rU met planologisch pel op 5 november treekdierentehuis acht op startgeld m pmerkelijke stijging m aantal uitleningen ij openbare bibliotheek sbböSJ Restauratie van de Nachtwacht 'Bij een bestuurlijke herindeling commissaris der Koningin uitbannen' Aanleg Dollardkanaal begint wellicht 1979 Brands Electronische Orgels Feestelijke «Jubileum Tentoonstelling ^Thomas BRANDS ELECTRONISCHE ORGELS p; drage aan 700-jarig Amsterdam vang 800 dieren per jaar Huwelijkssluitingen in het oude stadhuis Baronesse Van Twickel overleden Bestuur 'De Hoop' teleurgesteld Ir Gedeputeerden van Groningen: Verpleger bekent geven medicijnen aan bejaarden Maastricht wil woningbouw op Belgisch gebied Meer ruimte voor verniewingen op basisscholen THOMAS ORGELS AL 55 JAAR GEZELLIG KIJK EN KOOPPARADIJS VOOR HET HELE GEZIN! MODETHEATER IDEAAL WONEN EEN HUIS VOL NIEUWE IDEEËN HOUTRUSTHALLEN j R\i ERDAG 25 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET H11 n onzer verslaggevers ERDAM Op uitnodiging van de subfaculteit sociale geografie en planologie van de Vrije rsiteit zullen Amsterdamse leerkrachten uit het middelbare onderwijs op 5 november in de van het VU-hoofdgebouw een planologisch spel gaan spelen, waarbij de stadsontwikkeling van erdam centraal staat. Prof. dr. J. Buit, hoogleraar in de theoretische planologie, en prof. L. Bak, ngewoon hoogleraar in de praktische planologie hebben daartoe het initiatief genomen. de universiteit van Amster- wil ook de VU van haar ver heid met het jubileum van blijk geven. Aanvankelijk de gedachte aan een geza- ke bijdrage van beide Am- mse universiteiten, doch dit in de praktijk niet te verwe ken. heeft het nu gezocht in het Amsterdam gestelde thema: kerdam 700 jaar wonen, wer- Jen spelen'. deelnemers Bak zegt in het weekblad 'Ad s' van de VU dat men met de actieve speeldag die men be en waarvoor 500 deelnemers en verwacht, óók wil pogen de vaak gesignaleerde kloof tussen universiteit en stad een klein beet je te overbruggen. Het evenement kan daarom worden gezien als een gebaar van de VU ten opzichte van de Amsterdammers. Gekozen is voor deelnemers uit de onderwijs sector omdat er een spel wordt ontwikkeld, dat van betekenis zou kunnen zijn voor het onderwijs. Inhoud van spel In vereenvoudigde vorm kan het spel bijzonder geschikt zijn voor educatieve doeleinden. Het biedt namelijk een aantal mogelijkheden om planologische probleemgevallen, waarmee iedereen in zijn eigen omgeving wordt geconfronteerd op aanspreekbare wijze onder de aan- iWTJK In Rijswijk is een w streekdierentehuis nodig, imd voor de opvang van fdieren uit het gebied rond Haag en het hele Westland. eggen de organisatoren van actie, die ten doel heeft geld n te brengen voor de spoe- bouw van zo'n tehuis, jouwtekeningen zijn er, grond schikbaar, de gemeentebestu- ïelpen. Het enige wat nog ont- tt is geld', aldus de Aktie Bouw In samenwerking met de rijkse Stichting Streekdieren- 't Juliaantje en twee afde- van de Ned. Ver. tot be- ming van dieren probeert de 400.000 gulden in te zamelen, dat, dan kan in het voorjaar 1976 met de nieuwbouw voor zwerfdierencentrum begonnen en. Als 'eerste aanzet' voor het ve tehuis wordt volgende week de Rijswijse wethouder Van Burg de eerste paal geslagen het hek. dat rond het tehuis komen. steden als Rotterdam en Den hebben eigen asiels. Een deel van Zuid-Holland is ech- |aangewezen op het streekdie- intrum in Rijswijk. En dat is, woorden van de actievoerders meer dan een versleten, twee ds houten bouwkeet met ne- hondehokken'. Vorig jaar wer- |daar ruim 500 zwerfdieren bin- [ebracht. Zo'n 340 honden, 174 :n, maar ook zieke cavia's, ge- eenden, hamsters en een ;nde geit. In totaal werden lekgeraakte honden door hun opgehaald. Voor 202 honden en 170 katten vond het streekdie- rencentrum een nieuw tehuis. Er zijn plannen ontwikkeld voor een modern, efficiënt dierentehuis voor de hele streek. Het gebouw, ontworpen door het architectenbu reau Hornstra, Verschoor en Key, zal een 'doorstromingscapaciteit' van 800 dieren per jaar krijgen. Er komen twintig hondehokken, er moet plaats zijn voor 40 katten en er zijn ten minste twee quarantai ne-hokken nodig voor dubieuze ziektegevallen. Er moet een volière komen, een drietal veeboxen ('voor een afgejakkerd manege- paard, een verwaarloosde pony of een scharminkelige geit"), en een paar konijnenhokken ('voor cavia's die 'teveel' zijn'), een behande lingsruimte waar een dierenarts kan werken en een eenvoudig kan toortje. Ook komt er een tweetal keukens. De binnenhokken voor de zwerfdie ren zullen centraal verwarmd wor den, de buitenhokken krijgen een overkapping. Voor de honden zullen er vier speelweiden moeten zijn. Gescheiden van het gedeelte voor zwerfdieren is plaats voor 'betalen de logé's'. De ontwerpers hebben er terdege rekening mee gehouden dat de dierenverblijven goed geventi leerd kunnen worden, maar toch niet tochten. De plannen voorzien kort gezegd dn een echt te huis voor thuisloze dieren. De Stichting Streekdierentehuis 't Juliaantje schat de bouwtijd van het nieuwe dierentehuis op een half jaar. Als alles meezit kan het ge bouw over ruim een jaar in gebruik genomen worden. De Aktie Bouw Asiel beschikt over een beginkapi taal van 40 mille. Er is nog 400.000 nodig. een onzer verslaggevers Y HAAG Onder de Haagse bevolking is nog steeds een stij- de belangstelling voor het gebruik van de Openbare Bibliotheek 'kbaar. tien er in 1968 bijna twee miil- boeken uitgeleend, vorig jaar len er maar liefst drie en een miljoen boeken bij de biblio- k afgehaald. Dat deze stijging te noemen is blijkt vooral neer we bedenken dat Den g in 1968 nog honderdduizend >ners meer telde. het aantal posten die de lek- voorziening voor bejaarden en tndicapten verzorgen werd uit- eid. Meer dan dertienduizend ;en werden vorig jaar bij deze huis gebonden lezers thulsbe- d. Tegenover de honderdduizend w aangeschafte boeken stonden Igdulzend boeken die wegens age en veroudering moesten den afgeschreven. Ook werd er groot aantal boeken ontvreemd link beschadigd. Openbare Bibliotheek onder- lt een aantal moeilijkheden de sterke groei. Het grootste >leem is wel de beperkte ruimte rover mén beschikt. Veel pu ke afdelingen zijn in de loop jaren te klein geworden en moet ook het personeel onder niet al te gunstige omstandigheden haar werk doen. Er is dan ook een plan uitgewerkt om een oud, achter de hoofdbibliotheek aan de Biider- dijkstraat gelegen pand van vijf honderd vierkante meter te verbou wen en bij het bestaande pand te trekken. Ook zal er een aantal wijkfilialen bijkomen en verschil lende van de bestaande filialen worden opgeknapt. DEN HAAG Een aantal bene denzalen van het onlangs geheel gerestaureerde Oude Stadhuis aan de Groenmarkt zal worden bestemd voor huwelijkssluitingen, B. en W. hebben hiertoe besloten. Uitgangs punt is dat er een beperkt aantal trouwerijen per dag wordt gehou den, opdat de representatieve funk- tie van het Oude Stadhuis niet in gedrang zal komen. De datum van ingang wordt nog nader bepaald. dacht van scholieren te brengen. Prof. Buit: De inzet van het spel wordt gevormd door vijftien ruim telijke problemen binnen de ge meente Amsterdam. Die problemen verschillen onderling sterk naar omvang en publieke belangstelling. Voor een deel bestaan ze werkelijk en zijn ze in de gemeenteraad en, in de dag- en weekbladen uitvoerig aan de orde geweest. Deels zijn het gefingeerde problemen die in de toekomst wellicht gaan spelen. Om het spel niet onnodig ingewik keld te maken en om lange diskus- sies te vermijden, zijn we er van uit gegaan dat voor elk van die vijftien problemen vijf alternatieve oplossingen bestaan. Het spel be gint vrij. Men kan de oplossing kiezen die in het spel wordt gebo den. Elke volgende ronde maakt de keu zevrijheid echter beperkter. Hier door laten we de spelers meegroei en en meedenken over de verschil lend stadia waarin men tot een beslissing komt. De stringentere ei sen die in de loop van het spel worden ingevoerd, leiden ertoe dat de spelers hun eerste beslissing nog eens een keer moeten overwegen. Blijven ze bij hun besluit of kiezen ze iets anders en waarom dan? Het gaat ons vooral om dat waarom. Het spel vormt een onderdeel van een ruim opgezet programma. Als men vraagt 'Wat beoogt de facul teit met deze middag?' dan moet u dit in een ruimer verband zien. Het is waarschijnlijk voor veel deelne mers een eerste kennismaking met de VU. Er wordt een poging gedaan nu eens wat andere facetten naar voren te halen, dan men meestal via kranten en TV over universitei ten krijgt voorgeschoteld. Zo kan er een tentoonstelling be zichtigd worden rond de aula, die gewijd is aan monumentenzorg en ons hedendaags milieu. Verder kan de Hortus bezocht worden. Alle deelnemers krijgen een stekje uit de Hortus mee naar huis. Omdat uiteindelijk de hele middag in het teken staat van ons milieu kan dit als een symbolische bijdrage gezien worden om ons 'groene' milieu te verrijken. De organisatoren hebben het voor nemen, om indien de belangstelling de verwachtingen overtreft, het spel op 12 november ter herhalen. Van onze correspondent DELDEN Op 96-jarige leeftijd is overleden baronesse Van Twickel. Marie Amelle Mechtild Agnes. baro nesse van Heeckeren van Wasse naar, gravin van Aldenburg Ben- tinck, leefde tot voor korte tijd nog mee met de maatschappelijke en kerkelijke problemen. Haar jeugdjaren bracht zij door op Zuylestein (bij Amerongen) en op Middachten (De Steeg). In 1918 is zij de gastvrouw geweest van de toen gevluchte keizer Wilhelm I van Duitsland, die later lang ge woond heeft in huize Doorn. In 1922 huwde zij op 43-jarige leeftijd met de toen al 64-jarige baron van Twickel: dr. R. F. van Heeckeren van Wassenaer. In 1936 overleed de baron en sindsdien heeft zij het rijkste particuliere bezit van Neder land bestuurd. In 1953 schonk zij het landgoed Twickel (4000 hecta re) aan een door haar opgerichte stichting, waardoor kasteel, park en landgoed als één samenhangend geheel bewaard zullen blijven. Daarna werd zij door de twee zelf standige gemeenten: Stad-en Ambt-Delden benoemd tot ere-bur- geres. Na het overlijden van de baron Van Twickel is zij nog lang president-kerkvoogdes van de her vormde gemeente in Delden ge weest. Vandaag zal de overledene vanuit het kasteel worden begraven in het grote familiegraf. DEN HAAG Het bestuur van het hospitaalkerkschip 'De Hoop' is te leurgesteld over de mededelingen in de begroting 1976 van het depar tement van landbouw en visserij. Daaruit blijkt, dat de subsidie voor volgend jaar ƒ1 miljoen zal bedra gen. 'Realisatie van dat voorstel zou ten aanzien van het jaar 1975 een vermindering betekenen van ongeveer ƒ600.000', aldus het be stuur in een brief aan de Tweede- Kamercommissie voor de visserij. Het bestuur wil op korte termijn een onderhoud met de commissie. 'Goedkeuring van de begrotingspost zou tot gevolg hebben dat een ab rupt einde komt aan de medische, geestelijke en technische hulpverle ning in volle zee an de bevolkings groep zeevissers', aldus het bestuur. vB 1 De werkzaamheden voor het herstel van De Nachtwacht zijn al in volle gang. Op de foto zijn twee mannen bezig met een met kurk bedekte vlonder, waar het kostbare schilderij binnenkort met de verf zijde op zal worden gelegd. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Bij een bestuurlijke herindeling van ons land dient de commissaris der koningin te worden uitgebannen. Als voorzitter van het college van gedeputeerde staten moet hij niet meer worden benoemd maar gekozen. Dit schrijven gedeputeerde staten van Groningen in de nota over de bestuurlijke herindeling van ons land. KERKRADE Vijftien bejaarden, die verpleegd werden in de Lucker- heide-kiiniek in Kerkrade kregen medicijnen toegediend die niet door een arts werden voorgeschreven. F. H. de 39-jarige hoofdverpleger heeft dit na een drie weken durend verhoor bekend. Hij legde er de nadruk op dat in alle gevallen sprake was van patiënten waarbij het stervensproces al was ingetreden en uat hij het op deze Van een verslaggever MAASTRICHT Het gemeentebe stuur van Maastricht wil binnen afzienbare tijd met Belgische na buurgemeenten besprekingen be ginnen over de bouw van enkele duizenden woningen aan de west zijde van Maastricht op Belgisch grondgebied. De mogelijkheden voor woning- bouw in Maastricht zullen tussen 1987 en 1990 volledig zijn uitgeput. Dit blijkt uit een structuurplan 1 over de ontwikkeling van Maas tricht tot het jaar 1996. Het bouwen op Belgisch gebied werd reeds eerder geopperd door drs. J. J. J. van de Venne, hoofddi-t recteur van openbare werken in Maastricht. Hij bepleitte deze mo- gelijkheid boven het bouwen van - een satellietstad in het kwetsbare I landschap van de regio Maastricht. Uit het structuurplan blijkt dat Z Maastricht in 1990 ruimte nodig - heeft voor zo'n 5.500 woningen. De ontwikkeling van Maastricht is"; belangrijk geworden door de te - verwachten groei van het aantal 2 studenten aan de rijksuniversiteit - in de Limburgse hoofdstad. Maxi- maal schat men het aantal studen ten daar in het jaar 2000 op twin- tigduizend minimaal zouden dit er - tienduizend zijn. Ook de behoefte aan industrieterreinen in Maas tricht maakt overleg met België "m noodzakelijk. Men verwacht voor de .- industriële activiteiten in Maas- tricht in het jaar 1990 honderd hectare nieuwe industrieterreinen J nodig te hebben. manier wilde bekorten. Hiervoor ge- - bruikte hij valium en insuline. F. H. wordt er ook van verdacht dat I hij goederen ontvreemd heeft van patiënten die overleden zijn. De zaak kwam aan het licht toen het bestuur van de stichting Luckerheidekliniek de rijksrecherche meedeelde dat een bejaarde waarschijnlijk een onna- tuurlijke dood was gestorven. F. H. werd in verzekerde bewaring gesteld— omdat er medicijnen verdwenen wa ren en omdat er klachten van col lega's waren. De huidige elf provincies moeten volgens de minister van binnen landse zaken vervangen worden door zesentwintig mini-provincies. De Groningse gedeputeerden plei ten voor decentralisatie van de Haagse macht. Vergroting van het aantal provincies mag tot decentra lisatie van die macht leiden, ver groting van het aantal (benoemde) commissarissen der koningin, kan met evenveel recht centralisatie worden genoemd, aldus het Gro ningse college. Het college vindt verder een aantal provincies van zesentwintig wel wat veel. Provincies moeten groot genoeg zijn om de Haagse decen tralisatie te kunnen opvangen. 'De schaal van de "provincie nieuwe stijl is meer gebaseerd op de lokale be- stuursproblematiek dan op de naar onze mening even problematische situatie bij het rijksbestuur.' Verder wordt gepleit voor het over dragen van taken van rijksdiensten aan provinciale diensten. De coör dinatie van deze rijks- en provinci ale diensten dient niet langer door de commissaris der koningin, maar door het hele college van gedepu teerde staten te geschieden. Dele gatie binnen dat college moet dan wel mogelijk zijn. Het in handen leggen van de coördinatie van de DEN HAAG Kleuter- en basis scholen zullen bunnenkort meer mogelijkheden krijgen om onder wijskundige experimenten en ver anderingen door te voeren, die bui ten het normale wettelijke kader vallen. Minister van Kemenade (onderwijs) opent in een wetsont werp de mogelijkheid dat de scho len hiervoor bij hem toestemming kunnen aanvragen. Het doel van het wetontswerp is tweeërlei. Ten eerste was het, ge zien de ontwikkelingen in het on derwijs, noodzakelijk geworden om de mogelijkheden voor nieuwe on derwijsvormen te verruimen. Daar naast wil de minister helpen de oplossing te vinden voor onderwijs kundige problemen die een maat schappelijke achtergrond hebben. De bewindsman denkt hierbij aan onderwijs aan kinderen, die' achter zijn ten opzichte van leeftijdgeno ten ten gevolge van het milieu waaruit zij komen. Dit wetsontwerp je loopt vooruit op het te verwachten wetsontwerp van minister Van Kemenade voor een geheel nieuwe opzet van het kleu ter- en basisonderwijs, dat de be windsman vorige week in de begro ting heeft aangekondigd. diensten in handen van de com missaris der koningin, wordt 'slui pende centralisatie' genoemd. Meer achteraf Verder meent het Gronings college dat rijkstoezicht op de provincies meer achteraf in plaats van vooraf moet geschieden. Het college vindt ook de opschuiving van taken van gemeente naar provincie nogal ri- goreus. 'Zo drastisch als thans voorgesteld hoeft het van ons ook weer niet.' Uit bestuurlijk oogpunt wordt het efficiënter geacht de stad Gronin gen niet op te splitsen in een aantal zelfstandige gemeenten. Wel stemmen gedeputeerden in met het voorstel om het gemeentelijk grondbeleid £n handen van de pro vincie te brengen. Akkoord wordt gegaan met de voorgestelde nieuwe begrenzing van Groningen, met ondermeer inlijving van de kop van Drente. Gepleit wordt verder voor een provinciale indeling van de Waddenzee bij de nieuwe bestuurlijke opzet. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Voorjaar 1979 kan het zover zijn dat wordt be gonnen met de aanleg van een binnendijks Dollard-kanaal. Dan moet alles echter wel meezitten, zo delen gedeputeerde staten van Groningen mee aan provinciale staten. Zoals bekend heeft Groningen zich er bij neergelegd dat er geen bui tendijks kanaal mag komen, omdat dit het milieu van de Dollard zou aantasten. Er wordt thans gestu deerd op het traject voor een bin nendijks kanaal. Men hoopt zo snel met de procedure te kunnen op schieten dat in januari 1977 een consessie kan worden aangevraagd. Inmiddels is een schetsplan met kostenraming gemaakt om de al gebouwde keersluis bij de punt van Reide om te bouwen tot een schutsluis. De streefdatum van 1 augustus jl. voor het maken van een tijdelijke beveiliging van de bestaande zeedijk (die definitief wordt verhoogd bij de aanleg van het kanaal) is niet gehaald. Vol gens gedeputeerden van Groningen komt dat doordat het waterschap Reiderzijlvest als dijkbeheerder voor zichzelf het recht opeiste de bouw van de tijdelijke kistdammen voor te bereiden. Het waterschap wil het werk ook zelf uitvoeren. De directie zal worden gevormd door het waterschap en rijkswaterstaat tezamen. Overigens wordt verzet tegen de aanleg van het binnen- dijkse kanaal niet uitgesloten ge acht. De nieuwe collectie 1975-1976 kunt u bij ons beluisteren en bespelen. Alle modellen in voorraad reeds vanaf 1795, Bij aankoop zes maanden gratis privéles. 2 jaar volledige garantie door onze eigen servicedienst. Diverse inruilorgels. Financiering mogelijk. 2 x 's middags -Ar 3 x 's avonds 'meer dan 50 unieke modelkamers t/m 28 sepfember middag 1-5 uur avond 7.15-11 uur zondag 11-5 uur Entree ƒ3,50, kind. ƒ2,alles ook kleuterspeelplaats inbegrepen - Bus 4 - 14 - 23 - Tram 11 - Volop parkeergelegenheid DE WONDERWERELD VAN HET WONEN NOVITEITENCENTRUM LEKKERNIJEN en DRANKEN DOE MEER ZELF «REIS en VACANTI.E MODESHOWS 5 x per dag grote internationale meubelexpositie snelbraadpannen uit binnen-en buitenland MANNEN HOBBIES vele tips en ideeën moderne make-up en haarverzorging Reeds duizenden enthousiaste bezoekers bewonderden de meer dan 200 stands en Sezochten het modetheater. Kom vandaog ook! A SOUND FOR EVERVONE Laan van Meerdervoort. 570 Den Haag - Telefoon 070-392279 KEUKENS VAN MORGEN EIGENTIJDS BEHANG KERAMIEK EN MARMER EXCLUSIEVE SIERADEN SAUNA'S EN SOLARIA TRIM-APPARATUUR UNIEKE OPENHAARDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11