Clubhuizen in Den Haag met sluiting bedreigd A.O.W. en pensioen Vereniging in oprichting voor Haagse psoriasis-patiënten KORPEL Twijfels aan nut aanleg Zoomseweg Nieuw 'Huis ter Duin' werk voor honderden Stoel Van standing Directeur reisbureau nog steeds spoorloos Tekort stichting dit jaar ƒ1 miljoen MODESHOWS Kosten ruim 100 miljoen WMOMUS Damesbeurs biedt tas voor mannen Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Bezwaarschriften behandeld Burgemeester van Voorhouf1 naar Monstef Rijksbijdrage voor Delft Derde vrou^, in Leidse rai Den Haag-EscaÊ huldigde jubiler ds. W. Griffioen Kerkdiensten zie pagina 29 pi TROUW KWARTET ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1975 REGIO DEN HAAG en LEIDEN Van een onzer verslaggevers DËN HAAG De Stichting Sociaal-Cultureel Werk te 's-Gravenhage en omgeving vindt dat ambte lijke chaos en bezuinigingsbeleid van CRM er de oorzaak van kunnen zijn dat zestien club- en buurt huizen in Den Haag en Voorburg binnen enkele maanden hun deuren zullen moeten sluiten. Waarnemend directeur W. A. F. Koote van de Stichting heeft mede gedeeld dat door het beleid van het ministerie van CRM enstige finan ciële moeilijkheden zijn ontstaan. 'Als niet snel ean oplossing wordt gevonden kan de Stichting niet an ders dan 158 mensen ontslaan en zal het aantal clubhuizen In Den Haag en omgeving met zon 40 procent worden verminderd', aldus de heer Koote. In een toelichting geeft de Stich ting een opsomming van de oorza- ADVERTENTIE 's middags 1 's avonds 3 voor mevrouw en mijnheer HOUTRUST DEN HAAG ken van deze. wat hij noemt, 'ern stige impasse'. Normaal al zou men eind dit jaar in moeilijkheden ko men omdat CRM bij subsidietoewij zingen eerst achteraf rekening houdt met loonstijgingen. Dit zou een geraamd tekort van 300.000 betekenen Ernstiger is het dat bij behandeling en formele afwikkeling, van aanvragen een achterstand van jaren bestond. Teneinde de voort gang van het werk niet in gevaar te brengen werden uitgaven gedaan zonder dat daar schriftelijke toe stemming van het ministerie tegen over stond. Er zijn echter nooit, aldus de Stichting, financiële verbintenissen aangegaan zonder de mondelinge goedkeuring van de toenmalige CRM-inspecteur. Nu worden aan vragen voor met name personeels uitbreidingen. verbouwingen en aanschaffingen, welke mondeling waren goedgekeurd, afgewezen. Volgens de heer Koote zullen de bezuinigingen met terugwerkende kracht de Stichting tenminste 300.000 gaan kosten. Dit bedrag zal met een grote mate van zeker heid tot ruim 550.000 oplopen. CRM heeft medio dit Jaar een alge mene bezuinigingsmaatregel afge kondigd die erop neerkomt dat niet meer dan 4 pet postenstijging voor huisvesting en organisatie wordt gesubsidieerd. Alleen de huisves tingskosten van de Stichting blij- Het aantal gedupeerden is reeds gestegen tot een dertigtal. De meesten hiervan zijn Marokkanen die een bezoek aan hun geboorte land wilden brengen. Ongeveer 17 van hen hebben nog het geluk ge had dat Royal Air Maroc afgelopen zaterdag deze mensen in staat stel de door bijbetaling van 173 als nog naar Marokko te vliegen. Maar de rest zal hiervan geen gebruik meer kunnen maken. Niet alleen klanten van het reisbureau zijn ge- ADVERTENTIE voor at uw bloemwerk tefefoon 46.92.21. NOORD WIJK AAN ZEE Met het slaan van de eerste paal is gisteren de tweede fase van de •vernieuwing van het legendari sche Grand Hotel Huis ter Duin ingeluid. Na de voltooiing van de restauratie van het oudste hotelgedeelte wordt nu begon nen met de bouw van een geheel nieuw complex. In het nu gerestaureerde deel begon Heinrich van Tappenbeck in mei 1887 aan de opbouw van een hotel- en congressenaccom- modatie. dat altijd het middel punt van de badplaats is ge weest. In dit gedeelte zijn nu een congreszaal en 89 hotelka mers ondergebracht. In de twee de fase. waarvoor gisteren het startsein werd gegeven, wordt aan de zuidzijde van het geres taureerde gedeelte een complex van 45 appartementen gebouwd Men hoopt hiermee medio 1976 gereed te komen. Daarna zullen de overige nog bestaande delen van het oude complex, waaron der de rotonde met de beroemde Keizerszaal. gesloopt worden. Op die plaats zal een nieuw hotel- en congresgebouw verrijzen. In dit gebouw, dat 12 verdiepingen hoog is. zullen 292 kamers ko men. Als de gehele bouw vol tooid is. zal het nieuwe hotel 381 kamers met een capaciteit van 750 bedden hebben. aLmede 186 appartementen die verkocht worden. De gemiddelde prijs van deze appartementen komt te lig gen tussen de 250.000 tot 275.000. WERKGELEGENHEID De bouw van dit nieuwe Huis ter Duin. dat ruim 100 miljoen gul den gaat kosten, is van groot belang voor de werkgelegenheid in de Leldse regio. Het projekt zal in de komende jaren namelijk aan zo'n 550 man werk bieden. En ook na de voltooiing zal dit horeca-eomplex gunstige per spectieven bieden voor de werk gelegenheid. Het is namelijk de bedoeling om van het nieuwe Huis ter Duin. en dus van Noordwijk, een echt congrescen trum te maken, dat de concur rentie met Den-Haag. Rotterdam en Amsterdam zeer goed aankan. (ADVERTENTIE) Deze Wing Chair stoel van hoge Engelse komaf, met z'n gecapitonneerde rug. z'n 500 met de hand aangebrachte siernagels, z'n mahonie poten en bekleding van echt rundleder ademt een voorname chic. Een stoel voor mensen die niét tevreden zijn met gewone meubels. Een stoel van standing. Die stoel vindt u terug in de grote kohektie betaalbare klassieke meubelen van Vendomus. Waar u verder nog veel meer' vindt om uw interieur in stijl kompleet te maken. Zoals een bloemmahonic vitnnekastje in Sheraton Stijl. Of een tafellamp op antique-finish koperen voet. Of tapijten, biezondêre karpetten en tientallen andere klassieke-tijdloze woonaccessoires. Pure kwaliteit in alle prijsklassen. Enfin, als dit niveau u aanspreekt doet u er goed aan gauw eens qw hort te komen ophalen het woonwarenhuis van Vroom Dreèsmann IJ Rijswijk-winkclcentrum in de Bogaard ken dit jaar al met ongeveer 11 pet te zijn gestegen. De Stichting verwacht over dit jaar een miljoen gulden te kort te ko men. Als niet op korte termijn een oplossing in zicht is zal er voor het eind van het jaar geen geld meer zijn om de salarissen uit te betalen. Volgens ae Stichting bestudeert de gemeente de mogelijkheid het te kort voor haar rekening te nemen. Zij probeert ook alsnog voor een aantal zaken geld bij CRM los te krijgen. Staatssecretaris Meijer (CRM) heeft de Stichting gisteren uitgeno digd voor een gesprek over de pro blemen. Volgens een woordvoerder van CRM was men er bij het mi nisterie verwonderd over dat de Stichting eerst nu tot de ontdek king komt wat de consekwenties van de 4 pet-bezuinigingsmaatrege len zijn. De woordvoerder zei verder dat het voorbarig en ongebruikelijk is op basis van een advies van een in specteur tot financiële verbintenis sen over te gaan. 'Een advies van een inspecteur wil nog niet zeggen dat CRM honoreert'. Bevestigd werd dat de Haagse wethouder P. Vink met het ministerie onderhan delt over de mogelijke sluiting van de zestien club- en buurthuizen in Den Haag. DEN HAAG De deuren van de Hoiitrusthallen stonden gisteren weer wagenwijd open voor het Haagse publiek, dat in grote drommen optrok naar de 104-de Damesbeurs. Tot en met 28 september zijn er weer allerlei nieuwtjes op huishoudelijk gebied te bezichtigen. Eén VSn deze vele nieuwtjes is de Combi-tas. Steeds meer mannen ziet men tegenwoordig met een tasje lopen. Hiervoor is deze Combi-tas uitstekend geschikt. Het is niet alleen een tas voor mannen, want het kan eenvoudig en snel omgebouwd worden tot een grote boodschappentas. In dezelfde stand is ook de wonderportemon- naie te verkrijgen. Velen zullen zich nog herinneren dat vlak na de oorlog zo'n portemonnaie op de markt kwam. Hij is nu weer terug in een luxueuze uitvoering. DEN HAAG De directeur van het reisbureau Windsor uit de Boekhorststraat is nog steeds spoorloos en met hem de tickets, die door verscheidene mensen al waren betaald. (ADVERTENTIE) dupeerd. Een vroegere medewerk ster. die zelf een maand geleden ontslag heeft genomen, zegt nog zo'n 1.900 aan vakantiegeld en overuren tegoed te hebben. De directeur, de heer De Jong, had haar vorige week toegezegd zater dagmiddag met het geld over de brug te komen. Ook zij kwam voor een gesloten deur. waar een briefje was opgeplakt met de mededeling: 'Wegens faillissement gesloten, na dere gegevens volgen'. De Kamer van Koophandel zegt van een fail lissement niets af te weten. De politie heeft meegedeeld, dat zij niet kan ingrijpen, omdat het hier een civiel-gerechtelljke zaak be treft. Dit betekent dat de gedupeer den- deze zaak zelf aanhangig moe ten maken bij de rechter. Inmid dels is vast komen te staan dat het al om een bedrag vap zo'n 25.000 gaat. RIJSWIJK De commissie bezwaarschriften behandelde veer tien bezwaarschriften tegen het ontwerp bestemmingsplan Rijs- wijk-Zuid waarin o.a. het tracé van Rijksweg 19 (Benelux- of Zoomseweg is opgenomen) Van een onzer verslaggeefi VOORHOUT/MONSTER -ï ingang van 16 oktober a.s.j burgemeester van Monstei noemd de heer G. A. Stol met toekenning van gelijkf eervol ontslag als burgen» van Voorhout. De heer Stolwijk (57) is sin<J burgemeester van de ge$( Voorhout, die 6.700 inwonen Hij is rooms-katholiek en lf de KVP. Hij volgt mr. J. H. op, die na een 7-jarig bun terschap in Monster op 1 n benoemd werd tot burgei van Roermond. De heer Stolwijk kent Monst zo'n ruim 18.000 inwoners nog niet zo erg goed, maar hi het agrarische vlak wel volj kennis. In Voorhout richt mee: meer op de bloementeelt, teif" Monster de tuinbouw de ovi heeft. De heer Stolwijk hiervan niet al te grote prol Het is nog niet zeker of c Stolwijk automatisch de pla; de heer Daniels in het Ov( gaan Westland zal over ne] heer en qjevrouw Stolwijk vier kinderen, waarvan er ni thuis wonen. Het gezin waarschijnlijk in de ambt%, van Monster vestigen. De benoeming van de heer is in Monster goed gevallen, de PvdA en de WD liever van hun politieke richting hadden gezien. In een gespt de Commissaris van de K( was het profiel naar vorei men van iemand die rond d< jaar moest zijn met voldo» varing voor een burgemeest> tie. De heer Stolwijk zal oktober geïnstalleerd wor Monster tijdens èen buitens- raadsvergadering. DELFT Staatssecretaris Schaefer (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening) heeft de gemeente Delft een rijksbijdrage toegekend voor de aankoop van terreinen en opstallen in het stadsvernieuwingsgebied. Voor de uitvoering van het recon structieplan DIrklangenstraat krijgt Delft 172.800 als tegemoetkoming in de verwervingskosten en een ge deelte van de sloopkosten.-Op het terrein van de vroegere melkfabriek worden acht woningen gebouwd. Voor de uitvoering van het plan Kanaalweg krijgt Delft een bedrag van 565.000. De bezwaarschriften zijn gericht tegen de uitvoering van het plan dwars door het zogenaamde Stads landschap, de groene bufferzone tussen Rijswijk-Zuid en Delft. In de rijksbegroting voor volgend jaar is al een bedrag uitgetrokken voor de voorbereidende werkzaamheden voor deze weg op Rijswijks grond gebied. Legden sommige werkgroepen een alternatief plan voor. anderen, drongen er op aan de zveg helemaal niet aan te leggen. Eén van de actiegroepen vroeg zich af waarom er van overheidswege op de aanleg van de rijksweg wordt aangedron gen. terwijl de fiets centraal staat in de begroting. Andere bezwaren richtten zich tegen het ontbreken van duidelijke cijfers in het be stemmingsplan en tegen het niet aanwezig zijn van een gegronde motivatie voor de aanleg van de weg. Een van de werkgroepen stel de voor om de capaciteit van Rijks weg 13 flink te vergroten, zodat aanleg van de Zoomseweg dan overbodig wordt. Ook werd er op gewezen dat de aanleg van de omstreden weg een aantasting zou zijn van de moge lijkheid om in Rijswijk nog vrij te kunnen recreëren. De weg zou na melijk een barrière vormen voor een gebied waarin ruim honderd duizend Hagenaars, Rijswijkers en Delftenaren ontspanning zoeken. Bovendien zou de woonkern van Rijswijk worden aangetast, omdat die gemeente min of .meer als door- stromlngsgebied voor verkeer zou gaan fungeren. Andere belangrijke nadelen van de aanleg bleken tenslotte de noodza kelijke verplaatsing van de ka rakteristieke Schaapweimolen in het tuinbouwgebied Sion en de af braak van het pand aan het Jaag pad 2, dat weliswaar niet op de Monumentenlijst staat, maar toch als industriële bijzonderheid be waard zou moeten blijven. Dwars door het pand loopt een spoorlijn tje, dat vroeger de verbinding vorm de tussen de houtzagerij aan de ene kant van het gebouw end e hout opslagplaats aan de andere kant. Initiatiefnemers: huidziekte uit taboe-sfeer halen Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG 'Het wordt nu eindelijk wel eens tijd om de psoriasis, een ongeneeslijke huidziekte, uit de taboe-sfeer te halen'. Met deze woorden maken de heren G. van den Haak en H. A. van Buuren, respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de in oprich ting zijnde Psoriasis Patiënten Ver eniging voor Den Haag en omstre ken. duidelijk wat de belangrijkste drijfveer is geweest om een contact adres voor deze patiënten in het leven te roepen. Begin dit jaar werd in een tv- uitzending van Koos Postema aan deze huidziekte voor het eerst enige bekendheid gegeven. Dit resulteerde toen in de oprichting van een stichting voor psoriasis-patiënten door dr. E. van Zuiden uit Ensche de. Uit het aantal patiënten dat in de loop van dit Jaar bij de stichting aanklopte voor hulp en begrip is gebleken dat er een enorme be hoefte bestaat bij deze patiënten om bij iemand hun nood te klagen. Op verzoek van deze stichting wor den nu dan ook in heel Nederland verenigingen opgericht waar deze mensen terecht kunnen. Ook in Den Haag en omstreken zal bin nenkort zo'n vereniging bestaan voor deze patiënten. Weinig bekend Over de psoriasis, een erfelijkheids- ziekte. !s nog maar erg weinig be kend Vee! artsen weten niet pre cies wat zij met deze ziekte aan moeten Een afdoende genezing is riog niet gevonden. Hierdoor komt het vaak voor dat het sociale as- pekt van deze kwaal- verwaarloosd wordt. Want zoals Lij zoveel ziekten speelt ook bij deze kwaal de psychische druk een grote rol Om dat de omgeving van een patiënt vaak afwijzend reageert, kruipt'do patiënt weg. wat de psychische druk alleen maar vergroot. Hier door kan de ziekte verergeren. De vereniging wil vooral bij deze soci ale begeleiding een rol spelen en de patiënten meer begrip bijbrengen over hun kwaal en hen er mee te leren leven. Hierdoor zal het moge lijk zijn de patiënt meer gevoel voor eigenwaarde aan te kweken, zodat hij zich meer durft te verto nen. Voor zijn omgeving zal het dan ook gemakkelijk zijn de pa tiënt te accepterdn. De vereniging wil op de contacta vonden patiënten en deskundigen laten praten over de ziekte, zoals die zich bij de verschillende patiën ten voordoet. 'Misschien kan uit de gegevens die uit deze gesprekken naar voren komen een rapport worden samengesteld, dat later aan de overheid kan worden aangebo den', zegt de heer Van den Haak. 'Dit kan tot gevolg hebben dat een nieuwe en/of betere geneeswijze kan worden gevonden Maar het zal nog wel een poosje duren, voordat wij zover zijn. Het belangrijkste cp dit ogenblik is. dat de mensen we ten waar ze terecht kunnen. Ook voor de artsen is dit heel belang rijk. Wij zijn op het ogenblik met vijf artsen in gesprek, die het nut van deze vereniging Inzien'. 'De arisen kunnen veel leren van de patiënten en de behoefte om vla de vereniging een betere sociale begeleiding van de patiënt mogelijk te maken, bestaat wel degelijk bij d'verse artsen' aldus de heer Van Buuren. Dode zee-kuur Ook wil de vereniging proberen een verbinding te leggen naar de zie kenfondsen en particuliere ziekte kostenverzekeraars. Dit vooral 1n verband met de Dode Zee-kuur. Deze kuur, waarbij de patiënt vier weken aan de Dode Zee verblijft onder toezicht van een doktersteam schijnt voor een groot aantal pa tiënten meer effect te hebben dan de in Nederland gebruikte behan delingsmethoden. Maar ook met de ze Dode Zee-kuur kan geen absolu te genezing bereikt worden. In Nederland zijn op het ogenblik drie behandelingsmethoden in -ge bruik: 1. De zalf kuur. Hierbij wordt de patiënt een maand lang inge smeerd met zalf en in plastic ge wikkeld. Hierdoor krijgt hij voor enige tijd een 'schone' huid. 2. Het inspuiten met metho- trexaat. Deze behandelingsmethode heeft echter nare bijwerkingen en kan de bloedcelaanmaak in het beenmerg remmen. 3. De fotochemische methode. Deze kuur lijkt een bestje op de Dode Zee-kuur. De patiënt krijgt ecu be paalde stof ingespoten en wordt betraald door een bepaalde hoogte- zon. die een langgolvig licht uit straalt. Totnogtoe ls gebleken, dat de pa tiënt die een Dode Zee kuur onder gaan heeft langer 'schoon' blijft dan met. een klinische behandeling in Nederland. Een grote rol bij de behandeling speelt de rust. die de patiënt zo nodig heeft. De meeste ziekenhuizen in Nederland zijn ni°t ingesteld op de psoriasis-patiënten. Deze mensen, die buiten hun huid kwaal verder kerngezond zijn. moe ten zich in de ziekenhuizen aan de reaels houden, wat inhoudt dat zij vaak op bed moeten liggen, terwijl dit voor de genezing eigenlijk hele maal niet nodig is. Ook dit kan de psychische druk vergroten, waar door de ziekte na enkele maanden Degenen die graag lid willen worden van deze vereniging kunnen bij de volgende adressen terecht: G. van den naak, Elzendrcef 641, Voorburg, tel. 070-860964. H. A. van Buuren. Eiviraland 98. Den Haag. tel. 070-832254. Ook arsten en/of maatschap pelijk werkers, die hun mede werking willen verlenen, kun nen bij deze contactpersonen voor informatie terecht. J>: Van een onzer verslaggei LEIDEN In de genf] raadsvergadering van mée: a.s. zal de derde vrouwie Leidse raad worden gé 1 leerd. Mevrouw M. C. vafê ren-Straathof gaat de vsj 'innemen die in de CDA#< is ontstaan na het vertrj^ drs. P. Stroïnk. Mevrouw Van Akeren is 45 en moeder van vier zonerter huismoeder is zij in het dei leven ook nog assistente p KVP-Tweede Kamerlid, ife Gardeniers, en als zodanige betrokken bij de CRM-pxftr tiek. Bii Na de installatie van mevrcfid Akeren staat de Leidse ra bijzonder bewogen verg add wachten. Het vervolg van d n pellatie-Welzijnsbron door»1' fractievoorzitter Driessen sf eerste op de agenda. Hetl 1 naar uit dat deze zal gaan P 1 den in een motie waarin jjs pollege van B. en W. wcPt( vraagd wethouder Van Als als raadslid nogal betrokke|p; weest bij de affaire Welzij43 niet te benoemen tot commissaris van de Leidse K ter Maatschappij, de NV het nodige geld voor een #r zou moeten zorgen. Deze m£ een goede kans te makend"3 nu uit de kringen van de J y. coalitiegenoot van de Pvd#^1 links college) stemmen op#"- vóór deze motie te stemm( k dat het er echter naar uit het college deze motie neer zal leggen, behoort motie van afkeuring tegenFei leid tot de mogelijkheden. fev er met deze motie zal gaai ren hangt helemaal af standpunt van de samen' linkse partijen (PPR en in deze een sleutelpositie Ier weer tevoorschijn komt. Met de nu in gebruik zijnde behandelingsme thoden m Nederland blijft de pa tiënt maar zo'n IVt k 2 maanden 'schoon'. Na een Dode Zee-kuur, waar de patiënt samen met een grote groep mensen, die aan dezelfde kwaal lij^t in een gewoon hotel te gast ?s, blijft ongeveer negen maanden 'schoon'. Deze kuur is trouwens goedkoper dan een kuur in Neder land. Inclusief de vliegreis kost een verblijf van vier weken ca. 2.600. Als men uitrekent wat een verblijf van vier weken in een ziekenhuis hier In Nederland kost. dan komt men op het vierdubbele uit. De ziekenfondsen echter zien deze kuur nog als een soort, vakantiereis. 'Misschien als er nu meer over de ziekte bekend wordt, dat deze me ning verandert. Wij zijn trouwens ai met twee ziektekostenverzeke raars aan het overleggen om deze Dode Zee-kuur in hun pakket op te nemen. Zij hebben toegezegd deze zaak serieus te gaan onderzoeken. Als dit werkelijk zou gebeuren, be tekent dit een flinke stap in de goede richting en dan zal deze ziekte en zijn genezing eindelijk die erkenning krijgen die nodig zou zijn', aldus de initiatiefnemers voor de patiëntenvereniging. DEN HAAG Ds. W. gereformeerd predikant Haag-Escamp herdacht dl in het bijzijn van vele gei den zijn zilveren amtsjubi A. B. C. Hofland, praesei Kerkeraad Algemene Z t Den Haag-Escamp noemdi lege eenvoudig, besch( vriendelijk. 'U bent een zich enthousiast wijdt aan| in de gemeente, toegerust Heer met de gaven van verstand', aldus ds. Hoflai toespraak. Hij bood ds. Griffioen ni collega's een geschenk oi vert aan. De heer C. Don, van wijk IV, vertolkte de namens de gemeente en pastor op originele wijze et installatie aan. De scriba gereformeerde kerk te Ni tweede gemeente van ds. zei dat men de ruim pastorale arbeid van de nog niet vergeten was. Er een deputatie van zijn meente, Kralingscheveer, De heer P. E. van Leeuwei jeugdverband Escamp boo< geldbedrag aan. dat ds. meteen bestemde voor het Tanzania. De Jubilaris die jaar getrouwd ls heeft honderden gelukwensen vangst genomen. Ds. Grifj in zijn preek van afgelopi stilgestaan bij de Bijbeltel heen in deze Uw kracht'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6