Kerk kan geen gedragsregels voorschrijven lil Ds. Van Mechelen uit geref. kerken Actie Duitse ouders tegen Hare Krishna en Children of God Vandaag Onzo adressen: Evangelist Leo Pasman (64 jaar) overleden Rapport op gereformeerde synode Ds. Groenenberg: Een synode is geen parlement te BeroepingswerR b Dekens schrijven Vaticaan over opvolging Alfrink Waarom gebruiken ze in een quiz juist de Grote Winkler Prins Encyclopedie? ...omdat-ie gewoonweg de beste is! DINSDAG 30 SEPTEMBER 1975 KERK - BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Bij de vele problemen die genadeloos in de moder ne samenleving op de mensen afkomen wil een kerkmens leiding van de kerk. Betekent leiding van de kerk vandaag nog het voor schrijven van vaste gedragsregels, die in acht moeten worden ge nomen? Neen, eerder zal het begeleiding moeten zijn: Ruimte scheppen tot het bespreekbaar maken van problemen vanuit het gemeenschappelijke uitgangspunt, de bijbel. De veelvormig den kende kerk kan hoogstens richtingen wijzen. Van een onzer verslaggevers URK In de kerkdiensten van de gereformeerde Kerk van Urk is zondag meegedeeld, dat een van de drie plaatselijke predikanten, ds. J. B. van Mechelen, zich aan de gereformeerde kerken heeft onttrokken. Zo ziet de cartoonist van de (Duitse) Industriekurier de vormings leiders aan het werk. Dit is, kort samengevat, de kern van een rapport dat op tafel lag bij de synode der gereformeerde ker ken. Daarmee was gehoor gegeven aan de opdracht van een vorige synode om 'door studie en bezin ning. advies en voorlichting, aan dacht te schenken aan het pastoraat met het oog op de vraag vanuit kerk en samenleving'. Over het algemeen werd op dit rapport positief gereageerd, al was er ook kritiek, die varieerde van 'helemaal opnieuw beginnen', tot 'de relatie met het belijden komt er onvoldoende uit naar voren'. In elk geval werd het rapport belangrijk genoeg geacht om er verder vorm aan te geven en in brede kring, juist ook in de gemeenten, als dis cussiestuk aan te bieden. Maar, zo besloot de synode, eind vorige week, dan zal het wel moeten wor den herschreven in voor iedereen en niet alleen voor theologen be grijpelijke taal, waarbij ook duide lijker de geloofsdimensie naar vo ren dient te komen. Adviesgroep Aan de orde kwamen ook de activi teiten van een anderhalf jaar gele den met zijn werk begonnen ad viesgroep gemeentestructuur, die gemeenten direct en of via publica ties probeert raad te geven en te begeleddien bij problemen zoals sa menwerking van hervormden en gereformeerden in de nieuwe struc tuur, samenspel kerkeraad en ge meenten, het inschakelen van con tactpersonen, (leken) naast ouder lingen en diaken, het aantrekken van andere beroepskrachten dan dominees zoals een vormingsleider, een opbouwwerker, een Jeugdwerk- deskundige, dus uit de agogische sfeer. De adviesgroep blijkt in een grote behoefte te voorzien en werd met allerlei moeilijke vragen geconfron teerd. De meest vergaande vragen daarvan waren wel: Kunnen in een gemeente de amb ten van predikant, ouderling en diaken losgelaten worden? Of: kan een coördinatiepunt ge vormd worden naast of inplaats van de kerkeraad? Vragen die regelrecht in strijd met de kerkorde zijn. Niet, dat het zo ver gekomen is, zo rapporteerde de adviesgroep, maar toch vraagt de plaatselijke kerkelijke situatie soms om enige speelruimte met betrek king tot de kerkorde. De advies groep is daar uiteraard erg voor zichtig mee. Het is zoekend en wachtend bezig zijn. De vele verzoeken om hulp uit de gemeenten noodzaken tot intensi vering van het werk, zo overwoog de synode. Het werk wordt nu als bij taak door een aantal kerkelijke functionarissen gedaan. Maar er moet een vaste vrijgestelde voor dit werk komen, die doorgaat met adviseren alsmede met het verzamelen en evalueren van erva ringsmateriaal. Tot het aantrekken van zo'n kracht werd dan ook be sloten. Met deze beperking dat nog nader moet worden bezien of het landelijke kerkelijke budget zijn aanstelling wel toelaat. De synode Is uiteengegaan tot woensdag 8 oktober. In aansluiting op ons gisteren gepubliceerd ver slag delen we nog mee dat in het Salco de hervormde, de gerefor meerde en de rooms-katholleke kerk vertegenwoordigd zijn. Ds. Van Mechelen zou dit vrijdag avond hebben verklaard aan het einde van een emotionele kerke- raadsvergadering. Hij zelf ontkent overigens dit bedoeld te hebben. Het meningsverschil spitste zich toe op het beroep, dat gereformeerd Urk onlangs heeft uitgebracht op ds. W. Feenstra te Leek, welk beroep inmiddels door ds. Feenstra is aan genomen. De 5100 leden tellende gerefor meerde kerk van Urk staat bekend als een bolwerk van verontrusting in de gereformeerde kerken. Ook de twee collega's van ds. Van Me chelen, ds. H. Veenstra (die mo menteel ziek is) en ds. K. Kramer, hebben sterke bezwaren tegen de ontwikkelingen binnen het kerk verband. Een andere bijzonderheid van gereformeerd Urk is, dat de Statenvertaling nog gebruikt wordt en de psalmen in oude berijming 'op hele noten' gezongen worden in de kerkdiensten. Synodelid UIT VAN LEZERS Doop (10) Laat de kinderen tot mij komen en verhinder ze niet. We zijn als kerk duidelijk op de verkeerde weg. Voor kinderen geen plaats in het konink rijk, eerst geloven en dan gedoopt. Ze moeten eerst maar een status bereikt hebben voor ze christen mogen zijnIk kan me soms ergeren aan uitgestreken gezichten, gebukt onder de last. zwaarmoedig, enz. Christenen die denken dat er iets met hen gebeurd is en daarom recht hebben op een plaatsje aan het avondmaal. De Heer nodigt zondaars uit. Kom kerkmensen, laat de wereld zien dat we blije christe nen zijn, vriendelijk, behulpzaam, waakzaam, ook het kind hoort daarbij. De bruidegom komt. de te kenen der tijden zijn er, alles wijst op het einde. De Heer is waarlijk opgestaan, ik ben blij dat ik als kind al van Hem mocht zijn, het nieuwe leven vangt aan. Zeist J. Hoekstra Doop (11) Hoe lang zullen wij elkaar nog lastig vallen over wel of geen Kin derdoop? Schuilt hierin eigenlijk geen stuk geestelijke onvolwassen heid? 't Is waar de Bijbel leert ons geen kinderdoop. Maar welke Doop dan wel? Volgens het N.T. is de Doop geen enkelvoudige handeling, maar een meervoudig gebeuren, be staande uit: Geloofsbelijdenis, wa- terdoop, handoplegging en Geestes- dpop (zie Handelingen). Wat oor- scronkelijk in de Doop der volwas senen bij elkaar hoorde, heeft men terwille van de kinderen in twee delen gescheiden. Waar staat dat dit niet mag? Werd ook de besnij denis niet op de achtste dag ver richt? Toch is volgens Paulus, de echte besnijdenis die van het hart! 21p ligt ook in het N.T. het zwaarte punt van de Doop niet in het njenselijk handelen (dopen met water), maar in wat Jezus doet: Hij dbopt ons met zijn Geest (Mattheus 31 vers 11). De kinderdoop is slechts een deel van het grote doopgebeu- rèn. Al het "orengenoemde hoort er ook bij. In de Doop met de H. Geest wordt ons door God zijn ze gel opgedrukt (2 Corinthe 1 vers 2?). Zo gezien ontvangen onze jon ge mensen het eigenlijke van de Doop pas na hun belijdenis! Geluk kig dat deze doopsbeschouwing. die oïi. geheel op de Schrift berust, al irieer veld wint, ook in de kerken. Maar er moet nog wel veel veran deren Voorthuizen P. J. L. Batelaan Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. staat nergens ln Gods woord, dat je verloren gaat, als je niet gedoopt bent. Er is maar één pleitgrond, en dat is het verzoenend Bloed van Jezus alleen. Niets maakt naast Hem ons vrij. Rotterdam D. Th. Schouten Onze auto (11) Natuurlijk is lopen of fietsen (als men kan en mag) veel gezonder dan autorijden. Ook mijn ervaring (67). Waar het mijns inziens om gaat is het te ongenuanceerd en te overvloedig autogebruik. De auto kan zeer nuttig zijn en is voor velen onmisbaar. Maar de fietser en voetganger moeten niet in een hoekje gedrukt worden. De minister heeft groot gelijk als hij wat wil terugdringen gezien de vele onge vallen. milieu- en luchtvervuiling, landschapaantasting enz. Haarlem D. J. D. du Fossé Menselijk Doop (slot) Waarom vliegen de mensen elkaar zo in de haren over de doop? Er HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM-/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Posbus 101. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Waarheid en Eenheid en enkele kerkeraden maken bezwaar tegen het preadvlseurschap van professor Kuitert. Het boek 'Zonder geloof vaart niemand wel' is de druppel die de emmer doet overlopen. De verwijten: atheïstisch, volkomen menselijk, kan ik bij het lezen van dit boek niet terugvinden. Wat is menselijk? De Heer komt in de wereld onder Zijn volk wonen. On begrijpelijk maar waar. En later, wat waren we blij, kwam Hij in hen wonen. God de Heer. die na men durf Je haast niet uit te spre ken, gaat zich in de wereld doen zien, in mensen, niet te geloven, maar toch is het waar. Is dit te 'menselijk', te kort doen aan Gods eer? Zaandam Klaas Beernink VVD De WD, bij monde van de heel Wiegel, wil op alle departementen drastisch bezuinigen, behalve op het departement van defensie, de uitgaven daarvan wil hij zelfs ver hogen. Daarenboven wil de WD de inflatie rigoreus bestrijden, wat nooit gelukt is ook tijdens de rege ringsperioden waarin de WD wel in de regering was vertegenwoor digd. Dit is een holle frase, immers de inflatie is voor 90 pet. te verkla ren door de na 1945 tot de dag van heden aan ruimteonderzoek, nucle aire bewapening, kortweg defensie uitgegeven gigantische bedragen die voor wat de industrieel ontwik kelde landen in de wereld ruim 15 pet. bedraagt van iedere belasting gulden. Men zegt wel: defensie is een noodzakelijk kwaad om de vre de te waarborgen, na 1945 tot op heden is dit echter een onbewezen stelling, het militair geweld in de afgelopen 30 jaren bewijst het te gendeel. Ommen J. Wezenaar Onzorgvuldig Verwijt minister Vredellng de ma rine-officier Lamberts onzorgvuldig gedrag? Wie lag er op een geheime plaats te slapen toen her en der naar de minister gezocht werd, die het omstreden contract voor de F16 moest tekenen? Dat was minister Vredeling. Welke minister verweet minister Pronk onzorgvuldig gedrag nadat deze onder invloed met zijn wagen van de weg was afgeraakt? Reed er niet een minister een ver- keerszuil omver? Onzorgvuldig ge drag en toch zijn deze ministers nog in functie. Maakte minister Westerterp zich schuldig aan on zorgvuldig gedrag toen hij dezer dagen naar het moorddadig Spanje ging? Wie verweet minister Van Doorn onzorgvuldig gedrag bij zijn recente N.O.S.-benoeming? Arnhem J. J. van Monsjou Sr. HAARLEM Op 64-jarige leeftijd is te Haarlem overleden de be kende evangelist Leo Pasman. De begrafenis is heden, dinsdag middag, na een rouwdienst die om twee uur begint in de aula van de Noorderbegraafplaats te Haarlem. Ook de nieuw beroepen predikant ds. W. Feenstra geldt als een ver ontruste. De bezwaren van ds. Van Mechelen tegen hem betroffen voornamelijk, dat hij synodelid is. In het beroep van een synodelid zag ds. Van Mechelen een. afwijken van de beleidslijn van Urk. Zelf bezocht ds. Van Mechelen om prin cipiële redenen de laatste twee jaar de vergaderingen van de classis Emmeloord al niet meer. Zijns in ziens betekent synodelid zijn een aan één tafel gaan zitten met dwaalleraars. ezelfde bezwaren heeft ds. Van Mechelen ook tegen de oud-voorzit ter van de vereniging van veront rusten, ds. E. J. Oomkes te Uithui zen, die eveneens synodelid is. Ove rigens kan ds. W. Feenstra na zijn Ds. J. B. van Mechelen overkomst naar Urk geen synodelid blijven, omdat hij dan niet meer als afgevaardigde van de provincie Groningen kan optreden. Wat er verder gaat gebeuren, is nog niet bekend. Deze week zal een extra editie van het kerkblad ver schijnen, waarin de kerkeraad me dedelingen zal doen. Ds. Van Me chelen is 61 Jaar. PERSONALIA Onderscheiding De heèr R. T Roedofs, terugtredend hoofddirec teur van de Coöp. Verkoop- en Produktieverenaging van aardappel meel en derivaten Avebe GA. is benoemd tot ridder in de' orde van de Nederlandse Leeuw. Hij heeft ruim vijftig jaar de belangen van de produktie en afzet van aardap pelzetmeel op coöperatieve gronds lag gediend. Leo Pasman kwam uit een onker kelijk milieu. Aanvankelijk werd hij beeldhouwer. In de jaren 30 kwam hij in aanraking met de toen be kende evangelist ds. Hoekendijk en werd hij christen. Na een bijbel schoolopleiding bij de Vergadering van Gelovigen in Wiedenest, Duits land, werkte hij in Oost-Europa Letland, Lltauwen en Polen. Hoe wel hij die arbeid wegens de poli tieke situatie na korte tijd moest beëindigen heeft deze periode grote invloed op zijn denken en handelen gehad. Van 1940 tot 1945 diende hij de gemeente die ln de Zuiderkapel te Haarlem bijeenkomt als voorgan ger. Na de oorlog wegkte hij enige tijd bij de beweging Jong Neder land Voor Christus te Doorn. Toen in 1946 voor het eerst jeugdbijeen- komsten van Youth for Christ in oris land werden gehouden deed hij nazorgwerk onder de jongeren, die massaal toeliepen bij deze nieuwe evangelisatiebeweging. Hij trad in full-time dienst bij Youth for Christ en gaf leiding aan dit werk tot 1958. In dat jaar aanvaardde hij een benoeming tot docent aan de Bijbelschool Wiedenest in Duits land. In verband met zijn zwakke gezondheid moest hij die taak na enige jaren neerleggen en keerde hij naar Nederland terug. Zodra zijn krachten het toelieten nam hij successievelijk weer pastorale en bestuurlijke taken op zich. Als voorzitter van de nederiandse afdeling van het zendingsgenoot schap Christian and Missionary Al liance (Parousiazending) behoorde bij tot de oprichters van de Stich ting Evangelische Zendings Allian tie. Van dit samenwerkingsverband van de evangelische (geloofs-) zen dingen is hij tot aan zijn verschei den voorzitter geweest. Voorts trad hij op als gastdocent aan Bijbel- scholen en adviseur van verschei dene evangelische instellingen. Voor de interkerkelijke evangeli sche beweging waaronder ook de zgn. geloofszendingen gerekend kunnen worden heeft Leo Pas man een belangrijke funktle ver vuld. Hij was er nadrukkelijk op uit verschillende groepen bij elkaar te brengen. MÜNCHEN Vijftig ouders in West-Duitsland hebben het initia tief genomen voor een vereniging 'Tegen het godsdienstige extre misme. De ouders willen optreden tegen de groeiende activiteiten van godsdienstige secten, zoals de Hare Krishna-beweging, de 'Children of God' en de 'Scientology Church', die door middel van pamfletten vele jongeren' proSeren te werven. De vereniging zal advies geven aan ouders, wier kinderen zich bij een dergelijke groepering hebben aan gesloten en zal ook op allerlei wijze informatie geven over de godsdien stige secten. Het initiatief tot de vereniging is genomen omdat de instanties van jeugdzielzorg in West-Duitsland de aanvragen om hulp van ouders niet meer kunnen verwerken. Vice-voorzitter Hans Löfelman ver klaarde, dat jongeren alle banden met thuis verbreken, zodra zij zich bij een dergelijke beweging hebben aangesloten. Ook gaan zi j niet meer naar school of naar hun werk. Zelfs als zij zich uit eigen beweging, weer weten los te maken van de groepering, kost het hen, aldus Löferman, de grootste moeite zich weer in het dagelijkse leven in te In haar rapport over de werk wijze van de hervormde synode deed mevrouw C. L Dales de suggestie, dat de synodeleden voorberaad zouden kunnen hou den naar modaliteiten om zo een betere discussie te krijgen. Ds. M. Groenenberg reageert daar op in Hervormd Nederland: Asjeblieft niet! Dan ontstaan er blokken en die verhagen zich. Men spreekt vantevoren af hoe te stem men en iemand die anders stemt wordt als afvallig gezien. Men hoeft dan niet meer te vergaderen en de Heilige Geest weet ook geen raad meer met zo'n vergadering. Is er dan nu niet de mogelijkheid dat mensen elkaar opbellen voor een vergadering? Natuurlijk, dat zal ook wel eens gebeuren, maar dat moet men niet in de hand gaan werken. Het valt toch al op dat de predi kanten van de gereformeerde bond de neiging hebben om bij de maal tijd aan één tafel te gaan zitten en samen te gaan wandelen. Dat ge beurt niet vanuit enige kliekjes geest, maar als je elkaar kent uit de studententijd, misschien wel vrienden bent en je raakt samen in de synode, dan is het leuk om eens even bij elkaar te gaan zitten en bij te praten. Maar toch is het jammer. Ais het niet noodzakelijk was om aan één tafel te zitten als modenamen ging ik steeds ergens anders zitten en liefst bij mensen die ik niet kende. Dat bevordert dan iets meer het onderlinge con tact. Ik hoop dat we bewaard wor den voor enige fractievorming in de synode. Eén stap in die richting en er staat wel iemand op die nog weer een stap verder wil en vraagt dat men ook als fractie bij elkaar wil zitten. En dan zijn we een heel eind uit de koers en krijgen we een parlement en houdt de synode op te bestaan. Verschil Naar aanleiding van een internatio nale competitie van doopsgezin den en baptisten, die hij bijwoon de. schrijft dr. J. Relling in het bapisten.weekblad De Christen: woordelijkheid te dragen. De doopsgezinden hebben daar zeer lang afwijzend tegenover gestaan. Him Interesse in de medemens en de gemeenschap op zich is daardoor echter niet aangetast. Alleen ze zoeken er op een andere manier vorm aan te geven. Dieper Ds. M. Groenenberg Wat zijn nu eigenlijk de verschillen tussen doopsgezinden en baptisten? In ons land zijn wij snel geneigd te denken dat de doopsgezinden vrij zinnig zijn en wij rechtzinnig. Feit is dat de doopsgezinden sterk de invloed van de verlichting hebben ondergaan en daardoor vooral in de vorige eeuw en de eerste helft van deze eeuw ook een sterk vrijzinnige inslag hadden. Dat kan vandaag niet meer zo gezegd worden. Niet alleen hebben we leren inzien dat we de tegenstelling tussen recht en vrijzinnig niet meer op een wit- zwart manier kunnen hanteren. Er zijn verschillende soorten wit en zwart, al naar gelang het uitgangs punt wordt gekozen. In de tweede plaats is er ook bij de Nederlandse doopsgezinden wel iets veranderd. Op de konf eren tie speelde de te genstelling recht- en vrijzinnig dan ook geen enkele roL Welke ver schillen zijn er dan wel? Het is moeilijk en misschien ook niet he lemaal korrekt om te proberen dat op grond van enkele dagen van samen confereren te omschrijven maar lk wil toch noch een poging wagen. Misschien is het zo dat bij de doopsgezinden het accent iets sterker ligt op het Individuele gees telijke leven en bij de baptisten meer op het gemeentelijke geeste lijke leven. Maar deze verschillen zijn niet meer dan 'n lichte kleur schakering binnen het grote en duidelijke geheel van dat wat ge meenschappelijk is. Er zijn nog meer verschillen. Zo zijn van ouds her de baptisten altijd bereid ge weest politieke en militaire verant- In het Gereformeerd Weekblad schrijft prof. dr. J. Verkuyl over de Latijnsamerikaanse 'theologie der bevrijding': Verder constateer ik het gevaar dat de 'wending tot de armen' of zoals het meestal heet, tot 'de armsten van de armen' een politieke ab stractie wordt, die bij velen als een alibi fungeert voor werkelijke ar beid onder de armen, een politieke abstractie, die soms morele garan ties schijnt te schenken aan dege nen, die de machtovername in de staat najagen, zonder te rekenen met de eisen van humaniteit, barmhartigheid en gerechtigheid, zoals in het optreden en de metho des van groepen als de Montenero's en de Tupamaros maar al te duide lijk blijkt. De vraag hoe het 'huma- num' in te bouwen valt in de strijd ommeer gerechtigheid zou ln de 'teologia de la liberation' dieper aandacht moeten hebben dan het geval is. Voorts rijst de kritische vraag of de sector waarop de theo logie der bevrijding de focus richt, niet tot in de diepste diepten van de menselijke nood zou moeten worden uitgebreid. Dat de pendel slag van de .spirituele noden' nu doorslaat naar de sociaal-economi sche noden is wel begrijpelijk, maar dat het klokgelui der bevrij ding niet vertolkt wordt tot in de diepten waar 'zonde, duivel en dood' ons terroriseren, valt te be treuren. Rust Jan Ernst in Wending, maandblad voor evangelie en cultuur: Toen hij het woord voerde bij de bisschopswijding van mgr. Simonis. zei kardinaal Alfrink doelend op de mislukte inspraakprocedure en heftige emoties bij diens benoe ming dat we moesten voorko men, dat zoiets ooit nog zou gebeu ren. Twee jaar later hadden we in het sociaal onrustige Limburg grote deining rond de benoeming van HET CHRISTENDOM Het christendom verkeert vandaal nog in een andere crisis dan i wij gewend zijn te signaleren een geloofscrisis, voortkomend de confrontatie tussen geloof wetenschap, geloof en groeiendP welvaart, geloof en machtsdenken De crisis die ik bedoel doet voor op het politieke vlak. In Iibi non strijden christenen om huF machtspositie te behouden en daaP1 bij gaat de strijd tegen moslims d>il economisch tot de onderliggen^ partij behoren en onder wie daat om socialisme en communisnir wervend bezig zijn. In Spanje beK zoeken dezelfde mensen die zoju«i{ een doodvonnis hebben bekrachtig^ dat door geheel het Westen wora verafschuwd rustig htm kerk oq$ daar de eucharistie te gebruiken. Noord-Ieriand zijn het christenen die andere christenen geen invlo< Ln de besluitvorming gunnen. Er een andere crisis op komst, die va| de politieke geloofwaardigheid de christelijke kerken. Merkwaard! is bovendien dat in al die gevalle^ de agressie meestal uitgaat vi christenen die vinden dat kerk politiek niets met elkaar te make£ hebben. Voor velen van hen uitermate begrijpelijk standpunj Om in he politieke activiteiten j gang te kunnen gaan, kunnen vende kerken soms bijzonder last! zijn. En opnieuw zal duidelijk woï den wat wij vroeger op een andeij manier konstateerden: de scheid! lijn tussen kerk en wereld loo] dwars door kerk en christend« heen. leias looi*. ndo: mgr. Gijssen. Nu hij zelf een opvol ger krijgt lijkt hij er tot op heden 22-8 in geslaagd, de rust in het katholieke volksdeel te bewaren. Maarwelke onrust wil hij ver mijden? Die waarvoor een aantal katholieke ex-ministers benauwd is: 'er is al onrust genoeg, laat daar de kerk niet nog bijkomen?' Zou het dan toch een triest afscheid moeten worden van een man die uit pastorale bezorgdheid buigt voor de discipline van het romeins kerk orden jk systeem? Zou hij dan toch nillens, willens een man van de 'pax romana' zijnmoeten zijn? Of wil hij die kerkorde] ijke onrust vermijden, waarvoor nog slechts een kwijnend aantal chris tenen belangstelling heeft (Septu agint en andere groepen zwij gen!) om zo met een laatste gebaar ruimte te scheppen voor belangrij ker vragen: vragen en ontwikkelin gen die samenhangen met het evangelie in de wereld? Dan zou hij eerder de man van 'Pax Christi' zijn. Met anderen hoop ik, geloof ik wel het laatste: dat was. neen, dat is. hij toch wel. Klokken Ds. G. W. Dunnewold, de lutherse dominee van Doetinchem, schrijft in zijn gemeenteblad: In (oude) kerkgebouwen heeft elk onderdeel een speciale betekenis. Zo is het ook met klokken. Die luiden niet zo maar wat raak. Klokken hebben een speciale dienst: ze roepen, manen, zingen, rouwen, enz. Daar zijn heel veel luidvoorschrlften voor. Zo kunnen klokken bij de verschillende feest dagen van het kerkelijk jaar ver schillend luiden en daarmee die speciale dag aangeven. Wil je klok ken lulden, dan moet Je het ook goed doen of liever helemaal niet. Verschillende van die voorschriften en gebruiken zijn vertoren gegaan of kunnen door het ellendige 'geëlectrificeerde* luiden niet meer gehouden worden. Dat is bijzonder jammer, want dat betekent een de gradatie van de klokken. Daarom wil ik graag vóór het klokgelui uit ons torentje klinkt, over die ver schillende gebruiken van kloklui den vertellen, hetzij op een ge meenteavond, hetzij ln een kleine brochure. Ik heb daar nl. prachtige dingen over gevonden in verschil lende boeken. Ik hoop 't te realise ren. NED. HERVORMDE KERK Bedankt voor Oirschot: P. van te Wolphaartsdijk; voor Noord rolder, wijkgemeente Marknesse Luttelgeest: J. ter Steege te Aalar sum-Wetzens. Beroepen te Echteld: H. E. VermerfM len te Emmercompascuum. en GEREF. KERKEN Jpa Beroepen te Nieuweroord: W. ff Omta te Zwartebroek; te Nieuwlelr. kerland: drs. L. H. Wouwkamp #j Enumatil, die dit beroep heeft aan genomen. 1115 Beroepen: te Edmonton, Albertf0111 (Canada), tot stud.pred. aan de un| versiteit van Alberta, drs. Th. OoC" terhuis, pastoraal medew. te Weesj GEREF. KERKEN VRIJG. Bedankt voor Monster: J. de Feij V ter te Hoogezand-Sapoemeer. «i CHR. GEREF. KERKEN J Beroepen te Almelo, te Emmeloor en te Mussel: J. Germs, kandidas te Amersfoort: te Veenendaal, Be J thelkerk 2e pred. plaats: E.E. Slof M stra te Broek op Langedijk; t w' Nieuw-Vennep en te Opperdoes: Oosterbroek, kand. te Apeldoorn: GEREF. GEMEENTEN V Beroepen te Klaaswaal: H. Ligten bi berg te Terwolde, die bedankte voo 's-Gravenpolder; r, Bedankt voor Emmeloord: A. Hoog; erland te Krabbendijke. UTRECHT Negentien dekei van het r.k. aartsbisdom Utree! hebben kardinaal Sebastino Bag gil prefect van de Romeinse concregaS'^j tie voor de bisdommen, een bric- geschreven over de opvolging kardinaal Alfrink. Zij schrijven, dat Utrecht een bi schop nodig heeft, die zijn diocf wil besturen in nauwe samenwi king met de priesters en andei gelovigen. Het moet volgens de d< kens tevens een herder zijn d door zijn geduld en zachtmoedii heid een brug tussen tegengesteli meningen en kampen jveet slaan. ng- (ADVERTENTIE) re gt uers Holl; met als gratis premie de 816 blz. tellende CCLINAIRE ENCYCLOPEDIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2