NTERLAND NIET EERDER )oesburg )SV is van rrote klasse Henk Lankhaar (19) verrassend in amateurselectie Nieuwe sporthallen in Amsterdam Niels Overweg voor een duel geschorst irtadoelman ziet toch kansen Voetbalprofs :ongresseren n Hoofddorp Australische tennisploeg: Drie zieken De Vroet kiest doelman van derde klasser Na gele kaart bij AZ-FC Twente Rini van Bracht nog ongeslagen 12- G 26 SEPTEMBER 1975 SPORT TROUW/KWARTET 13 jmze sportredactie I De Italiaanse voetbalbond »t ingegaan op het voorstel de Koninklijke Nederlandse al Bond, om de wedstrijd Ita- derland die voor zaterdag 22 iber op het programma staat, reek te vervroegen. Italië en land treffen elkaar in het bisch Stadion van Rome in fedstrijd voor het voortoemooi >t Europees kampioenschap. >IVB had de Italianen verzocht edstrijd op 14 november te verspelen, omdat in dat geval bondscoach George Knobel ieroep gedaan zou worden op i Cruijff en Johan Neeskens Ij Barcelona spelen. Cruijff en ;ens waren dan vrij. week later echter dienen zij voor hun club uit te komen. Nederland verwachtte dat Italië op het voorstel in zou gaan, omdat de Italianen nog slechts papieren kanshebbers zijn op de eerste plaats en omdat het meespelen van Cruijff en Neeskens een goede in vloed zou hebben op de publieke belangstelling. Er is echter met de ze argumenten geen gehoor gevon den bij de Italianen, mogelijk ook, omdat Italië dan wel geen grote kans heeft om in de volgende ron de te komen maar toch wel een kansje. Dat is na de 4-1 nederlaag die Nederland tegen Polen leed, ook breed uitgemeten in de Italiaanse kranten. Een dag na Italië-Nederland spelen de elftallen van Jong Italië en Jong Nederland tegen elkaar in Ascoll Picenö, een plaats op 180 kilometer van Rome. Jong Oranje is in zijn groep de grootste kanshebber om door te dringen tot de eindronden van het toernooi om het Europees kampi oenschap. WK 1978 In Zuid-Amerika Is onder de voet- balbestuurderen grote' onrust ont staan na de mededeling van Joa Havelange, de voorzitter van de In ternationale Voetbal Federatie (FI FA), dat Spanje reserve organisator is voor het wereldkampioenschap 1978. De voorzitter van de Braziliaanse voetbalbond. Richter, heeft in een verklaring felle kritiek geleverd op de uitspraak van zijn landgenoot Havelange. Richter: 'Het Zuidame- rikaanse continent heeft het recht op de organisatie van het volgend wereldkampioenschap en voor dat recht zullen wij vechten'. Brazilië was een van de landen die bij de FIFA had aangekondigd in staat te zijn de organisatie over te nemen van Argentinië, als daar te grote moeilijkheden zouden ont staan. Inmiddels heeft Helmut Kaser, se cretaris-generaal van de FIFA, in Zürich laten weten, dat Havelange slechts zijn persoonlijke mening kan hebben uitgesproken. Kaser: .Officieel wordt er geen land als vervanger aangewezen. Ik ben er zeker van dat Argentinië het we reldkampioenschap kan organise ren'. >nze speciale verslaggever TERDAM Pim Doesburg, Sparta's 31-jarige doelman, is ichtig met zijn uitspraken geworden. Liet hij zich vorig sei- in deze krant in een emotionele bui ontvallen dat hij misse- 7erd van trainer Kees Rijvers van PSV die herhaaldelijk zijn iuw uitsprak over tegenstanders die puur defensief voetbal- dit keer komt Doesburg, kennelijk een jaar wijzer geworden, en heel andere visie over PSV en Rijvers. een schitterend elftal is het geworden. Na wat ik vorige i zaterdag op de televisie heb n en in de kranten heb gele- js er voor mij maar een elftal iet kampioenschap verdient. Ik Bax, ondanks de problemen die :oeg heeft, nog altijd hoog aan, als je in staat bent de Am- ammers zo diep te vernederen maar een conclusie mogelijk: jute klasse.' [jKSPEL Doesburg gaat in zijn loftuitin- toch niet zo ver dat hij Sparta dagavond op een bijna uitver- t Spangen volstrekt kansloos Juist in dit soort duels is EN HAAG (ANP) De Eu- ipese vakverenigingen van etaalde voetballers, welke (wlersorganisaties internatio nal zijn verenigd in de FIF- RO (Federation Internatio- iale des Footballeurs Profes- jonnels), zullen op zaterdag oktober in congres bijeen- imen in Hoofddorp. Aan de- bijeenkomst wordt deelge- >men door bonden uit Enge- nd. Schotland, Frankrijk, test-Duitsland, Italië, Portu- il en Nederland. FIFPRO heeft de organi se opgedragen aan de VCS (Vereniging Van Con- actspelers). De minister van iciale zaken, drs. J. Boersma, 1 de voorzitter van het NVV Nederlands Verbond van akverenigingen), W. Kok illen tijdens de opening 'n lespraak houden in het ka- er van de internationale sa- lenwerking van de beroeps- oetballers en hun rechts- en iciale positie.- Sparta bij machte boven zijn krachten te spelen. Zegt Doesburg: 'De verdediging zit goed in elkaar. Ik had eerlijk ge zegd niet verwacht dat het in de achterhoede zo zou kloppen. Daar om reken ik erop dat we in staat zijn om op zijn minst een gelijkspel in de wacht te slepen. Al dagenlang wordt bij ons naar deze wedstrijd toegeleefd. Je merkt het aan ieder een. Op de trainingen wordt over niets anders gesproken dan PSV. Dat wijst erop dat we zaterdaga vond van top tot teen geladen in het veld zullen komen. PSV zal dan van goede huize moeten komen.' Het is typerend voor het rooskleu rige verwachtingspatroon dat de Rotterdammers dit seizoen van de competitie hebben dat Doesburg zulke optimistische gedachten ven tileert ten aanzien van het resul taat tegen de landskampioenen. Nog geen twee maanden geleden immers waren op Spangen de klaagliederen niet van de lucht, toen bekend werd dat routiniers als Heijerman, Venneker en Walbeek om uiteenlopende redenen hun voetbalgeluk elders zochten Ook Doesburg stak toen niet onder stoelen of banken dat hij het bij zijn huidige werkgever niet meer zag zitten. Hij stelde zelfs hardnek kige pogingen in het werk van zijn contract af te komen, nadat uit België hem enkele (vage) aanbie dingen bereikten. PRAAG Na het met zoveel problemen omgeven duel tus sen Zweden en Chili, vorige week in Baastad, wordt dit weekeinde in Praag de tweede halve eindstrijd van het toer nooi om de Davis Cup ge speeld. Tsjechoslowakije staat daarin tegenover Australië. De problemen bij deze wed strijd zijn kleiner en van weer een heel andere aard. Australië speelt niet graag in Praag. De Australiërs kennen namelijk de geschiedenis van de vorige Davis Cup wedstrijd van de Tsjechen. In het duel tegen Frankrijk namelijk, ge droeg het publiek zich alsof het naar een voetbalwedstrijd zat te kijken. Een houding die de Fransen ernstig stoor de. Een ander probleem bleken de linrechters te zijn. Deze worden namelijk geleverd door het gastland en de Fransen klaagden, niet ten onrechte naar later uit film beelden bleek, over de partij digheid van de lijnrechters in Praag. Een verzoek van Au stralië om neutrale lijnrechters is echter afgewezen. Weer een ander probleem bij de vandaag beginnende ont moeting. is de gezondheid stoestand van de Australiërs. Gisteren bleek slechts een van de vier ingeschreven spe lers volledig fit. Tony Roche en John Alexander hebben last van een virusinfectie. Toch heeft team-captain Neal Fraser gegokt op deze twee spelers. De derde zieke, Phil Dent, hij heeft last van maagstoornissen, kan name lijk zeker niet spelen. Geheel fit is Ross Case, maar hij komt vandaag niet aan start bij de eerste twee enkel spelen. Alexander speelt dan tegen Hrebec, terwijl Roche Kodes ontmoet. Inmiddels heeft Australië een verzoek van Zweden gekre gen, om bij winst, de finale om de Davis Cup in het Zweedse Baastad te komen spelen. De Zweden verwach ten dat duel zeer profijtelijk te kunnen maken via televi sieuitzendingen in Europa. Australië kan minder eenvou dig voor de beelden zorgen als daar wordt gespeeld. De Zweden hebben dan ook al aangekondigd, dat tegenover het spelen in Baastad een aantrekkelijke financiële ver goeding staat. Van een onzer verslaggevers ZEIST De voorlopige, Olympische voetbalselectie, is door KNVB- bondscoach Arie de Vroet met vijf spelers uitgebreid. Na een laat ste selectie-procedure op het KNVB-sportcentrum in Zeist, die dinsdag plaatsvond, heeft De Vroet de veldspelers Kees van Vee- nendaal (FC Amsterdam), Louis Cordewener (EHC)Ad van de Broek (RKC), Ger Prinssen (Unitas) en-keeper Henk Lankhaar (Good Luck) aan de groep toegevoegd. Lankhaar heeft de eerder geselecteerde Unitas-doelman Fred Stamkot verdrongen. De keuze van de talentrijke Lank haar is de grootste verrassing in De Vroets selectie. Dinsdag keepte Lankhaar in Zeist een halve wed strijd tijdens een trainingsduel tus sen twee selectieteams. De 19-jari- ge UEFA-jeugdintemational van de zaterdag-derdeklasser Good Luck uit het Brabantse Raamsdonkveer. maakte een uitstekende indruk. Lankhaar sloeg eerder al aantrek kelijke aanbiedingen van PSV en Feyenoord af. Dinsdag vielen tij dens de laatste selectie naast Stamkot de volgende spelers af: Smid (Unitas). Jansen (De Tref- 'fers). Dick Kiel (Go Ahead Kam pen). Rijpstra (VUC). Duwelshof (DCG) en Nijdam (Ellnkwtjk). De Olympische selectie bestaat nu uit: doel: Harry Spermon (Hermes DVS en Henk Lankhaar (Good Luck): achter: Kees van Veenen- daal (FC Amsterdam), Joep den Hollander (Quick Boys). Aren Bu- vens (Spijkenisse), Nic Hok'ke (Spijkenisse), Wout van Gelder (U- nitas), John Verschoor (UVS), Theo Hakkers (Germanicus)mid den: Arend Slot (Bergenthelm) Thlmo Meertens (Emmen), Kees Karstens (Noordwijk), Peter Drenth (Germanicus). Wim van der Horst (ZFC): voor: Dick de Ridder (Coal), Louis Cordewener (EHC). Leon Lahaye (Heer), Ad van de Broek (RKC) en Ger Prinssen (U- nitas). Opmerkelijk is dat bijna de helft van het aantal spelers (negen af- CEES VAN VEENENDAAL (FC Amsterdam): ook in amateur selectie. (ADVERTENTIE) Lotto PIM DOESBURG: 'Ik reken erop dat we in staat zijn om een ge lijkspel in de wacht te slepen'. Sparta's malaise groeide in de aan loop naar het nieuwe seizoen naar een ontstellende climax toen de Rotterdammers in de Intertoto- competitie de ene tik na de andere om de oren kregen. Maar in het eerste competitie-treffen tegen Ajax (1-1) was iedereen in één klap alle ellende vergeten. Does- burgs rol in die confrontatie was echter nogal dubieus. Kort voor het einde torpedeerde hij de doorgebro ken Ruud Krol, wat de Spartaan prompt op een gele kaart kwam te staan, die werd omgezet in een tETBAL Uitslagen van deze voor de eredivisie gespeelde wed- n: Donar-Basketbal Stichting ite 114-74, BS Lelden-Blue Stars LandTust-Punch 90-97, Flamin- EBBC 75-78, RZ-Amstelveen 74-86. RZ-LandlUSt 84-42. KEY Negen landen, waaronder rland, hebben tot nu toe beves- van 29 december tot 7 januari te willen nemen aan het lintorna- ile 'Gold Cup" hockeytoernool heren teams, dat in Madras it gehouden. De andere landen Spanje. Frankrijk, België. Malei- Japan. Polen, Nieuw Zeeland eo rtr-Brlttannlë. TSEN Rene Pijnen en de West- eer Günther Haritz hebben de aagse van Londen gewonnen. TBAL Manchester United, ko er in de Engelse eerste divisie, t uit verloren met 2-1 van Derby nty. Eveneens voor de competitie éde Manchester City tegen Stoke De thuisploeg won met 1-0. ens Park Rangers heeft nu de te plaats van Manchester overge- ten. NIS Rolf Thung heeft de der ende bereikt van een internatio- tennistoernool in San Francisco, schakelde de Nleuwzeelander Parun uit. De cijfers waren: 6-3 1ATE De Nederlandse ploeg, die 2 tot 6 oktober in Longbeach t) zal deelnemen aan de wereld- ploenscbappen karate, bestaat uit i- iV T.nHurlc KOt- Uler- John Ree berg Otto j Rorthol itgewicht) en Walter de MooiJ ddengewicht). De eerste drie ne- behalve aan de landenweddstrijd deel aan het individuele kampl- schap. Trainer is Rob Zwartjes. JBTIEK Alan Pascoe en Andres ich zijn gekozen tot de Britse ten van het jaar. Pascoe de 400 er-hordenloper had een minimale irsprong op Brendan Foster en Da- Jenkins. Sprintster Andrea Lynch nauwelijks concurrentie bij haar lezing. (NIS In Brussel ls geloot voor Davisbeker-lnterland Belglë-Neder- 1. die vrijdag, zaterdagen zondag Brussel wordt gespeeld. Het pro- mma luidt: vrijdag: Hombergen 0-Sanders (Ned). Mlgnot (Bel)- ter (Ned). Zaterdag: Dubbel. Zon- Hom be rgen-Okke r. Mlgnot-San- volgende karateka s: Ludwig K lue (zwaargewichtWilliam Mill W Tnhr. Pfiflh ZEIST Niels Overweg van FC Twente is gisteren door de tucht- commissie van de KNVB voor één wedstrijd geschorst wegens de gele kaart, die hij opliep in de competitiewedstrijd tegen AZ'67 in Alkmaar. Overweg had de kaart gehad van scheidsrechter Berre- voets wegens het herhaald onreglementair aanvallen van een tegenstander. De Enschedese voorstopper kreeg tevens een geld boete van 150 gulden. Cees van Ierssel, die in dezelfde wedstrijd een gele kaart opliep, werd, gezien zijn blanco straflijst en uitstekende staat van dienst slechts een voorwaardelijke schor sing voor een wedstrijd opgelegd. De Twente-speler kreeg wel een boete van ƒ300,-. De overige straffen zijn: Excelsior: J. van der Spek, 2 wed strijden onvoorwaardelijk en ƒ150. FC Utrecht: A. de Kruyk, 1 onvoor waardelijk met instandhouding van een voorwaardelijke uitsluiting van een wedstrijd. NEC: G. Albers. 1 onvoorwaardelijk en 1 voorwaardelijk. Heracles: J. van der Berg, 1 on voorwaardelijk en ƒ75. Wagendngen: J. van Kooten, 2 on voorwaardelijk. NAC: A. Krijnen 1 onvoorwaarde lijk en 75. Go Ahead: R. Geestman, 1 onvoor waardelijk, 1 voorwaardelijk en ƒ150. Helmond Sport: P. Martens: 1 on voorwaardelijk met mogelijkheid tot verweer tegen de omzetting van een voorwaardelijke uitsluiting. Willem II: J. Sulkens, 1 onvoor waardelijk en ƒ75: C. van der Berg, 1 onvoorwaardelijk en ƒ100, met instandhouding van een voor waardelijke uitsluiting van een wedstrijd. FC Den Bosch: G. Schouten, 1 voorwaardelijk. Heerenveen: R. Dolstra. 1 onvoor waardelijk met instandhouding van een voorwaardelijke uitsluiting van een wedstrijd. Heerenveen: D. Visser, 1 onvoor waardelijk en ƒ150. schorsing van één wedstrijd en een boete van 250 gulden. Ietwat oerouwvol zegt Doesburg nu over dit incident: 'Voor het voetbal was wat ik deed geen goede zaak. In de loop der Jaren is echter een situatie ontstaan dat dit soort ak- ties als normaal worden beschouwd. Dat is natuurlijk niet goed te pra ten, maar er staan in het betaalde voetbal zulke grote belangen op het spel dat je soms niet anders meer kunt.' Of hij zaterdag tegen PSV bij een identieke situatie opnieuw zijn toe vlucht zal nemen tot een ongeoor loofde actie? Doesburg: 'Daar kan ik geen ja en geen nee op zeggen Dat hangt van de wedstrijd af.' RICHARD MATTHIJSSE Uitsla® van lotto 38: Aantal deelnemers: 896.108. Bruto toleg: fl. 3.483.498,- PrlJ- zenbedrag: fd. 1.793.746,-. Eerste prijs: geen winnaars, het bedrag van de eerste prijs gaat voor 1/5 deel naar de eerste prijs van de volgende week 4/5e deel wordt ln gelijke delen verdeeld over de overige prijsklassen. Tweede prijs: 4 winnaars, die elk bruto fl. 77577.- ontvangen. Derde prijs: 1124 winnaars, die elk bruto fl. 3.160.- ontvan gen. Vierde prijs: 7.738 winnaars, die elk per kolom fl. 61.- ontvangen. Vijfde prijs: 10.836 winnaars, die elk per kolom fl. 43.- ontvangen. Aantal deelnemers: 241.338. Bruto Inleg: fl. 698.684,-. Prijzenbedrag. fl. 331.874,-. Eerste prijs- Geen winnaars het bedrag vair de eerste prijs gaat voor 1/3 deel naar de eerste prijs van de volgende week. 2/3 deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede en de derde grijs. Tweede prijs: lö winnaars, dde elk ruto fl. 8.481, ontvangen. Derde prijs: 276 winnaars, die elk per kolom fl. 581.- onibvangen. komstig uit het KNVB-district West II Roterdam, Den Haag, Leiden en wijde omgeving. Het amateurelftal speelt op dinsdag 7 oktober in Zeist een oefenwed strijd tegen een betaalde club. Het ls voorts vrijwel zeker dat de selec tie van 21 tot en met 25 oktober naar Oost-Duitsland gaat. waar vermoedelijk twee wedstrijden wor den gespeeld. Op 12 november volgt in Veendam de eerste Olympische kwalificatie wedstrijd tegen Frankrijk. Het pro gramma voor één plaats op de Olympiscche Spelen van Montreal ziet er verder als volgt uit: 25 februari 1976: Frankrijk-Neder land: 6 april 1976 Nederland-Roe menië; 14 april 1976: Roemenië-Ne- derland. LA PAZ De Nederlander Rini van Bracht heeft, tijdens het toer nooi om het wereldkampioenschap driebanden in het Boliviaanse La Paz, na overwinningen op Aguirre en Diats, ook zijn derde partij ge wonnen. Van Bracht versloeg in 67 beurten met klein verschil de Boli viaan Juan Camacho (-60-58). De Europees kampioen, de Belg Raymond Ceulemans, die twee par tijen moest spelen, en beide won, blijft leider. Eerst versloeg hij Rene Aguirre (Bol.) in 42 beurten, met 60-34. Vervolgens kende Ceulemans geen pardon met de Argentijn Juan Carlos door in 43 beurten met 60-25 te winnen. NIELS OVERWEG een wedstrijd SC Cambuur: W. Huizing, 1 on voorwaardelijk en 75. Van de volgende spelers werd een voorwaardelijke uitsluiting van een wedstrijd omgezet in een onvoor waardelijke uitsluiting: J. van Maurik (FC Utrecht), H. van Leeu wen (FC Den Haag), G. Polderman (Haarlem). H. Ubbink (Vitesse). D. Rosink (Heracles) en J. Nijs (Hel mond Sport). AMSTERDAM De Amsterdamse wethouder voor sportzaken Harry Verheij verricht morgen de officië le opening van de 'Sporthallen Zuid', een complex van drie hal len aan het IJsbaanbad. Het com plex, waarvoor Verheij op 22 au gustus 1974 de eerste paal sloeg, vormt de tweede omvangrijke overdekte sportaccommodatie in de hoofdstad, die in korte tijd is gereed gekomen. In 1974 werd de sporthal Oost (een voormalige gashouder) in gebruik genomen. De Sporthallen Zuid, die het oude RAI-gebouw vervangen, zullen ac commodatie verschaffen aan de georganiseerde sport, de aktieve rekreatie en gymnastiekonderwijs op Amsterdamse scholen. Vooral handbal, mikrokorfbal en zaalvoetbal zullen beoefend kun nen worden, maar ook diverse an dere zaalsporten zijn in het com plex mogelijk. In de dubbele wed strijdhal kunnen ruim 3000 men sen de wedstrijden volgen. De tri bunes zijn echter Inschuifbaar, waardoor twee zaalhandbalvelden gekreëerd kunnen worden. De hal len aan het IJsbaanpad zullen bo vendien onderdak bieden aan top- schermers: de aparte schermhal wordt de allerbeste accommodatie voor deze tak van sport genoemd. De situering van de sporthallen is bijzonder gunstig: met het vlakbij gelegen Olympisch Stadion, de twee hallen van het Frans Otten- stadion. twee sportcomplexen en het Amsterdamse Bos vormen zij een 'sportcentrum van nationale en internationale allure', aldus wethouder Verheij. Bovendien komt achter het Olympisch Stadi on in de naaste toekomst een zwembad met Olympische afme tingen. De kunstenares Marle Röling, verantwoordelijk voor de gespik kelde tram Keetje Stippel in Am sterdam, maakte het ontwerp voor de gevelschilderingen en adviseer- De nieuwe Sporthallen Zuid in Amsterdam, nabtf het Olympisch Stadion, die zaterdag officieel in gebruik genomen zullen worden. de het bouwteam bovendien in de keuze van de (zeer felle) kleuren. De totale bouwkosten van het complex, inclusief die voor de in stallaties. hebben ongeveer acht tien miljoen gulden bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13