Radiozenders worden 28 december helemaal door elkaar gegooid niet vertelde, staat nu in het Boek van de Maand Radio- en televisieprogramma's i€Lir VAN ARNHEM 'Veronica' begint meteen uur klassiek Omroep moet 20 miljoen bezuinigen Even puzzelen Ontaktisch Westerterp doet beroep op zijn Belgische collega x DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND - RADIO EN TV TROUW/KWARTS Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Met ingang van 28 december zal het hele Nederlandse radionet omgegooid worden, wanneer de 'klassieke' zender Hilversum 4 er komt. Met ingang van dezelfde datum zal ook 'Veronica' als de VOO voor het eerst legaal in de ether komen. En dat betekent dat Veronica van start gaat op Hilversum 4 met één uur klassiek programma/ Hoewel de minister van CRM Ve ronica zendtijd heeft gegeven per 1 Januari, doet hij een oogje dicht wanneer de ex-zeezender in ver band met dé zenderverdeling op 28 december al een plaats krijgt. Het 'omgooien' van de zenders be tekent, dat op die laatste zondag van het jaar - de spoorwegen laten nu eenmaal ook hun nieuwe dienst regeling op zondag Ingaan - Hil versum H de plaats gaat innemen van Hilversum I. Reden daarvan is, dat de middengolf zender op 402 meter of 746 kHz waarop Hilversum I thans uitzendt beter functioneert dan de middengolf zender op 298 meter of 1007 kHz, waarop Hilver sum n nu uitzendt. In verband met de komst van Hil versum IV wordt Hilversum II, die thans programma's verzorgt op middengolf (of AM) én op FM, gesplitst. Dankzij deze splitsing komt er een zender bij en daarom wordt de FM overdag voor Hilver sum IV gereserveerd, die een ge voelige stereofonische zender het best gebruiken 'kan. Hilversum III blijft op zijn oude plaats. Op de 445 meter of 674 kHz komt de locale Amsterdamse omroep STAD straks in de ether. Dan be schikt die over middengolf 249 me ter of 1250 kHz. Hilversum IV zal te ontvangen zijn op de FM zender van 's morgens zeven tot 's middags vijf uur door de week en van 's morgens acht tot 's middags vijf uur op zondag, 's Avonds is deze zender weer in ge bruik voor de FM-ontvangst van de programma's op Hilversum IL De omroepen zenden 's avonds op Hil versum II altijd al veel klassieke muziekprogramma's uit: Ook 's avonds? In een folder van de NOS over Hilversum IV wordt de verwachting gewekt dat ook in de toekomst een technische oplossing wordt gevon den zodat Hilversum IV ook in de avond te ontvangen is. Van PTT - zijde wordt verwezen naar de af loop van de golflenteconferentie te Genève, die dezer dagen weer be gint, maar die, zo wordt verwacht, pas over drie jaar beëindigd zal zijn. Omdat de nieuwe zenderinde ling - Hilversum I. H, III, en IV - nu niet zo heel eenvoudig is voor de gemiddelde luisteraar, zal de PTT In samenwerking met de NOS tegen het eind van het jaar gebruik maken van televisiespots.. Nu al is het echter goed te weten dat alleen met radio-toestellen met zowel middengolf (AM) als FM alle programma's ontvangen kunnen worden, ondanks alle voordelige aanbiedingen van toestellen alleen met middengolf in de radiozaken. (ADVERTENTIE) Van Doorn zet mes erin Van een verslaggever HILVERSUM De omroep begrotingen voor 1975 zullen in totaal met twintig miljoen gul den verlaagd moeten worden. Dat heeft de regeringscommis saris voor de omroep aan het bestuur van de NOR meege deeld. Minister Van Doorn heeft beslist dat de omroepbegrotingen voor '75 niet meer dan tien procent boven die van '74 mogen uitkomen. De begrotingen, die ingediend zijn, belopen ruim 418 miljoen gulden. Daarmee is het bedrag van 3974 niet alleen met tien procent ver meerderd maar ook met kostenver hogingen. Minister Van Doorn wil nu niet meer dan 398 miljoen gul den beschikbaar stellen. Het is ge bruikelijk dat de minister het mes in de omroep zet. De regeringscommisaris adviseert de omroepen de directe programma kosten nu met vijf in plaats van met tien procent te verhogen, wat «■en besparing van zes miljoen gul den oplevert. Hij raadt de NOS aan. zich drastisch te beperken in de versterking van het 'management'. De NOS begroot een pos^ van 2.5 miljoen gulden voor het voorzien in 131 uitbreidingsvacatures. Door slechts een aantal vacatures als reëel kostenverhogend te beschou wen. kan 1,6 miljoen gulden wor den bespaard. In totaal moet de NOSbeeroting met tien miljoen gulden omlaag, die van de geza menlijke omroepen met ruim acht miljoen gulden. Verder moet wor den bezuinigd op kostenverhogende factoren. Vrijdag zal het NOS-be- stuurs de brief van de regerings commissaris bespreken. Bezuinigin gen zullen volgens het NOS-bestuur programma-verschraling en onder bezetting van personeel ten gevolge kunnen hebben. Onze vaderlandse geschiedenis bestaat uit een mooie reeks jaartallen. Van slagvelden, oorlogen, stadhouders, koningen, kabinetten en verdragen. Steevast gaan die jaartallen hand in hand met het wel en wee van onze Grote Heren en Regenten. Maar er was natuurlijk meer. Waar blijven bijvoor beeld al die miljoenen hard werkende, gelovige, zieke, muitende personen die niet in het geschiede nisboekje voorkomen? In „Op zoek naar het Alledaagse Vaderland" spoort dr. A.F. Manning - hoogleraar geschiedenis aan de Universiteit van Nijmegen - ze voor u 'op. Honderdzestig pagina's, ruim vijftig kleuren illustraties en tweehonderdvijftig zwart/wit afbeel dingen laten u kennis maken met die talloze mannen en vrouwen die in feite onze geschiedenis hebben gemaakt. Zo ontmoet u een dronkelap in een middeleeuwse herberg, een bange pater ten tijde van de geuzen, soldaten tijdens de Belgische opstand, een politic-agent midden in een Amster damse Provo-rei. U volgt een schooldag van een Udeeeuwsc jongcn.de meiden van mevrouw uit de pruikentijd, kinderen in het 19de eeiiwsc indus triële proces. Maar. ook het vermaak van de minder bevoorrechten: een herberg in de late middeleeuwen, kermissen, boeren bruiloften, troubadours en aktcurs. Met onderaan iedere pagina jaartallen zoals het geschiedenisboek u heeft geleerd. Op zoek naar het Alledaagse Vaderland. In speciale Boek van de Maand oplage f 16,90. Daarna f2950. (Dit aanbod is geldig t/m 4 oktober. Fchter zolang de voorraad strekt).. 1 I2 4 5 6 7~ Vul horizontaal In: 1. rivier in Rusland, 2. houten klep per. 3. laatste letter van het griekse alfabet, 4. soort hamer, 5. muziek instrument, 6. groot meer in Fin land, 7. hoog bouwwerk. Bij juiste oplossing vormen de be gin- en de eindletters beide van boven naar beneden gelezen twee namen van muziekinstrumenten. Oplossing van gisteren: Hor. 1. patat, 5. karet, 10. Oder, 12. Aare, 13. Ee, 14. anker, 17. ge, 18. tra. 20. eer, 21. tol, 22. sa. 24. me, 25 stap, 26. tent. 28. e.k.. 30. Po. 32. oor. 34. rad. 36. rat. 38. dc. 39. leges. 41. la. 42. Else. 44. liga, 46. otter. 47 mager. Vert. 1. poets, 2 ader, 3 te, 4. ara. 6. aar, 7. ra. 8. ergo, 9. teelt. 11. aker. 15. Ne. 16. er, 19. aster, 21. tenor, 23. aak. 24. mep. 27. rodeo. 29. naga. 31. staar. 33. eelt, 34. re. 35. de. 37. alge. 39. slee. 40. sla. 43 st. 45. I.G. KARELTJE KNETTER Bij de Nederlandse Spoorwegen -worden sollicitanten van even boven de dertig afgewimpeld. Omdat zij 'te oud' zijn. Het motief schijnt te zijn, een bezorgdheid voor massale vergrijzing van het personeel. Voor iemand die, Deo Volente, nog dertig jaar voor de boeg heeft, voor hij het horloge met inscriptie krijgt, klinkt dat weinig geloof waardig. Ik denk dat andere fac toren, bijvoorbeeld met betrekking tot loonsommen en pensioengrond slagen een belangrijker rol spelen. Om nu meteen 'boe' te roepen tegen het kabinet, zoals een vakbonds bestuurder in 'Brandpunt' deed, is overtrokken. Zo een Spoorweg directie heeft uiteraard een flinke portie beslissingsbevoegdheid. De heren hoeven niet voor elk ideetje bij de minister op de stoep te staan om te vragen, of hij het goed vindt. Ik was het meer eens met een hoge departementale functionaris, die de NS-maatregel psychologisch vol strekt ontaktisch vindt. Helaas is het benul voor wat we met woor den en daden de medemens aan doen. niet best ontwikkeld in de Nederlandse volksaard. Je kunt rustig stellen dat het één van onze zwakste kanten is. Tien tegen één dat de railbazen in Utrecht protes teren tegen de suggestie dat zij werkwilligen op het hart willen trappen. 'Zo hebben we het niet be doeld', zeggen we dan in dergelijke situaties. Maar de klap is inmid dels wel flink aangekomen. Vol met fijne psychologische ele- mentjes zat het IKOR-programma over de man die zichzelf wegaf. U hebt erover al meer kunnen lezen in onze krant en ik hoop dat veel lezers daardoor kijkers zijn gewor den. Dat het meer was dan een na- ief poppenspel, moet toch wel duide lijk zijn geworden. Ik heb er be wondering voor, dat diepere levens wijsheden door jonge televisiemede werkers, zo speels en poëtisch zijn verpakt. Het heeft mij een beetje verbaasd dat de al iets oudere kin deren bij het testen van dit pro gramma de Inhoud min of meer rationalistisch te lijf gingen en dat het vooral de kleintjes waren die nog voldoende onbevangenheid be zaten om zich met die fantasie wereld te kunnen vereenzelvigen. Daar zit, dunkt mij, de les in dat wij onze kinderen te vlug het dromen verleren. Voor het IKOR en ook voor andere omroepen die het afstompingsproces willen af remmen ligt kennelijk een ter rein braak. Dat de fantasie niet persé een vluchtmogelijkheid hoeft te zijn en dat je daarmee juist de realiteit boeiend kunt verbeelden, werd soms bijzonder verrassend geïllustreerd in het programma dat de KRO had laten maken naar aanleiding van de 'Dag van de korte film'. Met excuus voor de lange zin die ik nodig had om dit te zeggen. Het sugestiefste filmpje vond ik 'De Klonten' van Ronald Raaljmakers. Hier kreeg de fantasie de expres siviteit van de kunstenaar, die om met Karei Appel te spreken uitgaat van de materie. In dit geval boetseerklel. TON HYDRA DEN HAAG Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft gisteren een telegram gestuurd aan zijn Belgische collega van verkeers wezen Chabert, waarin hij aan dringt op een ongestoorde door vaart voor Nederlandse schippers in België. 'Ik ontvang van vele Neder landse schippers klachten over ern stige hinder in Belgische vaarwate ren. Mede namens de Nederlandse regering verzoek ik- u een onge stoorde doorvaart te verzekeren', aldus het telegram. (ADVERTENTIE) dal 90% van haar winst naar haar kliënlen gaal die daar recht op hebben. Heelt al een levensverzekering bij E&L? De goede verzekeringadviseur kent E&L. Als de beste. tjwi E&LEquity Levensverzekeringen helder als glas Korte Voorhout 20 Den Haag Tel. 070-469262* 166 'Wat?' gilde smldje Verholen 'Is de stopklok weg? En jij laat ons maar rustig op de brandstapel zet ten? Weet je wel wat dat bete kent?' 'En of ik dat weet', ant woordde Humfrie met 'n zucht. 'Dat betekent de vuurdood. Het zal wel niet lang meer duren, denk ik, want mijn voeten beginnen al aar dig aan te branden. Die van jullie ook?' De koele Brit had wel gelijk, want de vlammen laaiden en knet terden hoog op en het begon tame- ijk warm te worden op de brand stapel. 'Is dit de stopklok mis schien?' vroeg toen pater Berthold en hij frommelde het bedoelde voorwerpje uit de zak van zijn pij. 'Ik heb gezien, dat Lobbe met het Boze Oog u ervan ontdeed', legde hij uit. 'Zodoende heb ik het nu, begrijpt u wel?' 'Hoe u er aan komt. interesseert me geen steek', riep Humfrie. 'Als u er maar gauw mee schudt. Schudt er mee zo hard als u kunt en wacht tot-ie tiktak zegt. 'Dat is onze enige red ding!' 'Ik zie er niet veel heil in', zuchtte de monnik. 'Ik kan me niet voorstellen dat het wat helpen zal. Maar ja, schudden met een stop klok is altijd nog beter dan maal niets doen'. En dus schil1 hij, totdat het antieke uurwetë weer aan het lopen ging. TikJ« tiktak-tiktak zei het en me:, klonk er een hoge knap die Ir verloren ging in het geknetter" 't vuur. En toen dacht Theobal^c Norse dat hij zijn verstand verjjt want zijn vier slachtoffers ws^. plotseling als in het niets vero nen. Aan de executiepalen geen spoor meer van ze te bel 3 nen. Dan waren het tóch naars...', dacht de baroen. Radio vandaag Speciaal HILVERSUM I NCRV 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.41 (S) Aktualitelten. 7.55 (S) Aangestipt. 8.00 Te Deum Laudamus. 8.24 Evange lisch kommentaar. 8.30 Nws. 8.36 Gym nastiek voor de hulsvrouw. 8.45(S) Podi um. 9.45(S) Onder de hoogtezon. 10.30 Nws. 10 33(S) Orkestpal et I. 11^0(S) Orkstpalet II. 12.00(S) Bel Canto. 12.26 Mededelingen voor land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (S) Aktualitelten. 12.55(S) Mlddagpauzedlenst. 13.15(S? Lichte koorzang. 13.30 (S) Globaal (15.30 Nws. 16.30(S) Aktualitelten). 17.30 Nws. 17.32(S) Aktualitelten. 18.00(S) Tijd vrij voor muziek ln vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanorama. 18 53 Zojuist verschenen. 19.00 Leger des Hellskwartier. 19.15(S) De wereld zingt Gods lof. 19.55 Overdenking. 20.00 (S) Muziek, muziek, muziek. 21.50(3) Hou Je van me. 22.10 De kerk vandaag. 22.30 Nws. 22.40(S) Aktualitelten. 23.00 Discus sieprogramma. 23.20(S) Album: muziek uit de Romantiek. 23.55 Nws. HILVERSUM II AVRO 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20(S) Dag met een plaatje (B.OONws. 8.11 Radiojournaal). 8.30(S) I-Iet geluksgevoel van de vrouw in huwe lijk en maatschappij. 8 50 Morgenwijding. NOS 9.00 Spiegel van Belgie. 9.35 Water standen. AVRO 9.40 Schoolradio. 10.00(S) Voor de kleuters. 10 lO(S-Mono) Arbeids vitaminen. (11.00 Nws. 11.03 Radiojour naal). 11.30 (S) Rondom Twaalf. (11.55 Beursberichten). 12.30 Modern Platte land. 12.35 (S) Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Alert. 13.50 (S) Klassieke pianomuziek. 14.10(8) 't Is historisch. 14.30IS) Met muziek op stap. 15.15(S> De rol van de vrouwenorganisa ties. 15.35(S) Aspecten. 16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal 16.05<S> Gebakken ven sterbanken en andere smoezen 17.00(S) Mobiel 17.55 Mededelingen. 18.00 Nws. 8 11 Radiojournaal. P.P. 18.20 P.P.R. IKOR 18.30 Kleur: Informa tie over kerk en samenleving. AVRO 39.00 (S) Het jaar van de vrouw ln muziek. 19.15 (S Concertgebouw Planokwartet. NOS 19 50 Den Haag vandaag. AVRO 20 00 Nws. 20.05 Radiojournaal. 20.10 In leiding tot het avondprogramma. 20.15 (S The dream of Gerontlus. - 22.00(3) Fluit en plano. 22.20(S) Dichter bij dc muzdek. 22.45 (S) Vanavond laat cultureel. 23.35 Radiojournaal. 23.55 Nws. De TROS doet er nog een poli- tiespeurder bij. Het verschil met veie misdaadfilms is dat de hoofd persoon (Tony Baretta gespeeld door Robert Blake) in de onderwe reld is opgegroeid. Ned. 1/20.21 De VARA vervolgt de serie Kla- verwiede. Leo Beyers is daarin weer present als wethouder Kuipers. Ned. 2/20.35 e Aktua Special bestaat uit een reportage over de blanke minder heid in Zuid-Afrika. Ned. 1/22.00 Jan Vrijman, Hans Peters en Mat van Hensbergen trokken met Circus Knie en Sarrasani mee op zoek naar wat circusartiesten be weegt. Ned. 2/21.25 0 Achter het Nieuws brengt een Franse documentaire over de situa tie in Spanje. Ned. 2/22.35 In de serie luisterspelen onder dezelfde titel zendt de NCRV nu Otto Dijks visie op 'Hou je van me?' uit. Ililv. 1/21.50 HILVERSUM III Ieder heel uur nieuws. TROS 7.02 Drie op Je boterham 9 03 Pep-op-drle. 11.03 Drie draalt op verzoek. 12.03 Drie tussen de middag. 14.03 Pop kon takt. 16.03 De Hitmeesters: De Neder landse top-40. Ieder heel uur nieuws. NOS 18.03 De vakaturebank. 13.10(S) Joost mag niet eten. TROS 19.02 (S) Poster: The Slmon TV vandaag NEDERLAND I NOS-NOT 10.45-11.35 Schooltelevisie 14.25-14.50 Schooltelevisie 16.00-16.20 Schooltelevisie TELEAC 18.15 Chemie, les 1 (herh.) NOS 18.45 Barbapapa 18.55 Journaal TROS 19.05 De Jachthond die dacht dat hij een wasbeertje was, een Walt Disney-film 20.00 Journaal 20.21 Baretta, pol. serie 21.10 De grootste portable-show 22.00 Aktua special NOS 22.40 Journaal t irin ttx ogt leu cis' it. L ien gei ore NEDERLAND II NOS 18.45 Barbapapa 18.55 Journaal VARA 19.05 Pipo en-het grachten geheim 19.30 Dokters ter zee 20.00 Journaal 20.20 Retteketet kukeleku, prog. overz. 20.35 Klaverweide 21.25 Circusmensen 22.35 Achter het nieuws NOS 23.25 Den Haag vandaag 23.40 Journaal l igei tvai b< rd. 2 's Zondags dejeuneren ze met de grote mensen, dus met de ouders en de broers, beneden. Er is thee in de Jachtkamer, allerlei onbeschrij felijk prettige en verrassende din gen horen en doen ze op zondag. Van zaterdagmiddag af moet Dolly altijd denken aan de verrukkelijke zondag, die komt. Gistermiddag al heeft ze haar eigen spellen in de hoek van de speelkamer opgeruimd, helemaal niet omdat ze een bijzon dere zin voor orde heeft, alleen maar. omdat 's zondags het leven zo anders is. misschien ook omdat, per slot van rekening, de grote jongens niets te maken hebben met al die naamloze spelletjes van de weekdagen. Zelfs Clemens weet niet altijd, waar ze eigenlijk mee bezig is, als ze witte duivenveerties uitlegt op een rij, kiezelsteentjes van dezelfde kleur in zacht vloeipa pier wikkelt, poppen en dieren in deelt in stadsmens-n en dorpsmen sen: Vandaag is alles opgeruimd, veilig op de diepe planken van de grote speelgoedkast. Lena helpt er zaterdags altijd mee en Lena voelt er ook voor om heel eigen spelle tjes een bijzondere plaats te geven. Gisteravond heeft Lena de lotgeval^ ien van Prikkebeen op Dolly's ver zoek weggelegd in een lege karton nen doos van Palthe Clemens zal door llcnrieltc L.T de Beaufort ze daar nooit kunnen vinden. Lena gooit ook nooit Iets weg, Moeder nog wel eens, peinst Dolly. Gisteren is het zaterdagavond gsweest, Cle mens en zij hebben een warm zeepbad gehad, het rook zo verruk kelijk, daarna doet Lena Je in een groot badlaken en dan wrijft ze al maar op en neer. Dat is het laatste, dan is de zaterdag afgelopen, het gedachtenleven blank en leeg. na nog een lange nacht kan de zondag met heel zijn sleep van heerlijkhe den beginnen. In de keuken hoort. Dolly de kra nen lopen. Nu zal- Jans, de werk meid, dadelijk binnenkomen om de luiken open te zetten het raam te sluiten, het bad met dat ijselljk koude water te vullen, de hoge potkachel met het piepend en kra kend deurtje aan te maken. Eerst zal ze de asbak eruit halen, dat Is een afschuwelijk krassend gdluld. Dolly drukt er de oren voor toe. Jans gaat de asbak dan helemaal beneden ln de keuken legen. Als ze weer bovenkomt, gaat ze de kachel aanmaken, vanuit bed zijn de klei ne vlammen op de vuuraanmakers te zien. Jammer toch. dat Clemens niet meer in dezelfde kamer slaapt: als Jans zondags eens uitzonderlijk goedgemutst was, mocht Clemens, toen hij hier nog sliep, wel eens een vuuraanmaker vasthouden en hem in de kachel leggen. Hij liet hem 'n enkele keer op de plaat vallen uit angst, dat hij zijn vin gers zou branden. Dolly had het nooit van Jans mogen doen, omdat Jans eens en voor altijd gezegd heeft, dat zij, Dolly, voor die din gen een te grote wildebras ls. Doodjammer toch. dat Clemens er zondagmorgens niet meer is, zijn kamer ls heel aan het andere einde van de gang. Lena beweert, dat van zes Jaar af, Jongens bij jongens en meisjes bij meisjes pen. 'En als het tweelingen z informeerde Dolly voorzichtig Lena. 'Geen rijst meft krenten', woordde Lena welfelloos, 'want eindigt alles maar met klbbe Maar Dolly heeft Clemens zo r niet willen prijsgeven, de g slaapkamer voor haar alleen h ze in de eerste dagen naar bepaald verlaten gevonden. 'Al later met Je trouw, Clemens', ze hem verzekerd, 'dan gaan toch weer samen, Clemens, vin niet?' Clemens houdt niet van spraken, hij rekent liever met portunlstische voorzichtigheid o kansen van het ogenblik en antwoordt droogjes: 'Daar spri we dan later nog wel over, P Het ontbijt is ln de kinderka Het is de oostzijde van het Hui er zon. dan valt er een lichtst door de ramen over zeil en vl kleed. Clemens en Dolly zitten genover elkaar aan de lan ~e 2 van de tafel, Lena tussen hes aan de korte kant. Met welgeva kijken de kinderen naar de ontl tafel: 's zondags geen pap, maa een bontgekleurde eierdop een koookt ei, cacao in de melkbel Clemens steekt, alsvorens te d ken, de neus in zijn beker eh b de reuk in. 'Heel lekker, het r echt naar chocola', constateert met een hoofdknik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4