tl Nemen gereformeerden te veel hooi op hun vork? Moderamen geref. synode bang voor misverstanden Vandaagy Onze adressen: Aantal hervormden 2,5 procent lager Prof. Runia: jeugdwerk is politieke druk op onaanvaardbaar fllsillaV Geen discussie over theologie VU Samenwerking in Lelystad Preken voor de bazar ai Lutherse actie voor derde wereld ir Vijftig jaar medische zusters Vliegramp Sumatra eist 20 levens Nieuwe boekt DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1975 KERK - BINNENLAND TROUW/KWARTE-fDE Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Het moderamen van de gereformeerde synode heeft deputa ten voor de oefening van het verband met de theologische faculteit van de Vrije Universiteit gevraagd de algemene beschouwingen in hun rapport te herschrijven omdat deze misverstanden kunnen oproepen. In dit rapport, waarover wij dins dag uitvoerig berichtten, zeggen de- putaten dat openlijk dient te wor den erkend dat er een wijde en diepe kloof is ontstaan tussen de nieuwe theologische ontwikkelingen en de traditionele geloofsbeleving (ADVERTENTIE) Zij de het Van een onzer verslaggevers LELYSTAD De christelijke gere formeerde kerk van Lelystad en de gereformeerde kerk (vrijgemaakt: buiten verband) hebben een geza menlijk beroep uitgebracht op ds. A. Broersma. christelijk gerefor meerd predikant te Goes. Reeds geuime tijd is er een ver gaande integratie tussen de beide jonge gemeenten. Zo zijn de kerk diensten (inclusief de avondmaals vieringen). de katechisatie en het jeugdwerk geheel gemeenschappe lijk. Eind juli werd de eerste paal geslagen voor het gemeenschappe lijk kerkcentrum. Het is de bedoeling, dat ds. Broers- ma. wanneer hij het beroep aan neemt, in dienst treedt van het christelijke gereformeerde depu- taatschap voor steun aan de kerken in de IJsselmeerpolders. Tot zijn taak zal ook behoren de vorming van eventuele nieuwe gemeenten in de regio en het opzetten van evan gelisatiewerk in zuidelijk Flevoland (Almere). van vele leden van de kerken, vragen de 'verandering van structuur van onze kerkelijke menleving' te honoreren in kerkelijk beleid. Naar aanleiding van het verzoek van het moderamen heeft de syno de bij de bespreking van het rap port. de algemene beschouwingen buiten discussie gehouden, zodat er nu alleen over zakelijke kwesties als de besteding van de jaarlijkse collecte van de Vrije Universiteit werd gesproken. De voorzitter van deputaten. dr B. Rietveld (die ook deel uitmaakt van het, synode-modeTamen) zei ons begrip te hebben voor het ver zoek van het moderamen. 'Men zou uit ons rapport de indruk kunnen krijgen, dat wij een andere manier van binding aan de belijdenis voor staan. Dat is niet de bedoeling. Er is echter geen sprake van dat ons rapport nu van tafel is. Wanneer het deputaatschap het verzoek van het synodemoderamen aanvaart, dan zal de inleidin g in uitvoerige vorm worden herschreven om geen misverstand te laten bestaan. Daar na zal het rapport terugkomen in de synode', aldus dr. Rietveld. Geen toestemming De gereformeerde synode heeft het ressort Noord-Holland-Oost geen toestemming gegeven, om met een andere wijze van afvaardiging naar de synode te experimenteren. Voor de samenstelling van de syno de is Nederland verdeeld in veer tien ressorten, die elk twee predi kanten, twee ouderlingen en één diaken moeten afvaardigen. Al ja renlang blijkt het moeilijk te zijn. mensen (vooral jongeren) te vin den die voldoende tijd kunnen vrijmaken voor het synodelidmaat schap. Alleen de plenaire zittingen kosten al negen weken in twee jaar. In Noord Holland-Oost was het de vraag of men genoegen moest ne men met een afvaardiging van mensen die wel tijd kunnen vrij maken maar zeer ten dele repre sentatief geacht mogen worden voor wat in de kerken leeft. Ook overwoog de particuliere synode van Noord Holland Oost dat zelfs van zeer begaafde afgevaardigden nauwelijks mag worden verwacht dat zij zich in alle zaken zo kunnen inwerken dat zij daarover op ver antwoorde wijze kunnen meespre ken. Daarom wilde Noord Holland Oost toestemming om te experi menteren met een afgevaardigden- team van vijftien personen die dan de taken onderling zouden verdelen en Noord Holland Oost telkens naar deskundigheid zouden verte genwoordigen in de synode. Ter synode bestond er tegen dit experiment, dat ook door andere ressorten zou kunnen worden nage volgd. overwegende bezwaren. De gevraagde werkwijze zou de conti nuïteit in de afvaardiging schaden. De synode heeft een algemene be leidsverantwoordelijkheid. waarbij juist afweging van belangen een grote rol speelt. Beslissingen door een synode van naar deskundigheid wisselende samenstelling genomen, zouden tot tegenstrijdigheden lei den. Ook wordt een wisseling van Het moderamen van de generale synode van de gereformeerde kerken. Van links naar rechts: ds. G. van Halseina, scriba, ds. C. Mak Azn., praeses. dr. B. Rietveld en ds. H. van Benthem, asses soren. afgevaardigden naar deskundigheid niet in overeenstemming genoemd met de geest van kerkelijke verga- LUNTEREN Moeten de gereformeerde kerken kontakt onder- houden met een twintigtal kerken in het buitenland en met een vijftal internationale organisaties en groeit het werk de deputaten Oecumene Buitenland (Dobu) niet over het hoofd? gereformeerden wijzer worden van de internationale contacten. Hij wees de Leeuwarder predikant te recht door te herinneren aan de manier waarop de gereformeerden lid geworden zijn van de wereld raad. 'We vroegen toen niet wat wij er wijzer van zouden worden, maar we wisten dat we een roeping hadden tegenover de andere kerken in de wereld', aldus de vroegere voorzitter van de gereformeerde synode. Dr. Kunst verweet de pers dat deze onvoldoende laat uitkomen dat de wereldraad méér is dan alleen het programma tot strijd tegen het ra cisme. Hij vond ook dat de kranten te weinig laten uitkomen wat voor werk bijvoorbeeld de Ierse kerken doen terwille van een verzoening in hun land. Dit was een van de kwesties die gisteren in de gereformeerde syno de te Lunteren aan de orde kwa men bij de behandeling van het werk van de Dobu. De deputaten zouden wel een functionaris willen hebben die hun wat werk uit hun handen zou nemen en bovendien wat voorlichting in de kerken zou geven over de buitenlandse relaties van de gereformeerde kerken. Dit bracht de Bilthovense predikant J. L. van Apeldoorn op de vraag of de deputaten niet wat teveel werk toegeschoven krijgen. En dr. J. Vlaardingerbroek uit Leeuwarden veronderstelde zelfs dat de Dobu- mensen te veel hooi op hun vork nemen. Hij is tegenstander van het gereformeerde lidmaatschap van de wereldraad van kerken en merkt op dat hij nu nog steeds elke dag last heeft van dat lidmaatschap. Hij zei te vrezen voor een oecumenisch Genegenheid kader binnen de gereformeerde kerken. Mensen die door cursussen goed geïnformeerd zouden raken over wat er in de wereld van de oecumene te koop is en deze kennis de kerk in zouden dragen. Hij vroeg zich tenslotte af wat de gere formeerden wijzer worden van dit soort internationale contacten. Zoals gebruikelijk bij de behande ling van de oecumenische contac- UIT VAN LEZERS Over de auto (10) Is het juist als wij God danken voor een of ander technisch ding. omdat het toevallig in mijn voor deel is? Daarom, terecht, dank Hem in alles, ook voor lichamelijk onge mak. verdriet, gezondheid, vrouw en kind. een goede regering, kort om alles wat met het leven uit Hem. door Hem en tot Hem te maken heeft. Maar voor de auto, de koelkast, de fiets, mijn tandenbor stel, de trein, mijn mooie meubels? Kom nou. Dan zouden we Hem ook de pure ellende die met de auto te maken heeft, moeten toeschrijven. Al die gruwelijk verminkten waar van de foto's nooit gepubliceerd mogen worden. Voor mij wordt een auto pas mooi als hij niet harder gaat dan een kinderwagen. Deventer H. W Blom Het CDA (1) Wat voor een profiel krijgt het CDA? Wie het weet mag het zeg gen. Wordt het een 'schijnheilige partij', iets waar Kruizinga kenne lijk bang voor is, als je tenminste leest hoe hij over de worsteling van de ARP denkt? Of wordt het een partij die op zoek is naar een aantrekkelijke partner? Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Afbrokkelen HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM-/DORDRECHT: Westblaak 9-11, Rotterdam Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag. Tel. 070-469445. Posbus 101. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Tot deze laatste gedachte kom je als je de uitlatingen van Andries- sen in de rubriek 'Brandpunt' hoort, wanneer hij zegt dat de WD nü niet aantrekkelijk is? Of wordt het een partij, die zal aantonen dat er naast liberaal en socialist ook een christen-democraat kan be staan? Naar welke vorm mijn voorkeur uitgaat is niet belangrijk. Wat wél belangrijk is dat christen-democra tische politici hun onmisbaarheid aantonen voor onze hele samenle ving. Eist (Utr.) A. Stuivenberg Boycot Bij monde van de heer Dassel heeft de Vervoersbond-CNV laten weten, dat de vakbeweging zich dient te onthouden van politieke uitspraken. Hiermede reageerde hij op de op roep van NVV-NKV tot het instel len van een toeristenboycot op Spanje als protest tegen de gevelde doodvonnissen. Als lid van een CNV-bond stel ik m:j achter de oproep van de PPR en het NVV- NKV om Spanje als toeristenland te boycotten. Ik wil zelfs verder gaan: Koop niets dat in Spanje geproduceerd is. A' bijv. sinaas appelen wilt hebb< koop dan Is raëlische! Met deze boycot, zowel toeristisch als wat betreft het niet- kopen van proAukten uit Spanje, moeten we op e^n of andere manier aan het fascistische Franco-bewind duidelijk zien te maken, dat een doodvonnis, op welke manier vol trokken ontoelaatbaar is. en gruwe lijk. Met onze boycot, en laten we hopen dat andere landen mee gaan doen. moet het mogelijk zijn het laatste fascistische regiem op het iberisch schiereiland ten val te brengen. Amsterdam Evert van Bunnik Geen gezellig stukje (slot) Natuurlijk mevrouw Van der Sar, mogen we komen zoals we zijn. maar wie eenmaal wéét hoe hij is zal liever knielen dan gek doen tegen de Heer: zelfkennis maakt ootmoedig. Ik vind daarom de folder van de BKV ook griezelig. Wie zou over zulke taal wél een gezellig stukje kunnen schrijven! 't Was om te rillen. Den Haag A. >Iaan Ds. E. J. Oomkes uit Uithuizen (Gr.) stelde vast dat het aantal kei ken waarmee de gereformeerde kerken in correspondentie staan de laatste jaren is afgenomen, doordat binnen deze kerken bezwaren be staan tegen de Nederlandse gere formeerden. Hij vroeg zich af of het afbrokkelen van deze contacten niet een te hoge prijs is voor het gereformeerd lidmaatschap van de wereldraad. De voorzitter van de Dobu, de Am sterdamse hoogleraar dr. G. E. Meuleman vroeg zich af of het af brokkelen van de betrekkingen met sommige buitenlandse kerken wel aan de Nederlandse gereformeerden ligt. Hij noemde het voorbeeld van de Zuidafrikaanse Nederduitse ge reformeerde kerk die steeds over de kwesties Kuipert en Wiersinga spreekt omdat ze eigenlijk bezwaar heeft tegen de steun van de Neder landers aan het programma tot be strijding van het racisme van de wereldraad van kerken. 'Het lijkt er zelfs op', aldus prof. Meuleman. 'dat de NG-kerk bereid is te zeggen: als jullie je niet meer met onze zaken bemoeien, dan doen wij het niet meer met jullie zaken'. Van een onzer verslaggevers DELFT Het aantal geregistreerde hervormden is het afgelopen jaar met tweeëneenhalf procent gedaald. Dit blijkt uit het statis tisch overzicht per 1 juli van de SMRA, de stichting voor mecha nische registratie en administratie ten dienste van de hervormde kerk. De teruggang van de laatste vier jaar is voor een d eel veroorzaakt door administratieve sanering, waardoor de geregistreerde aantal len beter overeenkomen met de geestelijke werkelijkheid. Bij de SMRA zijn 311 gemeenten aangesloten, dat is vijf meer dan vorig jaar. Het totaal aantal geregi streerde personen is 1.854.078. Daarmee bestrijkt de SMRA zeven tig procent van het totaal aantal hervormden in ons land. Uit de gegevens van de nieuw aangesloten gemeenten blijkt overigens, dat de cijfers een goede indruk geven van de gehele hervormde kerk. Het me rendeel van de grote en grotere gemeenten is bij het computercen trum aangesloten. Van de bij de SMRA geregistreerde hervormden staat 31 procent te boek als belijdend lid en 40 procent als dooplid. Van de resterende 29 procent is het merendeel ongedoopt zg. geboortelid. Ondanks de brand, die het compu tercentrum van de SMRA in febru ari trof, zijn de cijfers slechts veer tien dagen later verschenen dan vorig jaar. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op originele wijze willen de Kralingse her vormde predikanten C. A. van Harten. J. D. Hoekstra en E. L. Ruitenberg een bijdrage le veren tot verlichting van de financiële zorgen van hun kerkvoogden. In november zal in de her vormde gemeente van Rotter dam-Kralingen een grote ba zar worden gehouden. Heel de gemeente wordt ervoor geac tiveerd. De predikanten hebben in de kerkelijke pers laten weten, dat zij nog enkele vrije zon dagen hebben, waarop ze in dorpsgemeenten willen pre ken. Als honorarium vragen zij geen geld, maar een bij drage in natura voor de ba zar. producten van de streek: boter. kaas. peulvruchten, groenten, fruit of bloemen, alles is welkom. (ADVERTENTIE) deringen. Overigens zal de werkwij ze van de synode eind 1976 nog uitvoerig besproken worden. ten van de gereformeerde kerken kwamen ook nu enkele vertegen woordigers van buitenlandse kerken aan het woord. Onder hen bevond zich prof. dr. John Kromminga. de voorzitter van Calvin seminary in Grand Rapids, die namens de Christian Reformed Churches de gereformeerde synode toesprak. Het was een warme redevoering, die getuigde van genegenheid en ver trouwen, maar waarin tevens enke le punten van wrijving aan de orde kwamen. Zo vroeg de Amerikaan aan de synodeleden of de tijd langzamer hand niet is aangebroken om de tucht te hanteren tege*i sommigen die afwijken van de belijdenis. Hij meldde dat de. gereformeerden in Amerika ietwat ongeduldig worden. 'We willen u echter verzekeren dat indien er bij ons sprake zou zijn van enig ongeduld, dit niet voort komt uit een ondoordachte onge voeligheid voor de problemen waar mee u te maken hebt. Het vindt zijn oorsprong enkel en alleen in een ernstige bezorgdheid voor de kerk van Jezus Christus en in het bijzonder voor onze broeders en zusters die met ons de gereformeer de belijdenis liefhebben'. Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Gesprek met Hans van den Doel Opstand der gezagsgetrouwen Onverschilligheid, grootste vijand van de vrede Cornells Bot kraakt alle muzieknoten met Klavarscribo Nieuwe godsdienst in Nederland Saecularisatie in Indonesië Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEF.NR. half jaar; 51,per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Den Haag. VREDESWEEK on Die volgende morgen van mijn. haal van gisteren was zondagp H gen, een stralende dag, miss^htf wel doordat het niet te heet de mooiste dag van het jaaib bleek ons dat het hart van Hop inderdaad groen is. Eerst gingi naar de kerk, want zo zijnl Van de twee jongens huilde d< tranen met tuiten omdat hij, mee wilde en de ander omd; niet mee mocht. Zo gaat eerste werd echter spoedig mee gelijmd, waarmee ontgin] doordat het wijselijk in eea vertrek gebeurde. De ander leidde met zijn kreten van ons op weg naar de kerk. Wi wat hij miste? Want het was woord een heel fijne kerkdieni. was een dominee die nieuw wajen was avondmaal en de kerk me helemaal vol. De preek ging vyes het loofhuttenfeest en de jeu t b predikant stelde dat je haast flert beter begin kon bedenken vo<t h vredesweek dan de viering va ten: feest waarbij de Israëliet uit vaste huis ging om een week in een hutje te wonen. Een |zov met een dak dat voldoende duw tegen de hitte gaf maar htin lijk 's nachts het uitzicht opidi sterrenhemel niet mocht men. Hij bracht dat ook in ver d< met het avondmaal, een tafelies i gemeenschap. De vredesweek H als titel 'Weg van honger er weid' (de krant werd zonder pas van enig inlegvel uitged werd op een bijzondere wijze j )0 tualiseerd doordat de dominee! d Sie- op de pas in de gemeente g< veerde Surinamers. Hij von< werkelijke viering van het maal alleen dan verantwoord neer die gepaard ging met def^ reidheid om deze rijksgenoten" openheid en alle hulp tegemo ®Jlit treden. Na de preek liep de, meente langs de uitdeling brood en wijn. Buiten was der blijven schijnen en zagen weET, stuk van het groene hart. Een kwikking voor wie in de woont. Ver van alle drukte «rJjJL, weid fietsten mensen twee twee of soms met een paar kJn. ren erbij door het land. En c"? moet je moeite doen om te b( ken dat dit wel heel fijn en v is. maar dat het nog gepaard"111 gaan met honger en geweld. Eirac' daarvoor in de week iets ai'g nodig is. Aandacht en inzet; opzichte van deze problemen.erso slissingen die misschien niet i?°01 begrepen worden maar die nr min wel genomen moeten wqe om althans enigszins te bena2anf. wat we samen die morgen nog a5 gen: chol Hij heeft ipijn licht ontstoke j?dei de nacht, ibo gaf mij een levend hart en nieger ogen. oor ioeds AMSTELVEEN Alle lutherse ge zinnen in ons land hebben een brief ontvangen van de president van de synode, ds. W. Bleij, over de Actie Een Plus. Deze actie beoogt 130.000 gulden bijeen te brengen voor de volgende doeleinden: project Mozambique- instituut (werk van het echtpaar Draisma), project ICCO (aanvijl- ling van projecten, die de Neder landse regering ten dele steunt)), project korenmolen in Brazilië en project Thailand (voor nieuwe le vens- en werkkamsen voor genezen leprapatiënten). Ds. Bleij schrijft: 'In de Actie Een Plus krijgt een bepaalde vorm van gerechtigheid gestalte. Met deze ac tie trachten we recht te doen aan medemensen, die daar recht op hebben. Aan die verantwoordelijk heid kan geen enkele christen zich onttrekken. Het hoort als het ware bij zijn nieuwe manier van leven, dat hij voor de ander zorgt'. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Wageningen pred.): J. H. Diepersloot kal Amterdam. Bedankt voor Houtrijk en Pola P. Albada te Strijen. GEREF. KERKEN Benoemd tot lector in de amb ke vakken aan de theol. hoges te Kampen drs. K. A. Schi wetensch. hoofdmedewerker al< CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Doornspijk: L. wj Meij, kand. te Apeldoorn: te J dert en Woerden: J. Oostertf kand. te Apeldoorn. Roeping Namens de deputaten oecumene buitenland sprak ook dr. P. G. Kunst. Hij haakte in op de vraag van dr. Vlaardingerbroek wat de UTRECHT Het is deze maand vijftig jaar geleden dat een Oosten rijks arts, dr. Anna Dengel. het gezelschap van de Medische Missie zusters stichtte. Het is een congre gatie van vrouwen met medische en para-medische beroepen, die zich als religieuzen in de medische zorg beschikbaar stellen. Het gezelschap telt op het moment negenhonderd leden van wie onge veer 170 Nederlandsen, die werk zaam zijn in landen van de Derde Wereld. Zij richten zich daar op het opbouwen van moderne gezond heidszorg voor de arme volksmassa, die vaak nog alle medische hulp ontbeert. Voorts richten de zusters zich op de opleiding van plaatselij ke krachten om tot permanente verbetering van de toestand te ko men. Er zijn inmiddels zeker tien duizenden Afrikanen. Aziaten en Latijns-Amerikanen tot medische krachten geschoold. In ons land dragen minstens 50.000 mensen bij aan het werk van de Medische Missie zusters. Op zondag 28 september houdt het gezelschap in Utrecht een nationale bijeen komst met de vrienden uit het hele land. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Prof. dr. K. Runia uit Kampen meent, dat wanneer de overheid inderdaad politie ke druk uitoefent op het confessionele jeugdwerk, het beter is, dat de jeugdorganisaties direct duidelijk 'nee' zeggen en desnoods alle subsidie maar laten schieten. Hij schrijft dit in een discussie "in het gereformeerde Centraal Week blad met Nico Schouten, stafmede werker van het landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk (LCGJ). Staatssecretaris Meyer van CRM .heeft in twee gesprekken met con fessionele jeugdorganisaties over hun subsidiëring met name de vraag gesteld, in hoeverre zij de politieke prioriteiten van het huidi ge kabinet willen ondersteunen. Schouten: In wezen gaat het erom, of het LCGJ bereid en in staat is. het apparaat, de deskundigheid en de inzet van werkers ook ten goede te laten komen aan jongeren in zg. kansarme of achterstandssituaties. Een instelling als het LCGJ. die zich laat leiden door het evangelie, mag deze vraag niet zomaar naast zich neerleggen, ook al is de ach tergrond. die tot zo'n vraag leidt, van bepaalde politieke aard. Binnen het LCGJ werd reeds voor het optreden van het kabinet-Den Uyl begonnen met een bezinning over een mogelijke verbreding van de werkzaamheden in deze geest. Wel stelt het LCGJ zich nadrukke lijk op het standpunt, dat een ver breding van het beleidsterrein niet ten koste mag gaan van het be staande eigen werk. Daarvoor is voortdurend hard overleg met CRM noodzakelijk. Trend Prof. Runia schrijft, dat hij door deze toelichting van Nico Schouten niet geheel gerustgesteld is. Het is voor hem duidelijk, dat de overheid via de subsidie bezig is, de confesi- onele jeugdorganisaties voor te schrijven, dat ze zich ook op het terrein van het algemene jeugd werk moeten begeven. Hij acht het bepaald niet onvoor stelbaar, dat de overheid in de toe komst door het stellen van bepaal de prioriteiten het jeugdwerk hoe langer hoe meer in de richting van haar eigen visie gaat dringen. Per soneelsplaatsen die zich bezighou den met het- werk voor jongeren in de zg. kansarme of achterstandssi tuaties worden vlot gevuld. Voor personeelsplaatsen, die zich met het 'eigen Jeugdwerk' bezig houden wordt minder geld gegeven. Die mogelijkheid zit er volgens prof. Runia duidelijk in en hij vraagt: Kan het LCGJ de trend nog keren, als het eenmaal deze weg opgaat? Schouten en prof. Runia zijn het er overigens over eens, dat een wette lijke regeling van de subsidiëring van jeugd- en jongerenwerk nood zaken jk is. DJAKARTA (AP) Een Indone sisch verkeersvliegtuig is gisteren met 52 mensen, allen Indonesiërs, aan boord tijdens de mist bij een Sumatraans vliegveld verongelukt. Volgens een officiële mededeling zouden er 20 personen zijn gedood, 31 gewonden zijn naar ziekenhui zen gebracht. Het toestel, een Fokker F28, was het eigendom van de staatslucht vaartmaatschappij Garuda. Het was neergestort, tijdens een vlucht van Djakarta naar Pekan Baroe in Cen- traal-Sumatra. bij het vliegveld van Talang Boetoe. Ed Populier: Jan Wolkers; Turkry; Hubert Lampo; Luc huyck en Theo Jochems: 5 Carmiggclt. Alle deeltjes serie Grote Ontmoetingen, (Brugge Scheltema Gilta: (Den H 1975. Elk deeltji 96 blz. Iz. ill. ƒ9.50. Er best de serie Ontmoeti Daarin >rden auteurs en hui ken geïntroduceerd. Gebruikei scholieren, studenten en en om studieredenen geïnteressei Dikwijls voldoen deze inleid nauwelijks: ze zijn te global vaak erg onintelligent van for ring en visie. De eerste twee boven vermelde deeltjes van nieuwe Ontmoetingen-serie woon een typografisch opgeb oude), geheten Grote Ontmoso, gen, zijn van dit gehalte. Pop doet met Wolkers niet veel fQl* dan handig wat interviews pli uittreksels verschaffen van Wo boeken en betrekkelijk triviaa terpreteren. Zijn arbeid is coi ren en hij doet dat plichti weinig origineel. Evenzo T die zozeer op Lampo's hand is zo slecht Nederlands schrijft een lezer wel argwaan moet Alleen het deeltje over Carml springt eruit. Verhuyck en Joi houden het tenminste rusti zijn precies, Hun bibiografie i uitzonderlijk van kwaliteit (dil cisiewerk is altijd erg veelzeg] voldoet een bibliografie dan v< de rest meestal ook). Ze gevel heldere biografie van Carmlgg) onderzoeken een aantal asp van zijn werk. Voorts drukke] vier deeltjes eerder in boek] gepubliceerde Kronkels af. Aar ke deeltjes heeft men wat. Di dere leiden eerder af dan in, mij betreft. T. fo I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2