Synode huiverig voor politiek in de kerk ca Vandaag Dr. Von Meyenfeldt levert bijdrage tot de discussie /lhsell£,lf Onze adressen: Om misverstand te voorkomen Gereformeerde kerken moeten bezuinigen Afscheidscollege van prof. Dankbaar UIT Nieuwe boeket VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1975 KERK - BINNENLAND TROUW/KWARTET Qfi Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Moet het evangelisatiecentrum van de gereformeerde kerken (nu nog te Baarn, straks in Leusden) zich naast al zijn andere werk ook gaan bezinnen op politieke vragen? Dat was de vraag, die het synodedebat over de evangelisatie beheerste. In hun bezinningsnota 'In het ge heel van de opdracht' stelden evan- gelisatiedeputaten, dat zij bij de vraag hoe het evangelie tegenwoor dig ter sprake gebracht moet wor den. telkens weer stuiten op de ongeloofwaardigheid van de kerk. Wat stelt de kerk in de samenle ving voor? Wat stelt het evangelie voor in sociale en politieke zaken? Heeft de kerk nog wel een bood schap aan allerlei noodzakelijke of gewenste veranderingen ln de sa menleving? Kerkmensen weten op deze vragen van buitenkerkelijken vaak moeilijk te antwoorden. Hun antwoorden zijn vaak onderling te genstrijdig en ook dat schept verle genheid. Daarom wilden deputaten een bezinning op gang brengen 'o- ver de politieke en sociale konse- kwenties van het evangelie, met het oog op de (on-geloofwaardig heid van de kerk.' In verschillende toonaarden uitten diverse synodele den hun vrees, dat het deputaat- schap zich zo zou ontwikkelen tot een 'parapolitieke partij' (ds. D. H. Borgers). waarvan uitspraken kon den worden verwacht over allerlei pol itiek -socia le aangelegenheden. Zou dit voorstel soms een versmal ling van visie op het kerkzijn ver raden? Is het risico aanwezig, dat het evangelie opgaat in een poli- tiek-sociaal program? Dr. B. Riet veld uit Den Haag vroeg, of depu taten de christelijke partijen, het CNV en de werkgeversorganisaties helemaal hadden afgeschreven? Weten wij het als kerk zoveel be ter? Trouwens, dat spreken over de geloofwaardigheid Van de kerk maakt me kriebelig, aldus dr. Riet veld. Zijn wij dan zo ongeloofwaar dig? Leefwereld Ds. P. A. E. Sillevis Smitt uit Rot terdam, voorzitter van het depu- taatschap, maakte duidelijk, dat het niet de bedoeling van deputaten was. zich op het terrein van de politieke partijen te gaan begeven en ook niet op dat van de buiten parlementaire actiegroepen. 'Het gaat ons om politiek in de zin van Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Zorg is gisteren in de gereformeerde synode uitge sproken over de financiële positie van de gereformeerde kerken. Verdere bezuiniging is onvermijdelijk. Vast staat nu al, dat niet alle bestaande en binnenkort te ver wachten vacatures van functiona rissen voor algemene kerkelijke ar beid vervuld zullen kunnen worden, om van nieuw te creëren te functies maar te zwijgen. Vervulling van alle aanvragen van deputaatschappen om toestemming tot de benoeming van een nieuwe functionaris, zou 576.600 gulden gaan kosten. Dat zou voor de plaat selijke kerken voor 1976 een toena me van de quotatie met 20,6 pro- GRONINGEN Prof. dr. W. F. Dankbaar heeft zijn afscheidscolle ge gehouden als hoogleraar in de geschiedenis van het christendom aan de rijksuniversiteit van Gro ningen. Hij is 68 jaar. Zijn afscheidscollege ging over 'Middeleeuwse oorsprongen van re formatorische liturgie'. Porf. Dank baar liet zien, dat de hervormde preekdienstliturgie. zoals deze in hoofdzaak nog heden in Nederland in gebruik is, in grote lijnen over genomen is uit de middeleeuwse kerk. Hij wees daarbij met name op de preekdienst in de volkstaal, zoals deze zich reeds van de negen de eeuw af vooral in Zuid-Duits- land ontwikkelde. Thans staan de kerken in een ge heel andere situatie en voor andere problemen dan in de zestiende eeuw. Dit uit zich ook in nieuwe liturgische vormen. De kerken kun- nen niet bij de Reformatie blijven staan, maar moeten evenals deze. doch op nieuwe wijze vrijheid, kri tisch vermogen en vooruitstrevend heid paren aan trouw aan haar oorsprong in het evangelie. Dit moet geschieden in de grootst mo gelijke oecumeniciteit, aldus prof. Dankbaar. cent betekenen. Deputaten financiën en organisatie achtten een toename met 12,8 procent het uiterst toe laatbare. Aangezien de kosten van het plaatselijk en regionaal kerke- werk ook blijven stijgen, zal ook dit nog moeilijk op te brengen zijn voor de plaatselijke kerken. In een rapport van een commissie uit de synode werd naast de alge hele economische situatie gewezen op de relatieve achteruitgang van het ledental en op het feit, dat de kerkelijke bijdrage in de besteding van het gezinsbudget een minder belangrijke plaats Is gaan innemen. Dit rapport bevatte ook een priori teitenlijst. Bovenaan staat de ver vulling van de vacature voor een dovenpredikant. gevolgd door een koopvaardijpredlkant op Curacao, een functionaris voor Kerkopbouw en een schipperspredikant in Den derleeuw, België. Volgens deze lijst zou er geen op volger kunnen komen voor dr. L. Zielhuis als industriepredikant ln algemene dienst. Verder zouden on der andere ook voor kerk en recre atie en gemeenteopbouw geen nieu we functionarissen kunnen worden aangetrokken. Zaterdag 11 oktober zal de synode de begroting bespre ken en beslissingen nemen. Veel Nederlanders naar viering heilig jaar DEN HAAG Meer dan duizend Nederlanders worden volgende week in Rome verwacht voor de viering van het heilig jaar. De meesten komen met een georgani seerde bedevaart, maar ook zullen er velen op eigen gelegenheid naar Rome reizen. Op zondag 5 oktober staat een bijeenkomst van alle Ne derlanders op het St. Pietersplein op het programma. Daar zullen driehonderd gilde-broeders en ven- delzwaaiers uit Brabant een hulde brengen aan paus Paulus. VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Mededeling. Het is niet de be doeling thans in deze rubriek de discussie over het CDA te hervatten. Per abuis werd toch één bijdrage geplaatst. SECR. HOOFDRED. Boycot (2) HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM-/DORDRECHT Westblaak 9-11, Rotterdam Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag. Tel. 070-469445. Posbus 101. ZWOLLE: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. het geheel van menselijke activitei ten. waardoor vorm gegeven wordt aan onze leefwereld.' Het is niet de bedoeling, uitgewerkte politiek-soci- ale richtlijnen op te stellen, maar om in contact met de plaatselijke kerken te bestuderen, in hoeverre het evangelisatiewerk stuit op de ongeloofwaardigheid van kerk en kerkleden door structuren, die me de door de kerken in stand worden gehouden. 'Wij zullen de plaatselij ke kerken helpen, situaties te ont maskeren, door tradities heen te prikken, ze laten zien, dat het evangelie ook politiek-sociaal gela den is.' Uiteindelijk aanvaardde de synode een voorstel van prof. dr. J. Plomp, waardoor de woorden 'politiek' en 'sociaal' uit de zaak verdwenen en deputaten de opdracht kregen 'van uit de vragen die zich in het evan gelisatiewerk voordoen deel te ne men met anderen aan een bezin ning over de implicaties van het evangelie voor het leven en de samenleving, en voor de verkondi ging van het evangelie.' Ook de al dan niet geloofwaardigheid van de kerk werd dus uit de formulering geschrapt. Communicatie Een ander punt, dat diskussies uit lokte, was de suggestie van deputa ten, om hun primaire opdracht an ders te formuleren. In plaats van 'een eigentijdse verkondiging van het evangelie aan hen die buiten het evangelie leven' zagen deputa ten hun taak liever beschreven als 'de eigentijdse communicatie van het evangelie in de Nederlandse samenleving.' Tegen de vervanging van het woord 'verkondiging' door 'communicatie' zaten verschillende synodeleden aan te kijken. Moet dat modewoord per se? 'Wij hebben bewust voor dat mode woord gekozen, Juist om het bijbel se begrip verkondiging veilig te stellen', aldus ds. Sillevis Smitt. "Verkondiging Is namelijk alleen mogelijk in relatie. Je kunt niet van buiten af, zonder kennis te nemen van de situatie, verkondi gen. Dat kan alleen met een tege lijk luisterend oor naar de leefwe reld van de mensen.' In zulke gevallen zijn synoden vin dingrijk en met vereende krachten werd de formule gevonden, dat de putaten zich voortaan zullen bezig houden met 'de mogelijkheden van de eigentijdse verkondiging van het evangelie, die ln communicatieve processen binnen de context van de Nederlandse samenleving in woord en daad en levenswijze ge stalte mag en moet krijgen.' door A. J. Klei Met grote voldoening nam ik gisteren kennis van het feit dat ze op de gereformeerde synode bang zijn voor misverstanden. Ik ben dat namelijk zelf ook en daarom haast ik me te melden dat de synodeleden die op bijgaand plaatje staan afgebeeld, NIET zitten te kaarten. Toen iik deze kiek aantrof tussen de in Lunteren genomen foto's, nestelde zich bij mij het misverstand dat we al zó ver heen zijn dat gereformeerde synodeleden tussen hun eerwaarde bedrijven door rustig een kaartje leggen en dat blijkbaar ook nog heel gewoon vinden, anders hadden ze hun ongereformeerd speelgerei wel eventjes weggemoffeld voor het flitslicht van de vaderlandse pers. Waar gaan we heen en waar komen we terecht?, vroeg ik me angstig af. Kan professor Kuitert, die toch ethiek doceert, hier niet tegen optreden? Dan kan-ie eindelijk eens wat terugdoen na al de synodale standjes die hij in de loop der jaren gekregen heeft. Mijn misverstand werd weggenomen toen ik het bijschrift ging lezen: 'Ds. W. B. van der Meulen, dhr. N. J. de Koning en dhr Heida (v.l.n.r.) tellen hier de stemmen voor de verkiezing van een nieuwe praeses tijdens de eerste dag van de vieöxlaagse bijeenkomst van de generale gereformeerde synode in het conferentie-oord 'De Blije Werelt' te Lunteren'. Opgelucht herademde ik en zo zien we het maar weer: een mens lijdt dikwijls 't meest door 't lijden dat hij vreest. Maar nu dat bericht van gisteren: moderamen gereformeerde synode bang voor misverstanden. Deze woorden boven het synodeverslag geven je de zekerheid dat ze in Lunteren niet van zins zijn ons knollen voor citroenen te verkopen. Die mening was ik trouwens al toegedaan toen ik dinsdag in de krant dat verhaal las over de kloof tussen bedrijvers van nieuwere theologie en de geloofsbeleving van veel kerkleden. Eindelijk eens een officieel gereformeerd stuk, zo overdacht ik dankbaar, waarin onbewimpeld wordt vastgesteld dat de éne gereformeerde de ander niet is. Eindelijk wordt het misverstand weggenomen dat het, nog wel wat meevalt en dat je via gesprekken en verklaringen de boel nog wel in één en 't zelfde kastje kunt opbergen. Ik begrijp best dat het voor veel gereformeerde mensen verdrietig is dat je niiet meer op het etiket gereformeerd zonder mankeren iets geremormeerds in huis haalt, maar je mag deze mensen niet voor de gek houden en net doen alsof je het oorspronkelijk karakter van de gereformeerde, kerken nog boven water kunt houden. Dat kan namelijk niet meer (tenzij je aan de zoveelste scheuring wilt beginnen). Vandaar dat die woorden boven het synodeverslag me voldoening verschaften, ik proefde er een bevestiging in van wat in het dinsdag gepubliceerde stuk stond. Maar ik kon mijn eigen verbazing niet schetsen toen ik verder lezend in de gaten kreeg dat het moderamen nota bene uit vrees voor misverstanden, een stuk dat misverstanden Opruimt, uit de roulatie neemt. Ra ra, hoe kan dat? Het stuk zal herschreven worden. Het was anders duidelijk genoeg. Als ze in Lunteren om bezigheden verlegen zitten, kunnen ze mi nog beter een kaartje leggen dan dit stuk herschrijven. BREEK BETREKKINGEN M) SPANJE Een totaal vergeelde krant, formol 29,5 bij 44,5, genaamd Trouw gedateerd 3 juni 1946 maakt sympathieke indruk. Niet schreeuwerige opmaak die toen niet nader te noemen dagbla* kenmerkte en ook vaak naar houd typeerde en nog ste typeert. Veel meer een engelse maak. Wie wat wil weten kan Q1 ons terecht, maar hij wordt er ij met z'n haren bijgesleurd. Mk™ dan daar toch wel midden op paf na één deze kop: 'Subcomcmty£e der Uno adviseert: Breek betrfft kingen met Spanje. Tenzij dat neraal Franco aftreedt'. Eén van P a beschuldigingen aan het adres de gehate dictator luidt: 'Fraq onderhandelde met Hitler en M, j solini over het verklaren van i oorlog aan de geallieerden'. On' lofelijk hoe lang deze fascist r heeft uitgehouden. Ook toen al sprake van een eventueel gediw gen worden af te treden om vrije verkiezingen te kunnen k men. Nog steeds is dit fundamenF.' le politieke mensenrecht aan 1 Spaanse volk onthouden. Opnie worden wij geconfronteerd met mensonterend regiem door de met de regelmaat van een uitgesproken doodvonnissen. rf procédé is bekend. Men pakt l aantal mensen op, laat ze on(° martelingen schuldbekentenlsi afleggen, onthoudt ze vervolg iedere rechtsbijstand, stelt daarvrf in de plaats een leugenachtige *k voering met militaire advokaten lfrp voltrekt het vonnis. De schrik k< er in en dat is de bedoeling, k, lang nog, kan men zich hier afvf gen en de vraag zal gelovigen ei brengen deze woorden tot Heml" te zenden die ons als 't ware zelr!p heeft leren bidden. Hoe lang i k; een messiaanse roep om recht jTy gerechtigheid voor mensen. hebben ons terecht bijzonder 'n zorgd gemaakt om Portugal, m k1 Spanje en in 't bijzonder die d1?' onder dit regiem lijden, zij mo niet vergeten worden. Zij hebLi, evenzeer recht op ons protest en*" het ontwaken van het wereldgel ten dat eens aan het Vietnan bloedbad een einde maakte. DTm kunnen meer dan wij denken w neer wij massaal protesteren en delijk van onze onvrede .blijk ven. Dat heeft niets met revol g! of iets dergelijks te maken of PP moest zijn met dat soort revol dat overal ter wereld volken teré doet opstaan tegen onderdrukker^ machten, zoals wij dat in onze eJ- schiedenis minstens twee maal den. Een vergeelde krant. En |lc eens bewaard om Franco, n per omdat achterop, op pagina vier, advertentie staat die de geb<ag te van een zoon aankondigt. 053 ZVVIL HiUl-KOnOlgl,. B vrn nFRVORMnr VFRV I Naar aanleiding van het bericht ln Trouw van 24 september jl. betref fende een verzoek van de PPR aan de Nederlandse reisbureaus om de vacantiereizen naar Spanje stop te zetten, omdat in dat land 'de min ste vorm van menselijkheid blijkt te ontbreken', constateerde ik ook nu weer. dat met name de PPR zich schuldig maakt aan eenzijdige kritiek op bepaalde landen. Per soonlijk huldig ik de opvatting, dan men ieder moet vrijlaten in de keuze van zijn vakantieland, maar als men dan toch van PPR-zijde de stoere held wil uithangen door een land als Spanje voor vacantlegan- gers te ontraden, vraag ik me wel af. waarom dan niet in één adem de landen achter het ijzeren gor dijn en dan wel in het bijzonder Rusland genoemd zouden kun nen worden, waar nog steeds dui zenden mensen moeten verblijven in concentratiekampen en zoge naamde psychiatrische klinieken. Utrecht D. C. J. Oosting Jammer 'Mag het CDA er wel komen?' Onder deze titel zond Ik u een bijdrage aan uw serie 'CDA in discussie'. U gaf deze bijdrage de titel 'CDA naar programma geen middenpartij' mee. Ik vind dat jammer: hierdoor werd immers aan mijn opvattingen een ander accent gegeven. Rotterdam Drs. R. F. M. Lubbers door dr. C. Rijnsdorp De Hilversumse gereformeerde predikant dr. F. H. van Meyen feldt heeft een boek geschreven onder de titel In zekere zin; Gedachten over waarheid, bij bel, geloof en kérk. Het is een uitgave van Wytse Benedictus, Hilversum, telt 137 blz. en kost 18,95. Aan de presentatie van dit werk te Hilversum is. in de vorm van kritische voordrach ten, medewerking verleend door ir. H. van Harten, prof. dr. J. Veenhof en dr. Herman Wier- singa. De inhoud van het boek komt hier op neer. Er is iets aangrijpends gebeurd in onze geschiedenis: de mens heeft in principe elke aan hem superieure macht het vertrou wen opgezegd. Ieder heeft zijn ei gen waarheid. Het gesprek brengt de waarheid nog niet dichterbij. Wij moeten aanvaarden dat er een universeel geldende, door allen er kenbare waarheid bestaat. Met de waarheid immers staat en valt de kerk. Hierbij dient de menselijke factor niet te veel nadruk te krij gen. Het verschil tussen Grieks en Hebreeuws denken mag niet wor den toegespitst, evenmin als het verschil tussen oost en west. Het christendom is juist een invloedrij ke, niet-westerse factor geweest in Europa. Dan is er de kwestie van het wereld beeld. De kritiek heeft het bijbels wereldbeeld voorzover daarvan sprake kan zijn verouderd ver klaard. met alle consequenties van dien. 'De Bijbel pakt gewoon elke uitdrukking uit welk vocabulair ook geleend om God en Zijn bedoeling kenbaar te maken' (bl. 71). Men moet trouwens onder scheiden tussen het wereldbeeld als gezichtsveld van de mens en de door de wetenschappen geconstru eerde. abstracte wereldbeelden. 'God neemt in het evangelie de gewone mens met zijn gewone er varingsinstrumentarium serieus' (76). Men kan de dwalende mens op algemeen verstaanbare wijze op het goede spoor wijzen. Er is een wereldbeeld, dat men de conversa tieruimte van de mensheid zou heidsbesef. In elk geval zal een kind zich weinig zorgen maken over de theoretische onderscheiding tussen objectief en subjectief. En dan ten tweede: bewegen de bijbel schrijvers en zelfs de confessionele uitspraken zich in een luchtledig, winddicht en tijdloos? De waarheid is toch op zijn minst ontmoetings waarheid, zo eenvoudig én gecom pliceerd aJls de relatie haar maakt, zo objectief én subjectief tegelijk. 'Terecht relativeert Von Meyenfeldt het scherp onderscheiden van he breeuws en grieks denken, en terecht wil hij de openbaring vart God niet laten samenvallen met Israels men taliteit, maar de consequentie hier van is dat je juist dan er niet om heen kunt de tijdgebonden, cultu rele 'infrastructuur' te verrekenen'. wei hti< Spanning kunnen noemen. En dan blijkt dat men zich aan het evangelie stoot niet omdat het Kinderlijk, maar Hinderlijk is. Belijdenis Wat geloofsbelijdenissen betreft: geloofsuitspraken en formuleringen zijn er van het begin af geweest. In alle uitspraken is de persoon van Jezus Christus het centrale object van het geloof. 'De gemeente is bepaald niet zonder stellige uit spraken haar la op begonnen' (105). Hoe zit het met het theologische modewoord 'skopos' (doel)? Wil men de openbaring verstaan, dan moet men zo wordt gezegd, op de skopos ervan letten. Voor de auteur spreekt dit vanzelf, maar de skopos 'verschilt blijkbaar al naar gelang de theologie van de bijbelonderzoe ker' (110). Wat Is hier de waarde van de theologie? Ze heeft een dubbel gevaarlijke kant: ze roept begrippenstrijd op en ze valt in specialismen uiteen (dogmatiek, ethiek, exegese) die moeilijk onder één gezichtspunt zijn te brengen. De eenheid van de Schrift berust op de eenheid van de Geest die haar inspireerde. Dat in de theolo gie de bijbel uit elkaar is gevallen is erger dao dat de kerk is ge scheurd. De werkelijkheid is één, maar ligt uiteen. We moeten terug naar 'de eenheid van het leven' (134). Verweer Het ligt niet op mijn weg verslag uit te brengen van wat de drie sprekers bij de presentatie hebben gezegd en wat de auteur daarop heeft geantwoord. Aangezien de schrijver herhaaldelijk uitspraken van Kuitert, Sölile en Wiersinga za kelijk kritiseert, mag ik mij beper ken tot enkele notities uit Wiersin ga's verweer. Wiersinga vraagt zich af: laat onze menselijke subjectiviteit zich zover terugdringen als Von Meyenfeldt wil? De auteur probeert de ge meente en zichzelf op twee manie ren tegen de besmetting met sub jectiviteit te immuniseren: door te genover de wetenschappelijke theo loog een kind te plaatsen en voorts door de bijbel en de kerkelijke uitspraken tot stormvrij gebied te verklaren, waar de objectiviteit ge waarborgd is. 'Mij dunkt dat ook Jezus' ten voorbeeld stellen van het kind niet op het noëtisch vlak ligt (noëtiek betekent kennisleer), maar op het ethisch vlak'. Het gaat over het onbekommerd kinderlijke gedrag, zonder gêne of berekening, zonder minder- of meerwaardig- Uit een en ander blijkt in elk geval de spanning tussen de geloofsbena- dering en de wetenschappelijke be nadering van 'bijbel, geloof en kerk' waarover Von Meyenfeldts boek handelt. Men kan hier geen tegen stelling maken t-usen theologie en gemeente, want het geloof van de gemeente spreekt zich uit in vor men die uit oudere theologieën af komstig zijn. De tongentaai in de eerste gemeenten kwam recht streeks uit de Geest, maar spreken heeft de gemeente vanouds van de theologie geleerd. Daarom moet het geloof van de gemeente ook spre kenderwijs in beweging blijven. Hiertoe 'evert het onderhavige boek clat zich ergens tussen weten schap en gemeente ln opstelt zijn bijdrage. Een notitie mijnerzijds bij de ach tergrond van de hedendaagse theo logische discussie. De accentver schuiving van hemel naar aarde, van God naar mens. van object naar subject, wordt geconstateerd, er wordt van uitgegaan en er wordt tegen geopponeerd. Maar eigenlijk moest eerst worden onderzocht, HOE DIT ZO KOMT, "how come' zegt de Amerikaan met een ..ver moedelijk uit het Nederlands af komstige uitdrukking. Dan zal blij ken dat dit met de algemene con stellatie van onze tijd verband houdt en wordt hier aan kerk en samenleving op zijn minst een ge wettigde (legitieme) vraag voorge legd: Doen wij God niet tekort, wanneer wij Zijn beeld, de mens, op welke wijze dan ook, ook in de theologie tekort doen? Dr. F. H. van Meyenfeldt (links) in gesprek met prof. dr. J. Veen- hof. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Alblasserdam: B. U— Meijndert te Lunteren. L1V Aangenomen naar Wissenkerkeruv L. Leestemaker te Tjerkwerd Dedgum. ITT Bedankt voor Veenendaal J. Hoed te Sliedrecht. Afscheid op 28 september rxi Haatten: J. de Vreugd ber. te Bc graven: van Stadskanaal (g« verz. v. h. prot. chr. ziekend Refaja) J. van t Ende ber. Groningen. Intrede te Barneveld: G. S. A...,-, Knegt uit Kesteren; te Schoon ven (buiiteng. wljkg. in wordir, v P. Lootsman uit Silvolde; te Def~z kamp: A. W. Vlieger uit We: wiird. Bevestigd t.b.v. pastoraat ac. kenhuis te Leiden: drs G. E. Balf50t uit IJmuiden. GEREF. KERKEN Afscheid van Den Haag: P. J. P wegens emeritaat. Intrede te Dinxperlo: P. A. de 1J"1® uit Brouwershaven; te Aalten: Dijkslag uit Winsum; te Putt S1j hoek: J. Hanegraaff voorheen p lzal v. d. Chr. Ref. Church of Holl en (VS); te Sexbierum: K. T. Vaatf^11 kand. te Kampen. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Ommen: J. C. Pos Den Helder. GEREF. KERKEN VRIJG. B V. Bedankt voor Breukelen: J. F. Jp se van Haarlemmermeer. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Middelharnis: L. V d. Meij kand. te Apeldoorn. Afscheid van Naarden: B. Romph ber. te Vlaardingen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Ermelo: G. Bac Boskoop: te Almelo: A. Hofmai' Scheveningenals legerpred. L. Vermeij te HJ. Ambacht. mo icoi opi luur end itati lat len kloz cat iwei m üd 'wei Gastarbeiders k Ia Carte, 230 11,-. Uitgever Ars Aequi L aX 1975' ff H Een projectgroep van Utred imi; ter eerd rhei rechten-, sociologie-, en sociale ograflestudenten heeft het schijnsel gastarbeider onder lope genomen. Ze proberen datl is een geïntegreerde manier te t rige: in tegenstelling tot wat de overl ide aan beleid produceert: verbrolfcr i ling. Zo staan er beschouwingeifrbee over: de Nederlandse economie, beidsmarkt, arbeidsrecht, vreen lingenrecht, huisvesting, socifële culturele situatie in het land herkomst en in Nederland, on< wijs, zeggenschap (migrantenra it w In kort bestek een hoop informs gen N. n. i) g tie

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2