Italiaans voetbal stelt hoge eisen Opnieuw een bokscircus met een miljoenen-inzet voor WK '78 al gereed ABN peelschema s tenminste errassende winst Dor Hongarije Trouw Havelange: Spanje is reserve 010-115700 Op uw gewone spaargeld kunt ubij de ABN nu 2% extra rente maken. Met het Spaar-Extra-Boekje. Zaterdagvoetbal uitslagenservice van Acht miljoen voor televisierechten •RDAG 25 SEPTEMBER 1975 SPORT TROUW/KWARTET PS11-RH13 in Cordoba, Meridoza en Mar del Plata was begonnen. De aanne mers hebben een voorschot van honderd miljoen pesos, ruim vijf miljoen gulden ontvangen, om de eerste fase van de bouw te kunnen begin pen. De totale kosten van de RIO DE JANEIRO Naar aanlei ding van de twijfels die zijn ont staan rond de mogelijkheden van Argentinië om het wereldkampioen schap voetbal 1978 te organiseren, heeft Joao Havelange, voorzitter van de FIFA, gisteren verklaard, dat als Argentinië om een of andere reden niet in staat zou zijn de or ganisatie verder op zich te nemen, het wereldkampioenschap in Spanje gehouden kan worden. Havelange voegde daar aan toe dat er op dit moment echter nog geen plannen zijn om de plaats van han deling in 1978 te veranderen. De Braziliaan Havelange zei, dat hij onder de omstandigheden dat Ar gentinië het wereldkampioenschap niet kan organiseren, de FIFA zal verzoeken de regels te wijzigen. Op het ogenblik is het nog zo dat het wereldkampioenschap niet twee keer achter elkaar in hetzelfde we relddeel kan worden gehouden. Mocht de FIFA inderdaad het WK- 1978 aan Spanje moeten toewijzen, zo verklaarde Havelange, dan zal Argentinië de organisatie van het toerooi in 1982 krijgen en Colom bia de organisatie voor 1986. aanleg van de stadions, worden op het ogenblik geschat op dertig mil joen dollar, ruim vijfenzeventig miljoen gulden. De stadions in Bu enos Aires en Rosa no zullen wor den uitgebreid. ALTERNATIEVEN Martin Noël liet weten, dat er nog wijzigingen in het speelschema zouden kunnen optreden. Er zijn namelijk, nog enkele alternatieven voor handen, waarbij gebruik zou kunnen worden gemaakt van zes stadions. De organisatoren zouden dan ook wedstrijden laten verspe len op het terrein van Velez Sars- field in Buenos Aires. Dat zal ech ter slechts gebeuren na overleg met de FIFA. De vijf stadions die zeker gebruikt zullen worden staan in Buenos Aires, Mar del Plata, Cordo ba. Mendoza en Rosario. Het geheel uitgewerkte en definitieve pro gramma zal in december met de FIFA worden besproken. De Argentijnse organisatoren toon den zich wat de kaartverkoop be treft zeer optimistisch. De kaarten zullen tussen januari en maart 1977 te koop zijn. De gemiddelde prijs van een toegangsbiljet zal liggen op ongeveer achttien gulden. Noël zei te verwachten dat er op z 'n minst 1.590.000 kaarten verkocht zullen worden. TELEVISIE Rolanda Gandolfo, directeur van de Argentijnse telefoondienst, maakte tijdens dezelfde persconferentie be kend, dat reeds een begin was ge maakt met de aanleg van de ver bindingen voor communicatie. Een punt waarop de FIFA ook reeds zijn twijfels heeft uitgesproken. Gandolfo zei dat de mogelijkheden voor uitzending van kleurentelevi sie aanwezig waren en dat via sa tellieten, met behulp van Chili en Brazilië vijf wedstrijden tegelijker tijd over de hele wereld zouden kunnen worden uitgezonden. (ADVERTENTIE) de snelle gemakkelijke supportofoon, vanaf zes uur zaterdagavond. MILAAN De profsectie van de Italiaanse voetbalbond heeft voor het recht van uitzending van competitiewedstrijden een bedrag van ruim acht miljoen geëist van de RAI, de organisatie die in Italië de uitzending van radio- en televisieprogramma's verzorgt. Tot nog toe betaalde de RAI voor dit recht ongeveer vier miljoen gulden per seizoen. Het aanbod van de Italiaanse maatschappij aan de clubs ging niet verder dan vijf miljoen gulden. Eerder heeft de prof sectie ten be hoeve van de clubs al een succes geboekt. Na dreiging met een boy cotactie tegen de toto-organisatie, die kn handen van de staat is, besloot de minister voor Sport. Cul tuur en Toerisme de belastingen voor de clubs te verlagen. Indien de clubs hun voornemen hadden uitgevoerd zou dat de staat onge veer 250 miljoen gulden aan in komsten hebben gekost. MüLLER Gerd Müller, de spits van Bayern München, is aan zijn rechterdij been geopereerd. 'Der Bomber', ver liet vorige week tijdens het Europa Cupduel tegen Jeunesse d'Esch voortijdig het veld, nadat hij weer last had gekregen van een oude dijbeenblessure. Erich Spannbauer, de clubarts van Bayern, vertelde, dat de doktoren een bloedprop uit het been van Müller hadden verwijderd. De bloedprop was de oorzaak van een ontsteking. Spannbauer voegde er aan toe, dat Müller mogelijk tot januari is uit geschakeld. BORUSSIA In Parijs zijn de jaarlijkse voetbal prijzen uitgereikt. De gouden club- prijs was voor Borussia Mönchen- gladbach. De gouden schoen ging naar de Roemeen Dudu Georgescu van Dynamo Boekarest. Ook Neder land viel in de prijzen. PSV won het zilver bij de clubs, terwijl Ruud Geels (Ajax) en Willy van der Kuylen (PSV) respectievelijk een zilveren en een bronzen schoen ontvingen. Het totale klassement ziet er als volt uit: Clubs: 1. Borussia Mönchengladbach (WDld,), 2. PSV. Topscorers: Gouden schoen: Geor gescu (Dynamo Boekarest) 31 doel punten, zilveren schoen: Onnis (Monaco), yazaMe (Sporting Lissa bon) en Geels (Ajax) 30 doelpun ten, bronzen schoen: Riedl (Ant werp FC) en Van der Kuylen (PSV) 28 doelpunten. AJAX Ajax heeft in Dortmund een vriendschappelijke wedstrijd tegen Borussia. dat in de tweede Bundes - liga speelt, gewonnen met 20. Bij de rust hadden de Amsterdammers een voorsprong van 10. Voor 28.000 toeschouwers speelde Ajax een goede wedstrijd. In de 34e minuut scoorde Ruud Geels, nadat de Duitse doelman Bertram een hard schot van Helling voor de voeten van de Ajax-spits had ge stompt. De formatie van Rinus Mi ch els kreeg veel ruimte van de aanvankelijk sterk spelende Duit sers. Ajax kwam dertien minuten na de rust op een voorsprong van 20 en weer was Geels de schutter. Heit duel was vorig jaar tijdens de transfer van Varga naar Borussia overeengekomen. De beste spelers bij Ajax waren Schrijvers, Geels en Wickel. De opstelling van Ajaj was: Schrij vers; Suurbier. Dusbaba, Wickel, Van Dord: Helling. Hulshoff, Net ten (Mühren), Ling, Brokamp (Meyer), Geels. DAPEST Hongarije heeft van groep twee voor het toernooi het Europees kampioenschap een zeer interessante zaak ge kt. De Hongaren wonnen gisteravond in Boedapest met 21 Oostenrijk. Het gevolg is nu dat Oostenrijk de resterende twee itrijden, thuis tegen Luxemburg en uit tegen Wales, moet win- om alsnog Wales te passeren en zich te kwalificeren voor het toernooi. tarije voldeed voor eigen pu- gisteren volledig aan de spor- verplichtingen. Al voor het stond vast dat de Hongaren niet meer konden kwalificeren, vocht de ploeg met alle inzet een uiteindelijk zeer verdiende winning. ïnrijk was op het punt van en balbehandeling de mindere de Hongaren. Vanaf de eerste lut trok Hongarije ten aanval en van de eerste inzetten, le- t ook meteen een doelpunt op. tsi bracht in de tweede minuut iongaren op 1-0. dat doelpunt kon Oostenrijk herstel vinden. De ploeg zat tdurend in de verdrukking, kon bal onvoldoende in de ploeg len en moest constateren dat er aanvallend ook niet al te uitzag. Na ruim een kwartier n toch de Oostenrijkse gelijk- ler, toen Krankl een strafschop ïtte: 1-1. r na ruim een half uur kwamen Hongaren weer voor. Pusztai eerde toen doelman Koncilia de tweede keer. Diezelfde kreeg daarna alle kans om groeien tot de beste man van veld. Hongarije bleef aanval- veel sterker en verdiende ei genlijk een veel grotere overwin ning dan het ene punt verschil dat nu uiteindelijk op het scorebord kwam te staan. STAND IN GROEP 2 1. Wales 5 4 0 1 8 13— 4 2. Oostenrijk 4 2 1 1 5 5—4 3. Hongarije 5 2 1 2 5 7—7 4. Luxemburg 4 0 0 4 0 414 UEFA CUP Een één minuut voor tijd gescoord doelpunt van Sporting Lissabon, heeft de Portugezen gisteravond aan een 2-1 overwinning op de amateurs van het Maltezer Sliema Wanderers geholpen. Hoewel Spor ting enkele internationals in de gelederen had, bleek dat toch niet voldoende om het zwak geachte Sliema van het veld te spelen. Met name op het middenveld bleek de ploeg uit La Valetta, zeer goed met de bal overweg te kunnen. Marinho had Sporting in de 36e minuut een 1-0 voorsprong ge schonken. Maar tot grote verrassing van de Portugezen, ging die in de 66e minuut verloren, toen de beste man van Sliema Wanderers. Azzo- pardi scoorde. Uiteindelijk was het Fernandez die in de laatste minuut toch nog voor de Portugese zege kon zorgen. (ADVERTENTIE) MANILLA De wedstrijden om de wereldtitel boksen in de zwaargewichtklasse draaien de laatste jaren steeds meer uit op een forse portie circus. Dat is niet op de laatste plaats de schuld van de meest besproken bokser die er ooit geleefd heeft, Muhammed Ali. Hij was bij veel van die gevechten betrokken. Behalve stalen vuisten blijkt hij ook over een scherpe neus voor publiciteit te beschik ken. En nu hij voor zijn mogelijk voorlaatste gevecht staat, is het opnieuw niet anders. Muham med Ali mag dan veel geld bij elkaar geslagen hebben, hij heeft waarschijnlijk bijna evenveel bijeen gepraat. Volgende week bokst Muhammed Ali tegen uitdager Joe Frazier. Het gevecht vindt plaats in Manilla op de Philippijnen. De stad diie eerder een gouden hart voor een aanmer kelijk rustiger, maar publicitair bij na even spectaculaire sport had: schaken. Manilla had vele miljoe nen guldens over om te zien hoe Bobby Fischer zijn wereldtitel zou verdedigen tegen de Rus Anatoli Karpov. Een gevecht dat uiteinde lijk niet plaatsvond. In Manilla blijken de centen echter zeer vlot van hand tot hand te kunnen gaan, ook al is de Philip pijnen dan nog een lang niet tot volle ontwikkeling gekomen land. Er is een miljoenenbeurs bijeen gebracht om Muhammed Ali tegen over Joe Frazier te krijgen. Voor de boksers bleek het allemaal nog aantrekkelijker te worden, toen zeer veel landen belangstelling toonden voor de uitzending van het gevecht via de televisie. Promotor Don King schat dat ex zo'n 700 miljoen mensen naar dit gevecht zullen kijken. Een volstrekt unieke zaak, noemde de Amerikaan het tijdens een gisteren gehouden persconferentie. Rusland zendt het gevecht niet rechtstreeks uit, maar laat de kijkers het gevecht later zien. Maar andere Oosteuropese landen als Hongarije en Joegosla vië hebben al aangekondigd de wedstrijd per satelliet gezonden beelden wel rechtstreeks op het scherm te zullen brengen. En, ver telde de dol-enthousiaste King: 'We hebben nog geprobeerd Cliina er ook in te betrekken, maar tot nu toe is dat nog niet gelukt'. Kings televisie-hulp Barry Schwartz, noemde het de grootste door een station gemaakte uitzen ding van een enkele sportwedstrijd. Volgens de statistieken is er een totaal van 770 miljoen potentiële televisiekijkers'. De beide boksers hebben natuurlijk ook de naam en faam gekweekt, om zoveel belangstelling te krijgen. Tegenover elkaar staan Muhammed All, de bluffer en Joe Frazier, de stier. Twee mannen met geheel verschillende levensstijlen. Uitda ger Frazier (31 jaar), is buiten de ring een aardige en nette man, die alleen zijn zinnen erop gezet heeft om de wereldtitel die hij in 1973 verloor aan George Foreman, terug te pakken. 'Ik wil meer dan iets anders op de wereld, weer kampi oen worden', zegt hij. Ali is de grote bluffer. De man die nooit zijn mond kan houden, bele digingen schreeuwt en grappen maakt. Steeds maar weer. Zoals hij bijvoorbeeld in Manilla alleen al 6000 mensen tijdens de training op zijn hand kreeg, was het weer Mu hammed Ali zoals iedereen hem kent. Hij roept dat hij Frazier vroeg in het gevecht zal vernieti gen, dat hij de titel die hij hero verde na een jarenlange afwezig heid, natuurlijk zal behouden en dat Frazier zich geen enkele illusie hoeft te maken. Het gevecht tussen Ali en Frazier zal wat de regels betreft wel afwij ken van de normale gang van za ken. De managers van beide bok sers zijn gisteren overeengekomen, dat bijvoorbeeld een bokser, mits niet te zwaar gewond, niet heeft verloren als hij drie keer is neerge gaan. In totaal werden niet minder dan 26 regels opgesteld door All's ma nager Angelo Dundee en de mana ger van Frazier, Eddie Futch. In dit duel kan een bokser niet gered worden door de gong. Als het ge- vech/t mocht eindigen als gevolg van een wenkbrauwblessure of een andere verwonding aan het gezicht door een toevallige stoot, dan wordt de gewonde bokser, indien hij op dat moment een pun ten voorsprong heeft, uitgeroepen tot winnaar. In dien hij op dat moment een ach terstand heeft, eindigt het gevecht onbeslist. MUHAMMED ALI, de bluffer, verdedigt zfju wereldtitel tegen Joe Frazier. Trouwe spaarders, mensen die van plan zijn hun spaargeld lange tijd niet te gebruiken, maar die toch op ieder moment over hun geld willen kunnen beschikken, krijgen van de ABN een Spaar-Extra-Boekje. (Of, indien gewenst, een Spaar-Extra-Rekening.) Dat levert 2% extra rente op! Als u geld opneemt, brengt de ABN dan wel 1% van het opgenomen bedrag in rekening. Bent u gewend om van uw spaartegoed vaak een deel weer op te nemen, dan is een gewoon spaarboekje of-rekening het meest geschikt. Maar bent u een trouwe spaarder, dan kunt u met het Spaar-Extra-Boekje zo maar 2% extra verdienen. Stap vandaag nog een ABN-kantoor binnen. Algemene Bank Nederland fOS AIRES Hoewel er steeds alom getwijfeld aan de Argentijnse capa- p om het wereldkam- pchap voetbal 1978 te or eren, gaat het organisatie- nog steeds onverdroten I Zo is nu op een perscon- tie in Buenos Aires het jchema voor het toernooi |d gemaakt. Dat blijkt niet wijken van het in 1974 in land gehanteerde systeem. rgentinië wil de zestien lan- 'erdelen in vier poules die ing een halve competitie spe- )aarna gaan de eerste twee aar de halve finales die weer ee poules van vier worden eld. De winnaars van die spelen om de wereldtitel, de ers twee om de derde plaats, lidige wereldkampioen. West and zal de openingswedstrijd Dat gebeurt dan op 1 juni rie uur plaatselijke tijd, zes i de namiddag hier. Het vindt in het stadion van de huidi- rgentajnse voetbalkampioen, Plate. Wie de tegenstander Vest Duitsland zal zijn, wordt bekend in januari 1978 als de wordt verricht. Vast staat sfc niet Argentinië zal zijn. Dat is samen met West Duitsland weetal landen dat op het lik zeker is van deelname aan wereldkampioenschap. West and speelt in poule 1, zo heb- e organisatoren laten weten, gentinië werkt al zijn duels loule 2 af in Buenos Aires, staat inmiddels ook dat de van het toernooi op 25 juni River Plate stadion zal wor- espeeld. >ersconferentie waarop het chema door de Argentijnse afgevaardigde, Martin Noël, d werd gemaakt, kwam een adat de FIFA had laten weten an 10 tot 16 november een itie een bezoek aan Argenti- il brengen om te kijken hoe met de voorbereidingen voor De verwachting is, dat het iet rapport van deze delegatie 1 hangen of de FIFA zijn tieve fiat voor het wereld- ioenschap zal geven. IFA heeft voortdurend laten men. dat men niet zo zeer is voor een gebrekkige orga- e als wel voor de zeer onzeke- gÉbieke situatie in het land. itinië maakt op het ogenblik zeer ernstige crisis door. De Iddadigheden van extremisti- 1 groeperingen hebben dit jaar it leven gekost aan tientallen jen. Juist daardoor is de FIFA I gaan twijfelen of het wel zo jtndig is topvoetballers in gro- fetale dit land binnen te bren- ECONOMIE Een ander punt van onzekerheid is de economische toestand in Argen tinië. Er is dan wel een financie ringsplan opgesteld, er bestaat vrees dat uiteindelijk toch zal blij ken dat de miljoenen die nodig zijn om drie nieuwe stadions te bouwen, andere stadions te renoveren en faciliteiten voor deelnemers, pers en bezoekers aan te leggen, toch niet geheel op tafel zullen komen. De Argentijnse regering heeft alle steun toegezegd, maar de geldmid delen zijn tot nu toe mondjesmaat en veel te laat bij de organisatoren terecht gekomen. De Argentijnse organisatoren blij ven echter zeer optimistisch. Carlos Fernandez, onderminister voor sport en toerisme, zei op de pers conferentie dat nu eindelijk met aanleg van de drie nieuwe stadions Een volledige bescherming lijkt hen nauwelijks te geven en de interna tionale voetbalfederatie is bang dat daarvan gebruik zal worden ge maakt. Zo moest bijvoorbeeld de laatste FIFA-delegatie die Argenti nië bezocht, begeleid worden door een grote groep militairen. Hetzelf de zal met de nieuwe delegatie ook het geval zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13