Belgische schippersactie bracht watertransport nu reeds blijvende schade CMiS: baby-verwennerI Boete voor ruk aan vlaggestok geëist Bemiddelend initiatief van Nederland FAMILIEBERICHTEN Schippers kregen te veel bijstand: Geld moet terug Brommer rijdt vrouw aan Utrechts 1 mei incident voor rechter Haags toeriste in Tunesië omgi De jongste C&A-klant Lief, onschuldig, vertederend, aandoenlijk, kwetsbaar. Wat dacht u.., zou C&A overdrijven, door telkens de liefste, de onschuldigste, de vertederendste, de aandoenlijkste kleertjes te brengen? Erger nog: die hele babyafdeling van C&A is één grote verwennerij DINSDAG 30 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM 'De directe en indirecte schade, die de Neder landse binnenvaart ondervindt van de gang van zaken in Bel gië is zelfs niet bij benadering te schatten. Vast staat dat zij zeer vele miljoenen guldens zal bedragen', zegt bestuurder S. Veninga van de christelijke bond van ondernemers in de binnenvaart en van de Stich ting Nederlandse Particuliere Binnenvaart, waarin de schip- persbonden (behalve de onaf hankelijke O.N.S.) zijn verenigd. Met de heer Veninga hadden wij een gesprek over de nu reeds vijf weken durende blokkades van de Belgische schippers, de gevolgen daarvan voor de Nederlandse bin nenvaart en de spanningen en ver houdingen die op deze wel bijzon der bittere actie zijn uitgelopen. "Alle verkeer te water tussen Neder land en Frankrijk ligt stil. Honder den Nederlandse schepen zitten vast ln Frankrijk en België, honder den schepen ook wachten met hun lading in Nederland op doorvaart naar of door België, zegt de heer Veninga. 'Er is zelfs aanzienlijk blijvende schade door verlies aan betrouwbaarheid van het vervoer te water. Het gevolg is, dat een aantal verladers nu contracten heeft afge sloten met het wegvervoer en met de spoorwegen voor ladingen die tot nu toe over water werden ge transporteerd. De schippers zijn de ze ladingen voorgoed kwijt.' Mogelijkheden Over de verhoudingen zegt hij 'Een initiatiefgroep van Nederland se schippers ziet hier mogelijkhe den voor wat men wellicht als een bemiddelend optreden zou kunnen zien. De Nederlandse schipper voelt zichzelf in een conflictsitua tie. Enerzijds heeft hij brood op de plank nodig en om dat te verdie nen moet er worden gevaren. Daar tegenover staat, dat hij graag wil wat zijn Belgische collega ook wil bereiken. De Belgische schippers willen het stelsel van de schippers- beurzen met, zoals voor hen geldt, een 'beurtrol' wat min of meer met onze evenredige vrachtenver deling overeenkomt zien uitge breid tot het internationale vervoer met daaraan gekoppeld een stelsel van bodemtarieven. Een dergelijke regeling voor het internationale vervoer kennen wij in ons land niet en zij is ook niet zonder meer in te voeren.' De heer Veninga: "Men komt dan terecht op het terrein van de Euro pese transportverdragen. Op de Rijn bijvoorbeeld zien de Neder landse schippers een dergelijke uit breiding van het voor Nederland geldende stelsel als funest voor hun concurrentiepositie. Hier heeft de Nederlandse schipper juist altijd vrije prijsvorming bepleit. In de Rijnvaart betekenen vaste tarieven dat de schipper zich met huid en haar uitlevert aan de Duitse indus trie. Duitsland is niet voor niets een voorstander van vaste tarie ven.' 'Beperkt tot het zuid-noord-water- transport. dus tot de vaart tussen Nederland, België en Frankrijk, kun nen we echter constateren dat de Nederlandse schippers zich solidair voelen met de Belgische. Hier zijn twee factoren aan de orde. 'Spitsen' Allereerst de vaart op Zuid-België en Frankrijk met de 'Spitsen.' Een spits is een klein schip, ten hoogste vijf meter breed. Een grotere breedte laten de sluizen in Zuid- België en Noord-Frankrijk niet toe. Maar zo'n schip heeft naar verhou ding van zijn grootte een sterke motor, die is nodig met het oog op de stroomsterkte, bijvoorbeeld in de bovenloop van de Maas. Grotere schepen die aan deze vaart niet kunnen deelnemen, zijn de tweede factor:'Kempenaars' schepen van zes en een halve meter breed, ge bouwd op de breedte van de sluizen in de Kempen voor de vaart op Noord-België, Rijnschepen voor de vaart op Antwerpen. Nederlandse schippers nu hebben een initiatief groep gevormd, die met de Belgische collega's samen iets wil bereiken. De in de stichting Nederlandse particuliere binnen vaart samengaande bonden steunen dit initiatief van harte. De groep heeft staatssecretaris van Huiten gevraagd met haar plannen bij hem te mogen komen en gisteren is dit ook al ter sprake gekomen in de begeleidingscommissie, die zoals men weet, indertijd na de actie van de Nederlandse schippers is inge- Zalig zijn de Zachtmoedigen. Heden is in onze Heer en Heiland ontsla pen onze lieve, onvergetelijke Moeder. Schoon moeder. Grootmoeder en Overgrootmoeder, Josina Hoff-Raatgever weduwe van THIJS HOFF, op de leeftijd van 87 jaar. Namens alle kinderen, kleinkinderen en achter kleinkinderen: D. Hoff J. Hoff. 's-Gravenhage, 27 september 1975. Laan van Meerdervoort 741. De rouwdienst zal gehouden worden woensdag 1 oktober om 11 uur in de Bethlehemkerk, Laan van Meerdervoort 627, waarna om onge veer 12 uur de bijzetting ln het familiegraf zal plaatshebben op de begraafplaats „Oud-Eik en-Duinen", Laan van Eik en Duinen 38. Tot U. o Here, hef ik mijn ziel op. Psalm 25:1 Heden behaagde het de Here, voor ons nog on verwacht, van ons te nemen onze lieve Vader, Schoonvader, Grootvader. Broer. Zwager en Oom. Pieter Cornelis den Hetfer weduwnaar van ADRIANA DE GRAAF, in de ouderdom van 75 jaar. Uit aller naam: P. C. den Heij er. Scheveningen, 29 september 1975. Wieringsestraat 346. Correspondentie-adres Cornelie van Zantenstraat 262, 's-Gravenhage. Geen bezoek aan huls. Geen bloemen. Vader is opgebaard in de rouwkamer „Atro- pos". Van Boetzelaerlaan 292. Gelegenheid tot condoleren aldaar dinsdag middag van 4-5 uur en woensdagavond van 7-8 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben don derdag 2 oktober om 12.30 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Vertrek van de rouwkamer om 12 uur. Met grote droefheid delen wij u mede dat heden, nog vrij onverwacht, is overleden onze lieve Broer. Zwager en Oom Leendert Barendregt echtgenoot van Z. Witte en vader van Leon, op de leeftijd van 53 jaar. Heemstede: A. Bukowsky-Barendregt K. Bukowsky Emmeloord: G. W. Barendregt A. Barendregt-Anssems J. J. Simons-Barendregt C. Barendregt Heemstede: Haarlem: Picture Butte (Alta) Can.: Corn. Barendregt A. Barendregt-Grisnich Hoofddorp: N. Barendregt Hoofddorp: G. van Damme- Barendregt C. van Damme Hengelo (Ov.), 27 september 1975. Bornsestraat 152. De begrafenis zal plaatsvinden na de dienst van Woord en gebed vanuit de aula op de Nieuwe Algemene Begraafplaats te Hoofddorp, hoek Vijfhuizerweg, op donderdag 2 oktober 1975 te 15.00 uur. Gelegenheid tot condoleren op woensdag 1 ok tober van 19.00 tot 19.30 uur te Hengelo (Ov.) in de aula van het Kon. Juliana Ziekenhuis en op donderdag 2 oktober na de begrafenis in de aula op de begraafplaats. Met al haar angsten tot Jezus gevlucht, mijn lieve Vrouw, onze Moeder, Dochter, Zuster, Schoonzuster en Tante Cornelia Johanna van der Kaaij echtgenote van J. A. van der Meer, op de leeftijd van 36 jaar. J. A. van der Meer Ton Monica René De Lier, 28 september 1975 Swaandrift 4. Geen bezoek aan huls Geen bloemen. De rouwdienst wordt gehouden op woensdag 1 oktober a.s. in de „Vredekerk", Oranjestraat De Lier, aanvang 2.30 uur n.m., waarna de ter aardebestelling zal plaatsvinden op de Alge mene Begraafplaats te De Lier. Na afloop is er gelegenheid tot condoleren in de aula. RIJSWIJK Een aantal Neder landse binnenschippers heeft te veel bijstand gekregen en zal het te veel uitgekeerde moeten terugbeta len. De betreffende schippers waren be trokken bij de blokkade van hun Belgische collega's. Zij konden niet varen. Een aantal van deze schip pers heeft toen een bijstandsuitke ring gehad, maar er zijn mensen bij geweest die verzwegen dat ze al van gemeentewege een uitkering ontvingen of dat ze In verband met de staking een vergoeding kregen van de verladers. Dit is gisteren meegedeeld door een vertegenwoordiger van het ministe rie van cam. Staatssecretaris Meyerr heeft de schippersorganiisaties nu gevraagd hun leden mee te delen dat het te vorderd. veel betaalde zal worden terugge- DEVENTER De vijftigjarige me vrouw H. W. Lenderink uit Bath- men is gisteren op de Holterweg in haar woonplaats door een bromfiet ser aangereden en ter plaatse over leden. UTRECHT Op 13 oktober zal de Utrechtse politierechter uit spraak doen in de zaak van het Utrechtse vlagincident op 1 mei van dit jaar. Tegen 'beroepsactivist' D. D. (27) werd gisteren veertig gulden boete geëist omdat hij, nadat de politie een rode vlag in beslag had genomen die jongelui aan het stadhuis wilden hijsen, de vlaggestok 'met geweld had gegrepen en daaraan met geweld had gerukt en getrokken'. Daarmee zou D. een politieman hebben belemmerd in het uitoefe nen van zijn functie. Volgens de verdachte en zijn advocaat was er geen sprake van geweld. Ook de verbalisant, brigadier A. Wdlkens, zei dat D. niet echt laad gerukt. Rechter mr. C. L. Harinxma: 'Heeft u ook geen klein rukje gevoeld?' De brigadier: 'Dat wel'. De brigadier had de vlag in beslag genomen omdat die de inzet was van de wanordelijkheden. Eerder had de chef kabinet van het stad huis, mr. N. X. M. N. Vos de Waal, de vlaggestok al gebroken en onder meer aan een journalist enkele klappen uitgedeeld. D. en enkele getuigen zeiden, dat de politieman had gezegd 'probeer hem nou maar es uit m'n handen te trekken.' De brigadier achtte dat niet onmogelijk. Hij zei ook, dat D. zich verder niet had verzet en rus tig mee was gegaan. De Rotterdamse hoofdinspecteur b.d. Kalina was ai getuige-deskun- dige opgeroepen omdat hij deskun dig is 'als politieman en als demon strant.' Hij heeft op 1 mei in Rot terdam deelgenomen aan het hijsen van een rode vlag. Hij zei nu dat de politie vaak erg 'willekeurig op treedt. Mr. Vos de Waal zei dat hij een demonstratie waarbij het stad huis werd misbruikt, wilde voorko men. Dat er een rode vlag in het geding was deed er niet toe: 'Het had ook een geel-witte kunnen zijn, 1 mei is ook de dag van de heilige Jozef.' Rond het vlagincident zijn zes klachten ingediend, waarvan vier tegen mr. Vos de Waal (door de journalist sn door D.) en twee gen D. Alle klachten zijn ges< neerd, behalve de beschuldiging D. ZICH tegen de politie heeft zet. Mr. Somerwil vond het bewezen li D. een politiefunctionaris heeft I lemmerd in zijn ambtshandelinj door 'even aan de vlag te ruki' D. zelf zei dat het hem gaat omL vrije gebruik van de openbare r en de vrijheid van meningsuittav Advocaat mr. P. H. Bakker Scr concludeerde dat de politie nietj 01 voegd was de vlag in beslag nemen! 'dus mocht mijn cliënt ertegen verzetten en dus is spraak onvermijdelijk.' Van een verslaggever SOUSSE-TUNESIE Mevrouw La, de Mey uit Den Haag is zondag een ziekenhuis in Tunesië overleg aan de gevolgen van een verkeuJ ongeval. Vijf andere Nederlaiueo vakantiegangers moesten in ziekenhuis worden opgenomen. zes toeristen hadden een tweew< >jn se vakantie in Tunesië doorgebriC-, en zouden zondag met het vliegs 00 naar Nederland terugkeren. Op le naar het vliegveld kwamen de t£ taxi's waarin zij zaten met elL^g in botsing en raakten in brand. d gewonden komen uit Den H%,0( Delft en Utrecht. pe Een spits op een van onze waterwegen. Dit type vaartuig wordt gebruikt voor de internationale binnenvaart tussen Nederland en Noord-Frankrijk. Het kan ten hoogste 5,05 meter breed zijn, met het oog op de sluizen in dit vaargebied en het heeft krachtige motoren in verband met de hoge stroomsnelheden in de bovenloop van rivieren zoals de Maas. steld. In die commissie zijn alle bonden vertegenwoordigd, voorzit ter is de vroegere havenwethouder van Rotterdam, drs. H. J. Viersen, Zelfs is er reeds contact tussen staatssecretaris Van Huiten en de Belgische minister Ohabert over de ze zaken. Het is de bedoeling van de initia tiefgroep om voor de hele vaart op België en Frankrijk te komen tot een toerbeurtsysteem. Tussen België en Frankrijk bestaat zo'n systeem reeds jaren. Minister Chabert en staatssecretaris Van Hulten hebben in hun contact het toerbeuten- systeem en de bodemtarieven be sproken. Interessant is, dat meer dan twee duizend schippers zich al voor dit systeem hebben aangemeld. De Bel gische schippers menen dat, hoe dan ook, de zaak onder overheids- toezich moet komen met controle en sancties. Ook bij veel Neder landse schippers leeft die gedachte. Maar de Nederlandse schippers hebben er alle begrip voor dat zo iets, gezien de internationale aspec ten niet pardoes uit de grond kan worden gestampt', aldus de heer Veninga. Dood in huis gevonden APELDOORN De 61-jarige Apel- doorner G. Benneker is gisteren dood in zijn woning gevonden. De buren hadden de politie gewaarschuwd dat de heer Benneker al geruime tijd niet was gezien. Men brak daarom de woning open en trof het stoffe lijk overschot van de man op de sofa aan. De heer Benneker moet vrij dag 19 september al aan een hart aanval zijn overleden. C&M- u tbcA \/ovide£i^e\!

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10