nmannetje in mij ivuii het altijd van de iefde voor juwelen Honderd jaar geref. kerk e Neergeschoten man buiten levensgevaar in Beverwijk - Heemskerk (Tweedaagse race van totters en tjalken yan (jer l00 na briljante carrière: Na veel pioniersarbeid in de IJmond Zeehavengeld gaat volgend jaar omhoog Boerderij krijgt boktorbehandeling Jongelui bekennen serie diefstallen 26 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET P16-H17 Expositie historische kaarten AMSTERDAM Woensdag 1 oktober zal burgemeester Samkalden in het Elsevierge- bouw aan de Jan van Galen straat een expositie openen over de Amsterdamse kaart- makers uit de 16e tot en met de 19e eeuw, alsmede over de hedendaagse cartografie. De tentoonstelling omvat een representatieve collectie kaar- ten, grote wandkaarten, plat- tegronden, atlassen en kaart boeken. Het historische mate riaal, waaronder stukken die voor de eerste maal worden geëxposeerd, is beschikbaar gesteld doord e Universiteits bibliotheek, terwijl het geo grafisch en cartografisch in stituut van Elsevier Neder land de moderne cartografie voor zijn rekening nam. Er zullen onder meer atlassen en kaartboeken te zien zijn van bekende kaartmakers als Blaeu, Janssonius, Hondius, Allard, De Wit, Visscher en Schenk alsmede grote wan dkaarten van Cornelis Antho- nisz., Bilhamer, De Wit en Blaeu. Voorts worden kaarten, plattegronden en reisversla gen met kaarten uit vorige eeuwen geëxposeerd, alsmede voorwerpen en instrumenten die in het verleden bij het landmeten en het graveren en drukken van kaarten zijn gebruikt. Ook wordt aandacht geschonken aan moderne technieken bij kaartvervaar diging, zoals kleurendrukken en reliëftekeningen. or Henny de Lange ITTERDAM 'Ik ben wel is hevig verliefd op een steen, iar zodra er een koper op- emt, is dat op slag voorbij, in komt onmiddellijk het za- hmannetje in mij boven. En slot van rekening ben ik ook >n museum Dat deze za- üjke instelling juwelier Joost |M. van der Loo (68) bepaald Tn windeieren heeft gelegd, voor ieder duidelijk zijn die t Huis van St. Eloy aan de hbaan kent, al is het alleen van de buitenkant. De lenkant zal wel voor verre de meeste Rotterdammers kend gebied zijn (en blij- (i). Het juweliershuis van St. )y staat nu eenmaal niet voor its bekend als een zeer exclu de zaak, die uitsluitend door insen uit de hoogste wel- Indsklasse bezocht wordt, of ver gezegd bezocht kan wor- P- gewone mensen krijgen, we nooit. En druk is het hier ook lit. Twee klanten per dag is heel zegt Joost van der Loo, I vorige week een punt heeft tet achter zijn werkzaamheden een briljante carrière, dat moet ■ïegd worden. Een halve eeuw rtoefde de heer Van der Loo, die opvallende gelijkenis vertoont jt acteur Piet Hendriks (de Wol- lan), In het rijk der edele ste en metalen. Als 'gouden' juwe- heeft hij nu de leiding overge- ;en aan zijn zoon Albert, die alweer tien jaar geleden de ellersladder begon te beklim- en daarop, aldus zijn trotse _.er Joost, door aanleg en belang- illing reeds verheugend ver is ge- tderd. r| fa der amilietraditie i familietraditie begint al in 1901. stapte de (reeds overleden) van Joost van der Loo het rookjesachtige (maar ook keihar - juwelenrijk binnen, dat hij, enals zijn zoon. pa na 50 jaar zou Haten. Als naam voor zijn zaak oen nog op de Blaak) koos hij iet Huis van St.Eloy', een toepas- lijke naam, als men weet dat .Eloy een goudsmid was die om- reeks 600 leefde. In de Middeleeu- n werd hij door de smeden als troonheilige gekozen. Het wapen t het gilde der smeden toen liet twerpen een schildje met de mer van de gpudsmid en een oontje ten teken van het feit dat Eloy muntmeester was van de anse koning wordt nu nog ge- erd door het deftige juweliers- is. De heer Van der Loo heeft h, evenals zijn vader, helemaal rdiept in de historie rond St.Eloy. Ie daardoor Is geschiedenis, en n in het bijzonder die van Gel- rland, waar zijn voorouders van- an komen en die van Rotterdam, o hobby voor hem geworden. De mende jaren hoopt hij er heel it uren aan te besteden. rovinciaals atend over zijn vak laat Joost n der Loo zich niet bepaald roe end uit over de smaak van de iderlander wat betreft sieraden, elukkig wordt het de laatste ja- n wat beter, maar daarvoor was nog helemaal die provinciaalse entaliteit van: als ik maar niet te LMSTERDAM De tiende Botter en Tjalken Academiale zal dit jaar op 27 n 28 september tussen Marken en Enkhuizen worden gevaren. Aan de race, Ie in 1965 voor het eerst plaats vond. nemen ongeveer 50 schepen bemand oor 650 studenten deel. Dit jaar zorgt de studentenstad Leiden voor de or- anisatie van de interacademiale. Daartoe is de commissie 'Botvieren' (het ten vieren van de schoot) in het leven geroepen. Wat tien jaar geleden egon als een evenement met slechts een paar boten, is nu uitgegroeid tot kn evenement waaraan 25 botters en evenveel antieke vissers- en vracht- eilschepen deelnemen. ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft twee jeugdige inwo ners van de Maasstad van 15 en 18 jaar gearresteerd in verband met een grote serie diefstallen in Rot terdam, Zwijndrecht en Hellevoet- sluis. Het tweetal heeft bekend in die plaatsen enkele bromfietsen te hebben gestolen en uit winkels en huizen tal van goederen te hebben ontvreemd. De totale waarde van de buit is ongeveer 30.000. Van een terrein aan de Waalhaven in Rotterdam is in de nacnt van dinsdag op woensdag een lege vrachtwagen gestolen. De wagen vertegenwoordigt volgens de politie een waarde van 28.000. Er wordt wat overhandigd vandaag de dag! De één is daarbij wat inventiever en oorspronkelijker dan de ander, maar gisteren hadden de originele overhandigers 'de over hand'. In de burgerzaal van het stadhuis reikte burgemeester André van der Louw de eerste zogenaamde 'Muson-mappen' uit aan een aantal .vertegenwoordigers van de onder wijswereld. nadat een groep kinde ren geïllustreerd had hoe bevredi gend en belangrijk musische vor ming is (foto links). Deze mappen geven een overzicht van wat er voor mogelijkheden zijn in het on derwijs op het gebied van de musi sche activiteiten. Een meer symbo lische overdracht vond plaats in Diergaarde Blijdorp, waar de voor zitter van de Vereniging Vrienden van Blijdorp de directeur van de dierentuin dit houten olifantje aanbood. Het was een symbolische daad, omdat het in feite gaat om een jonge Indische olifant, die voortaan als echtgenote van de eenzame Ramon haar leven in Blij dorp zal slijten. Precies vijf jaar geleden werd Irma zoals zij in de 'burgerlijke ölifantenstand' te boek staat in de dierentuin van Kopenhagen geboren. Van een verslaggever ROTTERDAM Volgens de Rotterdamse politie is de 26-ja rige W. van E. (zonder beroep en zonder vaste woonplaats), die dinsdagavond ernstig werd gewond door een schot uit het dienstpistool van een politie man, buiten levensgevaar. Van E. onderging in het ziekenhuis een spoedoperatie, waarbij chi rurgen een kogel uit zijn buik verwijderden. &Van E. werd dinsdagavond op de Nieuwe Binnenweg door een agent neergeschoten, nadat hij volgens de Rotterdamse politie moest er wor- ROTTERDAM Het zeehavengeld in Rotterdam gaat per 1 januari van het volgend jaar met 12,2 pro cent omhoog. De raadscommissie haven- en economische aangele genheden acht dit nodig om de financiële toestand van het ge meentelijk havenbedrijf 'enigszins in evenwicht te houden'. De ta riefsverhoging zal het havenbedrijf, dat kampt met een tekort op de begroting van dertig miljoen gul den, zo'n achttien miljoen gulden opleveren. Wethouder Van der Pols wees er woensdag op, dat het ha venbedrijf een paar moeilijke Jaren in financieel opzicht tege moet gaat, doordat de Maasvlakte gebruiksklaar gemaakt moet wor den. Rotterdam weet nog steeds niet, hoeveel steun het rijk hierbij zal geven. Een andere reden om het zeeha vengeld te verhogen Is volgens Van der Pols het feit dat Rotterdam voortdurend geconfronteerd wordt met 'geïmporteerde' inflatie. 'Ik zie niet in waarom wij de gemeen schap die inflatie niet af zouden wentelen op onze cliënten, van wie velen immers buitenlanders zijn', aldus Van der Pols. Hij is niet bang dat de tariefsverhoging de concur rentiepositie van de haven zal ver- slachteren. 'De andere grote zeeha vens in West-Europa zullen ons voorbeeld volgen. Ze hebben het extra geld net zo hard nodig als wij', zo zei de wethouder. had gemaakt alsof hij een wapen uit zijn zak wilde halen. De man was in gezelschap van een vriend, de 26-jarige Rotterdammer A.R., die de aandacht van de politie had getrokken omdat hij op de Nieuwe Binnenweg wild met een sabel om zich heen zwaaide. Volgens de Rooterdamse politie moest er wor den ingegrepen omdat het gedrag van R. gevaar opleverde voor voor bijgangers. Twee agenten probeer den beide mannen te arresteren. Bij deze poging viel het schot uit het politie-pistool. Nadat van E. met spoed naar het Dijkzigtziekenhuis was overgebracht werd zijn vriend in een surveillan ce-auto naar het hoofdbureau van politie vervoerd. Daar bleek dat hij onder invloed van verdovende mid delen verkeerde. Van een correspondent ZUIDWOLDE In het Drentse plaatsje Port (gemeente Zuidwolde) is mevrouw Goedhard via de te levisie en honderden zaaluitvoerin gen in ons land beter bekend als Mammaloe uit de Plpo-serie, enkele dagen van huis en hof verdreven omdat het boerderijtje waarin ze wonen een 'boktor-behandeling' ondergaat. Aangezien deze Drentse boerderij evenals zovele andere een riet dakbedekking heeft moest alles on der een plus minus 2000 vierkante meter groot gas- en scheurdichte vezeldoek worden ingekapseld om het ontsnappen van dit uitermate gevaarlijke cyankaligas via het riet tegen te gaan. Bij deze bestrijdilmgsmethode van de boktor het insect dat het houtwerk op den duur volledig ver nield en dat daar voor de eerste keer in ons land plaatsvindt moet er bij de voorbereiding van de 'ver gassing' een arts bij aanwezig zijn. Maandag a.s. wordt 'cocon-boerde rij' weer van haar omhulsel ontdaan en uitgelucht. Tot zolang is er dag en nacht een permanente wacht van het Stadskanaalse be drijf bij het te behandelen object aanwezig. veel opval. Dat is toch idioot. Als je een mooi sieraad hebt, moet je het toch laten opvallen. In 't buiten land zijn ze wat dat; betreft veel verder.' In Nederland bestaat ook geen (ho gere) Vakopleiding voor juweliers. De Van der Loo's ontvingen die in Duitsland en Zwitserland. Daar leerden ze diamanten, smaragden, saffieren en robijnen (dat is de groep van edelstenen) en de halfe delstenen als jaspis, agaat en to paas onderscheiden van de valse stenen. 'Op 't oog zie ik meestal onmiddellijk of ik een echte steen in handen heb of eentje die in de fabriek is gemaakt. En voor twijfel gevallen heb ik altijd nog appara tuur, waarmee je de valse exempla ren er onherroepelijk uitpikt.' Klanten Het aantrekkelijke van zijn vak noemt Van der Loo 'de combinatie van esthetica en commercie'. Zoals gezegd valt bij hem de nadruk op het laatste. Een briljant kan nog zo mooi zijn, als de heer Van der Loo hem kan verkopen, doet hij het zonder hartzeer. Ook een prettig aspect vindt hij het persoonlijke contact met zijn klanten. 'Het is fijn iemandt e helpen dat sieraad te vinden dat bij hem of haar past. De meeste mensen hebben nu een maal een neiging tot overdrijven of tot onderdrijven.' De ontwikkeling van de laatste ja ren dat de diamant als beleggings object hoe langer hoe 'populairder' wordt, zegt Joost van der Loo ei genlijk al eerder verwacht te heb ben. Diamanten vertegenwoordigen een grote waarde, ze zijn internati onaal, nemen weinig ruimte in. zijn goed te vervoeren en praktisch on zichtbaar. Zware goudstaven heb ben al deze voordelen niet. 'Boven dien zijn diamanten uniek', zegt Van der Loo. 'Geen enkele is gelijk aan een andere. En dat mag ik erg graag Van een onzer verslaggevers BEVERWIJK Het honderd jarig bestaan van de gerefor meerde kerk van Beverwijk- Heemskerk verwijst niet alleen kerkelijk naar een pioniers verleden, doch roept tevens tal van boeiende sociale ontwikke lingen in de herinnering terug. In jiet jaarboek van de Gerefor meerde Kerken in Nederland staan twee data vermeld over het ontstaan in Beverwijk van een gereformeerde kerk. in 1875. Dit komt, omdat er in 1896 een samensmelting heeft plaats ge had tussen de Afgescheiden- kerk, september 1875, en de Do lerende Kerk, ontstaan in 1887. Een belangrijke factor is, dat de notulenboeken, lidmaten- en doop boeken uit die tijd nog volledig in tact zijn. Tien cent per week IJmuiden en Velsen-Noord de stichting 'Evangelie en Industrie' opgericht. Toen het aantal kerkleden gestegen was tot 1600 werd er een tweede predikant beroepen voor de wijke Oosterwijk en Meerestijn. Een der de dominee kwam voor de zich sterk uitbreidende gemeente Heemskerk. De Vredevorstkerk werd in 1964 in gebruik genomen, en in Heemskerk, in 1966 de Mor- gensterkerk. Bij gebrek aan belang stelling werd de Badgastenkerk in 1970 verkocht. Dat de verhouding met de her vormde gemeente belangrijk was verbeterd bewees een gezamenlijke viering van het Avondmaal eind augustus van dit laar. Na de bouw van twee kerken en een nieuwe pastorie aan de Dreef zat men fi nancieel erg moeilijk. De oorzaak hiervan was. dat vooral de Midde- laarkerk veel duurder was uitgeko men dan de begroting aanwees. Maar het ergste was. dat op grond van prognoses van de burgerlijke gemeenten Beverwijk en Heems kerk konden rekenen op 4400 le den. Evènmin als de burgerlijke gemeenten zo in inwonertal geste gen zijn als hun verwach tingen, zo haalde men in 1969 het hoogste aantal leden van 3100. Voor een goede opknapbeurt, van de Midde- laarkerk met de nieuwe kosterswo ning was geen geld aanwezig. Door eigen Krachten met ongeveer 1600 arbeidsuren heeft men toch het be oogde doel bereikt. Om 150.000 gulden Het onlangs gevierde eeuwfeest in de dr. Prinsenhal heeft geleid tot de actie 'Honderd jaar Beverwijk- Heemskerk'. met als projecten: een nieuw orgel in de Middelaarkerk, het opknappen van de zalen en 10 procent van de te verwachten gel den voor het Algemeen Dlakonaal Bureau van het Werelddiakonaat. Voor het najaar staat er een grote bazar op het programma. Gerefor meerd Beverwijk-Heemskerk streeft naa een actie-opbrengst van 150.000,- De huidige predikanten zijn A. van Leeuwen, C. Meijer en J. G. IJkel. Men begon met 14 leden, betaalde een vrijwillige bijdrage van 10 cent per week en kerkte in een tïmmer- schuur aan de Achterweg, de tegen woordige Koningsstraat. Na verloop vdn tijd werd er met financiële steun van Amsterdam een kerkge bouw neergezet aan de Baanstraat 32. kosten: ƒ7.200,-. Voor de evan gelisatie werd een lokaal aan de Zeestraat gehuurd voor 2,- per week. Van hieruit deed de Midder nachtzending haar arbeid. Er werd onder meer geëvangeliseerd onder de grondwerkers, die bezig waren met het graven van het Noordzee kanaal. De predikant kreeg destijds een tractement van 800,- per jaar, met 100,- toeslag vanwege z'n grote gezin. Al spoedig streed men voor eerbiediging van de Zondags rust, vooral ook omdat er op die dag op de baggermolens werd ge werkt en er nog een postbestelling was! Vergeleken met nu was die tijd een harde tijd, lange werktij den, geen sociale voorzieningen, hoge kindersterfte, geen vakantie en zo meer. De herderlijke zorg van Beverwijk strekte zich uit over Velsen (het tegenwoordige Velsen-IJmuiden), dat eerst na de doorgraving van de duinen in opkomst kwam, en toen een eigen kerkelijk leven ging lei den. Zo ging het ook met Uitgeest en Castricum, gemeenten, die vroe ger onder kerkelijk Beverwijk res sorteerden. In 1891 deed voor het eerst een orgel z'n intrede, kosten 110,-. In 1903 kwam ds. F. Kra mer, die 33 jaar de kerk heeft geleld en die van grote invloed is geweest. In 1930 werd begonnen met de bouw van een nieuwe kerk aan liet C H. Moensplein, in 1936 werd ds. Kramer opgevolgd door ds. H. Holtrop en deze weer door ds. M. Feitsma. Tussen 1943 en 1950 werk ten in het gebied als evangelisatie predikanten C. Moens en A. Schweitzer. In 1946 kwam ds. C. Meijer. Door wijlen de heer W. Bakker werd in 1952 met Santpoort,

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 17