ïW: Geen Donsverhoging olgend jaar ABN CDA naar programma geen middenpartij ABN Boek fa reis. Win fa prijs. Verkeersfonds voor bestrijding tekorten van openbaar vervoer' weden met compensatie prijsstijgingen Nipo-enquête Afgestudeerden toch naar Rotterdam Algemene Bank Nederland Wiardi Beekman Stichting: Conservatisme dreigt van rechts én van links Algemene Bank Nederland CDA in discussie >DAG £4 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 jonze sociaal-economische redactie biiTERDAM Het NW is bereid voor volgend jaar af te zien onïreële loonsverhogingen en zich tevreden te stellen met com- van de prijsstijgingen. Op voorwaarde dat de koopkracht de werknemers met een gemiddeld inkomen blijft gehand- d, wil het NW óók met regering en werkgevers praten over derifcentraal akkoord 1976. igen-voorzitter Wim Kok verduide- 'd<£ gisteren op de vergadering he de verbondsraad van het NW he Lmsterdam dat er gezien de wa te economische omstandighe- meen ter wille van de collectieve sjes leningen voor de werknemers ei ts een zeer bescheiden verbe- g van de arbeidsvoorwaarden 'Wanneer er in feite sprake is ge een daling van de produktivi- net ongeveer drie procent, die- de lasten daarvan naar ons iel gedragen te worden door eei ien die daar het best toe in len zijn', aldus Kok. Dit betekent :anltns het NW dat de prijscom- orn&tie voor de helft in een voor liev gelijk bedrag en voor de helft >iel irocenten moet worden uitge- eer I- he schillen >nz uudie manier kan worden bereikt dei de inkomensverschillen tussen ager en hoger betaalden iets rteiier ver uit elkaar zullen groei - Bovendien zullen de lager en jtbetaalden ook onder de huidi- «nstandigheden toch nog een ie krachtverbetering krijgen', al- NW-voorzitter. bekend hebben de Nederland- mo hristelijke bond van overheids- meel, die dit idee al eens eer- >P0 heeft gelanceerd, en de hout- da iouwbond CNV zich ook al uit stekken voor een herverdeling die de prijscompensatie, litt He NW wil snel zaken doen. gneer de onderhandelingen op sp< raai niveau half november Itij uitzicht bieden op resultaat de<t verder praten geen zin. Dan aajer volgens de vakcentrale in de en in de onderne- Oofeen moeten worden geopereerd. g< igens zijn volgens Kok de re- is van de werkgevers tot nu toe E hoopgevend. Hij legde er de da uk op dat het gaat om voorlo- standpunten van het NW. Pas neer de maatregelen van de heid op het gebied van de be- (ngen en de sociale verzekerin- ekend zijn, kan het arbeids- ardenbeleid verder worden ld. theid NW-voorzitter waarschuwde te- het oproepen tot drastische be igingen in de collectieve sector. Idit verband noemde hij VVD- Wiegel de kampioen van zelfverzekerde botheid. 'Het is toppunt van onoprechtheid Jtneer het kappen .in de over staken zo wordt voorgesteld dat kleine man daar wél bij zou k heb uw paraplu gebruikt m uw nieuwe hoed te be- chermen.' varen. Alsof de collectieve voorzie ningen, de moeizaam verworven so ciale zekerheid, niet de paraplu vormen die juist de kleine man in het barre economische weer van thans voor een nat pak kan behoe den'. De NW-voorzitter zei de hoofdlij nen van het regeringsbeleid ten aanzien van de aard en de omvang van de collectieve voorzieningen te kunnen onderschrijven, maar met name de rol van de overheid in het economische leven komt onvol doende uit de verf. Zij blijft zich volgens Wim Kok beperken tot haar traditionele, dat wil zeggen globaal corrigerende rol in de maatschappij. Uit een oogpunt van vermaatschap pelijking van de produktie zou de overheid niet bang moeten zijn om waar nodig en gewenst, samen met het bedrijfsleven te komen tot het opzetten van economische aktivi- teiten. Voor het NW gaat het hier om een hoofdzaak in het regerings beleid. 'Wanneer niet op korte ter mijn een aanzet tot zo'n beleid wordt gegeven betekent dit dat het vertrouwen in deze regering een geduchte knak zal krijgen en de geloofwaardigheid in NW-ogen ernstig zal worden aangetast' aldus de heer Kok. Het kabinet probeert zoveel moge- Lijk inhoud te geven aan doelstel lingen die ook die van de vakbewe ging zijn: het spreiden van inko mens, macht en kennis. Maar dat wil niet zeggen dat het NW het met alles eens is. Als voorbeelden noemde de heer Kok het vrijwel ontbreken van aandacht voor het verdere emancipatieproces van de vrouw en de geringe geïnspireerd heid die spreekt uit het milieube leid. Onoverkomelijke bezwaren heeft het NW tegen het feit dat de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind rechtstreeks tot uiting komt in een premiever lichting voor de werkgevers. Dit geld moet volgens het NW ten goede komen aan een vermindering van de werknemerspremie AOW en aan de aanvullende pensioenverbeterin gen. Uitsluitend beperking Opvallend noemde de NW-voorzit ter het dat de regering zich bij het aanduiden van beleidsmaatregelen uitsluitend richt op een beperking van de loonkosten. Over een be heersing van de technische ontwik keling om de uitstoot van ar beidsplaatsen te voorkomen en over de aanpassing van de vraag wordt niet gesproken, terwijl ook factoren als de rentevoet en de over-investeringen in het verleden voorbij wordt gegaan. Hoewel hij de rol van de loonkosten niet wilde ontkennen, raadde hij met name de ondernemers aan zich in andere economische opvattingen te verdie pen dan in die waardoor het eigen groepsbelang het best wordt ge diend. De NW-voorzitter wierp ook de vraag op of een kwart van de gelden die voortvloeien uit de ver- mogensaanwasdeling ten goede zouden mogen komen aan de indi viduele werknemers in plaats van aan een collectieve bestemming zo als verbetering van de pensioenen. Een aantal bonden, onder andere de Industriebond NW en de amb tenarenbond, voelden daar niets voor en wensten vast te houden aan een collectieve verbetering van de pensioenen. NW-voorzitter Wim Kok tijdens zijn toespraak op de verbonds vergadering in het RAI-congrescentrum. Vervolg van pagina 1. Op de vraag van het NIPO of de godsdienstige overtuiging een rol moet spelen bij Kamerleden, die het CDA in het parlement verte genwoordigen werd het volgende geantwoord: Van de AR-kiezers vindt 63 procent dat hun vertegen woordigers aangesloten moeten zijn bij een christelijke kerk. 32 procent vindt dat het instemmen met de beginselen van het CDA voldoende is, en vijf procent heeft geen me ning. Bij de CHU-kiezers zijn die percentages achtereenvolgens: 57, 34 en 9; bij de KVP kiezers: 30, 52 en 18. Voor of tegen CDA? Uit antwoorden op de algemene vraag 'bent u voor of tegen vor ming van een grote, christelijke partij, het CDA, bleek dat zestig procent van de KVP-stemmers nu voor vorming van het CDA is (te gen 81 procent op 1 april vorig jaar). Het percentage tegenstanders onder de KVP'ers is nu dertien (vorig jaar elf), Geen mening had 27 procent (vorig jaar acht). Ook bij de ARP-stemmers is het aantal voorstanders van het CDA vergele ken met 1 april vorig jaar teruggelo pen (van 87 naar 78 procent). De tegenstanders bleven bijna gelijk: acht procent, tegen negen procent vorig jaar. Geen mening had onder de AR veertien procent (tegen vier vorig jaar). Alleen bij de CHU is de animo voor het CDA vergeleken met vorig jaar toegenomen nu 72 procent voor, vorig jaar 65. Het aantal tegenstanders in de CHU nam sterk af: nu elf procent, vorig jaar 29. Ook bij de CHU'ers velen met 'geen mening': nu ze ventien procent tegen zes procent vorig jaar. Bekijken we de antwoorden van alle ondervraagden (dus ook van hen die op een andere partij stem men dan CHU. ARP of KVP). dan blijkt 52 procent van de Nederland se kiezers, een kleine meerderheid dus. voor het CDA te zijn. DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met een wetsontwerp dat de toelating regelt van afgestudeerden aan 'Nijenrode' tot de interfaculteit bedrijfskunde Rotterdam-Delft. Als de Eerste Ka mer ook akkoord gaat zullen afge studeerden aan het Nederlands op leidingsinstituut voor het buiten land 'Nijenrode' op kandadaatsni- veau kunnen beginnen. (ADVERTENTIE) Als u voor uw wintervakantie gaat boeken bij de ABN, profiteert u van meer dan alleen de uitgebreide keuzemogelijkheden. Er is namelijk ook nog een kans op een plezierige financiële meevaller. AMSTERDAM De Wiardi Beekman Stichting (WBS), het we tenschappelijk bureau ten dienste van het socialisme, bepleit in haar zojuist verschenen nota 'Verkeerd verkeer?' de instelling van een algemeen verkeersfonds, waaruit de voorzieningen en de te korten van een goed functionerend openbaar vervoer, maar ook de kosten voor particulier vervoer kunnen worden bestreden. (ADVERTENTIE) De stichting suggereert, dat dit fonds zijn middelen zal moeten putten uit: verhoging van de benzi- ne-accijns en de wegenbelasting: parkeerbelastingen; heffingen op het grondgebruik (bereiikbaarheids- belasting) speciaal voor bedrijven en instellingen en leningen. Omdat de WBS erkent, dat de auto in de huidige maatschappij niet meer is weg te denken, bepleit de stichting naast verbetering van het openbaar vervoer ook dat kleinere plaatsen met een aanvullende wegennet worden aangesloten op de autosnel wegen. Het rapport vermeldt, dat de particuliere auto in 1970 ruim 80 miljard reizigerskilometers voor zijn rekening nam dat wil zeg gen: 80 miljard mensen vervoerde over één km. Trein en andere vor men van openbaar vervoer kwamen tot 18 miljard reizigerskilometers. 'Het ziet er voorlopig niet naar uit, dat in deze ontwikkeling verande ring zal komen', aldus de WBS. Vroeger werd 20 procent van een nieuwe woonwijk toegemeten aan het verkeer. In nieuwe wijken wordt nu in vele gevallen ongeveer 33 procent van de grond voor auto verkeer en -stalling gereserveerd. Openbaar vervoer biedt volgens het rapport talloze voordelen boven het particuliere autovervoer. Het ver keer eist tegenwoordig 3200 men senlevens per jaar en meer dan 68.000 gewonden. Bij een verschui ving naar het openbaar vervoer zou dat cijfer zeker dalen. 'Ter bescher-. ming van het natuurlijk milieu, ter vermindering van de luchtvervui ling (het schadelijke koolmonoxyde wordt voor meer dan 90 procent door de auto in de lucht gebracht), ter redding van ons stedelijk cul tuurbezit, ter vergroting van de verkeersveiligheid en ter bestrij ding van de verspilling van energie en grondstoffen lijkt er dus van alles voor te zeggen het openbaar vervoer te bevorderen boven het particuliere vervoer', aldus het rap port. Om daarmee op korte termijn eni ge vordering te maken, dienen zo snel mogelijk kruispunten gelegen in routes van openbaar vervoer te worden aangewezen als voorrangs kruisingen en moeten verkeerslich ten ten gunste van bussen en trams worden beïnvloed. Verder zouden er meer vrije banen voor de trams en bussen moeten komen en moet er meer eenrichtingsverkeer in nauwe straten worden ingesteld. door drs. R. F. M. Lubbers Hoe men het ook draait of keert, de realisatie van het CDA ia een verschrikkelijk pretentieuze zaak. Voor een KVP-er als ik ben, is het nog heel iets anders of men op basis van een politieke traditie en de feitelijke verantwoordelijkheid, die een politieke partij door haar bestaan zelf draagt, probeert de praktijk naar en door het Evangelie te oriënteren, of dat men vandaag een nieuwe politieke organisatie mee helpt stichten die zich uitdrukkelijk op het Evangelie wil laten aanspreken. (ADVERTENTIE) Als u op wintervakantie gaat, kunt u 't best boeken bij de ABN. Want dan kunt u tot 1 novembera.s. meedoen aan een gemakkelijke prijsvraag met twintigduizend gulden aan geldprijzen. Wie weet, maakt u zo uw vakantie 'n flink stuk goedkoper! Huiver bevangt je dan. Hui ver ook omdat in de geschie denis in naam van de christe lijke politiek het nodige nage laten is. Huiver ook omdat de feitelijke presentatie van een aantal christen-democrati sche partijen in de wereld van vandaag je al te vaak een stempel lijkt op te drukken waaraan je je wilt onttrek ken. Huiver ook, en dat is misschien het belangrijkste, omdat de afstand tussen het Evangelie en zijn harde boodschap en de feitelijke politiek zo groot is. Ons ge loof zal werken als een voortdurende aanklacht, waar wij ons aan blootstel len. Toch willen wij het avon tuur aangaan. Het is moei lijk alle motieven te wegen. Zij zijn ook niet voor ieder gelijk. Als deze serie in 'Trouw' echter gaat over de vraag naar de openheid als één van de richtgevende motieven, dan beperk ik mij tot drie aspecten daarvan. Eén daarvan is de oecume nische invalshoek: waar wij als christenen ook in de po litiek gestalte geven aan on ze fundamentele oriëntatie, dan willen wij met, onze blote handen de muren af breken die ons in taalge bruik, visie en eigengereid heid er van afhouden een teken van tegenspraak te ziin. Dat kost vingerletsel en soms mèèr, maar dat is het wel waard. Daarnaast willen wij de openheid inhoud geven door een sterk accent op het pro gramma en de politieke praktijk. Dat is immers de weg waarlangs wij in de po litiek gestalte geven kunnen aan de noodzaak als christe nen in de wereld in deze tijd te staan. Tenslotte heeft de openheid een fundamentele intermen selijke betekenis: de kerste ning van en door mensen houdt niet op bij de grenzen van hen, die zich als lid maat van een kerk be schouwd willen zien. Dit laatste speelt bij katholie ken zo'n grote rol, omdat wij de structuren van de kerk als te gesloten .zijn gaan ervaren om werkelijk in de wereld te staan. De openheid naar de wereld via ons programma en onze po litieke praktijk kan alleen waarachtig zijn naarmate wij allen in dat werk wel kom heten, die dat werkelijk mee willen maken Geen woordenspel Soms denk ik wel eens: ik noem mij christen, maar ben ik het? en anderen die zich geen christen noemen, kunnen die geen christen zijn? Het gaat hier niet om woordenspel en sofismen het gaat er wél om vast te stellen dat onze basisopstel ling, zoals die in statuten verankerd ligt, ons bestem pelt tot een christelijke par tij: 'en waar twee of drie in Mijn naam verenigd zijn, ben Ik hun midden.' De huiver waarvan ik boven sprak, kan ik alleen over winnen vanuit deze troost rijke gedachte; maar dat zou dan toch ook voldoende moeten zijn. Een troostrijke gedachte, geen verdienste; het is immers niet de vraag wat wij met het Evangelie doch de vraag is wat het Evangelie met. ons doet. en die werking houdt niet op bij de grenzen van een kerkgemeenschap. Het kan zijn dat de KVP een aantal jaren te oneven redig veel aandacht gegeven heeft aan haar program ma's: de huidige statuten van het CDA herstellen dat evenwicht dan toch ruim schoots. Ik ben daar geluk kig mee. Het staat niet vast wie straks lid zullen willen wor den van het CDA. Als men lid wordt, aanvaardt men voor het politiek handelelen van het CDA de werking van het Evangelie. Tegelijk zal dat een grond van kritiek zijn en een bijzonde re verantwoordelijkheid be tekenen. Die verantwoorde lijkheid gaat men als lid aan en zij zal nog zwaarder drukken als men politieke functies gaat vervullen. Ik begrijp natuurlijk het fundamentele onderscheid tussen hem die slechts op het CDA stemt en hem die er lid van is. Ik zie niet het principiële onderscheid tus- sen hem die tot een bijzon der ambt geroepen wordt en hem die als lid in woord, geschrift en gedrag de poli tieke ontwikkeling van de partij gestalte geeft. Men kan hoogstens zeggen dat men op het moment van de kandidaatstelling zijn ver antwoordelijkheid en kwets baarheid scherper zal moe ten ervaren. Zou men bang zijn voor papieren lieden, dan kan het zinvol zijn bij een kandidaatstelling te wij zen op de statuten en de consequenties daarvan. Mijn voorkeur zou het overigens niet zijn. Die spiegel past immers ieder lid. Volkspartij Als men, en dat doe ik, hui vert voor het CDA als chris telijke partij, dan past het je je af te vragen wat de functie en plaats van het CDA zou kunnen zijn. Ge zien de plaatsruimte beperk ik mij tot een enkele op merking. Allereerst meen ik dat het CDA een echte volkspartij zou moeten zijn. Ik veraf schuw het begrip midden partij. Feitelijk is het CDA ook alleen maar middenpar tij, voorzover de twee ande re grote politieke stromin gen zich exclusief zouden blijven richten op al te uit sluitend respectievelijk de armere en de rijkere men sen. Het CDA zelf ls op zijn programmapunten, of het nu kwesties van leven en dood of dt sociaal-economi sche kwesties betreft, in fei te geen middenpartij. Juist zijn fundamentele op vattingen, ook met betrek king tot de noodzaak de ïconomische orde en de oriëntatie van onze welvaart ie wijzigen, hebben haar vervreemd van de liberalen. Evenzo blijft-er onzekerheid of de socialisten de wezen lijk personalistische maat schappijbeschouwing, welke meer op verantwoordelijk heidsbeleving dan op cen tralisme gebaseerd is, willen respecteren. Dat blijft een risico inhouden voor de sa menwerking die thans de beste perspectieven lijkt te bieden. In feite gaat het hier om conservatisme van links en rechts, waar tegen opgetornd zal moeten wor den. Onder conservatisme versta ik dan de dreiging die iedere politieke partij kent om de belangen van de groepen waar men de mees te leden uit recruteert, zó voorop te stellen dat men de werkelijke maatschappelijke vooruitgang vertraagt. Het is tegen dat conservatisme waartegen het CDA zichzelf ook steeds weer moet wape nen. Tolerantie Sommigen zien de rol van het CDA als de verzoener van de tegengestelde belan gen. Ik betwijfel of dat voorop moet staan. Natuur- lijk, het misstaat ook een CDA-politiek niet ora bij te gengestelde belangen toch tot praktische uitkomsten te komen. Dat is een zaak van tolerantie en vakmanschap. Dit vakmanschap is CDA- politici echter al te vaak weer als verwijt tegengewor pen. Zij zouden slechts com- promissenmakers zijn. Wij zullen deze verwijten moe ten weerleggen en voorko men. De praktische uitkomst zal daarom altijd een begin van oplossing, een daadwer kelijke stap vooruit moeten zijn. Het is juist dat politiek al tijd een stuk belangenbe hartiging betekent. Het CDA zal zich daar niet geheel aan kunnen onttrekken. Bepa lende r zal echter zijn de vi sie die men opbrengt om over de grenzen van van daag heen te springen. Zij die het het summum van duidelijkheid vinden een po litieke partij te versmallen tot een stuk belangenbehar tiging, vergissen zich gron dig. Dat zullen ook socialis ten en liberalen zich niet laten gezeggen. Maar als het dan gaat om een stuk visie en een wil en organisatie om die visie maatschappelijke gestalte te geven, dan is er belangrijke ruimte voor het CDA. Wei nigen zullen immers ont kennen dat liberalen en so cialisten ontzagwekkende moeite hebben zich niet door dogma's uit het verle den te laten ketenen. Ook in het CDA kennen wij die spanningen, maar wij willen doelbewust op weg zijn. Wij zijn immers bezig met een stukje heilsgeschiedenis, waarbij wij ons er van be wust zijn, dat h£t Evangelie wezenlijk vooruit ligt op wat mensen kunnen bereiken. Daarom ook mag het Evan gelie noodt als confirmatie gebruikt worden van een reeds ingeslagen politieke richting, maar moeten wij ons wel laten beroepen door datzelfde Evangelie. De ge loofwaardigheid waarmede wij dat doen zal de maat zijn van onze openheid, en voor hen die bewust die openheid willen dienen zal ons huis niet gesloten mo gen zijn. Drs. R. F. M. Lubbers is minister van econo» ische zaken. Hij b lid van de KVP.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3