;raël wacht nog met kenen Sinaï-akkoord Ford zal mensenmassa niet uit de weg gaan jeestig en helder beeld an Nixons rare loopbaan intrumpartij heeft jste papieren na nse verkiezingen Britten gaan IRA harder aanpakken beslissing VS over waarnemingspastions Mario Soares: sociaal democratie niets voor ons 'Niet laten intimideren door klein groepje' Top christenen Libanon achter tekst 'verdrag' art eeuw 'onbetrouwbaarheid' in karikaturen HJDAG 24 SEPTEMBER 1975 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 iTE, CAIRO, TEL AVIV (Reuter, UPI, AP) De Egyptische en Israëlische delegaties hebben l in Genève overeenstemming bereikt over de laatste details van het tussentijds akkoord Sinai. Slechts de Egyptenaren hebben het akkoord al ondertekend; Israël heeft volstaan i paraaf omdat het Israëlische kabinet eerst de uitkomst van het debat in het Amerikaanse over de stationering van Amerikaanse burgers op de waarnemingsstations in de woestijn wil ten. itieke kringen hebben al :d dat bij afwijzing van de- ionering door het Congres iet akkoord alsnog zal torpe- Eén van de in het akkoord ie zaken is dat Israël binnen ïken de olievelden van Aboe zal verlaten. Een andere is troepen hun nieuwe stellin- erlijk vijf maanden na de g van het akkoord betrok ken. Minister Kissinger van inigde Staten heeft gisteren nog gezegd dat de tijdslimieten nauwkeurig in acht moeten worden genomen. De Amerikaanse senator Frank Church, lid van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft minister Kissinger gevraagd de do cumenten met betrekking tot het Sinai-akkoord vrij te geven omdat het belangrijk is dat de Amerika nen volledig op de hoogte zijn over het aspect van de burgerstatione- ring bij de Mitla- en Giddipassen. NKI (UPI) De Finse Centrumpartij is de grootste kans voor het premierschap geworden na de parlementsverkie- van afgelopen zondag en maandag. De regering in Finland sinds 1968 geleid door een sociaal-democraat. voor het Congres hierover een be sluit neemt. Senator Church, die volgens Congreskringen op enige steun kan rekenen, zei dat zijn houding tijdens het Sinai-debat zal afhangen van het openbaar maken van de documenten. Syrië wilde Golanhoogvlakte niét te rughebben als de prijs daarvoor een akkoord als de Israëlisch-Egyptische overeenkomst voor de Sinai is. Dit heeft de Syrische premier Al-Ayoe- bi In een speciale parlementszitting meegedeeld. 'Om verwarring te ver mijden verklaren wij dat Syrië geen akkoord aanvaardt indien daarvoor ook maar éèn deel betaald moet worden van wat Egypte onder het akkoord voor de Sinai toegaf. Cairo verloor veel en Israël hééft gewon nen', aldus de premier. Gromiko t< liaal-democratische partij is uke van de vier grootste poli- t, groeperingen, waarvoor de ingsuitslag negatief is uitge- Ze bleef met 54 van de 200 tyn de vernieuwde Finse Ka il de grootste fractie, maar toch twee zetels inruimen, was er voor de in de Demo- Liga verenigde commu- die van 37 op 40 zetels i ,en voor de conservatieven, 33 naar 35 gingen. Het was lag ebhter voor de Centrum waarvan president Kekkonen ,„endste vertegenwoordiger is. c ehaalde vier zetels extra en DP een totaal van 39 sten bij de Finse verkiezin- vooral ten koste gegaan kleine partijen. Twee zijn t politieke toneel verdwenen apdere hebben net één veten te bemachtigen. De verliezer is de Eenheid- vooral steunend op de klei ne boeren, die van dertien naar één zetel viel. Ook de Plaateland- spartij leed een gevoelig verlies en ging van vijf naar twee plaatsen in de Kamer. De enige kleinere partij, die welvoer bij de verkiezingen was de Christelijke Liga. die er vijf zetels bij haalde en nu een negen mansfractie is. Verwacht wordt dat de vorming van een nieuwe regering in Finland een tijdrovende zaak wordt, dié ze ker niet voor het eind van dit jaar zal zijn afgerond. Het kabinet-Sor- sa. dat in juni op conflicten over het economisch beleid brak, be stond uit sociaal-democraten, het Centrum, de liberalen en de Zweedstalige partij. Deze coalitie zou ook nu op een flinke steun kunnen rekenen. De mogelijkheid is groot dat de Centrumpartij de leiding van een nieuwe regering op zich wil gaan nemen. Eerste gega digde i§ dan waarschijnlijk minis ter Karjalainen van buitenlandse zaken. De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken Andrtj Gromiko heeft gisteren voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties een opnieuw bijeenroepen be pleit van de Geneefse conferentie met deelneming van alle betrokken partijen, de PLO inbegrepen. De Palestijnse kwestie is een zaak, die niet kan worden losgemaakt van een algehele regeling voor het Mid- den-Oösten. Gromiko verklaarde dat het in het belang van een diuurzame vrede noodzakelijk is dat Israël zijn troepen weghaalt uit alle in 1967 bezette gebieden, dat het Palestijnse volk het recht krijgt op de vorming van een eigen staat en dat de rechten van alle landen in het Midden-Oosten op een onaf hankelijke ontwikkeling worden er kend. Regeringskringen in Jeruzalem hebben gisteren nogal voorzichtig gereageerd op het in de VN gedane voorstel van minister Kissinger een 'officieuze' conferentie over het Midden-Oosten te beleggen. Met spanning wacht men op een nadere precisering van de ideeën van Kis singer. Men staat in Jeruzalem po sitief tegenover het idee van 'ver kennende besprekingen'. Men wees erop dat deze besprekingen onder handelingen met Syrië kunnen voor komen. N (Reuter/UPI) De soci- ^ïocratie is niet geschikt voor tl. zo heeft de Portugese so- che partijleider Mario Soa- egd in een interview met de Times. 'Ons program is rogram om de onrechtvaar- ispecten van het kapitalisme igeren, maar om het te ver- Als ik in West-Duitsland aldus Soares. zou ik een [-g aanhanger zijn van ex- Ler Willy Brandt, maar er is rereenkomst tussen het kapi- van Noord-Europa, en dat rtugal. In Portugal is sprake 'erg parasitisch kapitalis- r at Portugal nodig heeft is .illedige wijziging van de eeo- 'he structuren', aldus de Por- partijleider. De Amerikaanse democratische se nator George McGovern heeft gis teren aan het einde van een vijf daags bezoek aan Portugal ver klaard dat hij het congres zal voor stellen op korte termijn een twee ledig programma aan te nemen voor .Amerikaanse steun bij het herstel van de Portugese economie. McGovern, de democratische kan didaat voor het presidentschap in 1972, verklaarde moed te hebben geput uit de recente ontwikkelin gen in Portugal, waaronder de vor ming van een nieuwe regering met grote inbreng van gematigde krin gen. De senator zei dat allen met wie hij had gesproken van mening waren dat de economische ontwik kelingen in Portugal de komende maanden beslissend zouden zijn voor de politieke toekomst op lange termijn. 'Alleen zij die de vrijheid vrezen hebben baat bij een misluk king van het economisch program van de nieuwe regering,' aldus de senator. WASHINGTON (Reuter, UPI) Enkele uren na de mislukte aanslag op zijn leven de tweede binnen enkele weken heeft de Amerikaanse president Gerald Ford gezegd dat hij 'krachtig overeind zal blijven in de confrontatie met anarchisten en moor denaars'. Als president moet je je niet laten intimideren door een klein groepje mensen dat recht in eigen hand wil nemen. Ik zal onder geen omstandigheid capituleren voor degenen die het goede in Amerika willen ondermijnen'. De vrouw die maandagavond het schot lostte, Sara Jane Moore (44), is gisteren voorgeleid voor de rechtbank van San Francisco, die zal besluiten of een psychia trisch onderzoek moet worden in gesteld. De vrouw heeft nog geen motief gegeven voor haar aanslag anders dan dat zij onder de dwangvoorstelling leidt de presi dent te moeten doodschieten. Ze heeft bekend dat ze het schot op de president heeft gelost en dat ze het 38 mm pistool heeft ge kocht. Het schot miste doordat de 33- jarige ex-marinier Oliver Sipple de arm van de vrouw op het laatste moment beetgreep. Aan vankelijk werd hij in de ontstane verwarring ook zelf gearresteerd. Sarah Moore, gescheiden en enige jaren geleden nog zelfstandig be- lastingcontroleuse. heeft verder gezegd dat ze bezorgd was of ze wel op Ford zou kunnen schieten voordat ze haar negenjarig zoon tje van school moest halen. Had Ford het hotel in San Francisco iets later verlaten, 'dan had ik weg moeten gaan om mijn jongen op te halen', aldus de vrouw. Sarah Moore is tot juni informan- te van de federale recherche (FBI) geweest. Zij werd daar ont slagen omdat ze geen geheimen kon bewaren. Daarnaast heeft zij ook contacten gehad met het Symbionese Bevrijdingsleger dat bekendheid kreeg door de ontvoe ring van de miljonairsdochter Pa tricia Hearst. Sarah Moore heeft deelgenomen aan de uitdeling van het voedsel dat krantenmagnaat Hearst op els van het bevrijdings leger voor de armen had gekocht. Kogelvrij vest Ondanks de verzekering van Ford dat hij zich niet zal afschrikken wordt in Washington aangenomen dat de druk op de president zal toenemen zich niet meer zoveel handenschuddend in mensenme nigten te storten. Het wordt bijna onmogelijk de president te be schermen en afdoende veilig- 1 heidsmaatregelen te némen. (Zo was Sarah Moore zondagavond nog gecontroleerd. Ze had toen wel het pistool maar geen munitie in haar bezit. Volgens de Ameri kaanse wet moest zij toen worden vrijgelaten). De president zelf had niet de moeite genomen het kogelvrije vest te dragen dat hij na de vorige aanslag enige malen heeft aangehad. In de komende weken Een geschrokken Ford wordt door zijn lijfwachten vastge grepen en naar de auto geleid, terwijl iedereen kijkt waar het schot vandaan komt (boven). Het werd afgevuurd door Sara Jane Moore (foto onder). zal Ford bezoeken brengen aan Michigan. Florida. Ohio, New Jer sey. Noord Carolina. West-Virginia, Georgia en Alabama. BELFAST (Reuter, UPI) De Britse minister voor Noord-Ierland Merlyn Rees heeft de Britse troe pen en de politie in Noord Ierland gelast strenger op te treden tegen de provisionele IRA. De Instructies ko men na grootscheepse bomaansla gen in negen Noordierse steden. De IRA heeft hiervoor de verantwoor ding opgeëist en zegt een wraakac tie te houden tegen 'gewelddadig optreden' van militairen en politie in katholieke republikeinse gebie den. Minister -Rees deelde gisteren mee dat als onderdeel van het strengere optreden meer troepen worden ge legerd In 'gevoelige gebieden' zoals delen van de steden Belfast en Londonderry en in de graafschap pen Tyrone en Armagh, waar de meeste bommen tot ontploffing kwamen. Verwacht wordt dat pro testantse leiders, van wie dominee Ian Paisley al heeft gezegd dat de huidige maatregelen 'te slap en te laat' zijn. stopzetting van de vrijla ting van gevangen IRA-leden en opzegging van het staakt-het-vuren met de IRA zullen eisen. De leider van de voornamelijke ka tholieke SDLP, Gerry Fitt, heeft gisteren zijn bezorgdheid over de nieuwe maatregelen uitgesproken. Hij vreest dat de katholieken hier door weer in de armen van de IRA zullen worden gedreven. William Craig, leider van de unionistische' Vanguardpartij. heeft de protes tantse paramilitaire groeperingen opgeroepen rustig te blijven en niet paniekerig te reageren op de bom aanslagen. Seamus Loughran, de leider van de politieke vleugel van de IRA heeft verklaard dat wat hen betreft het staakt-het-vuren nog steeds van kracht is. BEIROET (Reuter, UPI, AP) De Syrische minister Khaddam van buitenlandse zaken, die momenteel optreedt als bemiddelaar tussen de partijen in Libanon heeft gisteren met de leiders van de christenen overeenstemming bereikt over de tekst van een 'verdrag'. Hij zal deze tekst nu gaan voorleggen aan de leiders van de moslims, de andere in de strijd betrokken partij. Khad dam voerde zijn besprekingen er gens bulten Beiroet met Falangis- tenleider Gemayal, oud-presidenten het staatshoofd van Libanon is traditioneel een christen en de patriarch van de Maronietenkerk. De strijd van de afgelo pen week heeft zeker 265 levens geëist. De schade is door het grote aantal verwoestingen van winkels veel groter dan bij voorgaande ge vechten. Libanon heeft een ernstig tekort gekregen aan brood en wa ter. De radiostations hebben de Li- banezen gewaarschuwd bedacht te blijven op sluipschutters. Veel fa milies zijn de afgelopen dagen voor de vuurgevechten naar de bergen gevlucht en sommigen hebben hun kinderen en oudere familieleden zelfs naar Syrië gebracht. Na een dag van betrekkelijke rust is het gisteravond in verscheiden wij ken van Beiroet weer tot schietpar tijen met raketten, mortieren en machinegeweren gekomen tussen christenen en moslims. ,>^V, Koos van Weringh deze eigenschap tot de zeer ver gevorderden. een jaar na zijn aftreden is de Amerikaanse ex-president Richard M. Nixon nog steeds niet iempel van onbetrouwbaarheid kwijtgeraakt. In een nota aan de federale districtsrechtbank het ministerie van justitie er onlangs op aangedrongen Nixon zijn documenten niet terug te 'Het Congres heeft vastgesteld dat Nixon de neiging heeft historische feiten te verdraaien. Het es heeft afdoende bewijzen voor zijn conclu sie dat het presidentiële historische materiaal van niet ongewijzigd aan de Verenigde Staten teruggegeven zou worden wanneer dat hem, zelfs jk, in handen wordt gegeven'. Omkering an duidelijkheid niets te ra- over latende opmerkingen n onlangs in de krant. Hoe- Ixon ongetwijfeld nog een aanhangers heeft die van zal zijn. dat de oud-presi- het slachtoffer is geworden uistere machten, is zijn ge- ardigheid bij de meeste men- onder het nulpunt gedaald, agische is, dat veel van die hem nog kort tevoren toe- n. itreden van Nixon in de Wa- -af faire maakte veel mensen ed duidelijk, dat zijn gedrag ibesproken was. Toch is Wa- niet meer dan het eindpunt lange weg van halve waar trucs en streken. >rdt nog weer eens goed dui- uit een enige tijd geleden enen boek van de Amerikaan Block, die onder de naam >ck bijna dagelijks politieke in The Washington Post )ert. Twee journalisten van rant Bernstein en Woodward de eersten, die met de ont- ig van het Watergate-gebeu- egonnen. politieke karikatuur. Sinds 1929 is hij al bezig zijn getekende visie te geven op het wereldgebeuren, eerst in de Chicago Daily News en sinds 1946 in The Washington Post. In de loop van de jaren zijn. reeds ver schillende boeken met zijn prenten uitgebracht. Ook heeft hij een aan tal prijzen gewonnen, waaronder twee keer de bekende Pulitzer Pri ze. Het meest recente boek, getiteld: Special Report, is geheel gewijd aan het leven en vooral de werken van Richard M. Nixon. Naast onge veer 450 tekeningen bevat het boek ook uitvoerige teksten van Her- block. In het woord vooraf legt hij uit, dat er met Nixon altijd iets bijzonders aan de hand geweest is. Velen vonden hem niet geschikt voor een publiek ambt. maar kon den nooit precies zeggen waarom eigenlijk niet. Ze wisten alleen ze ker dat hij er niet geschikt voor Slimmigheid gediende )ck is een oudgediende in de Herblock heeft Nixon sinds 1948 gevolgd, toen deze als Republikein deel uitmaakte van het Amerikaan se Congres. De tekenaar heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij Nixon ongeschikt achtte voor ambten als senator, vice-president of president. De meeste tekeningen laten Nixon van een ongunstige kant zien. Reeds in 1948 zien we hem bezig met het oprichten van een brandstapel rondom het Ameri kaanse vrijheidsbeeld, teneinde de communistische duivel uit te drij ven. Vooral de slimmigheid, waarmee Nixon voortdurend te werk ging, wordt door Herblock goed uitge beeld. In de hoogtijdagen van het anti-communisme van senator McCarthy, in het begin van de jaren vijftig, zien we twee Nixons hand in hand midden op straat lopen, de één met een bord ter ondersteuning van McCarthy, de ander met een hord, waarop te lezen staat dat hij niet noodzakelij kerwijs de inzichten van McCarthy deelt. Dat is typisch voor Nixon. Bijna altijd liet hij nog enige ruimte open voor een interpretatie, waarop hij zich later weer kon beroepen als hem dat uitkwam. Misschien is dat wel een eigenschap van de meeste politici, maar de Ameri kaanse ex-president behoorde met Herblock wijst erop en laat dat ook vaak zien dat Nixon de in druk wekte oprecht te zijn, zonder voor zijn vaak omstreden gedrag ook maar één verklaring aan te bieden. Hij zag daarentegen k ans zijn tegenstanders op listige wijze van hetzelfde te beschuldigen als datgene, waarvoor hij zelf bezig was een verklaring af te leggen. Dat was met name het geval in 1952, toen er ook al —sprake was van geheime fondsen. Voor de televisie hield hij toen zijn ge ruchtmakende toespraak, waarin hij een uiteenzetting gaf van zijn financiële situatie en een ontroeren de passage wijdde aan een hondje, dat de familie gekregen had. Zonder op de tegen hem ingebracht beschuldigingen in te gaan. daagde hij de Democratische president-kan didaat Adlai Stevenson uit even eens voor de televisie te verschij nen om, evenals hij, de- financiële boeken te openen. Als hij dat niet doet heeft hij iets te verbergen, voegde Nixon eraan toe. Stevenson heeft daarna fotocopieën van zijn belastingpapieren over een periode van tien jaar laten publiceren een voorbeeld dat door zijn uitda ger niet gevolgd werd. En passant werden Stevenson en Truman er nog van beschuldigd 600 miljoen mensen (de Chinezen), aan de communisten te hebben 'verlo ren*. Op een prent zegt een lachen de Eisenhower, presidents-kandi- daat van de Republikeinse partij, 'Jullie deugnieten'. Een glimlachende Elsenhouwer ver maant de senatoren McCarthy (de communisten jager) en Nixon (kandidaat vice-president), die de Democra tische presidentskandidaat Adlai Stevenson hebben be lasterd. (oktober 1952). Herblocks haarscherpe visie op het Watergate-schan- daal: hangend tussen de befaamde geluidsbandjes pro beert .hij nog bet woordje 'niet' te plakken tussen 'Ik ben... een oplichter'. tegen de met modder gooiende Nixon en McCarthy dat ze een beetje ondeugend zijn. Handige verkoper Herblock is van mening, dat Nixon in wezen een handige verkoper was, die zich eerst uitvoerig bezighield met de problemen van de klant om vervolgens sjijn koopwaar te slijten. En daarbij dan nog de indruk ach ter te laten, dat het eigenlijk een gunst was. dat Je Iets van hem mocht kopen. Op den duur wist de koopman ech ter nauwelijks meer welk verhaal hij tegen wie had opgehangen. De positie van Nixon wordt dan ook steeds uitzlchtlozer. De tekeningen volgen de gebeurtenissen op de voet. Een van de fraaiste is gewijd aan de op de televisie gedane uit spraak van Nixon: 'I am not a crook' (ik ben geen oplichter). Hij hangt aan twee stukjes van zijn banden, met het woord 'not' in zijn mond: hij kan geen kant meer op. alleen nog vallen. Gemoedelijk Over het algemeen zijn de tekenin gen van Herblock aan de gemoede lijke kant. Hij ziet Nixon niet als een monster of een baarlijke dui vel. maar meer als een zielig man netje. dat zich met een soort van dom bedrog in het zadel probeert te houden. Waar Herblock voor pleit is, dat de maatschappij het zulke paardrijders moeilijk dient te ma ken. Wat dat betreft heeft zijn eigen krant The Washington Post zich uitstekend geweerd. 0( Nixon zich veel van de hem ongunstige tekeningen van Her block en anderen heeft aangetrok ken. is een andere vraag. Hij schijnt zich er wel eens over te hebben opgewonden. Desondanks heeft hij geen consequenties ge trokken uit het feit, dat hij zolang als een wat dubieuze scharrelaar is afgebeeld. Misschien letten politici, als het om hun eigen populariteit gaat. alleen maar op het aantal politieke tekeningen, waar ze op voorkomen. Herblock, special report, W. W. Norton, New York, ƒ29.10. Koos van Weringh is hoogleraar criminologie aan de Universiteit van Amsterdam. Zijn belangstelling richt zich mede op de politieke prent. Zo publiceerde hij een boek over Albert Habn, de tekenaar van 'De Notenkraker'. Binnenkort ver schijnt van zijn hand een boek waarin hij de visies van de Neder landse tekenaars Opland en Beh- rendt op de Vietnamese kwestie vergelijkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7