april wordt nieuw steem waardering lurhuizen ingevoerd oer puntensysteem in voor mtrole van studieresultaten' Wees I *kreatief met wol. Industriebond NKV wacht praktijk van federatie af ^litiebonden wijzen heiligingstaak KLM-toestellen af s ferhoging acht procent - maar kan hoger en of lager moet blijven Den aan overleg gevers- nemers' Van Dam: Generale repetitie voor de huurprijzenwet Bezwaren tegen één vakbeweging blijven aan leden niet meer mee te vliegen Van onze sociaal-economische redactie Kinderen op de bres voor de hamster dmissie De Moor stelt voor: FAMILIEBERICHTEN id* ■■"-"•■■■■li MiniSlipvast. Het eerste mini-verband dat niet te snqal is. Terintnoduktie met forse korting. 3* J. de Slegte B.V. 1^6 SEPTEMBER 1975 Haagse redactie \G Op 1 april volgend jaar zal worden begonnen met een nieuw systeem van woning- dat voor het hele land geldt. Met dit systeem wil staatssecretaris Van Dam (volkshuis- werkstelligen dat voor woningen van gelijke kwaliteit zoveel mogelijk een gelijke huur- •lden. rijd zal een trendmatige huurverhoging worden doorgevoerd, die evenals dit jaar acht pro bedragen. Daarnaast wordt het mogelijk van woningen, die ernstige gebreken vertonen, e bevriezen. ,etaris Van Dam deelde woningen die voor de tweede we- nadat hij gisteren zijn reldoorlog zijn gebouwd. Voor deze lad besproken met de vas- woningen geldt een normale huur- ssie voor volkshuisvesting verhoging van adht procent, weede Kamer. Het nieuwe onder het nieuwe systeem, waarbij 'an woningwaardenng zal onder meer het oppervlak van de van kracht worden voor woning, technische voorzieningen, de woonvorm, de ligging en de wijk waarin de woning ligt worden be trokken, vallen alle huurwoningen in het niet-geliberallseerde gebied (globaal het westen van Neder land), met uitzonderingen van die woningen waarvoor de huur vrij overeen te komen is, en alle wo ningwetwoningen in het geliberali seerde gebied. Bij de waardering zullen voorzieningen, die door de huurder zijn aangebracht, niet wor- 1G Het christelijk werk- den meegerekend, bond NCW vindt dat het Bij de aanpassing van de huurprijs it blijven meedoen in het aan de waardering kan het percen tage van de verhoging meer - zijn dan acht procent, zij het dat van wege het gebrek aan ervaring met dit systeem een maximum van twaalf procent is gesteld. Het is echter ook mogelijk dat de huur ichrijft NCW-voorzItter ir. wordt bevroren of dat, in het geval In het weekblad van zijn de huur ln verhouding tot de kwa liteit te hoog is, de huur wordt verlaagd. Tegen de waardering kunnen de huurders bezwaren In dienen bij de huuradviescommis sies. De personeelsbezetting van de ze commissies zal met ongeveer tweehonderd man worden uitgebreid, wat jaarlijks extra zeven miljoen gulden kost. BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 i sociaal-economische re- G Het christelijk werk fond NCW vindt dat het blijven meedoen in het :sen werkgevers en werk- nu het CNV niet mee- federatle van NVV en ngrljke groeperingen, al J een minderheid, kunnen niet buiten spel worden hrijft NCW-voorzltter ir. het weekblad van zijn freest nu voor radicaüse- de nieuwe vakbewegings- NW-NKV. Ook ziet de fzitter er een versterking achtspositie van de vakbe- li de samenleving in. Dat reep door de rekening van toetsbeleid, gericht op van macht, vindt Ir. De vraagt hij zich af of de yakbewegingsfederatle nu ook minder moeite zal unneer ondernemingen op machtsvergroting willen zenwet. Met deze wet, die, hij vol gende zomer hoopt in te dienen, moet een regeling worden getroffen die voor het gehele land geldt en die in het hele land hetzelfde systeem brengt. Dit betekent een ingreep op het marktmechanisme, zoals zich dat nu nog openbaart bij de vrije huren in het geliberaliseer de gebied. Staatssecretaris Van Dam acht dit geen bezwaar, omdat dit mechanisme op het terrein van de huur voor woningen slechts zeer beperkt werkt. De gedeeltelijke invoering van het nieuwe systeem betekent - dat voor voor-oorlogse woningen een v nor- - male huurverhoging van acht pro cent of minder blijft gelden. De huur van woningen in het gelibera liseerde gebied, die niet van ge meenten of woningbouwcorporaties zijn, zal vrij kunnen worden over eengekomen. Wel zal staatssecreta ris Van Dam aan de Tweede Kamer vragen een wet te verlengen, die regelt dat verhogingen van meer dan acht procent moeten^ worden gemeld en dat de staatssecretaris kan ingrijpen als hij de gemelde verhoging te hoog vindt. Hierover ontstond Vorig jaar ln de Tweede Kamer een ernstig meningsverschil. Tot nu toe echter, aldus staatsse cretaris Van Dam, is nog geen en kel geval aanleiding geweest ge bruik te maken van deze 'maxime ringsbevoegdheid'. Nulpunten Bij het vaststellen van huren zal per 1 april ook een begin worden gefnaakt met het hanteren van zo genaamde nulpunten. Hieronder worden ernstige gebreken verstaan, zoals scheefstand, het ontbreken van een schoorsteen, afgekeurde elektrische leidingen en gasleidin gen, het ontbreken van waterlei ding óf een toilet en optrekkend vocht of schimmel. Wanneer een nulpunt wordt geconstateerd, zal de huur niet kunnen worden verhoogd voor het gebrek Is verholpen. Het zelfde geldt voor onvoldoende on derhoud. Ingreep Staatssecretaris Van Dam noemde de maatregelen die 1 april 1976 zullen ingaan, een soort generale repetitie voor de nieuwe huurprij- UTRECHT De Industriebond NKV meent dat de praktijk en de ervaringen met de federatieve samenwerking bepalend zullen zijn voor de verdere ontwikkeling in de Nederlandse vakbeweging. De bond* handhaaft daarbij bezwaren tegen een eenheidsvakbeweging. ie Haagse redactie i^AG De politiebonden zijn boos op dè regering omdat M derde maal heeft besloten politiepersoneel te vragen vliegen met KLM-toestellen ter beveiliging van de vlieg je bonden hebben dan ook besloten hun leden te adviseren meer voor deze diensten ter beschikking te stellen. Ijaar besloot het kabinet i eerst rijikspolitlepersoneel hakelen bij de beveiliging "I-vluchten. Deze maatregel fr een half jaar genomen, de toen heersende proble- :t kapingen en dergelijke, fart van dit jaar werd deze tt verlengd en toen één de ft de mededeling kwam dat jileuw en wel voor on be lli jd verlengd zou worden, fle bonden de maat vol. hen van de politiebonden lich voornamelijk op twee In de eerste plaats vinden Q het bezwaarlijk dat rljks- btenaren beveiliglngs- uitvoeren voor een partl- ïaatschappij. De voorzitter christelijke bond hierover: moet zélf maar zorgen beveiliging van haar vluch ter nu het personeelstekort Jkspolitie toch al zo groot de bezwaar is het feit dat ipositie van de politiemen- boord van het vliegtuig tgelijk is. Zij vliegen in bur- ewapend mee. Wat gebeurt irbeeld, vragen de bonden als een politieman een ernstig ongeluk krijgt in een vlieg tuig en hij raakt invalide? Krljgt hij een dergelijk ongeluk als gevolg van het uitoefenen van zijn beroep, dan krijgt hij een forse verhoging van zijn pensioen. Het is echter niet duidelijk wat de verzekerings maatschappijen zullen doen als het ongeluk in het vliegtuig plaats vindt. De bonden kunnen hun leden advi seren niet meer mee te werken aan de beveiliging van de KLM-vluch ten, omdat dit- geschiedt op basis van vrijwilligheid. Zij hopen dat door deze oproep de regering op haar besluit zal terugkomen. 'Veel animo' Een woordvoerder van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie deel de gisteren mee dat er onder de wachtmeesters van de rijkspolitie grote belangstelling bestaat om bij de KLM dienst te doen. De lucht vaartdienst selecteert uit de aan meldingen de wachtmeesters die het best gemist kunnen worden uit hun eigen korps. Het bezwaar van het tekort aan personeel wees hij van de hand met de mededeling dat er slechts vijftien rijkspolitie mensen per kwartaal meevliegen. 'Reeds voordat de federatie er is, komen hier en daar voorstellen om fusiebesprekingen aan te gaan. Ons standpunt ls steeds geweest, dat we daarop vooralsnog niet kunnen In gaan, omdat met onze leden hier over nog nooit is gesproken', aldus de voorzitter van de Industriebond NKV, Piet Brussel bij de opening van het eerste congres van deze bond in Utrecht. De heer Brussel, die vandaag we gens pensioenering de voorzitters hamer zal overdragen aan Plet Spijkers, herhaalde dat in het licht van de toenemende economische machtsconcentraties een bundeling van vakbewegingskrachten noodza ken jk ls. Hij vroeg zich evenwel af of alleen overwegingen van doel matigheid mogen gelden als het gaat om de veelvormigheid in te ruilen voor een eenheidsvakbewe ging. Vastgesteld dient volgens hem te worden dat een veelvormige Ne derlandse vakbeweging bepaald niet minder progressief is: dikwijls méér. En zeker ook niet minder resultaten heeft bereikt, dan in landen met een eenheidsvakbewe ging. een federatie succesvol: kan zijn', aldus dé scheidende voorzitter. Uit het betoog van Piet Brussel viel te beluisteren dat hij niet zo geluk kig was met de uitspraak van NKV- voorzitter Wim Spit bij de presen tatie van het NKV-vlsieprogram 'dat we definitief willen afrekenen met het confessionele image' en evenmin met 'de stellig goed be doelde' opmerking van NKV's vice- voorzitter Frans van Bakel, dat 't NKV naar een socialistische maatschappij wil. Beslist niet alle NKV-leden zijn met dit begrip ver trouwd. Het zou Brussel liever zijn geweest als men had gezegd dat dit visieprogram aan het begrip chrls- telijk-sociaal eindelijk een duidelij ke inhoud heeft gegeven. Monopolies 'Monopolies zijn lang niet altijd de beste vormen voor een democra tisch, vooruitstrevend en dienstver lenend functioneren. Het verzet van de Portugese werknemers tegen de hun opgelegde vakbeweging- structuur vloeit ongetwijfeld mede daaruit voort', aldus Brussel. Hij wees erop dat het mensen zijn die inhoud zullen moeten geven aan de federatieve samenwerking. 'Daarbij zijn erkenning van elkaar, respect en waardering en vertrou wen ln eikaars onmisbare voor waarden voor het scheppen van een sfeer en een leefklimaat, waarin Van een onzer verslaggevers RHEDEN Een groep kinde ren nit de gemeente Rheden, die zich natuurbrigadlertjes noemt, is een actie begon nen tegen het gebruik van hamstervelletjes voor bont jassen. Ze gaan met lijsten rond, waarop ieder die hun streven steunt, een handteke ning kan zetten. Gistermid dag deed dat ook de burge meester, dr. G. VV. B. Borrie. Dc Rhedense natuurbriga- diertjes lopen met hun actie op Werelddierendag, die 4 ok tober gewijd zal zijn aan de belangen van het pelsdier en als motto heeft 'Bontjassen weg - leve de dieren'. se onderwijsredactie AAG De commissie ontwikkeling hoger onderwijs wil een puntensysteem invoeren om °e op de studieresultaten mogelijk te maken. missie onder voorzitterschap Tllburgse hoogleraar dr. R. Moor heeft hierover advies 0. cht aan staatssecretaris 'rof. dr. S. Wiegersma, voor aan de commissie herpro- ring, heeft nog enkele aan een aan het rapport toege- ■missie-De Moor stelt voor er lelijk vast te stellen wat de Hasting voor de gemiddelde kan zijn. Daarbij wordt .Jan van een werkweek van veertig uur en van een totaal van 42 werkweken per jaar. Het studie programma van één werkweek zou één punt opleveren. Volgens prof. Wiegersma is een dergelijk puntensysteem nodig om meer greep te krijgen op het uni versitaire onderwijs. Aan de ene kant maakt een dergelijk systeem het mogelijk achterstanden van studenten te signaleren. Anderzijds maakt dit systeem duidelijk of het gestelde studieprogramma reëel ls. Als bijvoorbeeld blijkt dat een meerderheid van de studenten niet op tijd met bepaalde onderdelen klaar komt, zou dat een aanwijzing kunnen zijn dat het programma overladen is. Niet helemaal nieuw Helemaal nieuw is het voorstel van de commissie-De Moor overigens niet. Reeds nu bestaan er allerlei regelingen, die de student verplich ten bepaalde onderdelen ln een ge zette tijd af te maken. Het punten systeem van De Moor (dat ook bruikbaar zou zijn ln het hoger beroepsonderwijs) betekent dus een 'verfijning' van het gang bare systeem. Een belangrijk ver schil ls ook dat zo'n nieuwe rege ling zou gelden voor alle studenten, terwijl nu vooral de beursstudenten gebonden zijn aan bepaalde voort gangseisen. De uitbreiding van de controle op studieresultaten is mede een uit vloeisel van het reeds door de Tweede Kamer aanvaarde wetsont- werp-Posthumus dat de cursusduur voor alle studies in principe stelt op vier, maximaal vijf Jaar. De maximale studieduur wordt dan ge steld op zes jaar. Hij droeg ons door de diepte heen, de HERE Here doet alleen ons aan de dood ontkomen. Psalm 68 7d. Op Zijn tijd, maar voor ons toch nog onver wacht. heeft de Heere ln Zijn heerlijkheid opgenomen, Zijn kind, mijn lieve, trouwe Man, onze zorgzame Vader en Opa Gerard Johannes Itjeshorst op de leeftijd van 70 Jaar. J. E. Itjeshorst-Molenaar Bathmen: G. J. Itjeshorst J. G. Itjeshorst- Thommassen H. E. J. Slot-Itjeshorst G. A. Slot J. J. A. Itjeshorst en kleinkinderen Alphen aan den Rijn: 's-Gravenhage: 's-Gravenhage, 24 september 1975. Laan van N. O. Indië 195. Geen bezoek aan huis Geen bloemen Geen toespraken De dienst van Woord en Gebed zal worden ge houden maandag 29 september om 13.00 uur in de aula van de „Osterbegraafplaats" aan de Rodelaan te Voorburg, waarna de begrafenis zal plaatshebben. I I a f I I Met zuiver scheerwol kunt u alle kanten op.'tls erin talloze kleuren, soorten en diktea En in de Hema is zuiver scheerwol nog's voordeliger ook.Temeer omdat u er gratis 9 patronen bij krijgt. O.a. van onderstaande drie modellen. Wanneer haalt u uw brei pennen uit de lappenmand? Home Spun wol. Natuurlijk ook van zuiver scheerwol. De 9 kleuren zijn allemaal even modieus. Breit lekker vlug. 100 Gram f4,25. Tweedwol is er in 6 erg mooie kleuren. Hoe kan 't anders met zuiver scheerwol? Breit goed uit 50 Gram voor f 2,75. Mini Slipvast, het veilige mini-veibandje omdat het bieder is dan andere mini-veibandjes. Entochdun. Naruudijk met hechtstrip. Bovendien wegspoelbaar. i Sport wol. In liefst 12 kleuren. Stuk voor stuk lekker sportief. Zo'n 50 grams knot zuiver scheerwol kost f2.-. Meer Hema-patronen vindt u in't blad Kreatief. Het ligt ter inzage bij de Hema. «y INKOOP VAN BOEKEN: Boekhandel Kalverstraat 11-13. Tel020 - 23 25 46 Speciale afdeling m prijs verlaagde boeken'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9