Veel animo voor Almere, vooral om lagere huren L0DENFREY 'Centrale politiediensten niet splitsen' 'n Goeie kop koffie beter met Buisman. Discotheek van de VARA moet zachter Over vijfentwintig jaar, zal ik jou nog steeds... rjReisbureaus handhaven Jpanje-arrangementen Eenduizend mensen willen huis in zuidelijk Flevo-land ifeöto L Bv>. _jot nog toe kleine honderd annuleringen Holland-reünie jn RAI afgelast Weekbladen en reisbureau boycotten mee 008 wordt 's nachts gesloten Eet geen vruchten van Amerikaanse vogelkers Van (harde) popmuziek kun je doof worden Leo van Laak uit actiecomité van binnenvaart Moeder-overste wilde bij de politieschool Minister Van Agt bij opening van grootste politie-school: Rijkspolitie tweeduizend man tekort JjSDAG 30 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 een onzer verslaggevers CRE Voor de nieuwe Almere bestaat volop be stelling. Bij de Rijksdienst keöor de IJsselmeerpolders zijn ziel tienduizend brieven binnen gekomen van mensen die graag aajn huis in Zuidelijk Flevoland i dUllen huren of kopen. Meer dan ~n<$0 bedrijven en tweehonderd winkelbedrijven hebben te ken- been gegeven dat zij belangstel- iuieg hebben voor vestiging in nere. betreft de huizen komt de interesse ruim negentig uit Amsterdam, en dan nelijk uit de negentiende- ftiwse buurten, van vooral Amster- n-oost. De resterende tien pro mt van de brieven kwam uit an- overloopsteden, zoals Purme- Hoorn en Amstelveen. Uit het i kwamen tot nu toe heel wei- brieven. 'tat laatste is opvallend omdat bij toewijzingsbeleid in Almere de lgende noemer gehanteerd zal ■den: 64 procent bewoners uit ierdam, zestien procent uit Het l en twintig procent uit de rest i Nederland. Het hoofd van het bojeotbureau Almere, ir. Frieling, De tekening laat zien hoe het centrum van Almere-haven, de nieuwe stad in de Flevo-polder, er uit zal komen te zien. liet gisteren al weten dat het niet onmogelijk is dat deze percentages bijgesteld zullen worden. De grote belangstelling voor de wo ningen (voor negentig procent laagbouw) in Almere zal wel voor namelijk zijn toe te schrijven aan de lagere huren die berekend zullen worden. De huren zullen tussen de 150 en driehonderd gulden liggen. Voor de koopwoningen bestaat 'lafan een onzer verslaggevers ne^MSTERDAM Nederlandse reisorganisatoren hebben tot nu toe en kleine honderd annuleringen gekregen op vakantiereizen naar Jpanje. Hoewel zij dit aantal minimaal noemen in het licht van "j jen totaal van 130.000 boekingen voor herfst- en winterreizen, zien p tjlj het komend seizoen toch met enige zorg tegemoet. aa\ls deze amüi-Spanje-actie aan- )erijoudit, zou dat', aldus eem grote oor da> Z ADVERTENTIE touroperator, 'weieens de voor de reisbranche kunnen bete kenen.' Diezelfde vrees werd geuit tijdens een gistermiddag gehouden spoedvergadering van reisorganisa toren in het Haagse Congresge- Voor mijnheer Jansen die morgen Be Jubileert. Niemand t woont te ver om'n bloemetje te sturen. Uw Flmrop- ten bloemist zorgt vp" ervoor! oog "Onvoldoende belangstelling STERDAM De Holland-Reü- kie, die van 2 tot 4 december in de lAI was vastgesteld en een bijeen komst beoogde van oud-Amster- tammers uit alie werelddelen, gaat liet door. Hoewel er in de afgelo pen maanden In de emigratielan- (Amerlka, Canda, Zuid Ameri- i en Australië) propaganda is ge laakt voor een tweede vakantie deel te nemen aan de festivitei- 5en van Amsterdam-700, is de alge- ene reactie beneden de verwach tingen gebleven. was een suggestief programma mengesteld, met onder meer het treden van Snip en Snap, Willy Übertl, Ria Valk, de Mounties en inderen ,er was een Sinterklaas- ivond in voorbereiidng en een Am- iterdamse kennis. De opzet was »ede om Mokum-700, in klein ver- land te herhalen. Burgemeester ktmkalden had toegezegd een re ceptie te geven voor de reünisten - men rekende op 100 tot 1500 personen in het rijksmuseum. De Holland-Reünie stond onder be- Ichermheerschap van prins Bern- hard. die de reünisten in de RAI «ou toespreken. Vier grote hoofste- lelijke hotels Alpha. Hilton, fcmsterdam-Esso en Okura waren boor logies Ingeschakeld. De Stichting 'Amsterdam-Promoti on', die met onder meer de RAI met de voorbereidingen doende is jeweest, meent dat de ongunstige economische situatie in de wereld fan beslissende invloed is op het Wegblijven van oud: Amsterdam mers uit de emigratielanden. Deze Holland-Reünie is de eerste 700- manifestatie, die van het program ma moet worden afgevoerd. (ADVERTENTIE) WERELDMERK VOOR MODE SINDS 1842 Verkoopadressen worden verstrekt door: H. J. J. Hoges#i; Adam. Tel. 020-710261 vooralsnog weinig interesse. Ruim 78 procent van de huizen in Almere zullen huurwoningen worden, Van een onzer verslaggeefsters In Vrij Nederland, de Haagse Post en Voetbal International (drie uit gaven van de N.V. de Weekblad pers) zullen tot nader order geen advertenties meer worden geplaatst, waarin Spanje als toeristische trek pleister wordt aangeprezen. Het reisbureau van de Volkskrant, Het Parool en het Vrije Volk (drie uitgaven van de Perscombinatie) zal met onmiddellijke ingang geen reizen meer naar Spanje organise ren. Abonnees van deze drie kran ten, die bij dit bureau al een reis naar Spanje hadden geboekt, zal zo mogelijk een ander reisdoel worden aangeboden. slechts 22 procent wordt koopwo ning. Maar slechts tien procent van de tienduizend briefschrijvers wil graag een huis in Almere kopen. De Rijksdienst voor de IJsselmeerpol ders blijft echter voorlopig vast houden aan de verdeelsleutel 78 huur- en 22 koophuizen. Vandaag zal minister Westerterp de eerste paal slaan voor de eerste 414 woningen in Almere. Al'eerder was begonnen met de bouw van een telefooncentrale en een café-res taurant. Ook met de aanplant van het groen is al geruime tijd geleden begonnen. Vandaag zal ook met de bouw van een gecombineerde kleu ter- en basisschool begonnen wor den. De eerste hulzen zullen vol gend jaar september klaar zijn. Bus Vanaf dat moment gaat er eens in het half uur een bus naar Amster dam en Bussum en eens in het uur een bus naar Lelystad rijden. De bus blijft voorlopig het enige open bare vervoermiddel tussen Almere en de randstad. Over de aanleg van de spoorlijn-Weesp-Almere-Lely- stad heeft de regering nog altijd geen beslissing genomen. De ver binding over de weg is goed. Van Almere uit ligt een ruime weg naar de autosnelweg Amsterdam-Amers foort. Het complex van 414 woningen, waarvoor minister Westerterp van daag de eerste paal zal slaan, maakt deel uit van de kern Alme- re-Haven, een van de drie kernen waaruit Almere zal bestaan. In Amere-Haven komt het stadhuis, een groot ontmoetingscentrum, een kerk en een zwembad. Het eigenlij ke centrum van de stad zal uit een marktplein bestaan, dat vrij klein is. Dat is ook de visie achter Alme re: een intieme stad met een zeer dichte graad van bebouwing eni daaromheen grote parken. De auto' is zoveel mogelijk uit de stad ver bannen, Almere-Haven zal over tien jaar plaats bieden aan 25.000 mensen en in heel Almère zullen volgens de prognoses aan het eind van deze eeuw zo'n tweehonderd duizend mensen wonen. Van een verslaggever DEN HAAG Het telefoon-in lichtingennummer 008 zal vanaf morgen niet meer dag en nacht in dienst zijn. Tussen tien uur 'savonds en acht uur 'smorgens zullen mensen die 008 draaien verwezen worden naar een ander nummer, dat echter niet kosteloos is. Dit andere nummer is in alle telefoondistricten verschillend. Men kan er uitsluitend terecht voor dringend gewenste inlichtin gen. Tot de verandering is besloten omdat het aantal serieuze verzoe ken om inlichtingen aan 008 in de grote steden sterk is gedaald. Daarentegen is het aantal 'onza kelijke' gesprekken met dat num mer sterk toegenomen. Ook wor den vaak telefoonnummers ge vraagd die zonder meer in de gids van de aanvrager te vinden zijn. Verwijzing naar ander inlichtingen-nummer Van de ongeveer dertig miljoen telefoontjes die 008 per jaar krijgt, komt verreweg het grootste deel overdag. Bij de 22 informa tiecentra van 00$ werken in to taal ongeveer dertienhonderd ambtenaren. De sluiting tussen tien uur 's a- vonds en acht uur 's morgens is in zes telefoondistricten beproefd. In die proefperioden nam het aantal nachtelijke telefoontjes met onge veer zeventig procent af. Verder bleken de meeste telefoonabon nees de verwijzing naar een ander nummer niet als serviceverminde- ring te ervaren. Dat 008 korter bereikbaar is levert voorlopig nauwelijks vermindering van het aantal nachtdiensten op. Aan zo'n vermindering zal volgens de PTT pas gedacht kunnen wor den ais de districten ertoe over gaan 's nachts de bediening van - de informatiecentra op één plaats te concentreren. Door de sterke vermindering van het aantal op roepen wordt dat mogelijk. In het,, noordoosten van ons land zal bin-- nenkort begonnen worden met' concentratie in Zwolle. Zoals gemeld zal volgend jaar ook het bellen naar het 'gewone' nummer 008 niet kosteloos meer zijn. Het bellen van het nummer, waarnaar men 's nachts verwezen" wordt, kost evenveel als een nor maal gesprek. Van een verslaggever DEN HAAG Het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne heeft gewaar schuwd tegen het eten van de zwarte vruchten van de Ame rikaanse vogelkers, die op bos- en natuurterreinen over al in Nederland worden aan getroffen. Volgens het minis terie kunnen de vruchten be smet zijn met een giftig be strijdingsmiddel. De vruchten smaken wrang en hebben een grote pit. Het ministerie vindt het de veiligste weg om ook geen hierop lijkende uit het bos afkomstige vruchten te eten. Wielrijdster omgekomen Van een verslaggever DOORN De 81-jarige mevrouw C. M. Schuurman-van de Wissel uit Doorn is omgekomen toen zij uit een zijweg kwam en tegen een auto reed. De auto vloog tegen een boom en de bestuurder werd levensgevaarlijk ge wond UDENHOUT De 36-jarige me vrouw M. Peyneniburg-Van Dijk uit Udenhout is gistermiddag ernstig gewond geraakt toen zij op een overweg in Udenihout met haar au to tegen een trein botste. De over weg was beveiligd met automatisch werkende halve bomen. Omdat de vrouw linksaf wilde slaan is ze met haar auto vermoedelijk voor het open gedeelte terechtgekomen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Van een verslaggever DEN HAAG De VARA heeft besloten dat de geluidsproduktie in de drive-in discotheek van deze omroep gematigd moet worden. De VARA heeft daartoe besloten op grond van geluidmetingen van de Consumentenbond. Daaruit is gebleken dat popmuziek in disco theken, op popconcerten en bij drive-in discotheken vaak zo hard wordt gespeeld dat musici en luisteraars er doof van worden. In de drive-In discotheken van de AVRO en de VARA (die grammo foonplaten-concerten van popmu ziek verzorgen bij gelegenheden overal in het land) wordt ongeveer., een geluid van 110 decibel gehaald en op popconcerten wordt di$ sterkte nog vaak overschreden. Volgens de consumentenbond is uditr onderzoekingen gebleken dat van zestien procent van de mensen die twee uur of langer waren blootge steld aan een geluid van 110 deci bel de gehoordrempel was ver hoogd, waardoor hun oren minder gevoelig geworden waren. Ook is duidelijk aangetoond dat het ge hoororgaan kan worden beschadigd. bouw. Desondanks besloten zij hun Spaanse arrangementen volledig in de programma's te handhaven. Schrappen zou een zo kostbare ope ratie worden, dat de meeste deze niet zouden overleven. In dit ver band werd gewezen op het belan grijke aandeel van de Spanjereizen in het totale reizenaanbod: van de 700.000 jaarlijkse vliegtoeristen gaan er meer dan 500.000 naar Spaanse costa's. Het weglaten van deze vakanties uit de programma's zou betekenen dat meer dan drie kwart van de omzet verloren zou gaan. 'Verlies' In de reisbranche ligt deze zaak wezenlijk anders dan in andere produktiebedrijven, aldus de reisor ganisatoren. Als daar de verkoop van een produkt stagneert, kan het worden opgeslagen voor verkoop op een later tijdstip. Met vakanties kan dat niet. Als een reis niet wordt verkocht, betekent dat vol verlies. De Nederlandse toeropera- tors hebben op dit ogenblik voor tientallen miljoenen guldens in Spanje aan contracten loggen. Van dat geld komt geen cent terug, als er niet geboekt wordt. Daarbij komt, dat overboeking voor andere bestemmingen vrijwel niet doenlijk is. Sommige toeroperators hebben dat wel (gratis) aangebo den, maar de mogelijkheden daar voor zijn beperkt omdat men dan vrijwel altijd terechtkomt in hogerè prijsklassen. Spanje blijft altijd, en zeker op het gebied van apparte menten, het goedkoopste vakantie land van Europa, aldus de toerope rators. Het enige land, dat nog enigszins kan concurreren is Tune sië, maar dat zit op het ogenblik al zo goed als vol. Verstandig met aardgas Kamers leeg, verwarming laag Beminnen, zegt het bekende lied. En stel dat het lied gelijk heeft, dan zal dat zeker nog bij aardgaswarmte gebeuren. Hoe langer wij elkaar bij aardgaswarmte kunnen beminnen, des te beter, want aardgas is een energie met veel goede eigenschappen. Het is 'lief' voor het milieu (schone verbranding), er zijn geen opslag problemen en het zit dicht bij huis. Redenen genoeg om zo lang mogelijk met de voorraad te doen. Dus nü al besparen op aardgas. Hoe? Een voorbeeld: niet onnodig kamers verwarmen die nauwelijks in gebruik zijn. Hebt u in zo'n vertrek een radiator, draai deze dan dicht, als het tenminste niet hard vriest. Een gevelkachel kan op z'n laagste stand worden gezet. Als we allemaal wat bewuster gaan stoken, zitten we er nog vele jaren warmpjes bij. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken.de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie corresponder.t eadres postbus 19.Gfon.n9en Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Leo van Laak, ac tieleider van de schippers, die vori ge maand bij de blokkades van de Nederlandse waterwegen zo van zich deed spreken, is geen lid meer van het actiecomité evenredige vrachtenverdeling, dat, deze blokka des heeft georganiseerd. Bovendien zal op de eerstvolgende bestuurs vergadering van de O .NS. zijn functie als bestuurslid van deze niet bij de Stichting Nederlandse particuliere binnenvaart aangeslo ten onderneming in discussie komen. Na de blokkade heeft, zoals bekend, staatssecretaris Van Huiten een overlegorgaan uit de georganiseerde binnenvaartschippers samengesteld. Voorzitter werd de Rotterdamse oud-havenwethouder drs. H. J. Viersen. Hoewel de heer Van Laak de eerste vergadering van deze commissie heeft bijgewoond is hij niet als lid ervan geïnstalleerd. Aan de volgende vergaderingen heeft hij dan ook niet meer deelgenomen. Consument Evenals de buitenlandse toeropera tors vinden de Nederlandse reisor ganisatoren het niet op de weg liggen van het bedrijfsleven opposi tie te kiezen in politieke kwesties. Dat is, vinden zij, een zaak van de consument zelf. De Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbu reaus wijst er daarbij op, dat Ne derlanders die hun Spaanse vakan tie laten vallen daarmee het Spaanse volk een slechte dienst be wijzen omdat het daardoor econo misch volledig in de kou zou komen te staan. 'Toerisme is voor Spanje de eerste inkomstenbron. Als men die laat wegvallen, treft men de Spanjaard zelf meer dan het Fran co-bewind', aldus de ANVR. Van een onzer verslaggevers APELDOORN De gebouwen van het voormalig rooms-ka- tholiek seminarium De Weyert zijn gisteren definitief naar het rijk overgegaan om er de rijksopleidingsschool van het korps rijkspolitie in te vestigen. Toen de eerste stappen voor deze overgang werden gezet heeft de moe der-overste van het seminari um verzocht bij het nieuwe instituut in dienst te mogen treden. Helaas werd gisteren opgemerkt toen minister Van Agt de nieuwe politieschool opende, kon de moeder-over ste, die in het seminarium de leiding had over de huishou delijke afdeling, vanwege de voorschriften niet bij de poli tie in dienst treden. Reden hiervoor was haar leeftijd. Moeder-overste is 82 jaar. 'Voorwaarde stellen' Volgens de consumentenbond is er voor de overheid alle reden veilig heidsmaatregelen te nemen. De grootste risico's lopen natuurlijk mensen die uit hoofde van hun beroep bij popmuziek betrokken zijn, zoals de popmusici zelf, de dis jockeys en de technici. Van hen zijn er gedeeltelijk doof geworden. Maar ook regelmatige concertbezoekers lopen risico's. De Consumentenbond suggereert dat gemeenten als voorwaarde voor een muziekvergunning stellen dat het geluid beneden een bepaalde sterk-r te blijft. In de Engelse gemeente Leeds wordt dde voorwaarde al ge steld. De consumentenbond waarschuwt ook op te passen met koptelefoons: die kunnen gemakkelijk een ge luidssterkte van 120 decibel halen en die is schadelijk voor het ge hoororgaan. RITA 'Vind je het geen goed idee om het plafond eens te schil deren?' Van een onzer verslaggevers APELDOORN 'Geen minister van justitie zal bij de huidige ontwikkeling van de criminaliteit zijn medewerking kunnen verlenen aan het scheppen van een politiebestel waarin géén centrale diensten zijn opgenomen' Dat zei ministe Van Agt toen hij gistermorgen in Apeldoorn de naar het gebouwencomplex De Weij- ert overgebrachte opleidingsschool van het korps Rijkspolitie officieel in gebruik stelde. Minister Van Agt vond de wensen van de pleitbezor gers voor een regionaal op gedeelde politie, die de cen trale diensten in mootjes willen hakken, absurd. Kraamkamer De opleidingsschool van de rijkspolitie te Apeldoorn is, zoals de directeur van dit Instituut, dirigerend officier van de rijkspolitie B. van der Meer, gisteren zei, de grootste, meest produktieve kraamkamer van de Neder landse politie. Het uit 1935 daterende gebouwencomplex werd door het rijk gekocht voor acht miljoen gulden. Door een soms ingrijpende verbouwing Is het voor het nieuwe doel geschikt ge maakt. Er kwam onder meer een praktijkruimte, waar al lerlei situaties, waarmee de politieman te maken kan krijgen, kunnen worden na gebootst. Door de nieuwe accommodatie (samen met dependances in Hom en Harlingen) kunnen binnen kort 950 aspiranten teF'-'v'k de primaire politie-opli krijgen. Het werk van de rijkspolitie bestaat in de eerste plaats uit het vervullen van de ge hele politiedienst in bijna alle gemeenten met een in wonertal beneden de 25.000. Het gebeurt door land-, ver- keers- en recherchegroepen. In deze sector bestaat een belangrijk personeelstekort, namelijk van dertig procent. Met de opsporing van over tredingen van de Jachtwet, de Vogelwet, en de Vuurwa- penwet in natuurgebieden zijn de detachementen Veld politie belast, pok deze zijn onderbezet. Iri totaal is er eén tekort van tweeduizend man ten opzichte van de organieke sterkte. Opvoeren capaciteit Het kabinet heeft de Sta ten-Generaal inmiddels meegedeeld de opleidingsca paciteit 'te zullen opvoeren tot 350 leerlingèh. Dat gaat niet in een handomdraai, omdat het schort aan on derdak, docenten en voor dit vak capabele jonge men sen. Nog steeds wordt maar één op de tien Sollicitanten geschikt bevonden. Bij de opening van de nieu we school noemde de heer Van Agt de wens om het werkgebied van de centrale diensten te versnipperen (zodat bijvoorbeeld Schiphol ingelijft zal worden in het korps van de provincie, waarbinnen deze nationale luchthaven na de herinde ling van het land zal zijn gelegen) absurd. Nationale organisatie 'Wat de recherche be treft', aldus de heer Van Agt, 'het merendeel van haar werkzaamheden zal in de toekomst door de provin ciale korpsen moeten wor den gedaan. Deze zullen daarvoor overigens het ver eiste personeel en materieel ter beschikking moeten stel len. Maar voor de beteuge ling van sommige misdrij ven is een nationale organi satie nodig, die overigens in goed samenspel met de pro vinciale korpsen zal moeten opereren. De handel in drugs, met na- me die met onaanvaardbare risico's, is daarvan een spre kend voorbeeld. Ook de be strijding daarvan vraagt een verregaande specialisatie, een bundeling van alle be schikbare informatie uit; binnen- en buitenland, in ternationale contacten, de bevoegdheid om waar ook in het land onverwijld opspo ring te verrichten. Aan zulk 1 een organisatie bestaat reeds nu behoefte en het wordt hoog tijd dat zij spoe dig van de grond komt', al dus de minister.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3