IKV toch nog oor federatie Marine in actie tegen bezuinigingsplannen Leraren opleiding erhouding arts-patiënt lijkt op conflict ZONDAGSKINDEREN VAN REFORMATIE TOT DEPORTATIE EEN DUBBELLEVEN jtrale raad geeft positief advies ïilijkheden politieke d: geen ning kanaal J METZLER- Belangenvereniging demonstreert Wegdek onder de vaseline nieuw soort energiecentrale relatie in stand te houden zijn compromissen noodzakelijk Communicatie is knelpunt Surinamers in Rheden welkom Outspan niet taboe op universiteit Belangrijke heruitgaven van Ds. H. Veldkamp I JW/KWARTET ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1975 BINNENLAND 3 |en verslaggever regECHT Het hoogste orgaan van de industriebond NKV, de ale raad, gaat zijn leden toch nog een positief advies geven 1 ie vorming van de federatie NW-NKV. Dit zei Piet Brussel, tter van de industriebond NKV na afloop van de vergadering e centrale raad. ve iustriebond NKV had tot nu ;el moeite met de gedachte in fusie tussen de twee var ies niet uitgesloten moest geacht. atrale raad sprak er zijn te ling over int, dat publieke ajnze Haagse redactie w HAAG Politieke moei- jden hebben ertoe geleid 2 e officiële opening van de tide-Rijnverbinding is uitge- Zoals bekend zouden ko- ®n Juliana en koning Bou- i n cle opening dinsdag ver min. j lgische regering heeft even- q uitstel gevraagd en de Ne- regering heeft hiermee ingestemd. De nieuwe leg zal nu zonder vertoon tg om middernacht voor de ivaart, worden opengesteld, woordvoerder van openbare ml in Brussel sprak van moel- len in het politieke vlak. Hij ln dit verband op de proble- dae België momenteel heeft e binnenschippers, wier blok- weliswaar is opgeheven, i0<idie nog behoorlijk dwarslig - )e Belgische regering heeft na iidppersactie van drie weken ischepen gevorderd. politieke moeilijkheden de ïhe regering overigens noopt Iciële opening van het kanaal stellen, wilde het ministerie ipenbare werken niet bekend i. Het is echter waarschijnlijk 're iet gaat om enkele andere nkomsten met Nederland Jaalhoekkanaal, de bocht van de zuivering van het Maas die nog moeten worden ge en waartegen vanuit de hoek bezwaren bestaan, ook pag. 21). (ADVERTENTIE) |il: ieders oogmerk! uitspraken van de industriebond NW over de industriebond NKV geen enkele bijdrage leverden tot het scheppen van een klimaat van vertrouwen dat toch de basis eou moeten zijn voor een gelijksoortige krachtenbundeling in de Industriële sector, maar op het tegendeel daar van gericht schenen te zijn. Het bondsbestuur kreeg van de centrale raad opdracht aan dit 'voor de belangen van de werkne mers schadelijk handelen' een eind te maken, een diepgaand beraad en bezinning binnen de Industrie bond op gang te brengien over alle aspecten van een eventuele fusie om later met volledige inspraak van de leden een verantwoord standpunt te kunnen bepalen. Felle uitval Piet Brussel viel tijdens de pers conferentie fel uit naar zijn collega Arie Groenevelt van de industrie bond NW. Diens recente opmer king, dat financiële motieven bij de industriebond NKV ook een rol spelen, omdat deze bond een verlies van 4.2 miljoen gulden zou lijden, noemde de heer Brussel 'volkomen uit de lucht gegrepen. Onze bond heeft in verband met de inflatie al begin 1975 een aantal ingrijpende maatregelen genomen.' Piet Brussel ontkende ten stelligste, dat zijn bond zonder federatie geen toe komst zou bieden. 'Dan zullen we onze eigen financiële boontjes wel doppen, zoals we altijd hebben ge daan.' Over de industriebond NW zei de heer Brussel: 'Wij hebben ook ver trouwelijke informatie. Ze zeggen dat ze een saldo hebben van zeven ton, maar als we hun begroting zien, los van manipulaties, is er een tekort van ruim een miljoen.' Ook is het volkomen onwaar dat het ledental van onze bond met 2.4 procent zou zijn teruggelopen, al dus Piet Brussel van de industri- bond NKV. 'De aanvallen van de Industriebond NW zijn niet dienst baar aan het scheppen van een klimaat waarop een bundeling van de Nederlandse vakbeweging moet berusten.' Arie Groenevelt van de industrie bond NW gaf als reactie: 'De uit spraak van de centrale raad van de industriebond NKV biedt enig per spectief, maar wij gaan alleen ak koord met een federatie die uitzicht biedt op een fusie. Is dat uitzicht er niet, dan voelen wij niets voor een federatie. Ik wiil nu eindelijk wel eens weten waar we aan toe zijn, wat wil die bond nou?' Arie Groenevelt kondigde verder aan dat zijn bond na de uitspraak van de industriebond NKV 'passief' zal blijven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De belangenverenigingen van marineofficieren en schepelingen gaan zich de komende weken op een aantal besloten afdelingsvergaderingen beraden over verdere acties tegen Vrede- lings bezuinigingsplannen. BODEGRAVEN Op Rijksweg 12 bij Bodegraven was gister avond laat weer normaal ver keer mogelijk, nadat het ruim een dag hinder had ondervon den van een laag vaseline die donderdagavond over een leng te van 300 meter op de rijbaan terecht kwam. Toen verloor een vrachtauto 40(J blikken, elk met 17 kg vaseline. De blikken overleefden de val van de Vervolg pagina 7. katholieke zijde. De katholieke schoolraad wil ook een tweede ka tholiek instituut in Limburg naast de Katholieke Leergangen in Til burg. Men overlegt nog in welke plaats (Maastricht, Sittard of Heer len) en in welke vorm (eventueel als dependence van Tilburg) dat zou moeten. Zowel binnen het katholiek als binnen het protestantse onderwijs houdt men echter vast aan de eis dat er een opleiding bij komt. Het confessioneel onderwijs vertegen woordigt tweederde van de scholen. Twee confessionele lerarenopleidin gen op een totaal van zeven zou te weinig zijn. Minister Van Kemenade vindt dat de bestaande instituten de totale vraag naar leraren wel aankunnen. De levensbeschouwelijke vorming van docenten moet volgens hem in elk instituut tot zijn recht kunnen komen. Omdat de Instituten ook een duidelijk regionaal karakter hebben, is het voor elk instituut zaak aandacht te besteden aan de Identiteitsvorming van de leraar. Dat hoeft niet noodzakelijkerwijs ln afzonderlijke instituten, zei hij ons. De moeilijkheid bij het aanvragen van nieuwe lerarenopleidingen is dat deze instituten een experimen teel karakter dragen en daardoor niet onder de gewone planprocedu re vallen. Dan zou het voor het bijzonder onderwijs namelijk een eenvoudige zaak zijn op grond van getalsnormen een nieuw eigen in stituut te claimen. De heer G. H. Voortman van de auto niet. Het resultaat was er naar. Tientallen rijkspolitiemannen waren in touw. Er werd extra per soneel opgeroepen, de wegenwacht, personeel van rijkswaterstaat en TNO kwamen in actie om te trach ten de rijksweg weer schoon te krijgen. Vele technische bedrijven ifi het land hebben wij donderdagavond en vrijdagmorgen gebeld, maar nie mand zag een oplossing. Tenslotte hebben we een bedrijf in Benne- kom ontdekt dat het karwei wilde klaren', aldus een woordvoerder van de rijkspolitie in Bodegraven. 'Met benzine zouden wij dat vette spul er gauw hebben afgekregen. Daar hebben we even aan gedacht maar op die drukke rijksweg zou dat tè gevaarlijk zijn geweest. Zand en zaagsel er op gooien haalde evenmin veel uit. We hebben het tenslotte met behulp van een stoomapparaat voor elkaar gekre gen. Dat was de enige kans om het wegdek niet aan te tasten. We zou den dan van de regen in de drup terecht zijn gekomen.' Op de foto: een deel van de glibberige massa. (ADVERTENTIE) t die bal nog een keer door schoorsteen gaat, moet and anders hem gaan ha- Als u65+bent, wordt 'n bioscoopje pikken nog aantrekkelijker. Met: PAS 65. U hebt er nu de tijd voor en vaak kost 't u ook minder. Met EAS 65. Geldig vanaf 1 december. Uw gemeente laat tl weten boe u'm kunt krijgen. Des prijs? Niet meer dan f 6,50. Wilt u meer informatie? Vraag't bij uw gemeente. Pasvooruwplezien protestantse besturenraad in Den PfOCflllOdGl VSLH 2rfJVan een verslaggever IJMEGEN De relatie tussen patiënt en huisarts heeft de duidelijke ken- rgprken van een conflict: de dokter kan zelden of nooit de rol vervullen, waar patiënt eigenlijk behoefte aan heeft. Maar toch bestaat van weerskanten i sterke behoefte om de relatie in stand te houden. Dat lukt dus alleen als compromissen worden gesloten. die conclusie komt de neegse socioloog J. M. Persoon na enkele hon den interviews met ge- vrouwen en met sartsen. Op dit onder- t promoveerde hij gis- aan de Katholieke ,Uljversiteit. ir de situatie van de iënt die een beroep doet de huisarts, ls kenmer- dat hij in moeilijk- JCflen verkeert, en bij die teeilijkheden zeer sterk T>tIoneel is betrokken, verkeert in onzeker- over de afloop, en wil rover zo veel en zo dui- mogelijk onformatle ben. dokter staat daar wat hand tegenover. Hij bepaald niet alle eilijkheden van zijn pa rten oplossen. Het ls onmogelijk om de otionele betrokkenheid aan zekerheid over wat hem of haar mankeert. De patiënten willen toch in de eerste plaats zekerhe den horen van hun dokter, meent dr. Persoon. In zijn van de patiënt bij diens probleem tot de zijne te maken. En ook aan de be hoefte aan duidelijke in formatie en zekerheid bij de patiënt, kan hij lang niet altijd voldoen. Want de dokter zit met zijn eigen onzekerheden, al waren het alleen maar de vaktechnische. Zelfs de ideale arts kan aan een bepaald patroon van klachten niet altijd direct zien wat er aan de hand is, laat staat hoe het verder zal lopen. Het is de dokter in het algemeen onmoge lijk om alle angsten en spanningen bij de patiënt weg te nemen en te vol doen aan diens behoefte onderzoek heeft hij de antwoorden van vrouwen uit arbeiders- midden stands- en academisch mi lieu apart bekeken. Er ble ken duidelijke verschillen te bestaan. Vrouwen uit academisch milieu konden beter met bun huisarts praten dan vrouwen uit arbeidersmilieu. De feite lijke behandeling werd overigens door alle groe pen gelijk gewaardeerd. Maar de mate van 'aan dacht besteden' werd door de 'academische' vrouwen weer hoger gewaardeerd. Contact Dr. Persoon concludeert dat het knelpunt met na me in de communicatie tussen arts en patiënt zit. vooral als die uit verschil lende sociale achtergron den afkomstig zijn. Mede als gevolg van dit soort conclusies wordt tegen woordig in de opleiding zowel van medische stu denten als van afgestu deerde artsen die de huis artsopleiding volgen, de nadruk gelegd op de ge sprekstechniek. Als mede werker aan het Nijmeegse Instituut voor sociale ge neeskunde heeft dr. Per soon zelf aan veranderin gen in de opleiding meege werkt. Een meer open opstelling van de arts kan overigens in een enkel geval ook ne gatief uitpakken. Dr. Per soon heeft meegemaakt dat jonge artsen als begin nend huisarts, met de bes te bedoelingen bezield, hun patiënt vroegen: 'Wat vindt u er nu zelf van?' In een aantal gevallen dacht de patiënt dan: 'Die man weet De verenigingen stellen momenteel een brief op voor alle leden van Eerste en Tweede Kamer waarin de bezwaren tegen met name de op heffing van het Neptune squadron van de marineluchtvaartdienst nog eens uiteen worden gezet. Daarin wordt benadrukt dat een vloot als het ware bijziend de zee wordt opgestuurd als men het zon der de Neptunes, die vooral voor opsporing en bestrijding van on derzeeboten worden gebruikt, moet doen. Kort voor de behandeling van de defensiebegroting in de Tweede Kamer, eind oktober, zullen de ver enigingen een massale demonstra tie houden tegen de plannen. Dat zal overigens niet op straat maar in een daarvoor te huren zaal gebeu ren. Van een onzer verslaggevers RHEDEN Rijksgenoten zijn in de zeven dorpen tellende gemeente Rheden welkom. Het gemeentebe stuur ls bereid een steentje bij te dragen in de oplossing van de huis vestingsproblemen van de Surina mers. Men vindt het, naar is mee gedeeld, niet juist de verantwoor delijkheid door acties en dergelijke op andere gemeenten af te wente lenen. Wel heeft het gemeentebestuur van Rheden kritiek op het ministerie van CRM en het heeft dat dezer dagen in een brief laten blijken. Het vindt dat er sprake ls geweest van onvoldoende overleg en gebrek aan informatie. Wat voor andere acties er nog op touw gezet worden, is nu nog niet bekend. 'We laten de leden zeggen wat ze willen doen en het bestuur zal de zaak in de hand houden zodat er niet weer dingen gebeuren die ook wij principieel afkeuren', zegt de kapitein-luitenant ter zee S. Hofman, voorzitter van de vereni ging van marine officieren. 'Het is', aldus de heer Hoffman, 'meer dan erg dat wij het Neder landse volk moeten vertellen dat het faliekant fout gaat met de veilig heid. Maar we hebben langzamer hand genoeg geslikt van deze rege ring. De maat is vol.' Van een verslaggever ROTTERDAM In de kan tines van de Rotterdamse Erasmus-Universiteit zal men de verkoop van Zuidafrikaanse Outspan-sinaasappelen niet staken. Dit heeft de raad varf de universiteit na een stem ming bekend gemaakt. Bij een eerdere stemming was er geen meerderheid voor of tegen het voorstel om de Outspan - sinaasappel te boycotten. An dere rijksinstellingen, waar onder de Tweede Kamer, zijn in het verleden wel overge gaan tot een boycot uit protest tegen de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek. (ADVERTENTIE) Minister van Kemenade Haag reageert verbaasd op de me dedeling van de minister. 'De mi nister denkt aan opleidingsinstitu ten van achtduizend studenten. Misschien heb je dan aan zeven instituten genoeg. Maar waarom moeten die instituten zo vreselijk groot worden?' De heer G. Veenho- ven van de protestantse stichting in Zwolle zegt: 'Ik sta hier wel van te kijken. Ons is altijd gezegd dat als we het in Overijssel eens kon den worden, we een goede kans maakten'. Van onze redacteur wetenschappen EINDHOVEN De technische ho geschool in Eindhoven wil samen met de Verenigde Machinefabrie ken Stork een proefmodel bouwen van een installatie die warmte in elektriciteit omzet met een groter rendement dan nu in elektriciteits centrales mogelijk is. In die centrales wordt met warmte stoom gemaakt, waarmee turbines aan het draaien worden gehouden. Die bewegingsenergie wordt ten slotte in andere machines (genera toren) in elektriciteit omgezet. On geveer zestig procent van de oor spronkelijke warmte gaat bij het totale proces verloren in het koel water. het niet, want anders zou hij het mij niet vragen.' Naar een ander? Een andere bevinding Hoewel patiënten soms niet tevreden zijn over hun huisarts, kost het hiin toch veel moeite om dan naar een andere over te gaan. De vrije artsenkeuze een van de centrale leerstuk ken in de Nederlandse me dische ethiek, blijkt door de geldende sociale nor men vrij sterk te worden ingedamd. Anderzijds heb ben ook artsen het er moeilijk mee, een patiënt die ze liever kwijt dan rijk zijn, te bewegen om maar naar een collega te gaan. Wil de onvrede over de relatie tussen huisarts en patiënt niet nog groter wor den, aldus dr. Persoon, 'dan zal de huisarts met name op het gebied van de communicatie tussen hem en zijn patiënt iets moeten doen. Men wil meer weten, meer een gesprek op gelijk niveau hebben over de problemen waarmee men komt.' Deze maand verschijnt: Kanttekeningen bij de Heidelbergse Catechismus Vijfde, ongewijzigde druk. Kompleet in twee fraai gebonden delen. Omvang resp. 320 en 352 (totaal 672) pagina's. Voorintekenprijs (uitsluitend kompleet) 45.-; na 15 november a.s. 49.50. ;,Een goede Catechismusverklaring heeft steeds onze war me sympathie. Deze goudmijn brengt nieuwe schatten aan voor hoofd en hart. Een voortreffelijk gedegen werk. Men leest het met genoegen, want het is boeiend. Het spreekt de taal van heden Zo alleen krijgen we een stevige bodem onder onze voeten en weten we wat we aan ons geloof heb ben." HERVORMD WEEKBLAD ,,Een grote verdienste van dit boek is dat de schrijver niet hoogdravend wordt. Hij probeert de dingen in gewoon Ne derlands te zeggen en alledaagse beelden te gebruiken. Hij is daar goed in geslaagd." OP DE UITKIJK „ZONDAGSKINDEREN van Ds. Veldkamp wat een mooie titel! laat de Catechismus spreken in de taal van vandaag konkreet, op de man af, eri in grote eenvoud." TROUW (Over Jeremia 1-24) Derde druk. Omvang 312 pagina's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stof omslag. Prijs bij voorintekening 22.50; na 15 november a.s. 24.75. „Dit profetisch bewogen boek belicht op schitterende wijze de hoofdstukken 1-14 van Jeremia's profetie, leder zij dit kostelijke boek aanbevolen. Het boek Jeremia is niet eenvou dig, piaar gaat in Veldkamps belichting zeer tot oris spreken. De „toepassing" voor onze tijd wordt telkens terecht gemaakt." fherv.) GEREFORMEERD WEEKBLAD Derde druk. Omvang 288 pagina's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stofomslag. Prijs bij voorintekening 22.50; na 15 november a.s. 24.75. „Al stond er niet Veldkamp op het titelblad, we zouden hem in zijn werk terstond hebben gevonden. Zijn laatste en zeker niet zijn minste boek, denkelijk één der beste. Hartelijk aan bevolen." Prof. Dr. F. W. Grosheide in BELIJDEN EN BELEVEN „Gunde men zich maar meer tijd voor het bijbellezen na de maaltijd, we zouden zeggen: léés Veldkamp, het hele gezin zal er van profiteren. Bij het lezen zal men ervaren dat er ook voor onze tijd nog een tintelende actualiteit ligt in een he laas door velen ontoegankelijk verklaard evangelie van Je remia." TROUW „Door zijn bondige en boeiende stijl is dit boek juist ook voor niet-theologen zo aantrekkelijkIn korte hoofdstukken maakt Ds. Veldkamp het profetisch getuigenis van Jeremia klaar en doorzichtig, iets wat de doorsnee bijbellezer juist bij de oudtestamen tische profetieën zozeer nodig heeft." TROUW Deze 2-delige verklaring van het boek JEREMIA verschijnt, gelijktijdig met ZONDAGSKINDE REN. omstreeks 25 september a.s. Door deze boeken nu reeds te bestellen profiteert u van de lage voorintekenprijzen en bespaart u 9,- m totaal! Laat dit voordeel u niet ontgaan. Maak gebruik van nevenstaand INTEKENBILJET en zend dit vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMERS FRANEKER Telef. 05170-3147 (3 lijnen) r INTEKENBILJET Zend mij bij verschijning tegen voorintekenprijs rechtstreeks/via boekhandel: ex. Ds. H. Veldkamp. ZONDAGSKINDEREN. Kompleet in 2. geb- aelen 45.-. ex. Ds. H. Veldkamp. VAN REFORMATIE TOT DEPORTATIE. Gebonden 22.50. ex. Ds. H. Veldkamp. EEN DUBBELLEVEN. Gebonden 22.50. Ik betaal na ontvangst der boeken het gehele bedrag ineens/ in termijnen van(minimaal 15) per maand. Naam:.. Straat: Plaats: 1 gironummer: Doorhalen wat u niet wenst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3