Betalingen Praktisch alle bussen in regio Den Haag zondag op plateau CS Moura Lympany in Beethovens vierde Den Haag tegen sluiten winkels zaterdagmiddag Uit de wereld van deBonneterie: Kort en goed vanAquascutum. Katten heersen twee dagen in Groenoordhal Prins Bernardviadukt zaterdagmiddag open 'Onvervangbare omzetverliezen' Westnederland: Nieuwe begin - en eindpunten Zoetermeer koopt 'Het Kruispunt' toch maar niet Minister wil doorgaan rijksweg 19 'Verkiezingen van Rijnland ongeldig', vindt Leidse raad Gevolgen van afstel aanleg Koekamplus voor arbritage- commissie, aldus NS NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Fase twee stationscomplex afgerond Na de oplevering van het station in september 1973, gevolgd door de opening van het eerste 'Infocen trum openbaar vervoer' Is deze week de ingebruikneming van het uitgebreide autobusplateau boven de spoorperrons een belangrijk ge beuren, waarmee een knooppunt voor het gehele openbaar vervoer in de regio Den Haag wordt verwe zenlijkt. Zondag wordt eveneens de nieuwe zuidwestelijke vleugel van het stati onscomplex geopend. De vleugel, die aansluit op het bestaande nieuwbouwcomplex staat op de plaats van het gesloopte station Staatsspoor (SS). Op de begane grond van deze nieuwbouw zijn onderkomens inge richt voor de Wagon-Llts, de Spoorweg recherche en de Gemeen tepolitie. Op de eerste verdieping bevinden zich een personeelskanti- ne, alsmede een verblijf voor de KLM-buschauffeurs. Dé tweede, bo venste verdieping wordt in beslag genomen door het bureau werk voorbereiding voor de uitvoering van de treindienst in het rayon Den Haag. De resterende ruimte is bestemd voor vergaderdoeleinden. De nieuwe zuidwest-vleugel telt drie uitgangen naar de Rijnstraat: één vanuit de hal en twee van de perrons naar de bushalte van de NZH, welke niet op het busplat is eesitueerd. Vanaf het busplat kan men, be schut tegen regen en wind. via roltrappen de perrons bereiken, waar de treinen naar Utrecht, Lei den en Rotterdam-Hofplein ver trekken. Overal zijn duidelijke bor den aangegeven. Het busstation is met een op- en afrit aangesloten op het op de begane grond gelegen Overstappen Op het plateau zelf. waar gister middag nog de laatste voorzienin gen werden getroffen, opdat de rei zigers zondag gemakkelijk hun be stemmingen kunnen vinden, biedt plaats aan praktisch alle bussen die naar Den Haag rijden, alsmede de HTM-lijnen 2 (naar Kraayenstein) en 4 (van Mariahoeve naar Kijk duin), 22 (naar Scheveningen) en 26 (van Waldeck naar Voorburg). Met deze nieuwe voorziening is voor de binnenkomende reizigers een betere verbinding met het cen trum ontstaan. Ook de overstapmo- gelijkheid naar rail- en busvervoer is er drastisch op vooruit gegaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Den Haag maakt ernstige bezwaren tegen een verlichte sluiting van winkels op zaterdagmiddag. 'De gemeente streeft ernaar het stadsbeeld te verlevendigen. Een sluiting van winkels op zaterdag middag zou dit beleid doorkruisen', aldus burgemeester en wethouders van Den Haag. 'Zo'n sluiting zou niet alleen tot nadeel strekken van de winkels in met name de binnen stad. maar ook de horeca-bedrijven zouden onvervangbare omzetverlie zen lijden', schrijven B. en W. aan staatssecretaris Hazekamp (econo mische zaken). 'Indien door de zaterdagmiddag de rendabiliteit van de ondernemingen wordt aangetast' zo gaan B. en W. verder, 'is dat ook nadelig voor het winkelpersoneel'. Ook wijzen B. en W. erop, dat het 'voor een gezonde ontwikkeling van het toerisme' van groot belang is dat winkels op za terdagmiddag geopend zijn. Tens lotte vraagt het gemeentebestuur de aandacht van de staatssecretaris voor het 'niet denkbeeldige gevaar, dat bij invoering van de zaterdag middagsluiting voor het stadscen trum belangrijke investeringen door de ondernemers achterwege blijven'. Het ontwerp voor een nieuwe winkelsluitingswet wordt op het punt van de zaterdagsluiting door B. en W. zonder meer afgewe zen, evenals door de gemeente raadscommissie voor economische zaken. De gemeente Den Haag zal de staatssecretaris vragen, of winkels per winkelcentrum een paar dagen per jaar vrijgesteld kunnen worden van de verplichte avondslulting. Dit met het oog op braderiën en ande re festiviteiten. De huidige begin- en eindpunten van Westnederland aan de Hout markt, Varkenmarkt en het Hol lands Spoor vervallen met ingang van 28 sèptember. Alle bussen van dit streek vervoersbedrijf krijgen halten op het nieuwe busplateau van Den Haag Centraal. Op dit punt kan men op alle lijnen van Westnederland overstappen. Een van de voornaamste is lijn 1. wtlke met een groot aantal wijken in Zoetermeer verbinding geeft, uitge zonderd Buytenwegh de Leyens waar de bewoners van openbaar vervoer verstoken zijn. Desgevraagd zei een woordvoerder van Westne derland dat bij de rijksverkeers inspectie in Den Haag een aan vraag is ingediend om het lijnennet ook met deze wijk uit te breiden. Tot die tijd zullen de bewoners van Buytenwegh de Leyens die op openbaar vervoer zijn aangewezen circa een half uur naar de bushal ten aan het Kerkebos in Meerzicht of aan de J. L. van Rijweg moeten lopen. Een overzicht van het busplateau van Den Haag Centraal met de nog lege perrons. Via roltrappen bereikt men de treinen op de gane grond. (ADVERTENTIE) Model Malton. Ongedwongen jasje van Aquascutum. De ideale dracht voor sportieve tripjes naar buiten en zaterdagse tochtjes naar de stad. Gemaakt van zuiver scheerwollen visgraat tweed en andere superieure stoffen. Getooid met een ceintuur in de rug. Prijs f 598,-. Dit korte en goede jasje hangt voor u klaar op het Haagse Buitenhof. Bij de Bonneterie. st.ratennet en met een in- en uit- voegstrook op het Prins Bernhard- viaduct. Een belangrijke wijziging wordt zondag op de Hofplein-spoorlijn in gevoerd. De reizigers vanaf dit Rot terdamse station krijgen via Pijn- acker Den Haag Centraal als eindhalte. Reizigers vanuit dezelfde richting die via deze lijn naar Den Haag-HS of verder richting Leiden willen reizen, moeten op het stati on Den Haag-Laan van N. O. Indië overstappen. Ook zij die van Leiden af met de stoptrein naar Den Haag reizen kunnen in Den Haag-Laan NOI gebruik maken van d^ aanslui tende trein, waarvoor een wachttijd bestaat van 4-5 minuten. Door deze overstapmogelijkheid wordt door gaans vier keer per uur aansluiting naar Den Haag Centraal verkregen. In mei volgend jaar zal de tweede helft van de aansluitboog tussen Den Haag Centraal en de oude lijn tot stand zijn gebracht. Die maand wordt de derde en laatste fase opgeleverd. Den Haag zal dan ook over een semi-metrostation be schikken. De Nederlandse Spoorwe gen overwegen om op dat moment de TEE-lijn en de lijn Rotterdam- Venlo-Keulen vanaf Den Haag Centraal te laten rijden. Wethouder Wallis de Vries (openbare werken, verkeer en vervoer) maakte gistermiddag een ritje met de Sprinter via de nieuwe spoorboog bij de Laan van j Nieuw Oost-Indië, waardoor de Hofpleinlijn met ingang van zondag Den Haag-Centraal als eindhalte krijgt. Zoals bekend gaan de Sprinters op de Zoetermeerlijn rijden die nu wordt aangelegd. Van een onzer verslaggeefsters LEIDEN De 11de internationale Kat-Expo '75-Leiden, die op zaterdag 27 en zondag 28 september in de Groenoordhal gehouden wordt, heeft een record-taantal ingeschreven katten, namelijk 1260 stuks. Dat maakt deze Expo, waarvoor zelfs 500 katten moesten worden geweigerd, tot de grootste internationale show, ooit ter wereld gegeven. De katten zijn afkomstig uit o.a. Thailand, India. België. Frankrijk en voor het eerst ook uit Zwitser land. Zij zijn in 300 verschillende klassen onderverdeeld en worden gekeurd door 16 keurmeesters uit 5 verschillende landen. Maar er zijn dit jaar niet alleen katten te be zichtigen. De bezoekers kunnen ook hun ogen uitijkken bij een ten toonstelling van konijnen, duiven, hoenders, cavia's en kanaries en tropische vogels. Uit de vogels mag de bezoeker zijn favoriet uitzoeken en deze 'Piet Favoriet' zal uit de handen van Johnny Kraaikamp een beker ontvangen. Verder is er in het hart van de Groenoordhal een tropische tuin aangelegd met een echt moeras. Ook dit jaar zal het weer prijzen regenen. Want naast de verkiezing van de 'Studentenkat' door de Leidse Studenten Sociëteit Minerva. zal ook nog een 'Perskat van Lei den' en een 'Sportkat van Leiden gekozen worden. En natuurlijk is er ook nog de verkiezing van de 'Fa voriet van het publiek'. Op zondag worden echter de meer serieuze verkiezingen gehouden. Nadat zangeres Mariska Veres de winnaars bekend heeft gemaakt in de afdeling konijnen, duiven, hoen ders en cavia's, zal Martine Bijl de best-verzorgde huiskat aanwijzen. André van Duin zal niet minder dan 14 bekers uitreiken voor de 'besten in de klassen'. Het hoogte punt. van deze Kat-expo wordt de uitreiking van de twee zilveren penningen voor de 'Best in show' en de 'Beste in ereklasse' door kat tenliefhebber Albert Mol. Nieuwe baas Tijdens de Kat-expo zal ook gepro beerd worden een tehuis te vinden voor een 60-tal huiskatten, dat al maanden in het asiel van de Stich ting Dierenambulance Den Haag op een nieuwe baas wacht. Om er voor te zorgen dat deze katten op goede adressen terecht komen, heeft men een soort controle ingesteld. Ieder een die een kat meeneemt zal nog enkele malen door de stichting worden bezocht, om te kijken of de kat goed verzorgd wordt. Voor gehandicapten, die vaak niet in staat zijn zulke exposities te bezichtigen, is er zaterdagmorgen van 9.00-12.00 uur gratis toegang. MAASSLUIS De heer J. C. van Leeuwen lng., technisch hoofdamb tenaar bij het proefstation voor groente- en fruitteelt onder glas te Naaldwijk is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De benoeming geschiedde In verband met het 75-jarig bestaan van het proefstation. Met één begeleider kunnen zij dan in alle rust deze Kat-expo komen bezichtigen. De leiding van de Groenoordhal heeft gezorgd voor een speciale oprit. De commissaris van de Koningin, de heer M. Vrolijk zal hierna om 13.00 uur de 11de Kat-expo officieel openen. Voor het eerst zal deze expositie ook 's avonds geopend zijn en wel tot 22.00 uur. Zondag kan men weer om 10.00 uur terecht en na de sterrenparade van de win naars om 18.00 uur zal deze Kat- expo weer achter de rug zijn. DEN HAAG Een dag voordat de openbaar vervoersvoorzienin gen worden verbeterd stelt de gemeente Den Haag het Prins Bernliardviaduct open voor ver keer. Op 27 september, precies om 15.00 uur wordt deze belan grijke. omstreden verbinding waarop men niet harder dan 50 km per uur mag rijden in ge bruik genomen. Het bijna 1 kilo meter lange viaduct begint bij de Juliana van Stolberglaan en eindigt bij het Spui. De weg over het viaduct bestaat uit twee keer twee rijstroken en een apart fietspad en loopt langs het bus plateau, dat via aparte busbanen wordt aangesloten op deze dwarsweg. Het P.B.-viaduct krijft via de Veerkade een aansluiting op de Prinsegracht. In de tweede helft van volgend jaar zal de Utrecht se Baan via de nieuwe dwarsweg bereikbaar zijn. Op de Nieuwe Haven, de toekomstige toegangs weg naar het Rijksgebouwen complex, begint een oprit naar het viaduct en eindigt een afrit richting Spui-Centrum. Komend vanaf het viaduct is afslaan via het Spui, richting Centrum niet toegestaan. Het P.B.-viaduct, dat het verkeer volgens prognoses van de ge meente moet kunnen verwerken, heeft ƒ36 min gekost. De bouw heeft 21 maanden geduurd. On der het viaduct is plaats voor zo'n 250 auto's. Binnenkort zul len er parkeermeters worden op gesteld. Teleurstelling voor ZOETERMEER Het meerse gemeentebestuur zal kerkelijk gebouw 'Het punt' aan de Osylaan niet pen. Het college van B. en heeft geen gegadigden voor gebouw kunnen vinden. Dit is voor de hervormde van Zoetermeer een fikse stelling, want de opbrengst vanf r verkoop zou gebruikt worden de bouw van een nieuw in de wijk Seghwaert. nci p, moet nu enige jaren un.ppctia{ worden. Slechts de zuid-westelijk deel van oegnwauw komen op redelijke afstand van gebouw Het Kruispunt te liggen. p hei-vormde gemeente blijft wel bij het voornemen een predikant aan te stellen. Dat er geen gegadigden voor gebouw Het Kruispunt konden worden, heeft te met de excentrische ligging van gebouw en de indeling van centrum, dat zich niet zou voor jongerenwerk. Zowel de Stii-* ting voor sociaal en cultureel w.v 'De Meerhaven', als het wij kor g Palenstein en de jeugdgroep Jr. hebben laten weten, geen bela stelling te hebben voor Het Kr punt. eg, door Adr. Hager DEN HAAG Tijdens het laatste concert voor de Amerikaanse toernee van het Residentie-orkest kon men kennismaken met de Engelse pianiste Moura Lympany. Reeds in 1938 betrad zij het grote concertpodium, doch daarvoor be loonde men haar al met diverse im posante prijzen. Ze was lange tijd afwezig, doch voor de eerste concer ten in de series AD en AW nodigde men haar uit voor de vertolking van Beethovens vierde pianoconcert. Daaraan vooraf ging de ouverture 'Cyrano de Bergerac' van Johan Wa genaar. Een man aan wie het Neder landse muziekleven meer te danken heeft dan deze compositie, al is dit 70 jaar oude werk een prachtig voor beeld van zijn kunnen. De in Lyon geboren Fransman Jean Martinon wist de figuur van de Parijzenaar Cyrano kleurrijk gestalte te geven. Het werk zal het in Amerika wel doen. al is de weergave meer spon taan dan doorzichtig. Verfijning ontbrak ook teveel bij de begeleiding van het Beethovencon- cert. de eerste orkestinzet was daar bij zeker niet de beste. Moura Lym pany liet er geen twijfel over be staan. dat zij altijd behoorde tot de groten. Een fiere Beethoven in de boekdelen met kernachtige kaden- zen en een wat gereserveerd andan te. boeiend en dikwijls nog van een grote allure. Aan melodieuze rijkdom op deze klassieke avond geen gebrek. Na Wagenaar en Beethoven ook nog de vierde symfonie van Schumann, een werk van ontroerende eenvoud. De muzikale dichter die Schumann was laat hier een orkest 'zingen' en hij doet dat zo verrukkelijk en zo in nemend. dat men zich gaarne laat meevoeren op de vleugels van zijn geniale gedachten. Andere vleugels voeren het orkest naar Amerika, de beste wensen voor een succesvolle toernee vergezellen het ensemble. LEIDEN De gemeenteraad van Leiden heeft de college's van gede puteerde staten van Noord- en Zuid-Holland gevraagd de op 20 augustus gehouden verkiezingen voor het Hoogheemraadschap van Rijnland ongeldig te verklaren. Ge deputeerden zouden dit moeten doen door het besluit Verenigde Vergadering van het Hoogheem raadschap om de toen verkozen le den toe te laten te vernietigen. De Leidse raad vindt dat de verkie zingen ongeldig zijn omdat er on regelmatigheden zouden hebben plaats gevonden, die de uitslag na delig heoben beïnvloed. PvdA en PPR hebben deze opvatting neerge legd in een motie die door de raad vrijwel unaniem is overgenomen. ZIJ beschuldigen de dijkgraaf en de hoogheemraden ervan verwarring te hebben gezaaid onder de kiezers. Zo zou het niet duidelijk zijn ge weest of per stembiljet één of meerdere stemmen konden worden aangebracht en zouden dijkgraaf en hoogheemraden op eigen initia tief een deel van het pas vernieuw de kiesreglement te ruim hebben geïnterpreteerd. DEN HAAG Mocht de Haagse gemeenteraad maandag aanstaande 'nee' zeggen tegen de aanleg van de Koekamplus, dan moet in dat geval een bijzondere arbitragecommissie uit gaap, maken vooi wie de finan ciële gevolgen zijn. Dat verklaarde een functionaris van de Nederland se Spoorwegen gistermiddag tijdens een persconferentie over openbaar vervoersvoorzieningen in Den Haag. In het contract dat de gemeente met de NS hebben gesloten staat dat Den Haag zich heeft verplicht voor het viaduct door de Koekamp DEN HAAG Minister (verkeer en waterstaat) ziet enkele reden om de aanle? rijksweg 19 stop te zetten. Hi woordt dit op vragen van de de Kamerleden Van der (PvdA) en Jansen (PPR). Zij den de bewindsman gevraai aanleg van de omstreden we? het poldergebied Midden De op te schorten. De minister hiertoe geen aanleiding; hij er o.m. op. dat de Tweede Ki zich dit jaar in meerderheid uitgesproken tegen een waarin gevraagd werd het stop te zetten. Volgens beide merleden hebben Gedepute Staten van Zuid-Holland besl het deel van de Delftse Kruitl weg, dat zou aansluiten op rijk! 19 door Midden Delfland, niet te leggen. Minister Westerterp dat GS wel degelijk de Kruiti weg willen doortrekken. Dat niet gebeuren in de jaren 197! want dan ontbreekt het benod geld. zo blijkt uit uitlatingen Gedeputeerde Staten. te zorgen, opdat een goede en le verbinding met Scheveningei stand kan worden gebracht. In dels zijn miljoenen guldens u geven in de aanleg van een van de tram lus op het plateau het station Den Haag-Centraal (ADVERTENTIE) het H es 1 nie Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw betalingen, betaalcheques en spaargirc bij de an ovei Q O lixor aar l za iet iistc ardi t on ai:- 1 h< n. itreo •aff led ibes ni( 'n la tru urdt uit ener B ek Jh sert. rant de ig v igon Van een onzer redacteuren WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H$[ DEN HAAG Fase twéé van het gigantische openbaar vervoersprojekt rond het station Den Haag Centraal wordt aanstaande zondag afgerond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6