beroering onder oldaten Portugal Westerterp breekt zijn Spaanse reis hals over kop af Yamani loopt plotseling weg uit vergadering OPEC Ei V jetNieuwe Haaöse Courant enmetNieuwe Leidse Courant !n deze krant Zogezegd m o Rijscholen willen naar 38 gulden -pag. 3 Uw kleine advertentie [ertrek regering geëist Iritten beklimmei uidwestzijde van fount Everest Eieren van :scharrel-kip' in de handel lu en dan regen i jaren weer ehonden in Zeeland Na telefoontje van ontstemde Den Uyl: Weerzien na gedwongen verblijf in Turkije Onenigheid over verhoging olieprijzen Scherpe kritiek uit kamerfracties Koos Postema wil weg uit Rotterdam Trouw heeft ook altijd wat. Eet smakelijk. Welkomstvoordeel. C boort hij li j Trouw 33e JAARGANG No. 9635 - VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1975 vahdaag voor 11 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan diezelfde dag al resultaat hebben. GAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDSVOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 NNEMENT 13,52 PER MAAND 40,55 PER KWARTAAL f 160,00 PER JAAR POSTGIRO 91133 BANK N.M.B. REKENINGNUMMER 69.74.64.148 GEMEENTEGIRO X 260 LOSSE VERKOOPPRIJS f 0,50 5ABON (Reuter, UPI, AP) Soldaten in Portugal hebben eravond een grote betoging in Lissabon georganiseerd. Zij n betere betaling, een status die gelijkwaardig is aan die van fficieren. Verder maken de soldaten bezwaar tegen de nieuwe ugese regering die volgens hen 'fascistisch' is. inrust onder de soldaten ging ;n met een bezetting van het on van de Portugese radio, gis- i, door veteranen. De in de liale oorlogen verminkte oud- airen zonden oproepen uit in zij 'werk, geen aalmoezen' n. Zaterdag hielden de vetera een demonstratie bij het Be- paleis, de ambtswoning van dent Da Costa Gomes, die ech- en gesprek met hen weigert, bericht in *e New York Times gisteren dat de socialisten in ugal subsidie' krijgen van de rikaanse inlichtingendienst heeft de socialistische leider o Soares 'journalistische specu- s' genoemd. Het geld zou gege- worden via Westeuropese soci- ische partijen en vakbonden, en vraaggesprek met de Franse somroep zei Soares: Wij heb- nooit hulp van dien aard ont- en, laat staan van de Verenig- Staten. Dat is duidelijk. ATMANDOE (Reuter) wee Britse bergbeklimmers jn er in geslaagd de hoogste ip ter wereld, de Mount verest, langs de tot dusver ibedwongen zuidwestzijde te ;reiken. Dit heeft het Nepa- se ministerie van buiten- ndse zaken bekendgemaakt, olgens de mededeling be- ?ikten de 32-jarige Dougal aston en de 33-jarige Doug cott woensdagavond om 6 ur het hoogste punt van de .848 meter hoge berg. Zij laakten deel uit van een ritse expeditie onder leiding an de 40-jarige Chris Bo- ington die vijf weken gele en aan de tocht was begon- en. aston, een Schot, staat aan et hoofd van een bergbe- limmersschool in bet Zwit- erse Leysin. Scott, een voor- ïalig onderwijzer, werkt nu Is schrijver en fotograaf. bestaat een diepe kloof tus- de idealen van dertig jaar den bij de oprichting van de en de werkelijkheid. Minister Van der Stoel Het doel van de beweging is 'een einde te maken aan de bourgeois- discipline in de strijdkrachten' en deze laatste te maken tot een een heid 'die ten dienst staat van de arbeiders en de maatschappelijke vooruitgang.' De soldatenbeweging noemt zich 'De Verenigde Soldaten Zullen Overwinnen.' Zij maakte haar eisen kenbaar op een geheime persconfe rentie waar soldaten met zwarte kappen op het hoofd het woord voerden. Zij zeiden ook een zuive ring te willen onder de officieren die de vorming van de nieuwe re gering in Portugal mogelijk hebben gemaakt. Het gaat met name om leger en luchtmacht-officieren, die de val van de vorige sterk commu nistisch getinte regering Gongalves hebben bewerkstelligd. Directe aanleiding voor de betoging van gisteravond was de arrestatie van twee soldaten op een infante- rieschool, dit weekeinde. Zij zouden revolutionaire pamfletten hebben uitgedeeld. De betoging van gister avond werd gesteund door uiterst linkse groepen en door communis- tisch-gezlnde bonden. DEN HAAG Woensdag 1 okto ber zullen in tien steden eieren te koop zijn, die zijn gelegd door kippen die vrij rondscharrelen in strooiselschuren. Dit in te genstelling tot kippen die met zijii vieren zitten opgesloten in een hokje van 40 bij 45 centi meter in een legbatterij. De prijs zsi niet meer dan drie cent ho ger liggen. De eieren die nu in de winkel worden gekocht zijn allemaal gelegd door kippen in legbatterijen. Er zijn in het oosten van ons land twee bedrijven waar de kippen rondlopen in z.g. strooi selschuren. De vogels hebben hierin bewegingsvrijheid, zitten niet op gaas, zoals in de legbat terijen, maar lopen op houtvezel, waarin ze geheel volgens hun natuur kunnen 'scharrelen.' Een en ander is tot stand geko men door de activiteit van de belangengroep 'Rechten voor al wat leeft.' Woordvoerster van deze groep, mevrouw M. van Oosten-Poortman te Raalte, noemt het begin van de ver koop van de eieren uit de strooi selschuren een eerste stap. Er zullen voorlopig rond 100.000 ei eren van deze 'vrije' kippen in de hatadel komen. Zij hoopt, dat de vraag groQt zal zijn, zodat pluimveehouders meer en meer de legbatterijen zullen afschaf fen. Op de doosjes, waarin de eieren van scharrelkippen zijn verpakt staat: tien verse eieren, niet uit legbatterijen. Op de zijkant van het doosje staat het nummer van de week. Bovendien is een oranje vierkant met de woor den: 'rechten voor al wat leeft' opgeplakt. 'eel bewolking met nu en dan egen. Krachtige tot stormach- ige wind uit zuid tot zuid- rest later ruimend naar zuid- rest tot west en afnemend tot natig of krachtig. Maximum- emperaturen circa 17 graden. )e vooruitzichten voor morgen n overmorgen: af en toe re en, ook opklaringen en mid- agtemperaturen omstreeks 17 raden. Morgen zon op: 06.33 zon onder: 18.29 maan op: 22.09 maan onder: 13.39 Yamand kwam gisteravond in Lon den aan van waar uit bij via de am bassade van Saoedi-Arabië contact zal opnemen met zijn regering. Vanuit Wenen was contact met het thuisfront niet goed mogelijk. Het is de bedoeling dat de OPEC-verga- dering vandaag doorgaat. Yamand zat in Wenen in een moei lijke positie. Aanvankelijk wilde Saoedi-Arabië van een verhoging van de olieprijzen niets weten. Als 'woestijnland' heeft het de olie- Inkomsten veel minder hard nodig dan bijvoorbeeld Iran, dat zich in dustrieel snel ontwikkelt. Saoedi- Arabië wil daarom zo lang mogelijk 'olie blijven leveren tegen naar ver houding 'lage' prijzen, terwijl Iran zo snel mogelijk zo veel mogelijk olie wil verkopen tegen zo hoog mogelijke prijzen. 'Tegenwerking' Gisteren ging Yamand 'om' toen het hem ndet lukte de olieprijzen ook voor het komende jaar te be vriezen, net zoals dat tot 1 oktober het geval is. Op verschillende persconferenties sprak hij daarna zichzelf tegen over de prijsverhoging waarmee Saoedi- Arabië dan wel akkoord zou gaan. Eerst had hij het over een verho ging van vijf procent, later over tien procent en tenslotte liep hij weg vanwege de 'afschuwelijke te genwerking' van andere OPEC-le- den. Behalve Iran zijn de belangrijkste Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Westerterp is gistermorgen, na telefonisch contact met premier Den Uyl, overhaast uit Madrid vertrokken, waar hij de dag tevoren was gearriveerd om een congres over het verkeer bij te wonen. Premier Den Uyl en minister Van der Stoel nemen het drs. Westerterp uiter mate kwalijk dat deze zonder instemming van de regering, naar Spanje was vertrokken. geweest, terwijl er toch over de daarbij wel waarom de reis niet ontwikkelingen in Spanje uitge breid is gesproken. Vraag rijst De Nederlandse chauffeur Henk Schoonus is gisteren op Schiphol teruggekeerd na een gedwongen verblijf van ruim vier maanden in Turkije. Hij werd daar vastgehouden, omdat hij betrokken is geweest bij een botsing, die op 15 mei in een Turks dorp elf men sen het leven kostte. Op de foto wordt de heer Schoonus verwel komd door zijn moeder. Zie verder pagina 3. WENEN (Reuter, UPI, DPA) De Saoedi-Arabische minister van oliezaken, sjeik Yamani, is gis termiddag plotseling weggelopen uit de OPEC-vergadering in Wenen. De OPEC is de organisatie van olieleverende landen die verdeeld is over de hoogte van de olieprijsverhoging. tegenstanders van Saoedi-Arabië binnen de club van olielanden Ga bon, Irak, Libië en Nigeria. Irak zou zelfs een verhoging van twintig tot vijf en twintig procent willen. Als vandaag de vergadering door gaat zal waarschijnlijk worden ge sproken over twee mogelijkheden: een prijsverhoging van vijftien procent op 1 oktober en 'bevriezing' van die prijs gedurende een jaar of een verhoging van eveneens vijf tien procent, maar dan voor een deel op 1 oktober en voor de rest pas op 1 januari. Besluiten binnen de OPEC moeten eenstemmig worden genomen en met spanning wordt in Wenen af gewacht of de organisatie van olie landen zich zal laten verleiden tot een interne krachtmeting. mensen moeten zeehond- Yamani, vlak nadat hij uit de OPEC-vergadering was weggelopen. Van zijn boosheid is weinig te mst gemaakt worden. zien. De regering en de meeste Tweede Kamerfracties vinden het onvoor stelbaar dat Westerterp naar Span je is gegaan terwijl daar het ene doodvonnis na het andere wordt uitgesproken. Het bezoek gaat lijn recht in tegen het Nederlandse be leid om druk op Spanje uit te oefenen om de doodvonnissen niet uit te voeren. Westerterp bleek in Madrid de enige Westeuropese mi nister die aan de uitnodiging ge hoor had gegeven. De ministerraad zal zich vandaag over de affaire beraden. Verschil lende Tweede Kamerfracties, PvdA. VVD en ook de KVP-fractieleider Andriessen uitten gisteren scherpe kritiek op het gedrag van de minis ter. De PvdA-fractievoorzitter Van Thijn heeft de regering scherpe vragen over deze affaire gesteld. Hij wil onder meer weten of Wes terterp zelf zijn reis niet als door kruising van het regeringsbeleid beschouwt. Minister Westerterp die, tegen de algemene indruk in, ontkende dat hij door Den Uyl teruggeroepen was, heeft in Madrid van de nood nog een deugd trachten te maken door bij zijn Spaanse collega van openbare werken Valdez te protes teren tegen de doodvonnissen. Poli tiek Den Haag ziet dit als een poging van Westerterp zijn gezicht nog te redden: Westerterp zei gisteren na zijn te rugkeer uit Madrid dat hij zijn bezoek had doorgezet om de gele genheid van het gesprek met Val dez te gebruiken voor een pleidooi voor gratie van de ter dood veroor deelden. Hij had uit het gesprek de indruk gekregen dat de zaak in het Spaanse kabinet nog niet is beslist en dat Valdez een open oor had voor zijn argumenten. Van der Stoel Drs. Westerterp beriep zich erop verleden week vrijdag ter gelegen heid van de ministerraad met mi nister Van der Stoel over de zaak te hebben gesproken Hij suggereert dat Van der Stoel akkoord ging mït de reis omdat het hier geen bezoek aan de Spaanse regering betrof maar slechts de deelneming aan een congres. Afgesproken zou zijn dat de reis niet zou doorgaan, als verwacht mocht worden dat de doodvonnissen tijdens Westerterps aanwezigheid in Madrid voltrokken zouden worden. Minister Van der Stoel, die in New York zit, heeft deze versie van het verhaal laten ontkennen door zijn woordvoerder in Den Haag. Wat er precies is besproken tussen Van der Stoel en Westerterp is niet bekend, maar duidelijk is wel dat mr. Van der Stoel boos is op zijn collega en dit gisteren in zijn telefoongesprek met premier Den Uyl duidelijk heeft laten uitkomen. Vreemd In politiek Den Haag wordt het, zeer vreemd gevonden dat Wester terp over zijn bezoek In het geheel niet met premier Den Uyl heeft gesproken en dat deze zaak ook afgelopen vrijdag niet officieel ln de ministerraad aan de orde Is ROTTERDAM Koos Postema, hoofd van de afdeling voorlichting in Rotterdam een functie die hij per 1 september heeft aanvaard vindt zijn nieuwe baan zo tegen vallen, dat hij overweegt op te stappen. Vandaag tijdens de weke lijkse vergadering van het college^, van B en W. zal zijn positie aan de" orde komen. Aangenomen ma.g worden dat één van de redenen waarom Postema uit Rotterdam weg wil gelegen is in het feit dat hij voor zichzelf te weinig ontplooiingskansen ziet. Koos Postema, die donderdagavond onbereikbaar was. werd destijds na ee*i intensieve sollicitatieprocedure gekozen uit een omvangrijke rij kar üdaten. daarbij officieel ln de raad aan de orde is gesteld. In politiek Den Haag verwacht men overigens niet dat deze affaire staatsrechtelijke gevol gen voor drs. Westerterp zal heb ben. Wat betreft ons land vindt ln Rot terdam vanavond een demonstratie plaats, georganiseerd door onder meer CPN, PPR, PSP, PvdA, Rooie Vrouwen en buitenlandse arbei- derscomhé's. Zij roepen alle Rot terdammers op hun solidariteit te betuigen met alle anti-fascisten in Spanje. De Industriebond NKV heeft een protesttelegram gestuurd aan de Spaanse ambassadeur en hem ge vraagd er bij zijn regering op aan te dringen 'de onmenselijke machts politiek te beëindigen'. Minister Westerterp verlaat op 'Zestienhoven' bjj Rotterdam het vliegtuig waarmee hy over haast uit Spanje terugkeerde. Binnenland CNV hoeft niet te treuren over federatie 3 Mr. W. Aantjes over het CDA 5 Kerk Synode huiverig over politiek in kerk 2 Sport Italië-Nederland wordt niet vervroegd 13 Economie Mr. Nelissen: Beleid vergaand ombuigen 23 Strips, feuilleton 4 tVeernverzicht 5 Familieberichten 10 X Scharrelen heeft een wat negatieve bij-betekenis. Maar niet als het over kippen gaat, want die doen het van nature en zullen er dus wel pret in hebben. Een warm welkom dus voor de scharrelkip en het door haar gelegde scharrelei. Nu het wurmpikei nog. Nieuwe abonnee:. Straat:- Plaats: Opgegeven door: Naam: -Giro: - Betaalt per kwartaal Adres:. Plaats:. Ik ontvang graag: O 1 fraaie zwart-kunst lederen onderzetters met zilver bedrukte ouder wetse locomotlefmodellen. Werkelijk een sieraad op uw lafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, ori gineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. O Tekening IJ 1 O Tekening IJ 2 O Tekening IJ 3 O Tekening IJ 4 De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt f i. nij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: De Christelijke Pers,'antwoordnummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. "'Of Tm... ^'1, I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1