'Als minister ben ik hoeder van vrijheid van onderwijs' dichtbij Jag Wageningen worstelt met uiterwaarden ->mmentaar ritiame (1) 'iriname (2) Dr. Van Kemenade wil steeds op nieuwe ontwikkelingen aansluiten 'De Jong en ik zijn het eens' 'Ook openbaar onderwijs vrij' mooi speelgoed is niet leuk memoires waterloper beweging bestraffing snelste lAG 23 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 ilitpke situatie in Suriname be- zich in een impasse, maar dat nü al zo lang dat zo'n constate- eed beetje het karakter van een iplaats heeft gekregen. En aan- ook in Suriname, ondanks die klaarblijkelijk nog dagelijks m opgaat over bozen en goeden, belangstelling hier in Nederland de moeilijkheden daar alweer weggeëbd. Alleen de duizenden, lier wekelijks door de KLM wor- j aangevoerd, trekken de belang- fng. Voor de oplossing van dèt ileem, willen velen wel even uit stoel komen mits die oplossing vooral daar wordt gezocht en zich niet al te zeer hoeft te iepen in de vraag hoe het ooit zo kunnen komen. ;en is duidelijk, dat op het ogen- in Suriname door de politieke ie waarin het systeem is gema- Teerd, de parlementaire demo- op een geweldige wijze in dis- liet wordt gebracht. En dat lijkt "1 ernstige ontwikkeling voor een met zo weinig democratische jitie. Wast in feite is in Suriname ïlijk nooit sprake geweest van een e demrcratie. Men kan hoogstens ken vin een formele democratie» j nissckien aanknopingspunten biedt I; een verdere ontwikkeling (wat Ijlbetrfft is ook onze mening dat het ^Tst oppervlakkig wortelende systeem I Suriname beter is dan niets) maar [beslist niet al te lichtvaardig mag leo gefrustreerd. vervelende van de situatie in lame is nu, dat het uiterst moei- ïs te zeggen waar het gelijk ligt - Ie boze en wie.de goede zijn over lagelijks de zon nog wil schijnen, ludelijk en ook formeel gezien -ft Lachmon gelijk en het heeft er ichijn van of hij de grote man is ide democratie verdedigt Natuur- jnoet er een grondwet komen vóór lame een onafhankelijk land is en er een uitgebalanceerd systeem len ontworpen van krachten en ikrachtet, van machtsuitoefening •entuele correctie daarop en na- ijk zal de regering-Arron voort- tfe hele Surinaamse geschie- 'Ss de Maam mee moeten dragen, hft op dit punt zo lelijk heeft jji afveten. %nwat heeft Lachmon gedaan proces anders te laten verlo- Vaarom heeft hij zelf niet toen |eea jaar of wat geleden, een voor pjamse begrippen ongebreidelde jh had, het noodzakelijke proces de onafhankelijkheid van het in beweging gezet? Heeft hij - ■fniet alleen over het verleden, ook over het heden te spreken - zijn spijt betuigd over de op nige punten rondweg schandelijke waarop de door hem gevorm- en beschermde regering-Sedney jaar lang het bewind heeft uitge- nd? Is niet tot hem doorgedron- daL als de regering-Arron polari- t, Lachmon zelf met zijn bewind de jaren 1969-1973 die polarisatie t afgeroepen? Het ontkennen van vragen, zou alleen maar de con- ie bevestigen dat Lachmon geen t politicus is, maar alleen een pen jurist, tuk op formele succes een goedwillend ep nobel man maar tegelijk een kortzichtig cus zonder lange adem. hand mag Lachmon de bewonde- onthouden die hij verdient, als hij allerlei formele schermutselingen regering-Arron confronteert met onmacht. Dat Lachmon zelf ech- uit de huidige impasse niet de :lusie trekt, dat hij evenmin als an in staat is een gelijk te forceren hem (als hij tenminste een echte licus is) toch minstens tot naden- stemmen. dat betreft verdient de houding Lachmon's partijgenoot Hindori r bewondering. Deze heeft tenmin- het onuitgesproken hopen van hmon op een Nederlandse inter- ie (op de valreep) in Suriname's lenlandse aangelegenheden als on- istisch van de hand gewezen. iurlijk heeft de Surinaamse rege- de mogelijkheid zich eenzijdig fhankelijk te verklaren en zolang unon niet met een stemming in j parlement het tegendeel heeft aan- nndigd, is de regering-Arron de ige regering van Suriname. Zo ïeel werkt de democratie wel erland erkent het zelfbeschikkings- it der volken; het erkent het Suri- j nse volk als een volk; het heeft echt wel enige herinnering aan li, toen Nederland zich eveneens tijdig onafhankelijk verklaarde, endfen is Nederland opeens door Surinaamse stap van een hoop I jen af. De enige zorg zal dan nog hoe krijgen we die paar honderd ilerlandse soldaten in zo'n kort mo- ke tijd en zonder kleerscheuren en lenten veilig in Nederland, of al- is op de Antillen? I eenzijdige onafhankelijkheidsver ing is niet elegant en wij zouden Suriname niet graag toewensen, hmon moet alleen wel inzien dat door het politieke leven in Surina- zo te stagneren, een dergelijke vikkeling provoceert. Nogmaal: en door dit in te zien kan Lach- door Piet Hagen en Aukje Holtrop DEN HAAG 'Als er in Nederland geen vrijheid van onderwijs bestond, zouden we haar nu moe ten uitvinden. Net als de vrijheid van drukpers en de vrijheid van meningsuiting is de vrijheid van onderwijs een wezenlijk kenmerk van een democratische samenleving. Vooral nu de waarden weer een belangrijker rol spelen in het onderwijs, is die vrijheid een groot goed. Dat zeg ik niet alleen om dat het nu eenmaal in de grondwet staat, maar omdat ik daar zelf diep van overtuigd ben.' Minister Van Kemenade heeft de laatste tijd menige aanval te ver duren gehad van mensen die zeiden dat hij de grondwettelijke vrijheid van onderwijs ondermijnde. In een gesprek hierover blijkt, hij zich dat verwijt nogal aan te trekken. 'Alsof het in Nederland alleen de onder wijsorganisaties zijn die de vrijheid van onderwijs verdedigen. Maar zo is het niet. Als minister van onder wijs ben ik hoeder van de vrijheid van onderwijs. Juist omdat ik die vrijheid wil garanderen ben ik steeds bezig daaraan in nieuwe vor men gestalte te geven'. Volgens Van Kemenade komt het erop aan dat je onderscheid maakt tussen het beginsel dat in de grondwet is vastgelegd en de uit werking die je daaraan geeft in de praktijk. 'Br is de laatste halve eeuw meer tussen hemel en aarde gebeurd dan men omstreeks 1900 heeft kunnen vermoeden. De vrij heid van onderwijs wordt tot uit drukking gebracht in de vrijheid om scholen op te richten en naar eigen voorkeur in te richten. Maar de manier waarop dat. gebeurt is niet voor eens en altijd vastgelegd en is ook niet onbeperkt. Er zijn bijvoorbeeld getalsnormen. Niet elk individu kan zijn eigen school heb ben, ja moet op z'n minst een groep van enige omvang bij elkaar hebben. Er zijn verder eisen van deugdelijkheidhet onderwijs moet kwaliteit hebben, daar hebben de kinderen recht op. Je moet ook kijken naar de kosten en naar de regionale spreiding. De vrijheid van onderwijs gaat ook niet zo ver dat je elke opvatting mag verkondigen. Een nationaal-socialistische of ra cistische groep krijgt in Nederland geen kans een eigen school op te richten'. Vrijheid van onderwijs betekent Miniser Van Kemenade: er be staat geen neutraal onderwijs... wijs oog moet hebben voor de wen sen van ouders die iets anders, in dut geval een samenwerkingsschool willen'. Vlak voordat het Interview met minister Van Kemenade begint vraagt staatssecretaris De Jong de minister nog een ogenblikje te spreken. Als de minister te rugkomt en wij suggereren dat het best leuk zou zijn als de anti-revolutionaire staatssecre taris het gesprek zou bijwonen, zegt Van Kemenade: 'Maar we zijn het helemaal eens als het gaat over de vrijheid van onder wijs. In een interview met NRC Handelsblad heeft De Jong ge zegd dat hij de voorkeur geeft aan bijzondere scholen en dus niet voor de samenwerkings school kiest. Mar dat zegt hij als privé-persoon, als vader die een school voor zijn kinderen kiest en weet hoe belangrijk de rol is die de levensbeschouwing in het onderwijs speelt. Maar als staatssecretaris is De Jong 't met mij eens dat de overheid ruimte moet geven voor samenwer kingsscholen, als ouders daarom vragen. Ook daartoe bestaat vrijheid van onderwijs. Tijdens het gesprek maakt Van Kemenade ook voor zichzelf en kele malen onderscheid tussen wat hij vindt ais minister en wat hij ais vader van vier kinde ren vindt. Zelf van katholieke huize, heeft hij zijn kinderen naar scholen van verschillende zuilen gestuurd: katholiek, pro testants, openbaar en neutraal- bijzonder. meen: het geven van onderwijs is vrij, en dat geldt ook voor het openbaar onderwijs. Dat betekent dat ook op openbare scholen ouders en onderwijzers samen moeten pra ten over de waarden die in het onderwijs naar voren komen. In Niet zo laten evenmin dat de overheid de inrich ting van het onderwijs altijd zo moet laten als die iin 1900 was. Het is juist de plicht van de overheid het onderwijs te laten aansluiten bij nieuwe ontwikkelingen. Daarom maakt Van Kemenade zich boos ('ik ben wel eens boos. maar ik weet niet zo goed hoe ik dat moet uien') als bijvoorbeeld F. Roefs, de voorzitter van het Nederlands Ge nootschap van Leraren, zegt dat de algemene invoering van "de mid denschool de vrije schoolkeus van ouders zou aantasten. Van Keme nade: 'Je zegt toch ook niet dat de vrijheid van onderwijs wordt aan getast. omdat er naast de basis school geen andere schoolsoort voor kinderen van diie leeftijd bestaat. De heer Roefs heeft toch ook nooit geklaagd dat de afschaffing van de middelbare meisjesschool een in breuk was op de vrijheid van on derwijs. Zo zijn er meer mensen die onder de dekmantel van de vrijheid van onderwijs nieuwe ontwikkelin gen in het onderwijs willen tegen houden. Je kunt tegen de midden school zijn of tegen de vernieuwing van het basisonderwijs. Maar het is oneerlijk om te doen alsof dan de vrijheid van onderwijs in het ge ding is'. het verleden is de openbare school teveel 'neutraal' geweest. Maar neutraal onderwijs bestaat niet. Mensen zijn bundels van waarden. Alleen al de manier waarop een onderwijzer zich kleedt, de vraag of hij straft en hoe dan, de al dan niet juichende toon waarmee hij over Piet Hein spreekt of de waarde die hij aan bepaalde prestaties hecht. Dat zijn allemaal dingen waarin je iets van waarden uit drukt. Het is gevaarlijk als je je daarvan niet bewust bent. Een on derwijzer op een openbare school mag dus best voor zijn mening uitkomen. Maar hij mag niet een zijdig worden: andere meningen moeten ook aan bod komen. Hij moet verdraagzaam zijn jegens an dere opvattingen. En hij moet steeds contact houden met de ou ders, want zij zijn de dragers van de vrijheid van onderwijs'. ontmoetingskarakter uitgangspunt. In het bijzonder onderwijs bestaat ook een zekere veelvormigheid. Ook daar komen verschillende menin gen aan bod. Een verschil met de openbare school ls echter dat de bijzondere school, als de ouders dat willen, wel eenzijdig mag zijn. 'Een bijzondere school mag zich afslui ten voor andere richtingen en de kinderen helemaal vanuit één be paalde visie opvoeden. Als minister van onderwijs erken ik dat ouders daartoe het recht hebben. Iets an ders is dat Ik dat persoonlijk voor mijn kinderen nooit zou willen'. Samenwerkingsschool Ontmoeting Ook openbaar Minister Van Kemenade wil het begrip 'vrijheid van onderwijs' niet beperken tot het bijzonder onder wijs. 'De grondwet zegt in het alge- De openbare school moet volgens de minister 'actief pluriform' zijn. Daarmee bedoelt hij dat de open bare school een plaats is waar ver schillende levensbeschouwingen en maatschappijvisies elkaar ontmoe ten. Dat kan in de praktijk wel eens tot heftige discussies leiüen tussen ouders onderling. Maar het hoeft geen 'tweede schoolstrijd' te worden, zoals de Groningse wet houder J- Wallage heeft voorspeld. Van Kemenade: 'Ik vind die uit drukking niet gelukkig. Links en rechts kunnen wel meer tegenover elkaar komen te staan, maar het zou in strijd met het, karakter van de openbare school zijn als één maatschappijvisie domineerde. De openbare school ls er ook voor de minderheden die geen eigen school kunnen of willen stichten'. Voor de openbare school is dat Minister Van Kemenade vindt dat naast de bestaande vormen van verzuild onderwijs ook de samen werkingsschool, waarin verschillen de levensbeschouwelijke richtingen samenwerken, een kans moet krij gen. 'Een groeiende groep ouders kiest voor de samenwerkingsschool en als minister van onderwijs moet ik ook zorgen voor de vrijheid van onderwijs van deze groep. Maar ik ben het niet eens met mijn partij genoot Van Ooyen of met oud- staatssecretaris Schelfhout, dat daarvoor herziening van de grond wet nodig ls. De bestaande moge lijkheden (een bestuurscommissie volgens de gemeentewet of een stichting of vereniging) zijn ruim genoeg. Het bestaan van samen werkingsscholen bewijst dat. Ik vind ook dat Van Oyen op het randje loopt als hij zegt dat de Partij van de Arbeid de samenwer kingsschool moet stimuleren. Als politieke partij moet je niet voor één van de richtingen kiezen. In je eigen partij zitten ook christenen die de voorkeur geven aan confes sioneel onderwijs. Iets anders is het, wanneer zou blijken dat de gevestigde onderwijs organisaties op bepaalde plaatsen zouden verhinderen dat er een sa menwerkingsschool zou ontstaan. Als de ouders daar in meerderheid voor zijn, dan is het de plicht van de minister te zorgen dat zij zo'n school krijgen. Wanneer dat dan tegengehouden zou worden door de bonden van bijzonder onderwijs, zou ik erover denken de planproce dure te veranderen. Per slot van rekening staat er niet, in de grond wet dat de vrijheid van onderwijs is voorbehouden aan enkele bu reaus in Den Haag. Ik vind Juist dat met name het bijzonder onder- Te veel regelen? Een verwijt dat Van Kemenade van links en rechts krijgt is dat zijn beleid te 'centralistisch' is. Hij wil teveel regelen, en zelfs de heer Van Stiphout, oud-directeur van de (so cialistische) Wlardi Beckmanstleh- ting, heeft gewaarschuwd dat zo 'de inbreng van onderaf gevaarlijk klein wordt'. Van Kemenade: 'Laat ik eerst zeg gen dat ik niet regel omdat ik zo graag wil regelen. Als bijvoorbeeld de universiteiten zelf gezorgd had den dat er een studiehervorming kwam, dan had ik dat prima ge vonden. Maar dat gebeurt niet en dan moet de overheid wel regelend optreden. Dat geldt ook voor ande re ontwikkelingen: er is behoefte aan schoolbegeleiding, er moeben nieuwe centra voor werkende jon geren komen, er moet iets gedaan worden aan leerplanontwikkeling, de basisschool moet veranderen, enzovoorts. Niet omdat de minister dat zo graag wil, maar omdat de maatschappij daarom vraagt. Dat betekent niet dat ik centralis tisch ben. Integendeel. Ik ben voorstander van een grotere zelf standigheid van de scholen. Bij voorbeeld op financieel gebied: geef de scholen een bepaald bedrag en laat ze binnen bepaalde grenzen zelf uitmaken of ze dat geld uitgeven aan meubelen voor de kamer van de directeur of aan een talenpracticum. Er kan ook meer vrijheid komen bij het inrichten van de lessenta- bel, uiteraard met nationale garan ties voor het eindniveau van de leerlingen. Als een school denkt met drie uur Engels per week toe te kunnen in plaats van met vier uur, laat ze dan vrij zijn om een uur extra aan scheikunde of tekenen te besteden. Maar het gekke is dat juist het onderwijs zelf bang is voor grotere autonomie. Men ver schuilt zich liever achter voor schriften uit Den Haag dan dat men het zelf uitvecht hoe het les rooster of het leerplan eruit moeten zien'. Meer dan vroeger Je zou de mening van minister Van Kemenade zo kunnen samenvatten dat hij vindt dat de scholen juist meer dan vroeger actief bezig moe ten zijn met levensbeschouwelijke en maatschappelijke vragen dan vroeger. In de praktijk heeft dat niet altijd te betekenen dat alle opleidingsmogelijkheden en alle voorzieningen (bijvoorbeeld de schooladviesdiensten of het leerplan- instituut) in viervoud worden op gezet. Voor sommige dingen is dat te kostbaar en ook onnodig, meent hij. Maar men mag daar niet uit afleiden dat hij verzuiling in het onderwijs achterhaald vindt, zoals de voorzitter van de vereniging voor openbaar onderwijs onlangs gezegd heeft. 'Het is onjuist om te doen of alleen nog een stel Haagse onderwijs-or- gonisaitaes in bijzonder onderwijs geloven', zegt hij. 'Deze organisaties vertegenwoordigen duizenden scho len die bewust kiezen voor bijzon der onderwijs. Dan is het niet al leen in overeenstemming met de grondwet, maar ook met het ver kiezingsprogramma van mijn eigen partij als ik ijver voor het recht van ouders zelf de richting van het onderwijs voor hun kinderen te be palen'. Van een verslaggever DEN HAAG De Raad van State heeft zich gisteren in een (tweede) openbare zitting gebogen over de al zes jaar slepende problematiek rond de Wageningse uiterwaarden. De gemeente Wagenin gen worstelt met de 'martelende' vraag of de 33 miljoen gulden, die zij in de loop der jaren heeft ge stoken in de verwerving van gronden voor stadsuitbreiding in de uiterwaarden weggegooid geld zal blijken te zijn. mon bewijzen een groot politicus te zijn. Pas na de erkenning van deze feiten - een erkenning die in de Latijns-Ameri kaanse wereld niet gemakkelijk zal vallen - is er waarschijnlijk gelegen heid tot de verzoening, waartoe in Suriname het Comité Christelijke Ker ken heeft opgeroepen. En misschien hoort bij die verzoening dan ook uitstel van de daden van onafhanke lijkheid. Die kans (een half jaartje bijvoorbeeld) moet dt Surinaamse - en de Nederlandse - regering dan aan Lachmon geven. In 1968 stelde de raad van Wage ningen het bestemmingsplan Uiter waarden vast en het college van GS keurde dit plan in 1969 goed. Nu, zes jaar later, is het bestem mingsplan nog steeds onderwerp van een broepsprocedure, die door verontruste burgers en de contact commissie voor natuur- en land schapsbescherming op gang is ge bracht. omdat bebouwing van de uiterwaarden ersntige aantasting zou betekenen van een landschappe lijk uniek gebied. Gewijzigd plan De afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State Met zich gisteren uitvoerig voorlichten over een gewijzigd Wagenings plan voor uitbreiding in de uiterwaarden, dat volgens de gemeente de bezwaren tegen het oorspronkelijke Uiter waardenplan elimineert of tot aan vaardbare proporties terugbrengt. Burgemeester mr. J. van Huis wees maandag op de rechtsgeldigheid van het bestaande bestemmings plan met de daarin vervatte moge lijkheid tot bouwen in de uiter waarden. Hij meende dat net Juridisch on juist zou zijn, wanneer de Kroon zou uitspreken, dat Wageningen helemaal niet meer mag bouwen in de Uiterwaarden. Op de vraag wat nu eigenlijk de provincie Gelderland van het Ui terwaardenplan vindt zei gedepu teerde mr. Baron van Verschuer. dat 'wanneer we de tijd zouden hebben en de investeringen onge daan zouden kunnen maken, we zeker niet naar de uiterwaarden zou den gaan'. Eerder had hij er bij de raad op aan gedrongen de Kroon zo te advi seren. dat deze de bouwmogelijk- heid die het oorspronkelijke be stemmingsplan biedt niet zonder meer afsnijdt. 'Het gemeentebe stuur van Wageningen moet duide-. lijk horen uit de uitspraak of zij wel of niet verder kan gaan met het gewijzigde uiterwaardenplan. De tijd dringt, want we hebben nog maar twee laar', aldus de gedepu teerde. onder redactie van loes smil Moot speelgoed is eigenlijk niet leuk. Het kostbare spul is een bron van ruzie. Dat zal wel sa- menhangen met de prijs. Hoe duurder de dingen, des te teleur stellender het bezit. Het begon meteen al toen ik met de pa van het joch naar de nieuwe aanwinst stond te kij ken. Een brandweerauto, com pleet met sirene, besturingsme chanisme en andere automatiek- jes. De wagen had plastic ruit jes. allerlei deurtjes en kastjes die open en dicht konden, uit schuif bare en ophefbare ladders, een slang met een pompje waar door je er echt mee kon spuiten (fijn detail, want zo nu en dan voelde je een klein straaltje te gen je enkels ritselen) en ten slotte was er een garage bij waar met grote letters 'brandweer' op stond. Kortom, een kostbaar stuk, dat pa en moe een rib uit het lijf had gekost. IJc merkte direct dat het bezit van de zaak het eind van het vermaak was, want de kleine Bert mocht er eigenlijk helemaal niet aankomen. De eerste avond had hij alleen mogen kijken hoe pa er mee speelde. Dat was be doeld als opvoedkundige maatre gel. Pa deed voor hoe het moest en hoe het bij hoog en bij laag ook zou gebeuren, want we gaan geen stuk speelgoed van f 68.90 zomaar ruïneren. Bertie kreeg De voormalige president Richard Nixon duikt opnieuw in de emo> ties. Rustig thuis, in San Clé mente, werkt hij (pen naden kend in de mond) aan zijn me moires. Ollie Atkins, die in de hoogtijdagen fotograaf van het Witte Huls was, werd uitgeno digd om nog eens bij de familie Nixon langs te komen. Hij ge bruikte met de familie de maal tijd, en schoot een paar plaatjes. Dit is er één van. Nixon, die in het verleden verwijlt. Een beetje wonderlijke manier van wandelen houdt de Friese ex-boer Pieter Mulder uit Lip penhuizen er op na: liij loopt op het water. Weliswaar niet zonder hulpmiddelen, maar die moest ie wel eerst zelf uitvinden. In de Leeuwarder Courant heeft hij zich trots met zijn waterwandel schoenen laten portretteren en in het Fries een heel klein beet je van zijn geheim losgelaten. Want een geheim is het, dat hem een paar weken geleden in staat stelde op het water van de Nieuwe Vaart lopend vooruit te komen. Zijn geheim, dat er uit ziet als een extra groot soort ski's, voor elke voet één. Voordat deze loopvoeten helemaal ver volmaakt waren, is eerst een vriend van Mulder er kopje-on der mee gegaan. Dat kwam doordat de apparaten teveel uit elkaar gleden, en dat euvel is weggewerkt door middel van een verschuifbare verbinding tussen de 'ski's.' Maar daarmee ls het raadsel waardoor je er mee op het water kunt lopen, nog niet uit de doeken gedaan en uit vinder Mulder die na deze geslaagde waterwandelpoging nu gelijk begint aan een motorloze viiegfiets waarmee een mens als een vogel de lucht ln kan laat er alleen in zijn moedertaal dit over los: 'As je twa fan sokke kano's yn't wetter lizze, klnne jo noch net bot foarüt komme, lit stean yn de wyn op. Dat kin mei dizze dingen hiel goed.' een uitvoerige handleiding en instructies en kon precies weten wat hij doen en wat hij laten moest. Maar of hij het werkelijk wist is de vraag. Het kereltje zat er een beetje ongelukkig naar te kij ken. Hij toonde zich bovendien een ondankbare zoon. Hij vloog zijn moeder niet om de hals. en daar had ze toch wel op gere kend voor die prijs. Tenslotte maakte Bertje ook nog scenes. Sinds dat ding hier in huis is, hebben we ellende, zei pa. En ik gelooide dat graag, want Bertje mocht er dit niet mee, en Bertje mocht er dat niet mee, en er was ook geen sprake van dat Bertje er mee mocht spuiten. Vooral dat laatste had aanlei ding gegeven tot allerlei moei lijkheden. Tenslotte had de klei ne Bert in het geniep lekker gespoten. Hij had zijn reser voirtje gevuld met restjes uit koffiekopjes en hij had een bruin, stroperig straaltje op de gashaard gemikt. De vlekken in de vaste vloerbedekking waren aan soortgelijke experimenten te wijten. Toen had de moeder van Bert ingegrepen. Ze had de auto met garage en al op de hoogste plank in de kast gezet. Een rij verbod tot nader order. Bertje ontroostbaar. Moeder kwaad. Vader verontwaardigd. De sfeer zoek. Fijn speelgoed. De pa van Bertje zei: De moder ne jeugd weet die luxe niet te waarderen. Toen ik op visite kwam was de brandweerauto net onder be paalde voorwaarden weer uit de kast gehaald. Bertje zielsgelukkig. Het rijverbod opgeheven. Bertje spoot weer (wat ik al had gemerkt), de sirene loeide weer, de ladder ging op en neer, en de wagen knalde tegen een stoel poot. Moeder boos. Bertje ongelukkig. De auto gedeukt. En de moeder zei tegen mij: Dat joch is niets waard. Hij maakt alles stuk. Voorzichtig heb ik gezegd: Maar waarom geef je hem geen speel goed dat van hemzelf is? Het is toch van hemzelf!?, ant woordde ze. In Japan, bakermat van sporten als judo en jiu-jitsu, proberen ze grote groepen mensen in bewe ging te houden, ook als die al wat ouder zijn. Zo is er in Tokio een marathon georganiseerd voor mensen van boven de zestig, die minstens tien kilometer moesten lopen. Bijna drieduizend mensen deden er aan mee en echt niet allemaal 'jonkies.' De meesten waren weliswaar tussen de zestig en zeventig jaar oud, maar er was er ook één van achtentach tig bij, de oudste onder de ma rathonlopers. Van die driedui zend hebben tweehonderdéén de eindstreep niet gehaald: één kreeg een hartaanval, de ande ren hadden gewoon geen puf of fut meer om de hele tocht uit te lopen. De Utrechter De K. heeft in zijn ergernis een wonderbaarlijke be straffing uitgevonden. Hij was boos omdat er een auto fout geparkeerd voor zijn woning aan dc Parkstraat stond. Hij gaf zijn kinderen opdracht om over de auto heen te lopen. Als protes tactie. Het gevolg was dat de eigenaar zijn bezit gehavend te rugvond. De heer De K. kreeg een proces verbaal. De snelrekenaar Wim Klein (62) heeft in Amsterdam het wereld record snelrekenen op zijn naam gebracht door in vijf mi nuten en 22 seconden de der tiende machts wortel te trekken uit een getal van honderd cij fers. Om een idee te krijgen zou u voor uzelf eens een getal van honderd cijfers op papier moe ten zetten. Dat slaat al spoedig nergens meer op. Uitapreekibaar ls het niet. Wat het betekent weet u ook niet. Het is eigenlijk niets meer dan een rijtje symbolen. Een dertlendemachts wortel uit een dergelijk 'getal', en dan uit het blote hoofd. De enige die het sneller kan is een computer. Duizend maal sneller. 'Twee ijsjes van een kwartje

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5