Provinciale waterstaat bestaat honderd jaar Nog steeds reserves over pellet-fabriek Vragen over clubhuizen 'Maak van Benoordenhout geen kantorenwijk' Commissie: Restauratie van 'Clingendael' te duur Steun voor gedupeerde Haagse middenstanders 1 Voormalige school biedt onderdak aan gastarbeiders NABEZORGING VAN DE KRANT Gemeente Den Haag in rapport: Binnen half jaar moet beslissing vallen DEN HAAG De raadsleden J. M. Bakker (PvdA) en C. A. IJmkers (CPN) hebben B. en W. van Den Haag vragen ge steld over de mogelijke sluiting van zestien Haagse club- en buurthuizen. De heer Bakker wil weten of het college kan bevestigen dat een deel van de problemen moet worden toegeschreven aan een achterstand van Jaren op het ministerie van CRM voor wat betreft de formele afhandeling van subsidieaanvragen. HIJ wil weten of B. en W. stappen gaan ondernemen om tot een oplos sing van de moeilijkheden te ko men. De heer IJmkers dringt er in zijn vragen op aan of B. en W. onverwijld stappen bij CRM willen ondernemen om alsnog uitkering van de mondeling toegezegde subsi die te berwerkstelligen. Het CPN- raadslid vindt dat alles moet wor den gedaan om sluiting van club hulzen te voorkomen en dat zono dig van gemeentewege maatregelen dienen te worden genomen. Inmiddels is bekend geworden dat staatssecretaris Meijer van CRM nog deze week een gesprek zal voe ren met de met faillissement be dreigde Stichting voor Sociaal-Cul tureel Werk te 's Gravenhage en omgeving. Begin volgende week zal de heer Meijer met wethouder P. Vink van jeugd. Import en recreatie de gerezen problemen bespreken. DEN HAAG De Stichting Bege leiding Buitenlandse Werknemers voor Den Haag en Omstreken heeft een nieuw onderkomen gevonden in het voormalige schoolgebouw aan de Korte Lombardstraat. In het gebouw zullen voordat de stichting het kan betrekken, nog enige aan passingsvoorzieningen moeten wor den getroffen. Hierna zullen in dit gebouw een aantal ontmoetings centra, zogenaamde casa's, geves tigd worden. Tevens zal het pand worden benut voor het geven van voorlichting en onderwijs, alsmede voor diverse activiteiten op sociaal, cultureel en recreatief gebied. Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mo gelijk. maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u na bezorgd. In DEN HAAG, VOOR BURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 469445. In DELFT nummer 132519, b.g.g. 070-469445. In LEIDEN nummer 070- 469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. Eén van de zaken waarmee de Provinciale Waterstaat zich bezighoudt zijn de recreatie-projec ten in Zuid-Holland. Ook op de tentoonstelling in het Provinciehuis wordt hieraan aandacht be steed. Op de foto een beeld van de Rottemeren nabij Zevenhuizen. DEN HAAG Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Provinciale Waterstaat in Zuid-Holland is er van 1 tot en met 15 oktober in het Provincie huis een tentoonstelling ingericht over het werk en het verleden van de Provinciale Waterstaat. De tentoonstelling, die is opgezet in de nieuwe noordelijke vleugel van het gebouw is in haar geheel samengesteld door ambtenaren van de verschillende afdelingen van Waterstaat. Zij geeft een goed overzicht van het werk van die diensten. Ook wordt er een aantal problemen waarmee de Provinciale Waterstaat te kampen heeft op de expositie naar voren gebracht. Zo worden de bezoekers gekonfronteerd met de problemen van de milieuvervuiling en met de moeilijkheden rond de bisamrat. die door ondermijnende gangen stelsels in de waterkeringen 's'rijks rattenvangers' handevol werk geeft. Verder komt men op de expositie een klein overzicht van de nieuwe indeling van de provincie Zuid-Holland tegen. Overigens is men met die plannen van de regering over de herinde ling van de provincies in Neder land. waarbij de huidige indeling van twaalf provincies veranderd zou worden in een indeling van 26 mini-povincies. bij de Provin ciale Waterstaat bepaald niet ge lukkig. Hoewel men bij Water staat het plan in theorie wel res- pekteert is men bang dat in de praktijk zal blijken dat mini-pro vincies te klein zijn om grote plannen, vooral op het gebied van weg- en waterbouw, zelfstandig uit te voeren. Die uitvoering zou dan steeds meer een zaak voor de Rijksoverheid worden hetgeen een sterke beperking zou betekenen voor de provinciale organen, zo meent men in het Provinciehuis. Boekwerk De expositie over de jubilerende Waterstaat wordt dinsdagmiddag 30 september officieel geopend door de commissaris van de Ko ningin. mr. M. Vrolijk. Hij krijgt bij deze gelegenheid tevens het eerste exemplaar uitgereikt van het boek 'Honder jaar Provinciea- le Waterstaat in Zuid-Holland", een geschiedenis die is geschreven door prof. dr. J. L. van der Gouw. De opening van de tentoonstel ling zal om één uur worden voor af gegaan door een défilé van oude stoomwalsen en een deel van het wagenpark van de Water staat. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Den Haag wijst er in een inventari serend onderzoek over de wijk Benoordenhout op dat er in deze wijk voor gewaakt moet worden dat de kantoorfunctie de woon functie niet te zwaar mag aantasten. Vooral voor ouderen en welgestel- den blijkt de wijk een belangrijke woonfunctie te vervullen. Verwacht wordt dat de wijk, mede door de bouw van verschillende verzor gingsflats, de komende jaren nog sterker zal vergrijzen. Ondanks de vergrijzing kent de wijk geen ver ontrustende bevolkingsverminde ring. Oorspronkelijk werden in de wijk slechts zogenaamde representatieve kantoorpanden gebouwd. De bouw hoogten harmonieerden met de rondom liggende behuizing. Na de oorlog echter werden er enige zeer grote kantoorpanden in de wijk ge bouwd die door hun grootte een stempel drukten op de bestaande kantoorfunctie van de wijk. Ook werden door de al aanwezige kan toren woonruimten opgekocht zodat enkele woonstraten niet meer als zodanig betiteld konden worden. Een eerste aanzet tot het herstel van de woonfunctie van de wijk werd gegeven na het vertrek van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Een twaalftal panden waar het bureau gebruik van gemaakt had werd weer geschikt gemaakt voor bewoning. Het inventariserend onderzoek wijst ook op de verkeersproblemen van het Benoordenhout. Dit stads gedeelte wordt bijna geheel omslo ten door drukke verkeersaders en ook dwars door de wijk lopen een paar vaak gebruikte routes. Voor de voetganger en de fietser is de situ atie bepaald niet Ideaal. Veilige fiets- en looproutes vinden zij er nauwelijks. Vooral de leerlingen van de scholen in de wijk onder vinden hier hinder van. De ge meente wijst er dan ook op dat de aanleg van veilige loop- en fiets routes de hoogste prioriteit ver dient. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG In de commissievergadering voor openbare werken, verkeer en vervoer is aan wethouder Wallis de Vries gevraagd of het uitgetrokken bedrag van 7 miljoen gulden voor de restauratie van Huize Clingendael niet aan de al te hoge kant is. Zo stelde mevrouw Otter-de Kolsté (CDA) voor om het monumentale aanzicht van de buitenkant te be houden, maar de restauratie van de binnenkant aan de sobere kant te houden. Zeker gezien het feit, dat de nieuwe huurder van Clingendael, het Nederlands Instituut voor Na- tuurbeschermings Educatie, dit ge bouw intensief zal gaan gebruiken. De heer Bol (CDA) tekende hierbij aan, dat over de toewijzing van subsidie door de provincie Zuid- Holland ook nog geen enkele zeker heid bestaat, waardoor het bedrag best eens hoger kan uitvallen dan nu gepland is. De wethouder ant woordde hierop dat hij dit jaar twee projecten op zijn lijstje had staan. De Boterwaag, waaraan men reeds begonnen is, omdat direct ingrijpen noodzakelijk was en Hui ze Clingendael. Hiervan Is de toe stand ook zorgwekkend. Uit dat oogpunt meende dé wet houder dan ook dat met de restau ratie van Clingendael haast ge maakt moet worden. Het bedrag van 7 mHjoen gulden is meer een basisbedrag, want de wethouder zei zelf ook een voorstander te zijn van een eenvoudige en praktische restauratie. Hij wees de commissie er op, dat men bij zo'n restauratie altijd voor onvoorzienbare uitgaven komt te staan en sprak de vrees uit dat het nog wel duurder zou kun nen worden. (ADVERTENTIE) DEN HAAG De gemeente Den Haag wil kleine zelfstandigen, die door stadssanering of door de aanleg van openbare werken diep in de rode cijfers terechtgekomen zijn, financieel te hulp komen. Het gaat om ondernemers, die geen beroep kunnen doen op bestaande regelingen om geldelijke steun te krijgen. Nog dit jaar wil Den Haag 150.000 gulden beschikbaar stellen. Per gedupeerde ondernemer zal een bedrag van maximaal 21.000 ver strekt worden. Het is de bedoeling, dat voor ernstig in moeilijkheden geraakte zelfstandigen In 1976 een bedrag van 250.000 wordt uitge trokken. De nieuwe 'tegemoetko mingsregeling'. waaraan gisteren de gemeenteraadscommissie voor eco nomische zaken z'n goedkeuring hechtte, is gebaseerd op een Utrechts initiatief. Overigens wil het Haagse gemeentebestuur met andere grote gemeenten en met het rijk gaan praten over een algemene aanpak van de ernstige gevolgen, die de stadsvernieuwing voor on dernemers met zich meebrengt. Met name moet gesproken worden over de bestaande Rijksgroepsregeling zelfstandigen, waar nog vrij weinig gedupeerde ondernemers een be roep op doen. De raadscommissie voor economi sche zaken toonde er zich gisteren verbolgen over, dat er wellicht geen extra financiële rijkssteun zal zijn voor Haagse detaillisten, die in moeilijkheden komen door de spreiding van rijksdiensten. Staats secretaris Hazekamp (economische zaken) heeft laten weten, dat er geen speciale regeling getroffen kan worden. Het is volgerts hem onmogelijk om aan te tonen, dat er een duidelijke relatie bestaat tussen het vertrek van ambtenaren en omzetdalingen bij het Haagse be drijfsleven. De hele raadscommissie was zeer teleurgesteld over de op vatting van de staatssecretaris. Wet houder Van der Weide (economi sche zaken) liet weten, dat hij, na gesprekken met minister Lubbers, toch nog wel mogelijkheden zag voor extra hulp aan Haagse onder nemers. Analistenschool De Leidse Analistenschool l| van de gemeente Leiden dwangbevel gekregen om i schoolgebouw aan de Oofri kerkstraat op korte termijae' verlaten. Op verzoek van T ministerie van onderwijs w, <j de opleiding nu in afwachL van het gereedkomen van L^r nieuwe schoolgebouw in Dj&i dorp ondergebracht in de CiT telijke MAVO aan de Van dó, straat. Het nieuwe gebouw z* januari 1977 klaar zijn. Bus van Lions t De patiënten van de verpleifa huizen 'De Kreek' in 's GraLt zande en 'De NaaldhorstTa Naaldwijk kunnen vanaf z&t dag beschikken over een %n aangepaste autobus. Deze get, dicaptenbus wordt zaterdagt dag op het terrein van [ee Naaldhorst' aan de Middelbin weg aangeboden door de fe" Club Westland. De Lions L heeft onder de bevolk ing f het Westland eert bedrag T„ maar liefst 172.000 gulden otm haald. Met dit bedrag kon nn bus worden aangeschaft £7 naast veertien normale zitpïL sen ook plaats biedt aan L. vijftiental rolstoelen. Behalvf" patiënten van de twee tehif™ krijgen ook andere hulpbel venden van tijd tot tijd de 0*( genheid om met de bus te® zen. Zaterdag wordt de bus! het gehele Westland get wanneer zij een route c(oor Tl streek zal rijden. Installatie d De nieuwe burgemeester 1 Katwijk, mr. C. A. Bos, woensdagmiddag 1 oktober j twee uur tijdens een buitetf I wone raadsvergadering In M gemeentehuis geïnstalleerd. afloop bestaat gelegenheid I 15.30 tot 17.30 uur in het huis kennis met mr. Bos en H gezin te maken. Oriëntatie Oriëntatie, het bekende I spreksgroepenwerk voor M- Haag en omgeving, gaat bin«jcl: kort weer van start. Het w brengt mensen in groepen 10 tot 15 personen met elkaa|a contact om te praten over ajir ele onderwerpen waar men qit< over zou willen weten. Elke l de negen te vormen groqm gaat in op een bepaald the Een folder met alle gegevenat nadere informatie is te verHijl gen bij het secretariaat: ld vrouw I. Kievit-Vorst, Regenirl; se-la an 336, Den Haag, te. 65éiic of bij A. Grimberg, Da Con straat 44, Den Haag, tel. 39221 t Cursus regie en Morgen begint in Den Haag sti cursus regie voor regisseurs !la: het amateurtoneel. Doel van &nf ze 2-jarige cursus van 24 lttki vonden is meer achtergrondtig formatie te verschaffen over! zi vak en de literatuur op dit d€ bied. Jan Veelo heeft de cur&he sen op verzoek van de Feder* ii van het Haags Amateurtoizar georganiseerd. De cursus is ion unieke gebeurtenis, omdat ielo het eerst in Den Haag een 1 wordt gemaakt om de gëes kloof, die tussen amateurs por beroepsmensen op toneelge|n bestaat, daadwerkelijk te kleinen. door Dick Pijl ROTTERDAM KIRUNA 'Op grond van de huidige stand van de techniek heeft het bedrijf een bijzonder gunstige indruk ge maakt, gerelateerd aan het feit dat we hier met een zware in dustrie te maken hebben. De hele groep is onder de indruk van de openheid die men be tracht heeft'. Woorden van wethouder Van der Pols na afloop van het bezoek dat een Rotterdamse delegatie onlangs aan Zweden bracht. Doel van de reis was na te gaan welke voor- en nadelen verbonden zijn aan de eventuele vestiging van een zoge naamde 'pellet-fabriek' in Euro poort. De bv Stuwadoorsmaatschap pij Kruwal, beherend vennoot van het ertsoverslagbedrijf Europoort CV en samenwerkingsorgaan van de Duitse staalglganten August Thyssen, Kupp en Mannesmann. wil naast dit overslagbedrijf aan de Dintelhaven een fabriek vestigen over de vervaardiging van ertsknik- kers. Omdat men weinig inzicht had In de economische en milieu technische gevolgen van deze 300 miljoen gulden vergende investe ring, was het voor de gemeente Rotterdam noodaakelljk een kijkje te nemen bij de modernste peliet- installatle ln Malmberget. Pellets Juist Rotterdam is een gewilde ves tigingsplaats voor een op olie ge stookte pellet-fabriek omdat, men hier het aangevoerde erts direct vanuit het zeeschip kan overslaan en omdat hier alle ln aanmerking komende ertsen worden aangevoerd en men derhalve een meng erts pel let kan vervaardigen dat van hoge kwaliteit is. De laatste jaren is men tot de overtuiging gekomen dat ln de grondstoffen die in een hoogo- venbedrijf gebruikt worden, ten minste dertig procent pellets aan wezig moet zijn om hoogwaardig staal te kunnen vervaardigen. Pel lets zijn uit ijzererts vervaardigde knikkers ter grootte van een hazel noot, die via een ingewikkeld po- ces van mengen, vormgeven, dro gen, bakken en koelen tot stand komen. In Rotterdam zullen hier voor vier tot zes soorten erts ge bruikt worden. Milieu Aan de hele bewerking kleven ech ter een aantal bezwaren. Zo ont staat door de vermenging van de verschillende soorten erts een stof- emissle die zou kunnen leiden tot een verhoging van de kans op smogvorming ln het Rijnmondge bied. Doordat men de ertsen tijdens het mengen 'nat houdt' probeert men het ontstaan en verwaaien van stof tegen te houden. Kruwal stelt nadrukkelijk dat er van een stoftoename geen sprake is omdat de verschillende soorten erts in lagen opgestapeld worden ge mengd opslaan en er geen han delingen aan de bestaande praktijk ln het huidige overslagbedrijf wor den toegevoegd. Daarnaast komt er in de uitlaatgassen een dosis zwa veldioxide en fluorwaterstof voor. die bijzonder schadelijk voor de omgeving kan zijn. De fabriek, die 45 a 60 miljoen gulden aan milieu voorzieningen besteedt, meent dit echter ondervangen te hebben door het uit de chemie afkomstige, maar voor deze branche geheel nieuwe procédé van een 'natte rookgasin- stallatle', waardoor 95 procent van de aanwezige fluor weggenomen wordt. Een expert van Kruwal heeft berekend dat dit voor het op drie kilometer van het bedrijf gelegen Hoek van Holland leidt tot nauwe lijks meetbare concentraties fluor. Arte van Dijk. milieu-gecommit teerde van Rijnmond, staat echter nog even gereserveerd tegenover de vestiging als voor de excursie. 'Ik wil een regeling waarbij de drie overslagbedrijven naast Euro poort CV slaan ook de VOM en Frans Swarttouw erts over tege lijk aansprakelijk zijn voor hun to tale uitworp. ïe kunt nu de vervui ler niet aanwijzen. Maar als ze de emissie met z'n drieën kunnen ver minderen is er geen enkel bezwaar tegen vestiging van een pelletiseer- installatie.' Belang Niet alleen het milieu vormt onder- werp tot discussie. Ook bij het eco nomisch belang kunnen vraagte kens gezet worden. De fabriek gaat aan 190 tot 200 mensen werk bie den en levert per Jaar ruim 45 miljoen gulden op voor de Neder landse economie. Voor de realise ring van het projekt zullen nog eens 435 manjaren aan bouw- en montagewerkzaamheden nodig zijn. Ook is de opleiding of omscholing binnen het bedrijf gunstig voor de werkgelegenheid. Ongeveer 60 pro cent van het aan te trekken perso neel zal voor bedieningsfuncties worden opgeleid. *Maar wordt de zeehaven-positie belangrijker als er geen toename van overslagactiviteit plaatsvindt', vraagt havencommis sielid Fred van Heezik (PvdA) zich af. Volgens hem zou voor het vesti gen van een bedrijf wel eens een nieuw criterium gehanteerd kunnen gaan worden en wel zo dat de kans op vestiging verhoogd wordt als de uitvoer van eindprodukten via Rot terdam vermeerderd. Zijn collega Peter Pex (CDA) wil dat er meer dan de geplande 25 procent van de te investeren 300 miljoen gulden ln Nederland besteed wordt. Voor PvdA-er Aad Zevenbergen is het nog onduidelijk wat er straks gaat gebeuren als er van grove ertsen op steeds fijnere en derhalve meer stofverwekkende ertsen .wordt over Dit is de fabriek waar het allemaal om gaat. In tegenstelling tot dit Zweedse voorbeeld zullen in Rotterdam niet twee maar zes v schillende soorten erts gebruikt worden. De gefabriceerde pellets zullen alleen afgenomen mogen worden door de drie Duitse aandejaki houders. De Hoogovens in IJmuiden heeft haar eigen pelletfabriek. geschakeld. Beslissing Wethouder Van der Pols vindt dat Kruwal recht heeft om binnen een half jaar te weten waar men aan toe is. Daarvóór worden echter nog een aantal rapporten samengesteld en moet men een ingewikkelde procedure doorlopen worden. Maar liefst vijf bestuurslagen het ministerie van Economische Zaken, Gedeputeerde Staten, Rijnmond, de gemeente Rotterdam en de deelge meente Hoek van Holland moe ten er aan te pas komen vóór het bedrijf aan alle vereisten voldaan heeft. Betrekkelijk nieuw is het van toepassing zijn van de op 1 oktober in werking tredende Selectieve In vesteringsregeling (SIR) en het zo genaamde sociaal statuut, dat on der andere het overleg over het personeelsbeleid vóór het inwerking treden van het bedrijf regelt. WD-er Bontenbal is toch optimis tisch over de uitomst: "Als men maar objectief en redelijk de zaak bekijkt en zich niet door actiegroe pen op sleeptouw laat nemen. De kwaliteit van mijn politieke oppo nenten staat daar echter borg voor. Binnen de milieubepalingen is de pelletfabriek van groot belang voor de evenwichtige ontwikkeling van onze haven. Ik ben blij dat er nog mensen zijn die 300 miljoen gulden ]ze willen investeren en die daarn misschien andere economische tivlteiten aanzwengelen. Maar blijft een politieke beslissing.' Kruwal-directeur Oudkerk zich hierbij aan: 'het enige ik wil is een open en objectier beslissing. Bij het afwegen van gerechtvaardigde milieu-eisen opzichte van de economische pecten kan er volgens mij compromis gevonden worden.' DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6