Stel handelsoverleg EG met Spanje uit Franco-aanhang in tegen-aanval Tanker lekkend naar IJmuiden Alsu beseft dat coffeihevrije koffie beter voor u is.. V KOFFIE HAG is de echte Reisje FORD: 320 MAAL BEDREIGD L Nieuwe Leidsc Courant i Remla Fritessaus Oogluikend fiat voor ambtenaren Th ®Ul met Nieuwe Haaöse Courant PvdA-bestuur levert scherpe kritiek op uitspraken over DDR Woningtextiel en woningbouw - pag. 15 Familieberichten en met Minister Van der Stoel zal voorstel doen Den Uyl scherp aangevallen Amnesty: Politie "nartelt Basken Eieren van scharrelkip Verzekering van auto's wordt duurder literemmertje Trouw sore^k+u aan. Schri'f eens teruq. FBI-agent kreeg 25.000 geboden voor aanslag Welkomstvoordeel. Trouw 33e JAARGANG No. 9639 - WOENSDAG 1 OKTOBER 1975 kunnen van maandag tot en met vrijdag tot 20 uur worden opgegeven (tel. 020 220383). Op zondag is daartoe van 18-20 uur gelegenheid. uitgave trouw/kwartet b.v. hoofdredacteur j. tamminga directeur ing. o. postma nieuwe zijdsvoorburgwal 276-280, amsterdam postbus 859 telefoon 020-220383 Abonnement 13,52 per maand 40,55 per kwartaal i60,oo per jaar postgiro 91133 bank n.m.b. rekeningnummer 69.74.64.148 gemeentegiro x 260 losse verkoopprijs 0,50 IN DEZE KRANT Binnenland Gastarbeiders boos Lanser: Stijging loon kosten terugdringen 3 Kerk Hoe gaat dat op zo'n redactie? 2 Buitenland #\- Woestijnrebel Habre kreeg wat hij zocht V ""V Britse minister uit La- - bour bestuur gezet7 Kerk In ile wereld 2 SfiBEPP^^A—IP Brieven van lezers 2 Radio en t.vi Belastingfraude Strips, feuilleton t is een kwaad dat Even puzzelen A door. .een goede Dichtbij en verder 5 administratie is weeroverzicht 5 tegen te gaan, Wetenschap en Techniek 7 maar dan zij ook Familieberichten 10 goede internatio- nale afspraken niet overbodig. Bert de Jongs analyse kan men lezen op pagina 5. MADRID (UPI, Reuter, AP) De aanhang van generaal Franco n Spanje heeft een tegen-aanval ingezet na alle internationale protesten tegen de executie van vijf Spaanse verzetsmensen. In al van Spaanse steden werden gisteren pamfletten verspreid waarin de bevolking werd opgeroepen te betogen tegen de 'anti- Spaanse' campagne in het buitenland. 'remier Carlos Arias Navarro ver- cheen gisteravond óp de televisie m,- de* Spanjaarden te manen de aJmte en eenheid te bewaren. Hij óroordeelde de protesten in het uitenland als 'schijnheilig, vals en nrechtvaardig'. Arias zei dat zijn egering liever het internationale >olement riskeert dan de waardig- eid van het Spaanse volk offert. >e premier verdedigde de voltrek- king van vijf doodvonnissen met te zeggen dat generaal Franco al cle mentie genoeg had getoond door zes ter dood veroordeelden wel gra tie te verlenen. De burgemeester van Madrid riep zijn stadgenoten gisteren op om woensdag massaal de straat op te gaan om hun trouw aan Franco te betuigen. Het is vandaag 39 jaar geleden dat .Franco tot staatshoofd werd verheven. Deze verjaardag meestal met demonstraties van van aanhangers van de oude dicta tor gevierd. In één van de gisteren verspreide pamfletten stond te lezen: 'Span jaarden: het wereld -communisme 2FE S probeert opnieuw Spapje te onder :eeft de Spaanse veiligheidsdienst eschuldigd van 'massale en syste- natische martelingen in de Baski- che provincies.' n een rapport dat is opgesteld oor de advocaat Thomas Jones uit Vashington en de westduitse filo- pof Burkhard Wisser, die in juli ipanje bezochten, wordt gesproken an 'Barbaars slaan, geestelijke wellingen en seksuele vernede- Ing'. De Spaanse autoriteiten wei dden Jones en Wisser de toegang t gevangenissen, maar zij vorm en zich een beeld uit vraagge- prekken met vrijgelaten gedeti- eerden en met advocaten die hun liënten in de gevangenissen had- en bezocht. 'olgens het rapport waren er schtstreekse bewijzen van marte- ng van 45 Basken en 'geloofwaar- ig en overtuigend bewijs' dat mln- ;ens 250 andere personen waren emarteld. Volgens de rapporteurs erden de gevangenen onder meer p hun voetzolen geslagen, werden igaretten op hun lichaam uitge rukt. werden zij zolang onder wa- er gehouden tot zij bijna verdron- en waren en werden zij uit hun laap gehouden. De rapporteurs zeg en dat in drie maanden ongeveer 000 mensen zijn gearresteerd. Am- lesty Internatioal is een organisa- le voor politieke gevangenen. Enkele buien Wisselend bewolkt met enkele buiten. Matige tot krachtige langs de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind. Maxima circa 18 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Wisselvallig met middagtem- peraturen van omstreeks 18 graden. Morgen zon op: 06.41 onder: 18.17 maan op: 03.01 onder: 16.39 werpen. Laat iedereen meedoen aan de betoging. Lang leven Spanje'. Den Uyl aangevallen De Spaanse regering heeft via de pers, radio en televisie, die aan 'n sterke censuur zijn onderworpen, steeds de indruk proberen te wek ken dat de verontwaardiging in het buitenland zich niet alleen tegen het Franco-regiem richt, maar te gen heel Spanje. Onderdeel van deze campagne was ook een aanval van een Spaans televisie-commen tator op de Nederlandse premier Joop den Uyl. 'Het is ongelooflijk dat een premier van een land. dat met een ander land normale diplo matieke betrekkingen onderhoudt, voorgaat in een betoging en dan tegen dat land een redevoering houdt', aldus deze Spaanse com mentator. Processen Over de nieuwe processen tegen Basken, die in voorbereiding zijn. is gisteren officieel niets bekend ge- 0 Vervolg op pagina 9, kolom 1 DEN HAAG De minister van economische zaken heeft een premieverhoging voor verzeke ringen van auto's, motoren, bromfietsen en landbouwtracto- rem goedgekeurd na overleg met de contact commissie motorrij tuigenverzekering. Voor de personenauto varieert de verhoging van de basispremie voor een WA-verzekering van 25 tot 45 gulden, afhankelijk van de cataloguswaarde, en van 45 tot 90 gulden voor 'n all-riskverzekering. De premie voor een WA-verzeke ring voor de bromfiets stijgt van 33 naar 39,60 gulden, de verhoging van de casco-verzekering loopt ult- teen van 12 tot 30 gulden. Voor motorfietsen en scooters is de premieverhoging 25 tot 35 gulden, afhankelijk van de cilinderiiihoud van de motor. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Nederland wil dat de onderhandelingen tussen de Europese Gemeenschap en Spanje over een nieuw handelsakkoord voor onbepaalde tijd verdaagd worden. Minister Van der Stoel zal dit voorstel doen aan de ministerraad van de EG, die op 6 en 7 oktober in Brussel vergadert. nen zetten op vakantie in Spanje te gaan. 'De actiegroepen leggen terecht nadruk op dat aspect van de zaak, maar het lis niet iets wat Van der Stoel Met een zwarte lijn is aangegeven hoe de lekkende Griekse tanker 'Pacific Colocotronis' een enorme olievlek achterlaat. Op de voorgrond en klein oliebestrijdingsvaartuig, dat nauwelijks iets kan uitrichten. IJMUIDEN Ondanks herhaalde pogingen is men er niet in geslaagd de lekkende Griekse midden op zee leeg te pompen. (ADVERTENTIE) olietanker Pacific Colocotronis Vandaar dat het schip nu, lekkend en wel, onderweg Is naar de haven van IJmuiden, waar het vanmiddag om twaalf uur zal aankomen. Het schip zal, als het tenminste niet meer te erg lekt, in de Averij haven (een buitenhaven) worden gemeerd, waar het zal worden leeg gepompt. De olie wordt dan overge heveld in de Britse Shelltanker Drupa. die onderweg is. De Griekse tanker kon niet op de Noordzee worden leeggepompt van wege het ruwe weer op zee. De olievlek is inmiddels uitgegroeid tot de enorme grootte van ongeveer 800 vierkante kilometer. Nog steeds vormt deze vlek die op 35 kilometer uit de kust drijft geen directe be dreiging voor de Nederlandse kust, omdat de wind nog steeds uit zuide lijke richting blijft waaien (een zogenaamde aflandige wind). De weerdeskundigen verwachten, dat de wind ook het komende etmaal nog uit dezelfde hoek zal blijven waaien. Het is mogelijk dat Dene- Vervolg op pagina 9, kolom 4 Mr. Van der Stoel, die dit gisteren in Den Kaag bekendmaakte, zei dat het Nederlandse beleid erop gericht is om vooral in samenwerking met de negen EG-landen tot vergroting van de druk op Spanje te komen. Alle ambassadeurs van de EG-lan den met uitzonderingvan Ierland hebben momenteel hun post In Ma drid verlaten 'voor overleg'. Van het overleg met zijn collega-minis ters zal mede afhangen hoe lang de Nederlandse ambassadeur uit Ma drid afwezig zal blijven. Mr. Van der Stoel zei dat de Neder landse zaakgelastigde in Madrid de mis en receptie ter ere van de 39- ste verjaardag 'van de verheffing van Franco tot staatshoofd' niet zal bijwonen. Hij kritiseerde de neu trale Amerikaanse reactie op de vijf executies, die zaterdag in Spanje plaatsvonden. De Verenigde Staten houden zich op de vlakte omdat men gezien de onderhandelingen over de Amerikaanse militaire ba ses in Spanje de Amerikaanse vei ligheidsbelangen niet in gevaar wil brengen. Minister Van der Stoel wees erop dat de VS hetzelfde beleid volgden ten aanzien van het kolonelsregiem in Griekenland. 'Mijn instelling is altijd geweest dat de Verenigde Staten uiteindelijk de nadelige ge volgen van hun beleid zouden moe ten incasseren en de reactie van de Grieken na het verdwijnen van de kolonels bewijst die stelling', aldus mr. Van der Stoel. Mr. Van der Stoel zei, ondanks de totale afwijzing van de Spaanse dictatuur, geen steun te zullen ver lenen aan een Mexicaans Initiatief om Spanje uit de Verenigde Naties te stoten. 'Uitstoting is niet het juiste middel om druk uit te oefe nen. Nederland stelt zich op het standpunt dat ieder land in ''e Verenigde Naties vertegenwoordigd moet zijn. Die houding hebben we ook altijd ten aanzien van Zuid Afrika ingenomen.' Mr. Van der Stoel verklaarde voorts zich er persoonlijk niet toe te kun- (ADVERTENTIE) je als regering moet afdwingen, le der oordeelt daar persoonlijk over'. In een boycot van Spaanse sherry bleek mr. Van der Stoel tenslotte weinig te zien. Op de vraag of het niet nuttig zou zijn dat buitenland se zaken op recepties geen sherry meer schenkt zei mr. Van der Stoel: 'II: denk niet dat ze daarvan in Madrid erg zouden beven.' DEN HAAG De regering zal oog luikend toestaan dat ambtenaren meewerken aan de door de vakbon den gepropageerde 24 uurs-boycot tegen Spanje. Dit is de essentie van de standpuntbepaling waartoe de regering gisteren na lang beraad is gekomen. In regeringskringen heet het dat de regering officieel geen steun kan het kabinet is daarbij overwogen dat gezien de stappen die de rege ring zelf ten opzichte van Spanje heeft genomen het de ambtenaren niet kwalijk is te nemen als zij ook in die geest willen handelen. Als het tot een boycot van Spanje zou komen spelen ambtenaren met na me een rol in het post en telefoon verkeer, de internationale treinen. verlenen aan de boycot omdat men en het vliegverkeer. Nederland is dan in strijd zou handelen met allerlei internationale verdragen en volgens internationale verdragen verplicht dit verkeer te laten door- verplichtingen. Anderzijds zal de gaan, vandaar dat de regering niet regering de ambtenaren die deson danks aan de boycot deelnemen 'met begrip tegemoet treden'. In officieel kan verklaren achter deze acties te staan. (Zie ook pag. 3). DEN HAAG Binnen de PvdA is deining ontstaan rond het bezoek dat een PvdA-delegatie onder leiding van partijvoorzitter mevrouw Ien van den Heuvel verleden week aan de DDR bracht. lijnse muur Ls historisch gezien Juist geweest, ondanks de nadelige effecten die eraan kleefden. De DDR beschouwt de muur als een normale grens, zoals die elders tus sen Oost- en West-Europa bestaat. Ze hebben d* noodzaak daarvan aangetoond'. Mevrouw Van den Het PvdA-bestuur heeft onder aan voering van premier Den Uyl en de fractieleider in de Tweede Kamer Van Thijn scherpe kritiek geleverd op de voor Oost-Duitsland zeer vriendelijke uitspraken die de dele gatie bij terugkeer op Schiphol deed. De delegatiewoordvoerder Jan Na gel zei toen onder meer: 'De Ber- (Vervolg op pagina 9. kolom 4) Wie wil demonstreren dat hij een parlementaire meer derheid heeft, kan dat beter in zijn parlement doen, zegt Kamervoorzitter Vondeling over het reisje van de Surinaamse oppositie. Ongastvrij? In ieder geval duidelijk. En dus taal die ons aanspreekt. Nieuwe abonnee: _Giro: Betaalt per kwartaal lat heb je nou met die scharrel- ippen Een geheim agent van de Ameri kaanse recherche FBI kreeg begin vorige maand 25.000 dollar aange boden om president Ford van de VS te vermoorden. De man die het aanbod deed is een dag later gear resteerd. Dit werd gisteren aan Congres-le den in Washington verteld door Rex Davis, hoofd van het FBI- bureau voor alcohol, tabak en vuur wapens. Davis getuigde voor een speciale commissie uit de Senaat, die een onderzoek instelt naar vei ligheidsmaatregelen. die voor de president zijn getroffen. Voor diezelfde commissie vertelde minister van financiën William Si mon dat er in de eerste drie weken van september 320 dreigementen tegen het ven van de president zijn geweest. Minister Simon zei dat het aantal bedreigingen de laatste tijd sterk zijn gestegen. Hij opperde dat die stijging iets te maken heeft met de publiciteit rondom de twee aanslagen op Ford. 'Die publiciteit lijkt ontspoorde lie den uit te nodigen voor de dag te komen', aldus Simon. FBI-topman Davis maakte pok nog melding van de arrestatie van een man, die ge wapend met drie krachtige geweren en een automatisch pistool, op weg Bij dit bedrag zijn de kosten voor was naar een stad waar Ford zou enkele nieuwe veiligheidsvoorzie- spreken. De FBI was getipt over ningen in het Witte Huis inbegre- dezo man. pen. President Ford vroeg juist gisteren het Congres om uitbreiding van de veiligheidsmaatregelen. De presi dent wil 150 agenten extra in dienst nemen. De veiligheidsdienst voor do president bestaat nu al uit ongeveer 1500 mensen. De uitbrei ding zal elf miljoen douar kosten. Plaats: Opgegeven door: Naam:_ Adres:_ Plaats:1 lk ontvang graag: O I fraaie zwart-kunstletteren onder/et Iers met silver bedrukte ouder wetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw tafel. O l'raklische. kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening IJ I O Tekening IJ 2 O Tekening IJ .3 O Tekening IJ I De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordcel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers,'antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. »»i. r/'.:} v'i V hoort ba

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1