V oor het CNV ?een reden te Teuren over ie federatie' Van der Stoel bepleit van de VN Rijscholen willen naar 38 gulden per uur Rijkspostspaarbank 'n Goeie kop koffie beter met Buisman. Scandinavische landen handhaven Spanjereizen nser: NW en NKV maakten 't ons mogelijk mee te doen Vraag uitvoerige informatie uw nationale spaarinstélling Q3IP3 1 Meer aandacht voor mensenrechten gevraagd n METZLER- tfVV moet nu jerklozen ian opnemen' Mosselen Lessen zou twaalf gulden duurder worden (tor slachtoffers weldmisdrijf aximaal 25.000 Opleiding instructeurs kostbaarder Chauffeur na vier maanden Turkije uit RITA DAG 26 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 le onze sociaal-economische redactie pa DINGEN NVV en NKV hebben het voor het CNV onmoge- ïmi^gemaakt deel te nemen aan de federatie van vakcentrales. Er dus nu een federatie van twee vakcentrales en zeer nadruk- k niet een van dé Nederlandse vakbeweging. Ik zie voor het 1 geen reden tot treuren. (ADVERTENTIE) Spaardeposito met 8/4%rente Looptijd 7 jaar, vaste rente 83A% nis. tit opmerking maakte CNV-voor- J. Lanser gisteravond bij de tg van het regionaal CNV- «or in Groningen. Het is de i .e in een reeks regionale kan- j die het CNV over het hele verspreid, wil oprichten. Be- ,i de districtbestuurder voor ingen en Friesland zijn nieuwe kantoor gehuisvest de van overheidspersoneel, de 0+^triebond, de vervoersbond. de en bouwbond, de bedrijfs- HBV. en de voedingsbond. ;ns de heer Lanser heeft het in ruime kring steun en waar- g gevonden voor het besluit aan de federatie deel te ne- 'We behoeven ons dan ook ld niet in een hoek of in een tent gedrongen te voelen. In eval zullen we ons er niet naar y Éen'. Hij twijfelde er niet aan )k in de toekomst zal met het rekening worden gehouden, onbewezen stelling vond hij Iritiek op het CNV die inhoudt de verscheidenheid van organl- ten koste gaat van de belan- van de werknemers. Een be- le verscheidenheid is juist goed Bt het de geesten kan wakker en en voor de noodzakelijke d miek kan zorgen', aldus de -voorzitter. 0btrkloosheid ®?kend over de problemen in de omie en de werkloosheid zei de Lanser dat de eerste zorg moet nan naar hen die het meest de werkloosheid zijn getroffen. o1j groot belang hierbij is. dat f partijen zich beperken in de pkkeling van prijzen en lonen, beperking van de loonstijging jgidt CNV bereid', aldus de heer er, 'maar enige reële verhoging de lagere inkomens dient mo- k te worden gemaakt'. Prijs- n pensatie moet worden gegeven Ie vorm van «een gelijk netto 'd. ag voor allen. Voorts hield hij aan de els van het CNV dat via vermogensaanwasdeling de werknemers mede-eigenaar moeten kunnen worden van investeringen en daarop invloed moeten kunnen uitoefenen. Onvergeeflijk Looptijd 6 jaar, vaste rente 8'/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 8V4% Looptijd 4 jaar, vaste rente 8 Minimum storting f 1.000- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardepositp's. Naam- I Straat Woonplaats ..Deze coupooiongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank, Amsterdam. Hij zei verder het een onvergeeflij ke fout te vinden al onder de druk van de huidige moeilijkheden een belangrijke zaak als de verbetering van de arbeidsomstandigheden en de arbeidsverhoudingen op een laag pitje komt te staan. Activiteiten en structuur van de onderneming moeten maatschappij-gericht zijn. Het verdient dan ook aanbeveling dat ondernemihgen hun doelstel- NEW YORK Minister Van der Stoel heeft in zijn rede voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties krachtig gepleit voor versterking van de Verenigde Naties. Voorts bepleitte hij de benoeming van een hoge commissaris voor de rechten van de mens en eventueel de instélling van een speciale raad voor de mensen- rechten als permanent orgaan van de VN. (ADVERTENTIE) ril: ieders oogmerk! luwencomité: i qIECHT Het actiecomité Wer- Ee Vrouwen vindt dat het NVV i( dozen in de bonden op moet en samen moet werken met om tot een ihtige aanpak van het werklo- jirobleem te komen, ens het actiecomité kan een t deel van de werklozen zich in een NVV-vakbond organise- omdat uitsluitend werknemers ouden kunnen worden van deze 1. 'Gezien de huidige economi- 5situatie is het ons inziens juist izakelijk dat de vakbond de be en behartigt van die groep sen, die buiten het arbeidspro- moet blijven staan', aldus het ecomité Werkloze Vrouwen in open brief aan het vakbonds uur. voorstellen tot samenwerking t het comité verschillende af- ende reacties gehad. 'Uw argu- itatie dat het NW niet samen- £t met de werklozencomité's, lat zij zich op hetzelfde terrein len bewegen als het NVV, vin wij ongegrond', schrijven de doze vrouwen. categorieën werklozen waarop doelt, zijn schoolverlaters, Iwen die zijn ontslagen en door NVV worden geadviseerd om lidmaatschap op te zeggen en iwen die in hét huishouden ten gewerkt en nu een baan in zoeken. J. Lanser lingen presenteren door middel van een sociaal-economisch instituut en jaarlijks verantwoording afleggen van hun beleid door het uitbrengen van een het hele gebied van de onderneming omvattend maat schappelijk verslag. Hij constateer de dat er in veel ondernemingen nog heel wat mankeert aan het sociale klimaat. Een voorwaarde voor een goed sociaal klimaat is volgens hem met name een struc tuur die een werkelijke deelneming van de werknemers, in de zin van het dragen van verantwoordelijk heid, mogelijk maakt. Mr. Van der Stoel wees erop dat de kans op een confrontatie tussen rijke en arme landen, zoals op de vorige algemene vergadering, klei ner is geworden evenals de kans op maatregelen van de algemene ver gadering tegen Israël. 'In deze situ atie moet worden geprobeerd de volkerenorganisatie doeltreffender te maken. Mr. Van der Stoel drong er op aan in deze zitting na- te gaan hoe aan de dringendste be hoeften van de arme landen kan worden voldaan. 'In de speciale zit ting over de nieuwe economische orde is gebleken dat de belangrijk ste geïndustrialiseerde landen de verlangens van de ontwikkelings landen ernstig nemen en een wer kelijke dialoog willen voeren, ter wijl de arme landen voorkeur ble ken te geven aan verzoening en samenwerking, in plaats van een botsiog. De dynamiek van die spe ciale zitting, mag niet verloren gaan. Thans moeten er praktische besluiten worden genomen', aldus de minister. De vorig jaar gebleken neiging van de meerderheid van niet-westerse landen in de Verenigde Naties om 'onrealistische en soms bijzonder i.: omstreden besluiten te nemen',, be- lYcHlS Oü COMrOIll3Ll6 treurde de minister. Hij wees erop dat dit gebeurt 'als gevolg van ge- wettigde frustratie en ongeduld tUSS6Il TIJ K6 CIl over het uitblijven van voortgang bij de oplossing van politieke en j 11* economische problemen. Zonder de 8,1 1116 13X1(1611 Kl61Tl6r acties van Arabische landen tegen Israël te noemen, zei mr. Van der Stoel dat 'pogingen om, anders dan geheel overeenkomstig het hand vest. de rechten van lidstaten aan te tasten', een bedreiging voor het- bestaan van de volkerenorganisatie zou vormen. is daarom dringend geboden om door herstructurering van zijn systeem, de organisatie nieuw leven in te blazen en het vermogen ran dp VN om vrede en veiligheid te handhaven te' versterken. 'Onontbeerlijk' Mr. Van der Stoel betreurde het dat de toenadering van Oost en West tot elkaar niet tot versterking van de VN heeft geleid. 'Er bestaat een neiging om vitale problemen buiten de VN te behandelen. Ik ben er echter meer dan coit van overtuigd dat de Verenigde Naties het enige onontbeerlijke instrument blijven voor wereldwijde samenwerking het (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) vers,gebakken, gemarineerd. shandelaarof bi| het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Javastraat 2b Den Haag. HAAG Slachtoffers van ge- Ümisdrijven zullen een bedrag ten hoogste 25.000 gulden uit- kunnen krijgen uit het rheidsfonds dat speciaal voor dit l is ingesteld. Dit bedrag geldt rigens alleen als het materiële betreft. niet-materiële schade (bij- rbeeld geestelijke of lichamelijk 1) geldt een maximale uitkering tienduizend gulden. Onder ma- ële schade worden ook begrafe- gerekend bij overlijden het slachtoffer. De schade •t wel minimaal 250 gulden be- jen wil men tot uitkering over- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als de autorijschoolhouders hun zin krijgen, gaat een uur lessen straks 38 gulden kosten, f,waalf gulden meer dan het nu toegestane maximum. De Commissie Overleg Autorijscholen (overkoepeling van een aantal rijschool organisaties) heeft dezer dagen Tweede Kamerleden benaderd met het verzoek kracht aan haar voorstel bij te zetten. Een gelijk verzoek is enige tijd geleden ingediend bij het ministerie van economi sche zaken, maar dat heeft laten weten de prijsverho ging vooralsnog niet te kun nen goedkeuren. Als reden voor hun verlan gen voeren de organisaties (BOVAG, FNOP, NBA, BBN en ABAN) aan, dat door de in juli in werk getreden 'wet rijonderricht motorrijtui gen', die aan de instructeur veel zwaadere eisen stelt, sprake is van niveauverbete ring van het onderricht. En dat moet, vinden zij, in be tere honorering tot uiting worden gebracht. Andere motieven zijn, de voorgenomen Invoering van een rijtijdenbesluit (niet meer lessen dan veertig uur per week) en de hoge kos ten, die de instructeurs moeten maken om de oplei ding voor het VAMOR-di- ploma-nieuwe-stijl te vol gen. Deze komen neer op ongeveer vijfduizend gulden, ongeveer drieduizend gulden meer dan de kosten voor het VAMOR-diploma-oude-stijl. Ten aanzien van de in voering van een rijtijdenbe sluit hebben de organisaties zowel bij economische zaken als bij de ministeries van verkeer en waterstaat en so ciale zaken sympathie on dervonden. 'Maar', aldus de heer W. E. Snijders, lid van de commissie overleg auto rijscholen. 'het doorbereke nen van de gevolgen daar van blijkt nog een struikel- hlok. En voor daq facet wil len we nu aandacht gaan vragen'. Zoals bekend, wordt het nieuwe VAMOR-diploma per 1 januari 1977 verplicht ge steld. Uitgezonderd van deze verplichting zijn zij, die be schikken over het oude VA MOR-diploma plus de aan tekening methodische in structie of gelijkwaardige diploma's (ANWB, KNAC of gemeentepolitie). Verzachte eisen Verzachte eisen worden ge steld ten aanzien van de Instructeurs, die op 1 janua ri tenminste 45 jaar waren (tweeduizend van de twaalf duizend): zij kunnen vol staan met een eenvoudiger rijproef en een test prak tisch rijonderricht) en aan de instructeurs, die kunnen aantonen in 1974 tenminste één maal per week les te hebben gegeven. Voor die laatste groep (vierduizend) is het voldoende het VA MOR-diploma oude-stijl en de aantekening methodische instructie te behalen. Van de twaalfduizend In structeurs zijn er nu vier duizend, die het nieuwe in- structeursbewijs 'al in bezit hebben. Wat betreft de 'vier duizend, die voor het oude VAMOR-examen mogen op gaan: volgens de heer Snij ders is de belangstelling voor deze opleiding niet ge ring. De voorspelling dat nieuwe lingen in de branche en de tweeduizend die voor geen enkele ontheffing in aan merking komen weinig zul len voelen voor een zo kost bare cursus als de nieuwe VAMOR-opleidlng zegt hij te kunnen logenstraffen met cijfers. Hoewel de cursussen nog maar enkele maanden geleden zijn begonnen, heb ben er al 34 examen gedaan, volgen veertig aspiranten de lopende cursussen en liggen er nog zestig aanvragen op tafel. 'Dat zeker drieduizend instructeurs er de brui aan zouden geven, is overdreven. Als het er duizend zijn is dat veel', aldus de heer Snijders. Mr. Van der Stoel noemde het beeld van de mensenrechten aan zienlijk minder rooskleurig. 'Er be staat een diepe kloof tussen de idealen van dertig jaar- geleden bij de oprichting van de VN en de wer kelijkheid. Schending van mensen rechten, intimidatie en onderdruk king op grote schaal, marteling komen in talrijke delen van de wereld voor'. De minister wees daar bij op Chili en indirect ook op Spanje. Mr. Van der Stoel richtte een op roep tot Zuid-Afrika en Rhodesië 'voor het te laat is', hun politiek te wijzigen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Reisorganisatoren in Denemarken, Zweden en Noorwegen denken er niet aan hun reizen naar Spanje stop te zetten als protest tegen de uitgesproken doodvonnissen. Dit is de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) gebleken na gesprekken met enkele grote tour operators. Zoals bekend, heeft de PPR het tegendeel beweerd en dit onder meer ook als argument gebruikt om de Nederlandse touroperators te bewegen hun Spanje-programma te annuleren. 'Wij begrijpen niet hoe de PPR aan deze wetenschap komt', aldus de ANVR. Onder de Scandinavische reisorganisatoren bevindt zich ook de reisgigant Tjaereborg (te vergelijken met het Duitse Neckermann-concern). Volgens de ANVR is het voor de Nederlandse touroperators onmogelijk hun Spanjereizen te stoppen omdat dit voor velen de nekslag zou betekenen. Van de ongeveer 700.000 Nederlandse vliegtouristen gaan er 400.000 naar Spanje. Van onze correspondent EINDHOVEN Een groot aantal inwoners van Uden- hout was gisteren aanwezig toen Henk Schoonus, de Ne derlandse chauffeur die vier maanden in Turkije werd vastgehouden, in zijn ouder lijke woning terugkeerde. Schoonus (30) was gelukkig dat hij zijn vele vrienden, bekenden en familieleden, weer de hand kon drukken. Henk Schoonus raakte op 15 mei van dit jaar bij een auto ongeval betrokken, waaraan hij volgens de Turkse autori teiten grotendeels schuldig was. Met zijn vrachtwagen combinatie botste hij bij een inhaalmanoeuvre tegen een bus. Er vielen elf doden ter wijl zes personen ernstig wer den gewond. Het ongeluk ge beurde bij de plaats Yildizelli. Schoonus was samen met zijn bijrijder op weg naar Tehe ran. Onmiddellijk na het on geval. waarbij beide Neder landse chauffeurs ongedeerd bleven, gaf Schoonus zich bij de politie aan. Hij werd ter plaatse gearresteerd, een ge woonte in dat land bij een dergelijk ongeval. Schoonus verbleef drie maan den in verschillende Turkse gevangenissen. Na drie maan den mocht hij onverwachts de gevangenis verlaten, maar hij mocht het land niet uit. Schoonus: 'Ik heb een maand lang in een hotel in Ankara gewoond. Ik had voldoende bewegingsvrijheid. Ik mocht door heel Turkije. Schoonus werd vrijgelaten op een borgtocht van 2000 gul den. Hij zou Turkije mogen verlaten als de verzekerings zaken in orde waren ge bracht. Dinsdag was hpt zo ver. Hoewel de schuldvraag nog niet is vastgesteld, heeft de verzekeringsmaatschappij van de heer Schoonus (samen met de verzekeraar van de andere chauffeur) al een bedrag van 360.000 aan de nabestaan den van de slachtoffers uit de bus uitbetaald. De maat schappij noemt dit een unie ke zaak en heeft weinig hoop dat dit geld, wanneer blijkt dat de buschauffeur de schul dige is geweest, ooit nog te rug zal worden gestort. Men wil deze zaak deze week op internationaal niveau aan dc orde stellen. Op 22 oktober heeft de vol gende zitting plaats van de strafzaak tgen Schoonus. Het Is niet bekend of hij daarbij aanwezig dient te zijn. 'De kleuren op onze tv eigenlijk veel echter.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3