Parkeercontroleurs bij publiek niet populair dichtbij ïmentaar Aantal intimidatiepogingen groeit iie-cijfers erleg rwijt nippertrips erdwijnen Staatssecretaris wil verpleegkundige opleiding legaliseren Van der Louw: We blijven praten met Koos Postema het weer - Depressie-perikelen weerrapporten voor mij geen leukterecord steenrijk dronkenschap getrainde hond handigheidje (RTPAG 27 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 en dat is nog niet eens zo :leden moesten politici het |hebben van hun intuïtie als het de populariteit van een be- mening of maatregelen bij de (of de eigen achterban). jaren twintig heeft zich ech- upx methode van wetenschappelijk ÜBjoek ontwikkeld om met een mate van nauwkeurigheid aan gt te komen hoe er binnen grote In mensen over een bepaald on- jp wordt gedacht. ((waarvoor slechts mensen hoeven te ondervraagd) zit het weten- ïwajelijk wel goed. De theorieën en en<Üen hebben zich steeds meer Sfr en de computer is daarbij de, de laatste jaren een heel •ijk technisch hulpmiddel ge- peilingen gelijk weinig i reuP ondervraagd nks veel gepraat is men er op ïgsniveau nog niet in geslaagd id van overleg voor Middelbaar »ger Personeel (MHP) te betrek lij het contact tussen kabinet en inwoordigers van werknemers :rkgevers. moment is het wachten op een van de sociaal economische Het is intussen verstandig van [er Boersma dat hij in afwach- dat advies toch zodanige fegelen wil nemen dat de raad in het komende najaarsoverleg de minister zal worden geraad- over zijn visie op de sociaal- imische ontwikkeling in 1976. :o belangrijke goed georganiseer- igengroep moet niet buiten het worden gehouden. 'eekblad 'Financiële Koerier' had met minister Duisen- |ovtr de Rijksbegroting 1976. n commentaar schrijft de redac- n dit deftige weekblad: is een ervaringsverschijnsel dat in atste twintig jaar de belasting tijdens niet-socialistische regeer- len geen matiging vertoont in ijking met regeerperioden met /el-socialistische signatuur'. liet ten onrechte wijst minister r nberg erop dat wanneer men een jt wil maken over de belasting eerder aan zijn voorgangers worden gedacht. in een onzer verslaggevers UITRECHT De Spoorwegen aken de verkoop van snip- rtrips dat zijn dagtoch- n in herfst en winter. Van oktober af komen daarvoor p een beperkt aantal aan- •mststations) 'attractie- artjes' voor in de plaats. het vorige winterseizoen ktober-april) leverden ',000 verkochte snippertrips NS bruto 115.000 op, aar door de vrij hoge afgif- en reclamekosten bleef 'ar netto weinig van over. het nieuwe seizoen zullen izigers op het station waar aankomen, tegen geredu- erde prijzen, kaartjes kun- 1 in krijgen voor 34 attrac- :n kent inmiddels wel het ver- iel van de zgn. computer-voor gen op de avond van een ver- g. Waarbij de computer op i van de uitslagen in enkele ge- Am»n al heel vroeg in de avond ACIjj nauwkeurige berekening van rnduitslag kan geven. 'l|methoden (verwerking en onder- de pijlers naar de publieke kan men inmiddels wel vertrou- lebben. Destemeer moet men kritisch gesplitst blijven op de waarop bij het onderzoek de worden geformuleerd. moeten kort zijn, niet in bepaalde richting, maar (c andere kant ook niet te vaag open, zodat te veel mensen 'al te gretig 'ja' of 'nee' op de geven. tldt ook voor de peilingen die reek zijn uitgevoerd over de ïen rondom het CDA. Wie in ^»g houdt dat Aantjes zelf voor - eenzetting (ten zoveelste male) Atyn standpunt in deze krant van n ruim 2.000 woorden nodig een opiniezoeker niet meteen allen met kritische beschouwin- iver de door hem gehanteerde ■atting van het hele ingewikkel- ibleem. ■■moet gepleit worden voor de te terughoudendheid bij het argu- jren met de conclusies van zo'n koek. Met name het onderzoek de Nederlandse Stichting voor Jiek in opdracht van de KVP de gewenstheid van een open verdient gezien de 'open'- ptelling een uiterst voorzichti- intering. door Dick Ringlever UTRECHT Een parkeercon- troleur moet een stootje kunnen Als je bijna van de stoep wordt velen; lichamelijk en geestelijk, gereden door een doldrieste automobilist met allergie voor uniformen, of commentaren moet aanhoren als 'Heb je niets beters te doen, schaam je; Als je dat bonnenboekje niet ver scheurt, rijg ik je aan het mes' wordt meer van je gevraagd dan de wervingsadvertenties op de vacaturepagina's als minimum eisen stellen. De parkeercontroleur is bij het pu bliek geliefd noch gevreesd. Dat kwam laatst nog naar voren toen de Utrechtse politiechef C. S. van Doesburg besloot het onder hem ressorterende, 21 man tellende, le gertje bonnenuitdelers niet alleen op drukke koopavonden, maar voortaan ook op andere dagen til- dens patrouilles te laten vergezellen door politiemannen. Een initiatief, dat volgens de poli tie vooral werd genomen om haar controleurs te beschermen tegen het toenemend aantal intimidatie pogingen van de k'ant van het pu bliek en daardoor tevens efficiënter en ongestoorder werken mogelijk te maken. Zeker niet om hen op te jutten meer bonnen uit te delen, zoals in verscheidene krantebe- richten werd gesuggereerd. Zowel de controleurs als de hoofdcommis saris hebben zich daarover nogal boos gemaakt. De heer Van Does burg wil niet bestrijden dat een gemiddelde dagoogst van honderd bonnen op een geschatte vijfdui zend foutparkeerders in de Dom stad wat aan de lage kant is. 'Maar dan moet er ook direct worden bijgezegd, dat de taak van de con troleur veel omvangrijker is dan allen het uitdelen van bonnen. Voor een groot deel moeten zij die bekeuringen ook administratief af handelen, ze moeten de eigenaar van de auto opsporen, antwoord kaarten uitsturen, en de bekeurde horen als deze het niet eens is met de bon. En dan hebben zij boven dien nog de zorg voor de 2100 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) wil de titel 'verpleegkundige' in de wet opnemen. Hij heeft hiervoor giste ren een voorstel bij de Tweede Kamer ingediend. Met dit voorstel wil de staatssecre taris de reeds enige tijd bestaande middelbare en hogere beroepsoplei dingen op het gebied van de ver pleegkunde legaliseren. Deze oplei dingen zijn naast de bekende oplei dingen voor verpleegkundige A. en B. gekomen. De hoger beroepsoplei dingen vallen onder de Mammoet wet en de middelbare beroepsoplei dingen onder het ministerie van volksgezondheid. Deze laatste zullen te zijner tijd ook onder de Mam moetwet komen te vallen. De staatssecretaris had eerder al een wetsontwerp aangekondigd, waarin de hele verpleegkunde wordt gereorganiseerd. Dan zal er ook een tuchtrecht komen voor de ze groep, te vergelijken met dat van de artsen. parkeermeters. die regelmatig moe ten worden geleegd en opgewon den'. Neventaken Die neventaken hebben als gevolg, dat van de 21 controleurs er door gaans nooit meer dan twaalf tege lijk op straat zijn. De rest werkt binnen. En in de toekomst zal dat binnen werk nog tijdrovender worden dan nu, verwacht de politie. Met name omdat een groeiend aantal bekeur den er weinig meer voor blijkt te voelen met hun bon direct naar het bureau te stappen en daar contant de vijftien gulden te betalen. Een paar jaar terug deed meer dan de helft dat nog. In Utrecht is dat percentage op het ogenblik gedaald tot 45: in Amsterdam tot dertig. De meesten wachten liever de ant woordkaart af en hebben daar best een tientje administratiekosten voor over. Voor de controleurs betekent dat veel extra werk, want van die auto mobilisten, die wachten met beta len. reageert ook nog eens de helft niet op de antwoordkaart. Die mensen moeten dus opgespoord worden en dan gebeld. 'Voeg daarbij', zegt politiechef Van Doesburg, 'dat ook de kentekenre gistratie ondanks de invoering van deel III nog niet helemaal feilloos is. en het is duidelijk, dat het achterhalen van overtreders een moeizaam karwei is. Wellicht dat we daarmee volgend jaar minder problemen hebben. Dan pas zal na melijk de uitwerking van deel III. optimaal kunnen zijn'. In Utrecht alleen op pad met politiebescherming voor het kopen van meer kraan wa gens voor het wegslepen van ge vaarlijk geparkeerde auto's (op het ogenblik heeft men er in Utrecht maar één). Vooralsnog is de gemeente daarop niet ingegaan. Rede daarvoor is een motie van de PvdA-fraetie, die voorstelde eerst te proberen het parkeren op verboden plaatsen fysiek onmogelijk te maken, door het plaatsen van bloembakken, hekken of palen. Daaraan gaat men in Utrecht nu werken. Niet alléén trouwens in de Dom stad; ook in andere grote steden heeft men ontdekt, dat het eenvou diger en goedkoper is 'barricaden' op te werpen dan een intensieve controle uit te oefenen. In de prak tijk is namelijk gebleken, dat de controle op naleving van de par keerverboden veel meer werk vraagt en dus duurder is dan het toezicht op de pakeermeters Ontmoedigend Meer geld Het is ook daarom, dat de Utrecht se politie een miljoen gulden meer budget aan de gemeente heeft ge vraagd. Niet alleen voor de aanstel ling van meer controleurs en admi nistratieve krachten voor de ver werking van de bekeuringen, ook Dat de poduktie van de Utrechtse controleurs lager zou liggen dan in andere steden wordt overigens ge logenstraft door de cijfers. In Am- stedam bijvoorbeeld met zijn 7100 parkeermeters en een 109 man tel lende parkeerbrigade, wordt dit jaar een bonnenoogst van 150.000 vernacht. Omdat er van dit korps (door de ook hier vrij omvangrijke neventaken) gemiddeld maar veer tig man per dag op straat dienst doen betekent dit ongeveer acht bonnen per man per dag. Evenveel dus als in Utrecht. Weinig? Hoofdcommissaris Van Doesburg: 'Het ligt er maar aan hoe je het bekijkt. Je moet ervan uitgaan, dat het vrij ontmoedigend werk is. Een eind omt er nooit aan. Elke dag opnieuw vind je in dezelfde straten op dezelfde plaat sen weer foutparkeerders. En als je dan bij het verrichten van dat werk ook nog onvriendelijk beje gend wordt door het publiek, ligt het voor de hand. dat je enthousi asme daalt. Lichamelijk gevaar loopt men dan wel niet zo (iedere controleur heeft een portofoon, waarmee hij direct politie-hulp kan vragen) maar aanmoedigend is het niet'. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM 'Het is zeker niet de bedoeling, dat Koos Postema meteen weer verdwijnt', zei burge meester Van der Louw gistermiddag na de vergadering van b. en w. van Rotterdam waar de positie van de heer Postema als hoofd van het hureau voorlichting en publiciteit der gemeente Rotterdam aan de orde is geweest. 'Alle problemen en vragen rond zijn positie zijn uitvoerig bespro ken', zei de heer Van der Louw. 'Koos Postema was er zelf bij, we hebben voor alles ruim de tijd ge nomen. We zullen voorlopig door blijven praten.' Zoals bekend vond Koos Postema. die zijn functie per 1 september had aanvaard als opvolger van de heer J. Bax zijn nieuwe baan dusdanig tegenvallen, dat hij nu al overwoog op te stappen. Een van de redenen zou zijn. dat hij voor zichzelf te weinig ontplooiingskansen zag. Van onze weerkundige medewerker Na een dag met zon en lokale buien zit er dit weekeinde weer regen in de lucht. Het is echter niet te zeggen, wanneer het eerste nat begint te vallen en waar het het langst droog zal blijven. Welis waar is er een diepe depressie uit het zeegebied ten noorden van de Azoren naar de Britse eilanden on derweg, maar tussen het regenfront ervan en ons lieve landje bevindt zich een rug van hogere druk. Die bouwde zich gisteravond boven de Britse eilanden en onze omgeving nogal stevig op met druks tij gingen van 2 tot 3 millibar in drie uur en dat kan vannacht nog wel zijn doorgegaan. Daardoor kan deze rug vertragend gaan werken op de vor deringen van de regenzone der de pressie. Om 7 uur gisteravond meldde alleen Culdrose in zuidwest- Engeland lichte regen: de baro meter in Cork (zuid-Ierland) was nog nauwelijks gedaald en op de Scilly-eilanden zakte de luchtdruk circa 1.5 mb. in drie uur. Het gaat dus wel de depressiekant op en ontsnappen aan de regen en nader hand een krachtige of stormachtige zuidelijke tot zuidwestelijke wind zullen vooral de westelijke en noordelijke gebieden van ons land niet, maar in het zuidoosten en oosten kan het nog geruime tijd droog blijven. De depressie was het Weerschip R op 47 gr.N., 17y2 gr.W. vrijdagavond gepasseerd. De baro meter wees er 988 millibar, er woei een harde w.-noordwesten wind en opvallend de barometer steeg er met ruim 8 mb. in drie uur. Het had er eerder op de dag gedurende acht tot negen uur geregend, waar bij er 17 mm water in de scheeps- regenmeter v/erd opgevangen. Het zou wel eens kunnen zijn, dat de depressie boven de Britse eilanden gaat Indraaien, dat wil zeggen een meer noordelijke koers volgen. In dat geval krijgen wij wel tijdelijk wat nattigheid, maar zeker niet het volle pond. Bovendien zou dit de komende dagen enige stijging ran temperatuur bij aanhoudende zui delijke wind betekenen. Gisteren vielen er zoals gezegd lo kale buien. Boven de school waar onze medewerker In Almkerk (bij Gorcum) werkt, trok 's ochtends een zeer actieve, maar smalle ha- gelbul die stenen van zes tot negen millimeter doorsnee produceerde: (als glas met witte laagjes), 's Mid dags nam hij een onweersbui in de richting van Rotterdam waar. Ook elders in het land werden er on weersbuien gezien en over Sneek trok een zware, maar korte bui met hoosverschijnselen en stormvlagen. Oorzaak: een opvullende trog uit Engeland. De stijgende barometer hield even in, gevolgd door plaatse lijke onweersneuzen van 1% mb. Om 7 uur gisteravond onweerde het nog op drie verschillende plaatsen boven de Noordzee en in noord west- en zuidwest-Duitsland. Weerrapporten van gisteravond 19 uur (weer. maximumtemperatuur tn neerslag van 719 uur): Amsterdam licht bewolkt 16 0.3 De Bilt regenbul 16 0 Deelen licht bewolkt 16 0 Eelde weerlicht 16 1 Eindhoven onbewolkt 16 0 Den Helder regenbul 15 0.6 Luchth. Rtd. licht bewolkt 16 0 Twente zwaar bewolkt 16 0.1 Vllsingen licht bewolkt 16 0 Zd.-Llmburg onbewolkt 15 5 Aberdeen licht bewolkt 11 0 Barcelona zwaar bewolkt 28 0 Berlijn licht bewolkt 20 3 Bordeaux zwaar bewolkt 22 0 Brussel onbewolkt 15 3 Frankfort regen 17 4 Geneve zwaar bewolkt 20 8 Helsinki zwaar bewolkt 17 0.2 Inshrück regenbul 21 5 Kopenhagen licht bewolkt 17 3 Locarno regen 20 1 Londen zwaar bewolkt 17 0 Luxemburg onbewolkt 15 5 Madrid half bewolkt 24 O Malaga licht bewolkt 31 0 Mallorca licht bewolkt 27 0 MUnchen licht bewolkt 19 0.5 Nice zwaar bewolkt 22 0.1 Oslo licht bewolkt 16 4 Parijs zwaar bewolkt 13 0 Rome zwaarbewolkt 26 0 Split zwaar bewolkt 26 0 Stockholm regen 16 3 Wenen regen 26 1 Zürich half bewolkt 16 7 Casa Blanca onbewolkt 24 O Las Palmas regen 25 0.1 New York regen Tel Avlv Jicht bewo:kt 30 O Tunis half bewolkt 29 0 HOOG WATER Zondag 28 september Vllsslngen 6.31- 18.53, Harlngvlletsluizen 7.59-20.21. Rotter dam 9.04-21.27. Sehevenlngen 7.25-19.50, IJmulden 8.14-20.39. Den Helder 11.50-0.00, Harllngen 1.51-14.23. Delzfljl 4.02-16.28. HOOG WATER 21.01, IJmulden 9.18-21.50, Den Helder 0.00 -12.45. Harllngen 2.31-15.18. Delzljfl 4.46- 17.28. onder redactie van loessmit kent, die weet dat leukte het laatste is waar wij in het dage lijks bestaan aan denken. Zit u dagelijks te schateren bij het journaal? Nou! Wees eens eerlijk! Oh, stellig, er zijn kranten die beweren elke dag een glimlach te hebben, maar beweren kun je zoveel. Hebt u ooit van uw leven iemand gezien die schaterend de krant doorgaf? Nou? Daarom dus. Wij beoefenen ons vak met chagrijnige pennen (vandaar dat we zo leuk voor mekaar zijn, want humor is ook een kwestie van reliëf, of van contrast). Maar waar het op neerkomt is dit: wij doen ons uiterste best u elke dag zo zuur mogelijk te tracteren. Om een voorbeeld te noemen. Een ongeluk klinkt bij ons niet alleen als een ongeluk, maar het is ook een ongeluk. En dan zwijg ik van oorlogen, want daar ma ken wij regelrechte rampen van (wat ze natuurlijk ook zijn, be halve in de meer gezellige och tendbladen). Ja, je kunt oorlogen inderdaad wat zachter en aangenamer ver melden. Je kunt over bloed, zweet en tranen schrijven, maar ook over heldendom, vlagver toon, vaderlandsliefde en zelfo- opoffering-totterdood. Het is maar hoe je het bekijkt. Je kunt er van de ene kant tegenaankij- ken, b.v. van de rechterkant, maar je kunt er ook van de andere kant tegenaan kijken, zeg maar van de linkerkant. Hoe dan ook, wij zijn beroeps- chagarijnen. Wij maken er grim mige rampen van (wat oorlogen ook zijn, maar voor de commer cie speelt de waarheid geen rol). Zo ziet u maar, wij hebben wel wat anders te doen dan leuk te zijn. En met deze bekentenis, geef ik de pen weer terug aan collega Loes Smit. want tenslotte was ik alleen maar ad interim. Als schrijver van 'stukkies' val je na een paar dagen omhoog. Niet in salaris, noch in zeggen schap of andere geneugten, maar in (niet bepaald begeerde) reputatie. Binnen enkele dagen denken de lezers namelijk dat je leuk wilt zijn. Niet dat ik het leukterecord brak, want er zijn andere stukkiesschrijvers die be ter zijn, maar het kon ermee door. Ik wil die reputatie nu vernieti gen. Vandaag. Op staande voet. Ik ben niet leuk. Ik verklaar plechtig dat ik het vermoedelijk zelden geweest ben, en ook zel den zal zijn. Ik heb geen ambi ties voor het leukterecord. Ik wil me niet in alle bochten wringen om een zuurzoet glimlachje te voorschijn te toveren, want dat genadige gebaar ken ik. Dat trekje van de lippen is niets anders dan de zichtbaar gewor den gedachte: 'hij denkt dat'ie leuk is.' Maar dat denk ik niet. Als er iets is, dat ik nooit gedacht heb, dan is het: 'ik denk dat ik leuk ben.' Ik zweer het. Ook al omdat ik zulke leuke collega's héb. Kijk, als je je da gen slijt in een stomvervelend gezelschap, dan kom je allicht op een stomvervelende ochtend op de vermetele gedachte dat je wel eens leuk zou kunnen zijn. Maar als je in een iets spiritue ler omgeving werkt,m oet je uit kijken met je grappigheden. Laat dus niemand volhouden dat ik de bedoeling had leuk te zijn. Daarvoor heb ik twee redenen. De eerste begrijpt u al. Elke poging mijnerzijds om een leuke opmerking te maken, wordt af gestraft met een véél leukere. En u weet, het leukere is vernie tigend voor het leuke. Ten tweede: Wie het vak van de journalistiek van binnenuit Elvis Presley is steenrijk. Dat is genoegzaam bekend. Minder be kend is dat de man naast een serie auto's ook vier vliegtuigen bezit. Twee van die machines gaat hij nu verkopen, voor resp. 550.000 dollar en 750.000 dollar. Een woordvoerder van de firma die belast is met de verkoop wordt overstroomd met verzoe ken om inlichtingen. Het voor naamste verkoopargument blijkt te zijn dat de machines van Elvas zijn. De heer Presley verkoopt zijn vliegtuigen overigens niet uit verlegenheid, gezien het feit dat hij er nog twee in de vaart houdt. Een van die beide machi nes bevat twee slaapkamers, twee badkamers, een eetkamer, een salon en drie kleurentelevi sietoestellen. Topfiguren uit het Britse be drijfsleven zijn dikwijls het grootste deel van de dag dron ken, zo heeft een specialist op het gebied van verslavende mid delen in Londen gezegd. Het is dokter Terence Spratley, die er aan toevoegde: 'ik weet van een man die al zijn zakelijke ge sprekken registreert met een bandrecorder omdat hij gewoon lijk te dronken is om zich na afloop iets te herinneren.' Dr. Spratley sprak op een confe rentie die was belegd door de Britse nationale raad voor de bestrijding van alcoholisme. Hij vertelde verder dat de meeste mensen die zo in de lorem zijn dat ze hun dagelijkse werkzaam heden niet naar behoren kunnen vervullen, worden gedekt door meer nuchtere collega's, om op die manier het probleem aan de publieke aandacht te onttrekken. Volgens de heer Spratley is het trouwens ook in de medische wereld niet pluis. Ook daar wordt de fles vaak en fors aan gesproken. Hij wist tenminste van één geval waarin een pa tiënt overleed als gevolg van het feit dat de behandelende ge neesheer gewoon dronken was. Je kunt honden dikwijls tot op merkelijke prestaties krijgen, maar het staaltje dat deze fiet ser uithaalt is nog niet eerder vertoond. Gewoonlijk plegen fietsers hun hond aan een lijn tje mee te nemen, waarbij het dier meestal op een sukkeldrafje en met de tong uit de bek mee- hobbelt. Deze fietser met zijn racefiets (hij rijdt hier in Wash ington) heeft er iets op gevon den. Hij heeft zijn hond zo ver gekregen, dat deze op ongebrui kelijke manier meelift. Het zal wel enige training hebben ge vergd, maar nu het zover is gaat het best. En het trekt de aan dacht. De Nederlandse Spoorwegen zul len binnenkort een handigheidje invoeren waarvan de reizigers plezier kunnen hebben. In elk treinstel komt een sticker met het nummer van het treinstel. Als treinen halverwege de rit moeten worden gesplitst kan de treinbestuurder precies aangeven welke nummers worden afge haakt. Tot dusver kwam altijd de onbevredigende mededeling dat het 'voorste treingedeelte' naar zus, en het achterste naar zo ging. Voor reizigers die zich in de trein bevinden een niet zo bijster accurate aanduiding. Daarin komt nu verandering. 'Op die manier, bedoelt u?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5