. Mar lus van Aitena en Cor Nlessen. DEN HAAG De Francois Va tel- school, vakschool voor hotelperso neel en brood- en banketbakkers, vierde gisteren haar 25-jarlg be staan. Om de groei van de school te symboliseren, momenteel telt zij ruim zevenhonderd leerlingen, plantte de oud-direkteur van de schoo-1, de heer P. Nobels, een kas tanjeboompje dat was aangeboden door het personeel. De school start te 25 jaar geleden in een oud ge bouw aan de Ammunitiehaven met een opleiding voor banketbakkers. Telde de school toen 52 leerlingen, nu hebben zo'n 700 leerlingen, waarvan 200 part-time de mogelijk heid om een consumptieve oplei ding te volgen. Bovendien vervult de Frangois Vatelschool, genoemd naar een beroemde Franse maïtre d'Hotel, nu ook een belangrijke re gionale functie. Om de aspirant- kelnerservaóng op te laten doen in het serveren van gerechten, di neren er elke dag zo'n tachtig gas ten in het restaurant van de school. Bij het planten van de kastanje boom sprak de heer Nobels de hoop uit dat de school weliswaar zou bloeien als de wilde kastanje, maar vruchten zou afleveren als van de tamme kastanjeboom. ALPHEN AAN DEN RIJN Het bestuur van de Stichting Ziekenhuis 'Rijnoard' in Alphen aan den Rijn heeft bekend ge maakt dat men op korte ter mijn wil gaan samenwerken met het Academisch Ziekenhuis te Leiden. 'Rijnoord' heeft daartoe besloten teneinde de kwaliteit van de me dische voorzieningen in de toe komst te waarborgen. De mogelijk heden van het Alphense ziekenhuis worden te beperkt genoemd. Als uitgangspunt is gesteld dat een zie kenhuis in Alphen aan den Rijn moet blijven. 'Rijnoord' heeft 154 bedden, het Academisch Ziekenhuis 850. Een werkgroep, waarin verte genwoordigers van het Academisch Ziekenhuis en de Mediscne Facul teit en van het bestuur van 'Rij- nood' zitting hebben heeft tot taak de weg te bereiden voor een opti male samenwerking tussen beide ziekenhuizen. LEIDEN De kans bestaat, dat de bezetting van het Leidse vormings centrum 'Troef' vandaag opgeheven wordt. Sinds eind vorige week wordt het gebouw aan het Noord einde bezet gehouden door een ac tiegroep, die met het bestuur van 'Troef' in conflict gekomen is over de datum, waarop het vormingscen trum opengesteld zal worden. Van daag worden de namen bekend ge maakt van een aantal mensen, dat een zgn. interim-bestuur zou kun nen vormen. Gaan de actiegroep en het huidige bestuur ermee akkoord dat de genoemde mensen in een tijdelijk bestuur zitting nemen, dan zal de bezetting beëindigd worden. Het huidige bestuur heeft zich be reid verklaard af te treden als er een oplossing gevonden wordt. Een DEN HAAG Voor de 597ste kunst- en antiekveiling bij Van Marie en Bignell in Den Haag dinsdag was grote belangstelling, ook uit België. Van de bijna 4u0 schilderijen die dinsdag onder de hamer kwamen bracht een gesig neerd paneel van Jan Willem van Borselen het meest op, 20.000. Twee andere schilderstukken, 'Zeil schepen op woelige zee van An dreus Söhelhout en een kerkinte rieur van Han Hendrik Verheijen, brachten elk 12.000 op. Voorbarig protest De Delftse wethouder mevrouw J. Kleijn-Westendorp van sa menlevingsopbouw heeft verkl- mité voorbarige conclusies heeft aard dat een Delfts initiatiefco- getrokken naar aanleiding van de beknotting van het Delftse buurt- en clubhuiswerk. Het co mité had laten weten dat Delft 70.000 heeft moeten Inleveren. Mevrouw Kleijn zegt dat dit be drag gebaseerd is op veronder stellingen. De enige, voorlopige beperking die het gemeentebe stuur bekend is, bedraagt 36.570 voor activiteiten en hu ren in het Westerkwartier, de Olofstraat en de Bras. Deze kor ting is voorlopig, want de minis ter van CRM wil nadere toelich ting op werk en accommodatie, eer uiteindelijk wordt beslist op welke bijdrage Delft kan reke nen. Mevrouw Kleijn deelt de bezorgdheid van de welzijnswer kers en is het met her. eens, dat grote waakzaamheid blijft gebo den. Bazarnieuws Het is geen geheim dat de ex ploitatie van het wijkgebouw 'Eltheto' de Haagse wijkgemeen- te XVI' van de hervormde kerk grote zorgen baart. Belangrijk is het, dat het gebouw goed kan blijven functioneren voor het werk. Om aan de nodige gelden te komen wordt op 30 en 31 oktober en 1 november een gro te bazar georganiseerd. Artikelen daarvoor zijn van harte welkom bij de heer J. T. J. Boxsem, Zonnebloemstraat 4, Den Haag. Informatie over het wijkwerk wordt gegeven door ds. A. P. v. d. Haas. #In het wijkgebouw van de Oranjekerk- aan de Van Koetsveldstraat 2 in Den Haag wordt donderdagavond van 7-10 uur vrijdag 3 en zaterdag 4 oktober van 2-5 en van 7-10 uur een grote bazar gehouden. De opbrengst is bestemd voor het werk van Mathare Valley en voor het aanbrengen van. een betere geluidsinstallatie in de kerk.® In de Adventkerk aan de Hengelolaan 225 in Den Haag wordt op 3 en 4 oktober een bazar gehouden. Er zijn vele at- tracties. Installatie De nieuwe burgemeester van Monster, de heer G. A. Stolwijk, die dezelfde functie had in de gemeente Voorhout, wordt op vrijdagmiddag 17 oktober om half drie geïnstalleerd. Dat ge beurt tijdens een bijzondere raadsvergadering in gebouw 'De Haven' aan de Havenstraat 1. Zuid-Afrika Ds. A. A. Boesak, predikant van de Zwarte Nederduits Gerefor meerde Kerk in Zuid-Afrika spreekt vrijdagavond 3 oktober om acht uur in het Jeroenhuis te Wassenaar over 'Mijn per soonlijke ervaringenin de Zuid- .afrikaanse samenleving,'. Er is alle gelegenheid om ,met,ithem vangedachten1 te wisselen over de huidige situatie in ZuMëltjlc Afrika. De bijeenkomst wprdt geleid door. ds. D. v. d. Meulen, gereformeerd predikant te Was senaar en gaat uit van de Raad van Kerken Wassenaar. Europese prijs Marika Tretmans, leerlinge aan de Rijswijkse Openbare Scholen gemeenschap is de enige Neder landse prijswinnaar van het concours 'Europese schooldag' van het Centrum voor Europese vorming. Zij won de prijs van de inernationale jury in de catego rie 10-14 jarigen met een indivi duele tekening. Aan het con cours hebben alle jongeren in Europa in schoolverband kunnen deelnemen. Marika kreeg een medaille en een diploma uitge reikt door rector drs. J. J. van Vliet. Sier-papier Vanaf morgen tot en met 22 november is in het Rijksmuseum Meermahno-Westreenianum aan de Prinsesssegracht 30 in Den Haag een expostie te zien over 'Sier-papier'.- Er zijn tachtig uit zonderlijk fraaie bladen Ooster en Westers marmer-, sits- en brokaatpapier uit de collectie van de Koninklijke Bibliotheek bij. Het materiaal illustreert''het vakmanschap en de kunstzin van papiermakers en papierver werkers van vroeger en nu. Vooral uit Japan zijn bijzonder fraaie papieren te bewonderen. Uit Turkije is een aantal zeldza me Ebru-papieren (bakmarmers) te zien. Moderne Amerikaanse marmerpapieren wedijveren in schoonheid met deze voorbeel den van oeroude ambachtskunst. De Duitse goudbrokaatpapieren, in perfecte conditie ondakns hun ouderdom (18e eeuw), en de van houten blokken in vele kleuren gedrukte sitspapieren zullen voor vele bezoekers een verrassing zijn. De expositie is open van 13.00-17.00 uur. behal ve op zondagen. DELFT Ter gelegenheid van haar 40-jarlg bestaan geeft het his torisch genootschap 'Delfia Batavo rum' in Delft een reproduktie uit van de gravure 'Gezicht op de Markt', vervaardigd door Leonardus Schenk (1696-1767) naar een teke ning van Abraham Rademaker (1675-1735). De oorspronkelijke af beelding dateert uit. omstreeks 1730 en werd van twee koperplaten ge drukt. De reproduktie Ls 57 bij 97 centimeter groot en is onder meer verkrijgbaar bij het Gemeen te-Ar chief, Oude Delft 169, Delft, alsme de door overmaking van het ver schuldigde bedrag (voor leden 4; ndet-leden 6) op girorekening 34 576 00 ten name van Penningmees ter Lustrumcommissie 1975 'Delfia Batavorum', Guddo Gezellelaan 27, Delft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6