strijd over ïeuwe iet VS LM verwacht Alles wordt duurder? lij ons koopt u de kleurrijkste) bedmode zelfs nog guldens goedkoper dan vorig jaar! kUr Ken-lchiro Kobayashi, talentvol dirigent Goede Romeo en Julia in rommelige entourage HEMA ït ~~najaar 'in de loopgraven' Hoboïst J. M. Meijer won Trompconcours Zilveren medaille voor Paul Huf CDA-bezoek aan bureau noordelijk deel randstad Mercurius zou beslag NVSH willen opheffen Draion dekens nü va. 50.- Flanellen hoeslakens nü va. 15.50 Modieuze bedgarnituren nüva. 21.75 Gebloemde flanellen lakens nüva. 17.75 Blijf wakker, kom nü naar de Hema! De Vauxhall Viva.Twee jaar lang dit alles gratis. 26 SEPTEMBER 1975 KUNST TROUW/KWARTET 15 n onzer verslaggevers >HOL De KLM verwacht dat het gevecht met de Verenig- ten over de transatlantische luchtrechten op New York in mende najaar weer zal oplaaien. De afgelopen zomer heeft atschappij, zoals destijds gemeld, al drie van de veertien we- e vluchten laten vervallen, maar het betrof hier slechts een j )ige regeling. door Jac Kort EINDHOVEN De 24-Jarige J. M. Meijer uit Arnhem heeft het Tromp-muziekconcours in Eindho ven gewonnen. Dit internationale concours was dit jaar voor hoboïs ten. De jury, bestaande uit Guido AJmone-Marsan. lady Evelyn Barbi- rolli, Lothar Faber en Han de Vries, kende een tweede prijs toe aan mej. R. A. Visser uit Rotterdam. De extra prijs voor de beste vertol king van een werk van een nog levende componist werd gewonnen door J. A. Kouwenhoven uit Am sterdam. Aan de eerste en tweede prijs zijn geldbedragen van 5.000, resp. 2.500 gulden verbonden, als- AMSTERDAM De Nederlandse cineast Paul Huf heeft op het In ternationale Filmconcours Mercurio d'Oro in Veneteië een zilveren me daille (tweede prijs) gekregen voor zijn film "Adventure in art' Hij maakte deze film in opdracht v2n de Peter Stuyvesant Stichting. De film was ingezonden door het mi nisterie van CRM. mede een solo-optreden met het Brabants Orkest. Voor de extra prijs wordt een bedrag van 1.000 gulden toegekend. i najaar zal de herziening van aerikaanse luchtvaartpolitiek verwacht wordt zijn beslag 'En dan zullen we weer om tl moeten gaan zitten', aldus int-directeur Serge Orlandini 0 orgen op een buitengewone lhoudersvergadering van de n Amstelveen. zoa problematiek met de VS over route trekt de imtf^n lün met de Nederlandse sfarfS- 'We staan gezamenlijk in (graven tegen de Amerikaan- eefring', aldus de heer Orlandi- luchtvaartautoriteiten van i ^oefenen al geruime tijd druk een aantal actieve Europese (iartmaatschappijen om door ;no^dering van het transatlanti- kojanbod de gigantische verlie- dende Amerikaanse Panam op enig herstel te ver- ai. ens heeft de inkorting van Inital vluchten naar New York KLM op deze route niet tot een verhoging van de lelde beladingsgraad, die in Jking met een jaar geleden gelijk is gebleven. Dit e KLM aan de sterke achter van het aantal Ameri- toeristen naar Europa. I F-16 boedige hervatting van het fe over landingsrechten van LM in Amerika sneed deze ook de president William Sea- pan Pan Am aan. Tegenover ashington Post' verklaarde hij ipfunctionarissen van het mi- 'anle van buitenlandse zaken padden toegezegd dat Amerika n. T et tij en Nederland direct na het tekenen van het contract voor de aankoop van de F-16 de partijen opnieuw om de tafel zouden gaan zitten. Bij de Nederlandse Rijks Lucht vaartdienst heeft deze uitlating nogal verbazing gewekt. 'Het al of niet aankopen van de F-16 heeft geen enkele rol gespeeld bij de onderhandelingen', aldus de rLD. 'Afgesproken is alleen dat het ge sprek hervat zal worden zodra de VS haar luchtvaartbeleid ten aan zien van de binnen- en buitenland se vluchten zal hebben geregeld. Dat is nog niet gebeurd en we hebben ook geen erikele aanwijzing dat de Amerikanen de onderhande lingen op korte termijn opnieuw willen beginnen'. HAARLEM Een aantal politici van het CDA brengt vandaag een werkbezoek aan het Coördinatiebu reau Noordelijk Deel Randstad. De groep, die bestaat uit eerste en tweede kamerleden, gedeputeerden en raadsleden uit Noord-Holland, zal toegesproken worden door di recteur D. Rijnders. die een uiteen zetting zal geven over het huidige ruimtelijke beleid en de derde nota ruimtelijke ordening; de vertikale coördinatie tussen de diverse over heidsniveaus: de horizontale coör dinatie op rijksniveau; de reorgani satie van het binnenlandse be stuur; grenswijzigingen, basisak koorden en knelpunten in het ka der van het groeikernenbeleid. President-directeur Orlandini Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Het beslag van 1.6 miljoen gylden dat de NVV-vak- bond Mercurius (van administratief personeel) had gelegd op het kapi taal van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH) zal hoogstwaarschijlijk worden op geheven. Mercurius overweegt dit omdat de NVSH met een aanvaard bare ontslagregeling (met een goe de wachtgeldregeling) voor de ze ventien ontslagen medewerkers over de brug is gekomen. Mercurius had eind juli de 1,5 mil joen gulden geblokkeerd omdat volgens de bond zeker zeventien van in totaal 37 ontslagenen (we gens reorganisatie) niet voldoende wachtgeld was toegezegd. Deze groep maakte aanspraak op 1,4 mil joen gulden. Begin volgende maand zal er een nieuw, gesprek zijn tus sen de NVSH en Mercurius over de definitieve afwikkeling van deze zaak'. Mercurius heeft al een klacht bij de kantonrechter gedeponeerd, waarin de bond eist dat de NVSH haar verplichtingen ten opzichte van alle ontslagen werknemers zal na komen.. AMSTERDAM Wanneer de organisatoren gedacht hebben: in de Kunst 10-daagse is een avondje Romantiek nooit weg, - dan hebben zij daarin gelijk ge kregen. De grote Concertge- bouwzaal, waar woensdaagvond het Concertgebouworkest onder leiding van de Japanse dirigent Ken-lchiro Kobayashi speelde, zat goed vol. De ouverture Donna Diana van Emil von Reznicek moge dan geen meesterwerk zijn, het stuk is leuk genoeg om er een concert mee te openen als een aperitiefje. Het hoofdgerecht was Rachmaninoffs Pianoconcert nr. 2, met de jonge Nederlandse pianist Fréderic Mein- ders als solist. Het is bekend dat Rachmaninoff geweldige eisen stelt aan de vertolkers van zijn werken. Ik kan gerust zeggen, dat Frédéric Meinders technisch zowel als artis tiek geheel aan die eisen voldeed, en dat zijn optreden in dit werk in alle opzichten een voortreffelijke indruk maakte. Het orkest had hier en daar enige moeite met de bege leiding, maar wist zich spoedig te herstellen. Contrast De door Henri Blisser georkestreer de 'Petite Suite' van Debussy en 'Les Préludes' van Liszt vulden het deel na de pauze. Wel een contrast deze twee werken, maar in dit ge val interessant omdat men er de kwaliteiten van de hier debuteren de 35-jarige dirigent van verschil lende kanten leerde kennen. Op grond hiervan bleek dat hij een man is die veel in zijn mars heeft, hetgeen duidelijk werd door de door André Rutten De 35-jarige Japanse dirigent Ken-Ichiro Kobayashi die met het Concertgebouworkest zijn Neder lands debuut maakte. zeer exacte en alerte wijze waarop hij alle werken (behalve het solo concert) uit het hoofd dirigeerde. Een goede aandacht voor de details van ieder werk belemmerde hem niet in het minst bij zijn volgen en in het oog houden van de grote lijn. Een talentvol man. Dit concert wordt zaterdag 27 sep tember in Den Haag herhaald. Vanavond (vrijdag) kunnen de Groningers het Concertgebouwor kest met deze dirigent beluisteren: die avond is er echter een andere solist, nl. Alwin Bar met Chopins Eerste Pianoconcert. ROTTERDAM 'René Lobo, die als jong regisseur naam ge maakt heeft met 'De min in het Lazarushuis', 'De wijze kater' en een wat overhoop gehaalde 'Gijs- brecht', heeft bij het Stadstoneel Rotterdam nu 'Romeo en Julia' van Shakespeare. Niet zo verrassend als je ?elfs na 'De wijze kater' geneigd was te verwachten, wel met hetzelfde eu vel als zich daar ook al had voorge daan: teveel zwak of matig inge vulde rollen. Klaarblijkelijk heeft hij de voor stelling opgebouwd rond Canci Ge- raedts, die Julia aantrekkelijk speelt als een fel, pittig, natuurlijk pril meisje, wat uitstekend werkt. Als Romeo heeft hij in de pas beginnende acteur Michel van Rooy een sterk met haar contrasterende man gezet: hij is blond en tamelijk stevig (zij donker en tamelijk fre- le), dus trager in zijn bewegingen en eigenlijk onbesuisder in zijn verliefdheden. (Ook minder bedre ven als acteur, maar eigenlijk ver hoogt dat zijn charme). Alle scènes tussen die twee zijn daarom echt niet zo gek. (Sommige mensen verbaast het, dat je ter loops kunt zien dat zij naakt zijn. als zij, na 's middags in het geheim getrouwd te zijn, 's nachts voor de eerste keer samen zijn. Maar omdat er geen bijzonder effect van wordt gemaakt vind ik het een heel aan vaardbare zaak). Chaotisch wereldje Je ziet dus twee jonge mensen, die plotseling ontzettend verliefd op el kaar worden, zo snel mogelijk bij elkaar willen) zijn (zo reëel was Shakespeare) maar zich aan de gangbare moraal houden en eerst trouwen, zij het stiekem, ten over staan van een monnik. Waarom leidt dat tot beider dood? Omdat zij in een chaotisch wereld je leven: de upper ten van het stadje Verona, totaal ontregeld door een eeuwenoude vete tussen twee toonaangevende families, die elkaar op leven en dood bevechten. Het wemelt van de duels en er vallen nogal wat doden. Het zou tamelijk voor de hand gelegen heb ben dat René Lobo daar een absur de poppenkast van gemaakt zou hebben. Misschien is hij daarheen ook op weg geweest, want anders is het niet te verklaren dat de vader van Julia (Rudi van Vlaenderen) onge veer halverwege de voorstelling plotseling gegeneerd knipoogjes naar de zaal begint te geven. Maar verder is dat niet gelukt en zie je min of meer geslaagde typeringen van een weinig samenhangende cast. Het is dus een voorstelling met een pittige, levende kern, bin nen een wat rommelige entourage. tar Effen of dessins in warme kleuren. 1-Pers. Aasjjs&i van57.50 nü50.-. 2-Pers. van79.75 nü 70.-. Litsj ume aux van 93.75 nü 82.50. Geheel bedrukt of effen met fantasierand. 1-Pers. 1 sloop) van 24.75 nü 21.75 en van 27.50 nü 24.50. 2.-Pers. 2 slopen) van 36.75 nü 33.75 en van 37.50 nü 34.50. Aanbiedingen geldig t/m 4 oktober Zware kwaliteit, kleuren afgestemd op dekens. In alle matrasmaten. 1-Pers. van 17.50 nü 15.50.2-Pers. van 20.75 nü 18.75.2-Pers. extra groot (140x200) van 23.75 nü 21.75. Zware kwaliteit, leukste bloemdessins, passend bij effen hoeslakens en dekens. 1-Pers. van 19.75 nü 17.75.2-Pers. van 23.75 nü 21.75. Zelfd^ slopen 2 stuks 13.75, en in.uni Dat garandeert alleen de Viva. Twee jaar lang geen garage rekeningen! Koop tussen nu en 31 december aanstaande Vauxhall Viva en twee jaar (of 40.000 km) lang krijgt u gratis onderhoud. Dus: Gratis reparaties. Gratis servicebeurten. Gratis onderdelen. Gratis arbeidsloon. En dat geven wij u zwart op wit. U heeft al zo'n ruime Viva v.a. fl. 9.999 (inkl. B.T.W.) I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15