£LM laat twee vluchten laar Suriname vervallen De NMB zorgt voor een hypotheek op de maat van üw portemonnee. Herdrukte Verkade-albums vliegen weg le Uerkade albums. Zezijn er laeerl na 70 jaar. ente, Zomer, fiwisfc. InlSinter. ndeboekhande Wijntuin probeert weer delegatie samen te stellen Loden Jassen Zwakzinnigheid bij zes baby's voorkomen Eindhovens reisbureau schrapt Spanje-reizen f— an Doorn luidde noodklok over toenemende stroom uit de West 'aramaribo zet gebouwen in verf Westerterp wil meewerken aan ordelijke opvang De NMB denkt met u mee. Probeer 't. Landbouwer onder trekker Ziekte bij onderzoek tijdig ontdekt 'Duidelijk gebaar maken' NIEUW-ENGELAND Gezinsverzorging hoeft het werk niet in te krimpen Teksten van Jac. P. Thijsse, plaatjes van Wenckebach en Voerman Kees Hana eerde zijn leermeester DERDAG 25 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 (ADVERTENTIE) jonze Haagse redactie *jji HAAG De KLM heeft na overleg met minister Westerterp besloten twee van de tien extra- sijhten tussen Paramaribo en Amsterdam, die van nu tot 25 november waren gepland, te laten Jallen. Met dit besluit wordt tegemoetgekomen aan een verzoek van minister Van Doorn, die ver- woordelijk is voor de opvang van de Surinamers. minister Van Doorn kan de nende stroom van Surinamers Nederland nog slechts met moeite worden opgevangen £ij verzocht daarom, mede door geruchten gingen dat de het aantal vluchten tot 25 nber (de dag waarop de onaf- :elijkheid van Suriname is n) zou verdubbelen, zijn col- Westerterp op medewerking een ordelijke binnenkomst en %ig van de rijksgenoten. beide ministers ontstond L [meningsverschil, omdat minis- westerterp geen mogelijkheden het aantal vluchten te ver- Heren, de KLM. die het alleen- heeft op de lijn Paramarilbo- erdam en terug, heeft volgens it minister een vervoersplicht. k| over er vliegtuigen beschik - zijn, heeft de KLM de ver- iting aan de vraag te voldoen, indien zouden de migranten naar Amsterdam kunnen ko- door gebruik te maken van via Frans Gyuana en Trini- Hiervan zouden- dan andere ran een verslaggever Paramaribo De voorbe- idingen in Suriname voor komende onafhankelijk- idsmanifestaties gaan door. Paramaribo wordt druk ge- iuwd aan het 'Independen- •hotel'. Zowel de openbare de particuliere gebouwen ind het Oranjeplein krijgen nieuw verflaagje. 'olgens onbevestigde berich- heeft de Surinaamse re- ring besloten, over te gaan it het versturen van de uit- idigingen voor de bijwoning de soevereiniteitsover- acht op 25 november. Veer- landen, vijftien internati- iale organisaties en vijftig rsonen zullen worden uït- nodigd. blonel Hefford, belast met Ie ceremoniën rond de onaf- .nkelijkheid. heeft een grote _iartij vuurwerk besteld in ë|chotland. 'Deze keer niet uit •derland' wordt in Parama- gezegd. De Surinaamse gering zou ook een ontwerp lor een nieuwe vlag hebben dgekeurd. De kenmerken 1 het dundoek zijn nog officieel bekendgemaakt, vlag zou bestaan uit een le, een groene en een rode ian, omrand door een witte .nd. igeb ns Claus maakte onlangs foto van zijn zoon Johan tmoso, die vandaag zeven jaar plu Wo riaa maatschappijen dan de KLM profi teren. Het laten vallen van twee extra- vluchten heeft geen gevolgen voor degenen die reeds voor de reis naar Amsterdam hebben geboekt. Alle eerdere boekingen, aldus de KLM, zullen worden gehonoreerd. Voor de twee vluchten die zijn geschrapt, waren nog geen reserveringen ge daan. Momenteel worden per week vier lijnvluchten tussen Paramaribo en Amsterdam onderhouden. Na deze week zullen dat er volgens de dienstregeling tot 1 november, het eind van de zomerdienstregeling, drie per week zijn. Kanalisatie Nadat twee weken geleden premier Den Uyl aankondigde contact met de Surinaamse regering op te ne men over een kanalisatie van de toenemende stroom Surinamers naar Nederland, luidde vorige week minister Van Doorn de noodklok over de problemen bij de opvang en wees hij erop'dat de opvang zou vastlopen als de stroom nog meer zou toenemen. Minister Van Doorn noemde als een van de oorzaken het toenemend aantal extravluch- ten, waarvan het ministerie van CRM vaak te laat op de hoogte is. Hoewel minister Westerterp, zich beroepend op het luchtvaartverdrag tussen Suriname en Nederland, weigerde de KLM beperkingen op te leggen, zegde hij gisteren toch zijn medewerking toe voor een or delijke binnenkomst en opvang van de Surinamers. Hoewel het aantal personeelsleden van het opvangbureau de laatste weken is opgevoerd van 60 tot 76. geschiedt de opvang slechts met uiterste moeite. Een van de oorza ken is dat de vliegtuigen op zeer uiteenlopende uren in Amsterdam aankomen, waardoor het bureau bijna 24 uur per dag actief is en er in verschillende ploegen moet wor den gewerkt. Meer vluchten De afgelopen maanden is het aan tal extra vluchten tussen Paramari bo en Amsterdam snel toegenomen. In juni, juli en augustus werden, naast de vier lijnvluchten per week per DC-10 (250-270 stoelen), 38 ex tra-vluchten uitgevoerd. De pers dienst van de KLM wijst erop dat in de zomer altijd extra-vluchten worden uitgevoerd, De persdienst van de KLM wijst erop dat in de zomer altijd extra-vluchten worden uitgevoerd, gemiddeld zo'n 25. Een zelfde piek doet zich omstreeks kerstmis en nieuwjaar voor. Een passende hypotheek voor uw woning of bedrijf is een kwestie van een goed advies. NEOERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Van een verslaggever VIJFHUIZEN De 46 jarige onge huwde landbouwer H. de Rijke uit Vijfhuizen (Haarlemmermeer) is bij het ploegen met zijn trekker in een sloot geraakt en onder het werktuig doodgedrukt. Een duidelijk vermoeide Kamervoorzitter Vondeling tydens de persconferentie op Schiphol, waar hy gisteren terugkeerde van zijn besprekingen op de Antillen. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Emile Wijntuin, de voorzitter vah het Surinaamse parlement gaat door met zijn pogingen een delegatie samen te stellen, die in Den Haag de behandeling van de rijkswet voor Su- riname's onafhankelijkheid zal bijwonen. Van een verslaggever UTRECHT Bij zeven pasgeboren baby's is in de eerste negen maan den van het landelijk onderzoek daarnaar, de stofwisselingsziekte fenylketonurie (PKU) gevonden. Als dat niet was gebeurd, zouden deze kinderen zwakzinnig zijn geworden. Nu kan hersenbeschadiging worden voorkomen door een streng dieet. Het landelijk onderzoek, dat in september vorig jaar begon, bevestigt daarmee de verwachting dat PKU voorkomt bij één op 20.000 kinde ren. Het wordt gefinancierd krachtens de Algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ). De jaarlijkse kosten worden geraamd op 1.2 miljoen gulden. Niet alleen voorkomt het programma veel menselijk leed. het is ook economisch op langere termijn winstgevend. De kosten van verple ging en verzorging gedurende 35 jaar in een zwazinnigeninrichling. worden becijferd op een miljoen gulden per patiënt. Dergelijke kosten komen ten laste van de AWBZ. Aan het onderzoek hebben tot nog toe 98,5 procent van de ouders van pasgeboren kinderen meegewerkt. De anderen hadden merendeels principiële bezwaren op religieuze gronden. Het onderzoek wordt uit gevoerd aan ecu druppeltje bloed dat door een prikje in de hiel wordt afgenomen. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN, AMSTERDAM De Eindhovense reisorganisatie Sinbad-reizen heeft als enig reisbureau tot nu toe in Nederland al haar arrangementen naar Spanje uit haar programma geschrapt. Deze stap mag echter niet als toon aangevend voop de Nederlandse reiswereld worden beschouwd, om dat Sinbad een klein bureau is en bovendien een beperkt aantal rei zen naar Spanje verzorgde, aldus een woordvoerder van de directie. Dit jaar verkocht het reisbureau ongeveer 150 reizen naar Spanje. Sinbad-reizen is vooral gespeciali seerd in kampeerreizen, trektochten en reizen met verre bestemmingen. 'Spanje valt duidelijk buiten dit patroon. Desalniettemin hebben we gemeend een duidelijk gebaar te moeten maken. Daarom zijn onze Spanje-reizen met onmiddellijke ingang uit het programma ge schrapt', aldus de woordvoerder. (ADVERTENTIE) 'Misschien lukt hem dat volgende week' zei de voorzitter van het Ne derlandse parlement, Anne Vonde ling gistermiddag op Schiphol. Vondeling heeft in Willemstad ge sproken met de voorzitters van de parlementen van Suriname en de Antillen en' met de leiders van de twee belangrijkste fracties in het Surinaamse parlement; niet om te bemiddelen, zoals Vondelings on verwachte reis in Paramaribo is geïnterpreteerd, maar om 'de parle mentaire behandeling van Surina- me's onafhankelijkheid ook organi satorisch tot een succes te maken', zoals Vondeling het zelf gistermid dag formuleerde. Op 21 oktober Voorlopig wordt de datum van 21 oktober aangehouden voor de be handeling van de rijkswet in het Nederlandse parlement - zo moge lijk mét een Surinaamse en Antilli aanse delegatie; ais het niet moge lijk is een officieel Surinaamse de legatie van 14 of 15 man samen te stellen, dan zónder Surinamers en Antillianen (dat is wettelijk moge lijk). Zoveel is Vondeling in Willemstad wel duidelijk geworden: als de Su rinamers er niet in slagen een offi ciële delegatie samen te stellen ko men de Antilliaanse parlementa riërs waarschijnlijk evenmin naar Den Haag. Vondeling sprak de hoop uit dat met name oppositieleider Lachmon lid van de officiële delegatie naar Den Haag zal zijn. Als dat onver hoopt echter niet het geval zal zijn en als Lachmon aan het hoofd van een oppositionele, niet-officiële de legatie naar Den Haag zou komen, dan zal hij geen andere status heb ben dan die van elke andere wille keurige bezoeker die op eigen gele genheid naar het Nederlandse par lement gekomen is. aldus dr. Von deling. Herfstcollectje Sportieve en klassieke modellen Ideaal voor ons wisselvallige klimaat Kleding en service gesigneerd Amsterdam Koningsplein 245721 Rotterdam Korte Hoogstraat 137370 Eindhoven Rechtestraat 443208 Van een verslaggever DEN HAAG Het werk van de gezinsverzorging zal niet hoeven te verminderen, doordat er op het to taalbedrag dertig miljoen gulden minder kan worden uitgegeven. Voor uitbreiding en verbetering van de hulpverlening is een bedrag van 38 miljoen gulden uitgetrokken. Het subsidieaanbod wordt zo ver hoogd, dat een beroep op bijstand vanaf 1 januari 1976 niet meer nodig zal zijn. Dit hebben minister Van Doorn en staatssecretaris Meijer van CRM gisteren meegedeeld bij het overleg met de centrale raad voor gezins-. verzorging. Minister Van Doorn lichtte toe. dat het h'em niet moge lijk was geweest het overleg te voeren op een wijze, die ook hij wenselijk acht. De bewindsman meende, dat reeds bij de vaststel ling van de ontwerpbegroting een nieuw uitgangspunt moest worden gekozen voor de financiering. De centrale raad voor gezinsverzor ging zal op 27 september de kwestie bespreken met de instellingen voor gezinsverzorging. Daartoe zullen naar schatting duizend bestuurders en functionarissen voor gezinsver zorgingsinstellingen naar Den Haag komen. De PPR heeft gisteren in een ver klaring laten weten, zich erover te verbazen, dat de reisbureaus zeg gen, dat inwilliging van het PPR- verzoek (de reizen naar Spanje stop te zetten in verband met de elf doodvonnissen daar) 'zelfmoord van de reisbureaus zou zijn'. 'Te meer als men weet, dat in Dene marken, Noorwegen en Zweden alle grote reisorganisaties verklaard hebben hun reizen naar Spanje stop te zetten, als de wurgpaal in Spanje wordt gebruikt. Waarom is het voor deze bureaus geen zelf moord, maar voor de Nederlandse wel?' zo vraagt de PPR zich af. 'Solidariteit' De partij stelt dat het nu op echte solidariteit aankomt. 'Het zou voor niemand meer te verdragen moeten zijn mee te werken aan welke vorm van contact ook met een land, waar niet de minste vorm van menselijkheid te bespeuren valt. Dat geldt ook voor reisorganisaties, die wel zeggen 'voor acties tegen de doodvonnissen te zijn, maar op het moment, dat er iets van hen zelf wordt gevraagd, dit verzoek met een paar losse argumenten van zich afschuiven'. De PPR is van plan de Reclame raad te vragen de reclamespotjes, die reizen naar Spanje aanprijzen, ogenblikkelijk te stoppen. RITA 'De oppas dacht, dat ze wel een gulden per uur kon vra gen.' (ADVERTENTIE) (dit evei iggi asi kk< o e k Van een onzer verslaggevers NIEUWERSLUIS Zelden heeft de nostalgie in de boekenwereld zo toegeslagen: van de herdruk van de Verkade-albums Lente, Zomer, Herfst en Winter zijn al zestigduizend exemplaren aan de boekhandel verkocht. De boeken, die toch nog 18,50 gulden per deel kosten, zullen volgende week ongetwijfeld op de eerste plaatsen van de boeken top-tien staan. Uitgever-Zomer en Keuning in Wagenin- gen bereidt inmiddels een nieuwe druk voor. geleides' bovendien een ode aan zijn oude leermeester en vriend, Jac. P. Thijsse. gemaakt. Thijsse was de grote stimulator achter de Verkade-albums. Hij was het die erop toezag dat Wencke bach. Van Oort en Voerman Jr. de tekeningen zo natuur getrouw (in alle betekenis sen van het woord) uitvoer den. Hij was het ook die maakte dat de tekst van de albums doet denken aan een klaslo kaal, waar een oude meester (Thijsse was onderwijzer van huisuit) op eenvoudige en boeiende wijze vertelt over de volgels, planten, paddestoelen en bloemen. Hana schètst deze Thijsse in het eerste album (Lente) treffen^: 'Een bijzonder natuurbescherming van een even beminnelijke als grote onbescheidenheid, een De boeken verschillen nau welijks van de oorspronke lijke uitgaven, die tussen 1905 en 1909 verschenen. Dezelfde verklarende teksten van Jac. P. Thijsse. dezelfde plaatjes van Wenckebach. Van Oort en Voerman jr.. dezelfde kaften in Jugend stil. Alleen zijn aan de vier boeken inleidingen toege voegd van de deze zomer overleden schrijver Kees Hana, waarin de verande- ringen die sinds het verschij nen van de albums in het Nederlands Landschap zijn opgetreden, vermeld worden. Hana heeft van deze 'ten Helaas moeten wy vandaag de rubriek 'CDA in discussie' onderbreken, omdat één van de uitge nodigde schrijvers zijn bydrage niet tydig genoeg klaar had. Wij hopen de reeks morgen te kunnen afsluiten met een bydrage van mr. W. Aantjes. HOOFDREDACTIE 9 Jac. P. Thijsse, schrijver van de Verkade-albums Len te, Zomer, Herfst en Winter, die nu weer opnieuw zijn uit gegeven. man met een enorm gat in zijn hand zodra hij in een boekhandel was, altijd mild in zijn oordeel over ande ren, verstandelijk bijzonder begaafd en tegelijkertijd af en toe onvoorstelbaar naïef en tenslotte gezegend met een paar zo intens vrolijk tintelende ogen en een stem van een dergelijk timbre dat iedereen meteen dol op hem Deze lieve schoolmeester heeft met zijn boeken ja renlang. van 1905 tot 1935, toen Verkade met de albums stopte, tienduizenden kinde ren aan zich gebonden. En daar was het hem destijds om begonnen. Aanvankelijk voelde Thijsse er niet zoveel voor om zijn steentje bij te dragen aan de reclamecam pagne van een koekfabriek in Zaandam. Maar na lang nadenken kwam hij tot de mens. Een geestelijke reus' met het hart van een kind. onbekommerd tot in zijn vingertoppen, vol levensblij heid, in hoge mate luidruch tig, een geboren spotter (ook met zichzelf), als het wezen moest en dat moest het volgens hem nog al dikwijls terwille van de conclusie dat het aanbod van de Verkades een unieke gelegenheid was om een grote groep kinderen liefde voor de natuur bij te bren gen. Die opzet slaagde volledig. Niet alleen kinderen sloegen aan het plaatjes verzamelen. De heer Verkade schreef in 1907: 'Het zijn niet alleen kinderen welke onze plaat jes verzamelen, die ons schrijven: maar ^ook van hun ouders, onderwijzers en onderwijzeressen ontvingen wij opgetogen brieven over het zo onderhoudend ge schreven verhaal en de in nigheid waarmee Thijsse vertelt over bloemen en vo gels van ons mooie Neder land'. Sinds het verschijnen van 'de eerste Verkade-albums is er in dat mooie Nederland wel veel veranderd. Ook dat komt duidelijk tot uitdruk king in de opnieuw uitgege ven Verkade-albums.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3