:en architect moet ook pdracht kunnen weigeren m tM Jw probleem ook het onze Vrouwen zijn langzaam Weerzien na vijftien jaar Woningverbetering? erman Hertzberger wil uiterste uit zichzelf halen pil DAG 29 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 7 g£hr Fred Lammers dcu STERDAM 'Dat ik archi- uit zou worden was voor mij jongen van een jaar of vijf- i al vnn7.plfsnrf*lrpnrf Tt wil al vanzelfsprekend. Ik wil geen roeping noemen, dat is jeeit hoogdravend woord. Maar ra-cï eite was het dat toch wel.' man Hertzberger (43) is het orden. Zijn leven is tot nu in grote lijnen verlopen zo- hij dat een kwarteeuw gele voor ogen had. :an rustig zeggen dat ik geluk gehad. Niet het geluk dat je uit trekautomaat kunt halen. Ik er hard voor gewerkt, maar het me meegezeten, vooral als je nkt dat ik op school een mld- latige leerling was.' vertelt nan Herteberger in zijn kan- aan de Nieuwe Herengracht in terdam. begroet me met de mededeling het gesprek hoogstens ander- uur kan duren, daar hij om zes weg moet om vóór winkel ing dia's op te halen, die hij de •nde ochtend bij een college in nodig heeft, ïan Hertzberger is een man die zijn tijd woekert. Hoewel hij half acht opstaat en tegen ën naar bed gaat, komt hij tijd cort. 'Ik wil het uiterste uit ïlf halen. Dat had ik al jong me, maar het is erger gewor- nadat ik ontdekte dat ik be de mogelijkheden heb. Het is rekening, die ik met mezelf te vereffenen. Het is geen neu- geworden om de buitenwereld ten zien wie ik ben en wat ik Natuurlijk heb ik de buitenwe- wel nodig. Anderen moeten werk beoordelen. Wat dit te betreft: ik ben er gevoelig hoe de mensen mijn werk en.' Die beoordeling is steeds tig geweest. Dat was al zo in toen de jonge Hertzberger in I prijsvraag zijn ontwerp voor studentenhuis aan de Amster- se Weesperstraat bekroond zag. lezelfde tijd kwam de opdracht de bouw van een Montessori- terschool in Delft, en vrienden gen hem een huis op papier te 5n. 'Dat laatste heb ik sindsdien meer gedaan. Bungalows ont- >en ligt mij niet. Ik heb me genomen het nooit meer te i' HERMAN HERTZBERGER: ontzettend melancholiek worden. Dat word ik nu al als ik bij vrien den in een flat kom'. woont Herman Hertzberger imin in een woning van eigen irerp. 'We hebben een fijn huis ie Pijp, op een van de mooiste jes bij het Saphatipark. Een oon rijtjeshuis, wel behoorlijk t. Zoiets vind ik belangrijk. Er ten plekjes zijn, waar je op f kunt zijn. Veel mensen zijn aasd als ze bij ons thuis komen, verwachten van het huis van architect iets bijzonders. Voor hoeft dat niet. Een huis is ngrijk in je leven. Het moet plek zijn waar je je prettig Dat geldt ook voor de inrich- Bij ons geen stijlmeubelen een geweldige hoeveelheid Die rommel betreft zaken, rop wij zijn gesteld. Aan alles in ons huis is te vinden is een nnerlng verbonden. We hebben t iets gekocht omdat het goed ms bij past. In ons huis staat oude rieten boerenstoel uit •Frankrijk naast een modern 1 dat ik eens heb aangeschaft at die zo lekker zit. Ze doen ar wat mij betreft geen kwaad, huis is een geordende uitdra- flats hoeft hij «liet lang na te ken. 'Ik zou er niet in kunnen en, Inwendig is er best iets van naken, maar mijn collega's, die met het ontwerpen van flats ghouden, vergeten de atmosfeer en die flats. Ik zou het vreselijk en elke dag naar een grote hal loeten gaan. waar allemaal van lugubere brievenkastjes staan ian via de lift, waar je eens in tien dagen iemand tegenkomt je al eens' eerder hebt gezien, een galerij te moeten lopen eindelijk thuis te zijn. Ik zou ien de kortst mogelijke tijd Grens trekken Aan opdrachten geen gebrek. Toch neemt Hertzberger niet alles aan. 'Het gebeurt maar zelden dat ik een opdracht meteen aanvaard. Ik denk er eerst lang over na. Ik heb in mijn leven minstens even veel opdrachten geweigerd als aangeno men. Je moet een grens trekken. Het klinkt arrogant, maar ik vind dat niet alleen een opdrachtgever een architect moet kunnen uitzoe ken, maar ook omgekeerd. Als er tussen die twee geen basis voor een goede relatie is. kun je er beter niet aan beginnen. De mensen zeg gen dan gauw: o, die eigenwijze architecten Het is geen eigenwijs heid. Je moet wat je doet uit over tuiging kunnen doen. Ik kan geen dingen doen in strijd met mijn opvattingen. Ik vraag mezelf tel kens af waarmee ik bezig ben en waarom ik iets doe. Een paar jaar geleden heb ik het daar moeilijk mee gehad Ik heb toen een crisis doorgemaakt, waar ik nu aardig overheen ben.' Tot de opdrachten die Herman Hertzberger weigerde behoort ook de bouw van het Huis van Bewa ring in de Bijlmermeer, een project dat de laatste tijd in discussie is. 'Het was omstreeks 1967 dat ze me vroegen dat gebouw te ontwerpen. lugubere brievenkastjes 'In vakantie gaan we als gezin soms collectief tekenen' Eerst leek het me wel wat. Toen ik hoorde wat er van me werd ver langd, toen ik de beerput- van eisen op tafel kreeg, ben ik er anders over gaan denken. Op het eerste gezicht lijkt het heel mooi, dat je veranderingen zou kunnen aan brengen in de gedachten over ge vangenissen, bijvoorbeeld door de toepassing van veel glas. De werke lijkheid is anders. Oude gevange nissen hebben tralies. De gevange nen kunnen die doorzagen, al gaat dat moeilijk. Zo'n moderne gevan genis met een gesloten tv-circuit is veel minder humaan. Daar wilde ik niet aan meewerken.' 'Uit de toon' Het is half zes geworden. Herman Hertzberger stelt me voor, mee te gaan om zijn dia's te halen. Hij schiet zijn colbertjasje van zwart ribfluweel aan over zijn van dezelf de stof gemaakte pantalon, een kledingstuk waarin je hem wel kunt uitschilderen. Zelfs op vakan ties houdt hij het bij die zwarte broek. 'Je valt dan wel een beetje uit de toon. Dat heb ik dit jaar gemerkt toe we tijdens onze va kantie in Noord-Italië terecht kwa men op een camping waar veel landgenoten waren. Iedereen liep er in korte broek rond. Mensen op vakantie kleden zich anders en ze scheren zich niet meer elektrisch. Al gauw kom je tot de ontdekking dat mensen op vakantie helemaal niet anders worden, al trekken ze een andere broek aan en al hante ren ze de scheerkwast. De mens is in de loop der eeuwen dezelfde gebleven, al wordt er hoog opgege ven over de vooruitgang die de wetenschap maakt. Ik ben daar niet zo van onder de indruk. Die eerste maanreis was aardig, maar het is nog maar de vraag of die belangrijker was dan de komst van het eerste vliegtuig en de reis van Ollumbus naar Amerika. Persoonlijk geloof ik dat we niet veel nieuws meer hebben te verwachten van de wetenschap'. Schetsen Herman Hertzberger is, hoewel hij bouwwerken van deze tijd ontwerpt het gebouw voor Centraal Be heer in Apeldoorn is zijn parade paardje sterk geïnteresseerd in hetgeen op het gebied van bouw kunde in het verleden tot stand is gebracht. 'Daar heb ik grote be wondering voor. Als ik in het bui tenland ben trek ik er als het mogelijk is tijd voor uit. naar oude gebouwen te gaan kijken. Ik maak er foto's van en ik teken ze. Vroe ger had ik altijd een notitieboekje bij me waarin ik krabbels maakte, maar door toedoen van mijn drie kinderen, die allen tekenen dat zit in onze familie heb ik weer een schetsboek aangeschaft. Tijdens onze vakanties gaan we nu als gezin soms collectief tekenen. Ieder doet het op zijn manier. Al is de fotografie nauwkeuriger, iets dat je hebt getekend staat sterker in je geheugen gegrift. Voor mij per soonlijk zijn die soms heel globale schetsen van groot belang. Soms komen die papieren indrukken na jaren op een goede dag van pas.' zegt Herman Hertzberger als we over het Waterlooplein lopen. 'Kij ken hoe de wereld in elkaar zit en gebruik makend van al die beelden een nieuw beeld samenstellen dat aansluit bij het verleden, zo zie ik mijn taak als architect. Het is be langrijk te kijken hoe het leven vroeger is geweest en hoe men des tijds met de dingen omging. Dat is geen nostalgie. Werken als architect betekent dingen die er al waren of nog'zijn in een nieuw licht plaat sen.' Dag en nacht Als Hertzberger een nieuwe op dracht heeft aangenomen, is hij daar vaak dag en nacht mee bezig. 'Ik droom er zelfs van, al is dat geen efficiënte manier van werken', krijg ik te horen als we, na de dia's nog juist op tijd te hebben gehaald, bij de Amstel zijn aangekomen. Hertzberger kijkt niet meer op zijn horloge als hij daar, op een van de meest sfeervolle Amsterdamse plek jes. vertelt hoeveel voldoening het geeft te merken dat een gebouw wordt gebruikt zoals bij het ont werpen de bedoeling is geweest. De avond begint over de stad te vallen. 'Ben ik overgekomen als een gehaast man?' vraagt Herman Hertzberger, voordat hij huiswaarts wandelt. Even later zie ik hem gaan, richting Rembrandtsplein, zijn tas in de hand. Het werk laat hem niet los. ook 's avonds niet. (ADVERTENTIE) De NMB helpt u snel aan geld om nu uw plannen te verwezenlijken. Vraag naar het Speciale Woningkrediet. Leningen vanaf f 2.000,-. Looptijden van 3 tot 8 jaar. Voor alle andere doeleinden is er de P.L. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Voor het'grote onderhoud' uw inbouwkeuken uw open haard uw badkamer uw parketvloer door Mink van Rijsdijk Er zijn verschillende manieren om na de schooljareh een vreemde taal te leren of je kennis op te frissen. Er bestaan cursussen en instituten waar dat mogelijk is en de beloften waarmee leerlingen opgezadeld worden zijn schitterend. In drie maanden vlot Chinees spreken be hoort niet meer tot de onmogelijkheden. We zijn een leergierig volkje en dat is maar goed ook, want behalve in België zal geen sterveling ter wereld buiten onze grenzen je begrijpen als je op een avond boerekool met worst wilt eten. Ik ben altijd een beetje jaloers geweest op Engelstali gen, die overal hun moedertaal spreken. Ze zijn dan meestal niet eens verbaasd als ze begrepen worden en een antwoord krijgen. Met Nederlanders is dat anders. Zij worden geacht op school alle moeilijk te volgen inconsequenties van. een vreemde taal te leren. Op dit moment zitten duizenden kinderen te zwoegen op Franse onregelmatge werkwoorden. Anderen stampen de beruchte Duitse rijtjes in de grijze cellen, rissen woorden, die een andere meervoudsvorm hebben dan je logischerwijs zou verwachten. Maar voor hen, die niet ingewijd zijn in de geheimen van vreemde talen, en voor hen, die niet zo vepl profijt hebben van de schoollessen zijn daar dan de taleninstituten. Een populaire methode om een mondje buitenlands te leren spreken is door middel van grammofoonplaten of cassettes. Je luistert eindeloos naar uitspraak en intona tie en pikt zo ongemerkt brokken grammatica mee. Het blijft niet bij luisteren, je gaat ook napraten, om zo stap voor stap te bereiken dat de vreemde taal je eigen wordt en je behalve de voorgekookte zinnen ook spontaan zelf iets durft te beweren. Een mooi systeem, ware het niet dat die voorgekookte zinnen soms erg lachwekkend zijn. Soms ook gewoon gek. Een paar dagen geleden was ik bij een kennisje, dat haar Engels wilde oppoetsen en derhalve druk met cassettes in de weer was. Nieuwsgierig als ik ben, vroeg ik of ik iets mocht horen. Ze had een bandje van haar eigen oefeningen gemaakt en zo kon ik haar in super beschaafd Engels horen zeggen Vrouwen zijn verschrikkelijk als zij aan het winkelen zijn. Ze verknoeien een heleboel tijd en kopen maar een paar dingen. Mijn vrouw past soms de hele dag kleren aan. Ze lijkt wel gek'. Ik informeerde verbouwereerd wie haar op de gedachte had gebracht zulk discriminerend proza te spreken. Nou, dat bleek gewoon haar les te zijn. 'Maar', zei ze stralend, 'het gaat toch om de uitspraak en niet om wat je zegt'. Het was mij vergund nog meer fraais te horen. Bloedernstig hoorde ik haar vragen waar het stopkon- takt voor haar scheerapparaat zat. En of dat nog niet voldoende was kwetterde ze steeds nog in dat mooie engels denigrerend over haar moeder, die altijd iedereen liet wachten en steeds te laat was. 'Ze is langzaam, nou ja, ze is een vrouw. Vrouwen zijn langzaam'. Om deze volzinnen in de geest van cursisten te laten landen spraken aldus het voorwoord van het handboek topacteurs uit Groot Brittannië de tekst in. Hoe een zinnig mens dergelijke kletskoek uit de mond krijgt, mag op zijn minst verbazen. Hoe fraai het accent, hoe schoon de dictie ook wezen moge, malle kreten blijven het. Maar wie ter wereld verzint zo'n tekst? Wel, in dit geval deden dat vijf professoren. Vijf mannen waren er nodig om deze rimram bij elkaar te schrapen. Vijf weledele hooggeleerde heren, jazeker. En de ijverige Hollandse cursisten zeggen braaf alle maal na: 'Nou ja, ze is een vrouw. Vrouwen zijn langzaam'. Wat een geruststelling dat de emancipatie van de vrouw de aandacht van onze regering heeft hè. Dat heeft de koningin toch zelf gezegd in de troonrede. Alleen wel jammer dat zij geen Engelse cursus nodig heeft en zodoende nooit zal ontdekken welke ridicule uitspraken er hier geïmporteerd worden. In ieder geval weet u het nu: vrouwen zijn langzaam. Mijn kennisje kan het ook nog in perfect Engels zeggen en dat is maar weer een mooi stukje ontwikke ling extra. door Annemarie Lücker Wie iets wil leren van het modevak moet van de grond af aan beginnen. Visioenen van roem en- succes heeft ieder kind wel eens dat zo leuk en handig met naald en draad omspringt, of op school zulke prachtige tekeningen maakt. Natuurtalenten zullen er altijd wel zijn, maar meestal bereik Je pas iets door grondig en hard te werken. Een goed ontwerp tekenen is niet voldoende, het patroon tekenen en het uitvoeren hoort ieder ontwerper ond°r de knie te hebben. Warenkennis, kostuumge schiedenis en mode-inzicht komen bepaald niet op de laatste plaats. Een samengaan van al deze kwali teiten plus'een flinke dosis praktijkervaring zijn in dit vak belangrijk. Na de prachtige Max Heymans show was het een verrassing te horen dat leerlingen van de 'Vogue Stud'o' in Amsterdam hadden meegewerkt aan het uitvoeren van de collectie. Dat verrast zijn lag ook we' een beetje in het persoonlijke vlak, want vijr- tien jaar geleden volgde ik twee jaar lang een cursus aan dezelfde school. Natuurlijk ben ik mevrouw Keizer, al twintig jaar directrice van de school, m?t"en gaan opzoeken. De 'Vogue Studio' huist in een groot pand in de Jan Luykenstraat 73. Twee zalen en suite vormen boven de lesruimte, waar eerste en tweede jaars in groepjes aan lange schragen tafels zitten te werken. Als het boven te vol is wordt er beneden in een monumentale wit marmeren keuken les gegeven aan een enorme tafel. Er is veel veranderd in de loop der jaren. Bestond in mijn tijd een deel van de leerlin gen uit jonge meisjes van goeden huize die op kamers woonden, er iets leuks bij wilden doen en het ;i' -:oaal zo nauw niet namen, op het ogenblik volgen een aantal leerlingen de cursus met een beurs. Natuurlijk waren er in mijntijd ook doorzet ters mensen zoals Mariëlle Bolier en Fred Feyen die het ver geschopt hebben in het vak. De hoedenlessen werden gegeven door Frank Go ve: s Gov ars is nog wel aan de school verbonden, hij zit onder andere in de examenjury. Het jaarlijks examen bestaai. naast teken- en ontwerp-projecten. uit ne* tonen va.n zeven uitgevoerde stukken, waarin ale fijne en moeilijke kneepsjes van het vak ver- we-vt. zitten. Creativiteit spreekt zeker een grote rol bij Je beoordeling. Iets wat wij erg gemist hebben was onderricht in M.yii" Styling heeft te maken met kleur, composi tie, materialen en mode-inzicht. Je kunt daarom moc.ii spreken over lessen ln dit vak. Op het ogenblik wordt er veel aan styling gedaan bij de Vogue Studio, door gezamenlijke gesprekken met een styliste wordt er aan verschillende projecten op dit geoicd gewerkt. Het patroontekenen en de coupe wordt op de ouderwetse manier zeer grondig ge geven. Modetekenen en modeltekenen zijn aparte vakken. Er worden excursies gemaakt naar fabrieken, musea en modebeurzen. Naast de dagcur sus zijn er nog diverse losse cursussen. Er ls een mannequinopleiding op basis van Yogabewegin- Een oud-leerling van de Vogue-Studio, gekleed in een examenstuk gen en binnenkort wordt begonnen met een cursus voor vrouwen die zelf graag kleren maken, maar moeilijkheden heben met veranderen van bestaan de patronen. Het feit dat Max Heymans de leerlingen goed genoeg vindt om mee te werken aan zijn collectie moet toch wel een grote stimulans zijn. e: Ik heb een heleboel an- teaarten gekregen deze zomer, kan ik er een plezier mee doen? {■oord: Er zijn altijd mensen heel blij zijn met oude prent kaarten. We lazen in het blad: daar', het blad dat door de Jng van de Geref. Kerk en de 1 van de N.H. Kerk wordt uit- ven een heel verhaal, niet ai over de prentbriefkaarten die (voldoende gefrankeerd) kan en naar de Prentbriefkaartac- 'oor de zending. Wormerveer- it 52. Den Haag. of naar de toen lij ke Postzegelactie, Post bus 16 Aerdenhout. Het gemakke lijkst is het als in de kerk een postzegeldoos staat (die krijgt men van Oegstgeest op aanvrage). Vraag: Staat de naam van Angelus Merula in verband met het dorp Meerkerk? Antwoord: De moedige hervormer Angelus Merula (Engel Wlllemsz) werd geboren te Brielle. Hij was daar pastoor. Later 1530 was hij pastoor te Heenvllet, maar werd wegens 'kettersche leringen' gevan gen genomen. Vele jaren later (1557) werd hij te Bergen ln Hene gouwen tot de brandstapel veroor deeld. doch stierf, waarschijnlijk aan een hartverlamming, toen hij de brandstapel betrad. De secretaris van Meerkerk kon ons niets, over hem vertellen. Het oude archief van Meerkerk is thans bij het Rijks archief in Den Haag. We kunnen veilig aannemen dat de naam Me rula niets met Meerkerk uitstaande heeft. Vraag: Mijn mooie notenhouten ta fel heeft, doordat een fles wijn brak, lelijke krassen opgelopen. We willen de schade graag zelf probe ren te herstellen. Antwoord: Een notenhouten bu reautje dat vol Inkt en andere vlekken en krassen zat, hebben we op de volgende manier, heel aardig kunnen opknappen. Het blad schuurden we in z'n geheel met de fijnste staalwol. die er was. De rolletjes staalwol doopten we zeer oppervlakkig in goede bijenwas en al draaiend konden we de krassen en vlekken eruit krijgen. Vraag: Ik wil mijn testament onge daan maken. Kan ik dat vastleggen in aanwezigheid van getuigen en een executeur testamentair bij -die gelegenheid aanwijzen? Antwoord: Het testament is bij de notaris opgemaakt en onder getui gen getekend: bovendien geregi streerd in een rijkstestamen ten re gister, zodat men een dergelijk do cument niet zonder meer mag ont kennen, door iets anders, buiten de notaris om, te maken. Wat u verder doet is uw zaak, maar er zijn heel wat zaken, die u niet zonder een notaris kunt beslissen. Vraag hem daarnaar. Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het'onze, Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. Vraag: Wat is Raclette? Antwoord: Raclette is een soort kaasfondue, afkomstig uit het kan ton Wallis (er zijn méér plaatsen in Zwitserland waar men de R- als specialité van de stad beschouwt bijv. Neuchatel). Wij zagen grote stukken kaas. waarvan, schuinge- houden. de smeltende massa werd houden, de smeltende massa werd afgeschraapt, gegeten met stukjes aasi^pcri stqkhcood en natuu#3««ir met wijn erbij. In grote zaken in Nederland verkoopt men ook Ra- clettesets; rechauds, waarop kleine koekepannetjes. waarin ieder zijn eigen kaas laat smelten. Vraag: Geen enkele boekhandel weet waar de Karei Appelkalender te bestellen is. Antwoord: In het artikeltje van 28- 8-75 in ons blad werd het adres van de drukker-uitgever Henkes- Senef elder te Pu mierend genoemd. Wij voegen hierbij het adres: van IJzendijkestraat 150. Kosten: ƒ16,- excL BTW en porti. Vraag: Een paar jaren geleden las ik een gedicht van 4 of 5 strophen, dat een memoriam bevatte van mgr. Bekkers. Het gedicht behan delde zijn ziekte en overlijden. Wilt u mij helpen bij het opsporen van dit gedicht? Antwoord: Bij verschillende r.k. in stanties hebben we hiernaar geïn formeerd, maar ook in Den Bosch was een dergelijk gedicht niet be kend. Ook komt het niet voor ln het aan mgr. Bekkers gewijde boek je. Bij zijn uitvaart werd gezongen: Niemand leeft voor zichzelf, maar dit is niet het vers dat u bedoelt. Misschien is er hulp van lezers? Vraag: Hoe maak ik een compos - hoop? Antwoord: In een niet opvallende hoek van uw tuin gooit u organi sche afvalstoffen op een hoop: ge maald gras, blad, houtjes, enz., zo veel mogelijk grof vuil als takjes en dergelijke weren. Omwerken met tuinaarde en afdekken met tul- tuinaarde. In de lente ls de compost dan wel bruikbaar. Het beste is, zodra u met grasknippen en snoei en begint, ook de com post hoop te bedenken en alles even onder te scheppen. Men kan bij de tuinle- verancier een middel kopen, dat de compostvorming bevordert. Grappig is in de winter het vertier van vinken, kepen en andere kleine vo gels te zien in de stadsparken, waar soms grote, met mest verwerkte compo-.thopen te vinden zijn. Vindt men het lelijk zo'n vormeloze hoop in de tuin te hebben, dan is het een prachtige plaats om kom kommers te laten groeien. Vraag: Wij zagen kennelijk op de trek ongeveer 12 vogels in een weiland ln de polder: geen reigers, want de vleugelslag was sneller. Ze stonden niet te vissen maar kennelijk uit te rusten. Ze leken lichtbruin van kleur, maar de onderkant van de vleugels was donkerbruin of zwart. We keken ln het boekje: 'Wat vliegt daar?' en concludeerden dat het roerdompen waren (maar o.i. waren ze daarvoor te slank) of kraanvogels (maar die komen toch niet hier in het Westen). Antwoord: Het is ong niet bekend of roerdompen in de trektijd in troepjes rondvliegen. Kraanvogels zullen niet gauw lichtbruin van kleur zijn. Ze komen niet vaak in het westen, maar een paar jaar geleden streek een groepje op de trek neer in een natuurterreintje bezuiden Delft, vlakbij de autoweg. We zagen ze een paar jaar geleden ook wel in de Sloepolder. Wij ver moeden dat uw vogels Purperrei gers waren. Die komen nl. wel als kleine troepjes trekvogels voor en nestelen op enkele plaatsen, ook ln Zuid-Holland. Ze zijn kleiner dan blauwe reigers en hebben hier en daar bruine veren. Een verrekijker kan men in deze weken eigenlijk niet missen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7