Vandaag Kerk in de wereld Onzo adressen: Hoe gaat dat nu eigenlijk op zo'n redactie? De ton, die viel in duigen w VJ Subsidie voor academie Ede Vroeg christelijke fresco's ontdekt Schriftelijke cursus voor priester Hervormde kerk doet beroep op Breznjev Opnieuw is een rapport bij de kerken neergelegd Openlijke berisping voor priesterwijding episcopaalse vrouwen Afrlkanisering van r.k.-kerk in Afrika Zwarte baptisten vragen berouw WOENSDAG 1 OKTOBER 1975 KERK - BINNENLAND TROUW/KWARTET 2 door A. J. Klei Dank je wel 'Trouw'. Met deze vier. treffende woorden begint een artikeltje in het septembernummer van 'Op weg', het maandblad van de her- vormd-gereformeerde jeugdbonden. Ik heb dit zinnetje een paar keer overgelezen, je moet zo'n publieke dankbetuiging wel eventjes verwerken. Mijn ervaring is name lijk dat de kerkelijke pers weinig scheutig is met dankwoorden, ze zijn er in deze contrei en aanmerkelijk vlugger bij om Je op Je kop te geven dan om je te prijzen. Ik kan dan ook de neiging niet onderdrukken om de bal terug te spelen en te schrijven: Dank Je wel 'Op weg'. Intussen is de uitnemende verstandhouding tussen 'Op weg' en 'Trouw' niet uit de lucht komen vallen, maar gevolg van de manier waarop wij in de krant van 6 september een paar uitgaven van de hervormd-gereformeer- de jeugdbonden royaal aankondigden. Nu, dat hebben wij met liefde gedaan. 'Op weg' was ook getroffen door het plaatje dat wij erbij hadden gezet (en dat we bij dit verhaaltje nog maar eens plaatsen). 'Op weg' vraagt zich af, hoe wij daaraan komen: 'Je denkt: hoe gaat dat nu eigenlijk op zo'n redactie als bij 'Trouw'? Is er een (kerk)jour- nalist die een stukje schrijft en die dat dan doorstuurt naar de tekenaar met de vraag of die er niet een leuk plaatje bij wil maken? Of praten ze er samen over?' Mijn antwoord is dat allebei wel gebeurt, dat doorsturen en dat samen praten. Maar in het geval van de nieuwe boekjes van de her- vormd-gereformeerde Jeugdbonden namen we de tekening over uit 'Kerkconcert met kwinkslagwerk' van Okke Jager (onderschrif ten) en Kees van Lent (tekeningen). Het is een uitgaafje van Callenbach dat, meen ik, niet meer te krijgen is. Door een vergissing is de bronvermelding weggebleven. Overigens werd de keus niet bepaald door de overwe ging dat kerkgaan iets van vroeger is (want heus: dat gebeurt vandaag nog en dat weten vooral de bonders heel goed), we vonden het 'zomaar' een leuke prent. Nu zou ik op mijn beurt iets aan de mensen van 'Op weg' willen vragen. Ik kan dezelfde woorden gebruiken: 'Hoe gaat dat nu eigen lijk op zo'n redactie als bij 'Op weg'? In het augustusnummer stond een gedicht van Muus Jacobse afgedrukt, maar er stond niet bij dat dit gezang 103 uit het nieuwe liedboek is, met een melodie van Willem Vogel. Is er een redacteur die vergeten heeft dit er bij te vermeldèn of is een verwijzing naar het liedboek met opzet weggelaten omdat de ge reformeerde bonders tegen het liedboek zijn? Die laatste veronderstelling komt bij me op, omdat i k van zeer dichtbij het volgende meemaakte. Een hoofd van een christelijke school kreeg bezoek van een paar ouders die er bezwaar tegen maakten dat hun kinderen op school gezangen leerden. Kan de boven meester zorgen dat dit niet meer voorkomt?, was het verzoek. De bovenmeester stelde zijn bezoekers gerust, hij zou er wat aan doen. De dag erop vroeg dit schoolhoofd de onderwij zeressen en onderwijzers voortaan bij het op het bord schrijven van de tekst van een te leren lied niet meer er boven te zetten: gezang nummer zoveel. Van die dag af bleef die aanduiding weg en op de eerstvolgende ouderavond kreeg de bovenmeester compli mentjes van de bezwaarde ouders: 'twas dik in orde, de kinderen leerden geen gezangen meer! Je denkt dus: hoe gaat dat nu eigenlijk op zo'n redactie als bij 'Op weg'? Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN De gereformeerde kerk van Leeuwarden-West is in financiële moeilijkheden gekomen, doordat een toezegging van honderdduizend gulden niet waargemaakt blijkt te kunnen worden. UIT VAN LEZERS - Doorgaan! Ondanks alle protesten over de he le wereld, zijn de doodstraffen van de vijf Spanjaarden toch voltrok ken. Zijn nu de protesten afgelo pen? Zegt men nu het gebeurd is en er niets meer aan te doen is: het is achter de rug? Mijns Inziens moeten allen die geprotesteerd hebben of meegelopen hebben in protestmarsen, doorgaan met actie voeren door alle Nederlanders op te roepen om niet meer met vakantie naar Spanje te gaan, 's zomers noch *s winters. Volgens mij al men in Spanje daar veel meer pijn aan hebben, dan aan protestmar sen. IJmulden F. van Rijswijk Onze auto (12) De verhoging van de spoorwegta rieven is de laatste twee Jaar veel sterker geweest dan de nu geplande verhoging van wegenbelasting voor kleine auto's. Moeten we daarom het meest jammeren over verho ging bij de auto? En bovendien de overlast en de ongelukken bij het autosysteem vergeten? Utrecht Hendrik Venema Wel naar DDR In Trouw dezelfde krant, waarin grote protesten staan van de PvdA en PPR over bezoeken aan Spanje staat een grote foto van me vrouw Van den Heuvel, voorzitster van de PvdA op bezoek in de DDR, het land waar de mensen als ze eruit willen aan de grens doodge schoten worden en waar nog on langs een kind moest verdrinken, omdat hulp uit het Westen door gewapende DDR-politle werd te gengehouden. Ministers, kamerle den en ook PPR-voormannen rei zen van en naar Moskou, alsof daar geen politieke gevangenen zijn. Waspik T. Ruitenberg-Hoefkens Werkloosheid Er zijn kennelijk twee methoden van werkloosheidsbestrijding: meer kopen en minder werken. Meer ko pen verschaft werk aan de overtol lige arbeiders, en minder werken (bijv. vervroegde pensionering) neemt de overtollige arbeid uit de markt. Waarom maakt men dan steeds maar weer uitsluitend propa ganda voor méér kopen? In deze tijd van verkwistingen milieuver vuiling zou propaganda voor min der werken beter zijn. Dus ver vroegde pensionering, korter wer ken, minder overwerken en minder bijverdienen door gehuwde vrouwen en gepensioneerden. Vooral onge- huwden zouden best halve dagen kunnen werken lnplaats van hele dagen, of zo af en toe een poosje van overgespaard geld leven. Men moet ook niet zo'n drama maken HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM-/DORDRECHT Westblaak 9-11, Rotterdam Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445. Posbus 101. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publïkatie wordt de naam van de schrijver vermeld. van de werkloosheid. Er zijn wel belangrijker dingen, zoals bescher ming van de gezondheid en het SDBnie (5) milieu en van dieren en beperking k j van het autoverkeer. Amsterdam W. Hofman van het hart, dat er dan sprake kan zijn van het opvoeren van een het- Sp3ni*6 (6) ze, maar vooral het bewust of on bewust kunnen afreageren van de machteloosheid in eigen land. Voormannen van de Partij van de Arbeid hebben zonder enig gevoel van medelijden of solidariteit ge weldloos verzet tegen metrobouw en hulzensloop laten mishandelen met middelen, de gehate regimes ver weg waardig: traangas, militai ren en tanks. Hilversum F. J. Colon Wel naar DDR (2) Verontwaardigde regering en parle ment over het bezoek aan minister Westerterp aan Spanje. Tegelijk bracht een PvdA-delegatie onder leiding Mevrouw Ien van den Heu vel een bezoek aan de DDR. Het land waar reeds tientallen mensen in het prikkeldraad zijn neerge knald alleen maar omdat zij het regiem wilden ontvluchten en, let wel, zonder vorm van proces. Van verontwaardiging over het laatst genoemde bezoek geen spoor. En als ik dan ook nog een advies mag geven aan mevrouw Van den Heu vel: ga ook eens duizend kilometer oostelijker, want daar zijn nog concentratiekampen te bezichtigen. Vlaardingen A. Exalto Spanje (1) Internaionale solidariteit! De slot- kreet van premier Den Uyl van het protest tegen het Franco-regime. Deze neo-marxistische regering meende zonodig op straat te moe ten demonstreren met kerken en bonden in haar zg. Gebalde vuisten en rode vlaggen. Een nationale de monstratie? Nee. een socialistische! O Nederland, let op uw zaak. Ver werp elk 'isme.' Ook dit socialisme van de straat met al zijn grote woorden, met al zijn stout ge schreeuw. Het overigens juiste pro test mondde helaas niet uit in'een oproep de kalmte te bewaren en zich te onthouden van geweldda den. Een ernstig manco. Welke geesten zijn opgeroepen? Ik houd beslist niet van zulke demonstra ties, noch minder van vroom ge praat, maar zeg alleen op deze plaats: Mon Dieu, mon Dieu, ayez pitlé de ce pauvre peuple. Want dat ons volk arm is en dat het God nodig heeft, daarvan ben ik over tuigd. Internationale solidariteit? Evangelische solidariteit! S. de Jong Amsterdam Er is een regering, die gezag uitoe fent en dat gezag handhaaft door politie. Er zijn politie-agenten ge dood. Mag dat? Neen! Maar als het gaat om de vrijheid tegenover een dictatuur? Wat zegt de Bijbel? De Romeinen kruisigden hun gevange nen bij aantallen gelijk, mét en zonder vonnis. Tóch zegt de Hel- land als de farizeeën bijval van SpSPlJ© (7) Hem verwachten in hun verzet te gen de overweldigers: 'geef de kei zer, wat des kelzqrs is." Calvijn oordeelde, dat individueel verzet, zoals hier in Spanje, alleen lijdelijk mocht zijn. Natuurlijk met volle verantwoordelijkheid van de overheid, die het doodvonnis uit sprak. Eén of enkele personen mo gen niet bij afwijkend oordeel naar Soestdijk gaan en Hare Majesteit gijzelen of doden. Alleen, als de vertegenwoordigers van het volk als geheel van mening waren, dat de volksvrijheden in het geding waren, was collectief verzet geoorloofd. Zo als onze opstand tegen Spanje. Wolfheze Amsterdam dr. A. Notenboom Ik vraag me steeds af, wat het verschil is, met hetgeen gebeurde en gebeurt bij het IJzeren Gordijn, In Rusland, in Tsjechoslowakije, Hongarije, China, Vietnam, Ethio pië, Angola, het land van Amin, Libanon en de PLO van Jasser Arafat enz. Volgens mij meet men met twee maten, en of men door de kat of de kater gebeten wordt, bei de doen pijn. Deze executie is, met veel meerdere ter wereld, een ui ting van afschuwelijke machtswel lust geweest, die ik verwerp, doch tevens, mijns inziens, een zeer één zijdige propagandistisch vertoon van communistisch-marxistische zijde. Winsum M. F. Dijksterhuls Enkele maanden geleden werd de kerkeraad verblijd met de'toezeg ging van een ton voor de aankoop van een pijporgel in de Adelaars- kerk, waar men zich nog altijd met een piano moest behelpen. Op grond van de toezegging werd een orgel besteld en ook nog een HeiLi- gersoigel voor het gemeentecen trum De Fenix. Om kort te gaan, de ton komt er niet, maar aan de orgels 'zit men wel vast. 'Wij hadden als kerkeraad en commissie van beheer goede gronden om aan te nemen, dat het safe was. Het is voor de persoon in kwestie een tragische zaak, maar overigens gaan wij als kerk onder de financiële tegenvaller niet zo vreselijk gebukt. Die ton scharrelen we wel op', aldus een van de plaat selijke predikanten, dr. J. Vlaardln- gerbroek. Van een onzer verslaggevers EDE Staatssecretatis De Jong heeft de gereformeerde sociale aca demie te Ede met ingang van 1 januari 1976 subsidie toegezegd. De staatssecretaris heeft deze me dedeling reeds gedaan, nog voordat de uitspraak van de Kroon bekend is op de beroepsprocedure, die de academie aanhangig had gemaakt tegen de aanvankelijke weigering van staatssecretatis Veerman, om de academie op het scholenplan 1974-'76 te plaatsen en daarmee in aanmerking te doen komen voor subsidie. De academie, die nu een jaar in bedrijf is. telt reeds 225 dagstuden ten en 120 parttime studenten. De begroting beloopt een miljoen per jaar. Naar schatting heeft het re formatorisch volksdeel tussen de twee en de drie miljoen gulden bijeengebracht voor de tijd, dat de academie zonder rijkssubsidie moest werken. Met zijn collega's, kerkeraad en commssie van beheer heeft hij de kerkleden een brief gestuurd, waar in een appèl wordt gedaan op hun solidariteit, zodat er op korte ter mijn toch een ton op tafel komt en de kerk haar verplichtingen kan nakomen. ROME (AFP) Bij opgra vingen onder het ziekenhuis van Sint Jan van Latcranen in Rome zijn uitstekend be waard gebleven fresco's ge vonden uit 't midden van de vierde eeuw. Nog nooit heeft men in het westen zulke oude christelijke wandschilderin gen gevonden. De fresco's zijn van een uitzonderlijke kwaliteit. Zij zijn 1,40 meter hoog en stellen onder andere de opstanding van Lazarus voor en Jezus, die spreekt tot de Samaritaanse vrouw. De fresco's zijn aangetroffen in ruimten op negen meter on der het tegenwoordige grond- peil. Kennelijk waren dit winkels in de keizerlijke tul- Omstreeks 1933 deed hier de leus opgang dat een gevangenis geen vakantie-oord is. Dat sloeg toen op Hltler-Duitsland. Het wordt tijd dat wij dit nu eindelijk ook op Franco- Spanje zullen laten slaan. Vanmor gen hoorde ik dat Nederland één- drietiende miljoen vakantiegangers per jaar voor Spanje levert. Het is te hopen dat zeer velen daarvan eindelijk hun geweten zullen laten spreken en de zon elders zoeken. Ik hoop ook dat mensen als Cruijff en Neeskens dat ook met de voetbal zullen doen. ODESSA (Kathpress) De afgelo pen jaren hebben aan het priester seminarie van Odessa in Rusland ruim 750 studenten een schriftelij ke cursus gevolgd in de orthodoxe theologie. Velen van hen zijn intus sen reeds in de zielzorg werkzaam. De cursus Is speciaal opgezet voor studenten, die op de theologische faculteiten van Odessa, Leningrad en Zagorsk geen plaats kunnen D. Veenstra krijgen. DEN HAAG In een telegram aan partijleider Breznjew heeft het breed moderamen van de hervorm de kerk diepe bezorgheid uitgespro ken ten aanzien van het lot van Yevgeni Barabanov (32), die her haalde malen is gedreigd met opne ming in een psychiatrische inrich ting op grond van zeer summiere medische indicatie. Barabanov heeft in een dringend telefoongesprek naar West-Europa verzocht om onmiddellijke hulp. Hij heeft ook gevraagd om telegram men uit het westen. Deze jonge publicist heeft een aantal artikelen geschreven, o.a. over de toekomst van de Russische kerk, die binnen kort zullen worden gepubliceerd. De reden voor de Russische autori teiten hem aan te grijpen is gele gen in zijn kronieken, die hij naar het westen zond en waarin werk van Russische dichters en memoi res vanuit werkkampen en foto's van vervolgde schrijvers waren op genomen. Het breed moderamen spreekt de hoop uit dat Breznjew zijn invloed Zalaanwenden om te voorkomen dat maatregelen op grond van niet-medische motleven tegen Barabanov zouden worden genomen. door Aldert Schipper Spanje (2) Zaterdag zijn wij weer geconfron teerd met het weerzinwekkende fa scisme. Maar hoe lang zal het pro test daartegen duren? En na hen zullen er wel meer mensen gedood worden. Tenzij ge steund door de Internationale opi nie de democratische krachten in Spanje het fascisme weten te ver nietigen. En dat zal niet moeten gebeuren met geweld van wapens. Want tegenover dat geweld stelt het fascisme zijn machtsapparaat, gesteund door het internationaal kapitalisme. Het fascisme kan al leen vernietigd worden door een sterkere macht. Een macht met een naam en een gezicht. Amsterdam René Men sink. Spanje (3) In de met veel verve uitgesproken rede op het Domplein van de on volprezen volksmenner Den Uyl, misten wij een woord van medede len aan het adres van de vrouwen en kinderen van de door koelbloe dige moordenaars neergeschoten politieambtenaren ln Spanje. Zijn dat geen mensen? Wil Den Uyl een tweede Portugal? Nieuwe Tonge G. A. J. Opsteitcn Spanje (4) Het valt ln de laatste weken op. Kameraden hoe gemakkelijk met name socialis tische voormannen zich spreekbuis maken van de strijd van onder drukte bevolkingsgroepen in landen hier duizenden kilometers vandaan. Zij verschijnen dan op protestbij eenkomsten en stellen dan regimes aan de kaak. Het moet mij dan wel Opnieuw is er met een sieriijke zwaai een rapport over Zuid- Afrika neergelegd op de tafels van de kerkelijke vergaderin gen. Ditmaal is het stuk afkom stig van het ERE. Achter deze letters verschuilen zich de laat ste vijf jaar een drietal buiten landse academici, die hun bu reau hebben in het Visser 't Hooftcentrum in Rotterdam. Hoe komt dit drietal daar? On geveer een jaar of tien geleden troffen een groep Europese christenen elkaar, die vonden dat de kerken in Europa eens ernst moesten maken van de be wering dat christenen vrede stichters zijn. De groep omvatte christenen uit Oost- en West-Europa. ZIJ besloten een centrum te stichten waar on derzoek gedaan zou worden naar de rol van de kerk ten aanzien van oorlog en vrede, ontwikkelingssa menwerking en vredeswetenschap. Toen de mogelijkheid ontstond om het bureau te vestigen in het Rot terdamse Visser 't Hooftcentrum, zette de initiatiefgroep zich om ln een stuurgroep, die aan de drie onderzoekers in het Visser 't Hooft centrum de opdrachten verstrekt. De stuurgroep heeft als Nederland se leden onder anderen dr. Harry de Lange en dr. Paul Kraemer. Er Ls nog een derde Nederlander: dr. Ans van der Belt, maar die zit in de groep namens de wereldraad van kerken. En dan zijn er mensen als de Tsjechische professoren Smolik en Opocensky, de Fran?aise Madeleine Barrauit en de Leuvense hoogleraar Houtard. apartheid. West-Europa kiest in feite de kant van de onderdrukkers door aan blank Zuid-Afrika het ka pitaal en de kennis te leveren voor de hoge vlucht die de Zuidafrikaan- se economie heeft genomen. En omgekeerd heeft West-Europa ge profiteerd van het gunstige investe ringsklimaat dat Zuid-Afrika dank zij de apartheid heeft geboden. De christenheid van West-Europa heeft grote invloed uitgeoefend op de kerkelijke ontwikkeling in Zuid- Afrika. Er zijn honderdduizenden christenen naar dat land geëmi greerd en sommige kerken geven aan de apartheid een godsdienstig tintje. Dit maakt de kerk ongeloof waardig. Conclusies Voor het Visser 't Hooftcentrum in Rotterdam staan de drie stafleden van het Ecumenical Research Exchange, van links naar rechts: A. C. Zöller, Karl-Helnz Dejung en P. A. Hausman. In het Visser "t Hooftcentrum zijn aan het we^k de beide Duitsers dr. Karlheinz Dejung en dr. P. A. Hausman en de Zwitser dr. A. C. Zöller. Het zijn drie goedlachse ka meraden, die op heel wat vergader ingen ln ons land hun gezicht laten zien. Hausman spraken wij het laatst in Genève en Dejung hielp ons een tijdje geleden, toen we alles moesten weten van de voor zitter van de wereldraad van ker ken, M. M. Thomas. En nu zijn de drie voor de dag gekomen met een document. Dat woord is hier wel nodig, want het ls echt Indrukwekkend met zijn 105 pagina's. Dr. Zöller stelt ons gerust dat het niet het dikste kerkelijke rapport over Zuid-Afrika ls (de ge reformeerde synode mag zich be roemen op het meest uitgebreide rapport over dit onderwerp), maar het is wel het meest Duitse stuk. Niet alleen omdat het zich van de Duitse taal bedient, want binnen kort verschijnt ook nog een Engel se en Franse versie. Het rapport is Duits en grondig. Het is geen flod derige slag in de lucht, maar ligt als een brok beton op de weg van elke kerkelijke vergadering, die iets serieus wil voorstellen. Gemeenschappelijk Het stuk is geadresseerd aan de Europese kerken. (Daarom die ver talingen). En dat is een feit van betekenis. Want hidden je als chris tenen wilt helpen, premier Vorster aan tafel te doen zitten met de vertegenwoordigers van zwart Zuid- Afrika, en je wilt daartoe enige economische of politieke druk ui toefenen, dan moet je dat doen als Europese christenen. Anders heeft het bitter weinig zin. Om zo'n ge meenschappelijke actie van Euro pese christenen op gang te brengen is een gemeenschappelijke basis nodig. Zoals de zaken nu staan is het vaak nog een lachertje. Kijk maar eens. De anglicaanse kerk is bezig haar goudaandelen te verko pen. De Duitse kerk krijgt al' dé stuipen wanneer een hele keurige actie groep door de wereldraad gesteund wordt. En de Nederlandse kerken zitten daar zo'n beetje tussenin. Het document van het ERE kan daar een beetje lijn in helpen brengen. Dat kan het vooral door dat het niet met pasklare antwoor den komt. Dat is voor sommigen misschien onbevredigend, wanneer zij dat hele besluitvormingsproces nog eens door moeten maken. Maar dat is niet anders.' Bevrijden Staat er dan helemaal niets in het ERE-documeot, dat de koppenzetter houvast biedt? Spaart het de kool en de geit? Oordeel zelf maar. Het ERE-rapport zegt (wij parafrase ren): De kerk in West-Europa moet zich bevrijden van onchristelijke motivaties en groepsbelang, die haar weerhouden duidelijk voor de gerechtigheid in Zuid-Afrika partij te kiezen. Want West-Europa ls mede-verantwoordelijk voor de Vraag AVOND hoog boven mij cirkelt het lijntoestel in de mistige nacht als een dier dat in het woud opgejaagd van zijn leger niet meer weet waarheen zo gromt het soms van ver en dan weer luider tussen wolken door hier beneden sta ik onder een lantaren die deze avond ook hoger lijkt dan anders en waarvan het licht gezeefd neervalt op ons, wachtenden op een late bus die ook wel eens verloren kan zijn geraakt en hoe dan thuis te komen in een anonieme wereld met alleen nóg het gegrom hoog daarboven? Wat zijn nu de conclusies van het ERE? 1. dé kerken in West-Europa zijn verplicht tot een ernstig gewe tensonderzoek: 2, zij moeten meer luisteren naar de stemmen van de zwarte bevolking: 3. er is niet zo veel tijd meer over om geweld te voorkomen, want hoe langer West- Europa treuzelt, des te groter zal het geweld zijn. waarmee de zwarte bevolking van Zuidelijk Afrika zich bevrijdt uit de gewelddadige onder drukking. Toegegeven: het zijn geen conclu sies. waar de heer Vorster slapeloze nachten van zal krijgen. Maar nog maals: Alle kerken in Europa zijn nog niet even ver. Wat ons in Nederland op het mo ment interesseert is wat de mensen van het ERE vinden van investe ringen. Zij vinden de oproep van de wereldraad van kerken passend in het volkenrecht, op korte ter mijn schadelijk voor de zwarten, maar op langere termijn gunstig voor deze groep en eigenlijk slechts in zoverre effectief als zij nieuwe hoop gegeven heeft aan de zwarte bevolking van Zuid-Afrika. Tenslotte doet zich, zo kort na het bezoek van hoofdman Buthelezl de vraag voor: mag je investeren ln de thuislanden? Het ERE zegt: De blanken proberen hun bevoorrechte positie zeker te stellen middels de thuislandpoiitiek. Daarom zijn in vesteringen in de thuislanden ook de gevangene van het apartheids systeem. Een uitzondering maakt het ERE voor kerkelijke hulp aan projecten, waar het eleirent van óe eigen zelfstandigheid in het mid delpunt staat, waar de zwarte be volking g3holpen wordt haar eigen toekomst te bepalen. Daarmee wordt de macht uit handen van de onderdrukkers genomen en in han den gelegd van de onderdrukten. NED HERV KERK Aangenomen naar Huizum: H. K. Stauttener te Harderwijk. Bedankt voor Ooltgensplaat: S. P. van Assenbergh te Nijkerk; voor Voorthuizen: B. M. Meijndert te Lunteren: voor Nunspeet: J. H. Gijsbertsen te Boven-Hardlnxveld. GEREF KERKEN Beroepen te Voorburg: A. Westra kand. te Amsterdam GEREF KERKEN (VRIJG) Bedankt' voor Oostelijk-iFlevoland J. Slotman te Eialfseft. "v CHR GEREF KERKEN Beroepen te Siegerswoude 'en Ou derkerk a. d. Amstel: L. v. dl Mey kand. te Apeldoorn: te Rijnsbürg: J. Oosterbroek kand. te Apeldoorn. Aangenomen naar Lelystad i.s.m. geref. kerk (vrijg. b.v.) A. Broersma te Goes. PORTLAND (VS) (NCNS) De episcopaalse bisschoppenconferen tie in de Verenigde Staten heeft een openlijke berisping toegediend aan de vier bisschoppen, die vorig jaar en dit jaar in totaal vijftien vrouwen de priesterwijding hebben toegediend. Tegelijk besloot de bisschoppencon ferentie een speciale commissie op te richten, die moet bekijken, wat er gebeuren moet, wanneer de alge mene vergadering van de episco paalse (anglicaanse) kerk in de VS de vrouw tot het ambt zou toelaten. In 1972 hebben de bisschoppen al uitgesproken, geen principieel be zwaar te hebben tegen een besluit tot toelating van de vrouwtot het priester- en bisschopsambt, maar een dergelijk besluit is.nog niet ge nomen. Zoals bekend., fungeren in de anglicaanse kerk' van Hongkong reeds enkele .jaren vrouwelijke priesters. ROME (CIC) De r.k. bisschop pen van Afrika hebben op hun vierde symposion, die in Rome werd gehouden, krachtig aange drongen op konsekwente afrlkani sering van de r.k. kerk in Afrika. De bisschoppen erkenden de nood zaak van een nauwe samenwerking tussen de jonge kerken van Afrika en de oude kerken van Europa en Noord-Amerika, maar deze samen werking moet in nieuwe vormen gegoten worden. Bisschop Sangu uit Tanzanië zei: 'Het gaat er niet om het christen dom te veranderen, maar het zo te verkondigen, dat het begrijpelijk is voor ons volk, dat een eigen denk en levenswijze heeft.' De Afrikaan se kerk moet van missiekerk missi onaire kerk worden, aldus bisschop Dangu. ATLANTIC CITY Op voorwaarde dat het een oproep tot berouw wordt, zijn de zwarte baptisten be reid mee te doen aan de viering van het tweehonderdjarig bestaan van de Verenigde Staten volgend jaar. Hiertoe besloten de zevendui zend afgevaardigden van de half miljoen leden van de conventie van progressieve baptisten tijdens hun jaarvergadering in Atlantic City. Volgens een woordvoerder van de conventie gaven de ondertekenaars van de onafhankelijkheidsverkla ring in 1776 en de grondwet van 1778 'geen moer' om zwarte men sen. Voorzitter Smith: 'Deze natie tracht ook nu weer met slinkse middelen de afschuwelijke dagen van tweederangs burgerschap voor zwarten en andere minderheden te doen herleven.' Ds. Abernaty, de opvolger van dr. Martin Luther King, noemde de recente demon straties tegen de schoolbussen voor zwart en blank samen een 'schande voor onze natie.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2