slexico vraagt ancties VN |;egen Spanje Rhodesisch verzet weer in twee stukken berechting Baader-Meinhof j/rijwel onmogelijk geworden Liberale winst bij Bremer verkiezingen Vechten met politie in Tokio Bezetting Lissabons studio's wekt tumult Uitlaatgassen in Californië dodelijk are internationale druk op Franco Pnke boeren «Zuid-Afrika zen voor FLNA edische deskundigen laten geen twijfel: Leger in paraatheid gebracht Beiroet begint te geloven in bestand ET H AG 30 SEPTEMBER 1975 BUITENLAND voor- C— A. v. lout-i 0 iking ;rijg-|TERDAM De internationale druk op de Spaanse regering ;in 3,1de gisteren onverminderd voort. Regeringen, politici en vak- jingen spraken hun afkeuring üit over de voltrekking van jodvonnissen in Spanje. De Mexicaanse regering ging het door alle contacten met Spanje te verbreken. Alle Spanjaar- n Mexico, die iets met de regering in Madrid te maken :n, moeten voor woensdagmorgen het land hebben verlaten. unse president Luis rria stuurde een brief aan de fcris-generaal van de Verenig- Ities. Daarin werd de 'schen- van de mensenrechten in 1 in de sterkst mogelijke be ngen veroordeeld. De presi- fj vroeg om een spoedtoij een van de Veiligheidsraad om ncties tegen Spanje te kun- :ondigen. paanse ambassadeur bij de igde Naties heeft al officieel jjeerd op de Mexicaanse sta- ssadeur Jaime Pinies noem- brief van Mexico 'absoluut $vaardbaar'. Hij herinnerde er >A (Reuter) De Portuge- iriteiten in Angola die nog hopen dat de drie elkaar hèjdende bevrijdingsbewegingen ft, FLNA en Unita elkaar wei lij fodanig vastgelegd zullen heb- slmii dat zij wel tot een nieuw •mis moeten komen, maken rgen over de huidige ontwik- jen in het Zuiden. Daar dreigt oegere MPLA-leider Daniel ida, die vorig jaar met drie- militairen naar de FLNA 'P, de strijd aan te binden le Unita die deze streek be- en gemene zaak te maken talrijke Portugese kolonisten, •weigeren hun landerijen hier i geven. Tot nu toe heeft de ale evacuatie van Portugese listen uit Angola de Portuge- een blanke rebellie bespaard, deze zou In vereniging met de Zaire gesteunde FLNA alsnog en uitbarsten. aan dat Spanje nooit om tussen komst van de Veiligheidsraad heeft gevraagd toen er in 1968 honderden studenten omkwamen bij massa betogingen in Mexico-stad. De Mexicaanse politie trad daarbij toen bijzonder hard op. De betrekkingen tussen Spanje en Mexico zijn sinds de Spaanse bur geroorlog altijd slecht gebleven. De Mexicaanse regering heeft nooit of ficiële diplomatieke banden willen aanknopen met het Franco-regiem. Zwitsers protest Het aantal Europese landen dat ambassadeurs uit Spanje heeft te rug geroepen is inmiddels uitge breid met het neutrale Zwitserland. De Zwitserse regering verklaarde gisteren 'diep geschokt' te zijn door de executies in Spanje. Oostenrijk zal waarschijnlijk vandaag zijn am bassadeur naar huis roepen. De Franse president Giscard d'Estaing gaf gisteren zijn ambassadeur op dracht voorlopig niet naar Madrid terug te keren. De diplomaat, die al in Parijs was, had Giscard gisteren verslag uitgebracht over de wijze waarop de processen tegen de ver zetsstrijders waren gevoerd. De Amerikaanse regering heeft gis teren duidelijk gemaakt dat zij geen diplomatieke stappen tegen Spanje zal ondernemen. De woord voerder van president Ford, Ron Nessen, vertelde gisteren de pers dat Ford zijn leedwezen had uitge sproken over 'de kringloop van ge weld' in Spanje. Met een dergelijke formulering is een stellingname te gen de Spaanse regering voorko men. Nessen vertelde verder dat de executeies geen gevolgen zullen hebben voor de onderhandelingen over de Amerikaanse militair bae- ses in Spanje. Hij zei dat die on derhandelingen en de executies 'strikt gescheiden' werden gehou- Radicale Japanse studenten die zich voor de gelegenheid gekleed hebben botsen in Tokio op de oproer politie bij betogingen tegen het bezoek van keizer Hirohito aan de Verenigde Staten. De keizer zou vandaag ver trekken. Eerder is bericht, dat de keizer had afgezien van een bezoek aan de graftombe van generaal MacArthur de man die in 1945 de capitulatie van Japan aanvaardde en een tijdlang de hoogste gezagsdrager in Japan was. Het bezoek zou zijn geschrapt vanwege het overladen programma. SALISBURY (Reuter) De Afrikaanse Nationale Raad in Rhodesië bestaat nu definitief uit twee delen. Een congres ervan gedurende het afgelopen weekeinde, waarop Nkomo tot voorzitter werd gekozen, werd door duizenden aanhangers van Nkomo's rivaal Sithole en van de oprichter bis schop Moezorewa, geboycot. Die hebben nu aangekondigd op 19 oktober een eigen congres te zullen houden. Nkomo heeft al aangekondigd dat dit congres ongeldig is. Door deze ontwikkeling is de Raad die destijds de twee jarenlang tegen elkaar agerende verzetsbewegingen ZANU en ZAPU in zich verenigde weer overeenkomstig de oude scheidslijnen uiteengevallen. Bis schop Moezorewa, die al drie maan den vrijwillig met Sithole in bal lingschap in Zambia verblijft, heeft nog niet laten weten of hij voor het concurrerende congres naar Rhodesië terug zal keren. Het con gres kan slechts bijeengeroepen worden door een vergadering van het uitvoerend comité dat door een quorum van meer dan de helft van zijn 69 leden wordt bijgewoond. Volgens Nkomo zullen zijn tegen standers zulk een quorum nooit bij een kunnen krijgen. Het congres waarop hij was gekozen was door 43 leden van het uitvoerend comité bijgewoond. Maar Moezorewa's woordvoerder in Rhodesië. dr. Ga- belilah, zei tegen verslaggevers dit aantal met een korreltje zout te nemen. Hij meende dat indien de Rhodesische politie zich afzijdig zou houden het door hem bijeen te roepen congres zeker tienduizend deelnemers kon verwachten. De bijeenkomst waarop Nkomo werd gekozen was door 5500 deelnemers bijgewoond. Beslissend over de vraag welke van de twee fracties van het congres de steun van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid zal krijgen acht men de houding van Zambia en Mozambique. Het rebellerende be wind van Ian Smith beschouwt Nkomo als een gematigd leider die eventueel in een blank-zwart kabi net zal bewilligen. Onmiddellijk na zijn verkiezing heeft Nkomo. die tien jaar in gevangenkampen van Ian Smith heeft gezeten, een zwart meerderheidsbewind geëist en met intensivering van de guerrillastrijd gedreigd als Smith dit zou blijven afwijzen. it L '"■or J. den Boef vandaag na een onder ling van een week in 'tgart (de hoofdstad van de »LgePtduitse deelstaat Baden- nstjrttemberg) het proces tegen d® Ireas Baader, Ulrike Mein- lp Gudrun Ensslin en Jan mei Raspe wordt hervat, zal üstschien duidelijk worden, dat lt® niet volgens de sinds 21 mei ïncolgde methode kan worden "is :tgezet. nd proces, dat na ruim vier maan oog nauwelijks over zijn be- altadium heen is gekomen, dreigt le hand te lopen omdat volgens verdedigers van de vier beklaag- hun cliënten ongeschikt zijn de behandeling van het hun laste gelegde bij te wonen. De v )caten beroepen zich op de rap- slafcen van vijf internisten en «hiaters, waaruit deze 'einge- it 'ankte Verhandlungsfahigkeit' lasgerkte geschiktheid om de be- re< deling van het tegen hen lo- le proces te ondergaan) zou rot een. igslhet aan de verdediging ligt, zal proces worden afgebroken, om- v uit genoemde rapporten afge- ke< zou moeten worden, dat, als de gingenen geen gelegenheid krij- XI* geestelijk en lichamelijk te sUtellen, alleen het getuigenver- e al acht jaar zal vergen, lotrechtbank zal er weinig voor en. het proces af te breken om een half jaar of langer helemaal i voren af aan te moeten begin- Om afbreking van het proces 'oorkomen kan de rechtbank het een periode van 30 dagen on- >reken. Die tijd zou gebruikt a® ten worden om na te gaan of verbetering optreedt in de al- "toene gezondheidstoestand van 1 .„beklaagden, elf Het Baader-Meinhof proces in Stuttgart is vanaf het begin op 21 mei met de uitgebreide veiligheidsmaatrege len omgeven. Hier worden bezoekers van het proces bij de ingang van de tot rechtszaal veranderde Stamm- heimgevangenis aan een onderzoek onderworpen. Mj)rmaal een optimaal resultaat te ver- Igen, zou de rechter de verdach- in staat moeten stellen om zich Ier de voorwaarden die normaal jr gevangenen gelden, onder me- ■he behandeling te plaatsen. Alle "aren uit veiligheidsoverwegin- die thans nog oorzaak zijn van lormale omstandigheden, zouden ij gezet moeten worden, inrectltbank kan ook besluiten. proces op grond van de dit jaar kracht geworden nieuwe para bar 231 van de 'Strafprozessord- pg' in afwezigheid van de ver- Ihten voort te zetten. Het ligt echter niet voor de hand. dat dit zal gebeuren, al is het bepaald niet helemaal uitgesloten. De verdedi gers zullen het de rechtbank in dit opzicht heel moeilijk maken. Zij hebben nu al laten weten dat de storingen die in de gezondheidstoe stand van de gevangenen zijn op getreden het gevolg zijn van de afsluiting van de buitenwereld tij dens langdurige preventieve hech tenis. Door nu reeds vast te stellen dat de storingen niet het gevolg kunnen zijn van de demonstratieve honger staking (van juli vorig jaar tot februari), willen de advocaten het de rechtbank onmogelijk maken, dat zij het argument van 'selbstver- schuldeter Verhandlungsunfahigkeit' (ongeschiktheid door eigen schuld om het proces bij te wonen) zal gebruiken, om de behandeling van de zaak van de verdachten zonder hun aanwezigheid te kunnen voort zetten. Uit de rapporten van de vijf medi sche deskundigen concluderen de verdedigers ten overvloede, dat de rechtbank talrijke dagen met be klaagden te doen heeft gehad, die ongeschikt waren om terecht te staan. Op een perconferentie in Stuttgart verklaarde de advocaat Viktor Pfaff dat uit de rapporten' van de artsen is gebleken, dat bij de vier gevangenen 'psycho-physi- sche Erschöpfungszustande' zijn vastgesteld. Deze geestelijke en lichame lijke uitputtingstoestanden zouden, zo citeert de Neue Zürcher Zeitung de verdedigers, de beklaagden aan de^ rand van een situatie brengen, waarin zij ongeschikt zijn om zich te verdedigen. De bevestiging van de beperkte 'Verhandlungsfahigkeit' van de ver dachten (door medische deskundi gen die hun onderzoek op verzoek van de rechtbank hebben gedaan) is wat haar gevolgen betreft een succes voor de verdediging. Vier maanden lang hebben zij gepro beerd deze ongeschiktheid aan te tonen. De deskundigen hebben vastgesteld dat de vier gevangenen veel te weinig wegen. Baader heeft een veel te lage hartfrequentie en lijdt aan articulatie-stoornissen. Ulrike Meinhof heeft waarne mingsstoornissen en kan zich niet meer concentreren. Bij Gudrun Ensslin zijn het duizeligheid, lage bloeddruk en een verminderd pres tatievermogen. Dit laatste is in nog sterkere mate bij Raspe geconsta teerd. Eigen schuld? Uit de rapporten blijkt voorts, dat de deskundigen geen uitspraak doen over de vraag, of de storingen in de gezondheidstoestan van de gevangenen al dan niet door hun eigen schuld werden veroorzaakt. Wél zijn zij var "ning, aldus de Frankfurter Alle ne Zeitung. dat de langdurige hongerstaking die in februari eindigde, voor de huidige gezondheidstoestand van de ver dachten niet relevant is. Zij zijn eerder geneigd om aan te nemen dat de ongewone bepalingen, waar aan zij als gevangenen waren onder worpen, er toe hebben bijgedragen. Eén van de deskundigen, de West- berlijnse psychiater Wilfried Rasch (die evenals de internisten Walter Müller en Joachim Schroder uit Stuttgart van de gevangenen mede werking kreeg bij zijn onderzoek), heeft rechter Theodor Prinzing voorgesteld, de beklaagden eenzelf de behandeling te geven als nor maal is voor gevangenen. Zonodig zouden de vier verdachten samen gebracht moeten worden met ande re in gevangenschap levende leden van de 'Rote Armee Fraktion'. Rasch is zich er terdege van bewust dat dit wat de veiligheidsaspecten be treft met grote moeilijkheden ge paard kan gaan. Hij laat een con clusie echter aan Prinzing over. De psychiater Werner Mende uit Marburg (die evenals zijn collega Helmut Erhardt geen gelegenheid kreeg, de verdachten te onderzoe ken) gaf de rechter het advies, niet langer dan drie uur per dag. onder broken door korte pauzes, zitting te houden. Ook hij is er voorstander van. de omstandigheden, waaronder de beklaagden hun gevangenschap doorbrengen, te verbeteren om een geleidelijk opheffen van de 'sociale afzondering' mogelijk te maken. De internisten (die de gevangenen wel mochten onderzoeken) kwamen in een gezamenlijk rapport van twaalf bladzijden tot een soortgelijke con clusie. Vergelijking De Frankfortse krant herinnert er aan. dat het proces tegen een an der lid van de Rote Armee Faktion, Astrid Poll, begin vorig jaar werd afgebroken, nadat zich problemen hadden voorgedaan, die vergeleken kunnen worden met de moeilijkhe den. waarvoor de Stuttgartse recht bank zich thans geplaatst ziet. Astrid Proll werd om gezondheidsre denen in vrijheid gesteld. Twee we ken later bleek zij te zijn onderge doken. Zullen de vier van Stuttgart ook worden vrijgelaten, of zal rechter Prinzing nog proberen door onder breking van het proces de verdach ten in staat te stellen 'verhand- lungsfahig' te worden? Hij zou dan in een later stadium nog kunnen pogen, het proces zonder aanwezig heid van de beklaagden voort te zetten, als gebleken zou zijn. dat zij door eigen schuld niet terecht kun nen staan. Voorlopig ziet het er niet naar uit. dat hij opgeeft. TROUW/KWARTET 7 LISSABON (UPI, Reuter) Alle Portugese strijdkrachten zijn maandag in staat van paraatheid gebracht met het oog op de toenemende demonstraties tegen de regering in Lissabon. De veiligheidschef generaal Otelo Saraiva de Carvalho moest door speciale eenheden ontzet worden nadat hij door een woedende me nigte waaronder zich muitende le den van de militaire politie ge mengd hadden, was ingesloten bij het ministerie van Voorlichting. De militaire politie was juist op de menigte afgestuurd om deze in be dwang te houden. Soortgelijke tafe relen hadden zich ook eerder op de dag voorgedaan: militairen die naar twee radio- en televisiestati ons gezonden waren om deze te bezetten hadden gemene zaak met het protesterende studiopersoneel gemaakt. Na de afkondiging van de militaire paraatheid verscheen premier Aze- vedo voor de televisie om het pu bliek een inzicht te geven in de crisis waarmee de regering werd geconfronteerd. 'Ik verzeker het Portugese volk, welks ongerustheid ik geheel versta, van mijn vastbe slotenheid en van de beslistheid van de Beweging van de Strijd krachten om toenemende politieke, economische en sociale instabiliteit een halt toe te roepen', aldus de premier. Ondertussen had zich een menigte rondom het uit de radio- en tv-studio's verwijderde personeel verzameld, die het voornemen te kennen gaf, een van de studio's met geweld terug te nemen. Deze was na de muiterij van de aanvan kelijk gezonden eenheden door an dere troepen overgenomen. De Portugese socialistenleider Ma rio Soares heeft een voorgenomen reis naar Stockholm, waar hij het congres van de Zweedse sociaalde mocraten zou bijwonen, gisteravond op het laatste nippertje afgelast. Ook dit wordt gezien als een aan wijzing van de ernst van de crisis in Portugal. De aanleiding tot de bezetting van de studio's was volgens een eerder communiqué van premier Azevedo de aanmoediging die in radio- en tv-uitzendingen was gegeven aan de demonstranten die d e Spaanse ambassade voor een deel hadden verwoest en aan de protestbetoging van oorlogsinvaliden, welke tot proporties was uitgegroeid die het leven in de hoofdstad dreigden lam te leggen. De nieuwe minister van voorlichting Almeida Santos noem de de afgelopen dagen voor Portu gal de spannendste sinds de mis lukte coup van Spinola op 11 maart van dit jaar. Teken aan de wand voor Schmidt? Van een onzer redacteuren De Westduitse socialisten zijn bij de zondag gehouden verkie zingen voor de stadstaat Bremen teruggevallen van 59 naar 52 zetels. Met de winst gingen vooral de liberalen van de FDP strijken die gingen vooruit van 7 naar 13 zetels. De chris tendemocraten gingen er één zetel op vooruit: van 34 naar 35 zetels. Als er uit het resultaat van deze verkiezingen al een conclusie valt te trekken voor de West duitse politieke verhoudingen, dan valt die heel gunstig uit voor de liberale FDP. Want niet de CDU maar de partij van vice- kanselier en minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher heeft geprofiteerd van het gevoelige verlies dat de SPD heeft geleden. Het is altijd al moeiüjk uit een verkiezings-uitslag in een deel staat (want dat is de stad Bra men) nationale conclusies te trekken. Daar komt nog bij, dat de Bondsdagverkiezingen pas in de herfst van volgend jaar ge houden moeten worden. En op 4 april moet de bevolking van de deelstaat Baden-Württemberg eerst nog naar de stembus. Daar hopen de sociaaldemocraten een nationaal succes te boeken, door de christen-democraten in het Stuttgartse parlement him meer derheid te ontnemen. Niettemin zal het resultaat van Bremen niet zonder invloed blij ken op de verhoudingen in Bonn. De liberale regeringspart ner van de SPD kan in de ver leiding komen, de nederlaag van deze partij te zien tegen de ach tergrond van het tegenvallende financiële en economische be leid. Dat wordt vooral bepaald door kanselier Schmidt en diens eveneens sociaal-democratische minister van financiën Hans Apel. Zij bepalen samen in be langrijke mate de speelruimte van de liberale minister van economische zaken Hans Fride- richs. Het streven van Schmidt om een meer persoonlijk stempel op het kabinetsbeleid te zetten, kan er toe hebben geleid dat talrijke zwevende kiezers hun vertrou wen in de SPD hebben opgezegd. Als zij in de toekomst in de gehele bondsrepubliek het voor beeld van Bremen volgen kan dat uitgelegd worden als een po ging van de kiezers om de ver houding binnen de coalitie van SPD/FDP ten gunste van de li berale partij te wijzigen. Van een voorkeur voor de terugkeer van de CDU/CSU als regerings- spartij is dan geen sprake. Gedeelde macht Het heeft er veel van weg dat een belangrijk deel van het Westduitse electoraat de betrek kelijk kleine FDP versterkt wil zien om te voorkomen dat één van de grote partijen het alleen voor het zeggen krijgt. Dit ster ke vermoeden zal ongetwijfeld medebepalend zijn voor de rol die de FDP tijdens de verkie zingscampagne in Baden- Württemberg gaat spelen. Het is in dit verband bijzonder interes sant te signaleren dat de libera len in die deelstaat bereid zijn, een coalitie met de CDU te overwegen. In Bonn heeft deze bereidheid al de nodige consternatie veroor zaakt, omdat zij de toch al wat moeizaam geworden samenwer king tussen SPD en FDP nog zwaarder belast. Met het uitblij ven van een door Schmidt in het vooruitzicht gestelde ople ving van de Westduitse econo mie, breekt voor de kanselier en zijn sociaal-democratische partij een periode aan, waarin veel het tactisch inzicht en kunnen van de kanselier wordt gevraagd. BERKELEY, Californië De ver mindering van de hoeveelheid uit laatgassen van auto's tijdens de oliecrisis van vorig jaar, viel samen met een duidelijke en plotselinge daling van de sterftecijfers in twee districten in Californië. De meest voor de hand Liggende verklaring is dat het een het gevolg was van het ander, en er zijn tal van bijzonder heden die in die richting wijzen, aldus Stephen Brown en medewer kers, van de universiteit van Cali fornië in Berkeley. In het eerste kwartaal van 1974 lag de verkoop van autobenzine, en dus ook de produktie van uitlaatgas. 9.5 procent beneden normaal. De sterf te aan alle oorzaken behalve ver keersongelukken lag in Los Angels County 13.4 procent lager dan het gemiddelde van de eerste kwartalen van 1970-'73. In het meer landelij ke Alameda County bedroeg die da ling 7.7 procent. Van uitlaatgas wordt vooral een kwade invloed op hart- en long ziekten verwacht. Dat klopt met de cijfers. De sterfte aan hart- en vaatziekten daalde met 16.7 respec tievelijk 11.2 proeent in Los Ange les en Alameda. De sterfte aan longziekten (astma, chronische bronchitis, emfyseem) liep zelfs met 32.9 respectievelijk 38,0 pro cent terug. Hierbij moet bedacht worden dat Californië door de intense smog- vorming zo ongeveer het ernstigste uitlaatgasprobleem ter wereld heeft. De cijfers werden gepubliceerd in Nature (vol. 257, pag. 306-307). BEIROET (Reuter UPI) De be woners van Beiroet beginnen lang zamerhand enig vertrouwen te krij gen in het bestand dat een einde moet maken aan de strijd tussen de diverse bevolkingsgroepen. Hoe wel het merendeel van de winkels maandag nog gesloten was en het openbaar vervoer niet reed. ver toonden de straten van de Libanese hoofdstad de gebruikelijke drukte. Arbeiders zijn begonnen aan het opruimen van het puin van ruim 2.000 huizen, winkels en andere ge bouwen die in de afgelopen weken geheel of gedeeltelijk zijn verwoest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7