Scheepsbemanning lijdt wekenlang zwaar honger Het autoprobleem, onze mentaliteit en de ruimtelijke ordening Eén op de vier werkt niet meer 'Ondernemingsvrijheid vcrmt mede basis voor menselijke samenleving' Griekse tanker - gevaar op zee - spoedig weg uit Amsterdam Wij moeten terug, maar wie is 'wij'? Christelijke werkgevers in nota: Nuth (Limburg) geen Surinamers klooster huisvest 'Autootje pesten' onjuiste typering van kabinetsbeleid ti Meer verzet tegen beroep op solidaritf:Iie: SEPTEMBER 1975 BINNENLAND Sinds 16 juni ligt in de Amsterdamse Jan van Riebeeckhaven het Griekse tankschip Sunarussa aan de ketting. Binnenkort zal het schip wel weer zee kiezen. De drie schuldeisers hebben hun geld gehad, alleen de bemannina heeft noa een claim od het schip. Waarschijnlijk zal de Griekse rederij de bemanning zo vlug mogelijk betalen, zo dat het schip weer kan gaan varen. De bemanning van het schip heeft weken lang geen geld gehad en heeft vooral de laaatste weken zwaar honger geleden. De toestand aan boord van de Sunarussa was mensonterend. Alle deskundigen zijn het er over eens dat de Sunarussa een gevaar op zee is. Toch zal het schip binnenkort ongehinderd de haven van Amsterdam verlaten. De Sunarussa is jammer genoeg geen uit zondering. Op zee varen veel grafschepen rond, waarvan de bemaning geen oplei ding heeft gehad. Op deze schepen wordt vaak honger geleden. door Jan Brokken AMSTERDAM De 15.000 ton metende Griekse tanker Sunarus sa is een schrootschip. Hoewel pas 25 jaar oud is het schip door geroest, staat het dek bol, zijn vele leidingen lek, kwam er tijdens de laatste reis zeventig ton zeewater de tanks binnen en liepen de ladingen uit verschillende tanks door elkaar. Het schip is slecht onderhouden. Schattingen over de waarde van de Sunarussa lopen uiteen van 100.000 tot 500.000 gulden, de prijs van een herenhuis in de Randstad. Op het schip rust nog een hypotheek. De Griek wordt een gevaar op zee genoemd. Tijdens het overpompen van de lading naar de opslagtanks van het Amsterdamse bedrijf Co- mos brak een afsluiter. Normaal bij een dergelijk ongelukje is dat een matroos, gekleed in een gaspak en een zuurstofslang op zijn neus, naar beneden gaat om de schade te herstellen. Op de Sumarussa bleek geen gaspak aanwezig te zijn. Zou de Sanaruussa een Nederlands schip geweest zijn, dan had het de thuis haven nooit verlaten. Op iedere Ne derlandse tanker moeten een paar gaspakken aanwezig zijn, dat is één van de eenvoudigste maar ook één van de meest elementaire veilig heidsvoorschriften. De matrozen van de Sunarussa wilden niet naar beneden. Zij wisten dat naftagas- sen zeer gevaarlijk zijn. Uiteinde lijk is de kapitein zelf in het ruim afgedaald. Het had hem zijn leven kunnen kosten. i De ex-kapitein van de Sunarussa is een aardige baas, zeggen de men sen die hem gesproken hebben. Ze zijn het er allen over eens dat hij een matroos is met gekochte papie ren. Net zoals de eerste stuur. De stuurman wist zo weinig van laden af dat hij de vrij dure nafta tank om tank naast de goedkope gasolie stopte. Een eerstejaars-student van de Hogere Zeevaartschool in Vlis- singen zou het beter doen. In sommige goedkope vlaglanden zijn diploma's en papieren te koop. Voor een paar duizend gulden kan een matroos daar alle papieren ko pen die hij nodig heeft om het gezag uit te voeren op een graf- sohip, een oude, wankele boot die onder een goedkope vlag vaart Kleine rederijen in Cyprus, Grie kenland en Somalië voorzien hun schepen op deze manier van offi cieren. Een Hollandse of een En gelse eerste stuurman kost ze veel te veel geld. Geen opleiding Op zee wordt de echtheid van pa pieren van officieren niet of nau welijks gecontroleerd. Terwijl op land de bestuurder van een een voudige Renault 4 met 25 liter ben zine in de tank een rijbewijs op zak moet hebben waarvoor hij een the oretisch en praktisch examen heeft moeten afleggen, varen er op zee schepen met tienduizenden liters brandbaar, ontplofbaar en uiterst giftig spul aan boord die bestuurd worden door lieden die nooit enige opleiding hebben gehad. Het gaat vreemd toe in de wereld. Degenen dde de kapitein van de Sunarussa gesproken hebben, ver tellen dat het een matroos met veel praktijkervaring is. Met zoveel er-/ varing dat hij wel begreep dat de Sunarussa voorlopig wel in Amster dam aan de ketting zou blijven liggen en dat hij beter de benen kon nemen. Dat deed hij in juli, samen met de meeste van de veer tig Griekse bemanningsleden. Er kwamen nieuwe bemanningsle den aan boord van de Sunarussa, hoofdzakelijk Aziaten. Waar ze van daan komen, wie ze aanmonsterde, dat zijn vragen die niemand wil beantwoorden. De haven heeft zo zijn geheimen. Net zoals bijna nie mand In de Amsterdamse haven de naam van de eigenaar van de Su narussa weet, terwijl men wel kan vertellen dat nog twee andere sche pen van dezelfde reder in Hamburg aan de ketting liggen. Schoolatlas Soms brengen de matrozen-kapi teins het er redelijk van af, soms ook niet. Dat hangt van vele facto ren af, van de kwaliteit van het schip, de instrumenten die zich wel of niet aan boord bevinden, de opleiding die de andere beman ningsleden genoten hebben. Een paar maanden geleden voer een Nederlandse loods een Grieks schip door het Kanaal. Ter hoogte van Hoek van Holland vroeg hij de kapitein of hij het schip even naar de Oostzee moest brengen. Dat ge beurt steeds vaker, dat loodsen schepen van Southampton naar de Oostzee brengen. De Noordzee is een verraderlijk stukje water, en, bovendien druk bevaren. Op deze zee kun je een gaaf schip met een kostbare lading beter in handen geven van een stuurman die de route op zijn duimpje kent. De Griekse kapitein weigerde. Zal Ik dan even een lijntje op je kaart uitzetten, vroeg de behulpzame loods. De kapitein haalde een grote schoolatlas tevoorschijn. Over zee kaarten beschikte hij niet. De loods wees de kapitein toen op een Finse boot die vlak voor hem voer. Als je die boot volgt, zei hij, kom je misschien levend in de Oostzee. Waarschijnlijk heeft de Griek de Fin op de voet gevolgd. Als dat niet het geval zou zijn geweest was de kans groot geweest dat er weer een schip zou zijn gestrand bij Ter schelling. Helgoland of op één van die andere gevaarlijke zandbanken in de Duitse bocht. Dan zouden uit het Griekse schrootschip misschien duizenden liters olie de Waddenzee op gestroomd zijn. Net zoals een paar jaar geleden, toen de kapitein van een Liberiaans schip tijdens een zware storm een paar mijl van de scheepvaartroute onder Enge land wilde afsnijden, een Idee dat een Nederlandse kapitein zelfs wanneer hij stomdronken zou zijn nog niet in zijn hoofd zou halen. De Torray Canyon liep op een rif, brak, stortte honderdduizend ton olie op de Engelse kust en ver moordde tienduizenden vogels. De Algemene Vereniging van Zee varenden heeft berekend dat 75 procent van de ongelukken op zee veroorzaakt worden door goedkope vlagschepen. Schepen van de So malische vlag, een snel opkomend goedkoop vlaggenland, verloren tussen 1967 en 1973 ruim 25 pro cent van hun lading door ongeluk ken of andere calamiteiten. De ver laders, de bedrijven dus die de vracht verzenden, zal het overigens een zorg zijn of er een paar dui- aan de Hemweg, vlak naast de zes- paar van de vaten fenol die zij geproduceerd hebben, of wat voor ander giftig spul dan ook, in de zee terecht komt. De verzekering be taalt hun wel. Geen geld voor dokter De bemanning van de Sunarussa heeft wekenlang honger geleden. De bemanning van het Griekse schip had géén geld om een dokter te betalen. Er waren zieken aan boord. In een Amsterdamse haven, even achter de elektriciteitscentrale aa de Hemweg, vlak naast de zes- baans autosnelweg Zaandam-Am sterdamDen Haag viel een veertig tal zelui letterlijk om van de hon ger. Niets bijzonders, zeggen ze in de Rotterdamse en de Amsterdamse haven. We krijgen zo vaak schepen binnen met matrozen die als wol ven op een stuk brood afstormen. Onlangs kwam er in Rotterdam een Grieks schip binnen met een op merkelijk groot aantal Aziatische verstekelingen aan boord. De ha venpolitie nam ze mee. sloot ze op in een cel en gaf ze driemaal daags te eten. Twee dagen later liet de Griekse kapitein de politie weten dat de verstekelingen wel weer mee konden varen. Het waren gewoon matrozen die twee dagen bij de Rotterdamse politie waren uitbe steed. 'Dat is pas wat men noemt 'goedkope arbeid', zegt de heer J. Gerritsen van de Algemene Vereni ging van Zeevarenden. Slavernij Het vertelt dat op veel schepen nog slavernij heerst. 'Onlangs kwam een schip de Rotterdamse haven binnen waarvan de bemanning di rect in staking ging. Wij kwamen met de bemanningsleden afkom stig uit Ceylon in contact en ze toonden ons hun contract waarin stond dat ze op 51 weken varen 1 week verlof hadden en dat ze zelf de thuisreis moesten betalen als ze ontslagen werden. De meeste Cey- lonezen wisten overigens niet wat er in het contract stond. Het waren analfabeten en ze hadden in blind vertrouwen een krabbeltje onder het stuk papier gezet'. Het komt volgens de heer Gerritsen veelvuldig voor dat kapiteins de weekbrieven (dat zijn de salarissen van de bemanning die naar de families thuis worden gestuurd) niet overmaken en het geld in ei gen zak steken. Onlangs stapte een vertegenwoordiger van de beman ning van een schip het kantoor van de AVZ (die weer aangesloten is bij de internationale vakbond, de In ternational Transport Workers Fe deration) binnen met de medede ling dat de bemanning een vorde ring van in totaal 210.000 gulden bij de rederij had staan. De AVZ kon de zeelui aan het achterstallige salaris helpen. Maar hoeveel zeelie den waarvan ik en alle medewer- naar de AVZ? 'Sociaal leed dat met geen pen te beschrijven is, chaotische toestan den waarvan ik en alle medewer kers van onze bond in Rotterdam nachtmerries hebben', zo omschrijft de heer J. Gerritsen van de Alge mene Vereniging van Zeevarenden de toestand op vele goedkope vlag schepen. Valt er iets te ondernemen tegen rederijen die hun personeel -op een dergelijke schaamteloze manier uit buiten? Valt er iets te ondernemen tegen landen die van rederijen niet eens eisen dat op hun schepen een minimale veiligheid gegarandeerd is? Wat de laatste vraag betreft: daar is weinig aan te doen. Goedkope vlaglanden laten de rederijen volle dig vrij. Daarom zijn de afgelopen jaren zelf gerenommeerde rederijen onder een goedkope vlag gaan va ren. Dat scheelt de heren werkge vers belasting, sociale premies en het geld dat nodig is om de sche pen te laten voldoen aan de stren ge eisen die scheepvaartinspecties van landen als Nederland, Enge land, Noorwegen en Zweden stellen. Bij de goedkope vlagschepen hangt de veiligheid aan boord en d kundigheid van de bema meestal af van de betrouwbai van de rederij. Grote rederije len hun schepen goed onde h k zullen bekwame mensen op df zetten en zullen hun personeel betalen. Kleine rederijen be1 gen op alles, op personeel, ze voedsel. 1 Wantoestanden Tegen de sociale wantoestanc vele goedkope vlagschepen afgelopen jaren wel het ander ondernomen. De Inter nal Transport Workers Fedee' heeft een CAO opgesteld di^n toepassing is op alle goedkop schepen. Het is een CAO mirt; klein aantal minimumeiseE meeste rederijen hebben de daarom wel aanvaard, hoewel le kleine rederijen er nog niet aan willen. De nationale^}1 den van zeevarenden, zoals derland de AVZ, ondersteunt dere actie die aan boord van pen van deze rederijen onderi wordt om zo'n ITF-contract t<ie gen. De afgelopen jaren zijn 1 de Rotterdamse haven meet110 stakingen uitgebroken aan van goedkope vlagschepei K dankzij de huLp en steun vl? AVZ kon op de meeste schept^ ITF-contract afgedwongen m. De sociale wantoestanden boord van vele goedkope vla K pen zal volgende maand ondi van gesprek zijn op de mar,er arbeidsconferentie die de Inte r onal Labour Organisation oi r* seert. Op deze conferentie zfa nagegaan worden op welke iad efficiënt actie gevoerd kan vaa; tegen wantoestanden zoals voorbeeld op de Sunarussa ten. door Hans Schmit Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG T)e vrijheid van 'ondernemen' vormt, naast de vele andere democratische vrijheden, mede de basis voor een samen leving die de waarden, rechten en verantwoordelijkheden van de persoon erkent. Dit is een van de stellingen uit de discussienota 'Ondernemen in verantwoordelijkheid' van het christelijk werk geversverbond NCW. DEN HAAG De auto is sinds het begin van deze maand het middelpunt van een vaak verhitte dis cussie. Emotioneel wordt gereageerd op het plan dat de auto pas op de plaats of misschien wel een 'stapje' terug moet doen ten behoeve van het openbaar vervoer. Daarnaast is zelden zo vaak 'de kleine man' als slachtoffer naar voren geschoven als bij de voorgenomen verhoging van de motor rijtuigenbelasting. Minister Grujjters De gemoederen werden in beweging gebracht door een ln feite niet eens zo opmerkelijke uitspraak van mi nister Grijters. Hij kwam op 2 sep tember tijdens het omvangrijke de bat over de Oriënteringsnota ruim telijke odening in de Tweede Ka mer terug op een doelstelling die al ln december 1973 in de Oriënte ringsnota prijkte: afremming van het gebruik van de auto waar dit bezwaren oproept en het op peil houden en waar mogelijk verbete ren, van de concurrentiepositie van het openbaar vervoer. Zijn collega Westerterp kwam twee weken later, ln de memorie van toelichting op de begroting voor 1976, met concrete maatregelen. Eind van het jaar komt een volle dig plan op tafel, en wel in het meerjarenplan personenvervoer, behorend bij de Ve rstedelij kingsno - ta. Autootje pesten Is een veel ge bruikte kwalificatie voor het beleid dat het kabinet-Den Uyl voor ogen staat. Maar deze constatering is niet alleen onjuist hij geeft bo vendien aan dat van de beweegre denen achter de voorgestelde maat regelen bitter weinig is overgeko men. Want wat is voorgesteld, ls de uitwerking van een heel klein deel van de ruimtelijke ordening die de regering nastreeft en waarmee ln beginsel ook de Tweede Kamer geen moeilijkheden heeft. Uitgangs punt is enerzijds de zorg voor het milieu en de ruimte, anderzijds het zo eerlijk mogelijk verdelen van de mogelijkheden die ons land biedt. En die mogelijkheden vragen om beperking. Na het optimisme ln vroeger Jaren, is het besef gegroeid dat we met z'n allen wel eens uit de Jas kun nen groeien die ons zo goed leek te passen. De vervuiling schrijdt voort, het aantal mensen neemt toe. maar Nederland wordt niet groter, we kunnen niet ongebrei deld voortgaan ln groene gebieden te bouwen, de grondstoffenvoorraad is beperkt, (binnen)steden verpau peren omdat buiten wonen (nog) beter Is en we kruipen in de Rand stad voort in lange files. We zullen zuinig moeten zijn met wat we van een aantal hoofddoelstellingen van het ruimtelijk beleid (heeft) vergroot'. Weinig vooruit Minister Westerterp hebben en op wat we hebben. An ders wordt een te grote aanslag gepleegd op de samenleving en het milieu in de ruimste zin. Maar ruimtelijke ordening ls niet alleen een kwestie van cijferen, bevolkingsprognoses, het eerlijker verdelen van arbeidsplaatsen, fi nanciële en economische statistie ken. ZIJ vraagt ook om een veran dering van mentaliteit, om een be reidheid tot beperking op bepaalde terreinen en voor bepaalde groe pen. Ten tijde van de oliecrisis (eind 1973) bestond daar enig opti misme over. In Trouw-Kwartet van 29 december 1973 stelde prof. dr. B. Goudzwaard dat we aan een ont wenningskuur toe zijn en een maand later schreef ir. F. C. Prille- vitz in het blad AR-Staatkunde dat de olieboycot 'de realiserlngswaarde De reactie van de afgelopen weken op de auto-plannen heeft duidelijk gemaakt dat op dit punt bitter weinig vooruitgang is gemaakt. Vo rige week bijvoorbeeld opperde aan het ednd van een (plotseling actu eel geworden) discussiemiddag van de Stichting Weg iemand de ge dachte dat het geld uit het Rijks wegenfonds best eens geheel kan worden besteed aan voorzieningen voor de zwakkeren in het verkeer: de voetgangers en de wielrijders, die er tot nu toe zo bekaaid van af komen. Verontwaardigd en kwalifi caties als 'waanzinnig' uitroepend, verlieten tientallen mensen voortij dig de zaal. De vragensteller kreeg geen antwoord. Het illustreert dui delijk de constatering van het Tweede Kamerlid mr. J. N. Schol - ten (ARP) dat 'wanneer Je een heel klein pootje uitsteekt naar een expanderende behoefte, in dit geval de auto, wordt het meteen afgebe ten. Daarom hechten wij veel waarde aan een verandering van de mentaliteit. Vandaar ook onze cam pagne tegen de STER, dat is een appèl om ons in te tomen'. Wie is 'wij'? Het ls gemakkelijker gezegd dan gedaan. Het is niet moeilijk te be cijferen dat, als we doorgaan met bouwen zoals nu, ln het jaar 2000 de hoeveelheid grond die in gebruik is, verdubbeld ls. Het ls niet moei lijk te stellen: wij moeten terug. Moeilijk ls pas de vraag: wie ls wij? De Randstad profiteert meer van de welvaart dan andere delen van het land, maar de spreiding van de Rijksdiensten stuit (al dan niet terecht, dat laat Ik ln het midden) op fel verzet. Sommige groepen van de bevolking hebben nog een achterstand en als zij die, bijvoorbeeld in hun mogelijkheden tot recreatie, net hebben ingelopen, is het niet gemakkelijk en eerlijk ze terug te zetten. Nederland is te vol om een Immigratieland te zijn, Mr. J. N. Scholten maar tegen gastarbeiders en rijks genoten kun je niet zeggen: de grenzen zijn gesloten. Je kunt bij voorbeeld wel gerichte ontwikke lingshulp geven en hulp aan min der ontwikkelde gebieden in Euro pa. Veel in beweging Dit alles maakt de ruimtelijke or dening tot een uiterst ingewikkelde materie. Het omvat een groot aan tal terreinen van de samenleving, waarvan de onderlinge samenhang in het verleden niet altijd voldoen de is onderkend. Desondanks is er de laatste jaren toch al veel ln beweging gekomen en soms daad werkelijk op gang gezet. Zoals bij de steden en de kleine dorpen. Mede doordat de oude ste den ip slechte staat verkeren, trek ken steeds meer mensen uit die steden weg. Het gevolg is een ver dergaande ontluistering van de ste den, een aantasting van het platte land en een toenemende behoefte zich van het wonen naar het wer ken te verplaatsen. Minister Gruij- ters voert wat dat uitwaaieren van de bevolking betreft, een strak be leid. Enkele gebieden worden aan gewezen om de overloop op te van gen (zoals Zoetermeer en Purmer- end), terwijl sommige steden toe stemming krijgen uit te groeien (zo als Zwolle). In de taal der planolo- Met deze nota wil het NCW de komende tijd onder ziin leden de principiële discussie over de econo mische orde stimuleren. 'Deze dis cussie is immers geen exclusieve aangelegenheid van socialisten en liberalen', aldus het NCW. De nota wijst op recente ontwikke lingen die bedrijfsleven en overheid voor nieuwe vraagstukken stellen. Het gaat om de 'nieuwe schaarste' (eindigheid van grondstoffen, ener gie, milieu), internationale arbeids- en welvaartsverdeling, structurele werkloosheid, inkomensverdeling, schaalvergroting met machtscon centratie, 'externe effecten' van het ondernemen. Volgens de NCW-nota moeten ondernemers voor uitlopen op de verlangens die de nieuwe problemen bij de samenleving op roepen. Juist dan kunnen de on dernemers aan hun maatschappelij ke verantwoordelijkheid gestalte geven en de noodzakelijke bewe gingsruimte behouden. gen heet dat gebundelde deconcen tratie; de aangewezen gebieden zijn groeikernen of groeisteden. Daar naast wordt in de steden veel aan dacht aan vernieuwing, verbetering en herstel besteed, een zaak waar staatssecretaris Schaefer zich voor inspant. De bedoeling is in de ste den weer verscheidene woonmilieus te scheppen, waardoor de mensen die nu uit de stad vluchten weer aan de stad worden gebonden. Minister Gruijters en zijn staatsse cretarissen Van Dam en Schaefer beschikken ook al over enkele mo gelijkheden om de ontwikkeling ten aanzien van de steden in de gewenste richting om te buigen. Zo bestaat de mogelijkheid tot het verlenen van lokatie-subsddles: een extra bijdrage voor de grondkosten voor woningen op plaatsen waar ze uit een oogpunt van ruimtelijke ordening bij voorkeur moeten wor den gebouwd, maar waarvan de grondkosten hoger zijn dan elders. Verder zijn er subsidies die samen hangen met de stadsvernieuwing en biedt de nieuwe huur- en subsidie politiek meer mogelijkheden tot een gericht beleid. Tenslotte krij gen ook de zg. 'basisakkoorden' meer gestalte. Dit zijn afspraken tussen rijk, provincie en gemeente op ruimtelijk gebied. Zo heeft in het geval van Zwolle (een groei stad) minister Gruijters zich ver plicht tot subsidies, terwijl de pro vincie zich heeft verplicht kleine dorpen planologische beperkingen op te leggen. Het NCW hoort steeds meer stem men die het einde vrezen van de particuliere ondernemingsgewijze produktie. Die zou gemangeld wor den tussen toenemende overheids invloed van bovenaf en uitbouw van medezeggenschap van onderop. Tegen deze achtergrond wil het NCW via de discussies proberen vanuit een christelijke visie op mens en maatschappij een basisfi losofie voor het ondernemen te for muleren. Het christelijk gebod van naasten liefde betekent volgens het NCW dat de verhoudingen tussen mensen moeten worden gekenmerkt door overleg, begrip en samenwerking en niet door strijd, egoïsme en dwang. Van een verslaggever NUTH De Limburgse GeJe] Nuth is niet van plan in te men met de komst van on tweehonderd Surinamers klooster 'Huize Maria' Een plan is gelanceerd door hei traal bureau vestiging rijksge Het klooster is volgens de ge teraad totaal ongeschikt. De dom van het gebouw geeft de raad weinig uitzicht o scheppen van mogelijkheden een minimale huisvesting. w Tevens vreest de raad, dat deNp* lijke vorm van huisvesting plande termijn (tot eind 19' overschrijden. Ook is men ba de vorm van geplande sai ning in klooster 'Huize Maria' tovorming teweeg zal br waarbij verhoogde agressivit criminaliteit mogelijk zijn. Ii tie en ontplooiing zullen hi achterwege blijven. Tevens zal aldus de raad de op het plaatselijk onderwijs, meentelij ke diensten en het bezette politie-apparaat te j worden. Ook de uiterst krapï ningmarkt in de gemeente voor de töekomst geen soelaa klooster 'Huize Maria is part bezit. jgij 5 II be trö K de rta e :.ïur ren UTRECHT Er valt een groeiende weerstand waar te 11 tegen het toenemende beroep op de financiële solidariteit vi werkende beroepsbevolking nu een op de vier werknemers i rerei land niet meer werkt, hetzij door werkloosheid, door ziek ioori pil d< ten da solu X-S] door invaliditeit. Voorzitter W. H. Neefjes van de bedrijfsvereniging voor detailhan del en ambachten vroeg zich op de ledenvergadering van de Detam in Utrecht af of de grenzen van wat er op sociaal terrein mogelijk is niet zijn bereikt. Hij wees erop dat het aantal werknemers met een WAO- uitkering el Jaar met ongeveer 25.000 toeneemt, terwijl het aantal werklo zen en het ziekteverzuim eveneens blijft stijgen. Daarnaast gaan Jongeren wegens Uitbreiding van de leerplicht pas op latere leeftijd werken en wordt het aantal AOW'ere per Jaar steeds gro ter. Bovendien zal er straks nog een extra beroep op de solidariteit worden gedaan bij de invoering van de Algemene arbeldsongeschikt- heidwet, die vooral voor de zelf standigen van belang zal zijn. De kosten van de nieuwe AAW zullen namelijk in eerstkomende Jaren voor een belangrijk deel moeten jyorden gedragen door werkgevers Aji en werknemers. Uit het Jaarverslag van de u blijkt dat één van de acht bi bedrijfsvereniging verzekerde ov 1974 niet heeft deelgenomer j het arbeidsproces ten gevolg e ziekte of werkloosheid. De 1 v' betaalde 471 miljoen gulden-??' sociale verzekeringsuitkering< Ju wel over elf miljoen arbeid» Dat is in vergelijking met 191 ru-jF forse stijging, want toen wf totaal 355 miljoen over 9,6 ai< t g0( dagen uitkeerd. t,rer Het aantal aanvragen om kering steeg bij de Detam k veertien procent tot ruim 31.0 ,kair het jaarverslag wordt de j werkloosheid verontrustend M, noemd. Bijna de helft van d tam-werklozen is jonger da Jaar. Sinds de invoering va L r WW in 1952 is het aantal aa ft gen om een uitkering niet zo geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8