Huwelijk en gezin blijven (met wijzigingen) nog lang dichtbij Joorlichter iarine aan ;ant gezet pmmentaar Conclusie uit onderzoek van Wageningse socioloog; Dtlvon nissen Neptune-incident Waarom gebruiken ze in een quiz juist de Grote Winkler Prins Encyclopedie? ...omdat-ie gewoonweg de beste is! Ook boeren ontdekken 'chinees' het weer Herfstachtig weerrapporten met de trein of met de bus? niet schieten miljoenen Wat je zegt ben je zelf ERDAG 25 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 is niet voldoende, als de landen West-Europa volstaan met het (of eisen) van gratie voor de Spanjaarden, die de laatste tijd ter zijn veroordeeld. De voornaam- moet op het ogenblik inder- zijn, dat de doodstraffen worden lerd in vrijheidsstraffen. Maar -IMJat is gebeurd, is er nog niets ^svjehlijk veranderd. "egime van generaal Franco moet zware druk worden geplaatst Ide 'anti-terreur-wet' in te trekken, schil ^et mogelijk maakt, vijwel alle ïke verzet al dan niet gepaard TikJ geweld met terechtstellingen af [en. De Fransen, die in Madrid geprobeerd de aandacht op het >bal£cht in Spanje te vestigen, hebben verjjm uitvoering van de doodvonissen 1 wi'oorkomen dan ook niet om jh - ade voor de ter dood veroordeel- be) gevraagd, maar om respect voor tfeondregelsvan de justitie in Span- r de Euopese Unie van christen- iocraten, die in Ziirich bijeen is !St, heeft felle kritiek geuit op van kracht worden van de 'anti- wet'/ waarmee de burgerlijke iten in/ Spanje worden aangetast x het voorwendsel van bestrijding het terrorisme'. Ook de democra- I^ie partijen van Spanje worden er- mr gefroffen, omdat zij niet onder- nds meer werken en onmiddellijk 5 de nieuwe wetgeving in conflict len komen, als zij doorgaan met veelzijdige politieke activiteiten, is een tijd geweest dat het zin leek lebben om er van uit te gaan, dat het overlijden van Franco een re tijd, voor de Spanjaarden zou kreken.' Na de gebeurtenissen in tugal, die er mede toe leidden dat ipanje de klok een heel eind werd ggezet lijk* die hoop voorlopig? jeefs te zijn geweest. Daarom mo de gebeurtenissen in Spanje, die felle kritiek op de uitgesproken [vonnissen hebben geleid, niet be- blijven tot protesten tegen niid- iu\^3 aandoende straffen. N HAAG Minister Vredeling ft het plaatsvervangend hoofd de marine-voorlichtingsdienst, tenant ter zee D. L. R. L.. uit functie ontheven in verband t de Neptune-affaire. Vredeling neemt het de luite- ;t L. kwalijk dat deze de avond irdat de vijf Neptunes-jagers vlucht boven Den Haa£ maak- als protest tegen de opheffing i het Neptune-squardron van de rine Luchtvaartdienst, in be tte kring liet. blijken op de jgte te zijn van de komende eurtenissen zonder daarover de lister daarover te hebben inge- it. Officieel geeft de marine op. r L. in zijn functie 'onzotgvuldig- len, heeft begaan', igens L zelf was hij inderdaad oren op de hoogte dat er geoe- d zou worden met de Neptunes, ar niet dat dit boven Den Haag i gebeuren. De luitenant zal een lere functie in de marine krij- 1. maatregel van minister Vrede- g staat los van het onderzoek ir de achtergronden van de de- nstratiev lucht dat momenteel rdt ingesteld. Ook wordt getracht achterhalen, hoe de geplande iuinigingen in zo een vroeg sta an konden uitlekken, e Kamerleden hebben gisteren i brief van de belangenvereni- igen van het marine-personeel tvangen, waarin nog eens tegen bezuinigingen wordt geprotes- rd. fADVERTENTIE met als gratis premie de 816 blz. tellende CULINAIRE ENCYCLOPEDIE door Cisca Dresselhuys WAGENINGEN 'Huwelijk en gezin zijn als instellingen be hoorlijk taai. Je vervangt ze niet zomaar door iets anders. Ook al lijkt het tegenwoordig mischien wel eens of beide in stituten een beetje op hun re tour zijn door de opkomst van het ongetrouwd-samenwonen, communes en dergelijke, toch blijken huwelijk en gezin voor verreweg de meeste mensen nog de enige vorm van samenleving te zijn. Wel ziet het er naar uit. dat beide instellingen enkele in grijpende veranderingen zullen ondergaan: het gesloten karak ter van huwelijk en gezin zal gaan wijzigen in een naar bui ten openstaan en de man en vrouw zullen steeds meer als volkomen gelijkwaardige part ners beschouwd gaan worden.' Tot deze conclusie is de Wage ningse socioloog dr. ir. W. H. Dou- ma gekomen in zijn proefschrift 'Het ,'etin tussen verleden en toe komst', waarop hij gistermiddag ge promoveerd is. Aan dit proefschrift liggen twee onderzoeken ten grondslag: in 1960 ondervroeg de heer Douma alle gezinnen met kin deren in de leeftijd tot twintig jaar in de twee dorpen Arkel en Kedi- chem (beide vlakbij Gorkum). Twaalf jaar later herhaalde hij dit onderzoek og eens in dezelfde dor pen. Een van de eerste dingen, die bij dit herhaalde onderzoek opviel, was dat men eigenlijk niet meer goed uit de voeten kon met de vragen van twaalf jaar geleden. Er waren intussen zoveel dingen veranderd en nieuwe dingen bijgekomen, die tevoren nog onbekend waren (bij voorbeeld de pil, crèches, commu nes, Dolle Mina Man-Vrouw-Maat schappij en dergelijke dat er nieu we vragen aan de lijst toegevoegd moesten worden. Een belangrijke conclusies is, dat zich sinds de jaren zestig zoveel heeft voorgedaan met betrekking tot seks, huwelijk en gezin, dat het onderscheid, dat in de sociologie lange tijd gemaakt is tussen tradi tionele en moderne gezinnen, on voldoende is geworden om de ver anderingen te beschrijven Er is, volgens de heer Douma, een derde gezinstype in wording, dat hij het 'postmoderne' gezin noemt. 'Nieuwe' gezin opener tegenover de maatschappij van betekenis geworden. Wel kan gezegd worden dat het aantal ken nissen per gezin wat is toegenomen. Onkerkelijken Dr. ir. W. H. Douma WAGENINGEN Uit het proefschrift van dr. ir. W. H. Douma ook deze mededeling dat ook de boeren 'de chinees' ontdekt hebben. Chi nees eten gebeurt regelmatig door 81 procent van de Arkelse gezin nen en door 70 procent van de Kediehemers. 'Open' Kenmerken van dit 'nieuwe' gezin zijn: het verhoudt zich soepeler en open tegenover de maatschappij en ook ten opzichte van de interne verhoudingen in het gezin is het. flexibele Volgens dr. Douma zal dit nieuwe gezinstype, dat bevor derd lijkt te worden door het on kerkelijk zijn of het niet langer traditioneel godsdienstig zijn, van groot belang zijn voor de verbete ring van de positie van de vrouw. In dit post-modeme gezin ligt het namelijk niet meer zonder meer vast. dat de vrouw huisvrouw is en verder niets. Man en vrouw zijn hier veel meer eikaars partners, die over alle beslissingen overleggen. Overigens wil dr. Douma met deze conclusie niet beweren, dat alle Ar kelse en Kedichemse gezinnen, die hij ondervraagd heeft, onder de noemer 'het postmoderne gezin' te plaatsen zijn Zeker niet. Hij wil alleen zeggen, dat hij een dergelijke trend ziet, die zich de komende jaren aarschijnlijk nog versterkt zal voortzetten. In het eerste onderzoek (van 1960) bleken Arkel en Kedicbem nog voornamelijk te bestaan uit gezin nen, die de overgang van 'traditio neel, naar 'modern'^ aan het door maken waren, waarbij het meer verstedelijkte Arkel voorop liep. Het meer geïsoleerde, kleinere Ke- dichem. waar de bevolking boven dien nog voor een groter deel uit - - behoudende boeren bestond, liep op dit punt duidelijk achteraan. Niet weer in isolement Bij het onderzoek in 1972 in beide gemeenten waren heel duidelijke verschillen te constateren met twaalf jaar geleden. Belangrijk was. dat beide gemeenten, maar vooral Arkel. in deze tijd betere verbin dingen mei de buitenwereld had gekregen (door directe aansluitin gen op de grote rijkswegen), waar door een stuk isolement was ver dwenen. Aan de andere kant waren beide plaatsen slechter bereikbaar geworden met het openbaar ver voer, vanwege het opheffen van verschillende busdiensten. Maar omdat dit teruglopen in voorzienin gen van openbaar vervoer gelijk op ging me* de enorme toeneming van eigen vervoer (in de helft van de gezinnen zijn nu één of meer brommers aanwezig en in twee van de drie gezinnen is minstens één auto aanwezig) zijn de plaatsen niet opnieuw in een isolement ge raakt. Privacy Andere opmerkelijke verschillen met de situatie van iwaalf jaar geleden: de gezinsprlvacy is veel belangrij ker geworden voor de meeste men sen (dat bleek uit het afwijzende oordeel over het inwonen van ou ders of getrouwde kinderen): men heeft minder contact met de eigen ouders: de wens om geheel afhan kelijk ie zijn van de eigen familie werd Nee! vaak uitgesproken (de familie bleek inderdaad veel min der vaak in. te springen dan voor heen en men doel veel eerder een beroep op een officiële hulpinstan tie dan op de eigen familie) Ook het gewone dagelijkse buren- contact en - verkeer is minder Wat betreft de#positie van het ge zin ten opzichte' van de kerk. kwam dr. Douma tot de conclusie dat de percentages onkerkelijken in beide dorpen sterk zijn gestegen, waarbij het meer traditioneel gebonden. Kedichem nog 'kerkser' blijkt te zijn dan Arkel. De percentages on kerkelijken in beide gemeenten be dragen nu 23 procent en dertien procent. De rooms-katholieke en gereformeerde gemeente blijken ongeveer even groot te zijn geble ven: de toegenomen onkerkelijk heid heeft vooral de hervormde kerk getroffen. Karakter Op de vraag., waarop men bij het zoeken naar een huwelijkspartner vooral op zou letten, kwam als voornaamste antwoord naar voren, dat men op persoonlijke karakte reigenschappen. zoals flinkheid, zou letten Ook de opleiding bleek een vaak genoemde voorwaarde te zijn. Pas op de derde plaats werd 'liefde genoemd. Opvallend hierbij vond dr. Douma, dat men in ieder geval meer ge neigd is op persoonlijke eigen schappen te letten, dan zoals vroeger op zakelijke omstandig heden. Toen trouwde een zoon van een boer met tien koeien niet met een meisje van dri-^ koeien. Stand was toen heel belangrijk. Het gedwongen huwelijk blijkt in Arkel 'en Kedichem. ondanks een sterke daling, toch nog enorm veel voor te komen (de percentages lig gen. vooral in Kedichem. aanzien lijk hoger dan het landelijk gemid delde). In Kedichem is dertig pro cent van alle huwelijken gedwon gen (landelijk is dat ongeveer vijf tien procent) Het kindertal is ook hier sterk afgenomen de laatste ja ren: van gemiddeld ongeveer vier tot gemiddeld twee kinderen pet- gezin. Wat het volgen van een voortgezet te opleiding na de lagere school betreft, blijkt dat de meeste kinde ren uit Arkel een opleiding op MA- VO-niveau volgen: die uit Kedi chem blijven op dit gebied duide lijk nog wal achter: hier gaan de meeste kinderen nog naar het huis houdelijk- en technisch onderwijs. Vrouwen lezen meer De wasmachine en de stofzuiger zijn nu wel gemeengoed in alle gezinnen, de elektrische koffiemo len komt in driekwart van de- ge zinnen voor. In de leesgewoonten is niet veel verandering gekomende vrouwen lezen meer dan de man nen, de burgers meer clan de boe ren. maar over het algemeen wor den er nog maar weinig boeken gelezen. Van onze weerkundige medewerker De depressie die gisteravond met 985 millibar in de kern ten westen van Ierland/Schotland lag, krijgt wat gemakkelijker invloed op het weer in onze omgeving dan de voorafgaande minima. Door het wat verder oostwaarts doorlopen van de westelijke circulatie boven de oceaan bijna 220 km/u op 11.000 meter hoogte kan de depressie het noordelijk deel van de Noordzee bereiken. Uitlopers ervan, eerst een warmtefront en pas later een kou- ront.produceren regenvandaag vergezeld van een krachtige tot stormachtige (vooral in de kustge bieden) zuidwestelijke wind. Aan de voorzijde van het oceaanmini mum blijft het weer de eerstko mende dagen aan de zachte kant. Gisteren was het grote werk op de Britse eilanden al begonnen. In het uiterste noordwesten van Ierland viel 18 mm regen in circa vijftien uurbij winduit schieters van stormkracht. De barometer daalde er gisteravond nog steeds door. Meer neerslag nog kregen de He- biiden. te weten 12 mm gisteren overdag in Benbecula en vooral Ti- ree 28 mm. O 19 uur werd daar voor het actuele weer als codecijfer 65 doorgegeven, wat inhoudt: onaf gebroken zware regen. Claremorris in noordwesl-lerand tekende 20 mm aan. Het zag ernaar uit. dat de Hebriden in de aanlooproute van de depressie liggen, hoewel de luchtdrukdaling in drie uur op het eiland dan toch nog iets groter was. namelijk 5 millibar. En die bleef weer beneden die van een station in noordooost-Schotland, te weten 6.5 mb. In Londen en omgeving was tot gisteravond nog weinig of geen regen gevallen De tempera tuur is gisteren vooral in het bin nenland nog tol 19 a 20 graden Wecrrapporte» van gisteravond 19 uur (weer, maximumtemperaturen en neerslag 7—19 uur): Amsterdam zwaar bewolkt 19 O De Bilt zwaar bewolkt 2'« O Deeien zwaar bewolKt 19 0 3 Eel de geheel bewolkt 19 0 Eindhoven zwaar bewolkt 30 0 Den pel der geheel bewolkt 18 0 Luchth. Rtd zwaarbewolkt 19 0 Twente zwaarbewolkt 19 0 Vlissingen geheel bewolkt 19 0 Zd.-Limburg geheel bewolkt 18 0 4 Aberdeen regen 13 0 1 Athene onbewolkt 30 0 Barcelona half bewolkt 24 0 Berlijn zwaarbewolkt 19 0 Bordeaux onbewolkt 24 0 Brussel zwaarbewolkt 18 0.5 Frankfort licht bewolkt 20 0 Genève licht bewolkt 23 0 Helsinki licht bewolkt 16 0 Innsbriick halt bewolkt 23 0 Kopenhagen geheel bewolkt 18 0 Lissabon onhewolkt 25 0 Locarno hair bewolkt 23 0 Londen zwaarbewolkt 19 0 Luxemburg half bewolkt 17 0 Madrid onbewolkt 28 0 Malaga onbewolkt 26 0 Mallorca half bewolkt 27 0 München half bewolkt 21 0 Nice onbewolkt 24 0 Oslo zwaarbewolkt 16 0 Parijs zwaarbewolkt 23 0 Rome licht bewolkt 26 0 Split onbewolkt 27 0 Stockholm licht bewolkt 17 O Wenen licht bewolkt 24 0 Zürleh licht bewolkt 22 O Casa Blanca onbewolkt 24 0 Las Palmas onbewolkt 26 0 New York regen Tel Avlv licht bewolkt 28 0 Tunis zwaar bewolkt 27 1 Celsius opgelopen, in Duitsland '20 tot 22. Oostenrijk 23 tot 24 gr C. Die gebieden liggen meer onder bescherming van een hogedrukzone van de Azoren via de Alpen naar de Oekraïne. Hoewel droge perioden af en toe mogelijk zijn. verwachten wij in de eerste paar dagen toch aanhouden van het depression aire weer in onze omgeving met de grootste winds- snelheden vóór de passage van een of ander storingsfront De Waddeneilanden zijn in de me teorologische zomer (juni. juli en augustus) het zonnigst geweest. Schiermonnikoog registreerde 825 zonuren. vat nogal afstak bij de 645 uur van Roermond. Gemiddeld scheen de zon per dag twee uur minder. Curieus is verder dat Eelde een zonniger zomer heeft gehad aan die van 1947 en 1959. Het aantal zonnevlekken was giste ren zeer gering, namelijk elf. tege nover dinsdag 28 en maandag 79. De waarde ran de 'solar flux' (10 cm-straling) was echter iets meer. namelijk 76 [daags tevoren 75). Die 10 cm-straling is in feite het be langrijkst voor het radioverkeer op lange afstand op aarde. -V~h- ZONNIG dlTi» REGEN ^n>l»r\ ■/k. IIOÜG WATER voor vrijdag 26 september; Vllsingen 4.58—17.10. Haringvlletsluizen 6.35—18.51. Rotterdam 7.42—19.46. Sche- veningen 5.58—1817. IJmutden 6-42— 19.01. Den Hclrtei 10 39—22 45. Harllngen 0.46 -13 03. Den/I)! 2.54—15.08. onder redactie van loessmit Ja. hier. zei de bejaarde man. en hij duwde een beetje zenuwach tig zijn vrouw in de aangewe zen richting. Luidruchtig waren ze de restauratiewagen binnen gekomen in de algemene race om een plaatsje te bemachtigen. Hun uiterlijk verborg hun leef tijd. Ze waren 65 plus. dat was duidelijk, maar ze konden net zo goed 95 als 75 zijn: 'onschat baar'. Hij met een iets te grote, iets te rode. dooraderde neus; zij een beetje verschrompeld, met kraaie- pootjes rondom de ooghoeken Zij had een klein gehoorappa- raatje bij zich. Dat zal de reden zijn geweest van het luidruchti ge praten van de man. Hij sprak op een manier die aan duidelijk heid niets te wensen overliet. Kennelijk al vele jaren gewend om hele dagen te schreeuwen, kraakte zijn gebarsten stem vier compartimenten ver. Maar deze opmerkelijke prestatie scheen hem niet de minste moeite te kosten. Hoe geheel anders was zii. De tantwoorden kwamen bijna fluisterend van haar lippen. Ik zag alleen aan het geprevel dat ze iels zei. Je kan hier iets bestellen, schreeuwde de man. terwijl hij zijn onderarmen op de groene serveertafel legde. De lippen van zijn echtgenote gingen even op en neer. waarna de man herhaalde: Ik zei dat je hier wat kan bestellen! Hilariteit onder de medereizi gers. 'Had u wat gehe willen heb ben?' kwam de kelner tussenbei de. Ja!, schreeuwde de man. ik wil wat bestellen! Nou. dat ken meneer, antwoord de de kelner, maar niet teveel tegelijk alsjeblieft, want m'n keukentje zit een beetje krap op de heupen. Gelach van dc reizigers, die niets anders te doen hadden dan aretig te luisteren. Er volgde een bestelling die D;t drie jaar oude knaapje ui'. Vernon (Connecticut. VS), deed wat schietoefeningen bij de school vun zijn grotere broer. Hij was te vroeg bij het gebouw, en moest wachten lot de school uitging. Hij kortte 'de tijd met het weg schieten van steentjes, maar stuitte bij die onderneming op protesten van politieman Henry Boucher, die de kleine man hier aan hel verstand probeert te brengen dat het niet aangaat om ruilen stuk te schieten. langzaam, maar zeer nadrukke lijk tot stand kwam. Nee. toch maar geen soep. Daar is het de tijd van de dag niet voor. Koffie dan? Ja. tenminste, als u geen thee hebt. want als u wel thee hebt, dan liever thee! Het werd koffie met saucijze- broodjes. Na een minuut of vijf werd het neergezet. Weet jij nou wat daar in zit!? vroeg de man nadat hij een hap van zijn broodje had genomen. De lippen van zijn echtgenote gingen op en neer. Gehakt!? Nogmaals geflapper van de lip pen. Oh. je weet het ook niet.' De man nam een tweede hapen zei toen met volle mond: 'Ik zit liever in de trein dan in de bus! Een van de medereizigers, die in de overvolle trein benauwd op een punt van de bank zat. zei: Nou meneer, als ik nou kiezen mag. dan blijf ik liever thuis, al kreeg ik hier gebraden haantjes- Ad Interim Zeven-uur diensten Twee plaatjes van cartoonist Len Munnik. Het éne is het vignet dat hij maakte voor de zogenaamde seven-o'clock-diensten, die elke laatste zondagavond van de maand in Breda worden gehou den. Het andere tekende hij spe ciaal voor de dienst van aan staande zondagavond in de Grote Kerk. die tegelijk de slotmanifes tatie van de vredesweek betekent en waar dr. A. H. van den Heuvel, de secretaris-generaal van de her vormde kerk, spreekt over: 'Wat je zegt dat ben je zelf'. Er is zondagavond nóg een ker kelijke secretaris-generaal in de Bredase Grote Kerk. nl. dr. Jean Kotto uit Kameroen. Ook hij zal wat zeggen (en vertaald worden). Dit alles, zo meldt de werkgroep seven-o'clock (die doende is on der de paraplu van de werkge meenschap van kerken in Breda) naar aanleiding Handelingen 10 vers 1 tot 37. Sinds de uitvinding van de auto (laten we zeggen omstreeks het begin van onze eeuw), zijn door toedoen van dit voertuig vijf en twintig miljoen mensen om het leven gekomen Dit heeft het hoofd van de Ame rikaanse dienst voor het wegver keer. Norbert Tiemann, in Parijs gezegd op een conferentie over de verkeersveiligheid. Aan deze conferentie nemen twaalf lan den deel. Als het aantal gewon den gesteld kan worden op een veelvoud van het aantal doden, dan komt men in de onvoorstel bare cijfers. Wat je zegt dat ben Je zelf Simpkins!

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5