Plannen genoeg maar geen geld? De verdwenen horlogemaker Nurejev danst met het Nationale Ballet ippcmissi Praat met de Amro Bankover bedrijfsfinanciering. Van der Stoel wil Outspan niet boycotten Nieuwe regeling voor vangst tong Landbouwer gedood Presenteert: Internationale beurs met boeken en oude prenten Qefresneprijs voor Werktheater Weemoed en speelsheid op eerste NTC-concert Negentiende Fiesta Gitana RDAG 25 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND 1 TROUW/KWARTET PS13-RH15 Laatste nieuwtje! Terlenka kokerrok met loopsplit. In o.a. zwart. Mt. 36 t/m 42. C Streeppullover in het t-silhouet. In vele kleurenkombinaties. Maten S - M. Ol BSSSSilv! Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van der Stoel is niet bereid de verkoop van Zuidafrikaanse Outspan sinaasap pels in de kantine van zijn depar tement te verbieden. Hij zegt dit in antwoord op vragen van het Ka merlid van der Spek (PSP), die tegen de verkoop protesteerde om dat hierdoor volgens hem indirecte steun aan de Zuidafrikaanse apart heidseconomie wordt gegeven. De regering wijst de apartheidspoli tiek van Zuid Afrika volstrekt af, zegt minister Van der Stoel, 'maar een boycot van Zuidafrikaanse pro- dukten kan alleen doelmatig zijn als daarover internationaal afspra ken worden gemaakt, hetgeen niet gebeurd is. De minister heeft 'volledig begrip voor mensen dip weigeren Zuidafri kaanse produkten te kopen. De be zoekers van de kantine van buiten landse zaken staat het vrij de daar aangeboden artikelen al dan niet te komen', aldus mr. Van der Stoel. Hij wijst er nog op dat de kantine wordt beheerd door een zelfstandi ge stichting die zich bij het in- en verkoopbeleid uitsluitend baseert op economische motieven. Van onze parlementsredaktie DEN HAAG Minister Van der Stee heeft een nieuwe regeling be kend gemaakt voor de hoeveelheid tong, die gevangen mag worden. De regeling gaat op 29 september in. Na deze datum mogen vissers met schepen met een motorvermogen tot duizend pk per vier weken niet meer vangen dan 3600 kilo. Voor schepen tot twaalfhonderd pk is dit vierduizend kilo tot 1400 pk 4400 kilo en boven 1400 pk 4800 kilo. Deze hoeveelheden gelden ongeacht het aantal reizen dat gemaakt wordt. De maximum hoeveelheid tong die in ons land dit jaar aangevoerd mag worden blijft 9200 ton. Van een verslaggever SPIJK Gisteren is in het Gro ningse Spijk de 60-jarige H. Dijk man bij een ongeval om het leven gekomen. De heer Dijkman was met een landbouwtractor werk zaam. toen op nog onverklaarde wijze de tractor in een sloot kan telde waarbij de bestuurder onder het voertuig terechtkwam. - door André Rutten door Jac Kort AMSTERDAM In het Marriott- hotel wordt van 27 tot en met 29 september een internationale ver kooptentoonstelling van oude boe ken en prenten gehouden. Ruim 90 nederlandse en buitenlandse anti quairs doen mee aan deee beurs, die twee jaar geleden in Tokio werd gehouden. De Nederlandse Vereniging van An tiquairs heeft er voor geijverd dit jaar in Nederland te exposeren in verband met het 40-jarig bestaan van de Vereniging en de feestelijk heden in het 700-jarig Amsterdam. Boeken dus op deze beurs, atlassen, kaarten, decoratieve prenten, bloe- menprenten, oude boekbanden, eer ste drukken, boeken met staalgra vures, historische pamfletten en r e isbeschri j vingen. AMSTERDAM De Defresneprijs voor -het seizoen 1974/75 is toege kend aan de Toneelgroep Werkthe ater voor zijn voorstelling 'Avond rood" Zondagmiddag 28 september zal deze prijs van 2000 in Frascati uitgereikt worden. De Defresneprijs was oorspronkelijk een onderscheiding voor een Ne derlands regisseur. Maar nu de rol van de regisseur lang niet altijd meer die van de hoofdverantwoor delijke is. heeft het bestuur van Nederlandse Vereniging van To neelkunstenaars besloten deze jaar lijkse prijs in het vervolg toe te kennen aan eèn voorstelling in zijn geheel. De jury was van mening, dat in het afgelopen seizoen minstens drie voorstellingen - in aanmerking kwa men voor de onderwcheiding. Dat waren 'Equis' van Globe, 'An die Musik' van Children of the Night en 'Avondrood.' Dat laatste stuk kreeg uiteindelijk de meeste stemmen maar de jury leden vonden beide andere voor stellingen ook een vermelding in riet rapport waard. 'Het Werktheater', aldus de jury, 'heeft in 'Avpndrood' een verbin ding gelegd ^tussen een weerslag van de werkelijkheid van het be jaardenprobleem en de eigen emo tionele betrokkenheid van de ac teur.' Wat die niet gebruikelijke vermel ding van Children of the Night betreftr de jury maakte deze uit zondering omdat deze groep naar haar mening voor een van de meest aangrijpende toneelervarin gen van het afgelopen seizoen zorg de met het project 'An diè Musik.' DEN HAAG Nel Oosthout heeft aan haar uitgebreide solo repertoire een nieuwe voor dracht toegevoegd. In het begin van haar carrière speelde zij op haar eentje hele to neelstukken 'Saint Joan' van Shaw bijvoorbeeld en 'De Krijt- kring' van Klabund b.v., die trou wens nog op haar repertoire staan, ook in het Engels. De laatste jaren kiest zij verhalen, vorig jaar een van Bel Campo, dit jaar van Simon Vestdijk: De verdwenen horlogema ker. Een intrigerend verhaal: in het be gin lost het lichaam van de horlo- AMSTERDAM De inzet van het eerste NTC-concert door het Amsterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Anton Kersjes was wellicht ietwat aan de weemoedige kant met de Symfonie in g kleine terts (KV 550) van Mozart. Kersjes gaf veel aandacht aan de expressie van het Motto allegro en het Andante, waarmee het fors ge speelde menuet een groot contrast vormde. Een zeer fraaie en opmer kelijke uitvoering van deze overbe kende symfonie. In het vervolg van de avond wer den luchtiger klanken gehoord. Al lereerst in de Burleske voor piano en orkest van de destijds 21-jarige Richard Strauss. Een uitermate moeilijke pianopartij, die groothe den als Hans von Billow toen on- speelbaar achtten, maar die de van oorsprong Russische pianist Nikita Magaloff deze avond zonder zicht bare inspanning uit zijn vingers liet rollen. En een orkestpartij die er ook niet om liegt, 'maar die het orkest feilloos realiseerde. In 'Valses nobles et sentimentales' beleed Ravel voor de zoveelste keer zijn liefde tot de dans in het alge meen en voor de wals in het bij zonder. Hij speelde er ook hier een heerlijk spel mee, waarin ridderlij ke en tedere wals typen voor een boeiende afwisseling zorgden. Kers jes, zelf ook bekoord door het dan sante in de muziek, voelde zich in deze partituur als een vis in het water, hetgeen oversloeg op het or kest. Nog meer feestelijkheid met Cha- brier's. 'Pête polonaise' uit diens opera 'Le roi malgré lui', waarin ook alweer de wals een grote rol speelt, vormde het besluit van dit zeer boeiende concert DEN HAAG Fiesta Gitana no. 19 van H. J. da Si'lva gaat van 3 oktober tot half december een tournee door ons land maken met de authentieke flamenco. Onder de groep van twaalf Spaanse zigeuners bevinden zich de choreo graaf en danser Curro Velez, de zanger Manuel Maera, de danseres Loll Flores, die vier jaar geleden het nationaal concours voor fla mencodanseressen won en de zan ger Jesus Heredia, die dit jaar nummer een werd bij het concours voor flamenco-zangers. Van onzfc kunstredactie AMSTERDAM Om aan de ope ning van het nieuwe balletseizoen luister bij te zetten heeft het Nati onale Ballet niemand minder dan Rudolf Nurejev als gastdanser aan getrokken. Hij zal donderdagavond 9 oktober de hoofdrol hebben in een ballet, dat Rudi van Dantzig maakte op 'Tod und Verklarung' van Richard Strauss en hij zal bo vendien met Alexandra Radius een heel bijzondere Le Corsaire dansen. Voor Alexandra Radius een heel bijzondere belevenis: het is juist deze pas de deux, welke Nurejev herhaaldelijk danste met Margot Fonteyn. Optreden van Nurejev als gast bij het Nationale Ballet is luisterrijk maar niet uitzonderlijk. Nurejev is enkele jaren geleden ook te zien geweest in een werk van Van Dantzig. Nurejev, (foto, links) werd op Schiphol door Rudi van Dantzig be groet. gemaker Albertus Cockanje geheel In het niet op, maar zijn persoon lijkheid, zijn bewustzijn, zijn ge zichtvermogen blijven aanwezig. Praten kan hij niet meer, wel schrijven. Hij blijft ietwat onderhevig aan de zwaartekracht, maar kan zich zon der moeite door alles heen bewe gen. In die onzichtbare positie doet hij in zijn eigen gezin allerlei waarnemingen die hem vroeger ontgingen. Op die manier worden allerlei onderlinge relaties op een intrigerende, nuchtere en meestal lichtvoerige manier onthuld. Nel Oosterhout blijkt opnieuw een zeer beeldend en daardoor boeiend vertelster, waarbij zij vooral haar stem heel suggestief gebruikt. Zij vertélt gewoon als iemand die echt een goed verhaal kwijt wil en die telkens door de verschillende toon aarden, die zij gebruikt, zegt, zon der die woorden te gebruiken: maar moet je dit nu eens horen, en dat zit natuurlijk eigenlijk zo, en hier vergist hij zich, want. Op die manier neemt zij haar luis teraar voortdurend mee, die blijft echt geïnteresseerd. Bij de première in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag was het publiek geest driftig. Nel Oosthout rekenen welke financieringsvorm voor u de meest ideale is. .Maar ook op het gebied van verzekeringen, rechtsvormen, pensioenvoorzieningen en het optimaal gebruikmaken van een zakelijke rekening-courant, vindt u bij de Amro Bank ter zake deskundige adviseurs. Wilt u eerst eens rustig lezen hoe de Amro Bank u bij deze en andere financiële aspekten van uw bedrijfs- voering met raad en daad ter zijde kan staan? Vraagt u dan het Amro- pocketboek „Het Midden- en Klein bedrijf" aan dat diep op deze onder werpen ingaat. Als u (010) 30 57 03 belt of een briefje stuurt naar Amro Bank, afd. Beroeps- en Bedrijfs- kredieten. Blaak 40, Rotterdam, wordt het u gratis toegezonden. Wilt u echter nu reeds een Amro- deskundige raadplegen? De mensen van het dichtstbijzijnde \mro- kantoor willen u graag verder helpen. Gegeven: eèn timmermanswerk plaats. Vroeger gelegen aan de rand van de stad maar nu grenzend aan een grote nieuwbouwwijk. De (nog jonge) bewoners komeQ vaak om hout en advies. Als het pand verbpuwd zou worden tot een doe-het-zelf winkel dan zit een stevige omzetstijging er dik in. Maar voor deze investering - begroot op twee ton - ontbreekt het geld. Vraag: wat doet de ondernemer? Wat doet u? Misschien bent u ook een onder nemer met een klein- of middelgroot bedrijf. En staat ook u voor het probleem: een grote investering zou goede groeikansen opleveren maar ik mis de kontanten. In zo'n geval is het verstandig eens te gaan praten met een financieringsdeskundige van de Amro Bank. Hij kent het midden- en kleinbedrijf. Hij kan u als geen ander voor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15