QG moet betrekkingen iet Spanje bevriezen' Ian Smith krijgt felle kritiek partijgenoten Israël heeft dollars van Amerika broodnodig Ion en Gromiko fdden ontmoeting Sara Moore blij dat Ford niet dood is Senaat VS wil 'busing' beperken ins kabinet bespreekt vandaag doodvonnissen ïlische delegatie in Moskou jzelingszaak Tsjaad lert oplossing De GROTE WINKLER PRINS INCYCLOPEDIE in 20 delen Gewoonweg de beste IRA-top roept op tot harde actie tegen Britse militairen Schlesinger probeert tank uit Burgeroorlog Libanon eist al 1280 levens Na opmerkingen over 'zwarte premier' Noorse premier gaat aftreden MPLA: troepen uit Zaire in Angola Sinaï-akkoord erg belangrijk voor economie Formatie Italiaanse jagers neergestort 26 SEPTEMBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 IpURG, MADRID (Reuter, UPI, AP) Het Europese parlement wil dat de Europese Gemeen- .Jïe bestaande betrekkingen met Spanje bevriest zo lang in dat land niet een aantal vrijheden' frsteld. Het parlement nam gisteren een socialistische resolutie aan die onder meer werd ge ldoor de communisten en een aantal christen-democraten onder wie de Nederlander Schuyt. lement deed een beroep op testen 'ongewenste Inmenging' binnenlandse aangelegenheden A nse autoriteiten de onlangs elf Spanjaarden gevelde nissen in te trekken. Be- is wanneer en op welke de Europese Gemeenschap j Spaanse regering op gratie h ter dood veroordeelden zal de gen. Een openbaar protest sri 'negen' is mogelijk moeilijk j aar voor de Spaanse over- ikan een averechtse uiitwer- alt bbön- .ije zijn gisteren alle buiten ga jrotesten tegen de doodvon- 'an de hand gewezen. Anto- ria de Orial. voorzitter van van state, noemde de pro- Verdeeld Gisteren kwam de Spaanse regering bijeen aan de vooravond van de officiële kabinetszitting van van daag. Tijdens deze vergadering zal de Spaanse regering de doodvon nissen tegen de elf moeten bekrach tigen. De geruchten dat het kabinet ver deeld is over de tenuitvoerlegging van de vonnissen worden steeds sterker, hoewel ze gisteren door of ficiële regeringswoordvoerders 'on gegrond' zijn genoemd. Een deel OU, WASHINGTON (Reuter, UPI, AFP) De Israëlische >01 er van buitenlandse zaken Allon heeft gisteren in New York al spreking gehad met zijn Sowjetrussische collega Gromiko. 7jet-Unie verbrak in 1967 de diplomatieke betrekkingen met Intussen is een officieuze politieke delegatie uit Israël gis- ;r<| begonnen aan een bezoek aan de Sowjet-Unie. Het is het PJ bezoek van Israëlische politici sinds de oktoberoorlog van OJ sprek tussen Allon en Gro- 21 lad plaats op initiatief van ëli en duurde drie uur. Een che woordvoerder zei dat ver- w ne aspecten van de situatie v. Midden-Oosten aan de orde iweest. Bij het gesprek was er Israëlische VN-ambassadeur aanwezig. Onmiddellijk na sprek deden reeds geruchten v de dat de beide landen van w ijn de diplomatieke betrek- te herstellen. vijf personen bestaande Is- 1 he delegatie, die een tiendaags aan de Sowjet-Unie is be- x. i vertelde gisteren dat iedere M ner apart is uitgenodigd. De V1 bestaat uit twee leden van ,n,aëlische parlement, de leider en nieuwe linkse partij en Dumalisten. Allen behoren zij n comité, dat zich beijverd herstel van de diplomatieke Pfkingen. Premier Rabin en 3 er Allon hebben hun Lnstem- betuigd met het bezoek. gend beroep "Amerikaanse president Ford gisteren een dringend beroep sy op het Congres akkoord te met het beschikbaar stellen 200 burgertechnici voor het ninen van de waarnemingssta- ln de Sinaiwoestijn. Een snel- jjplissing is uiterst belangrijk anders het tussentijds ak- over de Slnal in gevaar MENA (TSJAAD) (UPI) afgezant van de Franse rege- ïeeft donderdag in Tsjaad ge en met de rebellen die het echtpaar Claustre in gij ze iouden. Van diplomatieke zijde gezegd dat overeenstemming iden is over een ruil van de' igenen tegen een som geld en loeveelheid uitrusting. In Tou- is donderdagmiddag een mili- transportvliegtuig opgestegen, laar men aanneemt de uitrus- naar de rebellen vervoerde m ze gevraagd hebben als van de losprijs. Een groep aan se diplomaten heeft op ek van Frankrijk in Toulouse nateriaal bekeken om de grond itnemen aan de beschuldiging Tsjaad dat Frankrijk de rebel- nodeme wapens zou verstrek- ADVERTENTIE) Premier Rabin komt, aldus Ford in een gesprek met leiders van beide Congresfrac ties. Hij beloofde alle documenten, die op het akkoord betrekking heb ben beschikbaar te zullen stellen. De senaatscommissie voor buiten landse zaken had dit eergisteren geëist. Ongeveer tienduizend Egyptische boeren hebben gisteren in Cairo een demonstratie gehouden, waar bij zij steun betuigden aan de poli tiek van president Sadat met be trekking tot de Sinai. Het was de tweede grote demonstratie ten gun ste van Sadat binnen een week. Enkele dagen geleden waren het duizenden arbeiders, die daarbij leuzen tegen de Palestijnse leider Arafat meevoerden. De Syrische president Assad heeft in een Koe- weits blad zijn college Sadat ge vraagd het akkoord met Israël over de Sinai te verbreken. van het kabinet zou zich achter de terechtstellingen aan de wurgpaal willen stellen om een 'voorbeeld te geven' en het politieapparaat 'te vreden te stellen.' Een aantal poli tiemensen zijn door de gevonnlsten leden van de uiterst linkse be weging FRAP en twee afscheidings bewegingen doodgeschoten. Andere ministers zouden de te rechtstelling niet willen laten door gaan of op z'n minst uitstellen vanwege de storm van protesten en de verheviging van de tegenstellin gen in Spanje die het gevolg zou zijn van de voltrekking van de dood vonnissen. Een 'tussenoplossing' voor de Spaanse regering is volgens waarnemers een deel van de elf veroordeelden terecht te stellen en de doodstraf van de anderen om te zetten ln levenslang. Mocht de Spaanse regering van daag besluiten alle of een deel van de terechtstellingen te laten door gaan, dan kan alleen generaal Franco het leven van de veroor deelden sparen. Hij alleen kan binnen twaalf uur na de kabinets zitting gratie verlenen Protesten DUBLIN (Reuter) De IRA. het ondergrondse Ierse republikeinse leger, heeft haar eenheden op dracht gegeven de Britse militai ren en de politie in Noord-Ierland hard aan te vallen. Ook is opgeroe pen tot acties in Engeland. De lei ding van de IRA heeft Groot-Brit- tannlë ervan beschuldigd dat het sinds februari van kracht zijnde bestaftd heeft gebroken door de op dracht van minister Rees (Noord- Ierse zaken) om harder op te tre den tegen IRA-leden. De leider van de politieke vleugel van de IRA Roy O'Brady zei giste ren tijdens een persconferentie dat een Brits terugtrekken uit Noord- Ierland onvermijdelijk is en hij vroeg de Britse regering de bereid heid daartoe formeel bekend te maken. O'Brady zei dat over het tijdstip van de terugtocht overlegd kan worden. De IRA-lelder bena drukte dat hij bereid is tot bespre kingen met de Noordierse paramili taire organisaties. De Amerikaanse minister van defensie James Schlesinger probeert een Britse Chieftain Tank uit. Hij bracht een bezoek aan het trainingscentrum in het Britse Bovington. Inmiddels gaan de protesten tegen de doodvonnissen door. Vier man nen op motorfietsen sloegen gister ochtend in Parijs de ruiten van de 'Banco Espagnol' in en gooiden 'n brandbom naar binnen. De hier door ontstane brand richtte grote schade aan. De daders wisten te ontkomen De aanslag maakte deel uit van een reeks protestacties in Frankrijk naar aanleiding van de recente doodvlnnlssen ln Spanje. Woensdagavond drongen ongeveer 10 gemaskerde jongeren een Spaans cultureel centrum in Tou louse binnen, dat vervolgens ln brand werd gestoken. Franse ha venarbeiders hebben besloten tot 3 oktober alle Spaanse schepen te boycotten uit protest tegen de doodvonnissen. Ook in Italië wordt een dergelijke actie gevoerd. BEIROET (Reuter, DPA) De burgeroorlog in Libanon heeft de afgelopen zes maanden aan zeker 1280 mensen het leven gekost. Meer dan 2.500 personen werden gewond en de economische schade loopt in de miljarden guldens. De politie geeft toe dat het aantal slachtoffers veel hoger zou kunnen zijn. Het pro-Palestijnse dagblad 'Al Mohar- rer' schat het aantal doden tussen de 2.000 en 3.000 en zegt dat meer dan tienduizend personen gewond zijn geraakt. Het blad raamt de schade op ruim 13 miljard gulden. Beiroet, een handelscentrum met veel banken en dienstverlenende be drijven, heeft een bevolking van 700.000 mensen. Honderden winkels zijn vernield door bomaanslagen. Van zowel rechter als linker zijde wordt gebruik gemaakt van raket ten en mortieren en soms zelfs van artillerie. De 'commissie voor de- redding van het land' waarin verte genwoordigers van alle partijen in Libanon zitting hebben, is gisteren in het presidentiële palels in Bei roet voor het eerst bijeengekomen. Men wacht met spanning af of de vertegenwoordigers van de traditio nele falangisten en rechtse christe nen en de linkse groeperingen een gemeenschappelijke basis zullen kunnen vinden voor de beëindiging van de nu al weken lang durende burgeroorlog. TTMTALI (Reuter) Voorzitter Des Frost van de blanke regeringspartij in Rhodesië heeft donder dag scherpe kritiek geuit op uitlatingen van premier Ian Smith, in een zaterdag gepubliceerd inter view. Frost acht het schadelijk voor het imago van Rhodesdat Smith heeft gezegd dat op den duur een deling van de macht tussen blank en zwart logisch zou zijn. Op zekere dag is het mogelijk dat Rhodesië een zwarte premier, en een multi- raciale (samengesteld uit meerdere rassen) kabinet heeft, aldus Smith in het omstreden interview. Die verklaring zo zegt Frost, heeft het Rhodesische Front (de regerings partij) geschokt, en een groot deel van het volk de indruk gegeven dat een zwart bewind onvermijdelijk is. Sprekende op de openingszitting van de jaarvergadering van het Rhodesische Front zei Fr ast: 'Ik hoop dat de premier opheldering zal verschaffen over zijn verkla ring, niet alleen voor dit congres, maar voor de openbaarheid, omdat grote schade is toegebracht aan het imago van Rhodesië in binnen- en buitenland en in Zuid-Afrika. Ik moet mijn standpunt, en dat van mijn plaatsvervanger, duidelijk stellen: wij kunnen en zullen geen zwart bewind aanvaarden over blank gebied in Rhodesië'. aldus Frost. Die uitlating wekt de indruk dat Frost steun wil geven aan plannen om Rhodesië te verdelen ln een blanke en zwart gebied, verenigd in een statenbond naar Zwitsers model. Dat plan. dat over eenkomsten vertoont met de Zuid- afrikaanse Bantoestan-politiek, zal formeel worden ingediend op het congres. Aan Frosts aanval op premier Smith wordt veel betekenis toege kend; Frost geldt als een zeer ge zaghebbend persoon in het Rhode sische front. Waarnemers verwach ten een stormachtig congres in Umtali. Een belangrijke stroming in bet Rhodesische front toont groeiende ontevredenheid over de pogingen van Smith onderhande lingen te voeren met zwarte natio nalisten Voorzitter Frost verklaarde voorts dat 'we tot mijn spijt harder zullen moeten optreden' tegen de guerrilla van Afrikaanse nationalisten ln het noordoosten van Rhodesië. Daarvan zullen volgens hem ook onschuldi- gen onontkoombaar het slachtoffer worden. Hij keerde zich fel tegen de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) de overkoepelende organisa tie van Afrikaanse nationalisten. De leiders daarvan noemde hij een 'waardeloze bende die niet meer vertegenwoordigt dan een handje vol machtsbeluste mensen, die niets beters te doen weten dan elkaar onderling te bestrijden en betaalde vakantiereisjes over de wereld te maken, zonder aandacht te hebben voor diegenen die zij zeggen te vertegenwoordigen'. De guerrillabe- strijding dient volgens Frost meer aandacht te krijgen. Eén op de acht WASHINGTON (DPA) Een meerderheid van de Amerikaanse senaat heeft woensdag besloten tot een maatregel doe de rassenintegra tie op de scholen zou kunnen be perken. Volgens de senatoren dient het vervoer van schoolkinderen met bussen, waarbij de opzet is tot een evenwichtige verdeling van blank en zwart in de klassen te komen, alleen plaats te vinden naar nabij gelegen scholen. Het besluit werd met 51 tegen 44 stemmen genomen. In verscheidene steden, vooral ln Boston, is het massavervoer van kinderen naar 'lntegtatiescholen' sinds het begin van het schooljaar op 2 september op heftig verzet gestuit van blanken die de scholen van hun kinderen blank willen houden. Het kwam daarbij tot ge vechten en de autoriteiten waren genoopt de nationale garde te hulp te roepen. Aangezien het senaats besluit nog door het huis van afge vaardigden beoordeeld moet worden zijn er nog geen directe gevolgen van te verwachten. OSLO (Reuter) De Noorse pre mier Trygve Bratteli zal in januari aftreden om plaats te maken voor de fractieleider van zijn sociaal democratische partij ln het parle ment, Odvax Nordli. Bratteli heeft dit gisteren op een partijcongres bekendgemaakt. De 65-jarige Bratteli werd ln maart 1971 premier. In oktober van het daaropvolgende jaar trad hij af, nadat de Noren in een volksstem ming het lidmaatschap van de Eu ropese Gemeenschap hadden afge wezen. In september 1973 kreeg hij echter weer de leiding over een regering. Hij staat nu aan het hoofd van een minderheidskabinet. Er was al enige tijd sprake van dat hij zich zou terugtrekken vóór de volgende verkiezingen ln 1977. LOEANDA (AFP) Zairese troe pen met oorlogsmateriaal zijn bin nengedrongen in de Noord-Angole se provincie Loeanda. zo heeft de generale staf van de Angolese be vrijdingsbeweging MPLA donderdag bekendgemaa k t. door James Dorsey Bij haar beslissing om het nieuwe tussentijds akkoord met Egypte te aanvaarden en toe te geven aan de wensen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, werd de Israë lische regering hoogst waarschijnlijk beïnvloed door het vooruit zicht van een financiële katastrofe in eigen land. In het licht van een enorm tekort op de handelsbalans en een snel afnemende voorraad buitenlandse valuta betekende de door de Verenigde Sta ten aangeboden financiële hulp voor de Israëlische leiders hetzelf de als een reddingsboei voor iemand, die dreigt te verdrinken. ROME (UPI) Vier Italiaanse straaljagers van het type F104 zijn gisteren kort na hun start van het Westduitse Bitburg met elkaar in botsing gekomen. De vier piloten zijn om het leven gekomen. Een woordvoerder van het Italiaan se ministerie van defensie verklaar de dat men over de oorzaak van het ongeluk ln het duister tast. Hij zei het wel vreemd te vinden dat een hele formatie tegelijk met el kaar in botsing is kunnen komen. De Italiaanse en Westduitse autori teiten onderzoeken de mogelijkheid yan sabotage. De wrakstukken la gen over een gebied van een kilo meter verspreid. Volgens de politie zaten de piloten nog In hun stoe len. LOS ANGELES (Reuter, AP) Mevrouw Sara Moore, beschuldigd van een poging president Ford te vermoorden, heeft in een vraaggesprek met het blad Los Angeles Times gezegd blij te zijn dat de president niet dood is. 'Ik wilde niemand doden', aldus de 45-jarige ex-tipgeefster van het FBI, de Amerikaanse federale recherche'. Maar er komt een moment dat je alleen nog maar een revolver kan pakken om je verstaanbaar te maken'. Sara Moore omschreef haar daad als 'een soort allerlaatst en wanhopig protest tegen het systeem'. Ze zei voorts dat ze vervreemd was geraakt van haar radicale vrienden toen ze openlijk had toegegeven dat ze een tip- geefster van het FBI was geweest. 'Ik merkte dat ik steeds meer geïsoleerd raakte van mijn vrienden. Het FBI heeft mij uit het raam en voor de honden geworpen'. Mevrouw Moore vertelde ook nog dat ze, toen ze maandag haar revolver ging halen, voortdurend gehoopt had dat de politie haar zou aanhouden en oppikken. 'Ik wilde dat men mij zou tegenhouden. Ik dood niet graag mensen'. Hierbij 's de prijs voor deze steun, zelfs waar deze belangrijke conces sies aan Egypte inhield misschien niet eens de hoofdzaak. Nu men al bezig is de overeenkomst tussen Egypte en Israël uit te werken, is de Amerikaanse regering begonnen haar beloften in te los sen en heeft zij toestemming aan het Amerikaanse congres gevraagd om Israël met een bedrag van 2.3 miljard dollar een som die neer komt op duizend dollar per hoofd van de Israëlische bevolking te steunen. Men zou verwachten dat dit bedrag meer dan voldoende ls om de problemen van de Israëli sche economie op te lossen. Doch de schijn bedriegt. Tweederde van dit bedrag zal aan wapens worden besteed, terwijl met een groot deel van het overblijvende geld door Israël olie gekocht zal moeten wor den, als de olievelden in de Sinaï aan Egypte zijn teruggegeven. Er zal dus niet veel overblijven om de stagnerende Israëlische economie nieuw leven ln te blazen. Enorm tekort Israël kan, haar Indrukwekkende ontwikkelingsprojecten ten spijt, niet in haar eigen behoeften voor zien. De Israëlische Import zal de export ln 1975 met de onvoorstel bare som van 3.6 miljoen dollar overtreffen De verwachtingen voor 1976 zijn, dat dit handelstekort de 4 miljard dollar zal overschrijden. Dit tekort valt gedeeltelijk te ver klaren door Israël's militaire uitga ven, maar wordt ook door de on doelmatigheid van de Israëlische economie een mengeling van socialisme en kapitalisme, waarvan critici beweren, dat het de slechtste eigenschappen van belde stelsels verenigt veroorzaakt. Hoe zal Israël dit enorme tekort op de handelsbalans kunnen dekken? Ten dele met behulp van de Ameri kaanse steun. Ook de particuliere grote steun zal met enkele honder den miljoenen dollars haar bijdrage leveren. Maar zelfs deze kolossale bedragen zullen het probleem niet oplossen. Israël, dat nu al de groot ste buitenlandse schuld per hoofd van de bevolking ter wereld heeft, zal nieuwe leningen bij buitenland se banken en internationale finan ciële instellingen moeten sluiten. Niemand weet hoe men deze lenin gen ooit terug zal kunnen betalen en in de tussentijd zal het land onder economisch toezicht van deze internationale financiële instellin gen komen te staan. Nu is Israël's handelsbalans niet de enige plaats waar de schoen wringt. Inspanningen Door werkelijk grootse Inspannin gen Is het de regering gelukt om de inflatie te bestrijden. Terwijl verle den jaar de prijzen met meer dan 50 procent stegen, bedragen de prijsstijgingen ln 1975 niet meer dan 20 procent. Maar voor deze tijdelijke stabiliteit werd een hoge prijs betaald. In de overheidsbegro ting wordt rekening gehouden met een tekort van 1 miljard dollar voor het huidige financiële jaar. Het ontbreken van inkomsten dwingt de regering om nieuw geld te vervaardigen. Dit nieuwe geld en de honderden miljoenen Israëlische ponden, die de economie binnen stromen wegens een pas doorge voerde hervorming van het belas tingstelsel zullen de inflatledruk doen stijgen, terwijl er tekenen zijn dat een nieuwe golf van werk loosheid zich aankondigt. Chronisch De economische problemen van Is raël zijn chronisch en het lijkt alsof minister van financiën, Je- hoshua Rabinowitsch er geen Idee vam heeft hoe deze aan te pakken. In regeringskringen in Israël wórdt overwogen om naar een ouderwets middel .te grijpen, namelijk de ver laging van de levensstandaard. Dit betekent hogere belasting op de consumptiegoederen en mogelijker wijs stopzetten van de subsidies op Het Israëlische dagblad Ma'ariv bracht de betekenis van de financiële as pecten van het Sinaï-akkoord met dit cartoon ln beeld. primaire goederen. Het Israëlische pond, waarvan de officiële waarde 40 cent bedraagt, maar dat ln feite een kwart minder waard Is, zal misschien opnieuw ln waarde wor den verlaagd, waardoor de prijzen van goederen uit het buitenland zullen stijgen. Door die stijgende prijzen gaan de arbeiders loonsver hoging als compensatie eisen. De regering lijkt hierbij een hard be leid te volgen en heeft al vele malen stakende arbeiders gedwon gen naar hun werk terug te keren. Kortom, de Israëlische leiders blij ven de drukkende oorlogseconomie handhaven, ten koste van de Israë lische loontrekkers. Sociale protesten Afgewacht moet worden of de Is raëlische arbeiders dit zullen aan vaarden. Heftige sociale protesten en misschien zelfs het ontstaan van nieuwe radicale krachten, die de huidige conservatieve machthebbers bestrijden, lijken een reëel per spectief voor Israël ln 1976, mits het aan Israël's grenzen rustig blijft. Wanneer de huidige vredes pogingen de spanning tussen Israël en de Arabische staten verminde ren. zal het niet makkelijk zijn om de economische vrede te handha ven met een beroep op de vader landsliefde van de Israëlische be volking. Ook het rechtvaardigen van toepassing van de uitzonde ringswetten om stakingen ln bedrij ven te breken door te wijzen op de buitenlandse bedreiging, zal ln de handen van het Israëlische esta blishment geen effectief wapen meer zijn. Dit alles bij elkaar helpt misschien het paradoxale feit ver klaren, dat in Israël de linkse vleuJ gel het beleid van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger toejuicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7