Modieuze-panties. Nu3voorr sterren Dertig films in zeven dagen Parade van oude beroemde 6.98 ILMPREMIERES VAN DEZE WEEK De duidelijke extra's van de grote voorraadpot Moccona. en film waar je niet /ijzer van wordt Van der Stoels antwoord over Outspan aangevallen CMGrpanties,^QM(d^pantiesy oohh..-panties/ plezier-panties, pa^^anties^kleu^panties. HEMA fgenamen van Cabral jwelendieven Miami mbeeldjes eprises rolongaties Filmweek Arnhem geopend met Royal Flash door W. Wielek-Berg Het Vlees van de Orchidee Moccona, lekker pittige korrelkoffie van Douwe Egberts. PvdA-bestuur: 'onbegrijpelijk' 'Stel premiegrens ziekenfonds op 30.900 gulden' Ziekteverzuim dit jaar verminderd PAG 26 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 Onvoorstelbaar veel keuze in eigen tijdse kleuren. Maten 36 t/m 44, 30 denier. Normaal 2.- per stuk mi 3 voor 5. -*In kubus- en smalle verpakking. *AanbIe"dmaJ/m 4 oktober. van Guinee-Bissau alleen r weet, dat het een Portu- kolonie in Afrika was, die >en bloedige guerrilla-oorlog vrijheid bevocht, is na het van Roeland Kerbosch' jenamen van Cabral", ge kt in opdracht van de Voor- tingsdienst Ontwikkelings- nwerking, nauwelijks wij- geworden. wat hij ons laat zien, zijn lamelijk pittoreske plaatjes negers bij de arbeid en het onderbroken door verhalen de vrijheidsoorlog, en liederen de vrijheidsheld Cabral, die in werd vermoord. unt mensen in een film na- ijk best voor het vaderland laten praten, als hun verhalen r goed getimed zijn. Ze moeten tes uit een huwelijk: Ingmar man's laatste en minst bood-beladen film. De gehele in Tuschinski 3 Amsterdam; ropole Den Haag en Chicago >urg. laid Sutherland speelt de hoofd- in 'Hammond' van Tom Gries, spronkelijk heette de film 'Lady maar ze zijn hier op het mo lt dol op korte, krachtige man namen als filmtitel: 'Flaima- i' Urannagam'. 'Hennesey' en zo- neer. Welnu, deze Hammond is particuliere detective in dienst een verzekeringsconsortdum, die sporen volgt van een bende ilndieven. Aangezien zijn werk- f slechts weinig verschilt van ne valt het hem niet moei- een bijzonder intelligente die- ie niet alleen te begeren maar te bewonderen. Het begin van film is nogal intrigerend, omdat dan niet weet wat Hammond's in het geheel Is, maar na de iluiering van dat geheim gaat s zijn middelmatige weg. Inge- kelde oplichterijen en veel gerij gevlieg van hier naar gunder ten 'Hammond' tot een film, die spoedig vergeet. tterdam-Cineac Damrak 1, 14 jr. als het ware rusten op een onder bouw en die onderbouw op hun beurt verstolken. Kerbosch'film heeft geen onderbouw, hij komt niet verder dan een oppervlakkige h in Venice: Film over verval i flood in Venetië van Luchdno pnti, gebaseerd op Thomas n's novelle 'Der Tod in Vene- De gehele week in Cine D, sterdam. Ie de Jour: Luis Bunuel speelt intrigerend spel met (wens)- >m en realiteit. De gehele week [riterion en Leidseplein Theater msterdam. rir e Madrid: Voortreffelijke imentaJre van Frederic Rossif de Spaanse bugeroorlog. 29, ept. en 1 okt. 20 uur in Film- Delft. Thirty-nine steps: Een van .hcock's vroegste en beroemdste liers. 2 okt. 20.30 uur 't Kiekkot, tend Filmhuis, Zeeuws Vlaan- m. tame de la Liberté: Bunnu- laatste en meest bizarre film. iele week in Studio, Utrecht, ighterhause 5: Film van George Hill naar het beroemde boek Kuit Vonnegut. Nachtvoorstel- 26 en 27 okt., Leddseplein- •r Amsterdam. Sting: Vermakelijke en zeer gemaakte schelmencomedie Paul Newman en Robert Red- van George Roy Hill, De gehe- i Ceintuur, Amsterdam can ijou spare a dime: ite collage over Amerikaanse jaren. De gehele week in The es, Amsterdam. Clowns: De nieuwe film van •ico Fellini over de idolen van jeugd. De gehele week in Stu- We zouden graag willen weten waarom juist in Guinee-Bissau de guerrilla-oorlog na vijfhonderd jaar overheersing zo fel was en zo suc cesvol en of er in het verleden daarvan voorboden zijn geweest - we blijven geheel in het ongewisse. We zouden ook graag willen weten, welke toekomstmogelijkheden er voor Guinee-Bissau zijn, welke kanten het op kan - dat krijgen we evenmin te horen. Het kan toch niet de bedoeling zijn om voor iedereen een stenen huis te bouwen en daarmee basta? Je zou het na het zien van de film bijna gaan geloven. Hoe verschrik kelijk het was, hoe barbaars de Portugezen tekeer gingen en hoe zoet de bevrijding smaakt - het is allemaal ongetwijfeld waar. maar na tien minuten zijn we daarvan voldoende doordrongen. Dan willen we met Rieland Kerbosch dieper kijken en verder - maar Kerbosch laat helaas verstek gaan. Wat de tekenfilm 'Driehonderd Miljoen' betreft, die gemaakt is door Toonderstudiio's in opdracht van de Internationale Arbeidsorga nisatie in Genève: je weet niet of je daarom moet lachen of huilen. Een soort Moem-figuur geeft op ft Een beeld uit de Ergenamen van Cabral opgewekte toon adviezen over de oplossing van het probleem van de overbevolking in de ontwikkelings landen, waaruit overduidelijk blijkt dat de makers geen benul hebben van maatschappelijke structuren. Als een van de middelen om over bevolking tegen te gaan wordt het leren van een goed beroep aange prezen, dan ver dien je meer geld en krijg je minder kinderen. Heb ben de mensen, die voor 'Driehon derd Miljoen' verantwoordelijk zijn, geen voorlichting gehad? Amsterdam-The Movies, 18 jr. ema Oktopus te Amsterdam or- iseert tot 4 otober een Werner frog Festival. Alle films van deze mgrijke Duitse regisseur, wiens Ier für sich und Gott gegen alle' Cannes werd onderscheiden, den vertoond. Er zijn twee Ne- »ndse premières bij: 'Lebens- 'ien' en 'Land des Schweigens der Dunkelheit'. James Hadley Chase was eens, tientallen jaren geleden, de meest morbide onder de thriller schrijvers. De fans schrokken ervan. Nu is een variatie op zijn beroemde en beruchte 'No or chids for Miss Blandish', 'Flesh of the Orchid' in de tegenwoor dige tijd vertaald, naar Frank rijk overgebracht en door Pa trice Chereau verfilmd. Paitrice Chereau (31) is reeds zes jaar bezig met controversiële thea ter-regie van voornamelijk klassie ken, o.a. bij het Piccolo Teatro in Milaan en het Thé&tre Nationale Populaire. Hij is daarvoor vaak ge prezen en wat hem bezielde om nu juist Chase bij de kop te nemen is voor mij een raadsel. Maar leder zijn meug. Wat zich al niet afspeelt in de hogere kringen: Een rijke erfgena me. ontsproten aan de verbintenis tussen een gangster en een society- dame, wordt door haar familie in het krankzinnigengesticht opgeslo ten terwille van de yoen. Of schoon.... ze heeft de gewoonte mannen die haar te na komen de ogen uit te steken (of te krabben) dus het is niet louter winstbejag, er De twee belangrijkste onderdelen van het tweejaarlijkse evenement dat 'Filmweek Arnhem' heet zijn: vertoning van een se lectie van films die de komende maanden in Nederland zullen draaien (in 'Rem brandt') een vertoning van een selectie van films samengesteld door Hans Saaltink die vermoedelijk slechts eenmaal in Ne derland te zien zullen zijn (voornamelijk in 'Luxe') Daarnaast worden er andere activiteiten ontplooid: er is een 'Filmfestijn voor de Jeugd', er zijn overzichtsprogramma's van het werk van de regisseurs Polanski, Peckinpah en Pollack, er wordt een 'Kung Fu Festival' gegeven met Chinese vecht films, er zijn voorstellingen van het Film museum, maar aangezien tijd en plaats beperkt zijn, zullen we daarop niet verder ingaan. De officiële opening vond gisteravond plaats met de Engelse film „Royal Flash" van Richard Les ter. De band van de beroemde „Life Guards" fungeerde al spelend als erewacht bij het Rem brandt Theater. „Royal Flash" bestaat, evenals „De drie Musketiers" en „De vier Musketiers" van dezelfde regisseur, uit een kolderiek meng sel van satire en slapstick. De held, Harry Flash man, overgenomen uit een succesrijke boekense rie van George McDonald Fraser (die ook het scenario schreef) is een doortrapte Victoriaanse schelm. Zo omstreeks het midden van de vorige eeuw wordt hij, door toedoen van Bismarck, Lola Montez en de gebroeders Grimm, uit Engeland gehaald en overgebracht naar een klein Duits staatje om daar voor prins-gemaal te spelen. Dolle pret is het gevolg. Malcolm McDowell, Alan Bates, Florinda Bolkan en Oliver Reed spe len de hoofdrollen. 'Royal Flash' is de eerste van circa dertig films, die in Arnhem in première gaan. Frank rijk loopt met zeven films voorop, daarna volgen Amerika, Nederland, Canada, België, Po len, West-Duitsland, Rusland en Japan. Italië ontbreekt (onder andere), maar daar staat tegenover dat in het Filmhuis Arnhem in de Malcolm Mc Dowell in "Royal Flash", waarmee de Filmweek Arnhem gister avond werd geopend. voorafgaande week wel veel aandacht aan de Italiaanse film is besteed. Het Franse assortiment omvat: 'Numro deux', de nieuwe film van Jean-Luc Godard, een vervolg op 'A bout de soufflé'; 'Zig Zig' van Laszlo Szabo, een theatrale en bloedige tragi- comedie met Catherine Deneuve en Bernadette Lafont; 'Pas de problème', een comedie van Georges Lautner; TImportant c'est d'almer' van Andrzej Zuwalski, een curieuze draak met Romy Schneider' in de hoofdrol; 'Pas si mé- chant que a' van de Frans/Zwitserse regisseur Claude Goretta OTnvitation'), een tedere en trieste film over een man die banken berooft om zijn personeel te kunnen betalen en 'La Béte' van Walerian Borowczyk, een sexfilm van het betere genre, vol beeldschone beelden. Amerika Uit Amerika komt Jaws' van Steven Spielberg naar het boek van Peter Benchley, een griezel film over een mensenetende haai die het strand onveilig maakt. In zijn korte bestaan heeft de film al meer opgebracht dan welk kassucces van vroeger ook. inclusief 'Sound of Music' en 'Gone with the Wind'. 'Love and death' heet de nieuwe film van Woody Allen, het kleine komiekje dat zoveel originaliteit in zijn scenario's doet. Hij situeert zichzelf in Rusland in de Napoleontische tijd. Van Robert Alman is er 'California Split', een bijzonder knappe film over twee min of meer radeloze gokkers. 'Hester Street' van Joan Mic- klin Silver is een evocatie van het Joodse leven in New York aan het eind van de vorige eeuw; 'The terminal Man' van Mike Hodges een moderne variatie op het Frankensteln- thema. met veel wetenschappelijks eromheen. Uit Nederland komen 'Dokter Pulder zaait pa pavers' van Bert Haanstra, naar een verhaal van Anton Koolhaas met Kees Brusse in de hoofdrol; 'Heb medelij Jet' van Frans Weisz; 'De Palestijnen' van Johan van der Keuken en 'People 1975' van Frans Zwartjes. De Canadese film 'Les Ordres" van Michel Brault, over de woekering van noodwetten,' heeft in Cannes veel lof van de critici en een grote prijs gekregen. Uit Canada komt ook 'Bar Salon' van André Forcier, een film die is volgepropt met allerhand intriges, maar die toch een zeer sterke en eigen sfeer overbrengt. Uit Noorwegen komt een film over de proble men van het niet-geëmancipeerd zijn: hij heet 'Vrouwen', is gemaakt door Anja Breien en het is een fris en origineel verhaal over drie huisvrouwen die aan de rol gaan. Rusland brengt 'Kalina Krasnaja' van Wassili Schuck- sinn; Japan 'Elegie voor een ruzie' van S. Suzuki en West-Duitsland 'Karl May' van Hans-Jürgen Syherberg. Pools epos Bijzondere aandacht verdient Het land van de grote Belofte', een drie uur durend epos van de Poolse regisseur Andrzej Wayda, die onder andere "Kanai' en 'As en Diamant' maakte. Het is gebaseerd op een boek van een vergeten Nobelprijswinnaar, W. S. Reymont en hoofd persoon is de stad Lodz, waar aan het eind van de vorige eeuw een bijzonder virulente vorm van kapitalisme uitbrak. Een controversiële film, maar wel een die je niet zomaar uit je geheugen kunt bannen. (ADVERTENTIE) Hans Christian Blech in Het vlees van de orchidee. Grote voorraadpot, dus voordelig. In glazen stopfles die de aroma vasthoudt. 160 gulle koppen pittige korrelkoffie. Geurig tot het laatste kopje. Nu met liefst 100 waardepunten voor waardevolle, geschenken. Roodmerk 200 gram is wel degelijk een steekje aan haar los. Door de film waart een messen wer pend broederpaar dat er prat op gaat geen getuige van hun moorden in leven te laten. Slachtoffer van hun perfectionisme is de enige ech te minnaar van Claire, die zijn einde ziet komen en daar dan ook de gehele film daar in sombere zinnen gewag van maakt. Ook re gent het altijd. In 'Het Vlees van de Orchidee' treden vele beroemde acteurs op, die in het verleden im filmrollen schitterden. Geen voer voor nostal gie, want zowel Simone Signoret als Alida Val li als Edwige Feuillère, allemaal mooie vrouwen, worden zo wreed bekeken, dat geen rimpel, geen onderkin en geen kwabbig wangvlees aan het oog ontsnapt. Terwijl Charlotte Rampling, toch al zo meedogenloos jong, met nylon handschoentjes wordt aangepakt. Hetgeen niet. wegneemt,, dat ze door een dikke Simone Signoret com pleet van het doek wordt geveegd. Verder spelen er nog mee: Hans Christian Blech (onvergetelijk in 'Geen medailles voor spionnen') Francois Simon (magistraal in 'Het Pesttheater') en Bruno Cremer. Wel even de hoed af voor de cast. dus. Amsterdam-Calypso. 18 jr. W Wielek-Berg Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De partijbesturen van de PSP, PvdA en PPR en de Boycot Outspan Actie (BOA) hebben bezwaar aangetekend te gen de beantwoording door minister Van der Stoel van Kamervra gen van het PSP-Kamerlid Van der Spek. De heer Van der Spek had de minister gevraagd ervoor te zorgen, dat er geen Zuidafri- kaanse Outspan-sinaasappelen in de kantine van het ministerie werden verkocht. De heer Van der Stoel antwoordde, dat dit onmo gelijk was. Het dagelijks bestuur van de PvdA vindt het onbegrijpelijk, dat minis ter Van der Stoel niet bereid is stappen te ondernemen tegen de verkoop van deze sinaasappelen in de kantine van zijn departement en wijst het antwoord aan het Ka merlid Van der Spek ten sterkste af. Het bestuur van de PPR heeft zich bij deze verklaring aangeslo ten. Het partijbestuur van de PSP zegt met verontwaardiging kennis te hebben genomen van het antwoord van de minister. Het noemt het antwoord een bewijs voor de stel ling, dat de BOA nog een belangrij ke taak heeft te vervullen bij de bewustwording van de Nederlanders ten aanzien van Zuid-Afrika en roept alle progressieve krachten op nog krachtiger deze actie te steu nen. De Boycot Outspan Actie ergert zich vooral aan het feit, dat de minister verklaard heeft, dat er geen internationale afspraken zijn tot boycot van Zuidafrikaanse pro- dukten. De organisatie zegt, dat de minister 'er verstandig aan doet eerst de resoluties van de Verenig de Naties ten aanzien van Zuid- Afrika uit te voeren'. Ook de belang rijkste bevrijdingsbeweging van Zuid-Afrika, het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) heeft ai sinds 1958 op een boycot aangedrongen en deze actie wordt nu in onder meer België, West-Duitsland, Frank rijk, Ierland en Zwitserland ge voerd. De BOA tekent scherp protest aan tegen de 'dialoog-politlek van mi nister Van der Stoel met het apart heidsregime van Zuid-Afrika'. De organisatie zegt deze politiek van de Nederlandse regering als 'misda dig' te beschouwen. BARNEVELD De 40-Jarige me vrouw E. Bunt uit Barneveld is bij een brand in haar woning om het leven gekomen. De brandweer trof de vrouw in de douchecel aan. Ver moedelijk is zij gestikt. De brand is in de huiskamer ontstaan. De gehe le woning is uitgebrand. Van een verslaggever AMSTELVEEN De Ziekenfonds raad zal de staatssecretarissen van volksgezondheid en milieuhygiëne en van sociale zaken adviseren de loongrens voor de verplichte zie- kenfondsverzekering per 1 Januari 1976 te verhogen van 27.550 gulden tot 30.900 gulden en het may (éA tot 30.900 gulden en het maximum premiedagloon op 101 gulden vast te stellen. De raad zal een spoedige beslissing vragen. Van een verslaggever DEN HAAG Het ziekteverzuim van mannelijke werknemers is in de eerste maanden gedaald onder het niveau van vorig jaar. Vrouwe lijke werkenemers bleven de eerste helft van dit Jaar meer thuis dan vorig jaar. Het totale percentage ligt desondanks nu lager: In Juni 8.5 tegen 8.8 procent vorig jaar en in mei 8.1 tegen 8.9 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11